mm M A" Mikojan sprak met Dulles over Berlijn en Duitsland DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 6 JANUARI 1959 No. 18492 USe Jaargang ZMKZEESMKNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Priji per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succe^jes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vjh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Omstreeks 19 januari onderhoud met Eisenhower WASHINGTON, 5-1. De Russi sche plaatsvervangende minister president Mikojan heeft maandag een onderhoud gehad met de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, over Beriyn, Duits land, ontwapening en de handel. Mikojan zei te hopen na ztfn reis naar een aantal Amerikaanse ste den, een onderhoud met president Eisenhower te zullen hebben, na melijk omstreeks 19 en 20 januari. Dulles en hü spraken af dan ook hun besprekingen voort te zetten. De bespreking van maandag, door Mikojan van inleidende aard ge noemd, duurde anderhalf uur. Bij het verlaten van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington zei Mikojan: „Ik geloof, dat dit een nuttig bezoek is geweest". Toen hij bij het gebouw aan kwam, werd hij bijna door journa listen, persfotografen en ambtena ren onder de voet gelopen. Politie beambten konden met moeite een weg voor Mikojan banen. Hongaren protesteren Eerder nog had zich een groep Hongaarse voormalige politieke ge vangenen voor het ministerie ver zameld om tegen Mikojan's bezoek te protesteren. De demonstranten hadden spandoeken bij zich met de opschriften: „Mikojan, denk aan Korea en Hongarije"; „Wij wensen geen gasten wier handen met bloed zijn besmeurd" en „Hoeveel bloed wil jij nog hebben, Mikojan?" Tot de groep behoorde dr. Fa bian, de leider van het verbond van Hongaarse voormalige politieke ge vangenen, die in de gelegenheid werd gesteld in het gebouw te pro testeren. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zei op een perscon ferentie, dat de sfeer bij de be spreking tussen Dulles en Mikojan vriendschappelijk en openhartig is geweest. Ook deze woordvoerder zei, dat het onderhoud zeer nuttig is geweest als inleiding op verdere bespreking na Mikojan's terugkeer in Washington op 19 januari. Gesprek met Humphrey Later had Mikojan een gesprek van anderhalf uur met de demo cratische senator Humphrey, die Geen contact meer met de „Loenik" In baan tussen aarde en Mars MOSKOU, 5-1. Sinds acht uur (Nederlandse tijd) maandagochtend bestaat geen radio-contact meer met de ruimteraket, zo heeft het Sowjet-Russische persbureau Tass meegedeeld. Óp dit tijdstip had de ruimtera ket 597.000 km. afgelegd. Het sche ma voor waarnemingen en weten schappelijke onderzoekingen is uit gevoerd, aldus Tass. De raket zal op 7 of 8 januari in haar regelmatige baan tussen de aarde en mars zijn. Zij zal over ongeveer vijf jaar de aarde weer naderen. onlangs een bezoek aan de Sowjet- Unie heeft gebracht en daar o.a. een onderhoud had met premier Chroesjtsjef. Humphrey verklaarde na afloop van het gesprek wat minder hoop vol te zijn ten aanzien van een eventuele Russische aanvaarding van de westelijke voorwaarden voor een verbod op het houden van kernproeven. De Sowjet-vice-pre- mier had te kennen gegeven dat zijn regering vasthoudt aan haar eis dat zij in de organisatie voor toezicht op de naleving van een verbod het recht van veto krijgt. Humphrey deelde voorts mee dat Mikojan had ontkend dat de Sow jet-regering Pasternak had ge dwongen, de Nobelprijs voor letter kunde te weigeren. De senator had hem echter gezegd, dat de Ameri kanen de Russische verklaring dat Pasternak onder invloed van zijn vrienden en verwanten tot dit be sluit was gekomen, niet konden ge loven. Amerika experimenteert met „angstgas'' en met „moedgas" Poes durfde muis niet aan te vallen (Speciale correspondentie) De Amerikaanse deskundigen hebben een angst.gas uitgevon den, waarmee ze de vijandelijke legers op de vlucht willen jagen. Tientallen televisiezenders hebben er een uitzending aan besteed. Men zag op het scherm een in een kooi opgesloten kat, die tevoren wat angstgas had ingeademd. Daarna liet men een muis in de kooi los. De kat durfde niet aanvallen, ze kroop in de uiterste hoek. Het angstgas is ook al beproefd op menselijke wezens, vooral op studenten van een universiteit in Chicago. De moedigste hunner wer den bang. Een plaatselijke boks kampioen van 26 jaar (90 kg) zette het huilend op een lopen toen een meisje van twaalf jaar haar vuistje opstak. Ray Sugar Robinson, de ex-wereldkampioen boksen, die zich eveneens voor de proef be schikbaar stelde, sloeg op de vlucht voor een wit poedeltje. Ons c-h a d e 1 ij k Het feit, dat het angstgas volko men onschadelijk is voor lichaam en geest kan het grote betekenis hebben. Het Amerikaanse leger ziet er in eerste instantie een oorlogs wapen in, waarmee het de dapper ste, vijandelijke soldaten op de vlucht kan jagen. De geleerden hebben een middel gevonden om het angstgas in enorme hoeveelhe den vanuit vliegtuigen op ieder willekeurig gebied te kunnen neer laten. Bij normale weersomstandig heden is de hele streek dan vijf mi nuten later aangetast door een on gekende angstpsychose. Daarente gen is het gas onbruikbaar bij re gen of bij sterke wind. Het angst gas zal vermoedelijk al midden 1959 in grote hoeveelheden worden aangemaakt. Men wil het ook ge bruiken bij opstootjes in eigen land, bij opstanden in gevangenis sen enz. Scheikundigen van de Amerikaanse politie onderzoeken in hoeverre het angstgas gebruikt kan worden in de strijd tegen de gang sters. Ook moedgas op komst? Dezelfde geleerden werken ook aan de samenstelling van een moed gas. Ze hebben reeds een formule gevonden, die op de proefdieren duidelijke uitwerking had. Een kip, die men enkele ogenblikken in de Relaties met het Westen worden zwakker Mr. dr. Van der Mandele pessimistisch over „achtergebleven gebieden" De voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, mr. dr. K. P. van der Mandele, heeft zich in zijn nieuwjaarsrede pessimis tisch uitgelaten over de ontwikke ling in - wat genoemd wordt - „achtergebleven gebieden". Ondanks alles wat heden ten dage wordt gedaan aan de hulp voor de achtergebleven gebieden - aldus mr. Van der Mandele - is er een onmiskenbaar desintegratie proces gaande, waarbij de econo mische relaties tussen deze gebie den en het hoog ontwikkelde Wes ten zwakker in plaats van sterker worden. Er is naar de oorzaken van dit verschijnsel gezocht. De westerse wereld is in de laatste jaren steeds meer overgegaan op het gebruik van kunststoffen, zo als plastics, synthetische rubber en nylon. Hierdoor zijn voor verschil lende natuurlijke produkten en grondstoffen, die vroeger uit de achtergebleven gebieden werden geïmporteerd, de markten in het Westen verloren gegaan of zeer in gekrompen. De atoomenergie Hoe zal het gaan als straks door de ontwikkeling van de atoomener gie de westerse wereld opnieuw een grondige heroriëntatie van haar economische structuur zal onder gaan en misschien opnieuw impor ten van bepaalde grondstoffen on nodig zullen worden? Moeten wij nu niet het gevoel gaskamer had gezet begon onmid dellijk een paard aan te vallen. Het die)' vloog op de viervoeter en pikte verwoed waar het maar raken kon. Hoewel het slechts een mini male hoeveelheid had ingeademd duurde de crisis vele uren en ten slotte blies de hen haar laatste adem uit. Men verwacht echter ook met het moedgas op de goede weg te zijn. Het is nog niet uitgeprobeerd op menselijke wezensmaar volgens generaal Schomburg zou dit zeer spoedig kunnen gebeuren. Misschien dat met een juiste do sering angst- en moedgas voor vij- Twee beelden uit Montreafin Canada in de greep van de winter: links and en vriend alle conflicten zonder Nederlandse zeelieden op- en een Nederlands schip in het ijs van de bloedvergieten kunnen worden <je-j $t. Laurence rivier. Rechts: het ijs in de St. Laurence is op sommige rcgeld. i plaa^sen gaan kruien zodat het hier en daar tot een waar poolland- I schap kwam hebben dat wij op de drempel staan van een nieuwe geweldige ontwik keling, die even geweldige kapita len vereist en daardoor eigenlijk alleen in rijke landen kan plaats vinden, spoedig de afstand in wel vaart tussen het geïndustriali seerde Westen en de rest van de wereld nog groter zal worden? On danks alles wat thans wordt ge daan is een perspectief er nog niet en spreker meent dat een van de oorzaken is, dat de westerse we reld geen eenheid van politiek, ook en vooral in het economische, heeft kunnen creëren. Telegram van dr. Beel aan Chroesjtsjef 'S-GRAVENHAGE, 5-1. In ant- woord op de nieuwjaarswens van premier Chroesjtsjef heeft minis ter-president Beel het volgende te legram gezonden: „Mijnheer de president, voor uw gelukwensen zij de intrede van het nieuwe jaar dank ik u zeer. Weder kerig moge ik u mijn oprechte wensen aanbieden voor geluk en voorspoed in dit nieuwe jaar. Ik moge u er de verzekering van ge ven dat de traditionele politiek van Nederland er steeds op is gericht, de vrede in de wereld te bewaren en te bevorderen. Ook mijnerzijds moge ik uiting geven aan de wens, dat zich blijvend goede betrekkin gen tussen onze beide landen zullen ontwikkelen. Beel, minister-presi dent". h - - -a - T';~£r* ->■■■ - M DE TOESTAND OP CUBA President geïnstalleerd - Staat van beleg opgeheven EERSTE ERNSTIGE RELLETJES IN DE GESCHIEDENIS VAN LEOPOLDSTAD Politie trad te overhaast op LEOPOLDSTAD, 5-1. Relletjes die zondag in Leopoldstad (Belgisch Kongo) ontstonden, zyn in de loop van de nacht van zondag op maan dag onderdrukt. De orde is her steld, zo verklaarde burgemeester ïordcur maandagochtend. Een aan tal politiemannen en plunderaars zijn gewond. Voorts is een aantal arrestaties verricht. De burgemeester van de ge meente Kalamoe, waar de onlusten begonnen, heeft verklaard dat de incidenten zijn ontstaan door een te overhaast optreden van de po litie. Bij deze eerste ernstige rel letjes in de geschiedenis van Leo poldstad, zijn vijf blanke politie mannen, verscheidene leden van de inheemse nolitie en een aantal inheemse demonstranten gewond. Volgens onbevestigde berichten hebben tien blanken uit de Euro pese wijk van de stad verwondin gen opgelopen. De onrust ontstond toen een ver gadering van een inheemse orga nisatie werd afgelast en de aanwe zigen de zaal niet wilden verlaten. Er ontstond handgemeen met de politie en misdadige elementen maakten van de protestoptocht der inheemsen van Kalamoe naar Leo poldstad gebruik om te plunderen. De betogers hebben verscheidene auto's van blanken met stenen be kogeld. Enige winkels werden ge plunderd en beschadigd voordat de politie erin slaagde de rust te her stellen. De burgemeester van Leopold stad, de hoofdstad van Belgisch Kongo, heeft maandag de alarm toestand voor de stad afgekondigd en samenkomsten van meer dan v(jf mensen verboden. HAVANNA, 6-1. Dr. Manuel Ur- rutia, diee door de rebellenleider Fidel Castro is aangewezen als pre sident van Cuba, heeft zich maan dagavond in het presidentiële pa leis in Havanna geïnstalleerd en onmiddellijk de eerder op de dag door Castro afgekondigde staat van beleg voor de provincie Havanna opgeheven. Toen Urrutia in Havanna arri veerde, wilden de studentenver zetsorganisatie, die het presiden tiële paleis had bezet, hem aan vankelijk niet in het paleis toe laten. De studenten wilden eerst weten of Urrutia de eenheid, die kenmerkend voor de strijd der op standelingen tegen het regime van Battista is geweest, zou handhaven. Zij hebben kennelijk een bevredi gend antwoord gekregen, want la ter stonden zij toe dat Urrutia zijn intrek in het paleis nam. De staat van beleg was door Castro afgekondigd toen Urrutia nog op weg was naar Havanna. Castro had geen reden voor de maatregel gegeven. Urrutia deelde mede, toen hij de staat van beleg weer ophief, dat dergelijke maat regelen waarschijnlijk niet nodig zijn tijdens de huidige revolutio naire periode. Een aantal diplomaten en ambas sadeurs heeft inmiddels beleefd heidsbezoeken bij Urrutia afgelegd. Cuba heeft maandag aan alle Ame rikaanse landen erkenning van het nieuwe regime gevraagd. Dit ver zoek zal vandaag (dinsdag) aan de Europese landen worden gericht. Urrutia heeft maandagavond voorts José Miro Cardona tot pre mier benoemd. Intussen wacht Havanna nog steeds op de aankomst van de 32- jarige Fidel Castro, die vanuit het zuiden met een gemotoriseerde ko- lonne op weg is naar de hoofdstad. Hij wordt woensdag verwacht. ROTTERDAM. Tijdens het ver richten van sloopwerkzaamheden aan boord van het s.s. „Caymond", dat bij de scheepssloperij van Si mons aan de Feijenoorddijk te Rot terdam ligt, is de 35-jarige brander C. A. Oostenrijk uit Bolnes om het leven gekomen. De man was bezig met het losbranden van een vuur mond van een ketel, waarop hij stond. Toen hij er af sprong brak de vuurmond af, vermoedelijk om dat deze te ver was doorgebrand Het zware stuk staal raakte het slachtoffer aan het voorhoofd, waardoor hij achterover in wat schroot viel. Gewond werd hij naar het Westersingelziekenhuis overge bracht, waar bleek dat hij was overleden. Nederlandse treiler na aanvaring voor Ierse kust gezonken Bemanningsleden door Duitse treiler opgepikt WATERFORD, 5-1. De Neder landse treiler, de 218 ton metende „Cornelia Maria", afkomstig uit Scheveningen, is maandag voor de Ierse kust bij Waterford gezonken na in aanvaring te zijn geweest met een Duitse treiler. De 12 bemanningsleden van de „Cornelia Maria" zijn door de Duitse treiler opgepikt. De Duitse treiler, de 398 ton me tende „Gustav Borgner", heeft de twaalf opvarenden van het Ne derlandse vissersvaartuig in Water ford (Ierse republiek) aan land ge zet. Zij zijn ongedeerd. Later zijn zij per auto naar Dublin vertrok ken. De aanvaring gebeurde maandag middag omstreeks twaalf uur bij goed weer op de haringvangstgron- den aan de zuidkust van Ierland, ter hoogte van Waterford. Beide schepen waren op het ogenblik van de aanvaring vissende. De „Cornelia Maria", die vijf jaar geleden werd gebouwd en die tot de modernste eenheden van de Ne derlandse treilervloot behoorde, is in diep water gezonken en moet als verloren worden beschouwd. Het schip vertrok vorige week vrij dag uit IJmuiden ter visserij. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De vrede des harten is de hemel des mensen. Ir. F. Q. den Hollander onderscheiden 's-GRAVENHAGE, 5-1. Bij Ko- ninklijk Besluit is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau, dr. ir. F. Q. den Hollander, te Maarn, president der N.V. Ne- derlandsche Spoorwegen. Werkloosheid toegenomen 's-GRAVENHAGE, 5-1. De werk- loosheid is in december toegeno men. Aan het einde van die maand stonden 116.371 mannen geboekt in de geregistreerde arbeidsreserve. Eind november was dit aantal 81.103. Van de 116.371 geregistreer- den waren er 18.017 werkzaam op aanvullende werken. Dit aantal was eind november 12.673. Het aantal werkloze vrouwen was eind decem ber 6941 tegen 6894 eind november. Het aantal aanvragen van perso neel is in december gedaald. Eind november was dit aantal 16.446 en eind december 14.234 voor mannen en respectievelijk 21.234 en 20.470 voor vrouwen. Per eind december 1958 bedroeg de geregistreerde arbeidsreserve in Zeeland 5.524; per eind november 2.729. Vereniging van Nederlandse Gemeenten 's-GRAVENHAGE, 5-1. Het jaar- lijks congres der Vereniging van Nederlandse Gemeenten zal plaats hebben op 28 en 29 mei 1959 in Haarlem. Het bestuur der vereni ging heeft besloten als onderwerp aan de orde te stellen: „De bemoei ingen van de gemeenten met het jeugdwerk". De keuze van het on derwerp houdt verband met het feit, dat ook het in juni 1959 in Berlijn te houden congres van de Internationale Union of Local Authorities zich met dit probleem zal bezighouden. Het onderwerp van het congres zal worden toege licht door een drietal adviseurs. Geadresseerde overleden In Gelmhausen, west-Duits- land is dezer dagen een brief uit Jeruzalem ontvangen, bestemd voor de heer H. J. Chr. von Grimmelshausen, schrijver van een boek over de 30-jarige oorlog. De brief moest echter met de aante kening „geadresseerde op 17 augustus 1676 overleden" te ruggezonden worden. „KLEINE WERELD" VEILIG GELAND PORT OF SPAIN, 5-1. De Britse ballon de „Kleine wereld" is maan dag veilig te Crane Beach op Bar bados in de Caraïbische zee geland. Het was 24 dagen geleden dat de bemanning de Canarische eilanden voor een vlucht over de Atlanti sche Oceaan verliet. Reeds geruime tijd had men niets meer van de ballon vernomen en men vreesde dat ze verloren was. De bemanning bevond zich in goede welstand en hun uitrusting leek intact. Z(j landden op 20 km van Bridgetown om v\jf uur 's mid dags Nederlandse tyd. De vier bemanningsleden zijn commandant Eiloart (51 jaar), zijn zoon Timothy (22), de navigator Colon Mudie (32) en diens vrouw Rosemary (30). Een van de doelstellingen van de reis was te bewijzen dat het moge lijk is in de lucht over de Atlan tische oceaan te drijven door te profiteren van de noordoostelijke winden. De bemanning vertoefde in een kleine gondelmand van 4% bij 2Vz meter, de ballon was vijftien meter hoog. Men beschikte over twee pedaalpropellers om de goede koers te kunnen houden. De radio heeft slechts enkele dagen gewerkt. Men had voedsel voor drie maan den aan boord, maar verwachtte dat de tocht slechts twee tot drie weken zou duren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1