Duizenden doden op Cuba DE ZIERIKZEESCHE COURANT door gevechten tussen rebellen en regeringstroepen VRIJDAG 2 JANUARI 1959 No. 18490 115e Jaargang zwzeehmhnieuwsbode ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succejjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 179/-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 President Batista verlaat hals over kop het land HAVANNA, 2-1. President Ba tista van Cuba is op nieuwjaarsdag met zjjn vrouw en v(jf van zyn kinderen hals over kop zijn land ontvlucht, terwyl er in de provin cie Las Villas felle gevechten gaande waren tussen de rebellen van Fidel Castro en regeringstroe pen, waarbü volgens onbevestigde berichten duizenden doden en ge wonden zyn gevallen, o.a door bombardementen van regerings- vllegtulgcn op de stad Santa Clara, die woensdag door de rebellen is ingenomen. Voor Batista met een vliegtuig naar de republiek Dominica ver trok (waar ook oud-president Pe- ron van Argentinië en. oud-presi dent Perez Jimenez van Venezuela in ballingschap leven), droeg hij de macht over aan een militaire junta onder leiding van de opperbevel hebber van het leger, generaal Contillo. De junta heeft Carlos Pie- dra. het oudste lid van h'et Cubaan se hooggerechtshof, als voorlopige president aangewezen. Deze ge lastte, zodra hij beëdigd was, een staken van het vuren. Fidel Castro Verschrikkelijke sneeuwman gezien KATMANDOE, 1-1. De Italiaan se bioloog Godwin Ciani, die on langs een studiereis naar de Hima- layaketens ten noorden van de Ne- palese hoofdstad Katmandoe heeft gemaakt, rapporteerde aan de Ne- palese regering dat hij op 28 no vember 's nachts een yeti („ver schrikkelijke sneeuwman") heeft gezien. Gewekt door een vreemd geluid buiten de grot waarin zijn expeditie overnachtte, had Ciani zich naar buiten begeven. Daar had hij op een afstand van 20 meter een manne lijk dier van ongeveer 1.70 m. lang onbeweeglijk tegen een rots naar hem zien kijken. Toen Ciani zijn metgezellen gehaald had was het dier al verdwenen. De volgende morgen vond men voetafdrukken buiten de grot die op die van een mens leken. Grote branden in Californië LOS ANGELES, 1-1. Twee grote bosbranden hebben donderdag in de omgeving van Los Angeles meer dan tachtig huizen in de as gelegd. De politie vermoedt dat de branden aangestoken zijn. Meer dan vier duizend mensen moesten in de loop van de dag hun bedreigde huizen verlaten. Toen later op de dag de wind afnam en het vuur verminderde, konden de meeste van hen naar huis terugkeren. heeft echter verklaard, dat de strijd wordt voortgezet. Hij eist dat de leiding van de regering onmiddel lijk wordt toevertrouwd aan de rechter Urrutia, die kandidaat van de rebellen voor het president schap is geweest. Terwijl honderden aanhangers van Batista, o.w. de nieuw geko zen president Andres Rivero Auge- ro die Batista op 24 februari zóu opvolgen, het land verlieten .bra ken er in de Cubaanse steden ern stige onlusten uit. In de hoofdstad Havanna zijn talrijke winkels on kantoorgebouwen geplunderd. I-iet kwam hier en daar tot gevechten tussen burgers en politie. De com munisten hebben zich in Havanna meester gemaakt van een radio zender en gebouwen van vakver enigingen. Volgens berichten van New York- se 2*adiostations zijn de troepen van Fidel Castro donderdag San tiago de Cuba, na Havanna de be langrijkste stad van het eiland, bin nengerukt Castro heeft zijn troepen opdracht gegeven op te rukken naar alle ste den van de provincie Camagguey. EISENHOWER REAGEERT OP NIEUWJAARS- BOODSCHAP VAN CHROESJTSJEF Vreedzame oplossing voor Berlijn nodig GETTYSBURG, 1-1. President Eisenhower heeft donderdag in een telegrafisch antwoord op een nieuwjaarsboodschap van Chroesjt- sjef aan het Amerikaanse volk ver klaard, dat de Sowjet-leiders moe ten streven naar een vreedzame op lossing voor de kwestie-Berlijn. Chroesjtsjef had de hoop uitge sproken dat de gevaarlijke span ningen tussen oost en west zouden afnemen, Eisenhower zei in zijn antwoord, dat het van bijzonder groot belang is deze gevoelens toe te passen op de Berlijnse kwestie. Hij bracht de Russische verklaring inzake Berlijn in herinnering, die volgens hem niet in overeenstem ming is met de door Chroesjtsjef uitgesproken hoop. „De Amerikaanse regering her haalt, dat zij graag in een atmosfeer vrij van pressie en bedreiging, over de kwestie-Berlijn wil spreken in het grotere kader van het gehele Duitse vraagstuk en de Europese Auto of kansel AARHUS, 31-12. Een dorps predikant uit de omgeving van de Deense stad AarhuS moest voor een lege kerk preken, omdat zijn gemeente er bezwaar tegen had, dat hij naast zijn predikambt auto- rijlessen gaf. Die twee func ties kunnen niet samengaan, zo meenden de lidmaten van zijn kerk. De predikant heeft voor de keuze gesteld, de voorkeur gegeven aan de lesauto boven de kansel. veiligheid", aldus Eisenhower. Po sitieve vorderingen met dit speci ale vraagstuk zou volgens hem werkelijke grond geven aan de hoop dat 1959 getuige zal zijn van grote vorderingen in de richting van een rechtvaardige en duurzame vrede. Gevallen van pokken in west-Duitslanö KAISERSLAUTERN, 31-12. last van de overheid zijn in het Westduitse stadje Kaiserslautern zeven café's gesloten om versprei ding van de pokken te voorkomen. Eén caféhouder had pokken ge kregen. Dit is het eerste geval van pokken dat buiten Heidelberg is gesignaleerd. Zoals bekend zijn er in Heidelberg omstreeks kerstmis negen mensen door deze ziekte aan getast. Heidelberg ligt op 85 km. van Kaiserslautern. LEEUWARDEN. Tijdens de jaar wisseling heeft zich te Leeuwarden een geval van gasvergiftiging voor gedaan, waarvan de 78-jarige al leenwonende C. van Asperen het slachtoffer is geworden. WESTEUJKE GROTE DRIE GEVEN MOSKOU ANTWOORD OVER BERLIJN Verzoek 0111 topgesprek over fleze kwestie PARIJS, 31-12. De ambassadeurs van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben op oudejaarsdag het antwoord van hun regeringen op de Sowjetrus- sische nota over Berlyn in Moskou overhandigd, aldus heeft het Fran se ministerie van Buitenlandse Za ken meegedeeld. Groot-Brittannië verklaart in zijn nota dat de Sowjetrussische voor stellen om van west-Berlijn een „vrije stad" te maken, onaanvaard baar zijn. Tegelijkertijd nodigt En geland de Sowjet-Unie uit „de kwestie-Berlijn te bespreken in het ruimere kader van onderhandelin gen over een oplossing van het Duitse probleem, zowel als dat van de Europese veiligheid". Het afzeggen van plechtig aan gegane verbintenissen, gepaard aan een ultimatum waarbij gedreigd wordt met eenzijdig optreden na zes maanden, vormt - aldus de Britse nota - geen redelijke basis voor onderhandelingen en Groot- Brittannië neemt aan dat de Sow jetrussische regering bereid zal zijn besprekingen te beginnen in een sfeer die vrij is van dwang onder bedreiging. Amerikaans standpunt WASHINGTON, 31-12. De Ver. Staten verklaren in hun nota ter beantwoording van de Sowjet-nota van 27 november over Berlijn» dat zij bereid zijn de kwestie-Berlijn te bespreken „in het ruimere kader van onderhandelingen over een op lossing van het Duitse probleem zowel als dat van de Europese vei ligheid". Zij verzoeken de Sowjet- Unie spoedig te doen weten of zij bereid is besprekingen met de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frank rijk te beginnen. PARIJS, 31-12. De Franse re gering is bereid de Berlijnse kwes tie te bespreken in het kader van onderhandelingen over de oplos sing van het Duitse vraagstuk en de veiligheid van Europa en wil gaarne zo spoedig mogelijk het standpunt van de Russische rege ring in deze vernemen, aldus het Franse antwoord op de Russische nota van 27 november 1958. Vechtpartij met dodelijke afloop te Heerlen HEERLEN, 1-1. Nieuwjaarsmor gen tussen vijf uur en half zes is in Heerlen onenigheid ontstaan tussen Duitse en Nederlandse jon gelui in de voetgangerstunnel aan de zijde van de Spoorsingel. Verschillende jongelui hadden elkaar tevoren reed ontmoet in de Saroleastraat. Een van deze man nen, de 19-jarige Günther B., wo nende te Ubach-Palenberg (Duits land) had reeds in de Saroleastraat een vuurwapen in de hand gehad en daarmee een schot gelost. De andere jongemannen meenden ech ter toen, dat dit een schot uit een soort alarmpistool was. Dit vuur wapen was in de loop van de nacht reeds gebruikt bij de viering van de jaarwisseling. De mannen trokken vanuit de Saroleastraat naar de voetgangers tunnel in de Stationsstraat, waar ongeveer twintig Duitse jongelie den tussen 17 en 22 jaar zich op hielden, omdat zij geen vervoer meer hadden naar hun woonplaats in Duitsland. In de tunnel is onenigheid ont staan tussen de Nederlandse en Duitse jongelieden, waaraan de oorzaak of aanleiding nog niet be kend is. Günther B. heeft toen enige schoten gelost, waarvan een schot de 32-jarige Adrianus J A. Heerlen in de borst trof Deze viel op de grond, bloedde hevig en overleed nagenoeg onmiddellijk ter plaatse. President Tsjiang Kai Sjek van nationalistisch China beloofde in een nieuwjaarsboodschap de bevol king van het Chinese vasteland binnen drie jaar te bevrijden. 1959 zal het jaar zijn, dat zal tonen dat het communistisch-Chinese regime gedoemd is te vallen, aldus de Chi nese leider. De Sowjetrussische regering heeft de gouverneurs van acht Amerikaanse staten en die van Ha waii voor een bezoek aan de Sow jet-Unie in de aanstaande zomer uitgenodigd. De acht staten zijn Florida, Illinois, Utah, Missisippi, Colorado, New Jersey en West-Vir ginia. Kroonprins Akihito laat zijn a.s. verloofde Michiko Shoda het foto album zien in het paleis te Tokio. Nederlandse Comedie bracht de „Gijsbreght'' op Amsterdams toneel „Meest geaaide geit" op de planken AMSTERDAM, 1-1. De Neder landse Comedie heeft in de geheel gevulde Amsterdamse stadsschouw burg op nieuwjaarsavond - zoals gewoonlijk - Vondels „Gijsbreght van Aemstel" opgevoerd. Ook dit maal vertolkten Johan Schmitz en Ellen Vogel de rollen van Gijs breght en Badeloch. Andere hoofdfiguren werden uit gebeeld onder andere door Philippe la Chapelle (vader van het Kart- huizer klooster), Elli Blom (Vos meer, de Spie), André van den Heu vel (Arend van Aemstel), Paul Huf (Gozewijn van Aemstel), Johan Fiolet (bode) en Tom van Beek (Willem van Egmond). Het spel stond onder regie van Johan de Meester. Met veel bloemen en lang durige bijval werd de medewerken den aan het slot dank gebracht. Thomasvaer (Paul Huf) die na de pauze met zijn Pieternel (Mimi Boesnach) de nieuwjaarswens - ge schreven door Alexander Pola uitsprak, bracht behalve een hoela hoepel een geit mee op 't toneel. „Niet zomaar een geit", zoals hij zei, maar ,,'s werelds meest geaaide, de geit die op de Expo stond". Dit dier zorgde in zijn onwennigheid tot hilariteit van het publiek voor Wereldweerkaartea op komst WASHINGTON, 1-1. De direc teur van de Amerikaanse commis sie voor het (woensdag geëindigde) internationale geofysische jaar, dr. Hugh Odishaw, heeft in een artikel voor een wetenschappelijk tijd schrift verklaard, dat als gevolg van de samenwerking in het inter nationale geofysische jaar Amerika samen met Zuid-Afrika en Duits land weerkaarten voor de gehele aardbol zal gaan maken. Hij ver wacht dat de kaarten (twee per dag) over een of twee jaar zullen gaan verschijnen. STRIJD IN TIBET LONDEN, 1-1. De „Daily Mail" weet te melden dat communistisch China 750.000 man heeft ingezet in de strijd tegen de Tibetanen. In twee jaar tijd zouden meer dan 50.000 Chinese en 22.000 Tibetaanse soldaten zijn gesneuveld. De mededeling is afkomstig van twee journalisten, die tot de grens van Tibet zijn doorgedrongen. 's-GRAVENHAGE. Nederland gaf in 1957 5,4 pet. van zijn nationale inkomen uit aan defensie, nl. 1845 miljoen gulden, tegenover België pet., Denemarken 3,3 pet., west- Duitsland 4,3 pet., Italië 3,8 pet., Noorwegen 3,7 pet., Zweden 5,1 pet. en Zwitserland 3 pet. Aldus heet het in een bijlage op de memorie van antwoord van het ministerie van oorlog. Minstens honderd mensen in Italië zijn in de nacht van oud- op nieuwjaar in ziekenhuizen op genomen met min of meer ernstige verwondingen tengevolge van on gelukken met vuurwerk of het werpen van lege flessen en aarde werk uit de ramen. een verrassing, die met gezwinde spoed door een der bruiloftsgasten van Klooris en Roosje werd wegge veegd. Temidden van de vele wen- sen van Thomasvaer en Pieternel was er ook een voor het kabinet, dat zij „een land dat niet slechts overvloeit van melk, maar ook van woning" toebedachten. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Beginnen is iets, maar vol houden is veel meer. H.M. de koningin naar Engeland 's-GRAVENHAGE, 1-1. - Hare Majesteit de koningin is heden, vergezeld door prinses Margriet, van Soesterberg met een door prins Bernhard bestuurd vliegtuig naar Engeland vertrokken. Zij zal daar een strikt privé-bezoek van drie dagen brengen aan haar nicht, prinses Alice, gravin van Atlone. Prinses Alice zal binnenkort, in verband met een door haar te on dernemen wereldreis, Engeland voor enige maanden verlaten. Prins Bernhard kwam nog de zelfde dag naar Nederland terug, doch is voornemens aanstaande za terdag de koningin en prinses Mar griet weer uit Engeland terug te halen. SITTARD. Op de weg van Hoen- gen naar Tuddern is een auto, be stuurd door mej. Billens uit Hoen- gen door tot nu toe onbekende oor zaak tegen een boom gereden. De 35-jarige ongehuwde zuster, die naast de bestuurster zat, mej. C. Billens, werd hierbij op slag ge dood. De bestuurster zelf liep een schedelbasisfractuur op, terwijl de 77-jarige vader, die achter in de auto zat eveneens ernstig gewond werd. Beide gewonden zijn naar het ziekenhuis te Sittard overge bracht. GEMEENTERAAD NOORDGOUWE Burgemeesters van Schouwen-Duiveland hielden bespreking op Goeree Besprekingen over nieuwe o.l.-school in de gemeente Onder voorzitterschap van bur gemeester N. A. van Wijk verga derde deze week de raad der ge meente Noordgouwe voltallig. In besloten vergadering werd be handeld het proces-verbaal van de openbare verpachting van het buf fet in het verenigingsgebouw. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aange nomen, w.o. een rapport van de commissie ter bestudering van de mogelijkheid tot uitbreiding van de reinigingsdienst „Duiveland" tot het gehele eiland. De heer Flikweert uitte zijn ont stemming over het feit dat de over dracht van het Groene Kruis-ge- bouw aan de plaatselijke afdeling, zo'n lange tijd in beslag heeft ge nomen. De voorzitter noemde technische administratieve facto ren die hieraan debet zijn. Inzake een brief van G.S. betref fende de woningbehoefte in de gemeente, deelde de heer Vis mede dat het Landbouwschap een en quête heeft ingesteld naar de be hoefte aan woningen voor landar beiders. De voorzitter gaf een toelichting op de grondaankoop in het uitbrei dingsplan der gemeente. Inzake het bekende schrijven van de raad van advies van het Rode Kruis-ziekenhuis, over de betaling van rente en aflossing van een geldlening, verklaarde de voorzit ter dat de gemeente ten .volle staat achter het door de raad van advies ingenomen standpunt. De brug over het Haringvliet De voorzitter deelde mede dat burgemeesters van het eiland voor een bespreking naar Goeree zijn geweest i.v.m. de plannen tot bouw van een brug over het Haringvliet. Verder zijn besprekingen gevoerd over een nieuw te bouwen open bare lagere school in de gemeente. Nadere besprekingen zullen nog volgen. Afwijzend werd beschikt op de subsidie-aanvrage van ééntiende cent per inwoner van de Federatie van verpleeginrichtingen voor lang durige zieken. Eveneens werd af gewezen een subsidieverzoek van de Ned. vereniging tot reumatiek- bestrijding (5 tegen 2 stemmen). Noodgedwongen stelden b. en w. voor aan te sluiten bij het Centraal Bureau inzake gemeenschappelijke behandeling van gemeentelijke per soneelsaangelegenheden, zulks in verband met de koppeling van de werkclassificatie aan de drie pro cent-uitkering per 1 april 1958. Mevrouw Motmans vond dat reeds veel te lang aan de leiband van de centrale overheid wordt gelopen. De heer Flikweert stuitte het nood gedwongen tegen de borst en wilde de kosten overhevelen op de over heid. Na enige discussie werd hier na het voorstel van b. en w. aan genomen. Voorstellen inzake duurtetoeslag, huurcompensatie en interim-rege ling ziektekosten voor het perso neel, per 1 januari 1959, gingen on der de hamer door. M.a.s. werd de heer W. Adriaanse herbenoemd tot lid van het bestuur van de Gemeentelijke instelling voor Maatschappelijke org. De begroting 1959 van die instel ling werd goedgekeurd. Mevrouw Motmans verkreeg informaties over de verdeling van het legaat Ga- keer. De begroting sluit in ont vangsten en uitgaven met een be drag van f 11.468,73 (subsidie ge meente f 7.500, Gemeente-geneesheer benoemd M.a.s. werd de arts Jhr. H. Backer benoemd tot gemeente-geneesheer. De begroting 1958 was niet sluitend te krijgen blijkens mededeling van de voorzitter. Een overeenkomst met de kerkvoogdij der ned. her vormde gemeente inzake huur pand B 105 A werd gefiatteerd. Ten be hoeve van de leerling F. P. van Eldik werd een tegemoetkoming toegezegd in de kosten van het voor de tweede maal bezoeken der lyce- um-brugklasse. De voorzitter gaf hierna een kort overzicht van het jaar 1958. Als gevolg van de verkiezingen ging een zittend lid heen, terwijl een nieuw lid zijn intrede deed. Gememoreerd werd het overlijden van de arts dr. H. van Eldik. Wat het bestuur der gemeente betreft, meende de voorzitter dat er over 1958 niet veel moois valt te vertellen. Hij merkte op: „we zijn nog meer zetbazen van de centrale regering geworden dan voorheen". Spr. gaf hierna zijn beste wensen voor het jaar 1959. De rondvraag De voorzitter antwoordde ont kennend op een vraag van mevr. Motmans of de nieuwe waterlei dingstarieven reeds bekend zijn. De heer Flikweert dankte, namens de raad, voor de goede wensen voor de jaarwisseling. Hij wenste de voorzitter, de raadsleden en het gemeentepersoneel een gezegend nieuwjaar, waarbij hij hoopte dat Gods zegen zal mogen rusten op de te nemen raadsbesluiten. Spreker bracht verder nog de bestemming van het oude ziekenhuis ter sprake. De voorzitter wilde eerst maar het verslag van de commissie afwach ten en wees er op dat de zaak wer kelijk niet eenvoudig ligt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1