SCHOUWEN EN DUIVELAND IN 1958 Januari Februari Maart April Juni Verdere uitbouw van het openbare leven in 1958 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE woensdag 31 december 1958 No. i»m (Van onze redakteur) Een karakteristiek te geven van het jaar 1958 op Schouwen-Duive- land, is wat moeilijker dan in de afgelopen jaren na de ramp. Toen immers stond het gehele openbare leven nog in het teken van weder opbouw en herstel, maar in 1958 is dit niet louter meer het geval geweest. Dit houdt intussen niet in, dat er toch In dit afgelopen jaar nog niet weer talryke manifestaties zyn geweest, die rechtstreeks of zijdelings uitvloeisel waren van het catastrophale rampgebeuren, de hulpverlening en het proces van wederopbouw en herstel, maar het was zeker niet meer exclusief. Schouwen-Duiveland kwam vaster te staan in geordende banen en men mag aan heta eind van 1958 stellig beweren, dat de ramp ook in deze streek historie is geworden. Juist omdat zoveel „andere zaken", die inhaerent zjjn aan een wel geordende samenleving, in sterkere mate dan voorheen de aandacht vroegen, ligt de conclusie voor de hand dat het eiland zijn achterstand snel aan het inlopen is. Als chroniquer van het dagelijks gebeuren mag men daar wellicht wat sterker van overtuigd zijn dan anderen, in het algemeen is dit juist en zien wij het goed, dan geloven wü dat 1958 in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de verdere uitbouw van het openbare leven. Duidelijker dan in andere na-rampse jaren kreeg het leven weer kleur en onderging de bevolking de betere „bewoonbaar heid" van deze streek als een weldaad, waarover aan het einde van de jaarcirkel moeilijk anders dan grote dankbaarheid kan bestaan. De belangrijkste gebeurtenissen hier nog eens de revue te laten pas seren, is een opwekkende bezigheid, die ons weinig rust geeft, want 1958 was nieuwsjaar bij uitnemendheid. Haamstede krijgt uitbreidingsplan. Talrijke jubilea. Tragisch ongeluk. De ramp herdacht. Vluchtberg aangetroffen. Tou- ristische perikelen, Sneeuw over het eiland In de eerste helft van januari sloeg de gemeente Haamstede een belangrijke slag met het (herzien) uitbreidingsplan, dat sleutel beloof de (en belooft) te worden tot oplos sing van het ordeningsvraagstuk. De groeiende betekenis van de ge meente Haamstede als badplaats noopte tot het nemen van maatre gelen. Het massa-toerisme zal in goede banen moeten worden geleid, er is een zekere sanering nodig van de kampeerbedrijven, terwijl ad- spirant huizen- en bungalowbou wers alsmede exploitanten van kampeerbedrijven willen weten waar zij recht op hebben. Bovenal is belangrijk een veilig stellen van de typische natuurgebieden. Op vele van de hieromtrent bestaand vragen geeft, het uitbreidingsplan antwoord, zodat het een „working paper" is in de handen van hen, die met het besturen van gemeente en de planning van het badgebied zijn belast. Vreugde en droefheid Aan jubilea geen gebrek in het afgelopen jaar. De rij werd geopend op 10 januari, toen de afdeling Schouwen-Duiveland van de Kon. Ned. Vereniging „Schuttevaer" het 60-jarig bestaan herdacht op een bijeenkomst te Zierikzee. Op 15 ja nuari volgde de grootscheepse vie ring van het zilveren jubileum van de gewestelijke afdeling van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Te vens werd op de massale bijeen komst te Zierikzee gehouden, het 25-jarig bestaan herdacht van de Coöperatieve Aankoopvereniging der C.B.T.B. Vreugde en droefheid als tegen stellingen aan het begin van het jaar. Zeer tragisch was het ongeluk te Burghsluis in de nacht van 2 op 3 januari. Een personenauto ge raakte in het nachtelijk duister in de haven van Burghsluis, waardoor twee mensen het leven verloren. Een omroepvereniging wijdde op 10 januari een uitzending aan Schou wen-Duiveland. Enkele gezinnen, die het rampwee aan den lijve had den ervaren, kwamen voor de mi crofoon. Beenderen en gebruiks voorwerpen In de polder Dreischor werd een onbekende vluchtberg aangetroffen waaruit beenderen en gebruiks voorwerpen uit oude tijden tevoor schijn kwamen. „Nut en Genoegen" te Dreischor vierde op 17 januari het 90~jarig bestaan. Op 20 januari vond - als belangrijke culturele ge beurtenis - te Zierikzee een uitvoe ring plaats van het oratorium „Pau- lus" door het stedelijk oratorium koor. Renesse kreeg het opwekkend bericht, dat partikulieren het initia tief namen tot de bouw van een moder bungalowhotelpark, maar te Zierikzee werd bekend dat het met de plannen voor nieuwe zomer avondfeesten niet erg „glad" zat. Intussen deed het winters weer een koude duit in het zakje. Het eiland kreeg op 22 januari een felle sneeuwjacht te verwerken, waar door een isolement van enkele uren optrad. Herdenking stormramp. Rampboek ver schenen. Delta-gesprek. 75-jarig jubi leum lagere technische school. Dreischor kreeg Dorpshuis. Aannemers schonken gobelin Droeve herinnering Op 1 februari van dit jaar werd op Schouwen-Duiveland het droe ve feit herdacht van het rampge beuren, dat vijf jaar tevoren plaats vond. Te Nieuwerkerk en Ouwer- kerk werden op de begraafplaatsen' piëteitsvol de rampslachtoffers her dacht. Als afsluiting van de adoptie van beide gemeenten door de tex tielstad Enschedé, werden zeer stijlvolle herinneringsmonumenten onthuld op de algemene begraaf plaatsen. Te Nieuwerkerk voorstel lend een opwiekende vogel en te Ouwerkerk voorstellend twee han den. Beide monumenten werden ontworpen door de beeldhouwer Marie Andriessen, die de plechtig heid bijwoonde. „Gekwelde grond" Een feit van grote betekenis was de tot stand koming van het ramp- boek van Schouwen-Duiveland, een uitgave van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland". Een aantal op Schouwen-Duiveland woonach tige personen vormden een redak- tiecommissie, die zich met de sa menstelling van het boek belastte. Er bestond bij verschijning voor dit geschreven monument: „Gekwelde Grond", veel belangstelling. Goed geschreven, rijk geïllustreerd en fraai uitgevoerd vormt het boek een waardevol bezit voor ieder, die de ramp in deze streek van nabij heeft meegemaakt. Belangrijk symposion Het Deltaplan kwam in het afge lopen jaar bij talrijke gelegenheden ter sprake, niet in het minst ook i.v.m. het begin van uitvoering dat te Bruinisse werd gemaakt met de grote werken, voortvloeiend uit dit plan. Een belangrijke diskussie ont stond op een symposion te Nieu werkerk (7 februari), georganiseerd door de Vereniging van Burgemees- ir. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, werd overgedragen aan de burgemeester van Zierikzee, namens de bevolking van Schou wen-Duiveland. De plechtigheid vond - onder auspiciën van de Ne derlandse Kunststichting - plaats in de Schutterszaal van het stad huis. Medewerking werd o.m. ver leend door de voordrachtkunste ters en Secretarissen op Schouwen- Duiveland. Een keur van sprekers voerde het woord en tijdens de be sprekingen werden de belangrijkste facetten van het Deltaplan belicht. Styivolle herdenking Een belangrijk - nl. het 75-jarig - jubileum vierde de technische school te Zierikzee. Op stijlvolle wijze werd dit feit herdacht, tijdens een bijeenkomst in de school. Tal rijke sprekers kregen gelegenheid de ontwikkeling van het technisch onderwijs hier ter stede in de loop van drie kwart eeuw te schetsen. De voorzitter van de Raad van Toe zicht der school, mr. C. J. B. du Croo, werd op grond van zijn ver diensten voor deze school gerid derd. De belangrijkheid van het onderwijsinstituut voor de gemeen schap van Schouwen-Duiveland werd duidelijk in het licht gesteld. Vervulde wens Voor Dreischor ging een vurige wens in vervulling, met de opening van het dorpshuis op 21 februari. De opening werd verricht door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Een aparte Stich ting zorgde voor de voorbereiding en beslag kon worden gelegd op een café, dat tot dorpshuis werd omge bouwd. De gelegenheid werd te vens benut de adoptiegemeenten Renkum en Aalsmeer het dankbare hart te tonen, voor de in adoptie- verband verleende hulp. Deze ge meenten kregen herinneringsramen aangeboden. Kunstzinnig geschenk De gezamenlijke aannemers van Schouwen-Duiveland, betrokken bij herstel en vernieuwing na de ramp, schonken de bevolking een fraai gobelin: „De legende van Westen,- schouwen", dat op 28 februari door naar Albert Vogel en de Zierikzee- se Oratoriumvereniging. Kleine feitjes waren in februari o.m. de oprichting van een afdeling van de Bond voor Veilig Verkeer te Zierikzee en de ingebruikneming van het R.T.M.-veerhuis-café te A.J.-polder, hetgeen een gemak be tekent voor de reizigers van en naar Schouwen-Duiveland. Wykgebouw te Renesse. Gemeentelijke her indeling. De schelpendieren cultuur. Seroos- kerke brak school af Maart roerde zijn staart heel prettig voor Renesse, waar ook een wens vervuld werd. Op 1 maart opende de Commissaris der Konin gin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het nieuwe Groene Kruis-gebouw in deze gemeente. De Groene Kruis- afdeling bleek er uitstekend voor te staan en het bestuur gaf uiting aan de dankbaarheid over het ver kregen bezit door de Commissaris een geschenk aan te bieden. Naar zes gemeenten Op 8 maart werd het wetsont werp tot gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duiveland wereld kundig. Het aantal van 18 gemeen ten zou blijkens het ontwerp teruggebracht dienen te worden tot zes, terwijl de concentratie voor 1 januari 1960 zijn beslag zou dienen te krijgen. De gemeentelijke her indeling bleek zoals te verwach ten was een heet hangijzer op het eiland. Wolken diskussiestof stegen op in de raadszalen en de meeste gemeenteraden konden zich niet met de voorstellen verenigen. Delta-forum Opnieuw kwamen de Deltavraag stukken aan de orde op een forum, belegd op 13 maart te Bruinisse, door de Stichting' Eilandgemeen schap. Verschillende sprekers voer den het woord, die van mening wa ren dat redding van de Zeeuwse schelpdierencultuur mogelijk is, maar sterk afhankelijk is van een financieringsmogelijkheid. Jubilea Aan jubilea geen gebrek in maart. Op de 5e werd het 15-jarig bestaan van de vrouwenvereniging te Sir- jansland feestelijk herdacht, ter wijl medio maart de afd. van de Ned. Chr. Bouwbedrijfsbond te Nieuwerkerk het zilveren jubileum herdacht. Kordaat volk Serooskerke bleek bevolkt met kordate mensen, die van aanpak ken weten. Het dorp zou een dorps huis krijgen (intussen gereed), maar eerst moest de oude school worden afgebroken. Daarvoor was geen geld meer. Geen nood„die van Serooskerke" deden 't zelf. De vrijwilligers traden aan in Schou- wens kleinste gemeente en het „klussie" was snel gefikst. Geschenk voor Enschedé. Café brandde af. Nieuwe kerk te Nieuwerkerk. Hr. M9. „Brouwers haven" op bezoek. Bezoek uit Hatfield. Melk op school Voor Nieuwerkerk en Ouwerkerk stond begin april in het teken der dankbaarheid jegens de adoptie gemeente Enschede, die op groot scheepse wijze hulp verleende na de ramp. Als stoffelijk blijk van dankbaarheid boden beide burge meesters der gemeenten hun En- schedése collega een aantal fraaie zilveren voorwerpen met inscriptie aan. Brand en ongeluk In de avonduren van 10 april woedde een felle uitslaande brand in het bekende café „De Blauwe Keet" te Oosterland. Het café brandde geheel af, terwijl de laai ende vuurzee belette de inboedel te redden. Op 14 april kapseisde bij het binnenvaren van de Zijpse vluchthaven de baggermolen „Eu reka V". Een der opvarenden van de molen kwam opgesloten te zitten in het ruim en verloor bij het on geluk het leven. Later vond in de zelfde maand te Zierikzee een ver- drinkingsgeval plaats, dat het le ven kostte aan een vierjarig jon getje. Fraaie aanwinst Voor Nieuwerkerk betekende de nieuwe Gereformeerde kerk een belangrijke aanwinst. Het kerkge bouw werd door de adviseur van het Rampenfonds op 18 april over gedragen aan de kerkeraad. Alom werd het gebouw geroemd om de geslaagde vormgeving era als su bliem staal van moderne kerk architectuur. Marinebezoek De Marine, meer concreet het marinevaartuig Hr. Ms. „Brou wershaven", bracht op 17 april een bezoek aan de Smalstad. De gele genheid was uniek de verhouding tussen de bevolking en de „Jannen" op stevige basis te zetten en de burgerij viel dan ook een feestelijk onthaal ten deel op deze „schuit". Banden versterkt - Zierikzee versterkte de banden met de Engelse adoptiegemeente Hatfield, de burgemeester van wel ke gemeente een bezoek bracht aan zijn Zierikzeese collega op 19 april. Bij gelegenheid van dit bezoek werd de Engelse burgervader de ere-penning van de stad Zierikzee uitgereikt, terwijl Hatfield' zich ook niet onbetuigd liet, maar een fraaie zilveren beker schonk. Zoet besluit De maand april kreeg in drie erlei opzicht een zoet besluit. Ruim achthonderd Zierikzeese kinderen kregen voor het eerst melk op school. Spatjes van de „lintjesre gen" op Koninginnedag kwamen ook op Schouwen-Duiveland te recht, terwijl het gegraveerde glas raam (geschenk aan Zweden) een week te zien was in de Schutters zaal van het stadhuis. De oude tijd Andere feiten waren in april nog: de opening van het nieuwe sport terrein te Serooskerke en het be zoek van minister Algera aan Schouwen- Duiveland. De kapitein der Nat. Reserve P. Kloosterman nam afscheid van Schouwen-Dui veland. Te Haamstede werd een nieuwe proeftuin in gebruik genomen. Schouwse klederdrachten. Contra gemeentelijke herindeling. Nieuwe proeftuin. Hengelaarswed strijd. Gemeenteraadsverkiezingen. Gasbedrijf heropend. Veerhaven „de Val" in gebruik De „oude tijd" kenmerkte zich ook op Schouwen-Duiveland door de veelvuldig voorkomende kleder drachten. Die tijd scheen te herle ven op detweede lustrumviering van het Comité Ned. Volkskleder drachten. Een viertal Burghse da mes in Schouwse klederdracht was te gast tijdens deze viering in het Openluchtmuseum te Arnhem. Een bezwaarschrift De predikant van Renesse, ds. F. A. van Liere, liet een fel contra ho ren in een door hem opgesteld' be zwaarschrift inzake de herindeling van gemeenten op Schouwen-Dui veland. Het bezwaarschrift werd gezonden naar G.S. van Zeeland. In het bezwaarschrift stelde de predikant dat de streekgemeen- schap een gevaar vormt voor de dorpsgemeenschap. Ontwikkeling in de fruitteelt De zorgvuldig aangelegde nieuwe proeftuin van de Vereniging tot Bevordering van het Tuinbouw- onderwijs, gelegen aan de Hoge- zoom te Haamstede, werd op 7 mei officiëel in gebruik gesteld door ir. A. W. v. d. Plassche. Het voortva rend Initiatief een nieuwe tuin was nodig omdat de oude teloor ging leverde voor de ontwikke^- ling van de fruitteelt een belang rijk winstpunt op. Veel vis Hengelaars uit geheel Nederland namen op Hemelvaartsdag deel aan een hengel wedstrijd te Ouwerkerk. Het hengelfeest want dat werd het werd georganiseerd door de Hengelclub „Oosterschelde". De totale buit van de dag bedroeg ruim 70 pond vis. Geen landelijk beeld Bij de gemeenteraadsverkiezin gen op Schouwen-Duiveland (28 mei) bleek het landelijk beeld niet passend voor de uitslag in deze streek. Hier boekten nl. de P.v.d.A. en de Chr. partijen stemmenwinst, in tegenstelling met de landelijke uitslag die een verschuiving in te gengestelde richting lieten zien. Ander gas Reeds enige tijd tevoren profi teerden de gebruikers van een an der soort gas, nl. propaan-lucht- gas, dat in de gemoderniseerde ge meentelijke gasfabriek werd ge mengd, na aanvoer van het pro- paangas. De nieuwe fabriek werd op 30 mei door burgemeester mr. Dijckmeester officieel in gebruik gesteld. Feit van de maand Feit van de maand, of het jaar, was op 31 mei de officiële inge bruikstelling van de nieuwe veer haven „De Val" onder de rook van Zierikzee. Het werd echter een feest „met deprimerende elemen ten", want Zierikzee rouwde om het vertrek van de provinciale boot. uit de haven. Onder veelzeggende stilte vertrok het m.s. „Oosterschel de" voor het laatst vanaf 't Luitje. Een brok historie werd afgesloten. Andere feiten: „Delta Sport" oogstte groot succes met de orga nisatie van atletiekwedstrijden (15 mei). De vuurtoren te Haamstede werd voor het publiek open ge steld. De „Groene Draeck bracht prinses Beatrix op 25 mei te Zie rikzee. Het schoolvoetbalelftal van het Prof. Zeemanlyceum werd kam pioen van Zeeland. Te Bruinisse verrees het nieuwe café-restaurant „Bru". Ballon daalde. Buitenlanders op bezoek. Zierik zeese Avondvierdaagse. Sportveld voor Nieuwer kerk. Museum heropend. Natuurgebied gered Schouwse klederdrachten waren te zien op een expositie in het Open luchtmuseum te Arnhem (mei). Geen 1-april grap De 1-aprilgrap van dit jaar „be stond" uit de ballon van het echt paar Boesman, die zou dalen op het Havenplein van Zierikzee. Op 11 juni was het echter geen grap meer, maar werkelijkheid, zij het met enige variatie. Op die datum land de het echtpaar Boesman met de ballon „Jules Verne" komende van Den Haag, nabij een boerderij te Kerkwerve. Het werd een prima landing na een geslaagde luchtreis. Buitenlands bezoek Herverkaveld Schouwen-Duive land trok op 18 juni de bijzondere belangstelling van een groep bui tenlandse ingenieurs, die het eiland grondig kwamen bekijken. Niet minder dan 20 nationaliteiten wer den aangetroffen in het gezelschap, dat ten stadhuize van Zierikzee werd ontvangen. Geslaagde marsen Geslaagde marsen maakten de deelneemsters en deelnemers aan de „Zierikzeese Avondvierdaagse", die een triomfantelijk besluit kreeg op de avond van de 19e juni Een fleurige stoet trok weer door de straten van Zierikzee. De vierdaag se werd begunstigd door uitstekend wandelweer. Belangrijke aanwinst Nieuwerkerk, dat de laatste hand zag gelegd aan de wederopbouw, al bleven er ook nog wensen over, zag zich verrijkt met een fraai ge legen sportveld, dat op 7 juni offi cieel in gebruik werd genomen. De Middelburgse Rotaryclub schonk het clubgebouw, een feit dat de plechtigheid dubbel opwekkend maakte. Historische schatten Eind juni werd het uitgebreid en vernieuwd stedelijk museum weer voor het publiek open gesteld. Schoner dan ooit werden de histo rische schatten tentoongesteld en de pronkstukken uit de collectie kregen een waardige plaats. Verheugend nieuws Eind juni kwam er nog verder verheugend nieuws en wel op de vergadering van „Stad en Lande", tijdens welke de mededeling werd gedaan dat althans het doorsnee- gebied van de kalkrijlce naar de kalkarme duinen (van grote weten schappelijke waarde) in de West hoek veilig is gesteld. Andere feiten: Een 20-jarige zee man uit Brouwershaven verdronk (19). Serooskerke kreeg zijn riool-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 9