De toekomstige ontwikkeling van de Schouwen-Duivelandse middenstand EEN NIEUW BEGIN IN 1959 GA FLITSEN (stad en provincie „Schimmenspel op zee" .HET WAS VAN ONS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE woensdag 31 december 1955 No. ismj Deltaplan komt in zicht Wel stroomversnelling, maar geen waterval „BU ons leeft de indruk, dat de betekenis van het Deltaplan voor de Zeeuwse middenstand in het algemeen en de Schouwen-Duivelandse middenstand in het bijzonder nog al eens wordt overschat. Men kan eerder verwachten dat door het Deltaplan een „stroomversnelling op treedt, maar geen waterval", om dit beeld te gebruiken". Zo drukten onze beide woordvoerders zich uit over de toekomstige positie van de middenstand tegen de achtergrond van het Deltaplan. (Van onze redakteur). Tijdens een toevallig gesprek dat wij mochten hebben met de Middenstandsconsulent in Zeeland en een departemen taal vertegenwoordiger, is de problematiek ter sprake ge komen van de Schouwen- Duivelandse middenstand te gen de achtergrond van het Deltaplan. Enkele facetten van dit gesprek worden in bijgaand artikel besproken. Men zal inderdaad te maken krij gen met de langzamerhand berucht geworden noordelijke oriëntatie. Rotterdam zal meer nog dan voor heen als magneet optreden, maar men dient toch te bedenken, dat door het Deltaplan een klimaat ge schapen wordt, waarin een toene ming van de bevolking valt te ver wachten. Hierin ligt een compense rende mogelijkheid en daarnaast moet de gemiddelde koper toch voor het gemiddelde sortiment weer terecht komen bij eigen mensen. Er zijn trouwens voorbeelden, dat zelfs in een kleine gemeente de koopkracht behouden blijft, on danks het feit dat zo'n gemeente als 't ware onder de adem van de grote stad ligt. Kapelle op Zuid-Beveland is daar een voorbeeld van. Goede „service" Uiterst belangrijk is en blijft het verlenen van een goede „service". Op dit punt ontbreekt nog al het een en ander. Met een gemoderni seerde zaak alleen is men er be paald niet. De „service" strekt zich uit voordat de koop tot stand komt, maar vooral ook nadien. Het assor- Ingezonden mededeling het beste voor uw oliehaard of kachel en... uW portemonnaie. M. W. MOL Schuddebeurs - telefoon 2191 Nieuwerkerk - telefoon 367 timent moet zijn aangepast aan de regionale behoeften. Belangrijk zijn goede reparatiemogelijkheden voor de verkochte produkten. Er is niets wat de, kopers meer kopschuw maakt dan de ervaring, dat een ge kocht artikel bij een mankement niet kan worden gerepareerd door of door bemiddeling van de betrok ken winkelier. Mildere vestigingseisen Op het punt van de vestigings eisen is een landelijke regeling in voorbereiding, die tegemoet zal ko men aan bepaalde verlangens, die er leven onder de jongeren, lees: zonen van winkeliers die er zacht jesaan over denken het bijltje er bij neer te leggen. Voor het uitge breide sortiment heeft de huidige winkelier in de loop der jaren (en lang niet altijd door het doen van examens) vakdiploma's verkregen. Zou de jonge winkelier in het bezit zijn van enkele van de belangrijkste vakdiploma's, dan valt te verwachten dat hij de andere er t.z.t. „automatisch" bij krijgt. Zo zal ook bepaaldelijk het zg. textielbrevet eenvoudiger worden. Op het punt van specialisatie schiet men niets op met losse afspraken, maar komt alles aan op feilloze contracten, zodat ieder weet waar hij zich aan heeft te houden. In het algemeen is het intussen een vast staand feit, dat de ondernemings zin aan het verminderen is. Vaak is dit ook wel wat de schuld van de vader-winkelier, die zich te dik wijls - en vaak ten onrechte - heeft voorgenomen „mijn zoon moet geen middenstander worden". Thools experiment Een uiterst belangrijke ontwikke ling in Tholen moge dienen als mo gelijk bruikbaar voor Schouwen- Duiveland. Men heeft op dit eiland, met het oog op de seizoenwerkloos heid, een zg. Commissie voor Werk verruiming ingesteld, die in een korte bestaansperiode al bijzonder opvallende resultaten heeft geboekt. De commissie is samengesteld uit deskundigen, die zich een beeld ge vormd hebben wat de regionale bedrijfjes kunnen presteren. Dit bleek hard mee te vallen en de commissie heeft voor di verse produkten reeds een be langrijke buitenlandse export markt gevonden. Met wat meer aandacht poor de gezondheid Komt u voldoende in de buiten lucht? Altijd in goed verwarmde vertrekken zitten en zich alleen verplaatsen in openbare vervoer middelen maakt kasplantjes van de mensen. Ieder tochtje levert dan een verkoudheid of bronchitis op. Hebt u voldoende lichaamsbewe ging? Trekt u er op een vrije dag toch eens op uit. Maakt eens een stevige wandeling, daar komen ver schillende spiergroepen bij in aktie. Eet u niet teveel? Het aantal vet- zuchtigen neemt weer hand over hand toe. Overmatig dikke mensen is veelal geen lang leven en geen goede gezondheid beschoren. Slaapt u genoeg? Velen voelen zich door slaapgebrek permanent ellendig en moe. De weerstand van het lichaam is onder dergelijke om standigheden niet groot. Iedereen weet best hoeveel uur slaap hij persoonlijk nodig heeft. Waarom dan steeds te laat naar bed als u weet de volgende ochtend bijtijds op te moeten? U kunt ook nog teveel roken en teveel alkohol gebruiken. Matig heid in deze, ja eigenlijk in alle dingen, is zeer belangrijk voor een goede gezondheid. Ontbreekt het in uw leven niet aan regelmaat? Ook een uiterst be langrijke vraag, waaraan veel te weinig wordt gedacht. Breng regel maat in uw bestaan, u zult er wel bij varen. Lange reeks onzekerheden Bij de jaarwisseling pleegt men niet alleen terug te zien op wat ge weest is, men tracht ook te schou wen in wat komen zal. Bij deze laatste bezigheid ziet men zich dan geplaatst voor een lange reeks van onzekerheden. Het blijft natuurlijk de vraag of wij de loop der dingen ook die van ons persoonlijk leven door eigen handelen kunnen beïn vloeden. Wanneer zulks al moge lijk is, blijft nog de kwestie in wel ke mate dat dan het geval is: Hoe het ook zij, hot ligt in 's men sen natuur om al datgene wat de toekomst brengen kan, naar eigen hand te willen zetten, om de din gen die komen gaan of die kunnen gebeuren een zeer bepaalde wen ding te geven. De goede voornemens, waarmee vrijwel iedereen een nieuw jaar in gaat, hangen met dit streven ten nauwste samen. Nu zijn er goede voornemens in soorten, zij kunnen niet alleen op geldelijk of geeste lijk terrein liggen, men kan ze op vrijwel ieder levensgebied tegen komen. Niet ziek of gebrekkig En hoe is het met goede voor nemens in het belang van de ge- zondehidzondheilda. zondheid. Dat is bij de meesten maar erg povertjes gesteld. Dat wil zeggen dat er overal tijd, geld en belangstelling voor is behalve voor het goede functioneren van longen, lever, hart en nieren. Iedereen wil graag oud worden, maar niemand wil er straks ziek en gebrekkig zijn. Hoe dacht men zoiets nu klaar te spelen wanneer men dagelijks nog geen uur, zelfs geen klein kwartiertje voor zijn ge zondheid over heeft. Alsof de ander dingen in dit leven zonder moeite en offers worden bereikt! Hoe is een mens? Hij raakt niet uitgepraat over die hinderlijke maagklachten, over de voortduren de hoofdpijn, over de trage stoel gang, het slechte gebit, de lastige platvoeten, de slopende galsteen>- aanvallen. Bereid om er iets voor te doen of te laten is men alleen wanneer het al te erg wordt. Zodra men weer een keertje kan wegblijven zijn verdere maatregelen ter verkrij ging van een goede gezondheid en de versteviging daarvan er niet meer bij. Dat is jammer. Vandaar dat we elkeen gaarne aansporen zijn goede voornemens op dit ge bied ook in daden om te zetten. Dr.ALFREDA BRIEDé Gevolg daarvan is vanzelfspre kend een stroom van orders voor de betrokken bedrijfjes, die dan weer het personeel kunnen uitbrei den. Een vergelijkbare studiecom missie kan in de toekomst voor Schouwen-Duiveland eveneens be langrijk zijn. Ook hier kan in de ambachtsbedrijfjes een prima eigen produkt worden vervaardigd, waar voor een buitenlandse markt ware te vinden. Op deze wijze krijgt de industriële ontwikkeling een reële impuls met alle gunstige gevolgen van dien. Ingezonden mededeling Mis die aansluiting niet! 4&v- De economische ontwikkeling van Afrika ADDIS ABEBA, 29-12. Dag Ham- marskjoeld de secretaris-generaal van de Verenigde Naties heeft in zijn openingstoespraak op de van daag alhier geopende eerste bijeen komst van de economische commis sie voor Afrika van de Verenigde Naties gezegd, dat de vorm van een Internationale organisatie zich uit stekend leent voor het behandelen van de problemen der economische ontwikkeling in Afrika. K.L.M. vervoerde in '58 940.000 passagiers SCHIPHOL, 23-12. In een over zicht deelt de directie van de K.L. M. mede, dat in het afgelopen jaar circa 940.000 passagiers werden ver voerd, hetgeen een. toeneming be tekent van 27.000 ten opzichte van 1957. Ook het vrachtvervoer nam toe, nl. van 24.992 ton tot 26,000 ton, terwijl het postvervoer wat achter bleef. De luchtvloot was in 1958 190.000 uren in de lucht, waarbij een totale afstand van 69.800.000 km. werd afgelegd. In de loop van het jaar werden vijf DC-7c's en drie Lockheed L 1049h's aan de luchtvloot toege voegd, terwijl vijf vliegtuigen van de vlootlijst werden afgevoerd, zo dat de K.L.M. thans beschikt over 94 vliegtuigen, waaronder 15 DC- 7c's, 18 Lockheed L 1049-vliegtui- gen en negen Vickers Viscounts. De directie constateert dan verder, dat het jaar 1958 enerzijds een jaar is geweest, waarin de maatschappij haar activiteiten heeft uitgebreid en waarin verschillende belangrijke projecten tot stand kwamen en an derzijds een jaar van tegenslagen. RECHTZAKEN Opbrengst bollen vergokt HAARLEM, 29-12. De rechtbank t© Haarlem heeft vanochtend de 57-jarige vertegenwoordiger van een bloembollenfirma uit Hillegom H. A. van Koeveringe wegens ver duistering van 1.028.000 Belgische franks (f 77.000) veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. Deze K. verkocht bollen in België, De opbrengst moest hij aan een exporteur afdragen. Met dat geld ging hü echter in de Belgische kustplaatsen gokken. De banken wonnen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Koningin Juliana en prinses Irene hebben op uitnodi ging van de Amsterdamse Oecume nische Jeugdraad, in de Engelse kerk op het Begijnhof te Amster dam een voorstelling bijgewoond van d etoneelgroep Studio, die tot en met maandag 29 december in de ze 15e eeuwse kerk het stuk „Droom der gevangenen" van Christopher Fry ten tonele voert. OMMEN. Op de provinciale weg van Deventer naar Coevorden is een uit de richting Lemelerveld ko mende personenauto van de familie de Jong uit Den Haag, van het via duct gereden dat hier over de niet meer gebruikte spoorwegverbin ding van Zwolle naar Coevorden loopt. Het vervoermiddel kwam op de oude spoorbaan terecht waarbij het 3-jarige zoontje van de familie de Jong uit de auto werd geslingerd en op slag gedood. ROTTERDAM. Aan de Putselaan te Rotterdam is de 10-jarige jongen J. van Es uit de Riebeekstraat on der een tram terecht gekomen en aan de gevolgen overleden. De jon gen wilde hardlopend de Putselaan oversteken, waarbij hij door de tram werd gegrepen. De knaap kwam onder de baanschuiver te recht, werd acht meter meegesleurd en liep ernstige verwondingen op. Bij aankomst in het Zuiderzieken huis bleek dat hij was overleden. HAARLEM. Aan de gevolgen van een autobotsing is in de Maria stchting te Haarlem overleden de 68-jarige mej. M. Das uit Haarlem. Zij zat naast haar 69-jarige broer in een auto op de Adriaan Pauw laan te Heemstede. Vermoedelijk is de bestuurder door een tegenligger verblind geraakt. De auto botste althans tegen een boom. Beide in zittenden werden ernstig gewond. 's-GRAVENHAGE. De in mei jl. door de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening inge stelde commissie voedergranen 1958 (commissie Blink) heeft haar advies uitgebracht over het meest wense lijke systeem tot effectuering van aan de telers van inlandse voeder- granen verleende prijsgaranties. NIJMEGEN. De recherche te Kleef heeft in samenwerking met de rijkspolitie te Groesbeek een circa 45-jarige invalide Duitse landarbeider gearresteerd die ervan wordt verdacht na 19 oktober goe deren te hebben gestolen van de 44-jarige Duitse vrouw Martha Knauer-Graff, wier stoffelijk over schot op 19 oktober werd gevonden in de bossen onder Berg en Dal bij Nijmegen. oosterland De Zondagsschool vierde kerstfeest Vorige week vond in het gebouw van de Ned. Herv. gemeente alhier de jaarlijkse kerstfeestviering met de kinderen van de zondagsschool plaats. Er was een goede belang stelling, niet alleen van de leerlin gen der school, maar ook van de ouders. Het orgel werd bespeeld door de heer Jasper Stoutjesdijk en het welkomstwoord werd gespro ken door één der onderwijzers van de zondagsschool, de heer L. van Dijke. Nadat de lichtjes van de kerstboom waren ontstoken werden er kerstliederen gezongen door alle aanwezigen tegelijk en door de kin deren alleen. Ds. Rijks vertelde het kerstverhaal, waarop door de leer lingen om beurten toepasselijke lie deren werden gezongen. Enkele jongedames bliezen op de blokfluit een kerstlied, en Hannie Stam zong een solo. Het kerstverhaal „Joost met zijn lantaarntje" werd door de onderwijzer Jac. van der Maas Pz. ten beste gegeven. Het was ook deze onderwijzer, welke deze zeer goed geslaagde kerstfeestviering met dankgebed sloot. Vijf meisjes en twee jongens verlieten wegens hun leeftijd de zondagsschool. Hun werd ter herinnering een kerkboek je en een kinderbijbel uitgereikt. De zondagsschool in onze gemeente telt nu nog ongeveer 70 leerlingen/. Attenties voor zieken In samenwerking met het be jaardencomité zijn door de chr. vrouwenvereniging „Martha" al hier een veertigtal kerstbakjes met fruit uitgereikt aan de zieken en gebrekkige ouden van dagen van alle gezindten in onze gemeente. Deze geste, die langzamerhand tot een traditie is uitgegroeid, wordt uiteraard door de betrokkenen op hoge prijs gesteld. sirjansland Kerstfeest van de Zondagsschool De zondagsschoolleerlingen vier den in het verenigingsgebouw, waarin een prachtige kerstboom stond opgesteld, hun kerstfeest. Voor deze bijeenkomst bestond gro te belangstelling. De avond werd geopend door de heer L. Klink, die een overzicht gaf van het zondags schoolwerk. Vervolgens werd na het zingen van Psalm 150 vers 1 en gebed een vrij omvangrijk pro gramma afgewerkt. De kinderen zongen toepasselijke liederen als in leiding op het kerstverhaal dat ver teld werd door de heer Klink. De leiding van de avond berustte hier na bij de heer Heule. Een koortje had onder leiding van Nelly Mol van de boekenplank W. H. van Eemland t De Nederlandse schrijver W. H. van Eemlandt heeft met „Schim menspel op zee" een zeer indringen de en overinteressante detektive geschreven, die op het lijstje van de liefhebbers niet mag ontbreken. Op het Nederlandse schip „Prinsen- dam" wordt een Amerikaanse mil jonair vermist en het bootpersoneel ontdekt een onbekend lijk, ergens verborgen in de toeristenklasse van het schip. Aan mysteries dus geen gebrek. Kapitein Bruining zit lelijk met het geval. Hij treft zijn maat regelen, maar voelt wel aan tegen dit karwei niet te zijn opgewassen. Zo zoekt hij contact met een der passagiers, de jurist in' ruste Justus Reiziger, die met zijn vrouw een vakantiereis naar Amerika heeft feuilleton gemaakt. De leken-speurder gaat aan het werk en doet ontdekkingen die er niet om liegen. Bijzonder scherpzinnig is de reconstructie van de op het schip gepleegde misda den. Als bij elke goede detektive zoekt de lezer het in een verkeerde richting. De geniale oplossing - men zou die voor geen honderd gulden willen missen - helpt hem uit de droom. Op bijzonder sympathieke wijze heeft van Eemlandt verder de locale sfeer aan .boord van het schip getekend, in een bijna klas siek te noemen soort Nederlands. Een beschaafd stuk ontspannings lectuur. („Schimmenspel op zee" - W. H. van Eemlandt. Uitgeverij: Het Wereldvenster - Baarn. Pocket f 1,75). ff Streekroman door HANOL SPOOR Weer veel er een schot. Beiden stonden doodstil, in verstarring el kaar aankijkend. Even was er niet te zien of er iemand geraakt was. Sternhout had onmiddellijk een stekende pijn in zijn schouder ge voeld. Voor iemand met zo'n grote dosis eigenliefde als hij, was het een ongekende sensatie om zich ge wond te weten. Er bekroop hem een grote angst voor zijn leven. Hij waggelde. Joke, die langzaam een donkere vlek op zijn jas zag ko men, vroeg zich vertwijfeld af of ze hem gedood had. „We moeten proberen thuis te komen", zei ze angstig; „we zijn vlakbij. Nee, wacht U hier maar, ik zal vader sturen en zelf de dok ter halen". Zo vlug ze kon verwijderde ze zich. Thuis was in een paar woor den verteld wat er gebeurd was. In het dorp had ze geluk; de dokter kon dadelijk met haar mee. Hij bood haar een plaatsje in zijn auto aan. Bijna gelijktijdig met hun komst loodste Verhagen de steu nende patiënt naar binnen. Moeder Verhagen had in de huis kamer een bed voor Sternhout in orde gemaakt. De dokter onder zocht zorgvuldig de wond. Alleen de bovenarm was flink geschaafd. Sternhout deed echter niets dan mopperen, had het zelfs heel on tactisch over dorpsdokters en wil de overgebracht worden naar een ziekenhuis in de stad. De dokter keek hem nadenkend aan en verklaarde dat vervoer niet mogelijk was. Moeder Verhagen werd door de dokter even terzijde genomen en de dokter verklaarde dat de wond niets had te beteke nen, maar dat de patiënt overspan nen was. Een weekje rust zou won deren doen. Daar lag de jonkheer nu. Nog nooit was hij zo intiem met het leven in een burgergezin in aanra king gekomen. De hartelijke toon en de humane omgang onderling wekten voortdurend zijn verwon dering. Eerst meende hij dat er een comedie werd opgevoerd, vanwege zijn aanwezigheid, maar al gauw bemerkte hij aan de natuurlijke, ongedwongen wijze dat dit voor hen vanzelfsprekend was. Het gaf hem veel te denken. Voortdurend was hij in tweege vecht met zichzelf. Zo had hij het voornemen om zijn leven anders in te stellen, om het volgende ogen blik weer te liggen razen en ieder een verwijten naar het hoofd te slingeren. Joke moest het dan wel het zwaarste ontgelden. Dan dreig de hij met de politie. Ook was er nog een stille strijd tussen broer en zuster. Nog gaf Sternhout zich niet gewonnen. Het was een voortdurende worsteling tussen zijn kwade geest en het wei nige goede dat in hem was. Mia kon in het kleine kamertje ernaast al deze gespreken volgen en lag met goed resultaat een aantal kerstliederen Ingestudeerd. Gezang 1 was o.l.v. Willy van Dienst door een aantal oudere meisjes ingestu deerd en werd prachtig vertolkt, Nelly Mol las het boeiende kerst verhaal „Brinkie". Ook de jongsten, Leentje Stuik, Kees Heule, Keesje Minderhoudt, Jah Stuik en Ineke op 't Hof zetten hun beste beentje voor bij de zangnummers. Dirkje Fluijt. Anneke Krabbe en Cobi de Ronde werden toegesproken omdat ze de school verlaten en kregen een Psalm- en Gezangboek over handigd. Ook de leidster Willy van Dienst verlaat de school. Zij werd dank gebracht voor hetgeen zij ge durende een aantal jaren voor de school deed. In zijn slotwoord dank te de heer Klink alle ingezetenen voor hun spontane financiële me dewerking voor deze kerstviering. Voor alle kinderen was er tenslotte een kerstboekje. De intieme samen komst werd besloten met het zin gen van de Avondzang en dank gebed. KERKNIEUWS Ned. Herv, Kerk Beroepen te Ommen; A. J. de Jong, Scheveningen. Aangenomen naar Nieuwe Tonge: B. J. Zaal, Houten (U.). Bedankt voor Opheusden: J. Ho- vius, Dordrecht Ger. Kerken Beroepen te Beverwijk (2e pred.- pl.): H. B. Weyland, Nieuwer-Am- stel-noord; te Sybrandaburen: G. O. N. Veenhuizen, kand. te Lisse. Bedankt voor Rotterdam-I Jssel- monde: K. Schouten, Lisse. Chr. Ger. Kerk Bedankt voor Rotterdam-Kralin gen en voor Westzaan; B. Bijleveld, Noordeloos. Ger. Gemeenten Beroepen te Passaic (New Jersey, U.S.A.): H. Rijksen, Vlaardingen. Een jonge Fransman is aange houden wegens grafschennis. Hij trachtte namelijk twee eieren te bakken boven de vlam van de Are de Triomphe, die brandt boven het graf van de onbekende soldaat. De jongeman zei, dat zijn daad het ge volg was van een weddenschap. h De Egyptische minister van on derwijs, Kamal Eddine Hoessein, heeft de academie voor de Arabi sche taal gevraagd spoedig haar werk ten aanzien van de vereen voudiging van het Arabisch schrift te voltooien. Ingezonden mededeling urenlang stil voor zich uit te kij ken. Als ze Sternhout erg duide lijk hoorde snauwen, kwam er soms een kleine flikkering in haar ogen. Toen Sternhout hoorde dat Mia ook als patiën hier verpleegd word, wilde hij onmiddellijk weg. De dok ter raadde het hem ernstig af en de angst voor zijn dierbaar leven deed hem weer van zijn voornemen af zien, HOOFDSTUK xxvi Mia's laatste daad. Sternhout sliep die nacht niet rustig. De gebeurtenissen van de laatste tijd zwierven voor zijn geest Hij meende nog te dromen, toen hij aan zijn arm werd geschud en er een spookverschijning voor z'n bed stond. Een scherpe pijn als van een venijnige speldeprik in zijn borst overtuigde hem dat hij wakker was. „Hou je doodstil", siste de ver schijning hem toe. Hoewel bijna niet te herkennen, moest hij toch aannemen, dat deze magere gestalte met dat in het maanlicht opblinkende, wasbleke gelaat, van Mia was. Ontsteld keek hij haar aan. Zelfs bij het weinige licht was het te onderscheiden dat er van haar eertijds opvallende schoonheid niets meer dan een schaduw over was. Hij zag hoe ze de punt van een mes op zijn borst gedrukt hield en meende dat haar ziekte haar van het verstand beroofd had. De uit drukking op haar gezicht liet hem echter niet in twijfel dat hij in do delijk gevaar verkeerde. Haar hand waarmee zij het wapen hanteerde, trilde en hij voelde zijn lichaam van angst beven. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5