Plannen voor bouw van drie en twintig middenstandswoningen in 1959 SLAAPT HEERLIJK EH WARM nar bi ir |tag«brulkntmir>9 ISodofobncH Otlfi)jl| [Stranding tcvtn Pro. I 6«bcoM» «on d< Fntët viorlipg Ifonforc opgenomen ikmaoret grocMcn [Autobutrampl Ib-'j Wejep I IIOOOOO* emii noor Austroi INieuwe minister van Verkeer en Woter»toot| tAWlOt KLM loonconflit 1100 000 I Gevaarlijke ver- rokklng In Rijksweg 13 I I Afscheid I lr den Hollander Verschuivingen bij gemeentelijke I en provinciale verkiezingen Aonvong wer- [ken Europoort lUitvoerlng Oelta- werken op gong [Stormvloedkering in de Hollandse Uss t Tech. Hogeschool} ^Scheurlng^n^de^CPNj IActie voo Zeeuwse Nederlandse perso- nenouto gepresenteerd IVele'goede heertjes'blckenl slechte heertjes te zijn Nieuwe 1 TV. tore Worden Zuidhoek-huizen toch nog afgebroken? Woningbouwvereniging „BETER WONEN" WIE EN WAT IN 1958 IN HET NIEUWS IS GEWEEST Tijdens de repetitie van de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede", in de oude kleuterschool te Haam stede, reikte de burgemeester, Jhr. Röeli in aanwezigheid van het be stuur en de vertegenwoordiger van het werkcomité, de heer M. Me- ganck, de nieuw aangekochte in strumenten uit. De harmonie kon deze aankoop doen, dank zij de spontane giften, door het werkco mité bij de burgerij en zomergasten opgehaald en bij het 75-jarig jubi leum in een cheque overhandigd. De aankoop betreft een ronde bas en een alt-saxofoon. De burgemeester wees er op dat dank zij deze cheque tot aankoop kon worden overgegaan. Verder kunnen nog enkele nodige repara ties gebeuren. Het eindbedrag is nog steeds niet definitief, dagelijks komen nog giften binnen, momen teel bedraagt het bedrag f 2270,41. „U hebt met het Koninklijk prae- dicaat een recht verkregen en hier tegenover staan ook verplichtin gen", aldus de burgemeester. „De naam van „Witte van Haemstede" hoog houden met lekke en kapotte instrumenten gaat nu eenmaal niet, en ik hoop dat deze nieuwe instru menten mede mogen helpen aan de muzikale feestvreugde. Tevens hoop ik dat de burgerij de mooie tonen der nieuwe instrumenten zullen mogen aanhoren". Hierna reikte de heer Meganck de alt-saxofoon uit aan de toekomstige bespeler, de heer L. W. Bakker, en de burge meester de bas aan de voorzitter, daar de bespeler, de heer J. Vre- denbregt wegens ziekte niet aan wezig was. Slotphase De voorzitter, de heer C. A. Har- tog, noemde de uitreiking de slot fase van de actie die de burgemees ters en het werkcomité in het werk stelden. Hij noemde het bedrag bo ven alle verwachtingen. Hij hoopte dat beide spelers nog lange jaren op hun instrument mochten spelen. Hij noemde het verder een buiten gewoon voorrecht om dergelijke kostbare instrumenten te kunnen aanschaffen, daar uit eigen midde len een dergelijke aankoop niet mogelijk is. De heer Hartog dankte nogmaals ieder die hiervoor zijn medewerking gaf en deelde tevens nog mede dat het vaandel aan het Koninklijk praedicaat zal aangepast worden. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 29-12. Wegens te geringe handel geen noteringen. Aardappelen ROTTERDAM, 29-12. Klei-aard- appelen. 35 mm. opwaarts: Eigenheimers f 13,50-14,50; Bintje f 17,50-18,50; Koopmans Blauwe f 14-15; Bevelanders f 13-14; Meer- landers f 13-13,75. 40 mm. opwaarts gewassen van de kleigrond; Eigenheimers f 16. Bintje van de kleigrond in twee maten gesorteerd voor de export*. 35 mm. opwaarts f 19,50; 45 mm. opwaarts f 20,25. Zandaardappelen 35 mm. op waarts: IJsselster f 9-9,50; Libertas f 9-10,50. Voeraardappelen f 2,50-4,00. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptieaardappelen op wagon, schip of auto. Ingezonden mededeling WAT DE Verwachting tot woensdagavond: Meer wind Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige, later mogelijk harde zuidwestelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 31 dec. Zon op 8.49, onder 16.38. Maan op 23.14, onder 11.16. 1 jan. Zon op 8.48, onder 16.38. Maan op onder 11.42. 2 jan. Zon op 8.48, onder 16.39. Maan op 0.29, onder 12.09. Laatste kwartier: 2 jan. te 11.50. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 31 dec. 6.15 1 jan. 6.56 2 jan. 7.44 v.m. 18.42 n.m. v.m. 19.29 n.m. v.m. 20.18 n.m. BROUWERSHAVEN 31 dec. 6.02 1 jan. 6.47 2 jan. 7.37 v.m. 18.19 n.m. v.m. 19.08 n.m. v.m. 20.01 n.m. SPORT Doodtij: 4 en 19 jan. Springtij: 11 en 26 jan. WANDELSPORT Nijmeegse Vierdaagse van 21 t/m 24 juli KERKNIEUWS Ger. Gem. Bruinisse DEN HAAG, 29-12. De internatio nale vierdaagse afstandsmarsen van de Kon. Ned. Bond voor Lichame lijke Opvoeding zullen in 1959 wor den gehouden van 21 t.m. 24 juli te Nijmegen. Bij de in de Gerformeerde Ge meente alhier gehouden verkiezin gen voor 2 diaenkenen werden de heren Th. Iioogerheijde en L. van den Ouden (beiden aftredend) her kozen. Tegencandidaten waren de heren C. de Bruine en M. de Waal. DE ZEEKONINGIN Onder voorzitterschap van de heer J. Coumou werd maandag avond in de bovenzaal van restau rant „Mondragon" een algemene vergadering gehouden van de wo ningbouwvereniging Beter Wonen' te Zierikzee. Deze druk bezochte vergadering werd bijgewoond door de beide wethouders M. C. Ver- heijen en II. Koevoets. In zjjn openingswoord gaf de voorzitter een overzicht van het afgelopen jaar, waarbij tot uiting kwam dat „Beter Wonen" in die periode meer een beheersinstituut is geweest dan een woningbouwvereniging, gezien de noodgedwongen geringe bouw activiteit. De heer Coumou herin nerde aan de spijtige gang van zaken bij het verdelen van de bouwvolume. Aan Schouwcn-Dui- veland werd slechts 1 woning toe gewezen. Bij de vereniging zijn momenteel 357 leden aangesloten waarvan er 285 wonen in een woning van „Be ter Wonen". 72 leden beschikken thans nog niet over een woning. De heer Coumou vond het teleurstel lend dat er 54 woningen, die onder beheer van de vereniging staan, be woond worden door niet-leden. Voor 1959 verwachtte de voorzitter geen grote toewijzing. De vereniging heeft 339 stuks woningen in beheer en 14 garages I waarvoor wekelijks een huur bin nenkomt van f 4000. In 1958 werd een bedrag van f 17.000 aan onder houd uitgegeven. Wat betreft de bouwplannen van dc vereniging deelde de voorzitter mee, dat er voor 1959 plannen in voorbereiding zjjn voor de bouw van 23 middenstandswoningen. Het bestuur werd in verband hiermee gemachtigd een geldlening aan te gaan tot 'n maximum van f 500.000. De buur voor deze woningen, waarvoor de plannen worden ont worpen door het architectenbu reau Rothuizen en 't Hooft, zal waarschijnlijk ongeveer f 85,- per maand gaan bedragen. De krotwoningen In verband met het grote aantal bewoonde krotwoningen in Zierik zee vroeg de heer L. J. v. d- Houten of er ook woningen gebouwd zullen worden, waarvan de huurprijs be taalbaar zal zijn door de mensen die nog deze krotten bewonen. De heer Coumou deelde hierop mee, dat de categorie woning welke de laagste huurprijs opbrengt, de wo ningwetwoning is van f 12 a f 13 per week. De hum-prijs is overigens afhankelijk van ministeriële voor schriften en hangt samen met de aannemingssom. Overigens meende de heer Coumou dat het probleem afbraak krotwoningen een taak is voor de gemeente en dat dit niet ligt op de weg van een woning bouwvereniging. In antwoord op een vraag van de heer Boot zei de voorzitter dat er woningwetwonin gen beschikbaar zullen komen voor de krotbewoners als de midden standswoningen gereed zijn. De voorzitter deelde voorts mee dat het St. Anthonieshofje aan de Meelstraat naar alle waarschijnlijk heid door gebrek aan middelen niet hersteld zal kunnen worden. De herstelkosten bedragen ongeveer f 23.000. Het is ook zeer onwaar schijnlijk dat Monumenentzorg in de restauratiekosten zal kunnen bijdragen. De Zuidhoek-vvoningen Wat betreft de 22 woningen in de Zuidhoek deelde de voorzitter mee dat het bestuur nog steeds voornemens is deze woningen af te breken en hiervoor in de plaats nieuwe woningen te bouwen. Vol gens het besluit op de vorige jaar vergadering genomen zou er in 1958 een begin gemaakt zijn met de afbraak van zes woningen doch omdat er geen geld beschikbaar was voor de bouw van zes nieuwe woningen is hiervan niets kunnen komen. De vergadering besloot een rapport over de toestand van deze woningen te laten uitbrengen door de gemeente. Mocht in dit rapport geconclu deerd worden dat het beter is de woningen voorlopig niet af te bre ken, dan zal de kwestie opnieuw in behandeling komen. In het an dere geval, als dus geadviseerd wordt tot afbraak, dan wordt het oorspronkelijk besluit gehandhaafd en zal tot afbraak en nieuwbouw worden overgegaan, zodra dit mo gelijk is. Het complex Zuidhoek woningen geeft een tekort op de exploitatierekening van f 5.000,-. Uit de rekeningen van de andere complexen moet dit tekort worden aangevuld. Het deskundigen-rapport Een bewoner van een Zuidhoek woning, de heer G. M. Bij de Vaate, vroeg opheldering over hef punt rapport van deskundigen", dat volgens een mededeling van de voorzitter op de vorige vergade ring zou zijn uitgebracht en waarin zou worden geadviseerd tot af braak van de betreffende huizen. De heer Bij de Vaate herinnerde aan persberichten, waarin werd medegedeeld, dat er geen schrifte lijk rapport over de Zuidhoekwo- ningen zou zijn uitgebracht. De heer Coumou deelde hierop mede, dat de gehele kwestie op een „fou tieve berichtgeving" zou berusten. De heer Bij de Vaate vroeg zich verder af waarom er 25% huur verhoging betaald moet worden als er toch niets aan de woningen ge beurd. De heer Coumou wees er op, dat het noodzakelijk is het te kort van de Zuidhoekwoningen zo klein mogelijk te maken. Het bouwplan „Malta" De vergadering besloot verder stappen te ondernemen om het bouwplan Malta aantrekkelijker te maken. o.a. door het aanleggen van beplantingen en het creëren van een speelplaats, waarvoor plannen zijn ontworpen door de heer v. d. Schelde. Dit plan voorziet o.a.. in het aanbrengen van een gazon voor de woningen, rozen- en boombe plantingen. Op het binnenterrein zal een betegelde speelplaats wor den aangelegd. Deze werken vergen een bedrag van f 11.000,-. Het be stuur zal de mogelijkheden onder zoeken dit plan te verwezenlijken, bijv. door een huurverhoging f 0,20 per week of door bijdragen van Staatsbosbeheer, de boom- plantactie Schouwen-Duiveland of in uiterste instantie uit de "op brengst van het aandelenkapitaal. In maart wil men hierover tot een beslissing komen. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredenden, de heren J. Coumou, C. Kloet en L. Schouls herkozen. In de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer M. Flikweert, werd gekozen de heer M. C. Knuist. Ingezonden mededeling onder zo'n zachte wollen deken van Deurloo De grootste sortering >f- Alleen merkdekens Jaarvergadering V.P.Z. afd. Schouwen-Duiveland' 1958 goed pluimveejaar In het „Huis van Nassau" hield de afdeling Schouwen-Duiveland van de V.P.Z. de algemene jaarver gadering, onder voorzitterschap van de heer M. den Boer. Het jaar verslag werd gelezen, waarna de toestand van de pluimveehouderij op Schouwen-Duiveland werd be sproken. 1958 werd getypeerd als een rustig en normaal jaar voor de pluimveehouderij De wenselijkheid van wat meer actie der pluimveehouders werd onderstreept, daar het kippen hou den nog altijd een behoorlijke winst (of bijverdienste) kan ople veren, mits men het op de juiste wijze doet. Plannen werden bespro ken het ledental uit te breiden, daar een krachtige V.P.Z. niet anders dan nuttig kan zijn voor de pluim veehouder. Verder werd behandeld de opfok en afzet van jonge hennen, daar 1958 zich kenmerkte door een groot tekort hieraan. De pluimveehou ders werd geadviseerd vroegtijdig de benodigde dieren te bestellen bij de opfokkers. Daardoor krijgt men zekerheid dat men op tijd goede jonge hennen kan betrekken. HAAMSTEDE Koninklijke Harmonie „Witte van Haemstede" kreeg nieuwe instrumenten Jhr. Röell: „Plichten staan tegenover rechten" Bij de bestuursverkiezing werd i.p.v. de heer M. den Boer - die be dankte als voorzitter en hoofdbe stuurslid van de V.P.Z. - gekozen de heer S. C. Coomans. In de plaats van de heer L. J. Roggeband werd gekozen de heer C. Legemaate Mz. Als nieuw bestuurslid werd geko zen de heer N. Dalebout. De secre taris dankte de heer M. den Boer voor het vele werk verricht voor de pluimveehouderij op het eiland ge durende een voorzitterschapsperio de van twintig jaar. STAD EN PROVINCIE DREISCHOR „Thalia" gaf toneeluitvoering Zaterdagavond jl. gaf de vereni ging „Thalia" alhier haar jaarlijk se toneeluitvoering in het café „De drie schapen". Voor een talrijk pu bliek, dat welkom werd geheten door de voorzitter, de heer L. J.' A. Klompe, werd opgevoerd het stuk „Iemand in dit huis", een spel in drie bedrijven. Werd vorige jaren door de vereniging een blijspel ge bracht, ditmaal was hiervan afge weken en maakten de aanwezigen kennis met een detective-stuk. De rollen werden door de 8 medewér- kende dames en heren goed ver tolkt. Aan het slot mochten zij een welverdiend applaus ontvangen. De avond werd met een gezellig bal besloten. KPEUT|5»a5sl Kerstvoering Gereformeerde Jeugdsclubs Zoals al enkele jaren gebruike lijk is, werd met de jeugdclubs van de Gereformeerde Kerk en kinde ren van andere kerken, vrijdagmid dag Kerstfeest gevierd onder lei ding van ds. Wielemaker in de Ger. Kerk te Bruinisse. Het werd een gezellig samenzijn en een mooie middag, waarvan de kinderen dankbaar voor tract a ties en geschenken huiswaarts keerden. ANNA-JACOBAPOLDER N.C.L.B. familie-avond In „Ons Dorpshuis" werd dooi de plaatselijke afdeling van de N.C.L.B. een familie-avond georga niseerd, waarbij ook de C.B.T.B. was uitgenodigd. Deze avond werd door de voor zitter der afdeling, de heer J. Quist Az. geopend, waarna door de heer van Nieuwenhuijzen enkele films werden vertoond. Na de pauze voerde de heer van Wensen, hoofdbestuurder van de N.C L.B. het woord. Boekeu eu Brochures Nagekomen kalender Van de firma L. Romijn, aanleg en onderhoud van tuinen te Zie rikzee, ontvingen wij een fraaie kleuren-foto kalender 1959. Deze kalender, welke zeer verzorgd is uitgegeven, is verlucht met vier fraaie kleurenfoto's van A. Dingjan te 's-Gravenhage en toont duidelijk aan wat de combinatie van goede smaak en vakmanschap tot stand kan brengen. De fotograaf maakte prachtige opnamen van Anthuri- ums, veldboeketten, rozen en chry santen. Aan de achterzijde van elk kalenderblad is een boeiende be schrijving gegeven van de afgebeel de bloemen en hun mogelijkheden. MARKTBERICHTEN 10. Ondanks zijn gebonden handen, die zijn bewegingsvrijheid belemmeren, jaagt Merlin zijn paard in grote snelheid langs het bospad. „Hem na!" schreeuwt Agua tot zijn soldaten. Maar als de voorste der achtervolgers de vluchteling bijna bereikt heeft, springt plotseling een slanke gestalte uit de struiken te voorschijn. Een enterhaak suist door de lucht en valt om de hals van dc soldaat. Het strak gespannen touw rukt de ruiter in volle vaart achterover cn schreeuwend tuimelt hij uit het zadel. Twee, drie andere touwen vliegen door de lucht cn elke feilloze worp doet één van Agua's mannen in het zand bijlen. Dan stormt Ambre met het zwaard in de vuist het bospad op. „Vooruit, maats, laat zien dat je niet alleen op zee ie mannetje staat", roept ze luid. Schreeuwend en joelend springen 'de matrozen uit het struikgewas naar voren, hun bootshaken en zwaarden in de vereelte vuisten geklemd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2