Rusland niet ongenegen over Westerse Berlijnse opvatting te spreken Overdenking DE ZIERIKZEESCHE COURANT MET KRACHTIGE MECHANISCHE MIDDELEN WORDT NOG AAN REDDING GEWERKT Grote ontevredenheid^ in Peking OUD MINISTER-PRESIDENT VERWACHT DAT PARTIJ VAN DE ARBEID IN OPPOSITIE GAAT WOENSDAG 31 DECEMBER 1958 No. 18189 115e jaargang ZIERIKZEESCHEHNiEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succejjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. Of 110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 MOSKOU WAT MILDER NAVO-raad keurt nota's aan Sovjet-Unie goed LONDEN, 29-12. Een commenta tor heeft voor radio-Moskou mee gedeeld, dat Rusland volstrekt niet ongenegen is de opvattingen te be spreken, die de westelijke mogend heden kunnen hebben over de Ber lijnse kwestie. Hij legde er de nadruk op dat de verklaring die de Russische minis ter van buitenlandse zaken, Gro- myko, de vorige week over Berlijn heeft afgelegd, geen ultimatum is geweest. Uit de opmerking van Gromyko dat west-Berlijn wel eens een twee de Serajewo kan worden, kan niet worden afgeleid dat Rusland een nieuwe oorlog wil ontketenen als Noorwegen neemt nog vluchtelingen op OSLO, 29-12. De voorzitter van de Noorse vluchtelingenraad, Si gurd Halvorsen, heeft meegedeeld dat Noorwegen nog een groep vluchtelingen uit Oostenrijk zal op nemen. De regering heeft reeds 500 duizend kronen voor de uitvoering van dit plan ter beschikking gesteld en komend jaar gaat een commissie van voorbereiding naar Oostenrijk toe. Wat betreft de plannen van pater Pire voor het stichten van een „Anne-Frankdorp" voor vluchtelin gen, dat eventueel in Noorwegen zou moeten komen, heeft de raad verklaard dat dit beter ïn een land in midden-Europa zou kunnen ge schieden waar het klimaat en de psychologische omstandigheden grotere mogelijkheden voor inte gratie der vluchtelingen zouden bieden. De raad zou financiële steunverlening hieraan in overwe ging willen nemen. Arabische vluchtelingen te Am man hebben maandag meegedeeld, dat zij een vreedzame mars naar Palestina zullen ondernemen, in dien de Palestijnse kwestie, een er fenis van de Israëlisch-Arabische oorlog in 1948, niet spoedig gere geld wordt. de Russische voorstellen inzake Berlijn niet worden aanvaard, al dus de commentator. Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Parijs wordt vernomen, dat de permanente Navo-raad maandag het ontwerp voor de antwoord nota's van Amerika, Engeland en Frankrijk op xChroestjtsjefs voor stellen inzake Berlijn heeft goed gekeurd. De nota's, die dinsdag of woensdag aan Moskou zullen wor den gezonden, verwerpen de Rus sische voorstellen, doch laten de deur op een kier voor onderhande lingen over hereniging van Duits land, de Europese veiligheid en ontwapening. De instortingsramp in België Achttien personen werden het slachtoffer MAASTRICET, 29-12. De Belgi sche minister van Arbeid, Oscar Behogne, heeft maandagmiddag op het terrein van de instortingsramp te Ziehen, waar - naar thans wel met vr(j grote zekerheid moet wor den aangenomen - achttien perso nen het slachtoffer zjjn geworden, aan de Belgische en Nederlandse journalisten een verklaring gege ven over de stand van zaken bü het reddingswerk. Met de krachtigste mechanische middelen en met een groep techni sche deskundigen wordt sedert vrij dag zoals reeds gemeld, getracht op twee manieren tot de plek, waar de slachtsff-c. s zich moeten bevinden, door te dringen. Met behulp van een metalen schacht boort men bo ven de plaats waar de koolopslag plaats zich in de grotten bevindt, loodrecht op de overkoepelde ruim te. Volgens de heer W. Verbiest, die met vier broers sinds vrijdagmid dag aan deze schacht bezig is - om beurten dalen de mannen in de ko ker van een meter doorsnede naar beneden om het puin naar boven te hijsen - wijst alles er op, dat ook het dak van de zogenaamde frigo is ingestort. Aanvankelijk had men nog hoop in deze ruimte drie der slachtoffers (Pierre Heynen en de inpakkers Mathieu Vanherf en Jean Beusen), aan te treffen, misschien zelfs nog in leven. Maar ook deze hoop blijkt In „Squaw Valley", in Californië wordt hard gewerkt om, het strijdperk voor de Olympische Winterspelen, die daar over twee maanden begin nen, gereed te krijgen. Op deze combinatie zien we boven het restaurant in het Olympische dorp, waar de atleten hun maaltijden zullen nuttigen. Onder: het stadion, gefotografeerd vanaf de plaats waar over enkele weken de besten ter wereld elkaar zullen bekampen. Nu ligt er nog zand, maar binnenkort zal er een spiegelgladde ijtvloer liggen. vervlogen te zijn, daar de zolder der pakruimte is ingestort. Geen hoop meer Intussen is men met het boz*en van de schacht gevorderd tot vier meter boven de cementen vloei* van de frigo. De drie bulldozers graven daarnaast over een oppervlakte van 10 x 30 meter diepe sleuven, ten einde op de bodem der groeve te komen om dan, via eventueel nog vrije galerijen, de ingestorte gangen •te bereiken. PEKING, 29-12. In Peking zou grote ontevredenheid heersen onder de bevolking tengevolge van de maatregelen inzake het voedselpak ket die door de communistische re gering zijn aangekondigd. Het gaat hier om een verminde ring van de rantsoenen meel en kool die de basis vormen van de voeding in noord-China. De maat regelen zullen op 1 januari van kracht worden. De ontevredenheid is daarom zo groot, omdat de regering voor geen enkele compensatie heeft gezorgd. Het rantsoen meel, waarmee de be woners van Peking het na 1 januari moeten doen, is nog nooit zo klein- geweest sinds het begin van de rantsoenering in 1954. Het jaaroverzicht in het filmnieuws HILVERSUM, 29-12. Aan de, tradi- tie geworden, nieuwjaarswens van Polygoon Profilti, die wederom door Kees Stip werd samengesteld, werkten dit jaar Cees Laseur en Sophie Steyn mede. Niet echter als vader en moeder „Doorsnee", maar als Thomasvaer en Pieternel. Zij lichten de gebeurtenissen, welke Nederland in 1958 beroerden, toe. Dit negen minuten durende over zicht van het afgelopen jaar draait op oudejaarsdag en daarna in de theaters. Op 31 december brengt Polygoon tevens een terugblik op het wereldnieuws in roulatie, on der redacteur-commentator Philip Bloemendal. Directie en personeel van de N.V. Drukkerij v/h Lakenman en Ochtman wensen u een goed uiteinde en een voorspoedig nieuwjaar. Radiotoespraak van dr. Drees Crisis was geen gevolg van conflicten in kabinet 's-GRAVENHAGE, 29-12. De oud- min.-president dr. W. Drees heeft vanavond in een radiotoespraak voor de VARA verklaard, het het waarschijnlijkste te achten, dat de Partij van da Arbeid na de verkie zingen niet aan de regering zal deelnemen doch in de oppositie zal gaan. „Wij gaan nu verkiezingen tege moet waarbij de andere partijen op grondslag van de uitslag van sta ten - en raadsverkiezingen vertrou wen op verzwakking van de Partij van de Arbeid. Wij zullen daar in elk geval eerst dan nog om strij den. Maar hoe ook precies de uit slag zal wezen en of daarna de Par tij van de Arbeid toch nog deel van de regering zal kunnen uitmaken dan wel, wat het waarschijnlijkst is, in de oppositie zal zijn, onze be weging heeft gedurende een reeks van jaren getoond tot opbouwende arbeid in staat te zijn en zij zal zich ook verder haar plaats in ons volks leven waarig tonen". Aldus besloot dr. Drees zijn toe spraak, waarin hij een overzicht gaf van hetgeen de afgelopen der tien jaren door de diverse regerin gen waarbij hij betrokken was is gedaan en bereikt en waarin hij de gebeurtenissen besprak die tot de kabinetscrisis hebben geleid. Spijt over einde samenwerking „Mijn gevoelens in verband met deze crisis zijn van gemengde aard. Ik betreur het, dat een samenwer- ONGELUKKEN OP DE WEG MAASTRICHT. Maandagavond is de 62-jarige kantoorbediende M. Prickaerts, wonende Frankenstraat te Maastricht, omstreeks kwart over zes op de Scharnerweg, toen hij per fiets plotseling de weg naar links overstak zonder richting aan te geven, door een hem achterop rijdende L.T.M.-bus gegrepen. Het slachtoffer werd zo ernstig gewond dat hij tijdens het transport naar het ziekenhuis is overleden. ROTTERDAM. Op de Kromme Zandweg te Rotterdam heeft zich een ongeval voorgedaan, dat het le ven heeft gekost aan de 20-jarige automonteur J. D. Spruit uit de Develstraat te Rotterdam. APELDOORN. Op de rijksweg Apeldoorn-Amersfoort te Nieuw Millingen heeft nabij Apeldoorn een gecompliceerde autobotsing plaats gehad, waarbij drie wagens en een aanhangwagen waren be trokken. Drie personen liepen ver wondingen op, van wie twee ern stig. Oude rooms-katholieke kerk te Son (N.-Br.) door brand verwoest Gothischc toren dateerde uit vijftiende eeuw SON, 29-12. Vermoedelijk als ge volg van kortsluiting in de ver lichting van de kerststal is van avond de parochiekerk van Sint Petrus Banden in Son bij Eindho ven volledig door brand verwoest. Om tien minuten over zes werd de brand ontdekt door de koster, die de kerk ging sluiten. In een ommezien stond het schip van de kerk in lichter laaie. Omstreeks zeven uur sloeg het vuur over op de 72 meter hoge houten gotische toren, die dateert uit de 15e eeuw. Tegen 8 uur kwam de spits als een laaiende fakkel naar beneden. Om streeks half negen volgden de drie klokken, met donderend geweld. Alle brandweren uit de omgeving, waaronder die van Eindhoven, stonden machteloos, en konden zich slechts beperken tot het nat houden van de omliggende huizen, die door een enorme vonkenregen bedreigd werden. Verder was er geen blussing mogelijk. Direkt na het ontdekken van de brand heeft kapelaan Thuring de meest waardevolle schatten, de pa ramenten, het zilverwerk en liet allerheiligste, uit de reeds branden de kerk gered. Wegens de geweldi ge vonkenregen moest een aaantal huizen in de omgeving ontruimd worden. Omdat men in het begin geen druk op de waterleiding had, moest de brandweer het water halen uit de in de nabijheid stromende Dom mel. De kerk stond onder de zorg van de vereniging tot behoud van cul- tuuromonumenten. Er waren pas enige vernieuwingen aangebracht. Het blussingswerk werd geleid door burgemeester Steinweg uit Son. king een einde heeft genomen, die ,naar mijn mening ondanks alle moeilijkheden waarmee wij te kam pen hebben gehad aan ons land goede diensten heeft bewezen", al dus dr. Drees. „Ik betreur het ook dat het kabinet, dat nog vee] be langrijk werk op stapel had staan, niet de vier jaar van een normale parlementaire periode aan de ar beid is kunnen blijven. Dat is niet een gevolg geweest van conflicten binnen het kabinet. De verhoudin gen tussen de partijen in het land en in de Kamer en de houding van een Kamermeerderheid ten opzich te van bepaalde regeringsvoorstel len hadden zich echter zo ontwik keld, dat een verder samengaan steeds moeilijker werd. U zult kun nen begrijpen, dat ik ten slotte ook het gevoel heb gekend dat het zijn goede kant had te worden onthe ven van een verantwoordelijkheid, die onder deze omstandigheden steeds moeilijker werd te dragen Uiteengaan kan bovendien op een gegeven ogenblik onvermijdelijk zijn om de politieke lucht te zui veren". Jongen onttrok zich aan emigratie Vrouw in het spel ROTTERDAM, 29-12. Vader en moeder Turk en hun drie dochters die vanmiddag uit Rotterdam met de „Rijndam" van de Holland-Ame. rik aLijn naar Canada zouden ver trekken om zich daar te vestigen, verkeerden vanmiddag in hevige ongerustheid, omdat Leo, de enige zoon uit het gezin en 19 jaar oud, nergens was te vinden. Leo had de laatste dagen doorge bracht ten huize van zijn 17-jarig meisje, dat in de buurt van de fa milie Turk woonde. Gisteravond zou hij thuiskomen, maar wie ver scheen.' Leo niet. Vader Turk char terde vanochtend een familielid met een auto en ze reden naar het huis van het meisje om hem te halen. Hij was er niet en het meisje was gewoon naar haar werk gegaan, zo vertelden haar ouders. Men reed door naar de zaak van het meisje, maar ook zij was er niet. Aangenomen werd, dat het stel letje er vanmorgen samen vandoor was gegaan en daarom werd de po litie van Leiderdorp en Leiden in geschakeld. Het speurwerk begon, maar van middag om half vier moest de po litie de familie Turk nog nul op het request geven. Op dat ogenblik be sloot het vijftal dan maar zonder Leo te vertrekken en het aan de politie over te laten hem na. te sturen. h De Cubaanse opstandelingen hebben volgens hun eigen mede delingen bijna de gehele provincie Las Villas op de regeringstroepen veroverd. Volgens berichten die in New York zijn ontvangen, wordt er verwoed gevochten om de hoofdstad van de provincie, Santa Clara, welke 150.000 inwoners telt. De regeringstroepen zouden de overhand hebben. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Keert uw gelaat niet anders naar het verleden dan om te leren hoe gij de toekomst ont moeten moet. Noodwachtplichtigen krijgen aanschrijving 's-GRAVENHAGE, 30-12. Dezer dagen zal aan ongeveer 20.000 jon ge mannen, allen militair dienst plichtig, doch zonder mobilisatie bestemming, bericht worden ge stuurd dat zij de .noodwachtplicht' zullen moeten vervullen. In ver scheidene gemeenten zijn de op roepingen reeds verzonden. Op deze wijze zal voor de bezet ting van 14 noodwachtposten, in totaal omvattende 33 grote en kleine gemeenten, gebruik worden gemaakt van de wettelijke inge stelde noodwachtpost. Psalm 116:1. God heb ik lief, want die getrouwe Heer; Hoort mijne stem, Mijn smekingen, Mijn klagen, Hij neigt Zijn oor, 'k Roep tot Hem al mijn dagen, Hij schenkt mij hulp, Hij redt mij keer op keer. Het is de gewoonte, dat zo op het eind van het jaar nog eenmaal alle belangrijke gebeurtenissen onder aandacht van het volk worden ge bracht. Blijde en droeve gebeurte nissen. Gi'ote daden van goede en slechte mensen. Weldaden en mis daden. Van alles wat er zo al in de kinderkamer gebeurt. Iemand trapt een mooi stuk speelgoed van de an der in elkaar en schreeuwt: Ik ben de baas.' Iemand, een potige jongen slaat een paar andere kinderen te gen de grond en gaat er zelf boven op staan en brult: Ik ben de groot ste en de machtigste, laat iemand maar eens opkomen. Er klinkt ge schrei en snikken om het stukge trapte speelgoed, en om het aange dane onrecht. Het is een lawaai van geweld in de kinderkamer of ze alles afbreken. Er gebeurt nog veel meer in de kinderkamer, en het is niet veel moois wat de mensen klaar maak ten in 1958. Er was veel bij uit de kinderka mer, bruut geweld, gewetenloos heid, grof egoïsme en onverstand. Het is maar goed, dat vader of moeder zo nu en dan eens laten blijken en voelen» wie er nu eigen lijk baas in huis is. Maar ik voel er vanavond niets voor om me bezig te houden met al dat gedoe in de kinderkamer, dat uiteindelijk maar schijn en dwaas heid is. Oudejaarsavond moeten we Psalm 116 lezen. Het verslag over 1958 wat God en mij betreft. Inzonderheid dan een verslag van de grote daden Gods. Als men over het gedoe in de kin derkamer nadenkt dan komen de zorgen en het leed onmiddellijk op zetten tot stikkens toe. Letten wij op wie God dit jaar heeft willen zijn, voor wie Hem zochten van garser harte en ook zal zijn, dan wijkt alle zorg en onze kerheid en komt de blijdschap. „God heb ik liefdaarom zal ik Hem in mij ndagen aanroepen!" Serooskerke. v. d. GRIFT. AFWIKKELING OORLOGS-EN WATERSNOODSCHADE VOLTOOID 's-GRAVENHAGE, 29-12. Per 1 januari a s. wordt de afdeling vast stelling oorlogsschade en afwikke ling onteigeningen van het ministe rie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid opgeheven. Van het per soneel van deze afdeling, dat In 1947 ruim 300 ambtenaren en 1000 taxateurs omvatte, gaan dan de laatste tien over naar de centrale directie va nde Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid Deze dienst zal een klein aantal zaken, dat nog niet tot een einde is gebracht, verder afwikkelen. De ministeriële afdeling, welke zich in het bijzonder heeft bezigge houden met de taxatie van de scha de aan onroerende goederen van particulieren, heeft in de loop dei- jaren ruim een half miljoen geval len van oorlogsschade behandeld. In 1953 werd de afdeling tevens be last met de vaststelling van de her stelbare schade aan particuliere ge bouwen als gevolg van de storm ramp op 1 februari van dat jaar. In bijna 50.000 gevallen werd de toe gebrachte watersnoodschade vast gesteld'.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1