Augustus September Moulai - vriend van Schouwen- Duiveland - ter dood was veroor deeld. Op de 19e werden plannen bekend voor de aanlegplaats van een schip met koplading aan „De Val". Resten van het voormalig slot „Haamstede" werden waar schijnlijk gevonden (21). Op 21 no vember kwam het droevig bericht dat de heer Jan Kip te Dreischor - zijnde de oudste man van Neder land - op 107-jarige leeftijd over leed. Een Goesse historicus gaf opening van zaken over het Zie- rikzefcse Poortersboek (27). Afge vaardigden van weldadigheidsin stellingen spraken over een in te richten bejaardenhuis in het voor malig ziekenhuis te Noordgouwe (27). Zierikzee kreeg de onderwijs tentoonstelling „De Scheepsbouw". De Westhoek concludeerde dat de opmars der insecten in de fruit teelt steeds sterker wordt. De u.l.o.- leerlinge Elien Ochtman kreeg de beker van de stad Hatfield, als prijs voor een gewonnen opstel (28). Bruinisse nam afscheid van burge meester H, K. Michaëlis in verband met zijn benoeming tot burgemees. ter van Goes (29). Het .glaspaneel stoffelijk blijk van dankbaarheid voor het geschon ken Rode Kruis-ziekenhuis werd te Stockholm overgedragen aan de Zweedse autoriteiten. DECEMBER Op 1 december droeg de adviseur van het Rampenfonds het geres taureerd kerkgebouw en de verga derzalen over aan de Gereformeer de kerk te Zierikzee. De Zierik- zeese gemeentebegroting toonde een tekort van f 350.000. De gemeenten kregen een financiële puzzle te ver werken door een weinig opwekkend ministerieel besluit inzake het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Het mosselvaartuig Yerseke 63 kreeg een oude zeemijn in de kor bij Schelphoek (10). De Ned. Heide Mij. introduceerde een nieuwe spit- machine op Schouwen-Duiveland. Sint deed zijn intrede in stad en land. De Haamsteedse politie vond vele dode vogels bij de Armhoekse weg. Bruinisse ging werken aan de schoolmelkvoorziening, zoals eerder in het jaar reeds te Zierikzee werd ingevoerd. In de mengkamer van het gemeentelijk gasbedrijf te Zie rikzee ontstond een begin van brand, waardoor twee personen ge wond werden. De Comissaris der Koningin Jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot opende het nieuwe dorps huis te Serooskerke (13). De Schou- wen-Duivelandse Korfbalbond her dacht het 30-jarig bestaan (13). Te Bruinisse werd een geslaagde B.B.- oefening gehouden. B. en w. van Haamstede stelden een toeristische nota op, waarin de lijnen van de toekomstige ontwikkeling werden geschetst. Het uitbreidingsplan van Westenschouwen bleek enkele ne telige punten te behelzen. Het be stuur van het Waterschap Schou wen concludeerde dat de Koude- kerkse en de Langedijk nog twee zwakke plekken zijn gebleven in de zeewering. Kerkwerve kreeg een sluitende begroting en Ellemeet wil de noodschool veranderd zien in een verenigingsgebouw. Vijf ge meenten reageerden gunstig op een initiatief van de gemeente Ouwer- kerk het oude ziekenhuis te redden en te bestemmen voor tehuis voor invalide bejaarden. Te Bruinisse werd de ringdijk om de bouwput van de te maken schutsluis geslo ten. De Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen bood vijf en twintig vletten aan voor Zee land, waarvan er vijf voor Schou wen-Duiveland door de Commissa ris der Koningin werden aanvaard. De boten komen onder hoede van de B.B. (18). De harmonie „Witte van Haemslede" vierde het 75-jarig bestaan. De actieve vereniging ver wierf het preadikaat „koninklijk" (19). Brouwershaven annuleerde de bijdrage voor de Zeeuwse Mu ziekschool. Te Brouwershaven werd een geslaagde postduiventen- toonstelling gehouden. De Water leiding Maatschappij bleek een be grotingstekort te hebben van f 113 duizend. Net voor het sluiten van het jaar werd de keersluis te Zie rikzee waterkerend. Bij afgraving van de „Bobbeldijk" vonden arbei ders een pot met 300 kleine 13e eeuwse munten. De nachtwacht doet met moede voet al roepende zijn ronde: „De klok, heit twaalf", „Twaalf heit de klok!" Wat roil die roep verkonden? Precies als de twaalf uren heden, zijn de twaalf maanden nu vergleden; God weet, hoe wij dat jaar besteedden. Jawel, hoeveel beloften zijn geschonden? „De klok heitHoor, nu klinkt het koor, de stad wacht op die stonde. De nachtwacht zijgt terneer en zwijgt: hoe is de mens gebonden aan die brutale bronzen stemmen, aan torenklokken, niet te remmen; aan Tijd, die nog,geen mens kan temmen. Een macht, God's macht, door ons niet te doorgronden! De nachtwacht richt zijn lamp, en 't licht beschijnt een stad vol zonde. „Twaalf heit de klok" tikt zacht zijn stok; Zijn nachtelijke ronde langs vensters, waar ze glazen heffen en oog en hart elkander treffen, doet zien, wat ze beseffen. Hèlaas! Het slagwerk speelt slechts twaalf seconden! ELLEN EECKfïOFF. &DtPlP&fr}P&È>iD9DÈ>1P&tolP9Dê>1P8DB>lP9ïtP&BDiP*>&Êrt>8OêM0gog> Deltawerken te Bruinisse. Honderd maal „Schouwen's schoonheid". Zweden kregen glasraam. Sportveld te Ouwer- kerk geopend. Wandschildering in kerk te Sirjansland. „Hearings" over ge meentelijke herindeling. Sportveld te Dreischor. Uitbreiding prof. Zeeman lyceum. Verdroging van duingronden. Aanleg delingsdijk In de muur van het herbouwde pand „De Witte Swaen" werd een gedenksteen onthuld (juli). Bar weer. Flamingo's gezien. Gedenksteen „De Witte Swaen". Bank voor de hoofdstad. Nieuwe school te Bru. Kerk te Serooskerke gerestaureerd. „Apollo" in uniform Noodweer De maand juli begon slecht en het noodweer dat over ons eiland raasde zou symbolisch blijken te zijn voor de weersgesteldheid tij dens vrijwel het gehele zomersei zoen. Het zomerse kruit werd in de herfst verschoten, maar de zomer zelf kwam niet aan zijn trekken. Nieuwerkerk kreeg onweer met he vige slagregens te verduren, ter wijl in de Westhoek schade ont stond door hagel. „Witte raven" Tijdens de excursie van de Vo gelwacht werden twee „witte ra ven" gezien, in de vorm van twee flamingo's, die hier werkelijk niet elke dag te zien. zijn. De zeldzame vogels kreeg met in het oog op de „Hompelvoet", een zandbank in het Brouwershavense Gat. Gedenksteen onthuld Op 7 juli kwamen Franse parle mentariërs naar Zierikzee, bij ge legenheid van de onthulling van een in het herbouwde pand „De Witte Swaen" aangebrachte ge denksteen. Het pand kon herrijzen met gelden, die door het Franse parlement bijeen werden gebracht. De plechtigheid werd tot een mani festatie van Frans-Nederlandse vriendschap. Geschenk aan Amsterdam De monumentale bank, geschenk van de achttien eilandgemeenten, werd op 9 juli te Amsterdam over gedragen door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester. De plechtigheid vond plaats onder stralënde weers omstandigheden en de dag stond in het teken van de Schouwen-Duive- landse dankbaarheid jegens de hoofdstad. Onderwys vooruitgang Te Bruinisse kreeg het gespecia liseerde onderwijs een kans door de ingebruikstelling van de nieuwe Christ. Landbouwhuishoudschool door de inspectrice van het Nijver heidsonderwijs. Een oud (gebom bardeerd) gebouw kreeg hierdoor een ongedachte bestemming. Kerk in gebruik Juli bleef zwaar van belangrijke gebeurtenissen. Zo werd op 17 juli in een bijzondere dienst het geres taureerde kerkgebouw te Seroos kerke officieel in gebruik genomen. Het fraai herstelde gebouw werd overgedragen door het Rampen fonds aan de Hervormde gemeente. Nieuwe uniformen Op 19 juli was het feest te Brou wershaven. De burgerij stak de leden van de muziekvereniging „Apollo" in blauw-gouden unifor men, die trots werden getoond. Of fers van de burgerij maakten een lang gekoesterde wens tot werke lijkheid. Andere feiten: Socioloog schreef rapport over de Westhoek. De bur gemeester van Burgh opende fraaie speeltuin (19) en Haamstede vierde feest (26) op voorhand van het later te vieren 75-jarig jubileum van de harmonie „Witte van Haemstede". Expositie „Vogelwacht". Meer druk op waterleiding. Werkkamp te Burghsluis. Avonturen op het water. Zweefvliegkamp op vliegveld. Actiecomité „Vrije veren". Dure sluiswerkcn te Zierikzee. Schouwse plechtigheid op „Expo". „Zeeland presen teert" Ornithologisch evenement Augustus begon met een „schuur vol schoons", zoals wij het destijds noemden. Op de le opende burge meester Jhr. A. van Citters van Burgh nl. de fraaie expositie van de Vogelwacht, de actieve vereni ging tot bescherming van vogels op Schouwen-Duiveland. Boeiende specimen van de duinflora en fauna waren te zien op deze expositie, die was ondergebracht in de „gemeen- teschuur" te Burgh". Waterleed geleden In augustus verscheen een kwar taalverslag van de Waterleiding- Maatschappij, waarin gewag werd gemaakt van de belangrijke verbe tering van de watervoorziening in midden-Schouwen. Voorheen waren er nog gebieden met een ontoelaat bare druk, maar dit was 9P dat ogenblik ingekrompen tot Seroos kerke. Volledige opheffing van de te lage druk bleek afhankelijk van de uitvoering der delingsdijk. Europese studenten Europese studenten troffen el kaar in een internationaal werk kamp, ondergebracht te Burgh sluis, dat verzamelplaats werd van een polyglot gezelschap. De studen ten stonden in dienst van de Gront- mij en werden ingeschakeld bij de uitvoering van werken. Bovendien was de gelegenheid uniek onder ling van gedachten te wisselen. „Narrow escape" Een „narrow escape" (ontsnap ping op het nippertje) werd gemeld op 10 augustus, toen twee personen zich te ver met een luchtbed in zee waagden. De reddingsboot „Prinses Juliana" moest er op uit en nam de beide personen aan boord. Later werd gemeld, dat beiden niet in levensgevaar hadden verkeerd, maar het leek er verdacht veel op. „Lessen" op vliegveld De West Brabantse Aeroclub or ganiseerde op het vliegveld Haam stede een zweefvliegkamp en toog aan het „lessen" met de Skylarks en andere toestellen. Vanzelfspre kend namen de Zeeuwse vliegers (o.w. van Schouwen-Duiveland) de kans waar ook een paar reisjes mee te pikken. Vergeefse actie In navolging van het Actiecomité Vrije Veren te Zeeuws Vlaanderen, staken ook hier enkele zakenlieden en particulieren de hoofden bij een. Zij vormden eveneens een co mité en hielden een protestverga dering in de „Graanbeuvs", waar de toenmalige Zeeuws Vlaamse „ver zetsleider de heer H. Colsen het woor dvoerde. De actie leidde ech ter tot niets, wegens gebrek aan een scherpomlijnde doelstelling en enthousiasme bij het publiek. Tweede avontuur Een ander avontuur betrof rob- benjagers, die in een motorvlet af dreven in het Brouwershavense Gat op 16 augustus. De „schipbreuke lingen" beleefden hun avontuur op zandplaten onder Renesse, maar de reddingsboot uit Ouddorp bood uitkomst. Duur object Onverwacht bleek het sluispro- jekt voor Zierikzee nog duur uit te vallen, daar geen goedkeuring ver kregen werd voor een Rijksbijdrage van 95 pet. Versnelde uitvoering van de sluiswerken kwam de ge meente Zierikzee te staan op 18000 gulden. Dank aan redder Op 20 augustus vond een Schouw se plechtigheid plaats op de Expo. Janna en Daniël Bezuijen uit Elle meet kregen op de wereldtentoon stelling gelegenheid hun redder uit de rampdagen van 1953, de piloot Gerard Trémerie te danken voor zijn hulp. Oester- en mosseldrukte De Schouwen-Duivelandse vloot was tegenwoordig bij de opening van het oester- en mosselseizoen te Yerseke op 28 augustus. De Bruse volkstonelisten oogstten veel suc ces met hun stuk „Het mosselop- roer" en de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" werd eveneens een harte lijk onthaal bereid in de Schelpdie rengemeente bij uitnemendheid. Andere feiten: Eikerzee kreeg toezegging van een nieuwe motor spuit en brandweergarage. Ooster- lander stichtte plastichuizen-fa briek te Nieuwerkerk. De eerste oplevering vond plaats van het „Prommelsluis"-gemaal. Een jeugd groep keerde terug uit de adoptie- gemeente Hatfield (G.B.) na een. heerlijke vacantie van veertien da gen. Grote werken In het afgelopen jaar kwamen de Deltawerken te Bi-uinisse in een be langrijk stadium. Reeds zag de ge meente Bruinisse zich grote wijzi gingen voltrekken, die voorspel zijn tot de dam, die straks Schou wen-Duiveland zal verbinden met Goeree-Overflakkee. Voor Bruinis se zelf wordt vooral de nieuwe vis sershaven in aanleg van belang. Honderdmaal Op 3 september werd voor de 100ste maal de bekende serie dia positieven „Schouwen's Schoon heid" vertoond. De serie kreeg grote bekendheid in Nederland en betekent een uitstekende toeristi sche propaganda voor het eiland. Ook vele eilandgenoten' kwamen door deze kleurenbeelden onder de indruk van de schoonheid, die zo vlak bij de deur ligt. Geschenk van het eiland Op 5 september vond in de Zweedse hoofdstad Stockholm een treffende plechtigheid plaats, waar bij Schouwen-Duiveland ten nauw ste betrokken "was. Op die datum overhandigde burgemeester F. Th. Dijckmeester een gegraveerd glas raam, als stoffelijk blijk van dank baarheid der eilandbewoners voor het door Zweden geschonken Rode Kruis ziekenhuis, aan de voorzitter van het Zweedse Rode Kruis, de heer Emil Sandström. Nog een sportveld Ook Ouwerkerk werd een fraai sportterrein rijk, dat op 6 septem ber officieel in gebruik werd ge steld. Het veld is een adoptiege schenk van de gemeente Amster dam. Sportief accent op de dag werd gezet door de clubs Ajax- Blauw Wit, die een voetbalwed strijd speelden. Ontdekking in kerk In het af te breken kerkje der Ned. Herv. gemeente te Sirjans land werden wandschilderingen ontdekt. Een enkele - voorstellende Sint Andreas - kon worden gered en zal t.z.t. worden aangebracht in de nieuwe kerk, waarvan de bouw dit jaar een aanvang nam. Netelig probleem Het netelig probleem van de ge meentelijke herindeling kwam ter sprake tijdens „hearings", die G.S. van Zeeland hielden op Schouwen- Duiveland (10 september). De ge meentebesturen kregen gelegen heid hun bezwaren naar voren te brengen en ongetwijfeld werden nieuwe gezichtspunten geopend. Nog eens Het „nog eens" heeft betrekking op de opening van een sportveld, ditmaal was het te Dreischor op 13 september. Ook deze gemeente kreeg een fraai veld, dat een be langrijke kans biedt aan de jeugd de sport te beoefenen. Bouwkundige schedellichting Een belangrijke uitbreiding be gon aan het Professor Zeeman lyceum. De bestaande gymnastiek zaal werd hoger opgetrokken en daarboven wordt een nieuwe aula- tekenzaal gebouwd. Het werk is nog niet voltooid. Droogtegesprek Op 25 september liet de Water leiding Maatschappij zich voorlich- ten over het netelig vraagstuk van de verdroging van duingronden, waarover steeds luider klachten worden vernomen. Het woord werd gevoerd door ir. G. Santing, die concludeerde dat uiteindelijk een samenspel van factoren oorzaak is, dat er droogte verschijnselen optre den in de duinstreek. Kunstwerken De delingsdijk door Schouwen - een niet al te enthousiast begroet object op het eiland - bleek belang rijke kunstwerken te vergen, om het wegenstelsel te continueren en het waterleidingstelsel niet te on derbreken. Met de aanleg van de dijk wordt begonnen bij Brouwers haven. De gerestaureerde Kleine of Gasthuiskerk te Zierikzee werd ,in gebruik genomen. Gezien dc totale overstelpende hoeveelheid nieuws, die Schouwen-Dui veland in het afgelopen jaar opleverde, menen wij de belangrijkste feiten van de laatste drie maanden - als liggende nog vers in het ge heugen - te mogen samenvatten in een gecomprimeerde opsomming. OKTOBER Zware duinafslag ontstond bij de vuurtoren als gevolg van storm weer (10). De Rechtzinnig Hervorm de zondagsschool te Zierikzee vier de het 70-jarig bestaan (11). In „Brabers" ging de vlag uit, omdat het afgelegen gebied voor het eerst in de geschiedenis elektrisch licht kreeg (11). De vrijwillige 'brand weer van Dreischor klasseerde zich eerste bij de provinciale brand weerkampioenschappen (11). Te Kerkwerve - het kon niet op dit jaar - werd als sluitstuk van de adoptie door Leeuwarden, een sportterrein en kleedgebouw over gedragen door de burgemeester van de Friese hoofdstad. Pastoor J. Dek ker te Zierikzee heide de eerste paal voor de nieuw te bouwen Rooms Katholieke kerk te Haam stede (21). De harmonie „Nieuw Leven" te Ouwerkerk vierde het 40-jarig jubileum (22). Ouwerkerk zag zijn dorpssilhouet hersteld dooi de nieuwe toren, die gereed kwam. Een belangrijk feit was de inge bruikneming van de keersluis te Zierikzee. „De Valk" was het eerste vaartuig dat de nieuwe sluis pas seerde. De Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek stelde een onderzoek in naar de funda menten van het slot „Huis tot Oos- terstein". De Chr. u.l.o.-school te Zierikzee herdacht het zilveren ju bileum met een stijlvol feest (31). NOVEMBER Op zaterdag 1 november werd het jubileum gevierd van de N.V.V.- bestuurdersbond „Schouwen-Dui veland", tijdens een druk bezochte receptie te Zierikzee. De gemeente raad van Zierikzee wilde de stad aangewezen zien als ontwikke lingskern in Zeeland. De vereniging van oudleerlingen organiseerde een tweejarige tuinbouwcursus voor het eerst na de ramp (3). De in- spekteur van het l.o.-onderwijs mr. L. G. Wolf sloeg de eerste paal voor twee nieuw te bouwen u.l.o.- scholen te Zierikzee (4). Te Haam stede werd een eigen kerkgebouw van de Chr. Gereformeerde forma tie in gebruik genomen (5), Het be kende beurtschip „De Tijdstroom" te Brouwershaven staakte de dien sten (12). Medio november was het vliegveld „Haamstede" in zijn oude staat terug. De afd. Schouwen van de Plattelandsvrouwenbond vierde opgewekt het zilveren jubi leum (10). De Normandische boer Hamard kreeg de Zierikzeese wis selbeker voor de tweede maal, op de te St. Hilaire gehouden najaars veetentoonstelling (13). De omzet van de Coöp. Aankoopvereniging „Schouwen-Duiveland" G.A. gaf een belangrijke stijging te zien. De gerestaureerde Kleine of Gasthuis- kerk werd officieel in gebruik ge nomen (14). Op de 18e kwam het droeve bericht dat de Algerijn Ali zuiveringsinstallatie. Het vliegveld I club „Het Gouwse Masker" kreeg Haamstede keerde terug in zijn [een eerste prijs op de Zeeuwse Cul- oorspronkelijke staat. De toneel- I turele Dag te Vlissingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 10