Bolletje' n r'el L*ani3' 5 wmmfactëetc Probleem tekorten Stichting „Duinoord" werd uitvoerig besproken „HET WAS VAN ONS' H.M. de koningin richtte zich met een kerstboodschap tot ons volk Persoonlijke levenshouding beslissend voor de toekomst H.M. de koningin heeft op eerste Kerstdag in een nationaal pro gramma over de beide Hilversumse zenders een kerstrede uitgesproken. Koningin Juliana gewaagde van de onrust, die in mensen wonen kan: dat gedurige gevoel van: het kan anders, het moet anders, ik heb er zo geen vrede mee. Gelukkig is hij, die onrustig zoekt, want in hem tintelt het le ven. Hij zoekt de weg, de waarheid en het leven. Jezus Christus liet tijdens Zijn leven op aarde tot in lengte van dagen een spoor van heilige onrust bij de mensen na. Het begrip van wat deugt en wat niet deugt. Wij zullen na onze om zwervingen en dwalingen eens kun nen bereiken: het Kind van Beth lehem, Gods Zoon, die kwam om de verloren zoon te vinden - zijn broe der - de mens. H.M. vervolgde: alleen wanneer wij eigen aard en aanleg in de an der erkennen en eerbiedigen zijn we op het peil gekomen, waarop diepere en wezenlijkere toenade ring tot anderen mogelijk is. Onze eeuw, zo vervolgde zij, lijkt vol van kruispunten te zijn. Zij vroeg zich af of ons streven gericht is naar een cultuur van steeds comforta beler apparatuur en groter gemak, of een strijd tegen elke nood, die her en ginds onze medemensen leiden, en een zinvoller leven voor ons zelf en de onzen. Onze eigen persoonlijke levens houding is beslissend voor de toe komst van de mensheid. Deze hou ding wordt ten volle openbaar in het licht van kerstmis. De heilige onrust - zo vervolgde H.M. de Ko ningin - zal ons blijven voortdrij ven en ongedurig laten zijn, totdat wij in lijn zijn met de richting die de mensheid uit moet gaan voor haar heil. Zij besloot: Geen prijs - geen enkele - is daarvoor ooit te hoog. Hét kan wonderlijk toegaan in ons Ingezonden mededeling aller levens - en het wenden van onze weg kan voor ons het wonder blijken. Wij kunnen op onze levens weg het wonder, het mysterie, niet ontlopen. Dank zij kerstmis voelen wij de verwachting tot zekerheid uitgroeien, dat wij als mens, als mensheid, het ook eenmaal ont moeten zullen. STAD EN PROVINCIE ZIEBIKZEE Successen op konijnententoonstelling Blijkens de op 24, 25 en 26 decem ber te Steenbergen gehouden ko nijnententoonstelling, zijn geluk kig vele langoren de bx'aadpan mis gelopen. De provinciale konijnen tentoonstelling Noord-Brabant werd georganiseerd door de fok kersvereniging „Steenbergen's Ras konijn". Aan de tentoonstelling werd deelgenomen door onze stad genoot de heer J. G. Bakker, die belangrijke prijzen behaalde met het ingestuurde materiaal. Twee witte VI. Reuzenkrammen oud), 1 x z.z.g. en 1 x z.g. Vijf witte VI. Reuzen (rammen jong), 1 x z.z.g. en 4 x z.g. Eén groot zwart zilveren ram (jong) g.g. Vier Blauwe Weners (rammen, oud), 2 x z.z.g., 1 x z.g. en 1 g.g. Vier Blauwe Weners (voedsters, oud), 2 x z.z.g., 1 x z.g. en 1 x g.g. Twaalf Blauwe Weners (voedsters, jong), 3 x z.z.g., 7 x z.g. en 1 x g.g. Vier Blauwe Weners (ramm, jong), 2 x z.z.g., 1 x z.g. en 1 x g.g. Alsmede zeven ereprijzen. De heer J. H. Hage zond in: Een Witte VI. Reus (ram, jong) 1 x z.g. Een witte VI. Reus (voedster) 1 x z.z.g. Kerstviering Rechtz.-Herv. Zondagsschool Vrijdagmiddag, 2e kerstdag, vond in de Grote Kerk de kerstviering plaats van de rechtzinnig hervorm de zondagsschool. Met de kinderen waren vele ouders en belangstellen den aanwezig. Na een openings welkomstwoord door ds. C. Beze- mer, werd een kerstliturgie uitge voerd, bestaande uit gebed, Schrift lezing, zang door de kinderen, geza menlijk zingen, 't vertellen van de kerstgeschiedenis en van een vrij verhaal. Het gebed en de Schriftle zing (bestaande uit enkele verzen uit Jes. 11, Jes. 53 en Lucas 2) ge schiedde door ds. Bezemer. De kerstgeschiedenis n.a.v. Lucas 2 1- 16 werd verteld door de heer L. M. Steendam en het vrije verhaal door mej. Riet Schot. Tussendoor wer den de kinderen getracteerd, wat als altijd voor hen een afwisseling van het programma vormde. Ook werd afscheid genomen van een zestigtal leerlingen, die de zondags school ging verlaten. Allen werden toegesproken door ds. Bezemer en ontvingen als blijk van herinnering een Psalm- en Gezangboekje, waar uit zij zongen het 1ste en het 4e vers van Gezang 174. De dominé deelde nog mede dat de zondags school op 18 januari a.s. weer "zal beginnen en dat kinderen die in 1959 zes jaar worden als nieuwe Ingezonden mededeling - - i i Een GROENE kerstmis heeft misschien te betekenen een WITTE pasen SUS-loten geven zekerheid van 5000 andere waardevolle prijzen totaal f 225.000.- advies van SUS: stel niet uit hetgeen u vandaag nog kunt doen- Ga naar uw bekende winkeliers of gireer: 4028 SUS-Rotterdam leerlingen kunnen worden toegela ten. De wijdingsvolle kerstviering werd besloten met dankgebed door ds. Bezemer en het gezamenlijk zingen van Gezang 15 3. BCRGH De bejaarden vierden Kerstfeest Gezeten in de met gulle hand met hulst en dennegroen versier de zaal van de „Koebel" waren een 35 bejaarden bijeen gekomen om het jaarlijkse kerstfeest te vieren. Het openingswoord werd gesproken door mevr. v. d. Zande-Stoel, die een aantal dames van de Ned. Ver. van Huisvrouwen bijzonder wel kom heette. Na de thee voerden deze dames een zeer mooi kerstspel op, waarin de geboorte van Chris tus op gevoelvolle wijze werd uit- gebeeld. Zij oogstten hiermede de dank van de aanwezigen, uitge bracht door mevr. v. d. Zande- Stoel, die de jongste medewerkster, de 11-jarige Jojetje Lysen een aan denken aanbood. Het kerstverhaal „Roelf de Spitter" werd voorgele zen door mevr. Boot-Fokker. Nadat gezamenlijk „Stille nacht" en „Ere zij God" met pianobegeleiding van zuster Meijer was gezongen, droeg mevr. Kosten-Hartog twee gedicht jes voor „Het wonder en de drie wijzen" en „Levenswet", waaraan ze nog enkele levensregels in dicht vorm toevoegde. Een der aanwe zigen, de heer J. de Fouw, dankte allen, die tijdens zijn en zijn echt genotes verblijf in het ziekenhuis medeleven betoonden. Mevr. Boot- Fokker deklameerde daarna uit het hoofd de gedichten „De geboor te" en „De herders". Onder het ge not van een kopje koffie met een „kossewaegen" en na het zingen van lied 72 1 en 4, werd dit goed geslaagde kerstfeest besloten. In het dorp Ear Falls in de Ca nadese provincie Ontario zijn bij een schietpartij om een vrouw vier mannen en de vrouw om het leven gekomen. GEMEENTERAAD NOORDWELLE Bouw twee woningen op plaats ex-Groothuis Gelijk gemeld is op de jongste vergadering van de gemeenteraad te Noordwelle, de begroting voor het dienstjaar 1958-1959 in behan deling gekomen. Als rapporteur van de begrotingscommissie trad op de heer Hendrikse, die conclu deerde dat - ondanks de in het vooruitzicht gestelde verhoging uit het Gemeentefonds en de zeer so bere opzet van de begroting - toch nog een nadelig slot bestaat van f 6.600,—. Het tekort vindt voornamelijk zijn oorzaak in de grote rentelast (f 9.000 per jaar), f 2.400 is gereser veerd voor tekorten rusthuis „Duin oord". De subsidie aan het B.A. be draagt f 4.700. De kapitaalsdienst heeft een nadelig slot van f 80.393,51 De commissie adviseert de begro ting aan te nemen, zonder veran dering. Aan de orde kwam hierna het schrijven van de Stichting Rusthuis „Duinoord", inzake de te korten op dit rusthuis. De heer Akkerdaas vond het treurig dat eerst thans de belangrijke tekorten aan het licht zijn gekomen, hoewel b. en w. herhaaldelijk hebben ge- informeerd naar begrotingen en re keningen. De heer Braai achtte het onmogelijk dat elk jaar een tekort op de gemeenten komt te drukken. De voorzitter vond dat de gemeen ten te weinig zeggenschap hebben in de exploitatie, terwijl wél de las ten worden gevraagd. In antwoord op een vraag van de heer P. Boot antwoordde de voorzitter dat de gemeente zich niet heeft verplicht voor de meerdere bouwkosten en. exploitatietekorten in te staan. Ernstig bjj weigering De heer Boot vroeg verder wat er gaat gebeuren als de gemeenten weigeren. De voorzitter antwoord de dat zulks afbraak der stichting tot gevolg kan hebben. De heer Hendrikse vond het on billijk dat het jaarlijks exploita tietekort op enkele gemeenten drukt. De voorzitter wees er op dat de verpleegprijs reeds zefer hoog is, maar vond ook dat het zo niet door kan gaan. Wethouder Akkerdaas onder streepte de noodzaak van een slui tende exploitatie. Zij, die het niet kunnen betalen moeten geholpen worden door de diverse gemeen schappelijke instellingen der ge meenten. De heer M. Steur meende dat voor spreiding van een gedeelte over andere jaren alleen maar ach teruitgang voor die jaren het ge volg kan zijn. Hooguit kunnen de gemeenten z.i. het rentelastbedrag jaarlijks dragen. Contact zal wor den opgenomen met andere garan tie-gemeenten en daarna met het bestuur der stichting. T.a.v. het bekende ministeriële schrijven inzake de garantie van een geldlening voor het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis nam de raad een afwijzende houding aan. Bouw twee woningen Goedkeuring is ontvangen van G.S. voor de bouw van twee wonin gen op de plaats van het voormalig Groothuis. In rekening-courant werd opgenomen f 50.000 bij de Bank voor Ned. Gemeenten. M.as. werd de heer B. Th. Boot benoemd tot waarnemend ontvan ger, waarna beëdiging plaats vond. De eerste ambtenaar de heer van Dongen is m.i.v. 1 februax-i be noemd tot eerste ambtenaar in de gemeente Graft. In antwoord op een vraag van de heer S. Hart deelde de voorzitter mede dal in overleg met de heer Moermond, het college van b. en w. de muur tussen het voormalig Groothuis en de boerderij zal blij ven staan. Op kosten van de heer Moermond zal de muur iets ver beterd worden. De heer Hendrikse was niet te spreken over de slechte verbinding via de veerhaven „De Val", inzon- dex'heid door het uitvallen van de eerste en laatste busverbindingen. De voorzitter sprak de hoop uit dat er binnenkort verbetering komt. Bouw verkleedlokaal Naar aanleiding van een vraag van dezelfde spreker deelde de voorzitter mede dat de slopers- voorwaarden zijn vastgelegd i.v.m. de bouw van een verkleedlokaal op het sportveld. Wethouder Akker daas deelde mede dat de gemeente eigenaar is van materialen, opge slagen op de schoolzolder. Twee tafels zijn in bruikleen gegeven aan de bejaardensociëteit. De voox~zitter achtte het wenselijk dat alles ge noteerd wordt, hetgeen zal gebeu ren. Wethouder C. A. Boogerd deelde mede dat het sneeuwruimen een kwestie is, die de gemeente aan gaat en niet het waterschap Schou wen..De heer Hendrikse zag moge lijkheden in samenwerking met an- dex-e gemeenten, wat betreft het sneeuwruimen. De heer P. Boot vond het onmogelijk alle wegen te doen. B. en w. zullen pogen een en ander te regelen. Verschillende raadsleden hadden divergerende meningen inzake de werkklassifikatie en prestatiebelo ning voor gemeentepersoneel. Bij niet deelneming achtte de voorzit ter moeilijkheden niet uitgesloten. Tot deelneming werd z.h.s. beslo ten. Op voorstel van de heer Hen drikse werd besloten een kerst attentie te sturen aan de secretaris, die in het ziekenhuis verblijft. Het vreemdelingenverkeer in de Westhoek van Schouwen In aansluiting op de nota van b. en w. van Haamstede inzake de ont wikkeling van het toerisme in de toekomst, is bijgevoegd een staat van cijfers over 1958, die - hoewel niet volledig - toch en beeld geven van hetgeen in de toeristische sector omging. Soort verblijf: Pensions en gemeub. verhuur Kampeerbedrijven 2 B -5 5 B j 1 1 1 41 z O "2 J o> H i* 1115 368 1483 5263 1441 3770 6326 133 189 690 1574 3959 7016 26300 41017 72580 2508 2382 7085 28808 43399 79665 Gemiddeld verblijf in hotels Nedex*landers 4% dag Buitenlanders 6 dagen Idem in pensions en gemeubil. verhuur: Nederlanders 18 dagen Buitenlanders 18 dagen Idem op kampeex*bedrijven Nedexdanders 11 dagen Buitenlanders 12^ dag Zachte winter In Keulen hebben maandag rozen gebloeid. Voor het par lementsgebouw in Bonn staat een appelboom in bloei en een tuinder uit Siegburg bij Bonn heeft meegedeeld, dat hij vorige week kg. aard beien heeft geplukt- MAASTRICHT. Een comité uit de burgerij onder voorzitterschap van de heer W. Telgenkamp, wil de Maastrichtse politie een tele visie-toestel aanbieden uit erken telijkheid voor alle bewezen dien sten. SIRJANSLAND Stijlvolle kerslviering De vrouwenvereniging vierde het kerstfeest in de stemmig versierde zaal van het verenigingsgebouw. De leidster, mevx\ Van Dienst-Hoo- gerhuis, sprak het openingswoord, waarna de liturgie - beschikbaar gesteld door de Bond - werd afge werkt. Mevr. Stuik-v. d. Werf en mevx\ De Ronde-Hoogei'huis zorg den voor een kerstvertelling, ter wijl de dames v. d. Maas-Tuitel, Padmos-Bouwman en Krabbe- Hoogerhuis de kei-stdeklamatie vei-zorgden. In haar slotwoord deelde de presidente mede, dat de zieken tijdens de kerstdagen fruit zouden ontvangen. Kerstviering bejaarden De bejaarden hebben het kerst feest gevierd. De bijeenkomst stond onder leiding van de dames Van Dienst-Hoogerhuis, Noord- hoek-de Wild en De Ronde-Dale bout. Het pr-ogramma voor de pauze verliep als gewoonlijk. Na de pauze evenwel werd een kerst programma afgewerkt. Mevr. De Ronde-Dalebout las een prachtig kerstverhaal voor, waarnaar met aandacht werd geluisterd. Namens de bejaarden sprak de heer A. v. d. Maas een dankwoord voor het gebodene. Het slotwoord werd ge sproken door mevi'. Van Dienst. Ingezonden mededeling 1 X per week naar de BIOSCOOP FEUILLETON Streekroman door HANOL SPOOR Hij verstijfde toen hij een heer 't duinpad zag afkomen. Dat kon niemand anders dan zijn opgedron gen zwager zijn. Aan zijn gezicht te oordelen zou je nu pas goed de poppen aan het dansen hebben. Het was werkelijk Paul, die door het lange uitblijven van Lydia, on gerust was geworden. Een blik door de glazen deuren was voldoende om hem met twee stappen bij Lydia te brengen. „Joke, haal azijn en koud water", zei hij zacht. Joke had Lydia niet alleen bij Stex-nhout willen laten, maar holde nu naar de keuken. „Bij gelegenheid zullen we dit af rekenen, jonkheer", zei Paul drei gend. Sternhout, die zijn figuur tracht te te x-edden, waagde het om spot tend op te merken: „wat wilt u? De duels zijn uit de tijd". „Ja, en mijn vuist is eigenlijk te goed voor U. Toch zal dit mij niet beletten er een flink gebruik van te maken". Alsof de stem van Paul haar tot leven wekte, opende Lydia op dat ogenblik de ogen en poogde tegen hem te glimlachen. Voorzichtig hielp Paul haar overeind. Paul ver gat Sternhout en de hele omgeving. „Hoe voel je je nu, vrouwtje?" vroeg hij teder. Op dat moment kwam Joke weer binnen en slaakte een zucht van verlichting. Van ganser hai-tb hoop te ze dat dit de laatste scène zou zijn, die door Sternhout was ver v\ 11 i WAT ZEGT DE BILT Verwachting tot zaterdagavond: Regen Overwegend zwaar bewolkt met regen; matige tot krachtige en langs de kust harde wind tussen zuid en zuidwest; zachter dan vrij dag. 28 dec. Zon op 8.48, onder 16.35. Maan op 19.37, onder 9.48. dec. Zon op 8.49, onder 16.36. Maan op 20.48, onder 10.20. Laatste kwartier: 2 jan. te 11.50. Hoogwaterstanden 28 dec. 29 dec. 4.33 v.m. 5.07 v.m. 16.50 n.m. 17.27 n.m. 16.20 n.m. 16.58 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 dec. 4.08 v.m. 29 dec. 4.45 v.m. Springtij: 28 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-12. Ons land be vond zich tweede kerstdag in het overgangsgebied tussen koude lucht, welke over het Oostzeege bied naar zuid-Scandinavië ge stroomd was en zachte oceanische luchtmassa's, die ten zuidwesten van Engeland naar het oosten op drongen. Er was de gehele dag veel bewolking, terwijl enkele niet zeer actieve fronten in de tweede helft van de dag plaatselijk enige regen bx'achten. De zuidelijke wind nam geleidelijk toe en wex-d langs de kust tijdelijk krachtig. Voor het verdere weersverloop werd een depressie van belang, die zich vrijdagavond op ongeveer duizend kilometer ten westen van Ierland bevond, maar die in vrij snel tempo naar het oosten be woog. Verwacht wordt,, dat deze depressie zaterdag bij ons de wind opnieuw zal doen toenemen uit richtingen tussen zuid en zuid west en dat de bijbehorende fron ten ons tijdelijk regen zullen bren gen. Aangezien de zachte lucht nog verder terrein zal winnen, zullen de temperaturen over het algemeen nog wat stijgen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Baam (toez.): H. Harkema, Zeist. Ger. Kerken Aangenomen naar Dwingelo: D. Bremmer, Numansdorp. Chr. Ger. Kerk Bedankt voor Aldergrove (B.C.) (Free Chr. Ref. Church) en voor Bunschoten: J. Brons, Mijdrecht. oorzaakt. Zolang hij hier bleef, was hij de kwade genius van het dox-p, en speciaal van hen> die haar dier baar waren. Lydia werd liefdevol ondersteund door Joke en Paul, naar het huis van de VexTiagens geleid. Geen van drieën vond het nodig om notitie te nemen van de man die achter bleef. Hij zag hen gaan en benijdde hen om hun saamhorigheid. Zijn drift nam bezit van hem. Woest draaide hij zich om en keek de ka mer rond. Vanaf een kast grijnsde een boeddhabeeld hem aan. Dat was er al tijdens zijn kindex-jaren. „Ben jij soms mijn ongelukspi-o- feet, of - kijkend naar de antieke kostbaarheden - is het deze rom mel allemaal die een kwade in vloed op mij uitoefentö Niemand die mij begx-ijpt, niemand die mij helpt; altijd sta ik alleen alsof ik een melaatse ben. Is het dan zo ex-g wat ik wil?" Weer zag hij de boeddha grijn zen. Een wild ewoede brak baan. Hij greep een kostbare vaas en smeet die naar het beeld. Door het schervengei-inkel barstte zijn dx-ift pas goed los. Nog een vaas, en nog een. Dan volgden nog andere zeld zame pronkstukken om zijn mach teloze woede bot te vieren. Vërmoeid zakte hij in een stoel. Het zweet gutste hem van het ge zicht. Na enig eogenblikken keek hij verwezen rond. Wat mankeerde hem? Hij leek wel idioot. Als het alleenzijn hem hiertoe bracht, kon Het door de Amex'ikaanse rege ring berekende indexcijfer der kos ten van levensonderhoud is voor november zodanig gestegen, dat het hoogtepunt van juli jl. weer bereikt werd. Op basis 1947/49 100, steeg het van oktober op no vember met 0.2 procent tot 123.9. Het was daardoor ongeveer twee procent hoger dan dat voor novem ber van het vorige jaar. hij wel oppassen, andei-s kwam hij in een zenuwinrichting terecht. Te gelijk meende hij de woorden te horen waarmee hij destijds zijn zus ter had bedreigd: „Ik zal je onmon dig laten verklaren". Zij had nu de macht hem op te sluiten. Alles wat hij deed, werkte als een boeme rang. In een stoel midden tussexx de scherven, met het hoofd in de han den, bleef hij moedeloos zitten. HOOFDSTUK XXV Er viel een schot. Enie dagen verliepen. Allen, die belang hadden bij de ontknoping van de bx-andstichting, wachtten in spanning. Van Sternhout weid taal noch teken vernomen. Ogenschijn lijk ging alles weer het oude gan getje, maar de zorgelijke gezichten bewezen dat men niet helemaal ge rust was op de goede afloop. Frank ging weer vlijtig aan het werk. Voor Joke bleef nu een be hoorlijke tijd gereserveerd. „Nood gedwongen", plaagde Joke hem, want hij gebruikte nu zijn maal tijden bij de Vex-hagens. „Nu be hoef ik niet te kijken of Frank wel zal komen". Joke voelde zich ge lukkig Frank iedex-e dag bij zich te hebben. Op een goede dag zou voor allen de zon weer gaan schij nen, meende ze. Mia was een lieve en gemakkelijke patiënt gewoxden. Ook haar moe der was door haar zonder sarcas tische opmerkingen ontvangen. Daaraan waren de bemoeiingen van moeder Vex-hagen niet. vreemd. Mia's moeder was niet weinig ge schrokken, toen ze hooi-de dat er voor Mia geen hoop meer was. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2