0p 12 Maart zullen Kamerverkiezingen worden gehouden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ontsnappingskans voor nog dertien vermisten is nihil geworden ZATERDAG 27 DECEMBER 1958 No. 18487 115e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBOPE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur; M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nieuwe Eerste en Tweede Kamer bijeen op 20 Maart 's-GRAVENIIAGE, 24-12. - Het dinsdag uitgegeven Staatsblad no. 619 bevat het Koninklijk Besluit tot ontbinding van de Tweede Ka mer met ingang van 19 maart 1959. De kandidaatstelling voor de ver kiezing van de Tweede Kamer is voor alle kieskringen gesteld op 28 januari 1959. Donderdag 19 maart om drie uur 's middags zal de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvor ming en P.B.O. in een verenigde vergadering der beide Kamers, de zitting van de Sta ten-Generaal slui ten en de dag daarop, vrijdag 20 maart, zullen de Eerste Kamer en de nieuwe Tweede Kamer in een verenigde vergadering voor het eerst bijeenkomen. Volgens de kieswet moeten de verkiezingen gehouden worden 43 dagen na de kandidaatstelling, dat is dus in dit geval op donderdag 12 maart. Cyprus beleefde een vredig kerstfeest Voor het eerst na vjgf jaar NICOSIA, 20-12. - De bevolking van Cyprus heeft voor de eerste maal in vijf jaar een vreedzame Kerstmis beleefd. Na een opzien barende bekendmaking van de Grieks-Cyprische verzetsbeweging EOKA, waarin de organisatie woensdag aanbood alle acties te staken, mits de Britten hetzelfde zouden doen, zijn er geen aanslagen meer gepleegd. Gouverneur Foot verklaarde vrij dagavond, dat hij de vreedzame toestand van harte toejuichte. „Doch wij moeten waken tegen een te groot optimisme", dat zou op dit ogenblik een groot gevaar kunnen zijn, zo voegde hij hieraa"n toe. Westelijk antwoord aan Moskou BONN, 26-12. In doorgaans wel ingelichte kringen te Bonn is ver nomen, dat de antwoorden van de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk en de Duitse Bonds republiek volgende week dinsdag te Moskou zullen worden overhan digd. In genoemde kringen is verno men, dat in de nota's wordt gezegd dat de landen niet willen onder handelen onder druk van de door de Russen gestelde beperkte tijd van zes maanden. De Bondsrege ring beschouwt dit als een ulti matum. V.S. zullen vrede nooit verstoren WASHINGTON, 23-12. President Eisenhower heeft dinsdag in zijn jaarlijkse kerstboodschap aan de wereld zijn erewoord gegeven, dat de V.S. nooit geweld zullen gebrui ken om de vrede te verstoren. Het volk van de V.S. en zijn regering willen geen oorlog en geen enkel volk knechten of beheersen, aldus Eisenhower. Maar, zo vervolgde hij, de V.S. zijn sterk en zullen dit blijven om dat dit de enige manier is in de huidige wereld om de vrede te be schermen. Eisenhower zei dat zijn land, hoe wel het nooit voor geweld of drei ging met geweld zal wijken, altijd ernstige en eerlijke voorstellen om internationale geschillen te beslech ten, zal aanvaarden. Ook clochards vierden kerstfeest In Parijs hebben woensdag 700 clochards uit alle delen van de stad kerstavond gevierd. Op banken langs de Seine gezeten, werden zij getracteerd op soep, een zuurkool schotel, wijn en andere lekkernij en. Er trad ook een zangeres op. Tot slot zongen de clochards geza menlijk een kerstlied. Prijzen geneesmiddelen omhoog 's-GRAVENHAGE, 24-12. Het is de Nederlandse consumentenbond gebleken, zo deelt hij mede, dat er verontrusting is ontstaan door een grote- verhoging van de prijzen van diverse geneesmiddelen In bepaal de gevallen zou er zelfs van ver dubbelingen sprake zijn. De bond heeft naar de juistheid en oorzaak hiervan informaties in gewonnen bij de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter bevor dering van de belangen der Phar- maci'e. Daar werd meegeleeld dat de prijsverhogingen het gevolg wa ren van een nieuwe „taxe" (prijs lijst) die deze maatschappij had uit gezonden. De lijst bleek verschei dene drukfouten te bevatten. De maatschappij heeft, aldus deelt de Nederlandse consumentenbond me de, deze lijst ingetrokken en een verbeterde uitgegeven. De Friese vierling LEEUWARDEN, 23-12. Twee kin deren van de Deinumer vierling zijn naar huis gegaan. Het zijn Willem en Dirkje. Meint en IJtje zijn in het Diakonessenhuis te Leeuwarden gebleven. Ook met deze beide babies gaat het goed, doch het is vrij onwaarschijnlijk dat zij dit jaar nog het ziekenhuis kunnen verlaten. Meint wordt mo menteel nog in de couveuse ver pleegd. Voor de uittocht van de kleine Willem en Dirkje bestond uiteraard veel belangstelling. Voor al de verpleegsters, die sinds 5 sep tember (de vierling werd in de nacht van 4 op 5 september gebo ren) de kinderen hebben, verzorgd, waren in grote getale in de hal van het ziekenhuis aanwezig, toen de taxi met beide ouders en de kin deren vertrok. Voor het eerst sinds het einde van de oorlog hebben de bewoners van Warschau deze week bananen kunnen kopen. Niets vredigs uit Moskou GROMYKO. WAARSCHUWT DAT BERLIJN EEN SERAJEWO WORDEN KAN MOSKOU, 25-12. De Sowjet-Rus- sische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft don derdag verklaard dat de toestand in Berlijn, als deze kwestie niet volgens de Sowjet-voorstellen ge regeld wordt, te vergelijken zal zijn met Serajewo aan de voor avond van de eerste wereldoorlog. „Elke provocatie, elke poging tot agressie tegen de Duitse democra tische republiek - oost-Duitsland - kan leiden tot een nieuwe oorlog", aldus de minister in een gemeen schappelijke bijeenkomst van de opperste Sowjet. Hij beantwoordde vragen over de kwestie Berlijn en over de onder handelingen om te komen tot een beëindiging van de proeven met kernwapens. Overdracht controlebevoegdheden Gromyko zei dat de Sowjet-Unle, als er geen overeenkomst met de westelijke mogendheden over Ber lijn wordt bereikt, niet anders kan dan haar controlebevoegdheden aan oost-Duitsland over te dragen. Over de kernproeven verklaarde de minister dat de Sowjet-Unie te allen tijde bereid is een akkoord te tekenen om direct en onvoorwaar delijk deze proefnemingen te sta ken. De voorstellen betreffende de contróle op de naleving van een dergelijke overeenkomst, welke het westen te Genève heeft gedaan, noemde hij „absurde voorwaarden". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. In een van de grote hallen van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs te Utrecht, heb ben dinsdagavond bijna negendui zend mensen deelgenomen aan de massale volkskerstzang, die onder leiding stond van Mees van Huis. ROTTERDAM. Het Duitse schip „Württemberg" van de rederij Hugo Stinnes is donderdagavond tegen middernacht de Nieuwe Waterweg te Hoek van Holland binnengelo pen. Dit schip is het 25.000ste schip dat dit jaar de Nieuwe Waterweg ls binnengelopen. WINTERSWIJK. In het Alge meen ziekenhuis te Winterswijk is de 67-jarige G. J. Droppers over leden, die woensdagmorgen ernstig werd gewond toen hij de GToen- loseweg per fiets wilde oversteken en door een auto werd gegrepen. Traditiegetrouw vierde koninklijke familie kerstfeest met personeel Prins Bernhard hield een kerstrede HET LOO, 23-12. Vanmiddag heeft de koninklijke familie met de leden van het paleispersoneel met hun echtgenoten of verloofden, woonachtig in Apeldoorn, Elspeet, Uddel, Niersen-Gortel en Hoogsoe- ren, in de toneelzaal van paleis 't Loo het kerstfeest gevierd. De toneelzaal van het paleis was daartoe op stemmige wijze aange kleed. Dicht bij het toneel stond een hoge kerstboom, in de nabijheid waarvan de koninklijke familie plaats had genomen. Terwijl zij, die het kerstfeest zou den meemaken, de zaal betraden, klonk een bandopname van kerst liederen, gespeeld op het carillon van het paleis in Amsterdam. De bijeenkomst, welke werd bij- ge\voond door in totaal zeshonderd mensen, werd geopend met samen zang, begeleid door het fanfare corps uit Niersen-Gortel onder lei ding van de heer D. Donderwlnkel. Nadat het mannenkoor van het paleis 't Loo onder leiding van de heer J. van Beek, had gezongen „O, Heiland, open wijd de poort", speelde de 18-jarige Hongaarse vluchteling Istwan Papp het cou rante van Lully op de vleugel, waarna H M. de Koningin met zachte, doch duidelijke stem het kerstevangelie voorlas. Z.K.H. Prins Bernhard hield, na dat allen het „Stille nacht, heilige nacht" hadden gezongen, een kerst- iede. Istwan Papp speelde vervolgens „Novelle" van Kabalevsky en het mannenkoor zong „De liefde Gods". Door middel van de radio hebben de luisteraars tot en met deze koor zang de kerstviering kunnen mee maken. De wijkverpleegster uit Niersen, zuster H. Scheppink, de clameerde „De poort van het para dijs" en daarna werd het kerstspel „Vrede op aarde" gespeeld door twaalf kinderen. INSTORTING IN MERGELGROEVE Op Kerstavond deden zich nieuwe instortingen voor MAASTRICHT, 26-12. De ge meente Zichem-Sussen-Bolder, ten zuiden van Eben-Emael, is dinsdag opgeschrikt door een geweldige slag, welke bijna een aardbeving deed vermoeden. Het lawaai bleek veroorzaakt te zijn door een in storting van het bovendek van de champignonkwekerijen, die daar in de heuvel de Rosenburg zijn geves tigd. In de mergelgroeve werken in totaal rond 150 mensen - uiteraard niet allen aan de champignonbed den. Ongeveer honderd personen, die bij de ingangen en buiten de groeve aan de arbeid waren, heb ben zich in veiligheid kunnen brengen. De tragische feiten van de dag waren, dat door de instorting van de mergelgroeven, waarin de cham- Oude nederzetting JERUZALEM, 26-12. Vijf ecuwen voor de bouw van de Egyptische pyramiden bestond er in de Negeb in het huidige Israël een ont- wikkelde beschaving van herders en landbouwers, al- dus de conclusie van de Franse archeoloog Perrot die in het gebied van Beersjéba opgravingen heeft verricht. Perrot vond daar oude grot- woningen met beeldjes, ivo- ren voorwerpen met bloem- motieven en geometrische fi- guren. De oudheidkundige vond een grote onderaardse ruimte, die als vergaderzaal van de bewoners van de ne- derzetting moet hebben ge- diend. Nadat eengedeelte was ingestort, werd de ruim- te kermelijk in gebruik ge- nomen als begraafplaats. Er werden talrijke, geraamten gevonden. I. l! pignonkwekerijen zijn gevestigd van vier ondernemingen, achttien personen werden ingesloten, bedol ven dan wel verpletterd door een last van vele tonnen grond en mer gel, welke in een laag van vier tot tien meter dik en over een opper vlakte van zeker drie vier hec taren zijn verzakt. Na de ramp zijn zeer uitgebreide reddingspogingen ondernomen. Een viertal slachtoffers kon worden ge borgen. Een meisje van 19 jaar werd gered, maar overleed later in een ziekenhuis. Twee mannen, die vlak tegen de grens van de instorting bekneld raakten, konden zichzelf uit het puin redden, maar de bedrijfsleider van een der kwekerijen, de heer L. Kinet, vader van zeven kinde ren, met naar men aanneemt 12 man van zijn personeel, en diens zwager Pierre Heynen met twee personeelsleden, bevonden zich ver der naar het midden van het in- stortingsgebied. Dertien slachtoffers worden dus nog vermist. Nieuwe instortingen Op kerstavond en in de kerst nacht hebben zich in de mergel groeve enige nieuwe instortingen voorgedaan. Wel waren deze in stortingen van beperkte omvang, maar omdat zij zich voordeden in ganggedeelten, welke naar het in- stortingsgebied leiden, vormden zij een gevaar voor de reddingsploe gen der Limburgse mijnen. Temeer omdat er mogelijkheden van her haling der instortingen aanwezig waren. De reddingsploegen, die woens dagmiddag al tijdelijk waren te ruggenomen wegens het instor tingsgevaar, zijn dan ook niet meer ingezet. De wereld behopft: Liefde. 1958 is een goed spaarjaar geworden Kosten levensonderhoud stabiel AMSTERDAM; 24-12. Hoewel de eindcijfers nog niet bekend zijn weet „Spaarcommentaar", voorlich tingsblad van de P.T.T.-R P.S., reeds mede te delen, dat 1958 een goed spaarjaar is geworden. Be trouwbare schattingen wijzen uit, dat er flink bij de spaarbanken is gespaard, zulks in tegenstelling tot 1957, toen bij de R.P S. en de lokale spaarbanken meer geld werd terug gevraagd dan ingelegd. De kosten van levensonderhoud zijn stabiel gebleven en vertonen zelfs een kleine neiging tot dalen, waardoor een gunstig spaarklimaat werd verkregen. Bij de R.P.S. werd in 1958 een voordelig spaarverschil verkregen van f 140 miljoen tegen een nadelig verschil van f 4 mil joen in 1957. Bij de lokale spaar banken was het voordelig verschil f 120 miljoen, tegen een nadelig verschil van f 59 miljoen en bij de boerenleenbanken steeg het voor delig verschil van f 152 miljoen in 1957 tot f 420 miljoen in 1958. De gunstige spaarcijfers zijn uiteraard van invloed geweest op de kapi taalmarkt en vooral op het aanbod van risicodragend kapitaal. Uit de gegevens trekt „Spaarcommentaar" twee conclusies: 1. de cijfers geven een aanwijzing dat het economisch evenwicht in belangrijke mate is hersteld; 2. de spaarbanken hebben weer hun aandeel geleverd in de nationale besparingen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Vergadering „Beter Wonen" Op maandag 29 december a.s. wordt in „Mondragon" de algeme ne vergadering gehouden van de woningbouwvereniging „Beter Wo nen". Als belangrijkste agendapunt komt de bespreking van bouwplan nen aan de orde. Ook een bestuurs verkiezing vindt plaats. Aan de beurt van aftreden zijn de leden de heren J. Coumou, C. Kloet, L. Schouls en M. Flikweert. ROTTERDAM. Tengevolge van een verkeersongeval is te Rotter dam de 78-jarige A. H. Bouter al daar om het leven gekomen. De man stond op de Hillevliet met zijn rug naar de rijweg naar vogels te kijken. Op zeker ogenblik deed hij enige stappen achteruit en kwam daarbij op de straat, juist toen een auto passeerde, die uiterst rechts hield. De man werd aangereden en kreeg ernstige verwondingen. Hij werd overgebracht naar het zie kenhuis Coolsingel, waar bij aan komst bleek dat hij was overleden. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft een 23-jarige huis houdster uit een der omliggende gemeenten van Rotterdam aange houden, die ervan verdacht wordt haar pasgeboren kind van het le ven te hebben beroofd. Het meisje zou uit wanhoop tot deze daad zijn gekomen. Nadere bijzonderheden kon de politie niet verschaffen. DE ZIEKENFONDSEN Couponstelsel voor verplichte ziekenfonds verzekering wordt afgeschaft Het gedenkteken „The Jefferson Memorial" te Washington, een van de beroemde Amerikaanse bezienswaardigheden. De derde president van de V.S. Thomas Jefferson, stelde de Ame rikaanse Onafhankelijkheidsverklaring op. (I.) Met ingang van 4 januari 1959 wordt het sinds 1941 geldende cou ponstelsel voor de verplichte zie kenfondsverzekering afgeschaft. Voor de ziekenfondscoupon zul len in de plaats treden zg. zieken fondsverklaringen. Het is voor de verzekerden van belang het voor naamste te weten van de bepalin gen van het Aangiftehbesluit ver plichte verzekering, dat in de plaats is gekomen van het vroegere Cou- ponbesluit. De werkgevers, die van hun kant aan de uitvoering van het Aangiftenbesluit hun medewer king dienen te geven, zijn op 20 no vember 1958 door de Ziekenfonds raad in kennis gesteld van hun verplichtingen. 1. Evenals in het verleden, is de werkgever verplicht aan een werk nemer, onmiddellijk na diens in diensttreding, een werkgevers-ver klaring te verstrekken ten behoeve van de verplichte verzekering bij een algemeen ziekenfonds. De werknemer, die als verplicht verzekerde bij een algemeen zie kenfonds wenst te worden inge schreven, geeft deze werkgevers verklaring zo spoedig mogelijk af aan de bode-incasseerder of op het kantoor van het algemeen zieken fonds zijner keuze. 2. De werkgever behoort met in gang van 4 januari 1959 inplaats van coupons voor ziekenfondspre mie, een op naam van de verzeker de gestelde verklaring te verstrek ken omtrent de duur vaii de verze- keringsgerechtigheid. Deze verkla ring, de zg. ziekenfondsverzekering- verklaring, waarop dus de naam van de werknemer vermeld dient te worden, moet worden afgegeven bij elke uitbetaling van dag-, week of maandloon, maar het staat de werkgever vrij aan een werknemer, die op weekloon werkzaam is, de verklaring eens per maand of per vier weken te geven. De werkgever dient de verklaring ook te verstrek ken bij de uitbetaling van zieken geld of van een andere uitkering aan een verplicht verzekerde werk nemer. Bij de beëindiging van de afgifte der verklaringen dient de werkge ver de reden hiervan te vermelden op de laatste verklaring. De ver plicht-verzekerde is verplicht de zgn. ziekenfondsverzekeringsver klaring, die hij van zijn werkge ver ontvangt, af te geven aan de bode-incasseerder van zijn zieken fonds. Hij mag deze dus aan nie mand anders afgeven, hij mag deze ook niet onder zich houden. Overtreedt hij deze bepaling, dan kan hij niet op de aangewezen wij ze het voortduren van zijn verze- keringsgerechtigheid aantonen en is het ziekenfonds gerechtigd hem als verplicht verzekerde af te schrijven. 3. Uitdrukkelijk is bepaald, dat degene, die als verplicht verzeker de bij een algemeen ziekenfonds staat ingeschreven, doch die niet meer voldoet aan de voorwaarden om ingeschreven te blijven, zelf verplicht is onverwijld het zieken fonds hiervan in kennis te stellen. De verzekerde gaat derhalve in zo'n geval niet vrij uit door af te wach ten, dat de bode-incasseerder ter zake informeert. De verzekerde moet zelf en onverwijld het zieken fonds in kennis stellen, als hij niet meer. voldoet aan de voorwaarden om verplicht verzekerd te blijven. Hij doet er dan goed aan bij deze kennisgeving te informeren of hij aansluitend vrijwillig verzekerd kan worden, aangezien hij anders de kans loopt aansprakelijk ,te zijn voor de kosten van medische hulp en dergelijke. Afgezien hiervan is hij bovendien strafbaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1