Recorduitgaven in vredestijd voor defensie op Amerikaanse begroting 1959|196Q 't kinöeke DE ZIERIKZEESCHE COURANT Frans blad over de kabinetscrisis Gevangenen in Joego slavië krijgen het beter RIO DE JANEIRO GETEISTERD DOOR REGENVAL VAN ACHT UUR Nog roerig Sumatra Autobusongeluk in Mexico ZEER SLECHT WEER IN SPANJE Relletjes in Halle (oost-Duitsland) De Algerijnse opstand NAVO defensie-uitgaven ZATERDAG 27 DECEMBER KERSTFEEST IN DE KUNST PROF. DR. BEEL MINISTER-PRESIDENT DINSDAG 23 DECEMBER 1958 No. 18486 115e jaarf»nff ZÏERIKZEESCKWNIE1WSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max, 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr, 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vjh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Sluitende begroting illustreert anti-inflationistisch streven WASHINGTON, 22-12. President Eisenhower heeft maandag aange kondigd, dat hij bU het Congres een in evenwicht verkerende be groting voor het begrotingsjaar 1959/60 zal indienen, waarvan de uitgaven ongeveer 77 miljard dol lar belopen. Naar hy mededeelde zal deze begroting voorzien in re corduitgaven voor vredestyd voor de defensie. Ook voor enkele bui tenlandse hulpprogramma's, die geen betrekking op de defensie hebben, zal een recordniveau biy- vcn bestaan. PARIJS, 23-12. - Het rechtse Franse blad „L'Aurore" wijdt van daag een beschouwing aan de ka binetscrisis en de vorming van het noodkabinet in Nederland. „Als de vervroegde verkiezingen zijn gehouden", aldus het blad, „zal alles weer bij het oude zijn. De partijen zullen waarschijnlijk haar posities handhaven, de hartstoch ten zullen geluwd zijn en het oude socialistisch-katholieke span zal de wagen weer trekken, tot algemene tevredenheid. Een gelukkig volk, die Nederlan ders. Zij hebben geen al te moei lijke problemen op te lossen. Zijn zij er niet altijd in geslaagd, zo wel tijdens de Bataafse republiek als nu onder het Huis van Oranje, alle hindernissen te overwinnen dank zij hun burgerzin en hun spreekwoordelijke taaiheid?" BELGRADO, 22-12. In Zuid-Sla- vië bestaan thans plannen om het strafstelsel humaner te maken Men wil gevangenen een maand vakan tie per jaar geven en een week vrij ingeval van overlijden of ernstige ziekte van een familielid. Ook wil men o.ra. een straf opschorten in dien een dergelijk besluit door fa milie-omstandigheden noodzakelijk is. Het persbureau Tanjoeg, dat dit meldt, deelt verder mee. dat thans ruim 20.000 mensen in Zuid-Slavië een gevangenisstraf uitzitten. De gemeentesecretaris van Pa dua heeft zaterdag een briefkaart ontvangen die zijn broer hem op 4 maart 1936 tijdens de Italiaanse veldtocht tegen Ethiopië had ge stuurd. Poe9 gered Een brandweerauto is zater dagmiddag in Driebergen- Rij senburg in actie gekomen om een klein wit poesje uit een hoge boom te halen. Het diertje was in deze boom geklommen, maar durfde er niet meer uit. Toen het er zaterdag tegen het vallen van het donker nog angstig miauwend daar zat, besloten enkele dierenvrienden, die reeds tevergeefs vele andere middelen, vanaf het bekende bakje melk tot een mislukte klauterpartij toe hadden ge probeerd, de hulp van de brandweer in te roepen. De ze kwam met een ladderwa gen. En daar poes niet het inzicht kon opbrengen zelf de omhoog gedraaide ladder op te stappen, ging een brandweerman naar boven, om even later met het witte poesje in de hand weer op de begane grond terug te keren. Er zullen verminderingen van de totale uitgaven worden bereikt door het beëindigen van tijdelijke programma's voor landbouw, werk loosheidsverzekering en woning bouw. Vergroting van de inkom sten zal volgens de begroting ver kregen moeten worden door ver hoging van de posttarieven en ben zinebelasting. De begrotingsvoor stellen zullen geen algemene be lastingverhogingen inhouden. Bij zonderheden zullen worden be kendgemaakt in de begrotingsbood- schap, welke omstreeks het midden van januari zal worden gepubli ceerd. Uit een in evenwicht verkerende begroting zal vólgens de president blijken, dat de Amerikaanse rege ring vastbesloten is te leven naar haar middelen en haar deel zal bijdragen om inflatie te voorkomen en economische expansie aan te moedigen. Het aangekondigde begrotingscij fer van 77 miljard dollar was een verrassing, daar de vorige week re publikeinse Congresleiders na een onderhoud met de president voor speld hadden, dat de uitgaven in 1959/60 ongeveer tachtig miljard dollar zouden belopen. Voor het lopende begrotingsjaar zullen de uitgaven vermoedelijk 79,2 miljard dollar bedragen. Het ministerie van Financiën heeft een begrotingstekort van ongeveer 12 miljard dollar voorspeld. Gehele wijken staan blank RIO DE JANEIRO, 22-12. Vol gens niet-officiële cijiers zijn 46 mensen om het leven gekomen als gevolg van zware regenval, welke in de nacht van zondag op maan dag in Rio de Janeiro overstro mingen heeft veroorzaakt. De regen viel acht uur achtereen. Gehele wijken staan blank. Meer dan tienduizend gezinnen moesten hun woningen verlaten, omdat het water naar binnen drong. Mensen zaten op daken van autobussen, omdat het water ook daarin was binnengespoeld. Honderden voer tuigen zijn gestrand. Talrijke hui zen zijn door aardverschuivingen bedolven. In één ervan vonden zeven personen de dood. Op sommige gedeelten van laag liggende wegen staat twee meter water. Het reddingswerk wordt hierdoor zeer bemoeilijkt. In één van do grootste zieken- DJAKARTA, 22-12. Volgens een bericht van Antara uit Medan, heb ben opstandelingen het kantoorge bouw van de onderneming „Pani- goran", ten zuiden van Medan, met bazooka's beschoten en verwoest. Enkele andere gebouwen op de on derneming werden door de opstan delingen in brand gestoken. De bende trok zich vervolgens in het oerwoud terug. De laatste tijd voeren de opstan delingen, die in het begin van dit jaar door de regeringstroepen wa ren teruggeslagen, een guerilla- oorlog tegen de thee- en rubber ondernemingen rondom Medan, al dus de correspondent van Antara. OAXACA, 22-12. Bij Oaxaca aan de zuidwest kust van Mexico zijn zondag 70 inzittenden van een auto bus om het leven gekomen. De chauffeur, die met grote snelheid over de Pan-American Highway reed, moest plotseling remmen voor een groep mensen die de weg overstak. De wagen slipte van de weg af en stortte in een ravijn. Slechts twee van de 72 inzittenden overleefden het ongeluk Zij werden niettemin zwaar ge wond. Onder de doden bevindt zich de chauffeur. De buspassagiers waren voorna melijk kleine zakenlieden en Indi anen die op weg waren naar een zondagsmarkt te Tlacolula. Twaalf mensen gedood - zesduizend dakloos MADRID, 22-12. In Spanje zyn als gevolg van zware stormen en hevige regenval sedert zaterdag zeker twaalf mensen om het leven gekomen en zesduizend personen dakloos geworden. De havenstad Malaga is getrof fen door een storm met windsnel heden tot 150 km per uur. Ver scheidene kleine vissersschepen zijn in de haven gezonken. De spoorlijn van Malaga naar Madrid is door aardverschuivingen ver sperd. Te Sedes bij El Ferrol zijn vier mensen door de bliksem getroffen en gedood. De stad Murcia werd maandag opgeschrikt door een aardbeving. Er vielen geen slachtoffers en er zijn geen meldingen van schade binnengekomen. Ook in Portugal heeft men met slecht weer te kampen. Plaatselijk hebben zich overstromingen voor gedaan. In de havens zijn veel vis sersschepen beschadigd. Talrijke wegen zijn onbegaanbaar. huizen van Rio de Janeiro staat de benedenverdieping blank. De burgemeester heeft het reus achtige stadion van de stad open gesteld voor de duizenden daklo zen. BERLIJN, 22-12 Volgens een^ communistisch blad uit Halle heb ben zich vorige week dinsdag in deze Oostduitse stad relletjes voor gedaan, die begonnen toen jongelui een korporaal van het Oostduitse leger te lijf gingen. Een legerpa trouille en een honderdtal politie mannen waren nodig om een einde aan de gevechten Te maken. Ver scheidene jongelui werden aange houden. Volgens het blad waren de lei ders van de jongelui in het bezit van rock 'n roll-platen, stripverha len en foto's van schaars geklede vrouwen die zij in west-Berlijn ge kocht hadden. CAIRO, 22-12. Het hoofdkwar tier van het Algerijnse leger te Cairo heeft maandag te Cairo be kend gemaakt, dat de Algerijnse op. standelingen op 17, 18 en 19 de cember 245 Franse soldaten hebben gedood, 90 gewond en twee gevan gen gemaakt. In dezelfde tijd ondernamen de nationalisten zeventien aanvallen op de Fransen, vernielden zij twaalf militaire posten en bliezen zij 17 pantserwagens en een trein op. Franse troepen hebben vorige week 504 opstandelingen buiten gevecht gesteld, aldus is maandag avond in Franse militaire kringen te Algiers meegedeeld. Er liepen 26 opstandelingen naar de vijand over. PARIJS, 22-12. De totale defen sie-uitgaven van de Navo in 1958 worden geschat op 59.944 miljoen dollar (ruim 230,8 miljard gulden), 251 miljoen dollar (ruim 965 mil joen guïden) minder dan het vorige jaar. De bijdrage van de V.S. was 44.994 miljoen dollar, Canada be steedde 1.818 miljoen Canadese dol lars en de Europese landen gaven gezamenlijk 13.132 miljoen dollar aan bewapening uit. Nederland be steedde dit jaar 1.745 miljoen gul den tegen 1.845 miljoen gulden in 1957. Dodelijke ongelukken op de weg HENGELO, 22-12. Gisteravond if de 40-jarige scooterrijder J. Kiel-, stra uit Hengelo, tussen Delden en Bentelo in botsing gekomen met een 10-jarig voetgangstertje, R. Nij- land uit Delden, De scooterrijder kwam daarbij zo ongelukkig te val len, dat hij een schedelbasisfrac- tuur opliep. Hij werd naar het Ko ningin Julianaziekenhuis in Hen gelo overgebracht, waar hij van morgen aan zijn verwondingen overleed. Het meisje, dat aan de rechterkant van de weg liep, liep slechts lichte verwondingen op. fn verband met de a.s. Kerstdagen zal ons blad op donder dag 25 december en vrijdag 26 december as niet worden uitgegeven. - In plaats hiervan verschijnt het echter op Advertentiën voor dit nummer dienen uiterlijk Woensdag morgen 24 december om 9 uur in ons bezit te zijn. De directie Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het geloof voert het hart 1 7iaor de hemel, de liefde voert i de hemel in het hart. De innige vroomheid der middeleeuwen koos vaak het thema van Kerstmis om zichtbaar uiting te geven aan het geloof in het Christus kind. Deze Aanbiddingf' - een prachtig houtsculptuur - legt hiervan getuigenis af. Eervol ontslag aan socialistische ministers 's-GRAVENHAGE, 22-12. Het ka binet der koningin deelt mede: „H.M. de koningin heeft op hun •'erzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan: Dr. W. Drees, als minister-presi- lent en als minister van Algemene Taken; Prof. dr. I. Samkaldan als minis ter van Justitie; H. J. Hofstra als minister van Financiën; Dr. ir. A. Vondeling als minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening; J. G. Suurhoff als minister van Sociale Zaken cn Volksgezondheid; Drs. E. H. van der Beugel als itaatssecretaris van Buitenlandse Taken; M. van Veen als staatssecretaris van Oorlog; Mr. dr. A. A. van Rhijn als staatssecretaris van Sociale Zaken; en de minister van Staat, prof, dr. L. J. M. Beel benoemd tot mi nister-president cn minister van Algemene Zaken. GELEEN, 22-12. Op de Rijks weg-noord te Geleen is in de nacht van zondag op maandag de 73-ja- "ige gepensioneerde mijnwerker A. Dohmen door een auto overreden. Het slachtoffer bleek na het onge val, dat vlak bij zijn woning ge beurde, te zijn overleden. De be stuurder van de auto, de hoer J. G. uit Geulle, stopte onmiddellijk toen bij bemerkte dat hij ergens ovei"- hoen was gereden. Vóór de aan rijding had hij niets voor zich ge zien. a 22 december 1958 te 17.20 uur was het precies 25 jaar geleden dat brand uitbrak in de Amsterdamse telefooncentrale. De gevolgen van die brand hebben op alle terreinen van het hoofdstedelijke leven gedu rende geruime tijd grote moeilijk heden berokkend. H.M. de koningin heeft geen ont slag verleend aan de overige mi nisters en staatssecretarissen, die hun portefeuilles, onderscheideniyk hun functies ter beschikking had den gesteld en de minister-presi dent, minister van Algemene Za ken, benoemd tot minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid a.i.; de vice-minister-president mi nister van Binnenlandse Zaken, Be zitsvorming en P.B.O. tot minister van Justitie a.i.; de minister voor Defensie tot minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning a.i. en de minister van Econo mische Zaken tot minister van Fi nanciën a.i," Een Kindeke-klein wou bij Moedertje zijn, het wilde iets voor laten lezen; maar Moeders verdriet bemerkte het niet: het zou zonder Moedertje wezen Het Kindeke-klein wou bij Moedertje zijn, maar moedertje was er zo verre. Het stond er alleen: „Waar is Moedertje heen?" Je Moeder is dddr bij de sterren! Het Kindeke-klein wou bij Moedertje zijn, het voelde zich eenzaam, verloren. Een engeltje zei „Kindje, kom maar by my, Er is eens een Kindje geboren- Een Kindeke-klein, zo onschuldig en rein, dat veel, heel veel pijn heeft geleden!" Al bleef nog de smart, 't Kind heeft, licht in het hart, voor zijn lieve Moeder gebeden. ELLEN EECKHOF. Dr. W. Drees minister van Staat 's-GRAVENHAGE, 22-12. Het ka. binet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heelt de oud minister-president, dr. W. Drees, benoemd tot minister van Staat. DREISCHOR Benoeming Waterbouwkundige In de jl. gehouden vergadering van ingelanden van de polder Drei- schor werd per 1 januari a.s. tot waterbouwkundig ambtenaar be noemd de heer J. J. de Wilde te Zonnemaire. Voorts werd de heer L. C. van der Linde als machinist wegwerker in vaste dienst met te rugwerkende kracht tot I juli 1958 aangesteld. De begroting voor het dienstjaar 1959 werd behandeld en vastgesteld. Ir. Ingen Housz heeft maandag afscheid genomen van de hoogovens. Tijdens de receptie, die door talrijke autoriteiten werd bijgewoond, deelde de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, hem mede, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd hem te benoemen tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. - Op de foto zien we het moment waarop de Commissaris de versierselen van deze onderscheiding by ir. Ingen Housz omhangt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1