De te verwachten ontwikkeling van Haamstede als toeristengemeente EEN MEISJE ,HET WAS VAN ONS' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 22 DECEMBER 1958 No, 18485 Bezinning op aspekten van massaal Duitse bezoek (iii) Het zal voorkomen moeten wor den, dat de grote toename van het vreemdelingenverkeer tengevolge heeft dat de vrije duinen en bossen nog verder afgesloten moeten wor den of voor het strandgebruik be perkende bepalingen moeten wor den vastgesteld. Daar de raad zich unaniem uit gesproken heeft voor het scheppen en bevorderen van recreatieve mo gelijkheden in deze gemeente, mede rekening houdende met de te ver wachten grote toename van de dag recreatie, moge er wel op gewezen worden op de consequentie dat dit onherroepelijk ten koste zal moeten gaan van de zondagsrust, die nog in onze gemeente heerst, aldus b. en w. van Haamstede in hun nota aan de raad. Focensengemeen te De gemeente heeft naar de me ning van b. en w. grote toekomst mogelijkheden ook als forensenge meente en wel voor hen die hun werk op ons eiland of in de toe komst in de randstad Holland heb ben. Vooral voor de middenstand en de bouwbedrijven, maar ook ter versterking van de gemeentefinan- ciën en ter bevordering van de werkgelegenheid in de gemeente, moet het aantrekken van forensen als van primair belang geacht wor den. Geschikte terreinen niet te ver van de kom zullen dan ook voor forensenbouw gereserveerd moeten worden: Het Duitse bezoek Verwacht mag worden dat het bezoek van Duitse gasten vooral Uit het Roergebied - gestadig zal toenemen. Het gemeentebestuur heeft zich afgevraagd welke houding het moet innemen in verband met dit steeds toenemende bezoek en gezien de plannen van die zijde tot stichten van bedrijven in de Westhoek van Schouwen. Zoals bekend heeft de Duitse invasie op de Waddeneilan den en bepaalde bouwplannen van deze zijde, vooral op Terschelling, ongerustheid opgewekt, en geleid tot het steil envan vragen aan de regering door het Tweede Kamer lid Jhr. mr. van der Goes van Na- ters. De meningen zijn verdeeld: sentimentsoverwegingen staan hier tegenover zakelijke overwegingen.' De individuele Duitse gast is van essentieel belang - vooral in het voor- en naseizoen, doch de Neder landse vacantieganger is dat niet minder en mag daarom niet ver waarloosd worden. Integendeel! Indien van Duitse zijde tot stich ten van kampeer-, bungalow- of hotelbedrijven zou worden overge gaan - beter is een Nederlandse op zet met Nederlands kapitaal - dan Kerstboodschap via aardsatelliet WASHINGTON, 19-12. Een kerst boodschap van president Eisenho wer werd vrijdag via de „Atlas"- aardsatelliet heruitgezonden. De boodschap was, ongeveer 48 uur voor het afvuren van de raket, opgenomen. De tekst ervan luidt: „Hier spreekt de president der Verenigde Staten. Dank zij de wonderen der tech niek bereikt mijn stem u vanaf een zich in de oneindige ruimte voort- bewegende satelliet. Ik zend u slechts een eenvoudige boodschap. Ik wens u en het gehele mensdom op deze unieke wijze Amerika's wens voor vrede op aar de en goede wil tegenover alle ster velingen over te brengen". De boodschap werd op de lan ceerbasis voor raketten te Kaap Ca naveral, in de staat Florida, opge vangen en voor het Amerikaanse ministerie van landsverdediging te Washington heruitgezonden. James Hagerty, het hoofd van het bureau voor perszaken van het Witte Huis, had verslaggevers in zijn kantoor uitgenodigd naar deze heruitzending te luisteren. zouden deze van bescheiden om vang moeten zijn. Aangenomenkan worden dat ook de Duitse gast zijn vacantie niet in een Duitse „kolo nie" aan de Nederlandse kust wenst door te brengen. Noodzakelijk maximum Trouwens in het algemeen gesproken is het minder ge wenst dat een al te groot aan tal personen, deel uitmakende van één kerkelijke, politieke, maatschappelijke of sociale groepering, organisatie of ver eniging, onder één dag of op één terrein tezamen de vacan tie doorbrengen. Het maximum zal de 250 perso nen per groep ons inziens niet moe ten overschrijden. Vooral bij het kamperen door groepen van jeug dige personen moet goede en vol doende leiding van evident belang geacht worden. Het streven moet gericht zijn op een zo groot moge lijke verscheidenheid van gasten: Nederlanders en buitenlanders, voortkomende uit verschillende mi lieus en uit alle lagen van de maat schappij. Gewenst is dat de vacantiebeste- ding voor al deze gasten - zonder onderscheid - een zo groot moge lijke recreatieve waarde verkrijgt. Noodzakelijk is tevens dat in de eerste plaats bij het Nederlandse volk de eerbied voor de natuur en het gevoel van verantwoordelijk heid voor het behoud van natuur en landschap wordt aangekweekt. Met belangstelling hebben wij dan ook kennis genomen van de oprich ting van de Stichting Recreatie, Contact Centrum voor openlucht recreatie, vacantiebesteding en na tuurbehoud, welke stichting zich ook met voorgaande vraagstukken zal gaan bezighouden. Het kamperen Het college hoopt dat de inrich ting van de bestaande kampeer boerderijen gedeeltelijk in 1959 doe huiterlijk vóór mei 1960 geheel aangepast zal zijn aan de door de raad vastgestelde minimum eisen. Wat betreft het kamperen zij op gemerkt dat niet alleen aandacht geschonken zal moeten worden aan het feit dat de groep van individu ele kampeerders jaarlijks meer toe neemt, maar ook dat vele kam peerders zich gaan verzetten tegen de Iawaaisfeer die het moderne kamperen omgeeft, en andere ter reinen gaan zoeken. Na goedkeuring van het uitbrei dingsplan door Ged. Staten zal zo spoedig mogelijk overgegaan wor den tot sanering van enkele kam- peerbedrijven, waar -zonder enige Ingezonden mededeling KONINKLIJK LANDBOUW COMITÉ Vertrouwen boerenstand ten aanzien van toezeggingen geschokt 's-GRAVENHAGE. Opnieuw heeft het hoofdbestuur van het Konink lijk Nederlands Landbouw Comité in de betekenis en de draagwijdte van de in oktober jl. door de rege ring genomen beslissingen met be trekking tot het garantieprijsbe- leid voor melk en akkerbouwpro- dukten aanleiding gevonden om zich ernstig te bezinnen op de po sitie, waarin de Nederlandse land bouw hierna is komen te verkeren. Het vraagt zich af of de behan deling van de nota betreffende het landbouwprijsbeleid in de Tweede Kamer voldoende heeft kunnen doen beseffen in welke mate het vertrouwen van de boerenstand ten opzichte van de door de over heid in het verleden gedane toe zeggingen is geschokt. Het hoofdbestuur meent, dat doel en zin van het landbouwgarantie- beleid, in het kader waarvan mini mumgarantieprijzen worden ge hanteerd, in ernstige mate worden miskend, als een minimale garantie nog wordt ondergraven door een maatregel als de zg. verdeling van het marktrisico, die thans in het melkprijsbeleid is toegepast. Hier door en als gevolg van de reeds in gevoerde beperking van de hoeveel heid melk, waarvoor deze zweven de garantie geldt, worden de melk veehouders in gebieden, waar de door het LE.I. berekende produktie- kosten het gestelde garantieprijs niveau verre te boven gaan, wel op de meest onredelijke wijze gedu peerd, aldus het oordeel van het K.N.L.C. Het effect van het garantiebeleid voor de akkerbouwsector, waar slechts een beperkt aantal produk- ten onder garantieregelingen valt, wordt eveneens twijfelachtig. vergunning van de overheid on danks herhaalde waarschuwing - kampeerhuisjes e.d. zijn geplaatst. Het zal noodzakelijk zijn dat een gedeelte van deze huisjes - veelal geplaatst met winstoogmerken - door de eigenaars of exploitanten worden opgeruimd of verplaatst, terwijl een beperkt aantal, na aan vrage van een vergunning bij het gemeentebestuur, mogelijk zal mo gen blijven staan, indien de situ ering voldoet aan het uitbreidings plan. Over de eisen waaraan dergelijke zomerhuisjes zullen moeten vol doen, is nog steeds overleg gaande tussen verschillende overheidsin stanties. Pleger van moord aanslag bekent AMSTERDAM, 19-12. De 25-ja- rige chauffeur H. B., bijgenaamd „Rooie Henk", die donderdagavond tezamen met de 23-jarige monteur Gerrit J. gearresteerd werd, ver dacht van moordaanslag op de 20- jarige slagerszoon Gerrit C. Pfrom- mer in de Kruislaan te Amsterdam oost, heeft vrijdag tijdens zijn ver hoor een bekentenis afgelegd. Ger rit J. had donderdagavond reeds bekend. De eerste fase van het herstel van het burgerlijke gezag in Al- gerië is vrijdag voltooid met het vertrek van generaal Salan, die in de afgelopen zeven maanden alle militaire en burgerlijke bevoegdhe den heeft gehad. Te Serooskerke opende de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot het nieuwe dorpshuis, dat een sieraad vormt voor de gemeente. Het kon worden gebouwd met steun van de adoptiegemeenten. (Eigen foto). Vergadering Coöp. landbouwvereniging „Eendracht Bindt" te Nieuwerkerk „Wat doet de Z.L.M. Vorige week werd in „Ons Dorps huis" een vergadering gehouden van de Coöp. Landbouwvereniging „Eendracht Bindt" en de vereni ging „Blijvend Contact". De voor zitter de heer J. A. van Nieuwen- huijze opende de vergadering met een welkomstwoord tot de vele aanwezigen en in het bijzonder tot de sprekers de heren C. P. J. van Iwaarden en W. C. Sinlce. De heer van Iwaarden had tot onderwerp „Wat doet de Z.L.M.?" Op het flanelbord werd door hem de werking van de Z.LM. met voorbeelden aangetoond. De Z.L.M. telt momeneel 6250 leden, verdeeld Gemeente Nieuwerkerk helpt niet bij verlichting van sportterrein Tarieven voor veld en clubgebouw vastgesteld De gemeenteraad vergaderde on der voorzitterschap van burgemees ter A. A. van Eeten. Het bekende adres van de ge meente Ouwerkerk, inzake de be stemming van het voormalige zie kenhuis te Noordgouwe, werd voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het schrijven van de Raad van Advies van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis in verband met de garantie van een geldlening, waardoor óf de tarie ven omhoog, óf de subsidies van de gemeenten omhoog zouden moeten, merkte de heer S. van Klinken op dat het niet goed is de mensen op kosten te jagen. De voorzitter zei- de dat de idee niet enkel voor Schouwen-Duiveland geldt, hetgeen de heer S. van Klinken des te erger vond. Wethouder Overbeeke merk te op dat er destijds twee ministers garant waren voor de betreffende bijdragen. De voorzitter achtte het onmogelijk akkoord te gaan met de ministeriële suggestie, hetgeen de raad beaamde. In de vakature ont staan door het overlijden van de heer C. van den Hoek is benoemd de heer H. Zwaai, wiens geloofs brieven in orde werden bevonden. De bespreking over toepassing werkclassificatie en prestatiebelo ning van gemeente-werklieden had tot resultaat, dat deze een verho ging krijgen van 3 pet., ingaande april 1958. Het sportterrein Op voorstel van b. en w. werden de tarieven van het sportterrein en het clubgebouw als volgt vastge steld. De voetbalvereniging betaalt f 200, de korfbalvereniging f 100 per jaar. Voor pachten van het clubgebouw wordt f 100 gerekend. Voor bijzondere gelegenheden zal f 15 per keer worden gerekend. De heer M. Dalebout vindt het tarief voor de voetbalvereniging te hoog. De vereniging is klein. De meerder heid van de raad vond het tarief niet te hoog. Besloten werd ge noemde tarieven voor een jaar vast te stellen en daarna de zaak weer onder het oog te zien. Daar de toe gang tot het sportterrein bij nat weer slecht is, zal bezien worden wat hieraan kan worden gedaan. De noodverlichting, op het sport veld aangebracht, is afgekeurd door de P.Z.E.M. Deze levert geen stroom. De voetbalvereniging heeft prijs opgevraagd bij de elektriciens voor goede verlichting. De heer S. van Klinken voelt er niets voor de gemeente te laten betalen. Zowel de voorzitter als wethouder Over beeke vinden dit een zuiver vereni- gingsbelang. De heer A. van Klin ken vindt, dat de voetbalvereniging een pracht sportveld heeft voor weinig geld. Er zijn verenigingen die niet aankloppen bij de gemeen te. De heer S. van Klinken zegt dat iedere vereniging voor zichzelf moet zorgen. Wethouder van Dienst gunt het de verenigingen van harte maar er is geen geld. De voorzitter concludeerde uit de bespreking, dat de gemeente geen verlichting zal aanbrengen. De raad keurde het voorstel van b. en w. goed, enkele percelen grond te verkopen. Grondvcrkoop Gewijzigd werd het raadsbesluit van 19 december 1957 inzake grond- verkoop van de heer van Hiele. Uiteindelijk zal deze ontvangen f 2185,74 plus rentevergoeding. Wet houder Overbeeke heeft bezwaar tegen dit laatste, maar legt er zich bij neer. Per slot van rekening krijgt de heer van Hiele f 3 terwijl anderen f 0,80 kregen. De voorzit ter merkte op, dat er vermogens schade in is verwerkt. Wethouder Overbeeke maakte de opmerking „Een langdurige druppel holt zelfs een steen uit". Van de hotelhouder de heer van Felius is een verzoek ingekomen om op zijn erf bij de „Meebaal" een houten garage te mogen bouwen. De heer A. van Klinken meent, dat verschillende ingezetenen hun oude schuren willen afbreken en nieuwe houten doen verrijzen .Goedkeuring zal precedenten scheppen. De raad willigde het verzoek in. De rondvraag Bij de rondvraag informeerde de heer A. van Klinken, of er com mentaar is gekomen op de medede ling in de vorige raadsvergadering, dat er stemmen opgingen de piano te verkopen. De voorzitter beves tigde dit. Het is hem nu bekend, waarom zo weinig gebruik werd gemaakt van dit instrument. Het tarief is te hoog. Met algemene stemmen verlaagde de raad dit van f 10 tot f 5 per avond. Wethouder Overbeeke zou de piano willen ver kopen, als er toch geen gebruik van wordt gemaakt. De heer A. van Klinken stelde voor een orgel aan over 82 afdelingen in 9 kringen. Het hoofdbestuur bestaat uit een dagelijks bestuur, aangevuld met specialisten en adviseurs. Het se cretariaat omvat ook een boek- houdbureau en verzorgt het land bouwblad, het bindmiddel met de Z.L.M. Verdere afdelingen zijn: verzekeringen, jeugdwerk en bond voor plattelandsvrouwen. Het on derwijs is een belangrijke afdeling. Aan onderwijs is een kapitaal van f 2.180.000 geïnvesteerd voor scho lenbouw. Het bouwprogramma voor scholen beloopt f 2.500.000. Aan sa larissen onderwijzers en onderwij zeressen enz. wordt f 600.000 uit betaald, terwijl aan belastingen daarop f 100.000 wordt ingehouden. Verder heeft men de afdeling per soonlijke voorlichting: voor herver kaveling, contractteelt, dienst plicht, wegenverkeersreglement, verkoop van landbouwprodukten, onteigening, pacht, werkgeversbe- langen, arbeidscontracten, loonad- viezen, arbeidsgeschillen, streek- verbetering, motorverzekering enz. De voorzitter dankte de heer van Iwaarden voor zijn duidelijk over zicht dat hij gaf van de werking der ZL.M. De heer Sinke toonde daarna een mooie serie kleurendia's over een excursie door verschillen de landen van Europa. Premie ziekenfondsverzekering voor bejaarden 's-GRAVENHAGE. Bij Kon. Be- sluit is voor 1959 de premie van de ziekenfondsverzekering voor be jaarden bepaald op 82 cent per week voor inkomens tot 2.530 gul den en 164 cent per week voor in komens van 2530 tot 3530. te schaffen. De voorzitter vond dat een piano beter niet aangeschaft had kunnen worden. De heer S. van Klinken zou graag een orgel zien. De heer A. van Kiinken infor meerde naar de steentjes op de graven der rampslachtoffers. Op diverse stenen moet het woord „vermist" nog komen. De voorzit ter merkte op, dat dit nog zal ge schieden. Politie ging „zo maar" zitten wachten DELDEN, 20-12. De politie te Delden is gisteravond in de coöpe ratieve melkfabriek „De Vooruit gang" in Ambt-Delden gaan zitten wachten op een dief. Niet dat er bepaald een verwacht werd, maar er was in de kluizen van de fabriek zulk een groot bedrag aan geld aan wezig, dat het, vond de politie, wel heel gek moest lopen wilde er nie mand op ai komen. En ja, omstreeks tien uur kwam voorzien van een volledige inbre kersuitrusting een man binnenge slopen, die, door verscheidene ver- tiëkken zijn weg zocht naar de safe. Verder kwam hij niet. Het ging van „halt, politie", de inbreker zette het op een lopen, er knalden scho ten en de man viel gewond aan een been neer. Het was de 50-jarige S. S. T., die zijn verblijf buiten Nederland heeft doch wiens vrouw en kinderen in Delden wonen. Hij is met een am bulanceauto naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij onder bewa king is gesteld. In het Zweedse plaatsje Mansbo, bij Avesta, is voor het eerst sedert zestien jaar een meisje geboren. Het feit dat er sedert 1942 alleen maar jongens - een twintig tal - het levenslicht aan schouwden wordt in verband gebracht met de omstandig heid dat de meeste mannen van Mansbo in een chloor- of aluminiumfabriek wer ken waardoor zijn aan be paalde chemische invloeden onderhevig zouden kunnen zijn. Nog 550 km Rijksweg nodig UTRECHT, 19-12. Voor 1970 dient nog ongeveer 550 kilometer rijks weg als autoweg met gescheiden rijbanen te zijn uitgevoerd. Daar enboven moet de aanleg van meer dan 100 kilometer autosnelweg zijn voorbereid teneinde de zich ook na 1970 voortzettende verkeerstoene- ming op te vangen. Bovendien zal voor 1970 rond 450 kilometer rijks weg tenminste tot 3-strooksweg verbreed moeten zijn. Dit verklaarde vanmiddag de heer A. G. M. Boost, directeur we gen en verkeer van de A.N.W.B. tijdens het in Utrecht gehouden congres van de vereniging „Het Nederlandsche Wegencongres". De heer Boost berekende een en andpr aan de hand van gehouden verkeerstellingen waaruit de ver keersdichtheid op het rijkswegen net omstreeks 1970 kan worden af geleid. NIEUWERKERK Kerstwijding bejaarden In „Ons Dorpshuis" werd woens dagmiddag de Kerstwijding gehou den voor de bejaarden, onder lei ding van mevr. van Eeten-de Vries. De zaal was smaakvol versierd en verlicht. De aanwezigen en een da meskoortje zong verschillende kerstliederen. Mevr. Westerhof- Sjoerdsma las het kerstverhaal. Opgevoerd werd het kerstspel: „De herberg bij de stal" door de leden van de Plattelandsvrouwenbond. Zo werd het een goede wijdings middag, die besloten werd met een toepasselijk woord van dr. Becker. FEUILLETON Streekroman door HANOL SPOOR Lydia was doodsbleek geworden. Zij bracht geen woord uit. Met loom gebaar gaf ze het papier aan Paul. Deze had meer begrepen dan hij lezen kon en vroeg met een blik aan Mia en Lydia of hij het schrij ven bekend mocht maken. Zij knikten. Mia had op dit mo ment weer iets van het vroegere triomfantelijke air, dat zij gewoon was aan te nemen als ze in 't mid delpunt der belangstelling stond. Het briefje bevatte de handteke ning van Sternhout en behelsde de verklaring dat Mia op zijn verzoek tot brandstichting was overgegaan. Bij Frank was er allereerst de grote vreugde zijn onschuld te kun nen bewijzen. Ook de reden om hem van zijn bedrijf te jagen was nu verdwenen. De Verhagens stonden perplex. Ondanks zijn vele plagerijen zagen ze in Sternhout toch altijd nog de vertegenwoordiger van een oud en eerbiedwaardig geslacht. Ieder bleef in eigen gedachten verzonken. Lydia had wel van schaamte en ergernis door de grond willen zinken. Paul begreep het eerst wat er door haar moest heengaan. Langzaam drong het tot allen door wat dit voor Lydia be tekende. In gedachten zochten zij al naar een aanvaardbare oplossing om Lydia te kunnen sparen. Alleen Mia kon niet begrijpen waarom men niet vrolijker keek. Volgens haar was er toch alleen maar reden tot blijdschap, omdat ze schuld bekende. Dat ze Stern hout meesleepte was aan zijn eigen gedrag te danken. Lydia was de eerste, die sprak. „We zullen dit aan de politie moe ten overgeven", zei ze. Verhagen, anders een man van wéinig woorden, meende dat daar eerst wel eens over beraadslaagd kon worden. Mia protesteerde zo heftig als haar toestand dit toeliet. Zij gunde Sternhout zijn ondergang. Daar Mia oververmoeid raakte trok men zich terug in de huiskamer, na eerst Mia beloofd te hebben dat zij de uitslag van hun besprekingen zou horen. Het was tenslotte Frank die voor stelde dat men, zolang hij niet als dader aangewezen zou worden, geen gebruik van de bekentenis zou ma ken. In het dorp was er niemand die in zijn schuld geloofde. Boven dien kon men beter eerst de toe stand van Mia afwachten; waarom Jiaar laatste dagen verzwaren? Misschien dat Lydia haar broer nog tot zekere voorwaarden zou kun nen krijgen. Mia gaf later gelaten toe. Zij had bekend, omdat Frank haar gered had. Nu was ze nog verzorgd, ginds in het water zou ze als een dier ge storven zijn. Als Frank zijn doods vijand wilde sparen, waarom moest zij dan tegenwerken? Zij voelde wel dat ze al die emoties niet zou kunnen dragen, en gaf zich verder rustig aan hun beslissingen over. HOOFDSTUK XXIV. Sternhout in razernij. Lydia ging weer op weg naar Duinsfort. Zij vond dat iedere gang naar dit huis haar zwaarder begon te vallen. Ze nam zich voor geen genoegen te nemen met wat vage beloften. Tegenover de grootmoe digheid van deze duinbewoners moest iets positiefs komen te staan. Op een afstandje volgde Joke. Zij had het vastberaden gezicht van Lydia gezien en was haar ongerust heid geen baas. Paul had ook willen meegaan, maar Lydia had gesmeekt dit niet te doen. De kennismaking tussen de beide mannen had ze voortdurend uitgesteld, omdat ze niet ten on rechte vreesde, dat het botsingën ten gevolge zou hebben. Nu, terwijl er een onaangenaam onderhoud te wachten was, vond ze het helemaal stuitend om tot een ontmoeting over te gaan. Zij vroeg zich af of haar broer door de langdurige eenzaamheid nog niet tot inkeer gekomen zou zijn. Waarom ging hij toch niet naar de stad terug? Al peinzende was ze Duinsfort genaderd. Joke was ongezien vlak achter haar. Lydia ging door de hoofdingang, en zag haar broer in de salon zitten. Hij was ongescho ren. Hij degenereert nog harder dan ik kon vermoeden, dacht Lydia. Gemelijk keek hij op. Sinds hun laatste ontmoeting wist hij zeker dat ze hem tegenwerkte. Boven dien was het hem bekend gewor den, op welke manier Frank was vrijgekomen, en hij vond die cel straf juist zo geschikt om die dwarskop murw te maken. Zijn zuster kwam hem natuurlijk weer aan zijn hoofd zaniken. Van Mia's ongeluk en ziekte was hem niets bekend. Hij dacht dat ze al in de stad ontboden was. Eerst was hij wat ongerust geweest over de eventuele gevolgen van een beken tenis van Mia. Maar hij vertrouw de op haar geslepenheid en begreep dat zij zich niet onnodig in moei lijkheden zou begeven. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5