Algemene beschouwingen in raad Brouwershaven over begroting 1959 STAD EN PROVINCIE STAD EN PROVINCIE Merkwaardig cultuurdebat op jongste vergadering van gemeenteraad Haamstede Geen bijdrage voor Zeeuwse Muzieksshool Gelijk gemeld is op de jongste vergadering van de gemeenteraad van Brouwershaven, onder voorzit terschap van burgemeester J. L. van Leeuwen, de begroting 1959 in behandeling gekomen. Wethouder J. Dekker (P.v.d.A.), hield algemene beschouwingen. Hij merkte op dat vroeger geen grote werken konden worden uitgevoerd, terwijl thans de bestedingsbeper king een spaak in het wiel heeft ge stoken. De tekorten moeten worden gedekt uit de gevormde reserve- posten, grote zuinigheid is geboden. De haven moet een grote verbete ring ondergaan. Urgent is de nieu we riolering en zuiveringsinstalla tie. De heer Dekker vond het spij tig dat deze projecten moeten wor den uitgesteld. De heer Matthijsse (P.v.d.A.) wil de voor het 2e en 3e kind uit één gezin op de kleuterschool vermin dering van schoolgeld toegepast zien. De voorzitter deelde mede dat het schoolgeld voor het kleuteron derwijs een wettelijke heffing is. Ouders kunnen bij het college van b. en w. eventuele bezwaren indie nen. Contract met sportvereniging In antwoord op een vraag van de heer P. de Moor (P.v.d.A.) ant woordde de voorzitter dat het con tract van de A.S.V. „Brouwersha ven" met de gemeente in het begin van 1959 wordt verwacht. De heer W. Jonker (P.v.d.A.) merkte op dat verschillende honden niet zijn aangegeven. Hierover zal met de politie contact worden opgenomen. De heer van den Doel (A.R.) vroeg aandacht voor het materiaal van de brandweer. De heer Matthijsse (P. v.d.A.) wilde de bijdrage in het ex ploitatietekort van het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee - groot f 3300 - gehandhaafd zien. Spr. had klachten over de schooltand- verzorging, waarop weth. Dekker mededeelde dat de uitvoering de laatste jaren te wensen overlaat. De voorzitter was het hiermede eens. Hij wees in dit verband op de slechte organisatie van de stich ting. De heer van der Wekken (A.R.) vroeg naar de mogelijkheid van controle. De voorzitter merkte op dat dit een „pijnlijke" zaak is. De heer W. Jonker drong aan op een deskundige rattenbestrijding. In antwoord op een vraag van de heer van den Doel zeide de voorzit ter dat de samenwerking met an dere gemeenten t.a.v. de Centrale Dienst voor kleine gemeenten niet ZIERIKZEE, 19-12. Op maandag 22 december a.s. zal een vergade ring worden gehouden van aan deelhouders der Waterleiding Mtf. Schouwen-Duiveland in „Concor dia" alhier. Overgelegd worden het verifi catierapport over het 3e kwartaal 1958, alsmede het kwartaalrapoprt van de directie over het 3e kwar taal 1958. De jaarstukken 1957 zul len worden vastgesteld. Over dit jaar stegen de inkomsten van wa- tergelden van f 398.676.86 in 1956 tot f 401.240,20. Het verliessaldo steeg van f 59.904,99 in 1956 tot f 95.754,22 in 1957 als gevolg van extra afschrijvingen op een aantal oude aktiva tot een bedrag van f 55.579,95. Begroting 1959 Voor 1959 is begroot een exploi tatieverlies van f 113,628,24. De stijging ten opzichte van 1958 met f 20.594,85 wordt veroorzaakt dooi de hogere kapitaalslasten, onder meer tengevolge van investeringen in de zuidleiding en andere uit breidingswerken. De raming voor de kapitaalswer- ken hangt voor een belangrijk deel ook af van de werkzaamheden van derden, als herverkaveling en rijkswaterstaat. opzegbaar is. Voor bouw- en wo ningtoezicht heeft men deze dienst nodig. In antwoord op een vraag van de heer W. Jonker merkte de voorzitter op dat het lijkenhuisje op het kerkhof zal worden opge ruimd bij de aanleg van de nieuwe begraafplaats. De heer Matthijsse wilde vernieuwing van de speelma terialen van de kleuterschool en drong aan op het verschaffen van werkkleding voor de mannen van de vuilnisdienst. De heren de Moor en van der Wekken wezen op het vel eonkruid, vooral op de Noord- wal. De heer O. van Nieuwenhuize wilde de post „Bijdrage aan de Zeeuwse Muziekschool" ingetrok ken zien. De heren van den Doel en van der Wekken betreurden het dat juist de beter gesitueerden hiervan kunnen profiteren. De heer van Nieuwenhuize maakte er een voor stel van om deze subsidie in te trekken, hetgeen met de stem van de heer Jonker tegen werd aange nomen. De begroting werd hierna met de reeds vermelde cijfers goed gekeurd. De rondvraag De heer Jonker wees, in verband met een desbetreffende vraag er op, dat de hoogwaterstand op de haven enige tijd geleden zijn oorzaak vond in de plotselinge snelle op- ZIERIKZEE Kerstviering Vrijz. Her. Zondagsscgool In het Ned. Herv. verenigings gebouw in het Vrije werd zondag middag de kerstviering gehouden van de Vrijz. Hervormde zondags school. Na zang door de gemeente „Komt allen te zamen, jubelend van vreugde", sprak ds. J. Franke van Ouwerkerk een openingswoord. Ds. Franke deelde mee, dat het dit maal niet mogelijk was, door het vertrek van ds. v. Royen uit de gemeente, een lekespel op te voe ren. Na zang door de kinderen, „Nu zijt wellekome", las mej. L. Snoek een kerstverhaal. Na de pauze hield de heer M. C. Knuist een kerst vertelling met lichtbeelden. De kinderen zongen vervolgens „Nu daagt het in het oosten", waarna ds. Franke een slotwoord sprak, gevolgd door gebed door de kinde ren en gemeentezang „Dankt, dankt nu allen God". Tenslotte vond de uitdeling van de geschenken plaats. Gemeente-avond Vrijz. Hervormden De Vereniging van Vrijz. Herv. alhier belegt morgen (dinsdag)- avond een gemeente-avond in het Ned. Herv. verenigingsgebouw. Na de ledenvergadering zal spreken ds. S. L. Blom uit Aardenburg. Kerstwijdingsbijeenkomst C.B.P.B. De afdeling Schouwen-Duiveland van de Christelijke Boerinnen- en Plattelandsvrouwenbond zal mor gen (dinsdag)middag in het Ned. Herv. verenigingsgebouw alhier een kerstwij dingssamenkomst hou den. Deze bijeenkomst vangt aan om half drie. De heren Th. Kramer en P. Pannekoek, werkzaam bij drukkerij Lakenman en Ochtman alhier, slaagden voor het examen jonggezel handzetter, van de Vereniging voor Vakopleiding in de Typografie. Het praktisch gedeelte van het examen werd afgenomen in de Amsterdam se Grafische School, het theoretisch gedeelte in de Technische School te Roosendaal. „Het Gouwse Masker" bracht „De familie Gregory" Geslaagd toneel in werkkampkantine De toneelvereniging „Het Gouwse Masker" te Noordgouwe heeft vrij dagavond zichzelf overtroffen met een sublieme toneelvoorstelling van het stuk „De familie Gregory", waarin de tonelisten hun spel op een niveau wisten te brengen dat tot de zeldzaamheden op Schou wen-Duiveland behoort. In „De familie Gregory" maken wij kennis met een predikant (het stuk speelt in de pastorie) en zijn twee dochters, wier karakters wel heel sterk uiteen lopen. Het ene meisje is degelijk en oppassend, het andere gaat een heel verkeerde weg op. Zij komt in contact met een Amerikaan, keert na veel ver wikkelingen terug naar het eigen huis, maar het kan het niet meer wennen. Alles lijkt te zullen vast lopen, maar er is toch nog een „happy end". De première van dit stuk heeft de eivolle zaal tot groot enthou siasme verleid. De tonelisten kre gen verschillende open doekjes, wel een zeldzaamheid voor Noord- gouwe. Opvallend was dat het ni veauverschil tussen de spelers niet een hoogte die voor amateurs al leen slechts na veel studie en trai ning is te bereiken. Zonder aan de anderen iets te kort te willen doen, mogen de hoofdrolspelers worden genoemd, t.w. mej. S. Verburg en de heer J. Rotte. Het extra feestelijke van deze voorstelling was het feit, dat hij kon plaats vinden in een ver nieuwde en fris aangeklede zaal van het werkkamp. Inderdaad, de oude kantine is aangekleed en om getoverd in een waardig vereni gingsgebouw. Er zijn keurige stoel tjes en dito gordijnen gekomen en in zijn toespraak noemde burge meester v. Wijk deze verzorging een staal van burgerzin. Door een „burgerzinlening" kon het geld worden verkregen om het zover te krijgen. Een met al was het een avond te Noordgouwe, waarover zal worden nagepraat en behalve een succes voor de toneelvereniging, ook een succes voor de Culturele vereni ging- De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de Culturele groto was. Allen bewogen zich op vereniging, de heer M. Kosten. komst van de vloed. Dezelfde spre ker vroeg naar putten in de Sleep- straat. De voorzitter zal aandacht besteden aan de straatlantaarns in de Noorddijkstraat op verzoek van de heer P. de Moor. De heer Mat thijsse wees op het gevaar van de reeds 's avonds gezette vuilnisem mers. De voorzitter gaf een toe lichting op een informatie van de commissie van het Landbouwschap over krotwoningen. Weth. v. Nieu wenhuize (Gem.belang) dankte de secretaris en het secretarieperso- neel voor het werk aan de begro ting, waarna de heren weth. Dek ker, v. d. Wekken en Jonker bur gemeester van Leeuwen feliciteer den met zijn herbenoeming. Medegedeeld zij nog dat in een tweetal vacatures in de Commissie tot Wering van Schoolverzuim wer den benoemd de heren R. van Has- sel en P. C. Malepaard. De dem ping van de sloot achter de huizen aan de Heerweg moet gezien wor den als een tijdelijke oplossing, al dus de voorzitter in antwoord op een vraag van de heer de Moor. De stank zal hierdoor nog niet volledig worden verdreven. Hierna sluiting. BTJRGH Riolering Westenschouwen Tegelijk met de herverkavelings werkzaamheden te Westenschou wen, is de firma de Oude en de Jonge uit Zierikzee reeds begonnen met de rioleringswerkzaamheden te Westenschouwen. Het Kampwegje en een deel der Steenweg zijn reeds uitgegraven en van de noodzakelij ke afvoerbuizen voorzien. Een en ander brengt een niet te vermijden grote modder- en blubberboel met zich mee. Westenschouwen mag zich gelukkig prijzen dat dit kar wei in de winter wordt uitgevoerd, daar anders de gevolgen niet te overzien waren. Zelfs geraakten gisteren, met het zachte rustige zondagsweer, waarvan velen ge. bruik maakten om met de auto naar de Westhoek te trekken, on danks de waarschuwingsborden en. kele autobestuurders door eigen schuld in moeilijkheden, die door voorzichtig achteruit rijden weer werden ondervangen. Indien de vorst geen spelbreker zal worden, zal het werk nog binnen de vast gestelde tijd kunnen worden opge leverd. Bijzonder jammer is het, dat bijna alle begroeiing langs de wegen het ontgelden moet. De uit voering der riolering kan dit ver nielen van het mooie langs de we gen staande houtgewas niet voor komen. RENESSE Kerstsamenkomst Plattelandsvrouwen In de stemmig versierde zaal van het „Wapen van Zeeland" vierde de afd. Noordwelle en omstreken van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen het kerstfeest. Na de opening door de presidente mevr. Elenbaas-Kik werd gezamen lijk het „Stille nacht, heilige nacht" gezongen. Het nu volgend pro gramma werd geopend met blok- fluitspel van een gezelschap, geleid door de heer en mevr. Zevering. Enige werkjes van Bach brachten al direct de juiste sfeer, die nog verhoogd werd door de uitbeelding van „Twaalf met de Postwagen" door kinderen der leden. Hun op treden getuigde van ernstige voor bereiding. Mevr. Steur-Prins droeg gevoelvol twee adventsgedichten voor en mevr. Borgmeijer had met ,De stenen man" van C. A. Mees de volle aandacht van de aanwezi gen. Ook zeer toepasselijk was „De Kerstroos" van Selma Lagerlöf, dat met behulp van een filmstrook door mevr. Dalebout-Koster werd ver tolkt. Deze goed voorbereide kerst viering was druk bzocht en liet zien, dat men met eigen krachten zeker een stijlvolle avond kan or ganiseren. BROUWERSHAVEN Kerstbi|eenkomst Plattelandsvrouwen Vorige week hield de Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Brou wershaven haar kerstbijeenkomst. Na het openingswoord door de pre sidente, mevr. Jansen-Glas, deelde deze mede dat aan drie gerepa trieerde kinderen een kerstpakket zal worden gezonden. Het kerst evangelie werd vervolgens gelezen, waarna een programma volgde be staande uit het voordragen van ge dichten en kerstverhalen, afge wisseld door samenzang. Het geheel werd door de eigen leden verzorgd. Na de pauze, waarin getrakteerd werd op eigen gebak, werd het to neelspel „Het bloemenvrouwtje" opgevoerd. Aan het eind der bij eenkomst dankte de presidente alle dames voor haar medewerking en deelde nog mede dat op 13 januari a.s. het echtpaar Boesman een le zing met film zal houden over de ballonvaart. BRUINISSE - Te Bruinisse is een Gerefor meerde jeugdclub opgericht, voor jongens en meisjes van 16 jaar en ouder. De leiding van deze club be rust voorlopig bij de heren L. M. Steketee, D. Baan en J. A. van 't Leven. Vrouwenbond Partij van de Arbeid Zierikzee hield geslaagde jaarwisselingsbijeenkomst Aantrekkelijk programma van muziek, declamatie en toneelspel De Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid afdeling Zierikzee hield vrijdagavond in de bovenzaal van het „Huis van Nassau" een druk bezochte, feestelijke jaarwis selingsbijeenkomst, waarvoor een aantrekkelijk programma was sa mengesteld van muziek, zang, de clamatie en toneelspel. Als spreek ster trad op het hoofdbestuurslid mevr. E. Dippel-Schreiber uit Eind hoven. De voorzitster, mevr. van den Berge-Indenbosch verwelkomde in haar openingswoord inzonderheid het hoofdbestuurslid en leden uit Brouwershaven, Dreischor en Oos- terland. Zij zei verheugd te zijn over de grote opkomst. Wat betreft het werk van de Vrouwenbond me moreerde de voorzitster dat 1958 een goed jaar is geweest. De maan delijkse vergaderingen waren ge kenmerkt door een goede sfeer en kregen grote belangstelling. De af-" deling bracht een bedrag bijeen van f 211,25 voor de VARA-speel- goedactie waarvoor een dankschrij ven was ingekomen van de heer Arie van Nierop. De partijgenoten die kwamen te ontvallen werden herdacht. De secretaris van de afdeling Zierikzee van de P.v.d.A., de heer Asma, stond hierna stil bij de kon- sekwenties van het uittreden van de socialistische ministers uit de re gering. In het kader van de ver kiezingsactie zal een huis-aan-huis- verspreiding van folders plaats vinden. Op gezette tijden zullen bulletins worden aangeplakt en na de kerstdagen zal een lijstcollecte voor deze actie worden gehouden. Na zang door het koor o.l.v. de heer P. C. Tak en indringende en gevoelvolle declamatie van het aan grijpende „Little Rock" en „Naar Bethlehem" door mevr. Knulst-de Jonge, hield het hoofdbestuurslid mevr. Dibbits een bezinningsrede waarbij zij de oorzaken uiteenzette, die hebben geleid tot stemmenver lies voor de P.v.d.A. bij de jongste verkiezingen. Wat betreft de kabi netscrisis meende spr. dat de Partij nu eindelijk weer kan tonen hoe ze is en niet meer voorzichtig behoeft te zijn. Mevr. Dibbits bepaalde zich verder o.a. bij problemen als de éénwording van Europa, de bedroe vende rassendiscriminatie en de on derontwikkelde gebieden. Zij be sloot met een kerstgedicht van Jan de Groot. Na de voordracht van een humo ristische Zeeuwse schets door mevr. Knuist werd door een aantal leden het spel „Politieke Modeshow" op gevoerd - een show maar toch een spel - met begeleidende pianomu ziek door de heer J. P. Jongschaap. De hoofdrollen werden vertolkt door de dames Knuist en v. d. Werve-Schouls. De twee andere sprekende figuren van dit boeien de spel werden voorgesteld door de dames Verheijen-de Moor en Quist- Kloet. In haar slotwoord van deze zeer geslaagde avond dankte de voor zitster de medewerkenden en ves tigde de aandacht op de jaarver gadering welke op 15 januari as. gehouden zal worden. RENESSE Simon de Waard voor het Nutsdepartement Simon de Waard verzorgde de eerste Nutsavond, door de vereni ging „Nut en Genoegen" georga niseerd in het Dorpshuis. De voor zitter, de heer J. L. Braber, ver welkomde de spreker en de talrijke aanwezigen. De heer De Waard sprak over Marokko en illustreerde zijn be toog met een serie kleurendia's. Ter sprake kwamen de modernisering der steden door de Fransen en de verschillende bevolkingsgroepen als Arabieren, Berbers, Joden en ne gers. Een kleurenfilm toonde de schrijnende tegenstelling tussen de behuizing in de moderne steden en die der inlanders op het platteland. De Franse invloed is nog overal merkbaar. Ook aan de flora en fauna van het land werd aandacht besteed. Algemene ledenvergadering Zierikzeese IJsvereniging In de foyer van de Concertzaal vond vrijdagavond een algemene vergadering plaats van de „Zierik- zeesche IJsvereniging", onder voor zitterschap van de heer B. J. Franke, die in zijn openings- en welkomstwoord zijn teleurstelling uitsprak over de opkomst, die veel groter had kunnen zijn, temeer nu het bestuur een aantal aantrekke lijke films voor deze avond heeft kunnen reserveren. Onder de inge komen stukken bevond zich een schrijven van de gemeente inzake de vertegenwoordiging in de Sport raad. De heer Franke blijft hierin voor de vereniging zitting houden. De conditietraining van de K.N.S.B. vindt plaats te Middelburg. Inzake de ijsbaan werd medege deeld, dat hij onder water met laag zoutgehalte staat. De verlichting is aangebracht. Een houten directie- keet zal weer door de fa. Janse ter beschikking worden gesteld. In het voorjaar zal de ijsbaan nog worden na-geëgaliseerd en verder gereed gemaakt, blijkens mededeling van de baancommissie bij monde van de heer K. T. de Jonge. Jeugdschaatsproeven zullen bij ijs weer kunnen worden afge legd. De beplanting rond de baan is aangebracht. In 1960 bestaat de vereniging 75 jaar. Getracht zal worden bij gelegenheid hiervan de provinciale kampioenschappen op de baan te organiseren. Collectieve verzekeringen tegen ongevallen zullen worden aangegaan. Na het jaarverslag van de secretaris, volg de verslag van de penningmeester en wnd. penningmeester de heren H. L. Bosch en R. Huneman die dé charge werd verleend. De begroting 1959 met in ontvangsten f 3614,51 en in uitgaven f 3392,50 werd goed gekeurd. De bestuursleden L. Broe- kema en B. J. Franke werden her kozen. In de vacature Bosch werd gekozen de heren J. Most. Na af loop werden enkele fraaie films over de wintersport in Oostenrijk vertoond, die zeer in de smaak vie len. De vergadering werd met een dankwoord van de voorzitter ge sloten. WAT 1EQT DE 81 IT Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk mist Overwegend droog met in de nacht en ochtend plaatselijk mist; zwakke tot matige wind, in hoofd zaak tussen zuid en oost; vannacht temperaturen om het vriespunt; morgen overdag dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. 23 dec. Zon op 8.47, onder 16.31. Maan op 15.04, onder 5.48. Volle maan: 26 dec. te 4.54. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 23 dec. 1.12 v.m. 13.28 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 dec. 0.54 v.m. 13.16 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-12. De depressie, die zaterdag bij Ierland lag, heeft zich sindsdien weinig verplaatst. Wel is ze ongeveer 20 mb. minder diep geworden. In de boven west- Europa gelegen frontale zóne van deze depressie, kwam tijdens het weekeinde een storing tot ontwik keling. Deze bewoog zich viawest- Duitsland noordwaarts en veroor zaakte zondag ook in ons land, be halve in Zeeland en het uiterste westen van Noord-Brabant, ge ruime tijd regen. In de noordelijke provincies viel 5 tot 7 mm. Na het passeren van de storing klaarde het snel op en werden in het zuiden van het land plaatselijk nog mini mum-temperaturen van 0 en 1 graden bereikt. Nabij New Foundland is een zeer diepe depressie tot ontwikkeling gekomen, die naar het zuiden van de oceaan trekt. Een andere de pressie, die de oceaan langs een bijzonder zuidelijk gelegen baan is overgestoken, bereikte vanochtend Gibraltar. Deze gaat in de richting van de Golf van Genua bewegen, maar zal morgen nauwelijks in vloed op het weer in ons land kunr nen uitoefenen. De neerslagkansen zijn daarom klein. In het tempera- tuurverloop komt weinig verande ring. OOSTERLAND De gladiolenteelt In het opgenomen verslag van de voorlichtingsavond over de gladi olenteelt, is abusievelijk vermeld: „het afgesneden loof moet worden ondergeploegd". Dit moet echter zijn „moet niet worden onderge ploegd", zulks om misverstand te voorkomen. De kerstfeestviering met de kinderen der Zondagsschool zal al hier plaats vinden in het kerkge bouw der Herv. gemeente. Op de eerste kerstdag, aanvan gende half zeven, zal er in de Ned. Herv. .kerk alhier een kerstwij- dingsavond met de gezamenlijke verenigingen worden gehouden. Omstreden punt: „room op de koffie van enkelen" Naar aanleiding van het uitvoe rig antwoord op de algemene be schouwingen tijdens een vorige vergadering gehouden door de heer C. Verton (P.v.d.A.) (reeds door ons gepubliceerd), is de heer Verton op de jongste vergadering hier zijner zijds weer op ingegaan. Het deed spr. genoegen dat b. en w. zijn ingegaan op de aspecten van het culturele werk in kleine ge meenten. Spr. greep terug naar de stellingen in zijn eerste betoog en herinnerde aan zijn verzoek om de spoedige totstandkoming van een behorlijk verenigingsgebouw. Spr. had waardering voor de opsomming van lokaliteiten door b. en w., maar meende dat het gaat om hetgeen de gemeente tekort komt en niet om hetgeen er reeds is. Naar me ning van de heer Verton kunnen de Z.V.U.-avonden te Zierikzee, i.v.m. financiële bezwaren, slechts door enkelingen worden bezocht. Hij achtte zijn opmerking over „room op de koffie van enkelen" juist. Spr. bestreed dat werknemers in het algemeen en landarbeiders in het bijzonder maar weinig culturele belangstelling zouden hebben. Hij wees in dit verband aan het drukke bezoek door A.N.A.B.-leden aan een recente toneeluitvoering te Re- nesse. Na zijn voldoening te hebben geuit over het bestaan van de Zeeuwse Muziekschool karakteri' sfcerde hij de bestaande lokalitei ten, eensdeels behorend bij kerke lijke organisaties, die er een druk gebruik van maken, anderzijds bij café's, hetgeen niet voor ieder ge schikt is. De noodzaak van een groot verenigingsgebouw is niet te ontkennen en spr. hoopte dat het college zich alle moeite zal getroos ten om tot realisering te geraken. Het cultuurbegrip De heer C. A. van Oord (A.R.) achtte de uitlating van de heer Verton: „room op de koffie van en kelen" onjuist en onwaar. Dit doet denken aan de voorbije tijd van klasse-indeling. Spr. meende dat er over het begrip „cultuur" een mis verstand bestaat. De cultuurop dracht is reeds in het paradijs ge geven en betreft een zaak voor het gehele volk. „Onder cultuur wordt niet iets verstaan met een ver- maakselement". Spr. zeide: „zo heeft bv. de onlangs te Utrecht ge houden fakkeldragersdag van de P.v.d A. de cultuur in groot gevaar gebracht". Spr. achtte b. en w. dili gent genoeg om leiding te kunnen geven in de gemeente. De heer Verton wilde de fakkel dragersdag niet als cultuur zien. Hij doelde op allerlei culturele uitingen als muziek, toneel enz. Zo moet men bv. om een opera te kunnen bijwo nen het eiland verlaten. Spr. zeide een andere opvatting over cultuur te hebben dan de heer van Oord. De heer van Oord merkte op: „onder cultuur niet een opera te verstaan of muziek". Principiële ge sprekken in groepen met een op bouwend karakter achtte hij meer cultuur. Ook het verenigingsleven en zang en muziek „kunnen" hier onder vallen. De heer Slager deelt een en an der mede over zijn opgedane erva ringen op dit punt bij een bezoek aan verschillende Zeeuwse ge meenten waar verenigingsgebou wen zijn. De plaatselijke vereni gingen daar zijn veelal armlastig door de hoge huur die zij moeten betalen voor het gebruik van de mooie gebouwen. In Haamstede gebeurt veel, maar wanneer gezegd wordt dat niet in café's vergaderd moet worden dient men niet te ver geten dat in de verenigingsgebou wen meestal een buffet aanwezig is. Spr. prijst het in b. en w. dat zij steeds soepel zijn in het berekenen van vermakelijkheidsbelasting. Weth. den Boer zegt er van over tuigd te zijn dat b. en w. het cul turele leven in de gemeente ten volle te steunen en zou op dezelfde voet willen voortgaan. De voorzitter merkt op dat de plaatselijke Nutsvereniging enkele jaren achtereen gratis toegangsbe wijzen voor haar avonden beschik- baarheeft gesteld voor de bonden, maar dat hier maar heel weinig ge bruik van werd gemaakt. Spr. ziet hier een taak voor de bonden om hun leden op te wekken dergelijke avonden te bezoeken. Het begrip .cultuur" schijnt niet altijd even gemakkelijk te omschrijven te zijn. B. en w. bieden vervolgens de raad een lijvig rapport aan inzake de toekomstige ontwikkeling van de gemeente. Dit zal in de vol gende vergadering worden behan deld. De raad besluit met de gemeente Burgh een kasgeldlening aan te gaan groot f 75.000 voor de tijd van drie maanden met mogelijke ver lenging tegen een rente van 31/» ct. Verder deelt de voorzitter nog mede dat b. en w. besloten hebben de bestrating voor het gemeente huis te doen verbeteren. Nadat de voorzitter nog enkele vragen heeft beantwoord wens hij de raadsleden met hun gezinnen prettige kerstdagen en een goede jaarwisseling toe. Hierna sluiting

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2