Praedicaat „Koninklijk" voor 75-jarige harmonie Witte van Haemstede' Prof* Beel vormt kabinet DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vergadering Tweede Kamer uitgesteld N.V.V. STELT EISEN DE GAULLE GEKOZEN 38 personen gewond bij autobusbotsing onder IJsselmonde ZATERDAG 27 DECEMBER Verklaring partijraad P.v.d.A. STAD EN PROVINCIE HET WESTERSE ANTWOORD OP CHROESJTSJEFS BERLIJN-VOORSTELLEN MAANDAG 22 DECEMBER 1958 No. 18485 115e jaargang ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs IS cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTJE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 's-GRAVENHAGE, 20-12. - Het kabinet der koningin deelt mede: „H.M. de koningin heeft heden middag op het Huis ten Bosch de minister van staat, prof. dr. L. J. M. Beel ontvangen. Hare Majesteit heeft prof. Beel verzocht zich te belasten met de vorming van een kabinet, hetwelk zich tot taak stelt de bevordering van de ontbinding van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, alsmede de behartiging, tot het tijdstip waarop de ver vroegde verkiezingen zullen heb ben plaats gevonden, van al het geen het in het belang van het koninkrijk noodzakelijk acht. Prof. Beel heeft deze opbracht aan vaard". De formateur heeft hedenmiddag een onderhoud gehad met minister mr. A, M. Struycken. Hg hoopt maandagmorgen een bespreking te hebben met de groep van negen ministers, uit het demissionaire ka binet, die hun portefeuille ter be schikking hebben gesteld. De heer D. Roemers heeft op de vorige week gehouden hoofdbestu- renvergadering van het N.V.V. te Utrecht, de volgende eisen gesteld: Een verruiming vande consump tie voor de minst draagkrachtigen, zodra daarvoor de ruimte aanwe zig is. Geen huurverhoging vóór de be stedingsbeperking is teruggedraaid. Van het N.V.V. kan geen enkele medewerking worden verwacht om in de eerstkomende tijd tot huur verhoging te geraken. Ter oplos sing van het huurprobleem moet allereerst een drastische verlaging van de bouwkosten aan de orde komen. Voordat een beslissing over de melkprijs kan worden genomen, moet worden uitgemaakt in hoe verre bij de prijs van de melk van consumenten subsidies moet woren gesproken. Het N.V.V. rekent erop, dat het nieuwe kabinet met voortvarend heid in gemeen overleg met de Kamers de algemene weduwen- en wezenvoorziening tot stand zal brengen, die door minister Suux'- hoff is ingediend. De weduwen- en wezenvoorziening moet voorrang hebben boven de algemene kinder bijslagwet. De nieuwe minister van Sociale Zaken moet zo spoedig mogelijk een wetsontwerp tot herziening van de invaliditeitswet indienen. Deze voorziening is niet minder urgent dan de voorziening voor weduwen en wezen. In Nederland moet een begin worden gemaakt met de werktijd* verkorting overeenkomstig het ad vies van de S.E.R. De heer Roemers vestigde er de aandacht op, dat ook de werkgeversvertegenwoordigers zich met dit advies hebben ver enigd. PARIJS, 21-12. - Generaal De Gaulle is met grote meerderheid van stemmen gekozen tot president van de Franse republiek. De beide andere kandidaten, Marrane en Chatelet, behaalden tot nu toe resp. 13.9 en 5.9 procent van de uitgebrachte stemmen. Zoals bekend is Marrane door de communisten kandidaat gesteld en Chatelet door de „Unie van de mocratische krachten". Op 8 januari of kort daarna zal De Gaulle een nieuwe premier aan wijzen. Men verwacht dat zijn keuze zal vallen op senator Michel Debré, die De Gaulle al jaren steunt en die een van de belang rijkste „smeders" van de nieuwe Franse grondwet is. Debré heeft een zeer kritische houding aangenomen tegenover Frankrijks deelneming aan de E. E.G. Ingrid Bergman is zondag in Londen getrouwd met de Zweedse impressario Lars Schmidt. Het is haar derde echtgenoot. Beiden zijn 41 jaar. 's-GRAVENHAGE, 21-12. Op pa leis Soestdijk zijn vandaag aange komen prins Jan van Luxemburg en prinses Josephine Charlotte. Zij zullen morgen deelnemen aan een jachtpartij in de omgeving van Apeldoorn. Naar het A.N.P. verneemt heeft de voorzitter van de Tweede Ka mer heden aan de leden het vol gende telegram gezonden: ,In de verwachting, dat het te vormen kabinet in de vergadering van aanstaande dinsdag een ver klaring zal afleggen en bereid zal zijn met de Kamer de belasting- ontwerpen te behandelen, heb ik besloten de vergadering van maan dag te verplaatsen naar dinsdag één uur". In de nationale vergadering van Zuid-Korea is het zaterdagochtend tot een felle vechtpartij gekomen tussen liberalen en oppositieleden, waarbij een parlementslid ernstig is gewond. De oppositie had gepro beerd de liberale meerderheid bui ten de kamer te houden door de deuren van de vergaderzaal te slui ten en te barricaderen, doch de li beralen wisten toch naar binnen te dringen. ROTTERDAM, 20-12. Naar de Rotterdamse politie mededeelt, zijn er vanavond 38 personen gewond, van welke vijf ernstig, bij de bot sing tussen twee autobussen op rijksweg 16 (Rotterdam-Moerdijk), omstreeks zes uur. Twee gewonden verkeren in levensgevaar. Niet alle 38 hoefden in ziekenhui zen opgenomen te worden. Ver- scheidenen konden na verbonden te zijn naar huis gebracht worden. De gewonden zijn meest inzittenden van de bus de „Twee Provinciën", en voornamelijk afkomstig uit Rid derkerk, Rijsoord en Hendrik-Ido- Ambacht. Deze bus kwam uit Rot terdam. De botsing ontstond toen ter hoogte van de Koninginneweg onder IJsselmonde een stadsbus van de R.E.T. cte rijksweg op wilde rijden. De bus van de Twee Pro vinciën werd als het ware door midden gebroken. De ravage was groot. Omstreeks half acht kon het verkeer weer normaal doorgang vinden. In verband met de a.s. Kerstdagen zal ons blad op donder dag 25 december en vrijdag 26 december as. niet worden uitgegeven. - In plaats hiervan verschijnt het echter op Advertenriën voor dit nummer dienen uiterlijk Woensdag morgen 24 december om 9 uur in ons bezit te zijn. De directie 's-GRAVENHAGE, 20-12. - De partijraad van de Partij van de Arbeid heeft in zijn te Arnhem ge houden vergadering een verklaring opgesteld, waarin hij, gehoord de uiteenzetting namens de Tweede Kamerfractie over oorzaak en ach tergronden van de kabinetscrisis, volledig instemt met het te dezer zake door die fractie gevoerde be leid. In de verklaring, waarin grote waardering wordt uitgesproken voor wat de socialistische ministers en staatssecretarissen tot stand brachten, wordt verder o.m. gezegd dat de volgens de partijraad voor de crisis verantwoordelijke frac ties, nl. die van de K.V.P., de A. R.P., de V.V.D., de C.H.U. en de S.G.P., een nieuw kabinet dienen te vormen op grond van een dui delijk aanwezige meerderheid. De partijraad acht tussentijdse verkiezingen strijdig met goed par lementair gebruik, maar neemt, in dien tot Kamerontbinding wordt sloten, zonder aarzeling en met enthousiasme de strijd op, zo wordt in de verklaring gezegd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HEILOO. Te Heiloo is bij het oversteken van de rijksstraatweg hoek Zeevanghuizerlaan, de 75-ja rige aldaar wonende mevr. de Boer aangereden door een auto. Het slachtoffer werd een eind meege sleurd. Zij is ter plaatse overleden. Vorig jaar had de bejaarde dame nog per vliegtuig een reis naar Amerika gemaakt, waar haar doch ter woont. EMMEN. In het Diakonessenhuis te Emmen is de 27-jarige mevr. J. Dokter-Telkamp overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval, dat op 6 december is gebeurd en waarbij haar echtgenoot, J. Dokter om het leven kwam. Het echtpaar dat door een autobestuurder zon der rijbewijs, die onder invloed van sterke drank verkeerde, werd aan gereden te Emmererscheiderveen, laat een baby van zes weken achter TURNHOUT. De 39-jarige Jozef de Cnudder uit Wommelgem (Bel gië) is met zijn auto toen hij pro beerde aan de Belgische douane te ontkomen, met grote snelheid op de weg naar Zonderigen geslipt en te gen een boom gevlogen. Hij was op slag dood. s-GRAVENHAGE. Tijdens een persconferentie, die op de Canadese ambassade is gehouden, heeft de nieuwe Canadese ambassadeur mr. Charles Hebert verklaard dat de betrekkingen tussen Nederland en Canada voorbeeldig zijn. DRUNEN. De 24-jarige ongehuw de H. de Raden uit Drunen, die be trokken was bij een aanrijding in de Grotestraat te Drunen, is in het ziekenhuis St. Nicolaas te Waalwijk aan de opgelopen verwondingen overleden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's t Een moeder ontvangt in haar t kind geen speelpopje, maar j i een mensje dat haar wordt toe'. vertrouwd. Eenstemmig besluit inzake Rode Kruis-ziekenhuis Op de eind vorige week gehou den vergadering van de Raad van Advies van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis is eenstemmig besloten dat het bestuur van het ziekenhuis niet kan voldoen aan de wens van de minister van Sociale Zaken, de gemeenten aan te spre ken voor de garantie van de geld lening ter bestrijding van de on rendabele bouwkosten van bet zie kenhuis. In dier voege zal dus wor den geadviseerd aan het dagelgks bestuur. HAAMSTEDE Kerstviering Bejaarden In de stemmig met groen en kaarsen versierde zaal van het rust huis „Duinoord" waren vorige week bijna honderd bejaarden bijeenge komen om het kerstfeest te vieren. Na een openingswoord door mevr. Röell en het zingen van enige stemmige liederen, zong het koor der Vrijz. Herv. Vrouwenvereniging een aantal kerstliederen, afgewis seld met declamatie. Mevr. Röell las een zeer boeiend kerstverhaal voor, nadat ook het kerstevangelie was voorgelezen. Intussen werden de aanwezigen vergast op heerlijke door de kok, de heer Wentel, ge bakken kerstkransen, wat bij een kopje chocolademelk goed smaakte. Alle aanwezigen hadden een pret tige middag. Er werd met grote aandacht geluisterd. Met rustige en duidelijke stem dankte de 98-jarige opa Verton voor h'et op deze middag gebodene. Mevr. Röell besloot de middag en tevens de afsluiting van het jaar 1958 met een dankwoord te bren gen aan het bestuur van het rust huis voor het beschikbaar stellen van de zaal, verder de leden van het koor der Vrijz. Vrouwenvereni ging, de onmisbare theeschenksters, en de heren Wentel en v. d. Bos, die respectievelijk het „lekkers" en de versiering van de zaal voor hun re kening namen. Het was een zeer geslaagde middag. Vorige week heeft de kabinets-informateur, prof. Beel, in zijn huis te Wassenaar de fractievoorzitters van de Tweede Kamer ontvangen. We zien hier v.l.n.r. in de chronologische volgorde, waarin zij op bezoek kwamen: prof. Romme, de heren Til anus, Burger en Bruins Slot. WASHINGTON, 21-12. In een te legram uit Washington aan de „New York Times" wordt gemeld dat de V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk, naar van Amerikaanse ambtelyke zijde wordt vernomen, in afzonderlijke antwoorden de door de Sowjet-premier Chroesj- tsjef gestelde eis, dat de westerse troepen uit west-Berlijn zullen vertrekken, zullen verwerpen. Zij zullen zich hierin echter be reid verklaren het vraagstuk-Ber- lijn in het kader van een algehele bespreking van het Duitse pro bleem te behandelen. De „westerse grote drie" zouden Zeeland zonder elektriciteit Om tien minuten voor vijf vrij dagmiddag is in Vlissingen een sto ring opgetreden in de elektrische centrale Zeeland, waardoor de ge hele stroomvoorziening in deze pro vincie is uitgevallen. Bedrijven konden derhalve niet meer werken en ook dc stroom op het spoorweg net viel uit, waardoor vertraging ontstond. De storing heeft ruim een half uur geduurd. Kort nadat het euvel was hersteld, viel gedurende enige minuten opnieuw de stroom uit. Omstreeks half zeven was alles weer in volle werking. in hun antwoorden een reeds eer der door hen geopperde oplossing opnieuw naar voren willen bren gen. Deze zou inhouden, dat zij, indien het Kremlin instemt met Duitse hereniging, na het houden van vrije algemene verkiezingen in beide delen van Duitsland, en wanneer een aldus verenigd Duits land de wens te kennen zou geven zich met de NAVO te verbinden, de westerse mogendheden zich zul len verplichten het militaire ver mogen in Duitsland niet groter te maken dan het nu is. Zij zouden voorts geen NAVO- strijdkrachten legeren in het hui dige Oostduitse gebied. Tenslotte zouden de Ver. Staten, Groot-Brit tannië en Frankrijk de Sowjet- Unie in dat geval waarborgen wil len verschaffen tegen een even tuele nieuwe Duitse aanval. AARLE-RIXTEL. kNa een lange periode van besprekingen en plan- nenmaken met het comité „Neder landse kiokketoren" en de Park commissie te Washington is thans de bouw van de kiokketoren voor het Nederlandse carillon te Was hington, naar een ontwerp van ar chitecten ir. J. W. C. Boks, W. Eijkelenboom en A. Middelhoek te Rotterdam, opgedragen aan de N.V. Petit en Fritsen, klokkengieterijen en constructiewerkplaatsen te Aar- le-Rixtel (N.Br.). Feest in Burgh-Haamstede Eerbiedwaardige harmonie met jeugdig enthousiasme bezield Een donderend applaus, aan groeiende tot een langdurige ova tie, gevolgd door het spelen en zin gen van het Wilhelmus, vulde de grote R.T.M.-garage, toen jhr. R. J. H. Q. Röell, burgemeester van Haamstede, tijdens zyn rede ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de harmonie „Witte van Haemstede", midden in z«n rede dc eenvoudige zin lanceerde van dc volgende inhoud: „Ik breng dank uit aan de velen die zich tgd noch moeite bespaarden om de ko ninklijke harmonie „Witte van Haemstede" tot een der beste ge zelschappen van Zeeland te ma ken". Dit volledig geheim gehouden predicaat, waar niemand ook maar aan had durven denken, werd door de burgemeester op zo'n effectvolle manier gebracht, dat het als een bom insloeg op alle aanwezigen. Nadat de stilte was weergekeerd, las de burgemeester de daarbij be horende oorkonde voor met de be kende inhoud: De Grootmeester in Speciale Dienst van H.M. de Ko ninginheeft het behaagd de har monie" TlWitte van Haemstede" het praedicaat „Koninklijk" te ver schaffen, enz. In het begin van zijn toespraak had de burgemeester na zijn geluk wensen te hebben gebracht namens het gemeentebestuur er op gewezen, dat de harmonie nu een eerbied waardige leeftijd heeft, doch met een jeugdig enthousiasme. „Uw harmonie staat steeds klaar en is voor de gemeente onmisbaar en zal onmisbaar blijven. Bij alle serena de's, rondgangen enz. hebben zo mergasten en bevolking gemeend, dit jubileum niet zo maar voorbij te laten gaan. Het gemeentebestuur heeft daarom gemeend op symboli sche wijze u een muziekstuk aan te bieden, en ik twijfel er niet aan, dat ook dit stuk onder de bezielen de leiding van uw dirigent, de freer J. A. v. d. Weel een hoogtepunt mag worden op uw repertoire", al dus de burgemeester. Als tweede spreker kwam dhr. M. Meganck namens het werkcomité op het podium. In een zeer geestige toespraak zei hij, dat reeds vroeg enkele ingezetenen de hoofden bij elkaar hadden gestoken om gelden in te zamelen, ter bekostiging van nieuwe instrumenten. Het deed hem bijzonder veel genoegen, dat ook vele vreemdelingen die hier in de zomer hun vacantie door brengen, hun steentje bijdroegen. 97 pet. van de bevolking gaf met milde hand, doch het meest was de heer Meganck getroffen door de be woners van het rusthuis „Duin oord", die alle verwachtingen over troffen. Het respectabele bedrag, groot f 2195,41, werd in de vorm van een cheque door mej. Marie Speelman aan de voorzitter over handigd. Namens het gemeentebestuur van Burgh voerde de loco-burgemeester wethouder L. v. d. Klooster het woord, wegens afwezigheid van burgemeester van Citters. Hij noemde 75 jaar harmonie een men senleeftijd, maar dan met een nog heel jong hart. Hij prees de goede verhoudingen die er altijd onder ling tussen de gemeente en de har monie hebben bestaan en was er van overtuigd dat deze in de toe komst bestendigd zullen worden. „Met muziek door het leven, dat kan vreugde geven". Met deze zin besloot de heer v. d. Klooster zijn toespraak. Vervolgens las hij een felicitatiebrief voor van burge meester van Citters. Nadat het grote nieuws wat op de voorzitter, de heer C. A. Hartog, was ingewerkt, nam deze het woord om diep ontroerd doch met vreugde in zijn stem een kort dankwoord te spreken. „Dit buitengewoon be langrijks heeft me volkomen over rompeld, en ik kan er geen woor den voor vinden, Dank, hartelijk dank aan diegenen die „Witte van Haemstede" hiervoor hebben voor gedragen, speciaal burgemeester Röell". In dit dankwoord legde de voorzitter de grote dankbaarheid van de gehele harmonie. Voor een uitvoerig verslag van deze jubileumviering, o.m. de her denkingsrede van de voorzitter, verwijzen wij naar ons volgend nummer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1