Amerikaanse Atlas-raket in baan DE ZIERIKZEESCHE COURANT rond de aarde Ringdijk om de bouwput voor de te maken schutsluis werd gesloten VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 No. 18484 115e jaargang ZIERIKZEE S(M®NIEUWS BODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vjh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Stap voorwaarts in ruimte-operaties WASHINGTON, 18-12. Een In tercontinentale raket van het type Atlas, die donderdagavond op de basis Cape Canaveral in Florida werd gelanceerd, Is, volgens een mededeling van het Witte Huis, in een baan rond de aarde gekomen. De ongeveer 3.960 kg wegende ra ket kwam na ongeveer twee uur in de baan. In een verklaring van president Eisenhower wordt gezegd, dat dit een „duidelijke stap voorwaarts in ruimte-operaties" is. De president verklaarde voorts, dat het succes „nieuwe mogelijkheden voor de V.S. en de gehele mensheid opent". De raket draait in haar geheel rond de aarde tussen een hoogte van 184 en 1472 km en maakt een volledige omwenteling in ongeveer honderd minuten. In een verklaring van het mini sterie van Defensie werd gezegd, dat dit de grootste satelliet is die de V.S. in een baan ronde de aarde hebben gebracht. (Het gewicht van de derde Russische Spoetnik, die op 15 mei 1958 werd afgeschoten en nog steeds in de lucht is, be draagt ongeveer 1.000 kg). De raket behaalde een snelheid van meer dan 27.200 km per uur. Men ver wacht dat zij ongeveer twintig da gen in de lucht zal blijven. Het is de eerste maal, dat een be sturingsstelsel met grote nauwkeu righeid is gebruikt. Het doel van de proef was de lanceringsmoge lijkheden en -techniek van de At las te beproeven. De lancering was onder meer dan normale geheimhouding geschied. De luchtmacht had tevoren mee gedeeld, dat dit de jongste van een serie proeven in een vergevorderd stadium van onderzoek en ontwik keling der Atlas-wapens was. Op het ogenblik van het afschie ten was onofficieel aangenomen, dat het de bedoeling was de raket, die een neuskegel met een zilveren punt heeft, een afstand van 8.000 km over de Atlantische Oceaan te laten afleggen. De NAVO en Indonesië PARIJS, 18-12. „Ook de Ameri kaanse delegatie heeft Amerikaanse persberichten laten tegenspreken, als zou minister Dulles gisteren een felle aanval hebben gedaan op het Nederlandse standpunt jegens de situatie in Indonesië in het alge meen en de wapenleveranties aan dat land in het bijzonder". Dit zei- de minister Luns vanmiddag kort voor het einde van de conferentie van de vijftien Navo-landen in Pa-' rijs. Mr. Luns heeft vanochtend nog een onderhoud gehad met mi nister Dulles op de Amerikaanse ambassade in Parijs, dat „zeer nut tig was en in een uitstekende sfeer werd gevoerd". De gebruikte Atlas is in hoofd zaak van het type dat in de afge lopen maanden met succes is be proefd voor operationele doelen en dat een afstand van meer dan 9.600 km aflegde. De nieuwe satelliet zal signalen op 107,97 en 107,94 megacycles uit zenden. Het zal ook mogelijk zijn de sa telliet te „ondervragen", nadat hij ongeveer twintig uur in de lucht is geweest. Hierbij wordt gebruik gemaakt van een speciaal commu nicatiestelsel, dat een bandopnemer omvat, welke zowel radiosignalen als gesproken woorden kan ont vangen en naar de aarde terugzen den wanneer van de grond af een signaal wordt gegeven. Het hoofd doel van het experiment, zo zeiden functionnarissen van het ministe rie van Defensie, is de satelliet een heruitzendingsstation voor radio signalen te maken. Men wilde niet de frequenties waarop dit stelsel uitzendt, bekend maken. Een zegsman verklaarde, dat de satelliet naar verwachting 's nachts „als een ster" zichtbaar zal zijn boven het zuidelijke deel van de Verenigde Staten. Intussen heeft de derde Sow jet- Spoetnik donderdagavond, volgens een mededeling van radio-Moskou, zijn drieduizendste omwenteling rond de aarde gemaakt. Verklaring van minister Luns NAVO-schild mag niet worden verzwakt PARIJS, 18-12. „De uitzenzettin- gen van de NAVA-opperbevelheb- bers met concrete mededelingen over de sterkte der Sow jet-strijd krachten, hebben nog eens duide lijk onderstreept, dat niet aan een verzwakking van het NAVO-schild mag worden gedacht". Dit heeft de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, vanmiddag na de NAVO- conferentie in Parijs verklaard. Mr. Luns zei, dat de kwestie- Berlijn het hoogtepunt van de be sprekingen heeft gevormd, doch dat daarnaast ook militair-techni sche kwesties grote aandacht heb ben gekregen. Gebleken is, dat de NAVO-part- ners van de noodzaak om de in spanningen niet te verzwakken, zijn doordrongen. Over het Benelux-voorstel, dat woensdag door minister Staf naar voren is gebracht en dat tot doel heeft de coördinatie en integratie van de NAVO-strijdkrachten te be vorderen, zei minister Luns, dat dit vooral door de kleine landen van de NAVO goed is ontvangen. Er zijn op grond van dit voorstel concrete resultaten bereikt, waar bij de militaire bevelhebbers van de NAVO zich over de formulering tevreden hebben getoond. Ook zijn kwesties ter sprake ge komen, .die spanningen inhouden, maar waarover de discussie ver helderend heeft gewerkt, aldus mi nister Luns. Hij noemde hierbij de Mikojan in januari naar de Ver. Staten WASHINGTON, 18-12. De V S. hebben een Sowjet-verzoek om aan de eerste vice-premier Anastas Mikojan een visum te verstrekken voor een bezoek aan de V.S. inge willigd. Volgens de aanvrage van de Sowjet-regering wil Mikojan begin januari voor twee weken naar de V.S. komen, als gast van ambassadeur Mensjikof. IN CENTRALE PARTIJ-CONGRES Oud-premier Boelganin betuigt spijt „fouten" over MOSKOÜ, 18-12. - Blijkens een bericht van het Sowjet-persbureau „Tass" heeft maarschalk Nikolai Boelganin, de voormalige Sowjet- premier, donderdag op de plenaire vergadering van het centrale par- tjjcomlté het woord gevoerd in het debat over de economische voor stellen van zijn opvolger Chroesj- tsjef. Twee dagen geleden nog had Chroesjtsjef bij de opening van het congres felle kritiek geleverd op Boelganin en de andere leden van de „anti-partij groep", nl. Malen kof, Molotof, Sjepilof en Kagano- witsj. Ook donderdag werd door één der sprekers kritiek op hen geuit. Naar „Tass" later meldde, heeft Boelganin „schuld bekend". Hij er kende dat alle door Chroesjtsjef geuite kritiek juist was geweest en hij betuigde spijt over de fout die hij Jegens de partij had begaan, door zich bij de anti-partij groep aan te sluiten. De óud-premier verklaarde dat, toen de groep in 1957 met haar ac tiviteit begon, hij zich bij de leden voegde en in zijn hoedanigheid van eerste-minister niet alleen mede plichtig maar ook in name de lei der werd. De anti-partij groep kwam samen in zijn bureau en daar werd het „tegen de partij ge richte werk" geconcentreerd. De groep had zich constant verzet te gen de koers en had verhinderd dat de besluiten ten uitvoer wer den gelegd. Boelganin beschreef Molotof als een man die van het leven ver vreemd is en niets afwist van in dustrie en landbouw. KaganowitsJ was iemand die „bedreven was in het uitspreken van fraaie volzin nen en zich bezighield met het be lemmeren van het werk door zijn lange en verwarde redevoeringen". kwestie van de IJslandse visserij rechten. De indruk bestaat, dat de betrokken landen een formulering zullen trachten te vinden, die het gevaar van incidenten zal wegne men en de tijd zal geven voor be raad. „Dit blijft echter een moei lijke zaak", aldus mr. Luns. Minister Luns bevestigde ten slotte, dat ook de kwestie van de vrijhandelszóne in de ministerraad van de NAVO ter sprake is geko men. „Daarbij is de principiële be reidheid om te komen tot een mul tilaterale associatie, gebleken", al dus mr. Luns, die desgevraagd zei dat van Engelse zijde niet is ge sproken over tegenmaatregelen na het in werking treden van de Europese Economische Gemeen schap op 1 januari 1959. Vijftien lantaarn palen te erg ROTTERDAM, 18-12. Een met vlas heiaden vrachtauto met aanhangwagen heeft vanavond op de Plaszoom te Rotterdam vijftien lantaarn palen omver gereden. Dit kwam doordat het vlas was uitgestulpt, zodat aan de zij kant van de wagen een grote bult uitstak. De chauffeur had dit niet opgemerkt. Toen hij eindelijk dacht „wat zijn toch al die schokken die ik voel", zijn wagen stilzette en uitstapte, zag hij vijftien lantaarnpalen tegen de grond liggen. Verjaardag prinses Armgard DIEPENHEIM, 18-12. Vandaag viert Hare Doorluchtige Hoogheid Prinses Armgard, moeder van Prins Bernhard, op „Huize Warmelo" bij Diepenheim haar 75ste verjaardag. Als gasten van de jarige prinses, die thans reeds ruim zes en een half jaar in ons land woont, waren onder meer aanwezig alle leden van het koninklijk gezin. Prins Bernhard arriveerde reeds in de loop van de morgen in Diepen heim Aan het begin van de avond kwamen H.M. de Koningin en de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke op kasteel „Warmelo" aan. Prins Aschwin was verhin derd de verjaardag van zijn moe der mee te vieren, daar hij voor werkzaamheden voor het Metropo litan museum of Art te New York momenteel in Bangkok vertoeft Adenauer over Berlijn BONN, 18-12. Bondskanselier Adenauer heeft er donderdag bij de bevolking van Berlijn op aange drongen vertrouwen te stellen in de steun van de „vrije volken van het westen". „Wij zullen graag en met heel ons hart onze plicht jegens Berlijn ver vullen, dat de positie inneemt van de meest naar voren geschoven stelling tegen het communisme", aldus Adenauer in zijn inleiding op het verslag van de activiteit van zijn regering in 1958. Bij de Oosterringdijk te Amsterdam werd een 20-jarige slagerszoon uit Harderwijk, Gerrit Prfommer, door drie revolverschoten levensgevaar lijk gewond. - Foto: mevr. Oostenrijk, die de zwaargewonde bij haat huis vond, terwijl zij aan een kennis de toedracht uitlegt, staande op de plaats, waar het misdrijf plaats vond. Wijziging Vestigingswetten Kleinbedrijf en bedrijven 's-GRAVENHAGE, 18-12. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 en van de Vestigingswet Bedrijven 1954, waarvan de Memorie van Toelichting is ondertekend door de staatssecretaris van Economi sche Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp. Met dit wetsontwerp wordt be oogd de minister van Economische Zaken, bij de uitvoering van de vestigingsbesluiten, waarop de Ves tigingswet, Kleinbedrijf '57 nog van toepassing is, overeenkomstige ont heffingsbevoegdheden te geven als die in de Vestigingswet Bedrijven 1954 zijn opgenomen. Volgens laatst genoemde wet kan de minister ont heffing verlenen van de verplich ting een vergunning te bezitten voor de uitoefening van een be1 paald bédrijf. Hierdoor wordt de minister in staat gesteld een zo soepel mogelijk, aan de omstan digheden aangepast, vestigingsbe leid te voeren. Voor de vestigingsbesluiten op basis van de Vestigingswet Klein bedrijf 1937, die zolang zij nog niet door vestigingsbesluiten op grond van de nieuwe wet zijn vervangen nog van kracht blijven, bestaat deze ontheffingsmogelijkheid ech ter niet. Aangezien de omzetting van DE KABINETSCRISIS 's-GRAVENHAGE, 18-12. De rijks voorlichtingsdienst deelt mede: „Na het onderhoud met d© minister president heeft de informateur nog een kort bezoek gebracht aan de vice-minister-president, minister Struijcken, waarbij ook de overige in Nederland aanwezige ministers - behalve die van de Partij van de Arbeid - aanwezig waren. De in formateur is voornemens, morgen het rapport over zijn informaties aan H.M. de Koningin uit te bren gen". „oude" in „nieuwe" vestigingsbe sluiten meer tijd vergt dan oor spronkelijk werd verwacht, doet zich het gemis aan deze onthef fingsmogelijkheden steeds sterker gevoelen, doordat in bepaalde be drijven zich nieuwe ontwikkelingen voordoen, waarmede destijds bij de vaststeling van de vestigingsbe sluiten geen rekening kon worden gehouden; PEKING, 18-12. De Chinese com munistische partij heeft besloten de invoering op grote schaal van het communestélsel in grote steden uit te stellen, aldus een donder dagavond te Peking gepubliceerde resolutie van het partijcongres. CEMENT EN 8 I ZWARTE KUNST DJAKARTA, 17-12. Een lid van de Masjumi-fractiè van het Indo nesische parlement heeft de aan dacht der regering gevestigd op ge heimzinnige gebeurtenissen bij de cementfabriek in Grissee, ih oost- Java, die mét behulp van een ICA- lening werd gebouwd en waar nóg Amerikaanse deskundigen aan ver bonden zijn. Het parlementslid no digde de regering uit een para psychologisch onderzoek bij de fa briek te doen instellen. Volgens hem zijn verscheidene Amerikanen geestelijk gestoord geworden, ter wijl verscheidene anderen kinder verlamming kregen. Reeds eerder was een Amerikaanse deskundige bij het baden in zee verdronken. Volgens het Masjumi-lid heeft een der eerste Islamietische predi kers, die eeuwen her naar Indone sië zijn gekomen, destijds in afzon dering geleefd op de plek, waar thans de fabriek is gebouwd. Het parlementslid wees op de mogelijk heid van het bestaan van magische krachten in de Egyptische pyra- miden. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's Het leven is een groot pak kleine dingen. NIEUWJAARSWENSEN In het npmmer van 31 december aanstaande kunnen, evenals vorige jaren, weer nieuwjaarsadvertenties worden geplaatst tegen het speciale tarief van 10 cent per mm, met een maximum van 30 mm. Deze advertenties kunnen tot uiter lijk dinsdag 24 december a.s. wor den opgegeven bij net Bureau Zie- rikzeesche Nieuwsbode, Janne wekken 11, telef. 2255, Zierikzee. STAD EN PROVINCIE U.V.V.-kerstmiddag voor be|aarden Maandag 22 december a.s. óm 3 uur organiseert de U.V.V. in het Nederlands Hervormd verenigings gebouw in het Vrije een feestelijke kerstsamenkomst voor alle Zierik- zeese bejaarden. DREISCHOR Bouw openbare o.l.-school Burgemeester en wethouders heb ben de bouw van de nieuwe open bare lagere school aan de Nieuwe Schoolstraat gegund aan de heer M. Slager, alhier. NIEUWERKERK Ontmoeting volleybal-zestallen In de gymnastiekzaal bij de o.l.- school vond een ontmoeting plaats tussen de volleybal-zestallen van de volleybalvereniging Nieuwer- kerk en de sportvereniging MEVO uit Zierikzee Deze vriendschappe lijke ontmoeting, bestaande uit vijf sets, werd door de Nieuwerkerkse vereniging met 3-2 gewonnen. De uitslag van de verschillende sets was: 13-15,15-9, 15-3,15-9 en 11-15. OOSTERLAND Kerstviering bejaarden Op maandagmiddag 22 december zal er met de ouden van dagen in het Chr. Ver.gebouw de jaarlijkse Kerstfeestviering plaats hebben. Alle bejaarden uit deze gemeente boven de 65 jaar worden verwacht. De aanvang is gesteld op twee uur. Diegenen die niet kunnen lopen, laten dit even meedelen aan mevr. Laurense. Er zal dan een auto ko men. Bij de postcommandant der rijkspolitie alhier zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de navolgen de gevonden voorwerpen: een kin derwantje, een paar wollen hand schoenen én een heren armband horloge. Omer Becu, secretaris-generaal van de internationale federatie van transportarbeiders heeft te Londen verklaard, dat er waarschijnlijk een nieuwe boycot-actie tegen schepen, die onder goedkope vlag varen, zal worden georganiseerd. GROTE BEDRIJVIGHEID TE BRUINISSE Oostelijke dijk van nieuwe haven ook reeds gereed In de uitvoering van de Delta werken bij Bruinisse werd deze week weer een mijlpaal bereikt, door het sluiten van de ringdijk om de bouwput voor de te maken schutsluis. Eigcnljjk kan men spreken van een onafgebroken r|j van feiten die het memoreren waard zijn, want het sluiten van de ringdijk om de bouwput volgde op het gereedko men van de oostelijke havendijk van de nieuwe vissershaven van Bruinisse. Intussen is de bouwput nog niet op diepte gekomen en ligt het in de bedoeling te zijner tijd de dijk nog een keer te doorgraven om een zui ger binnen te laten, die de bouw put op diepte zal brengen. Men is druk bezig de buitenkant van de dam van de vissershaven te bekleden met betonblokken en het gehele werk schiet hard op, daar men buitengewoon goed weer treft, om de diverse werkzaamheden te verrichten. Terwijl aan de ene kant de dijk om de bouwput, waar het de schei ding tussen werkhaven en put be treft, reeds op de vereiste hoogte is gebracht, is aan de zijde van de vissershaven de hoogte nog maar ruim 50 cm. boven het waterpeil. Spektakulair beeld Bulldozers, die grote hoeveelhe den zand vertransporteren, of drag lines die hetzelfde weer op een an dere manier doen, vrachtauto's met allerlei soort materiaal, spuitende perszuigers, het maken van zink- stukken en het zinken daarvan voor de verdediging van de aangelegde dammen, en verder alle stadia van dijksbouw kan men zien op de wer ken, die thans bij Bruinisse aan de gang zijn. De zwakke plaats in de zeewering waarvan een gedeelte van deze werken onder meer een uitvloeisel zijn, heeft door het vergevorderde stadium van uitwerking, waarin deze werken zijn gekomen, opge houden een zwakke plaats te zijn, daar hij nu veilig ligt achter de bescherming die de nieuwe haven- dam geeft Op de werkhaven heerst thans weinig drukte meer; grote gedeel ten zijn hier practisch klaar. Oprit ten geven toegang tot deze haven ook voor vrachtauto's. Een curiositeit is in de werkha ven wel de grote berg basaltblok ken, die zijn „opgebaggerd" bij het maken van de ingang van de vis sershaven en die indertijd bij het maken van zinkwerken als stort- steen zijn gebruikt bij de oever- verdediging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1