Vermindering westelijke inspanning zou uitnodiging voor Rusland zijn DE ZIERIKZEESCHE COURANT N.A.V.0.=ministerraad acht Sovjet-voorstellen over Berlijn onaanvaardbaar DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 No. 18483 115e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEÏ1WSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE! Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Juist nu moeten bondgenoten standvastig blijven PARIJS, 16-12. DeNAVO-minls- terraad is op z(jn eerste büeen- komst tot de slotsom gekomen dat de Sowjet-voorstellen ten aanzien van Berlyn onaanvaardbaar 2(jn, zo heeft een NAVO-woordvoerder verklaard. De raad heeft zich vol ledig achter het standpunt van de westelijke grote drie ten aanzien van Berlijn geschaard, aldus de woordvoerder. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Von Brentano, verklaarde na de ochtendbijeen komst van dinsdag „zeer tevreden" te zijn. Minister Dulles heeft, naar ver luidt, verklaard, dat de NAVO koelbloedig moet blijven en zich niet door Chroesjtsjef's dreigemen ten mag laten imponeren. Beëindi ging van de vier-mogendheden-sta- tus van Berlijn is onaanvaardbaar. Wij kunnen niet instemmen met onderhandelingen onder druk en geen enkele mogendheid kunnen wij toestaan eenzijdig internatio nale overeenkomsten op te zeggen, zou Dulles hebben gezegd. NAVO zal Indonesië bespreken PARIJS, 17-12. - Het wordt in NAVO-kringen vrijwel zeker ge acht, dat de situatie in Indonesië aan de orde zal komen by de be sprekingen over het Verre Oosten, die donderdag 18 december op de NAVO-conferentie in Park's zal worden gehouden. Naar verluidt heeft het secreta riaat van de NAVO een document over Indonesië opgesteld, dat door de ministers zal worden besproken. Brok Engelse traditie in gevaar LONDEN, 16-12. De nieuwe Brit se huurwet dreigt de verdwijning van de Yeomen, de bewakers van de Londense Tower in hun schil derachtige kledij tot gevolg te heb ben. Hun huur zal nl. van vijf tot 25 shilling (ongeveer f 12,50) worden verhoogd. Zij hebben al laten we ten dat zij bereid zijn de nachte lijke bewaking van de Tower te staken en niet meer in groot tenue bij bepaalde plechtigheden op te treden. De Yeomen, in 1485 door Hendrik VII uit eigengeërfden gerecruteerd, staan onder bevel van de gouver neur van de Tower. Hun costuum dateert uit de vijftiende en zestien de eeuw. Niet wyken voor druk „De NAVO zal niet wijken voor de Russische bedreiging in de Ber-1 lijnse crisis". Dit is de indruk, die ook in Nederlandse delegatiekrin gen bestaat na de eerste bijeen komst van de vijftien NAVO-lan- den, waarvan de ministers van Bui tenlandse Zaken dinsdagochtend in Parijs voor een halfjaarlijkse ver gadering bijeen zijn gekomen. Daarnaast wordt de mogelijkheid voor overleg met de Sowjet-Unie opengelaten. Volgens de NAVO-woordvoerder overheerst het standpunt, dat de Sowjet-Unie geen agressieve stap pen zal ondernemen als de bond genoten standvastig blijven. Dulles heeft volgens hem verklaard, dat het bondgenootschap sterk genoeg is om zich niet door bedreigingen van de Sowjet-propaganda bang te laten maken. Zo is het iu China IN KWANT0ENG ZIJN HONDERDDUIZENDEN SAMENGEBRACHT IN COMMUNES Gezinnen werden uit elkaar gerukt HONGKONG, 17-12. Volgens of ficiële berichten van communis tische zyde is het systeem der com munes, dat door de thans als pre sident afgetreden Mao Tse Toeng is ingevoerd, in de provincie Kwan- toeng volledig in werking. Daar zjjn 25.450 landbouw-coöperaties tezamen gebracht in 790 commu nes, die 98.5 procent van de boe rengezinnen omvatten. Een 617.000 vrouwen zijn aan het arbeidsleger toegevoegd, door ze van hun huis houdelijke plichten vr« te maken. In Kanton, de hoofdstad van de provincie Kwantoeng, eten de men sen thans in kantines en slapen in slaapzalen. Rond Swatow, een an dere oude Chinese havenstad, zijn er nu 39.000 openbare eetgelegen- heden, 24.000 kinderbewaarplaat sen en 1700 wasserijen. Volgens mededelingen in een communistisch blad dat te Hong kong verschijnt, hebben de mensen in de communes thans betere be huizing en voedsel. Andere bladen in Hongkong ha len mededelingen van reizigers aan BEMANDE RAKET OP KOMST WASHINGTON, 17-12. De Ame rikaanse regering heeft „Rocket Dyne", een onderafdeling van de „North American Aviation Incor porated", opgedragen plannen uit te werken voor de vervaardiging van een installatie, waarmee een bemande raket, met een gewicht van verscheidene tonnen, zou kun nen worden gelanceerd. Voorzien wordt, dat opstelling en uitvoering der plannen vier tot zes jaar zal vorderen. Men verwacht, dat de totale kos ten van het project de tweehonderd miljoen dollar zullen overtreffen. Van het eekhoornaapje „Gordo", dat in een Juplter-raket van het Ame rikaanse leger, vanaf het raket-proefcentrum te Cape Canaveral de ruimte is ingeschoten, moet helaas worden aangenomen, dat het zijn diensten aan de wetenschap met de dood heeft moeten bekopen. In de neus van de raket moet het diertje in de Atlantische oceaan zijn ver dronken. Inmiddels is in Cape Canaveral een aapje van hetzelfde soort aan de pers voorgesteld, dat tvijs doch weemoedig de ruimte Inkeek. volgens wie de toestand in de com munes niet zo rooskleurig is. De mensen klaagden volgens deze ver halen dat zij door het commune systeem alle persoonlijke bezit hadden verloren, dat hun gezin uit elkaar gerukt was en dat zij ge dwongen waren hun huis met vreemdelingen te delen. Vereniging van christelijke onderwijzers 's-GRAVENHAGE. De algemene vergadering van de Vereniging van Chr. Onderwijzers zal 30 december a.s. in „Esplanade" te Utrecht wor den gehouden. In de morgenverga dering komen de huishoudelijke za ken aan de orde, w.o. de verkie zing van twee leden van het hoofd bestuur. In de middagvergadering zal als referent optreden dr. Joh. v. d. Spek, te 's-Gravenhage, oud geneesheer-directeur van de psy chiatrische inrichting „Maasoord" te Poortugaal, met het onderwerp: „De taak van de school in verband met de geestelijke volksgezondheid" In de stadsschouwburg te Utrecht is woensdag een congres gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk, dat werd bijgewoond door H.M. Koningin Juliana die beschermvrouwe van de raad is. - De foto laat zien hoe de voorzitter van de raad, Jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, aan de Koningin het eerste exemplaar aanbood van het jubileumboek, dat is samengesteld door het dagelijks bestuur. Links minister mej. dr. M. A. M. Klompé. Japanse vrouwen contra A-bomproeven GENEVE, 17-12. Twee 25-jarige Japanse vrouwen, die de ontplof fing van de atoombom boven Hi- rosjima hebben overleefd, hebben woensdag te Genève meegedeeld, dat er dit jaar minstens twintig mensen zijn overleden als direct gevolg van de atoomstraling, waar aan zij dertien jaar geleden bloot gesteld zijn geweest. De twee jonge vrouwen, mej. 'Joerato en mej. Atamoto, zeiden woensdag op een persconferentie dat zij naar Europa waren gekomen om er bij de conferentie over een verbod van proefontploffingen met kernwapens op aan te dringen overeenstemming over een derge lijk verbod te bereiken. Beiden vertonen ernstige lidte kens als gevolg van atoomstraling. Zij hebben gesproken met leden van de Amerikaanse, de Britse en de Russische afvaardiging. Jongeman neergeschoten te Amsterdam AMSTERDAM, 18-12. Woensdag- avond omstreeks zeven uur is de 20-jarige' Gerrit C. Pfrommer uit Harderwijk op het stille en don kere gedeelte van de Kruislaan na bij de Oosterringdijk in Amster dam levensgevaarlijk gewond door drie revolverschoten. De familie Oostenrijk, die daar op een boerderij woont, hoorde de schoten en liep naar buiten omdat men dacht dat het op de eenden gemunt was. Op de weg stuitte men op het lichaam van de slagerszoon. Even verder zag men een jongeman naar een blauw-witte Opel lopen die snel wegreed. De slagerszoon werd in levensgevaarlijke toestand in het O.L.V. opgenomen. Hij had de Opel in de loop van de dag in Ermelo gehuurd en was ermee naar Amsterdam gereden. Het onderzoek wordt geleid door mr. W. Tonckens, officier van jus titie en mr. R. de Waard, rechter commissaris. Vergadering N.A.V.O.-raad Dreiging Sovjet-weermacht bestaat nog steeds PARIJS, 17-12. De Amerikaanse minister van landsverdediging, Neil McElroy, heeft woensdag in de bij eenkomst van de NAVO-raad ver klaard, dat elke vermindering der NAVO-inspanning een uitnodiging voor de Sowjet-Unie zou zün, om nieuwe gevaariyke zetten te doen. Een Amerikaanse woordvoerder, die het een en ander uit de door de minister gehouden toespraak mededeelde, verklaarde dat McEl roy had gezegd dat het, in verband met het nog steeds toenemen van de dreiging, die door de Sowjet- weermacht wordt gevormd, „nood zakelijk is, dat onze afweer- en af schrikkingsstrijdmacht gelijke tred Nederlandse troepen permanent in Duitsland? PARIJS, 17-12. De minister van Oorlog, ir. C. Staf, heeft vanavond in Parijs medegedeeld, de hoop te koesteren, dat in 1960 een Neder landse gevechtsgroep in west- Duitsland kan worden gelegerd, ter sterkte van éénderde divisie. Minister Staf verklaarde van zyn Duitse collega Strauss de verzeke ring te hebben gekregen, dat de bondsrepubliek gaarne haar mede werking hierin zal verlenen. Gezien het grote strategische be lang om de plaats, waar het front in geval van een aanval uit het oosten zou moeten worden ge vormd, heeft - zei minister Staf de ligging van een dergelijke ge vechtsgroep altyd een Nederlandse wens gevormd. Het zou de bedoeling zUn de ge vechtsgroep elke drie maanden af te lossen. houdt met het groter worden van deze dreiging". De minister had ook gezegd, dat de toekomstige Amerikaanse mi litaire hulp vooral in de vorm van moderne wapens zou worden gele verd en dat de NAVO-Ieden, ieder voor zich, meer met de bestaande bewapening uitgeruste strijdkrach ten op de been moesten brengen. De Franse plaatsvervangende mi nister van landsverdediging, Pierre Guillaumat, heeft woensdag in de NAVO-raad verklaard, dat een fa len van Frankrijk bij de volvoe ring van zfjn taak in Algerië, ge heel noord- en zwart-Afrika open zou stellen voor de Sowjet-Unie. „Frankrijk, dat een miljoen man onder de wapenen heeft en dat een militaire dienstplicht kent van 26% maand, verricht, wanneer men re kening houdt nret zijn menselijke hulpbronnen, de grootste krachts inspanning van alle NAVO-lan- den", aldus Guillaumat. Gouden jubileum Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk H.M. de koningin hield toespraak UTRECHT, 17-12. Tijdens de gouden jubileumbijeenkomst van de nationale raad voor maatschap pelijk werk, heeft H.M. de Ko ningin een korte toespraak gehou den, waarin zij zei, dat maatschap pelijk werk een voortdurende zorg is die ons geen rust laat. Het is zor gen voor en zorg hebben om wat anderen overkomen is of overko men kan om wat iedereen over komen kan onszelf niet uitge zonderd. Maar het geschiedt met idealen met een perspectief voor ogen. Het is bovenal een roeping van spon tane bewogenheid met de ander, aldus de Koningin. Zij sprak er haar vreugde over uit, dat de maatschappelijke zorg een grote vlucht heeft genomen en dat het onderling overleg daarbij is ge groeid, «venals het besef, dat men elkanders pogingen moet eerbiedi gen, desnoods aanvullen, maar niet elkaar moet beconcurreren. Ko ningin Juliana vroeg zich af of het indrukwekkend grote leger van zo vele personen, werkende in de vele duizenden organisaties, die uitein delijk vertegenwoordigd zijn in de Nationale Raad, nog collectief ge dreven wordt door spontane bewo genheid. Volgens haar is dit bij zeer velen wel het geval. Toch moet men, zo zei zij, grote waakzaam heid tonen voor het gevaar van dood-organiseren, juist terwille van de levende bewogenheid van de maatschappelijke werkers en werk sters. Zonder die zal hun activiteit zonder resultaat blijken. Hier waar de menselijke verhou dingen zo gevoelig liggen, moet men, naar Haar mening, zichzelf immers geheel geven of men kan het beter geheel nalaten. Een roe ping tot maatschappelijk werk, waarbij met zo grote geestelijke krachtsinspanning tevens zo'n grot* Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Afgunst gaat geen lege hui zen binnen. H.M. de koningin ontving dr. Reel 's-GRAVENHAGE, 18-12. Hel ka- blnet van de koningin deelt mede: Prof. dr. L. J. M. Beel is gister avond door Hare Majesteit de ko ningin op paleis Soestdyk ontvan gen voor het uitbrengen van een interim-rapport. Willem Ruys" wordt vernieuwd SCHIEDAM, 17-12. Er bestaat alle kans, dat de door de dok- en werfmaatschappij „Wilton-Feijen- oord" te Schiedam uit te voeren verbouwing van de „Willem Ruys" volgens het plan, dus in februari a.s., gereed zal komen, zodat het vlaggeschip van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd de voorgeno men wereldreis zal kunnen aan vangen, waarvoor reeds 1200 pas sagiers zijn geboekt. Maniak hield buurt in spanning AMSTERDAM, 18-12. De 28-ja- rige W. B. Scholten heeft zich ge durende meer dan 24 uur met een geladen pistool in zijn woning aan de Baarsjesweg 120 drie hoog te Amsterdam verschanst en gedreigd iedereen, die in zijn nabijheid kwam te zullen neerschieten. Zijn familieleden en buren leef den in angstige spanning en zes agenten hielden om beurten voor de huisdeur de wacht om te kun nen ingrijpen zodra dit mogelijk zou blijken. Eerst vanavond om streeks middernacht zijn een psy chiater, een geestelijke en een buur man er in geslaagd de man er toe te bewegen zijn pistool uit handen te geven. c VECHTPARTIJ IN AMSTERDAM Man door pistoolschot gedood AMSTERDAM, 18-12. Terwijl het parket nog druk bezig was met het onderzoek inzake de aanslag op de Kruislaan werd de Amsterdamse politie woensdagavond even na half twaalf gebeld met de mede deling, dat in het perceel Ruysdael- kade 11 huis een man tijdens een vechtpartij door een pistloolschot was gedood. Het slachtoffer is de Amsterdam mer J. P., die bij de politie bekend staat als „iDkke Hannes". De dader, de 35-jarige bewoner van het huis G. Schutte, had zelf de politie gebeld. Hij is in arrest genomen. Door dezelfde kogel werd ook een metgezel van het slacht offer, de Amsterdammer T. K. in de arm getroffen. V ereenvoudiging Duitse taal? BONN, 18-12. Een werkgroep van de Westduitse regering heeft voorgesteld de hoofdletter aan het begin van Duitse zelfstandige naamwoorden te laten vervallen en deze alleen nog te gebruiken aan het begin van een zin, voor eigen namen, voor God en bepaalde af kortingen. Een lid van de groep zei dat een voorwaarde voor de hervorming goedkeuring door alle Duits-spre kende landen is. Besprekingen met deskundigen van Zwitserland, Oos tenrijk en oost-Duitsland hadden een „mate van overeenstemming" aangetoond. o Uit een museum in Cairo is een gouden armband uit de tijd van Cleopatra gestolen. De waarde van de armband wordt geschat op ruim twee miljoen gulden. fijngevoeligheid gepaard moet gaan hoort Haars inziens, tot de mooiste roepingen die er zijn. De maat schappelijke werkers dragen een subtiele verantwoordelijkheid en daarom mag of kan er, zo zei koningin Juliana, nooit sprake zijn van een versagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1