„Het Westen zal een grotere spaarzaamheid moeten aanwenden" ,HET WAS VAN ONS ZEERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag ia december i958 no. 18482 SMALFILM ALS CADEAU Dorpshuis Serooskerke: „Het einde van adoptie maar niet van vriendschap" Gebouw kwam er „dank zij vele moeilijkheden" (Van onze redacteur). Hij de officiële opening van het nieuwe dorpshuis is uiteraard za terdagmiddag het spraakwater - zoals meestal het geval is - van de wanden afgedropen, als we het zo eens zeggen mogen. De commis saris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, wees er in zün toespraak nog op, dat van de züde der pro vincie het gebouw vooral ook ver antwoord werd geacht, gelet op het feit dat in kilometerswüde omtrek geen mogelijkheid aanwezig is te komen tot culturele activiteiten, omdat een gebouw ontbreekt. De architect de heer Giljam on derstreepte in zijn toespraak het doorzettingsvermogen van de heren Klompe, Oosse en Haringman, die hij dankte voor hun inzet voor de totstandkoming van het dorpshuis. Spr. had lof voor de hoofdaanne mer de heer C. A. Prince te Haam stede en diens onderaannemers, t.w. J. Prince, Serooskerke (timmer werk), A. Quartel, Dreischor (elek triciteit), J. Flohil, Scharendijke (smids- en loodgieterswerk) en M. J. Jonker, Haamstede (stoffering). Namens de aannemers bood spr. een (reeds in de secretarie aange brachte) boekenkast aan en een elektrische wandklok. „Dank" zU vele moeilijkheden „Het is me opgevallen dat de heer Klompe in zijn toespraak zei, het gebouw is tot stand gekomen, dank zij vele moeilijkheden", aldus Jhr. J. W. de Beaufort, burgemeester van Ruurlo in zijn toespraak. Hij vond het juist typisch dat het zó werd gezegd: „niet ondanks, maar dank zij vele moeilijkheden", want de moeilijkheden in het rampge bied hebben juist gestimuleerd om het goede tot stand te brengen, zo meende Jhr. de Beaufort, die een waardevolle herinnering bewaarde aan de adoptieperiode. „De hulp hier verleend was zo echt welbe steed", zo vervolgde hij, „zodat het hulpverlenen kon worden tot een ware vreugde". Spr. zeide dank baar te zijn dit te hebben mogen beleven en had respekt voor het stuk doorzettingsvermogen dat de bouw van het dorpshuis vereiste. De verleende hulp was niet louter een zaak liggend in het materiële vlak, maar er zijn persoonlijke vriendschapsbanden gelegd, die van grote waarde zijn. Jhr. de Beaufort bood hier op loco-burgemeester Klompe een smalfilm aan, vervaardigd door een Ruurlose arts. Op deze film zijn de verschillende hoog tepunten van de adoptie en „hoe het was en hoe het is" vastgelegd. De heer Klompe aanvaardde het geschenk in grote dank en merkte op: „dit betekent wel het einde van de adoptie, maar niet het einde van de vriendschap". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. In de Keilense- haven te Rotterdam is de 18-jarige schippersknecht B. Koster uit Friesland verdronken. Hij werd door de schipper van het sleep- schip ,,Haine" vermist. De man waarschuwde de rivierpolitie, die aan het dreggen is gegaan en in de namiddag het stoffelijk overschot van de knecht heeft geborgen. AMSTERDAM. Uit het water van de Prinsengracht te Amster dam is het in staat van ontbinding verkerende lijk van de 24-jarige Surinaamse zeeman L. A. Limon opgehaald. De politie stelt een on derzoek in. Het vermoeden bestaat, dat het hier een van de twee Su- rinamers betreft, die ruim een maand geleden na een taxirit weg liepen zonder te betalen. MAASTRICHT. Het 8-jarig jon getje A, van Deijck te Caberg- Maastricht, is even voorbij het kruispunt op de Brusselseweg voor een stilstaande autobus langs tegen een naderende personenauto opge lopen. Het ventje werd in zorgwek- kende toestand opgenomen in het ziekenhuis St. Annadal, waar hij om 5 uur in de middag is overle den. TILBURG. De 62-jarige Tilburge- naar H. Verhoeven is op de ring baan zuid te Tilburg dodelijk aan gereden door een Belgische vracht auto. De man, die een fiets bereed, had geen voorrang verleend. Hij kwam met zijn rijwiel in de berm aan de overzijde van de weg te recht en bleek op slag te zijn ge dood. 's-GRAVENHAGE. Zondagnacht om twee uur is bij San Roe co al Porto op de grote weg bij Milaan een Nederlandse personenauto uit Rotterdam in botsing gekomen met een tegenliggende vrachtauto. De Nederlandse auto werd bestuurd door de 35-jarige heer B. Pierot, technicus bij Nellen's machinefa briek, constructiewerkplaats en technisch bureau N.V. te Rotter dam. De bestuurder en een der procuratiehouders van het bedrijf, de 40-jarige heer A. H. Nellen, als mede de Italiaanse vertegenwoordi ger van de firma Nellen, de heer Phillipi, werden ernstig gewond. Kort nadat de gewonden naar het Burgerziekenhuis te Milaan waren vervoerd, zijn de heren Pierot en Phillipi aan hun verwondingen be zweken. Burgemeester J. C. A. Provily van Krommenie feliciteerde Se rooskerke met het geslaagde sluit stuk van de adoptie en prees de goede vorm, de indeling en de har monische kleuren van het dorps huis. Spr. herinnerde aan de goede banden, die ook met Krommenie zijn gegroeid, een bewijs waarvan was de aankomst van een bus met Serooskerkenaars te Krommenie in de afgelopen zomer. Omstreden passage Burgemeester Provily haakte hierna in op een opmerking ge maakt in het boek „Gekwelde Grond", waarin afkeurend wordt gesproken over 't feitt, dat de na de ramp hulpverlenende Krommenie- ers later 'n rekening indienden. Spr. verklaarde met klem, dat de mede werkers dit geld niet in eigen zak hebben gestoken. Het is ten goede gekomen aan het adoptiecomité, die er weer neuwe taken mee kon fi nancieren. Men moest een salaris bepalen om een loonbasis te heb ben voor eventuele onverhoopte uitkeringen in geval van een onge luk. Verder sprak nog namens de Ruurlose vrouwen mevr. H. B. Geels-Regelink, die herinnerde aan de activiteiten van de dames ten behoeve van het dorpshuis. Ter plaatse werd o.m. een oliebollen dag georganiseerd. Spr. bood een klok aan voor de kleine zaal. Tot slot dankte de heer Prince voor de verleende opdracht. Vermelden wij nog dat de secre taris, de heer Haringman, niet aan wezig kon zijn wegens ziekte. On der de „buitenlandse" aanwezigen bevond zich o.m. Jhr. H. J. I. baron van Tuyll van Serooskerken, bur gemeester van de adoptiegemeente Wisch. STAD EN PROVINCIE renesse N F.O. en „POMONA" Onder voorzitterschap van de heer J. C. Priemis werd in hotel Prummel alhier een bijeenkomst gehouden van de afdeling N.F.O. en de vereniging van oud-leerlingen Pomona", waarin de assistent bij de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst voor Zeeland en West-Bra bant een inleiding hield over de gladiolenteelt. De bijeenkomst werd tevens bijgewoond door de heer Osing, hoofdbestuurslid van de N.F.O. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat de openbare bijeenkomst belegd was, teneinde een ieder in de gelegenheid te stel len, door middel van de inleiding meer ervaring in de gladiolenteelt te verkrijgen. De inleider, de heer Spruit, be gon zijn praatje met op te merken dat de gladiolenteelt in Zeeland de laatste jaren meer opgang heeft ge maakt en dat het nu noodzakelijk is geworden dat de telers meer ken nis en voorlichting krijgen in deze materie. Uitvoerig ging hij daarna in op de verschillende aspecten, van de ziektebestrijding werd uitvoerig ziektebestrijding werd uitvoeriig behandeld, evenals de moeilijkhe den welke zich kunnen voordoen bij afname van het plantmateriaal, zoals kwaliteitsonderzoek, afgele verde hoeveelheid en garantiebe palingen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De ontwikkeling van het paard Daartoe uitgenodigd door de Cul turele Vereniging „Renesse", hield de geoloog prof. van der Vlerk in de bovenzaal van het dorpshuis al hier een lezing over de ontwikke ling van het paard. In zijn openingswoord verwel komde de voorzitter, de heer J. M. de Nooijer, in de eerste plaats de ruim 40 aanwezigen, waarna hij met een persoonlijk woord prof. van der Vl'erk hartelijk welkom heette. Daarna verkreeg de professor het woord, die met behulp van licht beelden en een film een overzicht gaf van de ontwikkeling van het paard, zoals dat plm. 85 miljoen jaren geleden op de wereld kwam, tot heden. Mede met behulp van een stamboom werd de ontwikke ling, overzichtelijk en begrijpelijk voor een leek, voorgesteld. Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd ge maakt. De geslaagde avond werd gesloten door de voorzitter, onder aanbieding van een boekwerk aan de spreker. elkerzee Burgerlijke stand en loop der bevolking over november 1958. Gehuwd: 12. Pieter Marinus van den Berge, 37 j. en Helena van der Linde, 32 j. Vertrokken: 4. C. L. Ornée naar Enkhuizen; 10. M. Hanse en gezin naar Duivendijke; 18. WHheimina de Jonge naar Renkurn' (Wolfheze). Loop der bevolking over no vember 1958. Ingekomen: 19. J. van der Wek ken en gezin uit Zierikzee; 22. Ma ria M. Geelhoed uit Kapelle. Vertrokken, G. E. de Regt en ge zin naar Meliskerke. DE ZEEKONINGIN 4. „Zeg eens, makker", vraagt Agua, op de kapitein en zijn ge vangene toelopend, „wie zijn jullie en waarom is die man geboeid?" „Men noemt mij kapitein Eén-oog", grijnst de zeeman, „en deze kerel is niemand anders dan Merlin, de tovenaarIk heb horen verluiden, dat degene, die hem aan Aram van Barranca uitlevert, een flinke beloning kan opstrijken". Agua krabt zich verrast achter het oor. „Sapristi", zegt hij dan, de zeeman bij de schouder grijpend, „denk je werkelijk dat je de goede vogel gevangen hebt, kapitein?" Hij werpt een nieuwsgierige blik op de tovepaar, die in somber zwijgen voor zich uitstaart. „Wel, als dit Merlin is, dan zal dat je geen windeieren leggen", vervolgt Agua. „Kom mee, kapitein, op naar Barranca, dan zullen we spoedig weten of je de juiste man te pakken hebt". Aram, die zich in de wapenkamer van het kasteel met een van zijn krijgers in de schermkunst bekwaamt, kijkt verwonderd op, als Agua plotseling komt binnenstuiven. „Er is een zeeman aan gekomen, die een gevangene bij zich heeft", rapporteert Agua op gewonden, „en hij beweert dat die gevangene Merlin, de tovenaar is. JAARVERGADERING Z.L.M. Waarschuwing van ir. M. A. Geuze MIDDELBURG, 15-12. „Het Wes ten zal z\jn consumptie niet onge limiteerd moeten opvoeren, maar een grotere spaarzaamheid moeten aanwenden ten opzichte van het individueel verworvene". Deze waarschuwing, vandaag uit gesproken op de algemene verga dering van de Zeeuwse Landbouw- Maatschappjj te Middelburg, was een der conclusies die de voorzit ter van deze maatschappij, ir. M. A. Geuze, trok uit een beschouwing van wat hij noemde „economische dreigingen". Deze dreigingen lieten zich in de rede van ir. Geuze kenmerken als het algemene overschottenprobleem dat echter in hevigheid Wordt over troffen door de economische machtsstrijd waarin de Sowjet- Unie de voornaamste rol speelt. De economische ontwikkeling in dit land beschouwend en deze stellend als de resultaten van intensivering van de productie, meende ir. Geuze ervoor te moeten waarschuwen, dat de toenemende produktie gebruikt zal worden in de economische oor logvoering, wanneer de levensstan daard in dit land op gelijk peil zal zijn geconsolideerd. De spaarzaamheid die het wes ten hiertegenover ten aanzien van de consumptieve sector moet be zigen, wordt echter lang niet in voldoende mate gerealiseerd, aldus spreker verder in zijn betoog. Met name is dit volgens hem duidelijk komen vast te staan in het zg. „vlasdrama", een toestand die de waarschuwing heeft doen opgaan dat het voor het westen een groot gevaar zou betekenen, indien hij noordgouwe Uitvoering „Het Gouwse Masker" De toneelvereniging „Het Gouwse Masker" zal deze week voor de tweede maal sinds de oprichting een toneelstuk voor het voetlicht brengen, nl. „De familie Gregorij". Dit stuk speelt tegen de kersttijd, zodat de tijd van opvoering ge schikt gekozen is. Opnieuw zal nu blijken dat „Het Gouwse Masker" zijn taak serieus opneemt, zoals dat reeds eenmaal gebleken is Deze toneelavond wordt georganiseerd door de Culturele Vereniging. Er wordt een goede opkomst ver wacht voor deze avond, welke wij van harte aanbevelen. In de woestijn bij Cairo zijn za terdag 80.000 boeken verbrand die bij het onderwijs in geschiedenis, Frans en Engels in Egypte werden gebruikt. Het ministerie van onder wijs had de boeken tot de brand stapel veroordeeld, omdat zij passa ges bevatten die in strijd zijn „met de Arabische nationale geest of het Mohammedaanse geloof". voor haar vlasindustrie moest re-* kenen op duurzame aankoopmoge-J lijkheden van grondstoffen in de Sowjet-Unie. Wat de zuivel in ons land aan gaat sprak ir. Geuze over „een niet verwachte en nauwelijks voorspel de manier" waarop wij over het dieptepunt in deze industrie heen zijn, zo onverwacht dat er zelfs een tekort aan boter is. In tegenstelling met vroeger zijn de thans geldende problemen, die zich voordoen bij de financiering van het land- en tuinbouwbedrijf, terug te voeren op de meer alge mene vraagstukken, die verband houden met de plaats van de land bouw in de Nederlandse economie. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 15-12. K lei aardappelen 35 mm. opwaarts, Eigenheimers f 13,50-14,50; Bintje f 16,50-17,50; Koopmans Blauwe f 14-15; Bevelanders f 12-13; Meer- landers f 12,50-13,50. 40 mm. opwaarts gewassen van de kleigrond: Eigenheimers f 16. Bintje van de kleigrond in twee maten gesorteerd voor de export: 35 mm. opwaarts f 19; 45 mm. op waarts f 20. Z a n d-aardappelen 35 mm. op- wsaarts: IJsselster f 9-9,50; Liber- tas f 9-10,50. Voeraardappelen f 2,50-4,00, prij zen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip ot auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 15-12. Officieuze noteringen per 100 kg franco Rot terdam. Tarwe - bij zeer weinig vraag - rode op vochtconditie levering deze week tot f 30,70, levering volgende week f 30,80; witte, op vochtcondi tie tot f 31,00. Voedergranen: goed prijshou dend. Zomergerst, naar kwaliteit f 25,25-25,75, geschoonde f 26,25; haver, naar kwaliteit f 24,00-25,50, extra blanke f 26,00; rogge iets vaster, doorsneekwaliteit (17-18 vocht) tot f 22,00, bakrogge f 22,50. Peulvruchten: gemakkelijker: Groene erwten f 34,0055,00, schok kers f 50,00-87,50, bruine bonen f 60,00-82,50, alles boerenschoon; prima geschoonde blanke kwali teit bruine bonen circa f 100,00. Zelfwerkzaamheid - Welkom - Goedaardigs Vocht - Gesprek - Licht en „Duum" Naar de mens gesproken kan het jaareinde - of liever de laatste maand van het al stokoude 1958 - niet slecht meer worden. Opnieuw immers is Eilandman te Seroosker ke een hart onder de riem gestoken, die Eilandman 't geloof in de mens heid doet behouden. Het is goed in dit verband ook te denken aan het dorpshuis natuurlijk, dat er ge komen is met een handvol hulp en een schepel zelfwerkzaamheid van de inwoners. Feit van het jaar is en blijft de afbraak van de school daar, door eigen mensen en het op ruimen van het dorpsplein door eigen mensen, want „zelf doen" ft daar de leuze van de dag. Enfin, Eilandman komt „Seroos" opgere den en daar staat al een man te wenken. De vriendelijkste man van de polder Schouwen vrienden, die alles deed om het welkom te „Se roos" hartgrondig te onderstrepen. Toen het „dorpshuisklusje" was af gelopen, was daar weer -die man, die riep: „nie naer raus rieë, irst iee drienke". Toen heeft Eilandman de vriendelijkste vrouw van de polder Schouwen ontmoet, die thee schonk en - al was het maar som ber weertje- Eilandman ft in een puike stemming van Serooskerke weggereden, denkend aan heel veel goedaardigs dat nog in de mensenharten verscholen zit en er (heel vaak) uitkomt ook. Denkend intussen ook aan de verzekeringsman, die zijn directie bracht tot allerlei tevredenheidsbe tuigingen, want de man „smeerde heel wat lieden een polis aan de broek". Er was echter een „maar" aan de tevredenheidsbetuigingen, de man besproeide zijn succes te vaak met vocht, dat bij bepaalde hoeveelheden gebruikt, voert tot al te grote vrolijkheid. Het werd een waarschuwing en het werd tenslot te een poging aan dit euvel iets te doen. Een vertegenwoordiger van een bureau, dat zich met dergelijke zaken inlaat, werd in de arm geno men en de directie arrangeerde een gesprek tussen de man en de man (van het bureau). Het gesprek duurde lang en na afloop infor meerde een der directeuren voor zichtig of alles goed was verlopen. „Uitstekend", zei de man van het bureau, „hij heeft me een studie verzekering van ettelijke duizenden verkocht", waarmee slechts gezegd is dat ook succes soms een betrek kelijke zaak kan zijn. Wie hier een geestig element in ontdekt, zal ook zijn ingenomen met het kantongerechtverhaal, waarbij het ging om luttele gul dens. Een „verdachte" wilde tegen de justitiële stroom optornen, om dat hij meende bar onrechtvaardig behandeld te zijn. Hij werd gever baliseerd omdat zijn licht niet goed brandde, maar als verweer voerde hij aan uiterst langzaam te hebben gereden en dan heeft men geen uit bundige bundel licht. De rechter trapte echter niet erg vlot in 't ver haal en toen het tot de eis kwam, pleegde de verdachte de volgende - historisch geworden - „m&r edel achtbare, das oal te art op den duum esloge". De rechter produ ceerde boven zijn bef een gulle, zij het beheerste lacht, en zei mild: „nu vooruit f 1 dan!" feuilleton 99 Streekroman door HANOL SPOOR Ze besloot terug te keren tot het punt waar ze haar wandeling was begonnen .Van daaruit zou ze het duinpaadje kunnen terugvinden, en vandaar was de weg naar het dorp gemakkelijk te vinden. Zonder haast, ze was nu toch kletsnat, keerde ze om en volgde weer de zeekant. Het was opko mend water en ze moest telkens uitwijken voor een vooruitspringen de golf. Opeens stond ze stil. Ver stijfd van schrik keek ze naar het kabbelende water. Ze kon niet ver der. Voor haar en ook rechts en links was er water. De mist had haar belet uit te zien, met het ge volg dat ze was ingesloten. De kil len waren volgelopen en ze was net tussen de zee en zo'n kil geraakt. Ze begreep onmiddellijk dat ze in groot gevaar verkeerde. Bij helder weer zou ze de situatie gemakkelijk kunnen overzien, en kostte het geen moeite om zelfs zonder natte voe ten het droge strand weer te berei ken. Nu kon ze niet veel tijd verlo ren laten gaan, ook achter haar kon het water ieder ogenblik opdringen. Ze kon beter onmiddellijk de kil doorwaden. Haastig trok ze haar schoenen en kousen uit. Zenuw achtig draaide ze om en om. Ze struikelde door haar haast, en slaakte een hartverscheurende, kreet. Nu was ze de richting kwijt. Wat was de kil en waar de zee? Ze keek naar de dreigend opko mende vloed. Aan weerszijden was het water even woelig. Ze zou nog een poging wagen, maar de angst was al zo groot, dat ze luidkeels om hulp riep. Voorzichtig liep ze het water in. Al hoger en hoger klom het, en, nog steeds geen aan wijzing dat ze het dieptepunt was gepasseerd. Was dit toch de zee en niet de kil? Dan terug, en aan de andere kant geprobeerd. Ze schrok. In een paar minuten was de strook droog zand veel kleiner geworden. Haar angst gaf aan haar stem geluid een enorme kracht. Zij hoop te dat een gelukkig toeval iemand haar richting zou uitsturen. Tergend langzaam, en toch veel te snel, was het laatste stukje zand overspoeld. Al hoger en hoger kwam nu het water. Mia verzette geen voet meer, wetend dat ook in de kil het water te hoog zou zijn. Ze zou moeten zwemmen, maar wilde dat zo veel mogelijk uitstel len, met een laatste beetje hoop dat hulp zou opdagen. Ze werd schor van het roepen, en toch gaf ze het nog niet op. Nu de dood op haar loerde kreeg het le ven nieuwe waarde voor haar. Ze was veel te jong om te sterven. Was er één jong meisje op de we reld, die zo eenzaam en verlaten aan haar eind was gekomen? Nog hoger kwam het water. Haar mantel woog als lood. Door en door verkleumd stond ze te klap pertanden, en schreide als een klein kind. Het water kwam tot ver bo ven haar middel, en ze meende de stroom reeds aan haar voeten te voelen trekken. Met geen andere hoop dan haar leven tot het uiterste te rekken, ontdeed ze zich van haar zware mantel. Mia voelde de koude in haar botten trekken. Zonder te we ten in welke richting zij zich be woog strekte zij haar armen uit, liet zich verder in het water glij den en zwom, zwom voor haar le ven. HOOFDSTUK XXII. Dilo als redder in de nood. Zonder enig vermoeden wat er buiten plaats vond, bespraken de Verhagens met Paul en Lydia nog eens het gehele verloop van de brand. Nu eerst hoorde Lydia van de pogingen die haar broer al ge daan had om met minder eerlijke manieren Frank van zijn bedrijf te krijgen. Ze schaamde zich werke lijk dat haar broer zo ver gegaan was om zelfs een dagvaarding te sturen. Ze was blij dat een van Pauls vrienden aan Frank rechts kundige bijstand verleende. Nu werd haar ook pas duidelijk dat het afnemen van de vallei aan de Verhagens grote geldelijke verlie zen had gebracht. Nu de huwelijksreis toch onder broken werd, en zijn vrienden aan alle kanten hulp nodig hadden, achtte Paul het beter Lydia nu in eens goed in te lichten. Lydia vond het niet meer dan vanzelfsprekend dat ze zoveel mo gelijk zou trachten goed te maken hetgeen haar broer aan anderen te kort deed. Natuurlijk zou haar broer van vele van 2ijn plannen afstand moe ten doen, maar hoe kreeg ze hem zo ver? (Wordt vwvoigd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5