Dulles en de Gaulle eens Leden van de P* v* cL A* verlieten vergadering van Tweede Kamer over krachtige houding inzake Berlijn DE ZIERIKZEESCHE COURANT HET AFTREDEN VAN MAO TSE TOENG Alleen Rood-China zou belang bij oorlog hebben GEEN ENTHOUSIASME VOOR ROUNTREE IN BAGDAD De strijd in Algerië O.E.E.S.-ministerraad bereikt geen overeenstemming Prof. Beel informateur Burghs café kreeg congreszaal annex eetzaal DINSDAG 16 DECEMBER 1958 No. 18482 115e jaargang ZIERDESCHGMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per v/eek 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vjh. Lakenman Ochtman, Zierikzoe. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Nieuwe heftige botsing •s-GRAVENHAGE, 15-12. De le den van de P.v.d.A. hebben tijdens de vandaag gehouden vergadering van de Tweede Kamer de zaal ver laten. Minister Hofstra en de P.v. d.A. wilden geen medewerking verlenen aan de afdoening van alle belastingvoorstellen gelyk. De ver gadering werd geschorst toen bij de stemming over de verlenging van de duur van de directe belas tingen de vereiste meerderheid van de helft plus één niet aan wezig was. In de vergadering deelde de voor zitter mee van oordeel te zijn, dat beide belastingontwerpen tegelijk behandeld dienden te worden en dat beide ontwerpen dus niet ge scheiden moesten worden, nl. het wetsontwerp dat verlenging beoogt van de tijdelijke verhoging van enige directe belastingen, alsmede maatregelen m.b.t. de vervroegde afschrijving en de investeringsaf trek. Het tweede wetsontwerp stelt voor verlenging van de tijdelijke verhoging van enige belastingen alsmede van de tijdelijke vrijstel ling van omzetbelasting voor siga ren eveneens voor een termijn van twee jaar. De heer Burger (Arb.), zegt dat er voor het eerste belastingontwerp geen urgentie bestaat. Hij acht het zonderling de schorsing thans on gedaan te maken, terwijl de mi nister te kennen heeft gegeven, dat hij de behandeling niet wilde voort zetten. Het blijkt, dat de minister slechts een bepaald ontwerp wil behandeld zien. Spr. vraagt of bet de president bekend is, of de mi nister bereid is het andere ontwerp ook te behandelen. De voorzitter zegt dat de Kamer autonoom is en zelfstandig beslist. Zij kan zich nooit laten dwingen door een minister. De heer Burger stelt vast, dat als het voorstel van de voorzitter aan genomen wordt, er een wetsont werp zal worden behandeld zonder dat de minister er bij is. Dus doen de zou de Kamer doen blijken dat zij niet de verantwoordelijkheid op zich wil nemen van wat gebeurd is. Wanneer de minister van Finan- BRIEF VAN MINISTER HOFSTRA 's-GRAVENHAGE, 15-12. De mi nister van Financiën heeft in een brief aan de voorzitter der Tweede Kamer het volgende meegedeeld: „Na het conflict, dat zich donder dag jl. bij de behandeling van de belastingontwerpen heeft voorge daan, behoort, naar de opvatting van het kabinet, ingevolge normaal staatsrechtelijk gebruik, de behan deling van het tweetal ontwerpen van wet eerst voortgang te vinden, nadat deze conflictsituatie tot een oplossing is gebracht. Het kabinet is echter op de in mijn brief van 12 december jl. uiteengezette gron den bereid verder mede te werken aan de behandeling van het wets ontwerp betreffende de indirecte belastingen, uiteraard voor zover zulks zonder politieke discussie mo gelijk is. Nu mij gebleken is, dat de Kamer dit wetsontwerp niet op zich zelf en los van het andere wetsontwerp als een technische aangelegenheid zal afhandelen, doch beide wets ontwerpen tegelijk wenst af te doen, acht ik mij niet in staat bij de behandeling van beide wetsont werpen aanwezig te zijn". De voorzitter der Tweede Kamer heeft in de vergadering van van daag mededeling gedaan over de opvatting van de minister in dezen. ciën niet aanwezig zal zijn, zal hij de vrijheid nemen de vergadering te verlaten. Bij de beraadslaging over het voorstel van de voorzitter, zegt de heer Gortzak (comm. gr.) dat de orde z.i. er door verstoord wordt. Het is in de parlementaire geschie denis nog niet voorgekomen dat een wetsontwerp wordt besproken zonder dat de betrokken minister er bij is. De voorzitter merkt op dat meer malen initiatiefvoorstellen zijn be handeld. Hij ziet geen staatsrechte lijke bezwaren. Het voorstel van de voorzitter wordt aangenomen met 71 tegen 44 stemmen. Tegen: P.v.d.A. en de beide com munistische fracties. De leden van de P.v.d.A. verla ten nu de vergadering, gevolgd door de communistische leden. De officiële bekendmaking laat nog op zich wachten PEKING, 15-12. Het Franse pers bureau A.F.P. meldt uit Peking, dat het besluit van Mao Tse Toeng om af te treden als staatshoofd van communistisch China door partij functionarissen is aangekondigd op bijeenkomsten op de voornaamste regeringsbureaux en op de univer siteiten van Peking. De kranten en de radio-omroep hebben echter nog geen officiële berichten hierover verspreid. De officiële bekendmaking van Mao's aftreden wordt kennelijk aangehouden, opdat de openbare mening eerst rijp kan worden ge maakt voor de verandering. Het of ficieuze nieuws heeft de gemoede ren in Peking zeer in beweging ge bracht Over het algemeen hebben de Chinezen een diepe bewondering voor Mao. Men verwachtte alge meen dat hij voor een nieuwe ambtsperiode van 4 jaar zou WDr- den gekozen, als de nationale volks vergadering begin volgend jaar bij een zou komen. Er doen, talloze geruchten de ron de over meningsverschillen die op de conferentie te Woe Han aan de dag zouden zijn getreden over de kwestie der volkscommunes, op mi litaire leest geschoeide volksge meenschappen. Op het congres van de Stichting voor Europese duituur in Milaan heeft Z.K.H. Prins Bernhardt, die president is van de stichting, de „Erasmus prijs van Rotterdam", een bedrag van 100.000 gulden, uitgereikt aan de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, Leopold Figl, die de prijs aanvaardde namens Adolf Schaerf, de president van Oostenrijk. De prijs is toegekend aan Oostenrijk omdat dit land na een rijk en machtig verleden in het ongeluk werd gestort, maar de moed niet verloor. - De foto laat zien hoe Prins Bernhard, na het uitreiken van de prijs, Figl de hand drukte. Overleg over raketbases in Frankrijk PARIJS, 15-12. - Generaal De Gaulle, de Franse minister-presi dent, heeft maandag de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, DuUes, ontvangen, met wie hij heeft gesproken over wereld problemen. Van betrouwbare zijde werd ver nomen, dat de bouw van bases voor raketten voor middelgrote afstand in Frankrijk, het belangrijkste on derwerp van gesprek is geweest. De Fransen willen in grote mate zeggenschap over dergelijke bases hebben wanneer en voorzover ze op Frans gebied worden gebouwd. Een Franse woordvoerder zei na afloop van het onderhoud, dat an derhalf uur duurde, dat de beide staatslieden het er over eens waren dat men inzake Berlijn een krach tige houding moet aannemen. Naast hun overleg over de raket bases en de Russische nota inzake Berlijn, hadden De Gaulle en Dul les ook gesproken over het Duitse probleem en De Gaulles voorstel len inzake nauwere samenwerking tussen Frankrijk, Amerika en En geland. Het Algerijnse vraagstuk was „genoemd" in verband met de behandeling in de V.N. van de Afri kaans-Aziatische resolutie, waarbij de V.S. zich onthield. De Gaulle sprak later nog met de Italiaanse premier Fanfani en zal dinsdag en woensdag nog ont moetingen hebben met de Oosten rijkse kanselier Figl en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. Het conservatieve Parijse blad „Paris-Presse" schreef maandag, dat De Gaulle aan Dulles Frank rijk als een grote mogendheid heeft voorgesteld. Het blad drong er op aan dat De Gaulle zijn stel ling naar voren brengt, dat de NAVO zijn geldigheid over de ge hele wereld gaat uitstrekken, spe ciaal daar waar het nodig is de communistische macht binnen de perken te houden. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen zint de Franse regering in zake de raketbases op een ge meenschappelijk Frans-Amerikaans controlesysteem, gelijk aan het Brits-Amerikaanse voor de lan- ceerinrichtingen in Engeland, welke ook niet van de Shape en Norstad afhankelijk zijn. MEVROUW ROOSEVELT SPRAK MET CHROESJTSJEF BOSTON, 15-12. Mevr. Eleanor Roosevelt heeft zondagavond in Boston verklaard, dat premier Chroesjtsjef haar bij een recent ge sprek in Moskou heeft gezegd, dat in geval van een wereldoorlog west-Europa en Engeland in een dag tijds vernietigd zullen zijn. De tweede dag van een wereld conflict zou het einde van de Ver- Staten brengen, doch ook de Sow- jet-Unie zou ernstig van Ameri- ben. Volgens mevr. Roosevelt zou communistisch China als enige mo gendheid een nieuwe wereldoorlog overleven. Dit is dan ook het enige land dat eventueel belang bij een atoomoorlog zou hebben, meent zij. Mevr. Roosevelt voegde hier nog aan toe, dat communistisch China wellicht probeert een derde we reldoorlog te ontketenen, door de nationalisten via Quemoy en Mat- soe te prikkelen tot een aanval op het communistische vasteland, waardoor de Ver. Staten in het kaanse represailles te lijden heb- conflict betrokken zouden raken. CAIRO, 15-12. Het onder toe zicht van de regering staande Egyptische persbureau „Mena" meldde maandag, dat de Ameri kaanse onderminister voor buiten landse zaken, William Rountree, die thans een reis door het Mid den-Oosten maakt, op het vlieg veld van Bagdad, bij aankomst uit Cairo, door de politie tegen een vijandige menigte moest worden beschermd. Volgens „Mena" was er een grote menigte op de been, die met pam fletten zwaaide en riep: „Ga naar huis, Rountree!" en „Wij willen CAIRO, 15-12. In een door de Algerijnse opstandelingen te Cairo uitgegeven communique wordt ge zegd, dat er in Algerië in de pe riode van 9 t/m 12 december bij overvallen en gevechten 418 Franse militairen zijn gedood, 118 gewond en 52 gevangen genomen. Boven dien waren er vier vliegtuigen neergeschoten, één trein opgeblazen en 22 voertuigen vernield. VENLO. Het gemeentebestuur te Kessel heeft van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen goedkeuring gekregen om f 102.245 te besteden voor instand houding van de ruïne van het kas teel Keverberg te Kessel. In deze kosten neemt het rijk voor 00 pet. deel. niet dat u ons land met samen zweringen bevuilt". Onder politie bewaking vertrok Rountree vervol gens naar de Amerikaanse am bassade. Maandag, eerder op de dag, had Rountree, bij zijn vertrek uit Cairo, verklaard dat hij zich niet bezorgd maakte over' de berichten, dat de toestand in Bagdad gespannen was en dat zijn bezoek aan de Iraakse hoofdstad mogelijk moeilijkheden zou veroorzaken. Bloemen voor H.M. de koningin 's-GRAVENHAGE, 15-12. Ter ge- legenheid van Koninkrijksdag heb ben de regeringen van Suriname, de Nederlandse Antillen en Neder land aan H.M. de Koningin bloemen laten aanbieden. De bloemen uit de west zijn per K.L.M. van Paramaribo en Willem stad naar Schiphol gevlogen. Kamerleden teruggeroepen STRAATSBURG, 15-12. De Ne- derlandse niet-socialistische Ka merleden, die zitting hebben in het Europese parlement te Straats burg, zijn door hun fracties onver wijld teruggeroepen om morgen (dinsdag 18 dec.) in de Tweede Ka mer aanwezig U kunnen zijn. PARIJS, 15-12. De Westduitse vice-bondskanselier Ludwig Er- hard, heeft na afloop van de bij eenkomst van de ministerraad van de O.E.E.S. verklaard, dat geen overeenstemming is bereikt over het verbinden van de Europese ge meenschappelijke markt met de elf O.E.E.S.-staten, die hieraan geen deel hebben. De besprekingen zijn verdaagd tot 15 januari 1959. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Barmhartigheid zonder warm- i hartigheid is armhartigheid. 1 Vanmiddag hernieuwde stemming over belastingvoorstellen 's-GRAVENnAGE, 16-12. Op de agenda voor de vergadering die de Tweede Kamer vanmiddag om één uur (13.00 uur) zal houden, staat de hernieuwde stemming over het wetsontwerp „verlenging van de tijdelijke verhoging van enige be lastingen alsmede van de tijdelijke vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren". Ook zal gesproken worden over het wetsontwerp „verlenging van de tijdelijke verhoging van enige directe belastingen alsmede maat regelen met betrekking tot de ver vroegde afschrijving en de inves teringsaftrek". Het kabinet der koningin deelt mede: „H.M. de koningin heeft aan de minister van staat, prof. dr. L. J. M. Beel verzocht als informateur op te treden, en wel om na inge steld onderzoek haar te rapporte ren over mogelijkheden om op korte termijn tot een oplossing van de ingetreden kabinetscrisis te ge raken". Straaljager verongelukt 's-GRAVENHAGE, 15-12. Heden, middag omstreeks kwart over twee is een RF-84f Thunderflash van de Noorse luchtmacht op de vliegbasis Soesterberg verongelukt. De vlieger maakte een te korte landing. Het toestel kwam vóór het begin van de baan aan de grond en werd ern stig beschadigd. De vlieger is met verwondingen aan het hoofd naar het militair hospitaal „Oog en Al" in Utrecht vervoerd. Drijvende bok vast in spoorbrug UTRECHT, 16-12. Omstreeks half elf maandagavond Is een drijvende bok vastgelopen in een spoorbrug over de Oude Maas. De brug is iets gelicht en ook beschadigd. De D-treiu naar Parijs is by Baren- drecht opgevangen. De reizigers werden vandaar met bussen naar Roosendaal vervoerd, vanwaar de reis per trein vervol gens werd voortgezet. De schade is inmiddels hersteld. (Eigen foto). Het café hotel van de heer K. J. Bakker - de laatste jaren gespecialiseerd op het zomertoerisme - heeft een belangrijke metamorfose ondergaan. In de toekomst komt een groter aantal kamers ter beschikking van de gasten. In de afgelopen iveek is men tevens gereed gekomen met een fraaie congreszaal annex eetzaal. Boven deze zaal zullen een aantal kamers worden gebouwd. Een achter het oude café staande landbouw- schuur werd voor de helft afgebroken, zodat er plaats werd vrij gemaakt voor de congreszaal, met een oppervlakte van 814 X 9 X 33,i m2. Daar naast kwam een keurig eetzaaltje, terwijl nog plaats over was voor de bouw van een nieuwe keuken. De vlerkante zaal is voorzien van grote ramen. Hij heeft een aparte in gang, De lambrizering is uitgevoerd met zg. Limba-materiaal. Het pla fond is gemaakt van een nietiw vezelprodukt Linex. De vloer is van grenenhout. De verlichting bestaat uit T.L.-lampen en een groot aantal wandlampjesHet meubilair bestaat uit in buisconstructie uitgevoerde stoelen en moderne tafels. Toiletten met douche-inrichting en een keu ken met Frigidaire koelinrichting completeren het geheel. De afscheiding tussen zaal en eetzaal wordt gevormd door zg. harmonica deuren. Het ligt nog In de bedoeling van de eigenaar het oude café ge heel te vernieuwen. De nieuwe zaal zal morgen (woensdag) door burge meester Jhr. A. van Citter» officieel worden geopend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1