Het westen verwerpt de Russische voorstellen inzake status Berlijn Ontwerp algemene- weduwen- en wezenverzekering ingediend DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG IS DECEMBER 1958 No. 18481 115e jaargang ZIERIKZEE SCHE m NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannev/ekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 VERGADERING TE PARIJS Recht op vrije toegang tot de stad blijft gehandhaafd PARIJS, 14-12. De thans te Pa rijs vergaderende ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en west-Duitsland, hebben de Sow- jetrussische voorstellen betreffende Berlijn verworpen. 2 In een zondagavond in de Franse hoofdstad uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en west-Duitsland vastbesloten zijn in west-Berlijn te blijven. „De eenzijdige verwerping door de Sowjet-Unie van haar verplich tingen tegenover ons is onaan vaardbaar", aldus de bekendma king, die werd uitgegeven na de besprekingen van de ministers John Foster Dulles, Selwyn Lloyd, Mau rice Couve de Murville en dr. Hein- rich Von Brentano, respectievelijk ministers van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten en van Gr.- Brittannië, Frankrijk en west- Duitsland. Vrtfe toegang De ministers van Buitenlandse Zaken verklaarden voorts, dat hun landen het recht van vrije toegang tot west-Berlijn zullen handhaven. Zij verklaarden het stellen van Oostduitse autoriteiten in de Sow- jet-zöne, in de plaats van de Rus- Mening van senator: „Nasser's zon is slinkende" NEW YORK, 14-12. Senator Ja cob Javits (republikein) heeft za terdag in New York verklaard, dat gebleken is dat de zon van presi dent Nasser aan het ondergaan is en dat diens invloedssfeer slinkt tot de grenzen van Egypte. Hierdoor heeft het Westen nu een prachtige gelegenheid om ini tiatief in het Midden-Oosten te tonen, aldus de senator. De gebeur tenissen hebben duidelijk aange toond, dat het geschil tussen Israël en de Arabische landen niet de voornaamste bron is voor de on rust in het Midden-Oosten. Dit ge schil is slechts een nevenprodukt van het vurige Arabische nationa lisme en de vreemdelingenhaat, al dus senator Jacob Javits. Prins Bernhard reikt Erasmusprijs uit MILAAN, 13-12. Prins Bernhard heeft op het 2e congres van de „Fondation Europeënne de la Cul ture" bij de uitreiking van de Eras musprijs aan ir. L. Figl, minister van buitenlandse zaken van Oos tenrijk, als vertegenwoordiger van de Oostenrijkse president dr. A. Schaerf, een rede gehouden. Guinea lid van V.N. NEW YORK. De nieuwe Afri kaanse onafhankelijke staat Guinea is vrijdagavond als lid van de Ver enigde Naties aangenomen. sische bestuurders, onaanvaardbaar te achten. De vier westerse ministers van Buitenlandse Zaken hebben over eenstemming bereikt over de voor naamste vraagstukken, die in hun antwoorden op de Sow jet-nota van 27 november jl. zullen worden be handeld. Zij zullen hun NAVO-bondge- noten raadplegen, waarna hun re geringen de antwoordnota's zullen opstellen. Op de bijeenkomst van zondag zijn de ontwikkelingen van de situatie rondom Berlijn in de afgelopen maand besproken. Hier bij werd door de burgemeester van De Sowjet-Unie heeft vrijdag op de conferentie inzake het voorko men van onverhoedse aanvallen nieuwe voorstellen betreffende con trol e te landen ln de lucht inge diend. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. Blijkens een mededeling van de persdienst van de P.T.T. bedroeg op 1 december 1958 het aantal geregistreerde radio ontvangtoestellen in Nederland 2.480.551 tegen 2.471.360 op 1 no vember 1958. Het aantal aangege ven televisietoestellen steeg in het- zelde tijdvak van 359.229 tot 374.738 (t.m. 12 december 383.266). Op 1 de cember 1958 waren er 508.829 aan geslotenen op het draadomroepnet tegen 509.380 op 1 november 1958. ROTTERDAM. In de westelijke buis van de Maastunnel te Rotter dam, de verbinding noord-zuid heeft zich een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 42-jarige havenarbeider C. A. Smits Schouten uit de Jaffadwarsstraat te Rotterdam. SCHIEDAM. In de Dr. Nolet- stichting te Schiedam is overleden de vijfjarige Hendrikus Lansber gen uit Kethel (gem. Schiedam). Het ventje werd op de Vlaardin- gerweg te Kethel door een perso nenauto aangereden, toen hij, bang voor een hond, plotseling de rijweg opliep. LAREN. In het St. Janszieken huis te Laren in de vierjarige Hen- drika Keizer uit Eemnes overleden, die bij het onvoorzichtig overste ken van de Wakkerendijk te Eem nes door een bestelauto uit Huizen werd aangereden. In bewusteloze toestand werd zij naar het zieken huis overgebracht. 's-GRAVENHAGE. De Neder landse metaalindustrie is er in de afgelopen vijf jaar, ondanks tegen werkende factoren in de investe ringssfeer, in geslaagd haar pro- duktie-apparaat aanzienlijk uit te breiden. Zo zelfs, dat thans 30 pro cent van alle werknemers een be staan vindt in de metaalindustrie, terwijl een gelijk percentage van de totale industriële omzet de me taalindustrie toekomt. west-Berlijn, Willy Brandt, een mondelinge toelichting gegeven. PARIJS, 15-12. De burgemeester van west-Berlijn, Willy Brandt, heeft in een vraaggesprek met „France-Soir" verklaard, dat zijn grote zorg is, dat Moskou zich zou kunnen vergissen over de vastbe slotenheid van het Westen om in Berlijn te blijven. b De Amerikaans© minister van buitenlandse zaken, Dulles, is za terdagochtend op het vliegveld Orly bij Pariji aangekomen, waar hij zal deelnemen aan de NAVO- conferentie. b De politiek© commissie van de VN., heeft zaterdag met 32 tegen 18 stemmen, bij 30 onthoudingen, de algemene vergadering aanbevolen het recht van het Algerijnse volk op onafhankelijkheid te erkennen. Geen verdere begrotingsbehandeling in het parlement 's-GRAVENHAGE. Er zullen in het parlement geen begrotings hoofdstukken meer worden verde digd door het huidige kabinet. Dit heeft minister-president dr. Drees medegedeeld na een kabinetszit ting, die van twee uur tot kwart over vijf heeft geduurd. De begro tingen van Oorlog, Marine, Ver keer en Waterstaat, Sociale Zaken en Volksgezondheid en Zaken over zee, alsmede de wet op de middelen Plan voor ijzer- en staal bedrijf op Rosenbnrg ESSEN, 13-12. De firma Fried. Krupp te Essen heeft bevestigd, dat zij nog deze maand op uitnodiging van de Staalstudiestichting te Rot terdam een voorlopig ontwerp zal indienen voor een ijzer- en staal bedrijf met een aanvankelijke ca paciteit van 300.000 ton ruw staal, welke later tot twee a drie mil joen ton vergroot zal kunnen wor den. De kosten voor het project zullen ongeveer 380 400 miljoen gulden belopen, waarbij reeds bij het ontwerpen rekening gehouden is met de latere uitbreiding. Het staat echter nog niet vast, of de firma Krupp ook de uitvoering van het plan zal krijgen, daar zij daar voor concurrentie van andere on dernemingen heeft. en de begrotingen van het Gemeen te fonds, het Scheepvaartfonds, en het staatsbedrijf „Artillerie-inrich tingen" zouden de Tweede Kamer nog moeten passeren. Wel zal een deel van de belas- tingontwerpen, dat zoals dr. Drees opmerkte vermoedelijk geen moei lijkheden zal veroorzaken, normaal worden afgehandeld. Prof. Oud wenst nieuwe verkiezingen 's-GRAVENHAGE. „Er zal een nieuw kabinet moeten komen. Naar mijn mening zal het de beste op lossing zijn, dat aan de vorming van dat kabinet een nieuwe vekier- zing van de Tweede Kamer zal voorafgaan. Ik hoop dat het moge lijk zal blijken, dat de overgebleven ministers het in die richting sturen. Zij kunnen dan in een kort over gangstijdperk van enkele maanden in overleg met de Kamers de ur gente maatregelen blijven nemen. Inmiddels kunnen de verkiezingen worden gehouden en in het vroege voorjaar van 1959 kan een nieuw kabinet optreden". Dit heeft de voorzitter van de V.V.D., prof. mr. P. J. Oud, gezegd in een radiotoespraak, die hij aan de kabinetscrisis wijdde. Uitkeringen van 1326 en 1968 gulden per jaar 's-GRAVENHAGE. De regering heeft thans bij de Tweede Kamer ingediend een ontwerp van wet voor een algemene weduwen- en wezenverzekering. In de zeer uitvoerige toelichting tot dit ontwerp worden eerst be sproken de bestaande regeling voor weduwen en wezen ingevolge de ongevallenwetten en de invalidi teitswet, de bestaande toeslagrege lingen, de pogingen, die reeds ge daan zijn om de weduwen- en we zenverzekering uit te breiden tot de zelfstandigen, het in 1954 door de K.V.P. gedane voorstel voor een noodvoorziening, het S.E.R.-advies over het huidige ontwerp, waarna de regering uiteenzet, dat zij de technische opbouw van bijgaande wetsontwerp heeft gebaseerd op een situatie, waarin de alge mene kinderbijslagverze- kerine en de algemene we duwen- en wezenverzeke ring naast elkaar in werking zul len zijn. Uit de - alleen om redenen van wetstechniek noodzakelijke - keuze inzake de opzet van dit wetsont werp mag niet de gevolgtrekking worden gemaakt, dat reeds een be slissing zou zjjn gevallen om de kinderbüslagverzekering eerder in te voeren dan de weduwen- en wezenverzekering. Hoogte der uitkeringen Weduwcnpensioen Zolang de weduwe een of meer kinderen beneden 18 jaar te ver zorgen heeft, bedraagt het wedu- wenpensioen f 1968,per jaar. In ZEER ERNSTIGE VERKEERSONGELUKKEN Vrouw en dochtertje en twee broertjes gedood TEGELEN, 13-12. - Vanmiddag omstreeks drie uur is op de Mau- ritsstraat te Tegelen een ongeval gebeurd, -waarbij twee doden vielen te betreuren. De 27-jarige mevr. Van Baden, die met haai: 1%-jarig dochtertje op de fiets reed, raakte met de trapper het trottoir, waardoor ze ging slingeren en gegrepen werd door een juist passerende vracht wagen met aanhanger, bestuurd door de heer Jansen uit Bracht. De vrouw en het meisje werden beiden op slag gedood. De stoffe lijke overschotten zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Tegelen. STADSKANAAL, 13-12. Vanmid dag tegen half twee zijn in de Uni- kenstraat te Stadskanaal de 12-ja rige Anton de Jonge en zijn 14- jarig broertje Jan uit Veendam, toen zij, elk op een fiets, met an dere leerlingen naar huis reden, gevallen en door een truck met aanhangwagen overreden en ge dood. Het ongeluk is vermoedelijk gebeurd nadat beide knapen met de sturen van hun rijwielen elkaar raakten. In afwezigheid van de Russische schrijver Boris Pasternak heb ben de Russische, Amerikaanse en En gelse winnaars van de prijzen voor natuur-, schei- en geneeskun de in de grote Con certzaal van Stock holm uit handen van koning Gustaaf Adolf de beloning voor hun prestaties in ont vangst genomen: een diploma, een gouden medaille en een her- denkingsgeschrift, waarin het bedrag is verm-eld van de prijs. Foto v.l.rur.: George Beadle, Edward Ta- tum, Igor Tamm, Fre derick Sanger, Pawel TsjerenkofIlja Frank en Joshua Le- derberg. alle andere gevallen bedraagt het f 1326,per jaar. Tijdelijke weduwenuitkering De tijdelijke weduwenuitkering bedraagt f 1326,per jaar. Kinderbijslag voor halfwezen De kinderijslag, welke de we duwe voor halfwezen geniet, be loopt het normale bedrag van de kinderbijslag ingevolge de kinder bijslagwet, d.w.z.: f 180,96 per jaar voor het eerste kind; f 202,80 per jaar voor het tweede en het derde kind; f 283,92 per jaar voor het vierde en het vijfde kind; f 318,24 per jaar voor het zesde kind en voor volgende kinderen. Een weduwe geniet - zoals hier voor reeds werd opgemerkt - de kinderbijslag eventueel boven haar weduwenpensioen van f 1968,of 1326,per jaar. Zij kan evenwel ook voor kinderbijslag in aanmer king komen zonder recht te hebben op weduwenpensioen. Volle-wezenpensioen Het pensioen voor volle wezen bedraagt: tot de leeftijd van 10 jaar f 438, per jaar; van 10 tot 16 jaar f 660,per jaar; van 16 tot 27 jaar f 864,per jaar. De kerk in Zuid-Afrika Blank en zwart gescheiden JOHANNESBURG, 12-12. De Zuid- Afrikaanse minister voor Bantoe zaken heeft alle diensten van de Methodistische kerk voor inheems huispersoneel in Forest Town, een „blanke" voorstad van Johannes burg, verboden. Blanken in deze voorstad hadden geklaagd dat zij last hadden, maar de stedelijke commissie voor kwesties betreffen de niet-blanken had geweigerd een verbod uit te vaardigen. Een woordvoerder van de regering ver klaarde naar aanleiding van de maatregel van de minister, dat er voldoende kerken voor negers bui ten de woonwijken van blanken zijn. Ook andere kerkem waaronder de Nederduits Gereformeerde Kerk - de grootste kerk in Zuid-Afrika - houden diensten voor niet-blank huispersoneel in wijken voor blan ken. HILVERSUM. Het programma, waarmede de Nederlandse televisie zal bijdragen om het oude jaar uit en het nieuwe jaar in te luiden, zal bestaan uit nieuws .directe repor tage, meditatie bij de jaarovergang en amusement en ten dele door de AVRO en ten dele door de NTS worden verzorgd. Vrouwen moeten meer op hun hoede zijn voor vrouwen dan voor mannen. P.v.d.A. blijft bereid tot samenwerking 's-GRAVENHAGE. De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Vermeer, heeft in een ra dio-toespraak over de kabinets crisis verklaard, dat zijn partij be reid blijft met andere partijen sa men te werken. „Tot samenwerking zijn wij bereid - dat is een eis van de democratie. Maar evenzeer is het een eis van de democratie, dat men in die samenwerking ook iets van zijn eigen denkbeelden kan herkennen. Ik herhaal: tot samen werking zijn wij bereid, maar al leen dan als een vooruitstrevend program ons de kans biedt de wel vaart, produkt van gemeenschap pelijke arbeid, rechtvaardig te ver delen", zo zei de heer Vermeer. Voorburg heeft nieuwe burgemeester 's-GRAVENHAGE, 13-12. - Bij K.B. is met ingang van 1 januari 1959 benoemd tot burgemeester van Voorburg jhr. mr. A. Feith, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Coe- vorden. Jhr. mr. Feith is lid van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Hij is 42 jaar oud. Volkskerstzang te 's-Gravenbage 's-GRAVENHAGE, 12-12. Maan- dagavond 22 december zal op het Binnenhof te 's-Gravenhage van kwart voor negen tot half tien een Volkskerstzang gehouden worden. Burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten zal op deze Volkskerst zang het Kerstevangelie lezen, De samenzang zal gestimuleerd en ondersteund worden door een aantal koren. De samenkomst wordt georgani seerd door het comité Volkskerst zang Den Haag 1958 en het Alge meen Haags Comité. Bromfietsen 30 km op 1 januari 's-GRAVENHAGE, 13-12. - Bljj- kens een in het Staatsblad ver schenen Koninklijk Besluit zullen bromfietsen met ingang van 1 jan. 1959 niet harder dan 30 km in be bouwde kommen mogen rjjden. Daarbuiten zal men niet harder dan 40 km op bromfietsen mogen rjjden. In het Wegenverkeersreglement wordt verder artikel 61a gewijzigd in dier voege, dat het in bebouwde kommen mogelijk wordt wegen of weggedeelten aan te geven, waar op tot 70 km snelheid mag worden gereden. Op alle andere wegen in bebouwde kommen wordt de maxi mum snelheid van 50 km gehand haafd. Op rijkswegen zal de aan duiding 70 km door de minister van Waterstaat geschieden, op an dere wegen door Ged. Staten. Gouda in kaarslicht GOUDA, 13-12. Tienduizend ech te Goudse kaarsen zullen volgende week dinsdagavond de oude gevels aan de Markt en de Wijdstraat in Gouda verlichten. Bovendien zullen dan voor het gotische stadhuis in de grote Kerstboom, die Gouda ten geschenke heeft gekregen van de Noorse stad Kongsberg, de lichtjes aangloeien. Een Kerstkoor van on geveer 500 mensen zal Kerstliede ren zingen, een bazuinkorps zal ko ralen blazen en voorts is er een speciale carillonbespeling. Op 23 december worden de kaarsen aan de Goudse gevels nog eens aange stoken tijdens de avondmarkt die dan wordt gehouden. Het stadhuis zal dan worden verlicht door schijnwerpers. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND 's-GRAVENHAGE, 13-12, In de eerste tien maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken in Nederland volgens opgave van het C.B.S. 75.613 tegen 77.727 in de ovei-eenkomstige periode van 1957. Het aantal levendgeborenen be droeg 197.876 tegen vorig jaar 196.469 en het aantal overledenen 69.382 tegen 67.723. Het aantal im migranten in de eerste tien maan den van 1958 bedroeg 60.938 tegen vorig jaar 40.618 en het aantal emi granten 48.640 tegen vorig jaar 56 629. Het aantal inwonei-s van ons land bedroeg op 1 november jl. 11.235.870

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1