it *W 1 'és Dertigjarige S.D.K.B. behartigde belangen van de korfbalsport op Schouwen=Duiveland Gemeente Renesse mist het geld om bouw bejaardenwoningen te realiseren Ingezondfi mededeling een medicinale versnapering onder voortdurende contröle van het laboratorium Or. Van Hamel Roos Harmens Amsterdam OP DE BRES VOOR DE JEUGD Olympische Spelen waren aanleiding tot oprichting Zaterdag 13 december a.s. zal het dertigjarig bestaan worden her dacht van de Schouwen-Duivelandse Korfbalbond. De preciese datum van het jubileum is thans al voorby. Deze viel op maandag 8 december jl., maar het SJI.K.B.-bestuur wil wat tijd nemen om aan dit onge- twyfeld belangrijke jubileum alle aandacht te kunnen besteden, zodat de herdenking op zaterdag is bepaald. Feitelijk mag men zeggen, dat de te Amsterdam gehouden Olympische Spelen in 1928 aanleiding zün geworden tot oprichting van de S.D.K.B. Korfbaldemonstraties stonden tydens deze spelen ook op het pro gramma en in het gehele land vond de korfbalsport een warm onthaal, hetgeen ook op het eiland niet onopgemerkt bleef. In die tijd werd op verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland de korfbalsport reeds beoefend, maar het ontbrak aan een over koepelend lichaam, waardoor het spelen van een onderlinge compe titie mogelijk zou worden. Daarom staken in het najaar van 1928 ver schillende verenigingen de hoofden bij elkaar en werd op 8 december 1928 de oprichting van de S.D.K.B. een feit. Vier verenigingen, t.w. „Rust Roest", „S.S.S.", „Excelsior" en „H.D.S." meldden zich bij de op richting aan als lid terwijl „Olym- pia" zich nog aanmeldde voor de aanvang van de eerste competitie, welke in de zomer van 1929 plaats vond. Het bestuur werd bij de op richting gevormd door de heren J. C. Bravenboer (Noordgouwe) voor zitter, Joh. A. Blom (Zierikzee) se cretaris, N. Dalebout (Ouwefkerk) penningmeester en mej. P. S. Bom (Haamstede) commissaresse. Ge makkelijk heeft dit bestuur het in de beginperiode zeker niet gehad, daar alles bij bestuursbesluiten moest worden geregeld. Op 22 fe bruari 1930 kwam hierin verande ring toen in de bondsbestuursver- gadering de statuten en1 het regle ment werden vastgesteld. Bij de sa menstelling hiervan werd veel steun ondervonden van, nu wijlen, de heren J. Griep, H. Goettsch en oud burgemeester Bannink. Reeds spoedig bleek de bond voldoende levensvatbaarheid te bezitten wat in het aantal toetredende vereni gingen tot uiting kwam. In 1933 waren er 13 aangesloten verenigin gen, het grootste aantal voor de oorlog, met in totaal 427 leden. Na de oorlog waren er zelfs 17 aange sloten verenigingen die evenwel niet alle aan de competitie deel namen. Momenteel telt de S.D.K.B. 16 aangesloten verenigingen met in totaal ruim 800 leden. In de afgelopen 30 jaar is er geen gemeente op Schouwen- Duiveland geweest waar de korfbalsport niet werd be oefend. Vastgesteld kan dan ook worden dat de S.D.K.B. zijn bestaansrecht ten volle heeft bewezen. Vele tegenslagen Tegenslagen zijn de bond in de afgelopen 30 jaar niet bespaard ge bleven. Wij denken hierbij aan de oorlog en de ramp die normaal con tact tussen de bond en de vereni gingen onmogelijk maakte. Verras send was hierbij steeds weer het snelle herstel waarbij de bond door bemiddeling er het zijne toe bij droeg de verenigingen weer zo snel mogelijk op de been te helpen. In de beginjaren werd ook propagan da gevoerd voor het beoefenen van athletiek, o.a. de Zierikzeese sin gellopen, maar later distancieerde men zich hiervan. Voor de oorlog werd ook jaar lijks een S.D.K.B.-avond georgani seerd, welke oorspronkelijk het ka rakter droeg van een propaganda- avond, doch later meer een reünie der aangesloten verenigingen werd. Ter verbetering van het spelpeil werd reeds spoedig contact gezocht met sterke verenigingen van buiten het eiland. Zo werd reeds in 1929, in Zierikzee, gespeeld tegen de kampioen van Zeeland „Zeelandia" uit Hansweert. Voor de oorlog werd o.m. nog gespeeld tegen „Dee- tos" Dordrecht, „Die Haghe" uit Den Haag, „Maccabi" uit Antwer pen en „Swift" uit Middelburg. In de periode tussen de oorlog en de ramp bestond het contact alleen in wedstrijden tegen kampeer-twaalf- tallen uit de Westhoek. In de laat ste jaren is hierin weer veel ver andering gekomen en wordt inten sief contact met bonden en vereni gingen van over water onderhou den. Met veel succes is men ook overgegaan tot het organiseren van schoolkorfbalwedstrijden die thans een der hoogtepunten zijn uit het korfbalseizoen, terwijl daarnaast veel aandacht wordt besteed aan het junioren-korfbal. Het cursuswerk Na het toetreden tot de K.N.K.B. zoals jeugdleiders-, spelleiders- en scheidsrechters-cursussen, de volle aandacht gekregen van het bonds- bestuur. Het grootste probleem is hierbij wel het ontbreken van ge schikte personen die genegen zijn aan het cursuswerk deel te nemen. Naast de „muziek" neemt „de korf balclub", en dit vooral in de bui tengemeenten, een voorname plaats in waarbij het vaak de enige ver eniging is die het vrouwelijke deel der jeugd gelegenheid biedt tot li chamelijke oefening. Opmerkelijk is het feit dat van de vier bij de oprichting betrokken verenigingen „Rust Roest" het korfbalspel niet meer beoefent, ter wijl „S.S.S.", „Excelsior" en „H.D. S." successievelijk van de kaart zijn verdwenen. Het bondsbestuur In de afgelopen 30 jaar onderging de vorming van het bondsbestuur, daar dit door de toename der ver enigingen een onhandelbaar appa raat dreigde te worden, een veran dering. In de algemene vergadering te Zierikzee op 21-3-1942 werd be sloten van de geldende regeling, nl. het aanwijzen van 1 lid door iedere vereniging welke dan het bondsbe stuur vormde, af te wijken en het bondsbestuur te vormen uit 9 wil lekeurige leden welke door de alge mene vergadering werden be noemd. Tot bloei van de bond heb ben naast de hierboven reeds ge noemde initiatiefnemers bijgedra gen de heren M. A. Hage (Ouwer- kerk) voorzitter 1935-'38, wijlen de heer W. P. A. Brouwer (competitie leider) 1929-'33, A. Paauwe, compe titieleider 1933-'38, M. A. Kosters (Zierikzee), secr.-pennm. 1933-'33, A. Heule (Ouwerkerk), secr. 1930- '31, de huidige bestuursleden J. Th. Brouwer (Zierikzee), bestuurslid sinds 1931 waarvan sinds 1942 voor zitter, G. J. V. Labrand, bestuurs lid vanaf 1930, waarvan penning meester van 1933-1942 en daarna secr. en 2e secr. Voorts ook de he ren J. Coumou, M. W. Catshoek, P. J. Cashoek, C. Nolet, L. Steendijk, L. A. Schouls (Zierikzee); gebrs. Hage, A. Bolijn, J. P. Dekker (Ou werkerk), J. Constandse (Br.haven), H. A. E. van Griethuijsen (Noord- gouwe), W. D. Kooman (Scharen- dijke), gebroeders Steur (Burgh), M. Evertse (Haamstede), J. Wester weel (Renesse), D. Eveleens, J. Buijsse (Nieuwerkerk), C. Pols (Dreischor), mej. C. Quist (Sirjans- land) en vele anderen, die bij het lezen van dit jubileumartikel nog wel eens met genoegen zullen terug denken aan hun gezellige korfbal- tijd. Het tegenwoordige bestuur, be staande uit de heren J. Th. Brou wer (voorzitter), K. B. Hogerland (secretaris), G. J. V. Labrand (2e secretaris), L. v. Popering (penning meester), J. de Wit (competitielei der), W. Bolijn, M. G. Wentel en M. C. Knuist houdt het oog gericht op de toekomst, waarbij zij voort gaat met het leveren van een bij drage de jeugd op het eiland een nuttige en verantwoorde vrije tijds besteding te bieden. PRIMEUR VOOR NEDERLAND „Puttershoek" nam suikersilo in gebruik ROTTERDAM, 10-12. Vandaag is te Puttershoek door de coöperatieve suikerfabriek en raffinaderij „Put tershoek." een suikersilo in gebruik genomen. Deze eerste silo voor sui ker in ons land heeft een ronde vorm en een capaciteit van 10.000 ton. De hoogte er van is 43 meter en de diameter 22% meter. De bouw is uitgevoerd door de N.V. Holland se Beton Maatschappij. Als gevolg van de toenemende mechanisatie en automatisering ne men de opslag en het transport van onverpakte produkten een steeds grotere vorm aan. In de cement- en meelverwerkende industrie vindt deze wijze van aflevering reeds lang toepassing. De opslag en het vervoer van losse suiker brengt vanzelfsprekend bijzondere proble men mede door de aard van het produkt, maar de voortuitgang van de techniek heeft deze thans opge lost. AANBESTEDINGEN Bouw openbare lagere school te Dreischor In het gemeentehuis te Dreischor werd dinsdagmorgen namens b. en w. door het architectenbureau Wesselo en van Voorst te Bussum in het openbaar aanbesteed het bouwen van een openbare lagere school met drie lokalen te Drei schor. Ingeschreven werd als volgt: K. Manni, Haamstede f 103.650; D. Ornée, Scharendijke f 103.357; C. en A. van Velthoven, Zierikzee f 94.700; J. den Herder, Bruinisse f 93.800; C. A. Prince, Haamstede f 92.300; J. A. C. Blom, Noordgou we f 91.956; P. B. van Velthoven en Zn., Zierikzee f 91.300; L. Tieleman, Nieuwerkerk f 90.552; W. J. Verjaal Scharendijke f 90.300; W. J. v. d. Maas, Haamstede f 90.250; M. J. Padmos, Dreischor f 90.172; J. van Almkerk, Zierikzee f 89.880; J. Pleune, Noordwelle f 89.800; S. P. Wijsman, Zierikzee f 89.799; Firma Schutte en Ooihorst, Amt Delden f 89.650; Fa. Gebrs. Holm, Zierik zee f 88.800; F. J. van Aken, Zie rikzee f 88.200; M. K. Daane, Haam stede f 87.300; Fa. L. van der Velde en Zn., Noordgouwe f 86.891; Fa. J. en C. Deurloo, Bruinisse f 86.460; J. A. Polderman en J. P. v. Tiggel- hoven, Zierikzee f 84.800; J. v. d. Velde, Dreischor f 84.744; A. J. Ver jaal, Dreischor f 84.544; M. Slager, Dreischor ,f 84.000. De gunning in 1955, heeft ook het cursuswerk, werd aangehouden. Met de bouw van deze Suikèrsilo te Puttershoek werd in de eerste plaats beoogd een uitbreiding van de opslagruimte. LEEUWARDEN. Te Leeuwarden is de 8-jarige J. A. van Drooge uit Leeuwarden, toen hij over de Noor dersingel fietste, gedood bij een aanrijding met een militaire vracht auto, welke werd bestuurd door de 20-jarige soldaat eerste klasse F. S. De jongen die door het rechterwiel van de vrachtauto werd overreden, was op slag dood. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Bekroonde konijnen Op de Kringtentoonstelling van konijnen en kippen die op 5 en 6 december jl. te Terneuzen werd ge organiseerd door de „Konijnen- en Pluimvee-vereniging" aldaar, be haalde de heer C. Flikweert te Zie rikzee met twee witte Vlaamse reuzen resp. de predicaten G en ZG. De heer A. J. van Schouwen kreeg, eveneens voor twee witte Vlaamse reuzen, de onderscheiding 5 ZZG en ZG. Een aardig succes voor deze Zierikzeese konijnen fokkers. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse zal op 11 december, des avonds half acht in openbare zitting bijeenko men, onder voorzitterschap van lo co-burgemeester D. van den Berg. De voornaamste punten zijn wel het voorstel tot aanwijzing van een plaatsvervangend wethouder, de voorziening in de vacatures van di verse eilandelijke commissies door het vertrek van burgemeester Mi- chaëlis en het voorstel tot beschik baarstelling van een renteloos voorschot aan het speeltuincomité te Bruinisse. De bedoeling is een speeltuin in te richten op de braakliggende grond achter de Steinstraat. Een aantal ambachtslieden heeft zich Ingezonden mededeling bereid verklaard, in hun vrije tijd de benodigde toestellen kosteloos te vervaardigen, mits het materiaal beschikbaar wordt gesteld. Men wil aankoop van dit materiaal financie ren uit de opbrenst van een te hou den bazar. Het materiaal zal echter moeten worden gekocht voordat de bazar zal kunnen worden gehouden en daarom wordt een renteloos voorschot verzocht, dat zal wor den terugbetaald uit de opbrengst van de te houden bazar. Winkelweek gedeeltelijk geslaagd De winkelweek te Bruinisse 1958 is weer achter de rug. Met veel animo werd zij ingezet, iets wat mede bleek uit de overweldigende deelname aan de slagzinnenwed- strijd. Niet minder dan 349 wed- strijdformulieren werden ingele verd. De deelname aan de tweede attractie was minder doch ook nog goed. Achtenzeventig formulieren kwamen binnen van personen die naar fouten in de etalages hadden gezocht. Het raden van de geza menlijke lengte van een in alle eta lages liggend lint ondervond terug slag, tengevolge van direct met de winkelweek in verband staande ge beurtenissen, die een teleurstelling waren voor de diverse personen, die aan het slagen daarvan hun beste krachten 'hadden gegeven. Ook de deelneming aan de laatste attractie leed daaronder. De kruising Dorpsweg- Rijksweg 18 Een belangrijke verkeerstechni sche verbetering wordt momenteel tot stand gebracht op de gevaar lijke kruising Dorpsweg-Rijksweg 18. Door het aanbrengen van in- en uitrijstroken op deze wegen kan nl. het verkeer met minder risico dan voorheen van de Rijksweg de Dorpsweg oprijden, en omgekeerd. Het gemeentebestuur zoekt ook naar mogelijkheden de Dorpsweg te verbeteren. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 9-12. Aanvoer 2809 stuks vee (weektotaal 4830 stuks), t.w.: 375 vete koeien en ossen; 837 stuks gebruiksvee; 180 vette kalve ren; 198 graskalveren; 569 nuchtere kalveren; 52 varkens; 35 biggen; 53 paarden; 2 veulens; 492 schapen en lammeren; 16 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 2,95-3,25, f 2,80-2,90, f 2,50- 2,60; vette kalveren f 2,80-3,10, f 2,60-2,70, f 2,10-2,50; slachtpaar- den f 2,10-1,80-1,70. Prijzen per stuk: graskalveren f 450-375-280; nuchtere kalveren f 72-60-48; biggen f 60-45-40; scha pen f 90-70-60; lammeren f 98-78- 60; kalf- en melkkoeien f 1200-980- 850; vare koeien f 850-750-600; vaarzen f 875-800-600; pinken f 625 -500-400. Ingezonden mededeling LEEUWARDEN. Op de Stations weg te Leeuwarden is de 69-jarige voetganger J. Sas uit Leeuwarden, bij het oversteken van de rijweg door een personenauto gegrepen en ernstig gewond. Het slachtoffer, dat, zoals later bleek, een schedel- basisfractuur en verscheidene an dere verwondingen had opgelopen, is in het begin van de middag in het Diaconessenhuis overleden. NIEUW SCHOOLHOOFD BENOEMD Weg op f,Hoogenboompolder" wordtVan Kloosterweg" i. Op de deze week gehouden ver gadering van de gemeenteraad, on der voorzitterschap van wethouder M. de Roo, is medegedeeld dat van de voorgenomen bouw van bejaar denwoningen te Renesse voorlopig niets komen kan, omdat de gemeen te niet over het benodigde geld kan beschikken. Een beroep op de bur gerij gelden bijeen te brengen in de vorm van obligaties van f 500, le verde geen resultaat op, zodat noodgedwongen van de bouw moet worden afgezien, totdat de gemeen te geld kan lenen tegen een aan vaardbaar rentepercentage. De raad betreurde dat de bouw geen door gang vinden kan. In verband met de notulen werd opgemerkt, dat de bomen aan de Capelweg thans van palen en ban den zijn voorzien. De heer A. J. Verboom bracht verslag uit van de vergadering der Stichting Beschut te Werkplaats te Zierikzee. De sneeuwploeg zal zo snel mogelijk in orde worden gebracht. De heer C. J. Kostense is bereid gevonden in voorkomende gevallen met de percentage van de kasgeldlening aan de Stichting Dorpshuis zal wor den teruggebracht van 4 op 3 pet. Het schrijven van de gemeente Ouwerkerk inzake de bestemming van het ziekenhuis te Noordgouwe werd voor kennisgeving aangeno men. Het rapport van de onder zoekcommissie zal worden afge wacht. Verkoop opstallen De raad besloot tot verkoop van de opstallen op de boerderij van de 'heer C. van Splunder. De opstal len zullen bij openbare inschrijving worden verkocht. Het woonhuis zal worden gebruikt voor noodgeval len, terwijl de schuur wordt be stemd voor opslag- en bergplaats. De begroting Stichting Dorpshuis zal worden doorgezonden naar G.S. De gemeentelijke subsidie zal f 4000 bedragen, waarvan f 3000 bestemd is voor reservering. De op brengst van de huur werd geraamd op f 5800. Na bespreking werd het voorstel tot invoering van een werkclassi- ficatie en prestatiebeloning voor de gemeentewerklieden aangenomen. Abri bü tramstation Z.h.s. werd aangenomen het voor stel tot het plaatsen van een abri voor de bushalte bij het voormalig tramstation. De bestaande halte aan ploeg in actie te komen. Het rente- de Hogezoom zal daartoe moeten worden verplaatst. Verwacht wordt dat de R.T.M. f 500 zal bijdragen. Besloten werd tot het aangaan van een kasgeldlening t.b.v. de Stichting Renesse ad f 285.000 a 3% pet. De weg op de zg. Hoogen- boompolder krijgt de naam „Van Kloosterweg", hetgeen alsnog een hulde inhoudt voor de oud wethou der W. van Klooster, i.v.m. het vele in dienst der gemeente door hem verrichte werk. Een subsidiever zoek van de Fed. voor Verpleging van langdurige zieken werd afge- wezen. Met de stem van wethou der J. J. Padmos tegen werd beslo ten tot subsidieverlening van cent per inwoner aan de Ned. Ver. tot Rheumabestrijding. Het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten werd voor het jaar 1959 vastgesteld op f 40.000. Nieuw schoolhoofd In behandeling kwam de benoe ming van een nieuw schoolhoofd, i.v.m. het ontslag aan de heer J. de Nooijer wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Er wa ren vier sollicitanten. De raad ging in besloten zitting. Na heropening werd benoemd de heer J. H. Blom, onderwijzer aan de o.l.-school De heer de Nooijer zal tijdelijk met het hoofdschap worden belast, daar de nieuw benoemde nog niet de vereiste leeftijd heeft berikt. DE ZEEKONINGIN 1. Een strakke oostenwind waait langs de rotsige kust van Bar ranca. Over de diepblauwe watervlakte der Adriatische Zee nadert een groot schip met hoge, trotse masten. Met volle zeilen, die op bollen in de frisse bries, vaart het dicht langs de kustlijn in de richting van een majestueuze burcht, welks massieve muren uit de branding schijnen op te rijzen Op de voorplecht van het schip staat een jonge vrouw. Haar beeldschoon gelaat vormt een vreemd contrast met haar slordige kleding en het grote zwaard, dat zij aan haar brede gordel draagt. „Dat moet Barranca zijn, Merlin", zegt ze, naar het kasteel wij zend. De aangesprokene, een lange, magere man, knikt instem mend. „Eindelijk", zegt hij met een tevreden grijns, „nu zal heer Aram spoedig merken hoc Merlin, de tovenaar, zich op zijn vij anden wreekt!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6