R. P. Hogerheijde lp EEN L OUDE NAAM EXTRA AANBIEDINGp|m Mosselvaartuig Yerseke S3 kreeg oude zeemijn in de kor DE GRAAUWE HENGST' DRNIËLViSSER tZOONEN SCHIEDAM Gestookt van verse citroenschillen. Dit citroentje pittig en puur is overheerlijk en niet duur Prima oude genever per liter Prima zeer oude genever per liter Jonge Schiedamse genever per liter Citroen genever per liter Citroen genever, ongezoet per liter Cognac per liter Jamaica rum per fles Rumpunch per fles Goudstroom advocaat per liter Goudstroom advocaatper fles 4,70 per Vz fles 8,05 8,55 7,40 6,80 7,80 8,15 7,95 5,75 6,10 2,50 Onze afdeling WIJNEN en GEDISTILLEERD Frambozen brandewijn Bessen genever Abrikozen brandewijn Kersen brandewijn Een heerlijke aperitief: Frambozen brandewijn Bessen genever Alcoholgehalte 15 Niet te sterk, per liter 7,05 per liter 6,80 per fles 5,10 per fles 5,10 per liter 3,75 per liter 3,75 toch zuiver van smaak AMSTEL BIEREN Bokbler 45 cent Pils 40 cent Oud-Bruin 35 cent Goldbier45 cent LIMONADES '„HERO" Grote flessen Si-Si 57 cent Grote flessen Sinas 57 cent Grote flessen Cola 60 cent Jel - Seven Up - Tonic - Soda water - Victoriawater - Tomatensap Appelsap - Chocomel (de Schiedamsestal OPGERICHTJ714 Rode Bordeauxwijn zeer geschikt voor grog, 2,10 per fles met gratis stukje foelie en kruid nagels. (Bij iedere fles liter water bijvoegen). Fijne tafelwijn Rode Boursac 2,95 Witte Boursac2,95 Beaujolais 3,95 Voor liefhebbers van een goed glas zoete Wijn Literflessen originele zoete Spaanse Wijn 3,50 EEN GOEDE KWALITEIT DISTILLEERDERU„DEGRAAUWE HENGST" OPGERICHT 1714 feüuwe 2 liter Rode en Witte Wijn (Plaisir du Vin) slechts f 5,50 per stuk 2 Magnumsvoor 10 gulden V.S. willen betere betrekkingen met Nasser BEIROET, 10-12. „De V.S. willen niets liever dan hun betrekkingen met president Nasser verbeteren", aldus heeft de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken, William Rountree, belast met aan gelegenheden betreffende Azië en het middenoosten, te Beiroet te genover Amerikaanse persverte genwoordigers, voor zijn vertrek uit Libanon naar Jeruzalem en Amman, verklaard. Hij voegde hieraan toe: „Er zijn reeds bepaalde maatregelen geno men, die, naar wij hopen, tot een aanzienlijke verbetering der be trekkingen tussen de Verenigde Staten en de Arabische landen zul len leiden". Resolutie over Hongarije NEW YORK, 10-12. Amerika, Frankrijk, Engeland en 34 andere landen hebben woensdag in de V.N. assemblee een resolutie ingediend, waarin de veronachtzaming door Rusland en Hongarije van resolu ties van de assemblee wordt ver oordeeld. Sir Leslie Munro van Nieuw-Zeeland wordt in de reso lutie voorgesteld als rapporteur over de toestand in Hongarije. Bijna 4 jaar gevangenis straf voor Schneider BONN, 10-12. De 39-jarige Oos tenrijker Robert Schneider, die, met een vervalste doktersbul, hoofd wist te worden van de psychologi sche dienst van het Westduitse le ger, is woensdag door een gerechts hof te Bonn tot 46 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Schneider had, voor het hof ver klaard, na de oorlog dokter, por tier, arbeider, lid van een jazz-or- kest, student in de godgeleerdheid, havenarbeider, tapijtbewerker en repetitor te zijn geweest. De openbare aanklager had me degedeeld dat Schneider in 1955, toen het nieuwe Westduitse leger in het leven werd geroepen, bij de medische staf was ingedeeld. In 1956 werd hij gearresteerd. Schneider had richtlijnen opge steld voor 'het psychologisch toet sen der dienstplichtigen. Deze richtlijnen zijn bij de beoordeling van 80.000 Westduitse militairen toegepast. De werkloosheid in de Verenigde Staten WASHINGTON, 10-12. Het aan- tal werklozen in dé Verépigde Sta ten is in november met 20.000 toe genomen tot 3.833.000. Déze sei zoenstoeneming is veel kleiner dan men had verwacht. In een gemeen schappelijke mededeling van de ministeries van handel en van ar beid wordt gezegd, dat het cijfer vrijwel geen verandering onder ging. In de baart van Schelphoekgat Oorlogstuig neergelaten op laagwaterlijn Toen schipper 'A. v. Dalsen van het mosselschip YE 63, de „Rapi- de" uit Yerseke, mosselen vissende in de Oosterschelde in de omgeving van het Schelphoekgat, zijn korren ophaalde, bleek d'at een der korren bleef haken. Toch werd de kor be hoedzaam opgehaald, en tot grote schrik van de bemanning bleek de ze een oude, geheel met roest en zeewier bedekte mijn te bevatten. De gevaarlijk uitziende mijn met zijn vijf uitsteeksels, kon maar juist in de kor, want de doorsnede bedroeg 80 cm., terwijl de korope- ning maar een meter bedraagt. De kans om de mijn met succes terug te gooien was dan ook maar zeer gering. Na nader overleg met de bemanningsleden heeft men de boot behoedzaam naar de dijk ge varen, waar op een punt tussen Smallegange's dijk en het Schelp hoekgat voorzichtig gemeerd werd. De daar aanwezige kantonniers van het Waterschap Schouwen, H. Dijk graaf en W. v. d. Panne, waar schuwden de rijkspolitie die op haar beurt de Mijnen Opruimings dienst te Den Helder waarschuwde. Daar de situatie voor het schip nu niet bepaald rooskleurig was, vroeg wachtmeester Mooij de meeste spoed. De M.O.D. beloofde zo snel mogelijk experts te zenden, zo mo gelijk per helicopter, doch dit plan moest men laten varen, daar er Honderdste geboortedag Selma Lagerlöf ROTTERDAM, 10-12. In de ge- meente-bibliotheek te Rotterdam is ter herdenking van de honderdste geboortedag van Selma Lagerlöf op 20 november een kleine tentoon stelling bijeengebracht van boeken, foto's enz., die een beeld geven van het leven en werk van deze schrijf ster. Een deel van de boeken en al het overige materiaal werd ter be schikking gesteld door mevrouw E. de Miranda-Strömbom, vertegen woordigster voor Nederland van het Zweeds instituut voor culturele betrekkingen met het buitenland. De delegatie van de „voorlopige Algerijnse regering" heeft woens dag de landen, die op het ogenblik deelnemen aan de economische conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen te -Cairo, ver zocht economische en- politieke druk uit te oefenen op Frankrijk opdat er een einde komt aan de oorlog in Algerië. Het verzoek werd door alle commissies van de con ferentie op een na afgewezen als zijnde in strijd met de doelstellin gen van de conferentie. geen machine beschikbaar was. Nu zou er in de morgen van donderdag een ploeg deskundigen uit Vlissin- gen komen om bij laag water de mijn onschadelijk te maken. Enkele belangstellenden vonden in de loop van woensdagmiddag een grote te leurstelling, toen bleek dat er geen' schip en geen mijn meer te beken nen was. De schipper had nl. bij nader inzien de kor voorzichtig op de laagwaterlijn laten zakken en los gemaakt, zodat voor het schip dat toen verder is gaan vissen, geen enkel gevaar meer bestond. Volgens de heer Dijkgraaf be treft het een zeemijn, die in de loop van het oorlogsjaar 1942 hier ge zonken zou zijn. Het toeval trof nu de YE 63, dat de mijn precies voor de geopende kor kwam en er in schoof. Bij vorige korslepen is de kor er wellicht juist naast of er over gegaan. Overvloedige aardappelen- en bietenoogst in oostelijk Duiveland Najaarsweer was ditmaal bijzonder gunstig Voor de Z.L.M. afdeling Bruinisse heeft mr. J. F. G. Schlingemann, secretaris van de Z.L.M., een cau serie gehouden over „Actuele land bouwproblemen". Deze vergadering stond onder leiding van de 'heer P. L. Krepel, die als voorzitter in zijn openings-, woord een overzicht gaf van de toe stand in de landbouw in oostelijk Duiveland. Het najaarsweer is in 1958 bui tengewoon gunstig geweest, om een vlotte gang van zaken in aardappe len- en bietenoogst te waarborgen. Deze aardappelen- en bietenoogst gaf een overvloedige opbrengst, ter wijl met name de prijzen van de aardappelen tot tevredenheid stem men. Ook de prijzen van de overige landbouwprodukten zijn goed; bij zonder ook de prijzen van de schok kers. Alleen granen en uien vor men een uitzondering. De garantie prijzen voor de granen liggen alle beneden de kostprijs. De uien zijn na een kleine opleving in de prijs, weer terug gevallen tot beneden 10 cent per kg. telersprijs. De gladiolenteelt - -een nieuwe teelt voor ons eiland - gaf goede Geen Duitse films meer in Israël Op twee na hebben alle biosco pen te Tel Aviv besloten geen Duitstalige films meer te draaien. Volgens het Israëlische blad „Jei- diöt Habasjot" werd dit besluit ge nomen onder druk van de openbare mening. Verder werd vernonjen, dat dc filyspeelSlers'Magda en Éo- my Schneider hebben afgezien van hun plan een bezoek aan Israël te brengen. Het protest tégen de Duitstalige films is in het bijzonder uitgegaan van immigranten, die zeer onder hel nazi-regiem hebben geleden. resultaten te zien. Voor kleinere landbouwers met een gezin, die met eigen gezinsleden dit gewas kunnen bewerken en onkruidvrij houden, biedt deze teelt zeker perspectief. Een ander voornaam produkt voor het zuidwestelijk kleigebied, de vlasteelt, is van weinig beteke nis meer. Dat de Coöperatieve Aankoop vereniging té Zierikzee eeni doch ter-onderneming gaat stichten en zich op deze manier gaat toeleggen op de aardappelexport kan alleen maar worden toegejuicht. Spreker waarschuwde bij het op stellen van het bouwplan niet de markt achterna te lopen, door nu veel schokkers te gaan telen, bieten te gaan zaaien en aardappelen te gaan poten. Volgend jaar ligt de situatie waarschijnlijk weer heel anders. Spreker betreurde het dat de Voorlichtingsdienst zal worden in gekrompen en hoopte dat de Delta werken, die in uitvoering zijn, bij gereedkoming zullen medewerken aan toenemende bloei voor de streek. „Ike" heeft geen ruzie met Truman WASHINGTON, 10-12. President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie in Washington ont kend, dat hij al zes jaar boos is op oud-president Truman. Ik heb ge noeg gezond verstand om op nie mand boos te zijn, zei hij. Truman had deze week verklaard dat hij tijdens de verkiezingscam pagne in 1952 felle kritiek op Eisen hower had geleverd, omdat deze samen met een senator op een to neel had gestaan terwijl de senator generaal Marshall, de geestelijke vader van de Marshall-hulp, een „verrader" noemde. Sedertdien is Eisenhower woedend op me, had Truman verklaard. Eisenhower verklaarde altijd het grootste ontzag voor Marshall te hebben gehad. Hij had hem inder tijd als zijn persoonlijke vertegen woordiger naar de kroning van ko ningin Elizabeth van Engeland ge zonden. Met nadruk voegde de president hieraan toe, dat men niet kon zeg gen dat hij ooit rustig was blijven staan als iemand in zijn aanwezig heid generaal Marshall belasterde. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-12. Nabij de Azo- ren handhaaft zich een hogedruk- gebied. Aan de noordelijke flank ervan komt vooral in de hogere luchtlagen een zeer sterke weste lijke stroming voor, waarin een aantal depressies meedrijven. Eén van deze storingen passeerde van daag ons land vergezeld van regen. Een volgende bevond zich vanmor gen midden op de oceaan, met een luchtdrukwaarde van ongeveer 977 mb. Ze werd toen nog snel dieper. Tussen de twee storingen bevindt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk, die vermoedelijk in de voornacht zal voorbijtrekken. De volgende oceaandepressie kan daar na het weer in Nederland gaan be ïnvloeden. Het onvaste weer zal dan ook aanhouden. VOORTGAANDE STRIJD TEGEN KINDERVERLAMMING IN 1959 Twee miljoen kinderen worden ingeënt 's-GRAVENHAGE, 9-12. In 1959 zullen ongeveer 1,5 tot 2 miljoen kinderen in de leeftijdsklasse van 6 tot 14 jaar van rijkswége inge ënt worden tegen kinderverlam ming. Werd voor de vaccinaties in het afgelopen jaar zowel vaccin uit Amerika en het Belgische Salk- vaccin (R.I.T.-vaccin) gebruikt,-in 1959 zal uitsluitend ingeënt worden met het R.I.T.-vaccin. Dit vaccin wordt bereid in de la boratoria van „Recherche et Indu strie Therapeutique" te Rixensart in België en wordt in opdracht van de regering in een hoeveelheid van ongeveer 4 miljoen doses geïmpor teerd door een farmaceutische be drijf te Haarlem (Pharmachemie). Op maandag 15 december zal de eerste partij R.I.T.-vaccin voor het komende Vaccinatieprogramma in Nederland aankomen. In 1956 werden in de Verchigde Staten van Amerika 13 miljoen kinderen gevaccineerd tegen kin derverlamming. Bij dc drie groe pen, die in de loop van dat jaar res pectievelijk 1, 2 of 3 injecties kre gen zag men een progressieve da ling van de ziektecijfers. In dc groep die volledig gevaccineerd Verwachting tot vrijdagavond: Tijdelijk neerslag Vanavond enkele opklaringen en in het oosten van het land tempe raturen om het vriespunt, daarna overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen of natte sneeuw en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. 12 dec. Zon op 8.38, onder 16.28. Maan op 9.48, onder 18.55. Eerste kwartier: 18 dec. te 0.52. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 12 dec. 4.01 v.m. 16.25 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 dec. 3.36 v.m. 15.55 n.m. Springtij: 13 en 28 dec. Cheque in broekzak Een handelaar in tweede handsgoederen te Cagliari - Sardinië - heeft onlangs in de zak van een oude broek, die met andere gebruikte kledingstukken uit Amerika afkomstig was, een cheque van een miljoen dollar ge vonden, De cheque, in 1956 gedateerd, was betaalbaar door de „Chase Manhattan Bank" in New York, gete kend door een zekere John Tipton en bestemd voor een zekere Moses. De „Chase Manhattan Bank" stelt een onderzoek in en heeft reeds verklaard dat Tipton één van haar cliënten is. Volgens de Italiaanse wetgeving kan de handelaar te Cagliari aanspraak maken op tien procent van de waarde van het gevonden stuk. was, kwam bij 1 op 226 000 kinde ren de ziekte voor. Bij een controle groep van niet-gevaccineerden was hel ziektecijfer 1 op 5400. Volgens deze cijfers zou een niet geënt kind dus 40 maal meer kans op kinderverlamming hebben dan een volledig gevaccineerd individu.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2