Zinspeling op verkiezingen DE ZIERIKZEESCHE COURANT „die eerder worden gehouden dan verwacht" DONDERDAG 11 DECEMBER 1958 No. 18479 115e jaargang ZÏERSmSCHEWNlEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797—1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE] Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 GERUCHTEN OVER KABINETSCRISIS Kwestie Nieuw Guinea intensief in diskussie •s-GRAVENHAGE, 10-12. - Het conflict Inzake de verlenging van de belastingverhoging en de kwes- tie-Nieuw-Guinea zgn er oorzaak van dat de reeds eerder vernomen crisisberichten over het kabinet, z\jn toegenomen. De buitengewone vergadering die het kabinet woens dagmorgen hield, wees er ook op dat er mogelijkerwijs iets bijzon ders op til is. Bij de behandeling van de be groting van Buitenlandse Zaken maakte de heer De Kadt (Arb.) de opmerking, „dat onder de huidige omstandigheden het niet onmoge lijk is dat eerder verkiezingen zul len worden gehouden dan men ver wacht". Deze spreker zei verder: „Men kan er van overtuigd zijn dat bij verkiezingen Nieuw-Guinea naar Engeland heelt „verbluffende" wapens PARTJS, 10-12. Engeland heeft woensdag op een geheime „ten toonstelling" in het Palais de Chail- lot te Parijs aan topfunctionaris sen van de NAVO bijzonderheden onthuld over zijn nieuwste geleide wapens. In doorgaans betrouwbare krin gen noemde men de tentoonstel ling „bijzonder indrukwekkend". Een woordvoerder noemde haar „verbluffend". Engeland is bereid de helpende hand te verlenen bij de produktie van deze wapens op het vasteland van Europa. De toekomst van Cyprus LONDÉN, 10-12. Premier Mac Millan. van Groot-Brittannië 'heeft woensdag in het Lagerhuis meege deeld dat er de volgende week op de bijeenkomst van de Navo-minis- terraad te Parijs vertrouwelijk ge sproken zal worden over de kwes- tie-Cyprus. MacMillan zei dat Engeland nog steeds van mening is dat er door middel van een conferentie, hetzij tussen de direct belanghebbende partijen met deelneming van ver tegenwoordigers van het Cyprische volk, hetzij tussen de belangheb benden met deelneming van ande ren, die hiertoe bij overeenkomst zijn uitgenodigd, vorderingen kun nen worden gemaakt bij het zoe ken van een oplossing van de kwes- tie-Cyprus. Engeland zal al het mogelijke doen om tot een oplossing te komen aldus MacMillan. Besprekingen te Parijs over toekomst Berlijn PARIJS, 10-12. Woensdag Is te Parijs van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen dat hoge Britse, Franse, Amerikaanse en Westduitse ambtenaren zaterdag a.s. in het Franse ministerie van buitenlandse zaken inleidende besprekingen zul len houden, ter voorbereiding van het overleg, op zondag, tussen de betrokken ministers van buiten landse zaken. Er zal, als gemeld, over de toekomst van Berlijn wor den gesproken. De vier ministers zullen zondag avond hun officiële besprekingen voeren; de middag blijft dan gere serveerd voor particulier overleg. De burgemeester van west-Ber- lijn, Willy Brandt, komt zaterdag avond in Parijs aan. voren zal worden gebracht. De uit spraak van het Nederlandse volk zullen wij met gerustheid afwach ten". Spreker zegt het vreemd te ach ten, dat de heer Weiter voor de K.V.P. naar voren is gekomen. Aan de heer Weiter en zijn politiek is een bepaalde verbinding aanwezig met een politiek, die ten aanzien van de Indonesische kwestie nog veel slechter is geweest dan die welke de K.V.P. aanvankelijk zelf heeft gevoerd. Met angst heeft hij bemerkt, dat er overeenstemming bestaat over de zaken, die in het voormalig Nederlands-Indië zijn gedaan. Spreker erkent dat er op bepaalde punten goede dingen zijn bereikt, maar in het verleden zijn er op politiek gebied grote fouten gemaakt. Spreker zegt heel erg be vreesd te zijn dat dit zich weer rond Nieuw-Guinea zal vertonen. Hij vreest dat er fouten van inter nationale aard gemaakt zullen worden. De heer De Kadt betoogt, dat niet alle manieren om tot een op lossing te komen zijn nagegaan. Als geprobeerd wordt de kwestie in de V.N. aan de orde te stellen, dan zouden er in de Aziatische wereld mogelijkheden kunnen blijken, die nog niet eerder naar voren zijn gekomen. Daarvoor is een initia tief noodzakelijk. Naar aanleiding van de gebleken instemming met het stellen van be paalde termijnen voor de taak in Nieuw-Guinea zegt de heer De Kadt clit niet anders te kunnen zien als een gebaar, dat volstrekt onvoldoende is. Amerika en Nieuw-Guinea 's-GRAVENHAGE, 10-12. Naar aanleiding van een opmerking over zijn goedgelovigheid ten aanzien van Indonesische verklaringen in zake het gebruik van de Ameri kaanse wapenleveranties zegt mi nister Luns, dat de heer Dulles heeft verzekerd dat de Amerikaan,, se verklaring, dat geen gebruik zal worden toegestaan om territoriale uitbreidingen Ce bereiken, ook van toepassing is op de toestand ron dom Nieuw-Guinea. In antwoord op een opmerking van de heer Goedhart (Arb.), waar om de heer Dulles zelf geen open baarheid aan deze verklaring heeft gegeven zegt mr. Luns, dat uiter aard bij de Nederlandse regering de behoefte aan publikatie groter is dan bij de Amerikaanse. Het Amerikaanse standpunt is ook aan Indonesië bekend gemaakt en niet door de Nederlandse regering. Niet uitgesloten moet worden, dat de Indonesische regering genoeg reali teitszin heeft om haar woord jegens de Amerikaanse regering niet eer der te breken dan tegen de Neder landse regering Begrijpelijk overigens, het onbehagen over de Amerikaanse politiek, waaraan ook de Nederlandse regering reeds eer der uiting heeft gegeven. Verklaard kan echter worden, dat de Ameri kaanse en Nederlandse regeringen door de gesprekken in Washing ton dichter bij elkaar zijn gekomen. De minister vraagt het vertrou wen van de Kamer, dat hij dit zegt' op goede gronden van feitelijke aard. EISENHOWER: Duitsland moet door vrije verkiezingen worden verenigd WASHINGTON, 10-12. President Eisenhower heeft woensdag ver klaard, dat de Verenigde Staten altijd op het standpunt hebben ge staan dat Duitsland door vrije ver kiezingen moet worden verenigd. Zolang alle mogendheden, inclu sief Duitsland natuurlijk, niet de een of andere schikking hiervoor zullen hebben gevonden, heeft het Westen de verantwoordelijkheiden de plicht - en dat is zelfs meer dan hun recht - om de vrijheid van het westelijk deel van Berlijn te handhaven. Eisenhower zei dit op een pers conferentie in Washington. De Ver. Staten mogen in geen geval nala ten hun verantwoordelijkheid uit te oefenen, meende hij, want dan De hulp aan de Arabische vluchtelingen NEW YORK, 10-12. De speciale politieke commissie heeft woens dag voorgesteld dat de Algemene Vergadering de regeringen om meer geld vraagt voor het werk onder de Arabische vluchtelingen. Zij laat het aan Hammarskjoeld over een verlenging van het man daat van het betrokken V.N.-bu- reau te vragen, na medio 1960. De resolutie, ingediend door Ne derland, Engeland, Nieuw-Zeeland en Amerika, is aangenomen met 44 tegen nul stemmen, bij 18 onthou dingen. Alle Arabische landen ont hielden zich. BEN GOERION ACHT TOESTAND AAN DE ISRAEUSCH-SYRISCHE GRENS ERNSTIG zouden zij mensen in de steek laten die het recht hebben de samenwer king te verwachten die de Ver. Staten hun beloofd hebben. Tunnel onder Grote St. Bernliard BERN, 10-12. Het Zwitserse par lement heeft woensdag zijn goed keuring gehecht aan een plan om een tunnel onder de Grote St. Bernhard te leggen. De kosten worden geraamd op 44 miljoen Zwitserse franken (ongeveer 37 miljoen gulden). Dit plan voor een rechtstreekse wegverbinding tussen Parijs en Milaan via Lausanne, vormt het Zwitserse antwoord op het Frans- Italiaanse project voor een tunnel onder de Mont Blanc. JERUZALEM, 10-12. - Premier Ben-Goerion heeft woensdag in het parlement verklaard, dat de toe stand aan de Israëlisch-Syrische grens ernstig is, maar hg verzette zich tegen een voorstel van de op positie om tijdens ccn openbaar debat de plannen te bespreken die nodig zijn om de situatie het hoofd te bieden. Hij zei, dat de zaak beter kan worden behandeld op een besloten zitting van de parlementaire com missie voor buitenlandse zaken en veiligheid. De kamer nam een mo tie om de kwestie naar deze com missie te verwijzen aan. Alleen de communisten waren het hier niet mee eens. De vorige week hebben de Sy rische en Israëlische strijdkrachten in het gebied van Hoeleh elkaar beschoten. Een zuigelingentehuis, een speeltuin en klaslokalen in een Israëlisch dorp waren volgens Is raëlische berichten woensdag door de Syrische beschieting getroffen. Er waren hierbij slachtoffers ge vallen. Water uit gaskraan De huisvrouwen in Frizlng- ton in het Engelse graaf schap Cumberland die dins dagochtend voorbereidingen voor het ontbijt troffen, be merkten tot hun schrik, dat er wafer uit hun gasstel spoot toen zij de kraan open draaiden. Op straat waren de gaslantarens in fonteinen veranderd. De bewoners wa ren niet het slachtoffer van collectieve hallucinatie of grap: een buis van de wa terleiding was gebroken en het water was doorgedron gen in de gastoevoer. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft woensdag besloten een internationale conferentie voor te stellen over de kwestie der ter ritoriale wateren en visserijgren- zen. De conferentie zou in maart of april 1960 moeten worden ge houden. Het Hongkongse blad „Hong kong Standard" meldt, dat boeren van een volkscommune op het Chinese eiland Lappa, bij Macao, dinsdag in opstand zijn gekomen. Militairen hadden na twee uur de opstand neergeslagen. Drie jonge boeren waren terechtgesteld en er waren talrijke arrestaties verricht. In Parijs is onder enorme belangstelling van de afgevaardigden en het publiek de eerste zitting van de Nationale Vergadering gehouden. Op deze foto zien we hoe de openingsrede van de oudste afgevaardigde, Kir, met applaus begroet wordt door premier de Gaulle en achter hem v.l.n.r. R. Guy Mollet, Pierre Ffimlin, en daarachter Bernard Gentile, Maurice Couva de Murville, Antolne Pinay en Robert Buron. EERSTE KAMER Gevoel van bezorgdheid over omstandigheden in de landbouw Minister wordt om oplossing gevraagd 's-GRAVENHAGE, 10-12. - Van verschillende zijde heeft men in dë Eerste Kamer uitdrukking gegeven aan een gevoel van bezorgdheid over de omstandigheid, dat voor grote groepen van landbouwbedrij ven de economische situatie de laatste jaren voortdurend slechter is geworden. De Kamer heeft dit uitgesproken in haar voorlopig verslag over de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. In dit verslag wordt onder meer gevraagd of de minister een uit eenzetting wil geven over de mo gelijkheden die hij ziet om het boerenbedrijf weer in zelfstandig heid rendabel exploiteerbaar zon der overheidssteun te laten wor den. Voorts wil men weten of in bepaalde gevallen de toevoeging van goede bosgronden aan land bouwbedrijven een bijdrage zou kunnen leveren tot de sanering van sommige bedrijven. Een andere vraag luidt of de re gering het verantwoord acht, dat in een aantal geyallen boeren vier duizend uren per jaar moeten wer ken indien zij met hun werkelijke kosten niet boven de vastgestelde kostprijs willen uitkomen. Hoge kosten restauratie Oude Kerk Amsterdam AMSTERDAM, 10-12. - De ge- meenteraad van Amsterdam heeft vanmiddag besloten de reeds ver leende subsidies voor de eerste en de tweede etappe van de restau ratie der Oude Kerk in de hoofd stad te verhogen met f 31.500 tot f 205.875. Deze verhoging was no dig, omdat bij de restauratiewerk zaamheden (kosten totaal 775.000 gulden) was gebleken dat de ge raamde bedragen niet alle gehand haafd kunnen worden. Ten dele is dit te wijten aan de slechte toestand waarin het gewelf van de kapel van het heilig hart verkeert en anderdeels aan een stijging der prijzen van natuur steen en brons. Ook tengevolge van een verzakking van een steunbeer moeten er meer voorzieningen ge troffen worden aan de fundering. De verhoging der kosten wordt geraamd op twee ton, waarin be halve de gemeente ook bijdragen het Rijk en - naar verwacht wordt - de provincie. Men verwacht te Moskou, dat de Sowjet-Russische pers binnen kort de naam van de opvolger van het van zijn huidige functie ont heven hoofd van de Sowjet-Rus sische staatsveiligheidsdienst, gene raal Iwan Serof, bekend zal maken evenals de aard van de nieuwe post, die laatstgenoemde gaat be kleden. Volgens bepaalde berich ten zou Serof een aanstelling in het rode leger krijgen. Voorts werd geïnformeerd naar de resultaten, tot dusverre verkre gen bij de studie om door middel van het stellen van minimumeisen ten aanzien van de bedrijfsomvang tot de oplossing van het structuur- probleem bij te dragen. Verscheidene leden verzochten zo omstandig als mogelijk zou zijn te worden ingelicht over het ver loop van de tot nu toe gevoerde besprekingen over de vrijhandels zone, voor zover hierbij agrarische belangen betrokken zullen zijn. IJk-tarieven opnieuw omhoog 's-GRAVENHAGE, 11-12. Ds ta- rieven voor het ijkwezen zullen op 1 januari verhoogd worden met 20 tot 25 procent Staatssecretaris van Economische Zaken Veldkamp heeft deze maat regel aangekondigd in een verkla ring die hij op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid J. M. Pe ters heeft gegeven. De regering, aldus de staatsse cretaris, heeft eertijds het stand punt ingenomen, dat de kosten en de inkomsten van de dienst van het ijkwezen zoveel mogelijk in evenwicht dienen te zijn. In 1959 zou, bij voortzetting van de huidige tarieven, een tekort van ongeveer f 400.000 ontstaan. Om dit tekort op te vangen is tot tariefsverhoging besloten, waarbij, zoveel mogelijk, zal worden gestreefd naar vereen voudiging van de tariefstelling. In januari vorig jaar was het ta rief reeds verhoogd met ongeveer 30 procent. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's In het leven wordt vaak beter komedie gespeeld dan op de planken. Kerstfeest koninklijke familie 's-GRAVENHAGE, 10-12. Op 23 december 's middags om half vijf komt de koninklijke famili# met het personeel van de houtvesterijen en 'het personeel van het palels Het Loo in de bioscoopzaal van Het Loo bijeen om daar het Kerstfeest te vieren. Rotterdam krijgt „Euromast" ROTTERDAM, 11-12. De burge- meester van Rotterdam, mr. G E. van Walsum, heeft vanmiddag de eerste paal geslagen voor de „Euro mast", de 115 meter hoge uitzicht toren, die ter gelegenheid van de internationale tuinbouwtentoonstel ling Rotterdam 1960 aan de Park haven zal verrijzen. Nieuw-Guinea heeft eigen dagblad HOLLANDIA, 10-12. Een parti culiere combinatie met eigen druk kerij heeft besloten over te gaan ot het uitgeven van een dagblad, „Nieuw-Guinea-Koerier" genaamd, in Nederlands-Nieuw-Guinea. Ingaande januari zal het blad verschijnen. Aangezien door de uit gave van een particulier dagblad de gronden waarop het gouverne ment zijn nieuwsblaadje uitgeeft, vervallen, zal de uitgave van „En hier is het nieuws" ultimo decem ber worden gestaakt. De voorlichtingsambtenaar, de heer Meyer, die „En hier is het nieuws" verzorgde, treedt in dienst als hoofdredakteur bij de particu liere combinatie. Ecuador wil 20.000 Nederlanders opnemen 's-GRAVENHAGE, 10-12. Ecua- dor is bereid tot 20.000 Nederland se boeren vaklieden aan grond en werk te helpen. De regering van deze stabiele Zuidamerikaanse land- bouwstaat is bereid een klimato logisch goed gelegen streek aan te wijzen voor Nederlandse vestigin gen. In het bijzonder ook wordt ge dacht aan gerepatrieerde cultuur deskundigen uit Indonesië. Deze mededeling bracht dr. F. J. Strasser, representant van een groep belangrijke Nederlandse in- dustriën in Zuid-Amerika dezer dagen over. De minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, deed hiervan mededeling in de Tweede Kamer. Dr. Strasser kent Zuid-Amerika al vijf-en-twintig jaar lang. SPIJKENISSE. Twee personen uit Hoogvliet, vader en schoonzoon, hébben een meisje aangerand. Het meisje dat de samenkomsten van het Leger des Heils in Spijkenisse placht te bezoeken werd na iedere dienst door de ouders afgehaald. Zondagavond hadden deze zich echter wat verlaat. Onderweg naar huis werd ze aangesproken en mee gelokt. Getuigen waarschuwden de politie die onmiddellijk tot arresta tie kon overgaan. PER JAAR KOMEN IN NEDERLAND RUIM 5400 ECHTSCHEIDINGEN VOOR C.B.S. publiceert veelzeggende cijfers s-GRAVENHAGE, 10-12. Uit een dezer dagen verschenen publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende de echtschei dingen in Nederland in het tijdvak 1900-1957 blijkt o.m., dat in delaat- jaren gemiddeld per jaar ruim 5.400 huwelijken door echtschei ding worden ontbonden. De gemiddelde duur van de bij deze echtscheiding betrokken hu welijken is tien jaar. Ruim de helft van het totaal aantal ingeschreven echtscheidingen had een huwe- lijksduur van minder dan tien jaar. Ten aanzien van de leeftijds combinatie van de voormalige echt genoten blijkt, dat bij ongeveer ge lijke leeftijd van man en vrouw (maximaal verschil van vijf jaar) de echtscheidingsfrequentie lager ligt .dan wanneer een groter leef tijdsverschil bestaat, terwijl zij ho ger wordt naarmate de man jonger is dan zijn vrouw. Voorts blijkt dat voor echtparen zonder minder jarige kinderen de echtscheidingsfrequentie ruim tweemaal zo hoog is als voor die met minderjarige kinderen. Jaar lijks zijn in totaal circa 6.600 min derjarige kinderen bij echtschei dingen betrokken, waarvan 2.400 - dat is circa 36 °/o - in huwelijken welke nog geen tien jaar hebben geduurd, m.a.w. in gezinnen met jonge kinderen. Daarnaast zijn bij de door echtscheiding ontbonden huwelijken met een huwelijksduur van twintig jaar of langer nog 1.200 minderjarige kinderen be trokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1