,HET WAS VAN ONS' MARKTBERICHTEN Eierpryzen V.E.C.E. In de periode van 1 december tot 12 december werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eie ren uitbetaald f 2,50 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 1 cent per stuk minder uit betaald. Veemarkt ROTERDAM, 8-12. Aanvoer 2021 stuks vee, t.w. 1360 vette koeien en ossen en 661 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 2,95-3,25 f 2,80-2,90 f 2,50- 2,60; varkens (levend gew.) f 1,96- 1,94-1,92. Vette koeien en ossen: aanvoer groter, handel kalm, prijzen vooral bij afloop tweede en derde kwali teit iets lager, eerste kwal. prijs houdend, prima's boven notering. Varkens: aanvoer iets meer, handel vlot, iets stijver in prijs, enkele prima's boven notering. Ingezonden mededeling j Elektrisch J polshorloge AMSTERDAM, 7-12. Een Euro- pees producent van polshorloges (Lip te Besancon - Fr.) heeft thans een jarenlang experimenteren af gesloten, gedurende die tijd 50 oc trooien verworven en verwerkt in een elektrisch horloge en dit nu op de Europese markt gebracht. De klassieke veer is in dit produkt vervangen door twee elektrische batterijtjes ter grootte van een koffieboon. Worden in de bestaande elektri sche klok de energie-impulsjes ge leverd op de kanteling der fasen van de toegevoegde wisselstroom, in het nieuwe horloge komen die impulsjes van het herhaald eventjes inschakelen van het gelijkstroom- pje uit de batterijtjes. Deze leveren gedurende ruim een jaar constante stroom. De balans-met-spiraal (de onrust) raakt op het snelste mo ment van haar slingering het uit de batterij komend voedingsdraadje waardoor de stroom een électro- magneetje passeert. Tussen de po len van dit magneetje beweegt zich de onrust. Deze brengt die bewe ging als in elk uurwerk over op het wieltjes en radertjes systeem. Al leen zijn in dit nieuwe systeem slechts 6 a 7 in plaats van, als in de mechanische uurwerken, ca. 20 radertjes nodig. Vooreerst wordt het nieuwe pols horloge alleen in goud uitgevoerd: 34 gram 18 karaats. (Zodat de prijs in Nederland vooralsnog f 1400 be draagt). Eerlang zal het ook in bv. staal geleverd kunnen worden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot geest, verzorger in de ziekenhuizen te Groningen: C. M. Luteijn, Groningen. Benoemd tot voorganger van de afd. Beilen v.d. Ned. Prot. Bond: H. Mengerink, voorg. afd. Ver. van Vrijz. Herv. te Kampen. Beroepen te Oosterwolde (Geld.): J. Lekkerkerker, Bergambacht; te Ophemert: J. Hovius, Dordrecht; te Waspik (toez.): J. J. de Heer, Ba by loniënbroek; te Dwingelo (toez.): H. Bosma, Beers (Fr.); te Vreeland (toez.): H. J. Smalbrugge, Kollum. Aangenomen naar Weerselo (toe- zegg.): W. J .van der Waal, vicaris te Emmen; naar Koudum (Fr.) (toez.): J. Tammeling, Lutten. Ger. Kerken Beroepbaar verklaard (op grond van singuliere gaven): kand. G. van Driel, Utrecht, die terstond beroep baar is. Beroepen te Balk: C. H. van den Berg, kand. te Hilversum. Aangenomen naar Wilnis: G. de Vries, kand. te Almkerk, die be dankte voor Mariënberg en voor Nieuwlande (Dr.). Bedankt voor 's-Gravenhage-W. (vac. W. Reeskamp): C. Goeman, Haarlem-zuid. Evang. Luth. Kerk Drietal te Zeist: K. E. F. Heintze, hulppr. te Utrecht, dr. G. Riemers te Amsterdam en A. Vermeulen te Amsterdam. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Ermelo: M. Baan, Dordrecht; te Veenendaal: J. Keu- ning, Barendrecht. Ger. Gemeenten Beroepen te Boskoop: M. Blok, Rijssen. 's-GRAVENHAGE. H.K.H. Prin ses Irene is voornemens deel te ne men aan enkele onderdelen van de Nederlandse skikampioenschappen, die gehouden zullen worden op 7 en 8 januari te Val d'Iser. VOETBAL K.N.V.B. - Zaterdagmiddagcompetitie MEVO—WOLPHAARTSDIJ K 4-1 Door Wolphaartsdijk met 4-1 te kloppen, heeft de thuisclub bewe zen in deze competitie nog een rol te willen spelen. Met deze over winning is de spanning in de kop der ranglijst teruggekeerd, alhoe wel MEVO geen punt meer ver spelen mag. De publieke belangstelling was zeer behoorlijk te noemen en de toeschouwers kregen waar voor hun geld. Het spel golfde snel op en neer en beide doelen ontsnapten voor de rust aan een doelpunt. De gasten combineerden in die periode beter dan de oranjebroeken. De Zierikzeese defensie gaf echter geen krimp en dus bleven doel punten uit. Na de rust pakte MEVO direct flink aan en het uithoudings vermogen werd beloond. De over winning kwam tenslotte bij de ploeg die het meeste recht erop kon doen gelden. Om 15.10 uur laat scheidsrech ter Scholten beginnen. Al dadelijk blijkt dat de gasten goed samen spelen. De MEVO-backs staan ech ter hun mannetje, waardoor de voorhoede ook regelmatig kan aan vallen. Hierbij blijkt dat de keeper van Wolphaartsdijk niet klemvast is en de verdedigers der gasten wel eens in verwarring raken. Maar met dat al komen de bezoekers aan het eerste doelpunt. Bij een goed opgebouwde attaque loopt keeper Bij de Vaate te laat uit en het is 0-1. Het spel blijft snel van doel tot doel gaan, totdat Krijn de Oude na een half uur spelen de stand gelijk weet te maken (1-1). De tweede goal Met de beste voornemens bezield begonnen de beide kemphanen weer na de rust. Het spel bleef van goed gehalte: snel opererende voor hoedes en even resoluut ingrij pende defensies. Men begrijpt, dat met het verstrijken van de tijd ook de spanning toenam. Totdat het grote sluitstuk kwam. Precies 15 minuten voor tijd (na zeer veel cor ners voor MEVO) kreeg Leen Stout- jesdijk het leder toegespeeld. Hij talmde niet maar loste een voor treffelijk schot dat de Wolphaarts- dijk-keeper te machtig bleek (2-1). Het getuigt van goed inzicht, dat MEVO toen niet ging verdedigen maar bleef aanvallen. Deze goal bleek voor de gasten net de klap te zijn die hen deed instorten. Aan gemoedigd door het publiek begon MEVO steeds meer door te druk ken. Huurling draafde van links naar rechts om de corners te ne men, maar de derde goal kwam tien minuten voor het einde uit een goede kopbal van Haverhoek (3-1). Toen was de wedstrijd wel gewon nen, want de gasten brachten er niet veel meer van terecht. Even later was het weer raak. Haver hoek lokte een Wolphaartsdijk- back naar zich toe, waardoor Krijn de Oude vrij kwam te staan. Deze benutte de kans (4-1). Met een sterk opdringend MEVO blies de uitstekend leidende scheidsrechter Scholten het einde. SPORT BILJARTEN Districtsnieuws Op 18, 19 en 20 december wordt de finale eerste klas libre ver speeld in het clublokaal van de B.V. „Concordia" te Zierikzee, met deelneming van de volgende spe lers: Gem. A. Brand „Concordia" 5,32 J. B. M. den Boer, „Concordia" 4,81 D. Verburg „Concordia" 4,80 R. P. Hogerheijde, „Concordia" 4,72 J. Sinke „Concordia" 4,63 A. Overweel, „Drie Schapen" 4,16 De lengte der partijen is 200 ca ramboles. De tweede klasser A. Overweel speelt in deze finale 150 caramboles. Een favoriet is niet aan te wijzen; er is weinig krachtsver schil. Voorwedstrydcn vyfde klasse libre gewestelijk kampioenschap Van de vijfde klasse libre kam pioen de heer A. Heijboer uit Nieu- werkerk kregen wij de resultaten door van deze wedstrijden, die ge houden zijn op 29 en 30 november te Zevenbergsenhoek. De vier deel nemers speelden zes partijen met de volgende uitslag: 1. J. van Hassel, Breda, 8 pnt., hoogste serie 7, algem. gem. 1,34; 2. A. Heijboer, Nieuwerkerk, 8 pnt., hoogste serie 8, algem. gem. 1,02; 3. C. Boonman, Ovezande, 4 pnt., hoogste serie 9, algem. gem. 1,13; 4. J. Broeders, Zevenbergen, 4. pnt., hoogste serie 7, algem. gem. 0,98. Door deze uitslag is het vrij ze ker dat de Schouwse deelnemer zich in de finale heeft geplaatst, welke wordt verspeeld op 13-14 december te Tilburg. We wensen de heer Heijboer veel succes in deze belangrijke en zware finale partijen. Biljartvereniging „O.K.K." De stand in het clubkampioen- schap was op 1 december: gespeeld pnt. alg. gem 1. J. C. v. Felius 14 16 1,35 2. M. J. Thierij 13 15 1,19 3. Joh. Lemsom .13 15 0,76 4. A. Heijboer 11 14 1,49 5. L. v. Klinken 14 14 1,86 6. L. v. Popering 13 11 2,07 7. C. Stoutjesdijk Pz. 9 8 1,55 8. M. Quist 5 4 1,72 9. M. de Vin 7 3 1,20 10. C. Stoutjesdijk Jzn. 1 0,83 De gasten hebben een prima ploeg met zeer veel jonge en snelle spelers. Vooral de jeugdige rechts buiten is een veelbelovende voet baller. MEVO gaf zich ten volle. Alle spelers hebben zich goed in gezet, wat bij deze tegenstander ook wel nodig was. VOETBAL K.N.V.B. S.V.O.W.K. I—Burgh I 2-7 In een wedstrijd die door Burgh wel een beetje te gemakkelijk werd opgenomen is het toch door een be ter uithoudingsvermogen tot een goed einde te komen. Alhoewel de aanvallen van O.W.K. toch soms van technisch goede inhoud waren. En waren het keeper Hage en rechts-back Bakker niet geweest die een zeer goede dag hadden, was het Burgh zeker gelukt een hogere score te maken. De aanvallen gin gen zeer vlot aan weerskanten. Er was dan ook soms goed voetbal te zien. Jammer dat O.W.K. dit tem po niet elke wedstrijd speelt, want zeer zeker zou dit zijn stand in de afdeling ten goede komen. Zierikzee I-RCS I 1-1 Zierikzee, bij welke ploeg J. van Beveren als linksbuiten debu teerde, begon met de beste voor nemens: twee diagonale schoten van S. de Vlieger verdwftien over het houtwerk en een verdediger schoot bijna in eigen doel. Hier mede was voorlopig het kruit ver schoten; de gasten werden sterker en zouden het eerste halfuur de toon gaan aangeven. De in goede vorm zijnde Zierik- zee-verdediging kreeg het niet ge makkelijk: een kopbal van v. d. Horst vloog naast de kooi, de vol gende maal redde linksachter v. d. Maas met een sliding een zeker schijnend doelpunt, de derde maal schoot rechtsbuiten Terwiel be heerst langs doelman Stoutjesdijk (0-1). Mede door het harde werken van rechtsbinnen Hogensteijn wist Zierikzee zich daarna meer in het offensief te dringen; een kopbal van v. Beveren rolde over de dek- lat tot hoekschop. Aan de andere zijde voorkwam doelman Stoutjes dijk met een zweefduik op een schot van de Kraker een grotere achterstand met de rust. Na de rust probeerde Zierikzee de bakens te verzetten, werd in het veld iets sterker, doch aan de op zet van de aanvallen mankeerde het een en ander. Kortom, er was geen verrassing, waardoor de ver dediging van R.C.S. steeds tijdig het doelgebied kon zuiveren. Een zestal hoekschoppen bracht even min resultaat. Toen na 25 minuten rechtsbuiten Kouijzer resoluut het spel opengooide door dwars ovér het veld linksbuiten v. Beveren te lanceren, kon F. v. d. Westen uit diens voorzet doelman Beun on houdbaar passeren (1-1). Om beurten streden beide par tijen voor het winnende doelpunt: het trio Wanjou-Hendriks-de Kra ker (R.C.S.) aan de ene zijde en Rossen-v. Aken-v. d. Maas aan de andere zijde, bleven praktisch meester van het terrein, al kreeg Zierikzee nog een goede kans bij een voorzet van v. Beveren, die echter gemist werd, terwijl een mi raculeuze redding van doelman Stoutjesdijk de Souburgenaren van de overwinning afhield. Al met al gaf de gelijke stand 1-1 de verhouding uitstekend weer. SPORT District Zuid I 3e klasse D: Zierikzee-RCS 1-1; METO-Hontenisse 1-1; Grenswach ters-Steenbergen 1-3; RKFC-Zee- land Sport 3-4; Zeelandia-VES '35 2-2; ODIO-Axel 1-1. 4e klasse G: Renesse-Noordhoek 0-1; Halsteren-NSV 4-2; Cluzona- Rimboe 2-0; Yerseke-Nieuw Borg- vliet 2-1; Kaaise Boys-De Schut ters 3-0. Afdeling Zeeland le klasse B: Burgh II-Renesse II 1-6; SVOWK I-Burgh I 2-7. 2e klasse C: Dreischor I-Zonne- marie II 12-0; Zonnemaire I-SV O WK II 6-0; Brouwershaven II- Zierikzee III 2-3. Zaterdagmiddagcompetitie MEVO I-Wolphaartsdijk I 4-1; Goes V-SVD I 0-4; Kats I-'s Heer Hendrikskinderen I 6-2. 2e klasse C: Burgh III-MEVO II ;-4. 3e klasse C: SINOTO II-Duiye- land II 7-7. Vriendschappelijk Zeemeeuwen-WIK 3-2. Burgemeester Heibier van de zuid-Duitse gemeente Petersdorf is vrijdagavond gearresteerd wegens diefstal van 22.000 mark uit een boerenleenbank en brandstichting in het gebouw van de bank. De brand kon echter gauw worden ge blust, waardoor maar betrekkelijk weinig schade werd aangericht. De burgemeester heeft bekend. Vertegenwoordigers van vereni gingen van apothekers in de zes landen van de Europese gemeen schappelijke markt hebben zater dag op een conferentie in Luxem burg in beginsel besloten tot de vorming van een „bond van apo thekers van de gemeenschappelijke markt". In de lente van 1959 zal in Parijs verder worden vergaderd. Burgh IIRenesse II 1-6 Een volkomen uit vorm zijnd Burgh, gehandicapt door een aan tal invallers, heeft een zware ne- dexlaag geleden, hetgeen gezien de veldverhouding helemaal niet no dig was geweest. Talloze kansen, die met de neus gemaakt konden worden, werden eenvoudig gemist. De Burgh-verdediging, waarin voor het eerst D. van Beveren opereer de, was er helemaal uit. Renesse, dat ook met invallers te kampen had (we zagen zelfs Gi- lijamse weer meespelen) had vlak na het begin het beste deel van het spel. Vooral de uitvallen waren zeer gevaarlijk. Bij een voorzet, waarbij de linksbuiten van Re nesse de bal zeker een meter van achter de lijn voorzet, schiet Eve- raers in (1-0). Scheidsrechter Bras was onverbiddelijk en keurde het doelpunt goed. Burgh krijgt een aantal goede kansen, doch weet er niet van te profiteren. Uit 'n voor zet van Deurloo schiet Kloet hard in, doch de scheidsrechter heeft buitenspel geconstateerd. Vlak voor de rust verhoogt Dorreman met een laag schot de voorsprong (0-2). Na de rust maakt een der Renes- se-achterwaartsen hands en Burgh mag een strafschop nemen, die L. van Nieuwenhuize in een doelpunt omzet (1-2). Er volgt nu een periode van Burgh-overwicht, waarin de mooiste kansen om zeep worden geholpen. Bij een Renesse-uitval blunderen de Glopper en Stoel. Rechtsbuiten de Vrieze profiteert hiervan (1-3). Ook van Beveren blundert en Hart voltrekt het von nis (1-4). Renesse speelt nu rusti ger en rechtsback Verseput drijft alles voorbij om de stand met een hard schot op 1-5 te brengen. Even voor tijd omspeelt Dorreman Stoel en de harde schuiver betekent een 1-6 stand, waarmee ook het einde komt. Renesse behaalde een ver diende maar geflatteerde overwin ning. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk SIR J ANSLAND. Door het college van notabelen werd in de Ned. Herv. kerk alhier tot kerkvoogd be noemd de heer J. H. v. d. Have. Het college van kerkvoogden be noemde uit haar midden tot presi dent-kerkvoogd de heer A. v. d Maas. NOORDGOUWE Eerste dienst in gerestaureerd Kerkgebouw Zondagmorgen te 10 uur ving de eerste dienst der Hervormde ge meente aan in de gerestaureerde dorpskerk, in welke dienst voorging ds. H. W. Buinink, Hervormd pre dikant te Noordgouwe. Terwijl de predikant met de leden van de ker- keraad de kerk binnen trad zong de gemeente staande Psalm 150, vers 1 en 3. Na het votum van ds. Buinink zong een groot koor onder leiding van mevrouw Buinink „Dankt, dankt nu allen God". Hierna zong de ge meente Psalm 86 10 en het koor „Geloofd zij God met diepst ont zag" (na de schuldbelijdenis). De Schriftlezing was gekozen uit het evangelie van Lucas, hoofdstuk 1, de verzen 5-21 en Lucas 59 de ver zen 65 en 68. Daarna zong het koor „Grote God, wij loven U". Als tekst had ds. Buinink gekozen het on derwerp: „Als je nu zou willen ge loven en je kunt het niet", naar de inhoud van Lucas 1 18, 63 en 64. Na de prediking volgde de offer ande, waarna de gemeente Gezang 6 zong en het koor nog een tweetal zangnummers ten gehore bracht. Het koor werd op het orgel bege leid door burgemeester N. A. van Wijk van Noordgouwe, terwijl het als orgel in de kerk in gebruik zijn de instrument als gewoonlijk werd bespeeld door de organist de heer Bakker uit Zierikzee. De kerk was tot in de uiterste hoeken bezet. Ds. Buinink memo reerde aan het slot van de dienst o.m dat de gemeente tot tweemaal toe in een noodkerk haar diensten heeft moeten houden, doch wees er op, dat de nieuw gerestaureerde mooie oude dorpskerk, gezien in het licht van het evangelie, toch ook als noodkerk dient te worden ge zien. Ds. Buinink deelde ook nog mede, dat de officiële ingebruik neming van het kerkgebouw eerst zal volgen als de restauratie van het kerkgebouw geheel haar beslag zal hebben gekregen. AUTO TE WATER Snelle hulp redde inzittenden EMMEN, 7-12. Drie bewoners van Emmer Compascuum, de heren Knoop, Koops en Katuin hebben zaterdagavond 6 mensenlevens ge red. Vermoedelijk doordat hij de verlichte afsluitbomen bij een open staande draaibrug te laat opmerk te, reed de bestuurder van een per sonenauto een kanaal in. Twee van de heren doken het water in en wisten de vier kinderen van de be stuurder 4 en 10 jaar oud, door een gebroken ruit uit de nog drijvende auto te trekken. Met grote inspan ning slaagden zij er daarna in de bestuurder, de heer R. Hartmann uit Bargher Compascuum en zijn echtgenote te redden door de auto naar de wal te trekken, voordat hij geheel onder water verdween. De derde redder verleende hulp op de wal. Alle geredden zijn er met de schrik afgekomen. De Italiaanse regering heeft za terdagavond in de Kamer van Af gevaardigden met 294 tegen 286 stemmen bij twee onthoudingen een vertrouwensstemming gewonnen. Syriërs nemen Israëlische dorpen onder vuur Schijnwerpers in nachtelyk grensgebied TEL AVIV, 7-12. Een woordvoer der van het Israëlische leger heeft medegedeeld dat Syrische militai ren zondagavond, voor de tweede achtereenvolgende nacht, Israëli sche dorpen in het dal van Hoeleh onder vuur hebben genomen. De Syriërs begonnen, kort voor het invallen der duisternis vanaf heuveltoppen te vuren en zij hiel den dit, met tussenpozen, ongeveer anderhalf uur vol. Het vuur is van Israëlische zijde niet beantwoord. Er vielen geen slachtoffers. Volgens niet-officiële berichten werd het gebied van Hoeleh zon dagavond door Syriërs en Israëliërs met krachtige zoeklichten verkend, om wederzijdse plotselinge grens overschrijdingen te verhinderen. Verwachting tot dinsdagavond: Enkele opklaringen Nu en dan opklaringen, maar voornamelijk in de kustprovincies ook plaatselijk enkele buien; zwakke tot matige wind, aan de kust tijdelijk krachtige wind tus sen zuid en west; over het alge meen iets hogere temperaturen, maar in het zuidoosten van het land vannacht lichte vorst. 9 dec. Zon op 8.35, onder 16.29. Maan op 6.3,9. onder 15.56. Nieuwe maan: 10 dec. le 18.23. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 9 dec. 1.28 v.m. 13.53 n.m. BROUWERSHAVEN: 9 dec. 1.04 v.m. 13.30 n.m. Doodtij: 6 en 20 dec. Springtij: 13 en 28 dec. HFT WI?l?RA\ri7P7TrHT DE BILT, 8-12. Gedurende het weekeinde is een hogedrukgebied van de Britse eilanden via onze omgeving naar midden-Europa en de Balkan getrokken. De aanvoer van lucht van de Noordzee werd hierdoor onderbroken. Tijdens op klaringen kwam zondagmorgen bijna overal in het binnenland lichte vorst voor. Maandagmorgen vroor het alleen nog in het zuid oosten van het land, waar op ver scheidene plaatsen 6 graden vorst werd gemeten. Uit Frankrijk en zuid-Duitsland werd plaatselijk 9 graden vorst gemeld. Een depressie die zondag over IJsland trok, verplaatst zich naar zuid-Scandinavië. Een bijbehorend front nadert over de Noordzee en Engeland en zal in de komende 24 uur over ons land trekken. De wind zal daarbij langzaam naar het wes ten ruimen en boven zee ver warmde lucht geleidelijk verder landinwaarts voeren. In verband hiermede zullen de temperaturen stijgen. Voornamelijk in de kust provincies - zullen daarbij enkele buien vallen. Scheepvaartberichten Esso Nederland (t.), 6 te Suez. Kelletia (t.), 8 te Belfast. Kryptos (t.), 7 van Curagao naar Lissabon.. Limburg, 7 van Singapore naar Port Swettenham. Soestdijk, 8 te Boston. Theobaldius (t.), 7 van Yokkaichi naar Miri. AGENDA Heden (maandag) Burgh: hotel K. J. Bakker, 8 uur, algemene vergadering IJsclub. FEUILLETON Streekroman door HANOL SPOOR Ze wist zelf niet hoe lief ze er op dat ogenblik uitzag. Sternhout, die aan dit gesprek begonnen was als aan een wreed spelletje, begon haar opeens in alle ernst te begeren. „Als ik „ja" zei ,zou ik het doen als opoffering om Frank te redden", fluisterde Joke. „Hou je zoveel van die blaag?" viel hij uit. „Ja, en ik blijf hem trouw; we zullen gezamenlijk deze zware da gen doorkomen. De waarheid zal uiteindelijk wel aan het licht ko men". Sterhout meende nog één keer op Joke's gevoel te moeten speculeren. „Wij hebben allen onze moeilijk heden, dat is je nu wel duidelijk", zei hij, „maar ik sta alleen en heb niemand waar ik troost kan zoe ken". Dit laatste was een meesterlijke zet van hem. Joke, die met haar gedachten bij Frank was, en opging in eigen ge luksgevoel, was in een stemming waarin ze met iedereen dit geluk wilde delen. Ze zag een verbitterde trek om zijn mond, en vond het een akelig idee dat zij daar de oorzaak van was. Ze stak bemoedigend haar hand uit. Hij greep die mét beide handen, en probeerde met sterke blik zijn wil aan haar op te leggen. Werkelijk bleef Joke enige ogen blikken bevangen staan. Op dat moment klonk er een verschrikte kreet. Bliksemsnel draaiden beiden zich naar de deur. In de deuropening stond Lydia. In haar eerste schrik dacht Joke dat Paul een ongeluk was overko men, en ijlde met uitgestoken han den naar Lydia toe. Deze deinsde terug en maakte een afwerende be weging. Nu pas begreep Joke, dat Lydia door de houding van haar en Sternhout op verkeerde gedachten was gebracht. Dit was teveel voor haar beproefde zenuwen, en met een gil, de handen voor het gezicht slaande, vluchtte zij blindelings het huis uit. Broer en zuster waren alleen. Langzaam deed Lydia een paar stappen naar voren. Sternhout zag haar spierwitte gezicht, maar hij wachtte kalm af. Op dit punt had hij tenminste een rustig geweten. Dadelijk had hij begrepen welke gevolgtrekkingen zijn zuster aan het samenzijn met Joke verbond. Een sarcastische glimlach speelde om zijn mond. Nu was hij eens een keer braaf geweest en de een moest hem niet en de ander dacht kwaad van hem. Voor zijn part kon de hele wereld naar de drommel lopen. Met goede wil kwam je er toch ook niet. Lydia, die door het gedrag van Joke een schok had gekregen, en ook diepe minachting voor haar broer gevoelde, wist niet hoe een gesprek te beginnen. Plotseling drong het tot Stern- hout door, dat haar komst, zo kort na haar huwelijk, ongewoon was. „Wel", zei hij spottend, „is de trou werij niet bevallen dat je al weer zo gauw het oude nest komt opzoe ken?" „Het huwelijk is zo iets moois, dat je niet waard bent het woord in je mond te nemen". Ze vond het zojuist geziene zo erg, dat ze wel had willen scheien. Zij kon er dan ook niets aan doen dat ze nogal melodramatisch erop liet volgen: „het dorp heeft me ge roepen". HOOFDSTUK XIX. Het dorp komt in actie. Zo was het ook. De inwoners, die van de arrestatie vernomen hadden waren diep verontwaardigd ge weest. „Laten we nu toch wat doen", was de eerste reactie ge weest. Inplaats van de op een grap beluste jongeren, waren het nu de meer bedaagden die een plan ont wierpen om Frank vrij te krijgen. Niemand twijfelde aan z'n onschuld maar men begreep wel dat, als men op de uitspraak wachtte, ook al was die gunstig, er toch te veel kost bare tijd verloren zou gaan, om maar niet te spreken van de kwel lingen die Frank geestelijk te ver duren had. Wie het eerst op het idee kwam, wist later niemand, maar iemand stelde voor om freule Lydia te hulp te roepen. De freule, die tijdens haar verblijf op Duinsfort ook con tact had gezocht met de inwoners, had zo'n goede indruk achter gela ten, dat men zekér meende te we ten dat ze helpen zou. Men infor meerde naar haar verblijfplaats. Men besloot een verzoekschrift op te stellen. Allen beijverden zich om dit le mogen tekenen. Vooral toen nog het gerucht de ronde deed, dat er voor Frank een medaille in het verschiet was, wegens moedig ge drag in de oorlog, werd hij de held van het dorp. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2