Poging raket draaiend om de maan te krijgen mislukt DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 8 DECEMBER 1958 No. 18177 115e jaargang ZIERlKZEESCaWNILWSBODF ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 LEGER HAD PECH Groofsfe hoogfe was104.000 k.m. CAPE CANAVERAL, 6-12. - De poging van het Amerikaanse leger om een raket naar de maan of in een baan rondom de zon te zenden, is niet gelukt, zo wordt officieel meegedeeld. De 60-tons raket, genaamd Juno- 2, heeft niet genoeg snelheid gekre- gen om buiten de aantrekkings-" kracht van de aarde te komen. De nuttige lading van de raket, de „Pionier-3" genoemde neuske- gel, is gemaakt van kunstglas, met een bekleding van goud. Zij weegt ongeveer zes kilo. De kegel volgt niet de voorge schreven koers. De eerste trap van de raket heeft drie seconden korter gewerkt dan men had berekend. De .Pionier drie" heeft zaterdag nacht zijn grootste hoogte, 104.000 km., bereikt en valt terug naar de aarde, zo heeft het astronautische bureau in Washington bekend ge maakt. Men verwacht dat de Pio nier zondagavond om kwart over elf Nederlandse tijd boven de om geving van Timboektoe (Afrika) in de aardse dampkring zou terug keren. De juiste positie waar deze maanraket zijn einde zal vinden is berekend als 19,5 graden noorder breedte en 9 graden oosterlengte. Dr. von Braun heeft meegedeeld dat hét mislukken van de poging een gevolg is van een verkeerd ge plaatst ventiel dat de vermenging van brandstof en- zuurstof in de eerst trap van de raket moest re gelen. De werkloosheid in west-Dnitsland NEURENBERG, 6-12. Gedurende de maand november is het aantal werklozen in west-Duitsland - zon der het Saargebied en west-Berlijn - met 69.435 gestegen tot 426.185. Het Westduitse regeringsbureau voor arbeidsbemiddeling meent dat als gevolg van de lichte vorst het aantal werklozen in de eerste de cemberdagen nog met omstreeks 70.000 zal zijn toegenomen. Gemiddeld is in de afgelopen vijf jaar het werkloosheidscijfer in no vember met 140.000 gestegen. Het aantal werklozen per eind novem ber is bovendien nog circa 53.000 lager dan op eind november 1957. Het aantal mannelijke werklozen is met 49.300 gestegen tot 228.042, het aantal werkloze vrouwen met 20.200 tot 198.143. De Expo- helikoptervluchten SCHIPHOL, 6-12. Van de zijde van de „Sabena" wordt vernomen, dat gedurende de zes maanden van de wereldtentoonstelling BXP - codenaam voor de helikopterhaven van de Expo - niet alleen 15000 pas sagiers ontving, komende van de verbindingen uit Nederland, Duits land, België en Frankrijk. Zij bood tevens aan 65.370 be zoekers de mogelijkheid van een helikopter-rondvlucht te maken. Een recorddag op het gebied van rondvluchten was 17 augustus, toen 1068 personen de wereldtentoon stelling vanuit een helikopter be keken Hiervoor werden ongeveer 93 vluchten uitgevoerd door helikop ters van het type Sikorsky S-58, Vertol 44 en Westland Widgeon. De verkeerspolitie huurde bovendien enkele malen de kleine Westland Widgeon met vier plaatsen, om op de drukste dagen het verkeer in en om Brussel te regelen. De VARA-speelgoedactie Vrijdagavond heeft de VARA het resultaat van haar speelgoedactie 1958 via Hilversum II bekendge maakt. Dit resultaat overtreft de meest optimistische verwachtingen. Want terwijl het vorige jaar 34.671 kinderen met een stuk speelgoed verrast konden worden, is dit aan tal dit jaar gestegen tot rond 43.250 kinderen. Dank zij de medewerking van luisterend en kijkend Neder land behoefde ook nu weer geen enkel kind, voor wie door de leid sters en leiders speelgoed was aan gevraagd, teleurgesteld naar bed gestuurd te worden. Hoewel de laatste poging van het Amerikaanse leger om een raket naar de maan of in een kring om de zon te zenden, niet is gelukt, is deze poging van wetenschappe lijk standpunt beschouwd zeker geen Mislukking te noemen, zo is door functionarissen van de Nasa (het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart) zondag mee gedeeld. Men heeft belangrijke gegevens over de dodelijke stralingsgordel om de aarde ontvangen, die, zoals bekend, een van de moeilijkst „te nemen hindernissen" is voordat men een bemande satelliet de ruimte in kan schieten. Arts hielp bij ongeluk Werd zelf dood gereden door zware auto AMSTERDAM; 6-12. De bejaard© medicus W. R. van Haga uit de Meeuwenlaan in Amsterdam-noord heeft zijn hulpverlening aan een licht gewond slachtoffer van een geslipte personenauto op de gladde Zuiderzeeweg nabij de Schelling- wouderbrug in Amsterdam-noord met de dood moeten bekopen. Hij was met zijn zoon uit zijn auto ge stapt om hulp te bieden aan de 36- jarige ir. W. Baer, een employé van de Draka, die met zijn personen auto, komende uit de richting Am sterdam-oost, over de kop was ge slagen en in de berm van de weg terecht gekomen. De man liep slechts enkele vervellingen aan het gezicht op. Juist op het moment dat de drie heren op het middentalud van de weg nog even stonden te praten over het wegslepen van de auto, slipte op het gladde weggedeelte ter plaatse een van de brug komen de zware betonmengwagen en reed recht op het groepje - waarbij zich ook een motorrijder had gevoegd - in en kwam met een zware klap op zijn zijkant terecht op het linker weggedeelte. De gevolgen waren ontstellend. De arts van Haga moet op slag dood zijn geweest, zijn circa 35-jarige zoon, eveneens medicus, werd ernstig gewond, evenals de chauffeur van de betonwagen, die uit de cabine werd geslingerd. Grondstoffen in oceanen Dr. Hugh Odishaa, leider van het Amerikaanse natio nale comité voor het inter nationale geofysische jaar, heeft verklaard dat binnen een eeuw de oceanen de mededingers van het vaste land kunnen worden als vindplaatsen van grondstof fen. In het zuid-oosten van de Stille oceaan bv. zouden op de bedding mangaan, ijzer, kobalt en koper te vin den zijn voor een waarde van naar schatting een 500 duizend dollar per vierkante mijl. De huurverhogings- coinpensatie voor overheidspersoneel 's-GAVENHAGE, 6-12. In 1958 is de compensatie voor de jongste huurverhoging aan het personeel per half jaar uitbetaald. Aange zien deze regeling niet geheel vol deed, heeft de regering besloten deze uitbetaling in 1959 per maand en per week te doen, dus tegelijk met het salaris. Aan de inhoud van de regeling verandert verder niets. Bij La Losa in de Spaanse pro vincie Segovia, is zaterdag het wrak gevonden van het Spaanse passagiersvliegtuig dat donderdag avond op een vlucht van Vigo, in west-Spanje, naar Madrid ver dween. Van de zestien passagiers - allen Spanjaarden - en de vijf leden der bemanning, heeft nie mand het ongeluk overleefd. De vrijhandelszone LONDEN, 7-12. Het Britse con servatieve blad „Sunday Times" verklaarde zondag, dat men alle hoop om de besprekingen over een vrijhandelszone uit het slop te ha len, wel kan opgeven als de zes E.E.G.-landen in de komende tien dagen niet van gedachten verande ren. Dit is volgens de politieke re dakteur van het blad de mening van de Bi'itse minister Maudling. Maudling zal op de komende mi nistersconferentie van de O.E.E.S. proberen tot een compromis te ko men, doch de kloof tussen de E.E. G.-landen en de andere leden van de O.E.E.S. is enorm groot, aldus de „Sunday Times". Perziken voor stervende jongen LONDEN, 6-12. Een tienjarige jongen, voor wie enige dagen gele den een jacht op perziken over drie werelddelen werd begonnen, is in een Londens ziekenhuis overleden aan beenkanker nadat hij een half jaar geleden een val had gemaakt. Woensdag jl. toen hij reeds op ster ven lag, werd hij tien jaar en om dat hij zo graag perziken had wil len eten was door een Londens blad een grootscheepse actie op touw gezet om wat van deze vruch ten, die in Engeland niet te krijgen waren, te bemachtigen. Er kwamen perziken van de Franse Rivièra en daarna»ook uit Griekenland, Zuid- Afrika en de Verenigde Staten, bij dozijnen, maar de jongen was te ziek om er meer dan een van te kunnen nuttigen voordat hij over leed. n Vertegenwoordigers van de Ver. Staten, de Sowjet-Unie en Enge land zijn het zaterdag te Genève eens geworden over de tekst van het eerste artikel van een verdrag inzake een verbod op het nemen van proeven met kernwapens. Maandagmiddag zal het overleg worden voortgezet. Knaap van 17 jaar pleegde aanrandingen te Rotterdam Opsporingsactie van politie leidde tot arrestatie ROTTERDAM, 6-12. In Rotter dam heeft de politie een 17-jarige jongeman aangehouden, die er van verdacht werd de laatste tijd in de omgeving der stadswijken Hille- gersberg en Schiebroek enige vrou wen en meisjes op vrij ernstige wij ze te hebben aangerand. Er waren bij de zedenpolitie ver scheidene ernstige klachten binnen gekomen van vrouwen en meisjes, die bij duisternis op stille wegen waren aangevallen. Daarom werd overgegaan tot een speciale actie, waaraan behalve rechercheurs ook geüniformeerde politie-mannen en personeel der rijkspolitie deelna men. De actie werd iedere week op een bepaalde dag met een vrij groot aantal manschappen gehouden, want het was opgevallen, dat op die dag (dinsdag) 's avonds na tien uur Kardinaal Giobbe verliet Nederland SCHIPMOL, 6-12. Paolo kardi- naai Giobbe, pauselijk nuntius te 's-Gravenhage sedert 1935, is zater dagmorgen 11 uur met de DC-6b „Petrus Plancius" van de K.L.M. naar Rome vertrokken, waar hij voorlopig zijn intrek zal nemen in het Nederlands college. Op zijn reis naar Rome werd kardinaal Giobbe vergezeld door zijn neef, dr. Henri Giobbe. In 1959 verkiezingen in Engeland NEW YORK, 6-12, Allan Noble, Brits minister van staat voor bui tenlandse zaken, heeft zaterdag tot verslaggevers in New York ver klaard, dat het volgende jaar „ver kiezingsjaar" in Engeland zal zijn. Hij zei dit voordat hij naar Enge land terugkeerde na de leiding van de Britse delegatie in het V.N.-de- bat over Cyprus te hebben gehad. Premier MacMillan he^ft op 23 november verklaard, dat er deze winter geen algemene verkiezingen zouden worden gehouden De zit- tings-periode van het huidige ka binet eindigt in mei 1960. Het alcoholisme in de Ver. Staten NEW YORK, 6-12. In de V.S., waar 25 jaar geleden het drank verbod werd opgeheven, komen naar schatting 4,5 miljoen alcoholici voor. Zestig miljoen, Amerikanen gebruiken spiritualiën en wanneer men het wijn- en bierverbruik mee rekent, drinken de Amerikanen ge middeld 13,5 miljard liter alcohol houdende dranken per jaar. Vele Amerikanen schijnen echter thans minder te drinken dan in de tijd van de „drooglegging". In de afgelopen 25 jaar heeft de staat aan accijnzen op gedistilleerd in totaal 62 miljard dollar ontvan gen, meer dan van enige andere in dustrie. Van de produktie en de handel in gedistilleerd leven om streeks 1.200.000 mensen. Jaarlijks wordt er ca. 4,4 miljard dollar ver diend. de meeste aanrandingen plaats had den. Toen een wachtmeester der rijks politie dezer dagen tijdens de ge zamenlijke actie een bromfietser ontmoette, die aan het signalement beantwoordde, aarzelde hij geen ogenblik en leverde de jongeman over aan een auto van de -Rotter damse politie. Hoewel <ie 17-jarige aanvankelijk hardnekkig ontkende, waren er zoveel aanwijzingen tegen hem, dat hij in bewaring kon wor den gesteld. Na een verhoor legde hij de volgende morgen een beken tenis af. Sleepboot zonder schroef en roer AMSTERDAM, 7-12. De afgelo pen dagen heeft een nieuw type havensleepboot nogal opzien ge baard in de Amsterdamse haven, op het Noordzeekanaal en in de IJmuider sluizen. Het betreft de „Jan Goedkoop Jr", een bijna vijf- en-twintig meter lange sleepboot, die in opdracht van de N.V. Re derij voorheen Gebroeders Goed koop door de N.V. Arnhemse scheepsbouwmaatschappij is ge bouwd. Deze sleepboot verschilt uiterlijk slechts weinig van de bestaande types van deze rederij. Zij wordt echter voortgestuwd door twee pro pellers, die zich op een derde der scheepslengte vanaf het voorschip onder de kiel bevinden. In plaats van het traditionele stuurrad treft men op de brug slechts twee hand les en een soort autostuur aan. Het schip heeft geen schroef en geen roer. Kerkelijke stem over situatie rond Berlijn BERLIJN, 7-12. - Bisschop Otto Dibelius, voorzitter van de Raad van Evangelische Kerken in ge heel Duitsland, heeft zondag in de Oostberlijnse „Marienkirche" ver klaard, dat het Russische plan voor Berlijn „nieuwe omstandigheden" met zich mee zal brengen voor de twee miljoen Westberlijners en la ter ook voor de vijftig miljoen Westduitsers, „of men dit nu wil of niet". De Bijbel zegt dat God vrije mensen wil en geen slaven, aldus bisschop Dibelius, en alleen vrij heid voor allen zal de vrede helpen vestigen. De woorden van bisschop Dibe lius zijn het eerste gezaghebbende commentaar van de Duitse Evan gelische Kerk op de Russische voorstellen inzake Berlijn. Een kleinigheid.... maar toch ROTTERDAM, 5-12. Een Duitser uit een van de noor delijke havensteden heeft onlangs in een aantal plaat sen van ons land voordrach ten gehouden. Het bedrag dat hij als honorarium ontving heeft hij niet willen behou den. Hij zond het naar Rot terdam met het verzoek daarmee, zoals hij schreef „een heel klein beetje het onrecht en het leed te ver zachten, dat de stad door mensen is aangedaan". De schenker die ongenoemd wil blijven, is er zich van bewust dat het maar een kleinigheid is in verhouding tot de ver schrikkelijke oorlogsgebeur tenissen, maar, zo zegt hij verder „misschien is belang rijker dan het bedrag, het feit, dat het als een teken van goede wil mag worden beschouwd". Indien alle moeilijkheden in de wereld zouden worden ver zameld en ieder kreeg daar van een gelijk deel, dan zou den de meeste mensen liever hun eigen moeilijkheden wil len behouden. Russische matroos zou door Amerikanen ontvoerd zijn CAIRO, 7-12. Mohammed Has- sainan Heikal, een vriend van pre sident Nasser, zegt in het Egyp tische blad „Al Ahram", dat de Amerikaanse geheime dienst een matroos van een Russisch schip heeft ontvoerd, dat in de haven van Alexandrië ligt en de man in een houten koffer, waarop stond „diplomatentas" naar Italië heeft gebracht. Heikal meent dat de Amerikanen op deze wijze geheime gegevens over de lading van het schip in handen wilden krijgen. Maar het schip was slechts geladen met tarwe, aldus Heikal. Hij deelt mede, dat de matroos later naar Washington is vervoerd. Naar aanleiding van de verkla ring van de Nederlandse minister president, dr. Drees, voor de Eer ste Kamer, dat Indonesië een inte rim-regeling van de kwestie Nieuw Guinea voortdurend van de hand wijst, merkte de woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, Sunarjo, op, dat er geen middenweg bestaat tussen kolonialisme en onafhankelijkheid. Indonesië verlangt slechts, zo ver volgde hij, de terugkeer van wes telijk Nieuw-Guinea naar het reeds onafhankelijke deel van "Indonesië. 34 nationalistisch-Chinese orga nisaties hebben een petitie gezon den aan de secretaris-generaal van de V.N. met het verzoek in te grij pen in de achtervolging van Chine se burgers in Indonesië. Verkiezingen in we9t-Berlijn SOCIAUSTEN VERSUAN CHR.-DEMOCRATEN Zware slag voor Zondag zijn in west-Berlijn ver kiezingen gehouden voor het stads- parlement. Bij deze verkiezingen behaalden de sociaal-democraten een overwinning op de christen democraten. De burgemeester van west-Ber lijn, Willi Brandt, heeft zondag avond tegenover verslaggevers ver klaard dat de resultaten van de verkiezingen voor het Westberlijn- se stadsparlement een „dodelijke slag voor de communisten" zijn. De Berlijners hebben met over weldigende meerderheid bewezen, dat zij nimmer voor het communis- OOK DAAR.... Zwartgekroesde Papoeakopjes zongen „Zie ginds komt de stoomboot" Sint deed zijn Intocht In HoIIandia HOLLANDIA, 5-12. De blonde en zwartgekroesde kopjes van hon derden Europese en Papoea-kinde ren zongen uit volle borst feilloos het Hollandse „Zie ginds komt de stoomboot", toen St. Nicolaas, ver gezeld door vijf zwarte Pieten, op de kustvaarder „Pharus" de wijde Humboldbaai van Hollandia bin nenvoer. Op de oliesteiger, waar de boot zou aanleggen, hadden Papoea padvinders zorg gedragen voor de afzetting. Op de steiger werd de Sint, na mens de burgerij van Hollandia, ontvangen door het hoofd van het plaatselijk bestuur, de heer Soleer, waarna hij zich door een dubbele haag van padvinders naar zijn open auto begaf. Voorafgegaan door mo torpolitie en gevolgd door tiental len luid claxonerende auto's begon Sint Nicolaas vervolgens een rond rit door de heuvelachtige woonwij ken van Hollandia. „Ik begrijp, hoe jullie de proble men hier willen zien opgelost", zei- de de grijze prelaat te Manokwarl, waar hij, evenals in Hollandia, Fak Fak, Ransiki, Sorong, Merauke en andere plaatsen op Nieuw Guinea, door de kinderen van de Europese en de Papoeascholen luide werd toegezongen. Want ook in de har ten x'an de donkere landskinderen neemt thans Sint Nicolaas een grote plaats in. Hoela hoepla-kampioen Een 24-jarige loodgieter in Poi tiers (Frankrijk) beweert het we reldkampioenschap hoelahoepelen op zijn naam te hebben gebracht. Hij liet zijn hoepeltje acht uur en 36 minuten draaien. BUSSUM. De 83-jarige veehou der J. Galesloot uit Weesperkar- spel, die vrijdagmorgen zonder op te letten de provinciale weg Bus- sum-Weesp-Amsterdam overstak en door een auto werd aangereden, is aan de opgelopen ernstige ver wondingen in de Majella-stichting te Bussum overleden. communisten tische juk zullen buigen, aldus Brandt. Hij voerde hieraan toe, dat de Sowjet-Unie dit ook zou begrijpen. Appelexport naar west-Duitsland 's-GRAVENHAGE, 7-12. Met in- gang van maandag 8 december mo gen appels van het ras „Glorie van Holland", vanaf 75 mm, vanuit ons land naar west-Duitsland worden geëxporteerd. Dit heeft het pro- duktschap voor Groenten en Fruit besloten op grond van de prijsont wikkeling op de Nederlandse markt. Ook is besloten dat met ingang van 8 december de maat van Jo nathan, Laxton Superbe en Ster appel voor west-Duitsland met vijf mm zal worden verlaagd. Dit houdt in dat thans de twee eerstgenoemde rassen vanaf 65 mm mogen wor den uitgevoerd en Sterappel vanaf 55 mm. Voor alle appelexport naar west- Duitsland blijft onverminderd van kracht dat de minimum aankoop prijs op de veiling minstens 24 cent per kg moet zijn. Op exportlijst van het produktschap voor Groen ten en Fruit komen echter geen rassen voor waarvan de waarde beneden deze prijs ligt. Hond schrók van glazenwasser ROTTERDAM, 6-12. Toen een 18-jarige glazenwasser de ruiten van een huis aan de Insulindelaan te Rotterdam wilde schoonmaken, de ladder daartoe beklom en met zijn gezicht voor de ramen ver scheen, schrok een grote bouvier, die achter de ruit zat hiervan zo, dat hij met zijn voorpoten door het venster sloeg. De glazenwasser schrok nog harder, want hij kreeg een stuk glas in zijn lip. Zo vlug mogelijk lew am hij naar beneden en wel met zo'n snelheid, dat toen hij op straat stond de ladder om viel. Het slot van het drama speelde zich af in het ziekenhuis, waar hij zijn lip moest laten be handelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1