DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAATREGELEN NODIG TEGEN CHINESE DUMPINGSPRAKTIJKEN OP WERELDMARKT Fraude in Sowjet-Unie Grootste tanker ter wereld Kanonvuur op Israëlisch gebied Adenauer in west-Berlijn DE KWEST1E-CYPRUS Oesterproefbekken in het Veerse Gat nog onderwerp van gemeenschappelijke studie VRIJDAG 5 DECEMBER 1958 No. 18476 4c }15e jaargang ZIEWEESCflEMNIEUMBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max, 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 REDE VAN DULLES Sowjet-heersers in het defensief te Berlijn SAN FRANCISCO, 4-12. - John Foster Dulles heeft donderdag ver klaard, dat er concrete maatrege len nodig zjjn om het hoofd te bic den aan Chinese dumpingspraktU- ken op de wereldmarkt. Hjj zei dit In een rede voor de Kamer van Koophandel van Calif ornië in San Francisco, waarin hij een uiteen zetting gaf van de algemene begin selen der Amerikaanse buitenland se politiek - met de nadruk op het Verre Oosten. In het kort over Berlijn sprekend verklaarde hij, dat de Sowjet-heer sers west-Berlijn bedreigen, omdat zij in het defensief zijn gedreven door de inspirerende demonstratie in die stad van wat vrije mensen kunnen. „Communistische heer sers bezitten een formidabel ver mogen om hun bestuur op te leg gen. Doch als vrije mensen de goede vruchten van de vrijheid tonen, zullen de knechters altijd In het defensief zijn en voor de uit eindelijke ineenstorting van hun stelsel staan". De Amerikaanse politiek - aldus Dulles - is gericht op het voorko men van communistisch gebruik van geweld of bedreiging ermee, door het vermogen om terug te slaan en de wil om dat vermogen te gebruiken. Het is nodig - zo vervolgde hij - dat er op gevaarlijke punten Ame- rikaaanse troepen aanwezig zijn. Volken die dicht bij krachtige PARIJS, 4-12. In het gebied van Stawropol is een omvangrijke frau de ontdekt bij de toekenning van ouderdomspensioen, die de staat reeds meer dan 800.000 roebel ge-' kost heeft, zo meldt het Russische regeringsblad „Izwestia". O.l.v. de hoofdinspekteur van de dienst sociale verzekering in Kis lovodsk heeft een bende vijftien jaar lang tegen betaling van 2.000 roebel valse papleren verstrekt waarop ouderdomspensioen werd uitbetaald. Reus van meer dan 100.000 ton HIROSHIMA, 4-12. Zaterdag a.s. zal het volgens de plannen het grootste tankschip ter wereld, de 104.500 d.w. ton metende „Universe Apollo" van stapel lopen op een scheepswerf te Kure, nabij Hiro shima. Het schip is 289 meter lang, 41 meter breed, met een hoogte van 20,5 meter; het wordt gebouwd voor rekening van de National Bulk Car riers (N B.C.), een Amerikaanse on derneming. Het tankschip is uitgerust met een turbine van 26.000 pk., waar mee het een snelheid kan krijgen van 15 knopen bij een laadvermo gen van 103.000 ton olie. Eind janu ari zal dit reusachtige schip volle dig gereed zijn, waarna het zal worden afgeleverd aan de Universe Tankship Inc., gevestigd te Liberia. Op zijn eerste tocht zal het schip naar de Perzische Golf varen. agressieve machten leven, hebben de geruststelling van zichtbare macht in het eigen gebied nodig. Geen erkenning van Peking Erkenning van communistisch China door de Verenigde Staten zou volgens Dulles een vrijwel do delijke slag voor de niet-commu- nistische regeringen in het Verre Oosten betekenen. Erkenning door Amerika en opneming van de Chi nese communisten in de Verenigde Naties, zou het prestige en de in vloed van Peking zozeer vergroten, dat de communistische ondermij ning in de vrije landen van Azië vrijwel zeker zou slagen. JERUZALEM, 4-12. De Israëli sche afgevaardigde bij de Verenig de Naties heeft donderdag van zijn regering opdracht gekregen om een spoedbijeenkomst van de veilig heidsraad te vragen ter bespreking van Syrische „agressieve actie". De Israëlische regering heeft op een spoedvergadering in Tel Aviv besloten het incident van woens dag, waarbij Israëlische dorpen in het gebied van Galilea met kanon vuur werden bestookt, voor de vei ligheidsraad te brengen. Volgens de Israëliërs hebben de Syriërs Russische kanonnen ge bruikt. BERLIJN, 4-12. Bondskanselier Adenauer is donderdag in west- Berlijn aangekomen voor een be zoek van twee dagen. Hij werd op het vliegveld begroet door burge meester Willy Brandt van west- Berlijn en de Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland be treffend, Ernst Lemmer. Adenauer zei tegen verslaggevers dat hij naar west-Berlijn was ge komen om de bevolking van de stad te tonen, dat het Westduitse volk en zijn regering vastbesloten achter haar staat. Wij zullen samen met onze bondgenoten er In slagen de toestand meester te worden, al dus Adenauer. De raket waarmee de derde Russische kunstmaan in een baan om de aarde werd gebracht en die zelf ook om de aarde draaide, is woensdagml'ddag in de atmosfeer terechtgekomen en verbrand. Waar en wanneer dit gebeurd is, heeft men nog niet kunnen vaststellen. De gissingen omtrent het tijdstip van het verbranden van de raket variëren van 16.20 tot 18 uur Ned. tijd. Na de ontdekking van een sa menzwering tegen de regering van Colombia zijn ongeveer negentig personen in hechtenis genomen, al dus is donderdag uit Bogota gemeld „Holiday on ice" in Rotterdam ROTTERDAM, 4-12. AIs onder- deel van haar tiende Europese tournee, die in september te Parijs is begonnen, zal de Amerikaanse ijsrevue „Holiday on ice" binnen kort voor de vijfde maal in Neder land te zien zijn. De groep zal ook thans weer optreden in de Ahoy'- hal te Rotterdam en wel van 12 tot en met 21 december. Bestedingsbeperking en waterstaatszorg 's-GRAVENHAGE, 4-12, Het 13 niet wel doenlijk exact de mate aan te geven, waarin de voorziening in de behoeften, welk op de onder scheidene gebieden van water- staats§prg bestaan, in '59 uit hoofde van financiële beperkingen achter wege zal blijven. Het gaat hier om een zeer uiteenlopend samenstel van werken van verschillende aard, waarvan het tempo van uitvoering door onderscheidene factoren (be schikbare middelen, tempo van voorbereiding en technische moge lijkheden van uitvoering) wordt be paald. Het uitstel, dat uit de be perkingen voor de verschillende be trokken werken, voortvloeit moet naar het oordeel van de minister worden aanvaard, gelet op de sa menhang met het geheel der be perkingen welke in het licht van de financiële en economische om standigheden door de regering noodzakelijk worden geacht. Het valt, naar het oordeel van de mi nister, dan ook moeilijk, terzake zo concrete gegevens te verschaffen als gevraagd worden. In casu komt daar nog bij, dat hij zich nog geen definitief standpunt heeft kunnen vormen ten aanzien van de vraag, welke werken in de eerstkomende jaren zullen moeten worden aan gevat aldus heeft de minister van Verkeer en Waterstaat meegedeeld in het eindverslag van de vsst^ commissie voor verkeer en water staat over de rijksbegroting voor 1959 van 's ministers departement. Plattelandsjongeren vergaderen te Utrecht 's-GRAVENHAGE. 4-12. De Plat- telandsjongeren Gemeenschap Ne derland zal op zaterdag 20 decem ber, des morgens om 10.30 uur, in het N.V.-Huis te Utrecht haar al gemene vergadering houden. In de morgenvergadering zal dr. G. Hendriks, hoofd van de afde ling onderzoek en maatschappelijke opbouw van het ministerie van Maatschappelijk Werk, een inlei ding houden over het onderwerp „De maatschappelijke opbouw van het platteland". Tijdens het middaggedeelte zal eerst officieel afscheid worden ge nomen van de heer Hartman, die met ingang van 1 november jl. zijn functie van secretaris-penning- meester van de P. J.G.N. heeft neer gelegd. Daarna volgt er een op treden van het kindercircus „Elle boog" uit Amsterdam. In het zuiden van Württemberg is een sneltrein op een groep van negen arbeiders ingereden, die aan de spoorbaan aan het werk waren. Zeven waren op slag dood, een werd ernstig gewond. H.K.H. Prinses Irene heeft donderdag een bezoek gebracht aan het 13e bataljon garde fuseliers „Prinses Irene" te Schalkhaar. Bij de inspectie van de keuken met het cafetaria-systeem werd de Prinses een kop soep uit de gamel aangeboden. NEW YORK, 5-12. De politieke commissie van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties heeft donderdagavond een ont werpresolutie goedgekeurd, waarin de Algemene Vergadering aan dringt op het bijeenroepen van een conferentie over een tijdelijke re geling van het bestuur van Cyprus en bespreking van een definitieve oplossing van de lcwestie-Cyprus. Bij de stemming spraken 31 lan den zich voor de resolutie uit en 22 tegen, terwijl 28 zich onthielden van stemming. Auto's krijgen spatlappen 's-GRAVENHAGE, 5-12. Een wij- ziging van het wegenverkeersre glement, waarin o.m. de afscher ming van achterwielen van auto's verplicht wordt gesteld, is in voor bereiding, zo deelt de minister van Verkeer en Waterstaat mee in het eindverslag over de begroting van zijn departement. Amerikanen J leren talen J DEN HAAG, 4-12. Een 35 stafle- den van de Amerikaanse ambas sade in Den Haag zullen op insti gatie van hun regering elke mor gen voor hun dagtaak begint een cursus in de Nederlandse taal lo- pen. Deze maatregel is een uitvloei sel van de nieuwe Amerikaanse regeringspolitiek om de talenkennis der leden van de Amerikaanse bui tenlandse dienst te verbeteren. Eind augustus reeds werd het af leggen van proeven van taaibe kwaamheid voor Amerikaanse ho gere ambtenaren in de buitenlandse dienst verplicht gesteld. Voortaan zullen Amerikaanse diplomaten echter voor zij naar hun post ver trekken een taalproef moeten af leggen. De bedoeling van de maat regel is dat de diplomaten gesprek ken in een buitenlandse taal kun nen voeren en kranten lezen. Het volgend jaar zal het onderricht in de buitenlandse talen nog geïnten siveerd worden. MOERKAPELLE. In Bleiswijk is een verkeersongeluk gebeurd, waar de heer A. D. Tuitel het leven bij heeft verloren. De heer T., die van beroep bode is, wilde na het afle veren van een aantal goederen weer in zijn bestelwagen stappen. Op dat moment kwam hem echter een an dere auto tegemoet. Hij probeerde deze te ontwijken door achteruit te springen, doch kwam daardoor juist precies voor de rijdende wa gen. Hij kreeg een zware hersen schudding en werd naar een zieken huis in Rotterdam vervoerd, waar hij is overleden. De heer T., die ge huwd was, was 27 jaar en vader van twee kinderen. Zeelieden bedenken patiënten ROTTERDAM, 4-12. De opvaren den van het m.s. „Merwelloyd" hebben de patiënten van het Rot terdamse Bergwegziekenhuis ter gelegenheid van het Sint Nico- laasfeest verrast met een televisie toestel. Woensdagmorgen werd het apparaat, dat inmiddels een plaatsje had gekregen in de vrouwenzaal voor chronische zieken, daar in te genwoordigheid van de adjunct- directrice, zuster S. E. J. Kersten, en een groot aantal verpleegsters, door de echtgenote van de gezag voerder, mevrouw C. van den Heu- vel-Sillen uit Roermond, overge dragen aan de geneesheer-direc teur dr. S. Lups. Brug over Haringvliet in 1967 's-GRAVENHAGE, 5-12. Het is mogelijk met de bouw van de brug over het Haringvliet ongeveer één jaar, nadat tot de bouw zal zijn besloten, te beginnen. Deze termijn hangt samen met de voor de voor bereiding van het werk nodige tijd. Er is nog geen beslissing over het tijdstip van aanvang van het werk genomen. De zeer globaal geraamde kosten van de brug bedragen veer tig miljoen gulden. Van een gun stiger rentabiliteit zal eerst kun nen worden gesproken na open stelling van de verbinding Rotter dam - Haringvlietbrug - Bergen op Zoom - Antwerpen. De brug kan met zijn aanslui tingen ten tijde van de voltooiing van de Volkerakdam (niet vóór 1967) gereed zijn. De bestaande wegverbindingen zullen aanvanke lijk gedeeltelijk toereikend zijn voor het te verwachten verkeer; een deel van de route zal evenwel in ieder geval geheel nieuw moe ten worden aangelegd. Wegenbouw gevoelt bestedingsbeperking 's-GRAVENHAGE, 4-12. De om- standigheid, dat vermindering van overheidsinvesteringen tot werk loosheid en leegloop van aanne- mingsmaterieel aanleiding geeft, doet zich ten aanzien van de we genbouw voor, zo deelt de minister van Verkeer en Waterstaat mede in het eindverslag van de vaste commissie voor verkeer en water staat over de rijksbegroting voor 1959 van 's ministers departement Bij het opstellen van de ontwerp begroting is deze factor niet verge ten, doch er moet worden bedacht dat op het gebied van de wegen bouw slechts een fractie van de in vesteringen door het rijk wordt verricht en dat het zowel bud getair als organisatorisch voor het rijk geheel onmogelijk is om de ver mindering van wegenbouwinveste- ringen bij lagere overheidsinstan ties te compenseren door investe ringen van gelijke aard. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's i Vele vrouwen danken een i vierde deel van hun schoon- i heid aan de natuur en drie- i vierde deel aan de kunst. Prins Philip in Nederland 's-GRAVENHAGE, 4-12. Als gast van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard neemt Prins Philip van Engeland sinds gisteren deel aan jachtpartijen in Wassenaar en Apeldoorn. Vandaag wordt de jachtpartij afgesloten. Vraag over kerst uitkering aan werklozen 's-GRAVENHAGE, 5-12. Hot ltd der Tweede Kamer de heer Borst, heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de vol gende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is de minister bereid om die werklozen, die reeds geruime tijd werkloos zijn en daardoor in de rijksregeling in de sociale voorzie ningsregeling B lopen, een kerst- uitkering te verstrekken; dit gezien het feit, dat de uitkeringen volgens de sociale voorzieningsregeling B zeer laag zijn en genoemde werk lozen met hun gezinnen daardoor in zeer behoeftige omstandigheden verkeren? 2. Is de minister niet van me ning, dat het verstrekken van een kerstuitkering eveneens dient te geschieden voor de te werk gestel den bij de objecten volgens de ge meentelijke sociale werkvoorzie ning? Kerst in de hoofdstad Rooms katholieke-Protestantse samenwerking AMSTERDAM, 4-13. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, en de deken van Am sterdam, mgr. G. P. J. van der Burg zullen het openings- respectievelijk het sluitingswoord spreken op de massale volkskerstzangavond, die dinsdag 23 december a.s. in de hal len van het R.A.I.-gebouw circa 7000 Amsterdamse christenen van nagenoeg alle Protestantse kerkge nootschappen en ditmaal (voor het eerst in de hoofdstad) ook van de Rooms-katholieke Kerk tezamen komen. Dr. J. J Buskes, Nederlands Hervormd predikant te Amsterdam leest het Kerstevangelie en de dich- ter-predikant ds. Okke Jager uit Almelo houdt een korte toespraak. Theo van der Bijl leidt met mede werking van de beide door hem ge dirigeerde koren, het R.K. Hoofd stadkoor en de Koninklijke Chris telijke Oratoriumvereniging „Ex celsior", en van het Nationaal Mu ziekkorps van het Leger des Hells de samenzang der Kerstliederen, De gehele bijeenkomst zal de vol gende avond per radio worden uit gezonden. DE DELTAWERKEN Beslissing over Veerse vissersvloot eerste helft 1959 s-GRAVENHAGE, 5-12. Het In stellen van een apart fonds voor de Deltawerken op de manier van het Zuiderzeefonds, wordt niet overwogen. De mogelijkheid van de bouw van een oesterproefbekken en van de daarbij behorende inlaatwerken voor zeewater in het Veerse Gat, worden in nauw overleg met des kundigen van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening bestudeerd. Om tech nische redenen zal de eventuele bouw van inlaatwerken en andere in het afgesloten Zandkrcekbckken te bouwen werken ten behoeve van de oestercultuur, eerst kunnen ge schieden als de afsluiting (in 1961) zal zijn voltooid. Intussen wordt verwacht, dat in de loop van 1959 het technisch rapport inzake het oesterproefbekken kan worden af gesloten. Ten aanzien van de verplaatsing van de Veerse vissersvloot kan me degedeeld worden, dat dit onder werp in studie is bij de commissie ex artikel 8 van de Deltawet. Ter zake kan in de eerste helft van 1959 een beslissing worden verwacht. Met verwachting tot het ontwerp bijdragenwet Deltawerken is een groot deel van de voorbereidende werkzaamheden verricht. De minis ter heeft zich overigens, gezien zijn korte ambtsperiode, nog niet in de ze materie kunnen verdiepen. De minister van Verkeer en Wa terstaat deelt dit mede in het eind verslag van de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer over de begroting voor 1959 van 's ministers depar tement. De waterkeringen Gebaseerd op zeer globale ramingen der totale kosten is een jaargemiddelde van ruim 50 miljoen gulden nodig om de door het rijk en door derden uit te voeren werken tot ver hoging van de primaire en als zodanig te handhaven water keringen in 1978 te voltooien. Dit gemiddelde kan in 1959 niet worden benaderd, o.a. omdat nog verschillende onderzoekingen gaan de zijn naar de meest economische constructie voor de te verhogen dijken. In hoeveel tijd de achter stand zal kunnen worden inge haald kan thans niet worden voor speld. Dit zal worden beïnvloed door het tempo, waarin de betrok ken publiekrechtelijke lichamen plannen voor de werken uitvoe- ringsklaar zullen maken en voorts door de mate, waarin de nodige fondsen beschikbaar zullen kunnen worden gesteld Het streven moet er echter op gericht blijven dat niet een zodanige situatie ontstaat dat een deel van het Deltagebied een volkomen andere mate van veilig heid zal genieten dan het deel dat door de grote afsluitingswerken wordt beheerst. Van de belangrijkste der plannen van derden, die naar het oordeel van de minister rijp voor uitvoe ring zijn, zal een begin van uit voering mogelijk zijn. De volgorde van toekenning van bijdragen in de werken, die de instemming van de ondergetekende hebben, wordt door verscheidene factoren bepaald, die de onderscheidene objecten ver schillende gewichten in de schaal leggen. De „zwakke plaatsen" Het is nog niet met voldoende zekerheid te zeggen welke „zwak ke plaatsen" in 1959 voor verbete ring in aanmerking komen. Een aantal waterschappen in Zeeland wordt opgenomen in de in oprichting zijnde geconcentreerde waterschappen; deze ontvangen een voorschot, dat hun de uitvoering der werken mogelijk maakt, even wel onder beding dat de afreke ning t.z.t. zal geschieden met het geconcentreerde waterschap, dat over groter financiële armslag zal beschikken. Inderdaad zijn in deze gevallen de definitieve rijksbijdra gen nog niet aan te geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1