Dilemma voor De Gaulle I LEXINGTON Begroting dienstjaar 1959 heeft op Gewone Dienst tekort van f 350.000 «R Keus niet moeilijk... overal welkom GEMEENTERAAD ZIERIKZEE Geen bezuiniging op openbare werken De begroting 1959 van de meente Zierikzee geelt - voor wat betreft de gewone dienst - aan in komsten te zien een bedrag van f 2.148.602 en aan uitgaven een bedrag van f 2.498.602, zodat een nadelig slot resulteert van f 350.000. De cijfers van de kapitaalsdienst luiden als volgt: aan inkomsten f 13.049.977,80 en aan uitgaven f 11.224.904,97, zodat voor deze dienst een batig saldo resulteert van f 1.825.072,83. Opgemerkt dient evenwel te wor den, dat dit batig saldo is geflat teerd, omdat hierin is begrepen de opbrengst van een geldlening ad f 360.000 voor de bouw der beide u.l.o.-scholen. Administratief is bo vendien nog niet verwerkt het be schikbaar stellen van kapitaal aan de woningbouwvereniging „Beter Wonen" alhier, voor een te bouwen complex van respektievelijk 131 plus 11 en 52 plus 27 woningen. Ook is nog geen rekening gehouden met afrekeningen met de Ned. Heide Maatschappij. In het algemeen wordt opge merkt, dat door de steeds nijpen der wordende financiële situatie het bepalen van de urgentie voor uitvoering van de nog talrijke hoogst noodzakelijke werken, voor zover deze uitvoering ajthans nog mogelijk is, met temeer nauwge zetheid dienen te geschieden. Rijk en gemeenten Uitdrukking wordt gegeven aan de teleurstelilng over de onzekere elementen in de verhoudingsrege ling Rijk en gemeenten, zodat men over deze belangrijke materie vol komen in het duister moet tasten. Gesteld wordt dat wat betreft de ontvangen uitkering een vergelij king „1959 op basis 1958" volkomen ondeugdelijk is. Wat betreft de brandweer zal de zgn. „bellenwagen" dienen te wor den vervangen, wegens algehele slijtage. Voor de aanschaf van een nieuwe wagen evenwel zijn geen gelden uitgetrokken. De straatverlichting De straatverlichting geeft een (fi nancieel) lichtpunt te zien, hoewel er niet aan kon worden gedacht de lampen eerst weer te 24 uur te do ven. Gestreefd wordt naar een al gehele realisering van het uitbrei dingsplan „Malta", hetgeen t.z.t. ddt de sinfepklrrs tdd vol verprs- siksen is seneexre eerv cinerst van de zh/irse televisie reeos bu se nv- tqcht varv de si/vr in rhstebdrh het /s mrrr gelukkig- oarde sttvf oofi nog rrngenrme verrrss'ngciv krn eezobgc/v1 verdere uitbreiding van het straat- verlichtingsnet met zich mee zal brengen. De bijdrage in het exploitatiete kort van het Rode Kruis zieken huis bedraagt voor 1959 f 3,75 per inwoner. De exploitatie van het rekreatie- bad „De Val" kan het eerstvolgend seizoen tegemoet worden gezien. Op het punt van volkshuisvesting blijft het dagelijks bestuur der ge meente diligent voor het verkrijgen van een toewijzing van woningen voor 1959. De openbare werken Wat betreft de openbare werken wordt opgemerkt, dat althans op deze werken geen bezuinigingen kunnen worden toegepast, daar verder uitstel van onderhoud zal leiden tot verwaarlozing. Door de beplantingsplannen zijn de kosten van de plantsoenendienst belang rijk gestegen. Het derde rioolge maal is in gevorderde staat van ge reedheid. De bouw van een zuive ringsinstallatie is een eis van de eerste orde. Hierna resteert nog de verbetering van de rioleringen in de oude binnenstad, naar de toe stand waarvan thans een uitgebreid onderzoek gaande is. Kleinere kapitaalswerken voor 1959 hebben betrekking op het ge meenteterrein en de dienstgebou wen in de Korte Nobelstraat, het aanbrengen van een slijtlaag op de Touwbaan, het aanschaffen van een lichte motormaaier (plantsoenen) en een zwaarder type voor het sportpark, enkele voorzieningen in het kantoor voor de Dienst voor Maatschappelijke Zorg, voltooiing van de weg vanaf de Scheepstim- merdijk naar de Burgemeester Schuurbeque Boeijestraat langs het uitbreidingsplan „Malta", ter ont lasting van Scheepstimmerdijk en Grachtweg. Hoewel dringend nodig, is in de begroting geen raming opgenomen van de monumentenrestauratie. Het onderwijs De kosten voor het openbaar en bijzonder gewoon lager en uitge breid lager onderwijs, zijn in totaal met rond f 22.500 gestegen. Voor rente en afschrijving van de nieuwe u.l.o.-scholen wordt een bedrag ge raamd van rond f 39.000. De bij drage aan de school voor b.l.o. geeft een stijging te zien van rond f 2.000. De lasten van de gymna siale afdeling van het prof. Zee man lyceum gaven opnieuw een geringe verhoging te zien. De ge meentelijke bijdragen in de kosten van het nijverheidsonderwijs moes ten ten. aanzien van het vorige be grotingsjaar rond f 3.200 hoger ge raamd worden. De oplevering van het sportpark heeft plaats gehad, terwijl de be plantingsstroken langs Emil Sand- strömweg en Koninj? Gustav VI Adolf weg zijn aangebracht. Toegejuicht wordt de door een der sportverenigingen ondernomen LAND- EN TUINBOUW Een nieuwe vinding Het boerenbedrijf in ons land heeft na de tweede wereldoorlog een geweldige verandering onder gaan. Was men voordien vrijwel op paardentractie aangewezen, tegen woordig heeft de tractor op zeer veel bedrijven het werk van de paarden overgenomen, en zij die thans met de tractor werken wil len niet meer terug, omdat dit werktuig vrijwel onbegrensde mo gelijkheden voor het bedrijf heeft. Hier komt nog bij, dat dank zij de steeds nieuwere landbouwwerktui gen de boer op een dag enorm veel werk kan verzetten en dus een eco nomischer bedrijfsvoering moge lijk maakt. Bovendien heeft men op het plat_ teland vooral in de oogsttijd nog al eens een tekort aan arbeidskrach ten, en daarom is elke nieuwe vin ding, die handkracht vervangt, welkom. Steeds worden nieuwe vindingen gedaan welke voor de landbouw van groot belang blijken te zijn. Een van de laatste vindingen is de kunstmeststrooier met pendelsys teem, een machine, die alle wen sen op het gebied van strooien in vervulling doet gaan en welke to taal afwijkt van hetgeen tot dusver tot stand is gebracht. Deze pendel strooier heef namelijk een nooit fa lende strooiarm, die met grote re gelmaat de kunstmest strooit. Hierdoor ontstaat een zeer nauw keurige strooibegrenzing, waardoor het zogenaamde overlappen niet nodig is. Een verantwoorde strooibreedte van maximaal 5 meter maakt het werk uiterst overzichtelijk, zodat bij deze werkbreedte ook kleinere percelen in aanmerking komen om dat men, zelfs langs greppels, heg gen en slootkanten, de juiste af stand kan kiezen. Opmerkelijk is ook, dat in boom gaarden de pendelstrooier zeer practisch werk kan leveren. Veel is er op het gebied der me chanisatie in de land- en tuinbouw al bereikt, welke de boeren vele voordelen hebben bezorgd. Nog steeds gaat de landbouwweten schap door om betere en econo mischer werktuigen te vinden. Thans is men weer een belangrijke stap verder met deze nieuwe vin ding. poging te geraken tot de bouw van een tribune op het nieuwe sport park. Dienst Maatschappelijke Zorg Het nadelig saldo van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg is ge stegen met rond f 25.000. De bouw van een tweede indu striehal op het gemeentelijk indu strieterrein is in een vergevorderd stadium van gereedheid. De ver wachting bestaat dat begin 1959 een aanvang zal worden gemaakt met de bouw van een textielfabriek, in de. financiering waarvan de ge meente niet behoeft te participeren. Het aantal bezoekers van het ge meentemuseum is sterk gestegen na de wederinrichting. Het achter wege blijven van zomeravondfees ten wordt betreurd. Methoden om het vreemdelingenverkeer te sti muleren worden onderzocht. Wat betreft de subsidiëringen wordt opgemerkt dat hiertoe alleen wordt besloten indien daarmede een zodanig algemeen of plaatselijk belang wordt gediend, dat subsidie verlening inderdaad gewettigd is. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Midsland op Ter schelling: J. Langhout, em. pred. te Hilversum; te Warffum: S. Euver- man, Schoonebeek. Aangenomen naar Kollum: M. J. Pool, Bergharen; naar Tjerkwerd e.a.: B. Koole, vicaris te Oud-Loos- drecht. Bedankt voor Vreeswijk: A. L. van der Smit, Maarssen; voor Oudega (Wymbr.) (toez.): P. L. M. Sterrenburg, Broek op Langendijk; voor Nieuw-Vennep-Abbenes: W. Bloemendaal, Zevenhuizen; voor Gieten (toez.): W. C. Ligthelm, Lekkerkerk; voor Rijssen: H. Roe- lofsen, Zeist; voor Polsbroek en Vlist: J. Spelt, Dinteloord. Ger. Kerken Beroepen te Harmeien: C. H. van den Berg, kand. te Hilversum; te Dwingelo: D. Bremmer, Numans- dorp. Aangenomen naar Treebeek (2e pred.pl.): J. van Wijngaarden, Aal ten. Bedankt voor Vollenhove-Sint Jansklooster: C. W. de Ruiter, Vis vliet (Gron.). Ger. Kerken (vr gemaakt) Bedankt voor Nieuw-Leusen: H. J. Meijerink, Aduard. Chr. Ger. Kerk Tweetal te 's-Gravendeel: G. J. Buys, Papendrecht en W. Ruiter, Baarn. Beroepen te Elburg-Doornspijk: J. Brons, Mijdrecht. Ingezonden mededeling from America's Best Tobaccos Te veel gaullisten I EEN VRIJE STAD BERLIJN De tweede ronde van de verkie zingen in Frankrijk en de uitslag van de stemming in Algerije hebben voor de premier de Gaulle een ernstig probleem geschapen. Zovele afgevaardigden en partijen hebben zich achter hem geplaatst, en de conservatieven hebben dat met zo veel succes gedaan, dat de nieuwe kamer veeleer een zeer conserva tieve en zelfs rechts-extremistische volksvertegenwoordiging is dan dat zij „gaullistisch" zou kunnen heten. In het moederland zijn er nu 465 kamerleden gekozen. Van hen zijn er 188 leden van de nieuw opge richte gaullistische unie, onder lei ding van Soustelle. Maar deze is de promotor geweest van de rebellie der generaals in Algerije en hij staat dus dicht bij het leger, dichter bij die officieren dan bij de Gaulle. Deze heeft weliswaar de militairen, die 13 mei in verzet kwamen tegen de vierde republiek, niet gedésa- vouerd, maar hij heeft hun wel hun politieke macht willen ontnemen. Dit is hem in feite nog niet gelukt. Zo kon hij generaal Salan, zijn plaatsvervanger in Algerije, nog steeds niet overplaatsen en daar een burgerlijk bestuur instellen. Inzake Algerije is de Gaulle ken nelijk liberaler dan die officieren en de met hen verbonden „colons", de Algerijnse Europeanen met ge vestigde belangen. Men stelt de vraag, of de premier wel president wil worden nu president Coty zich niet herkiesbaar stelt en dan Sous telle tot eerste minister wil maken. Deze leider is toch wel zeer ex treem-nationalistisch, en wordt vaak e,en „semi-fascist" genoemd. Conservatief stempel De tweede grote groep in de Franse kamer is die van de conser vatieven (133 leden) die bok al niets moeten hebben van meer vrijheid voor de Algerijnse nationalistische moslims, omdat die immers er kenning willen van het feit, dat zij een aparte natie vormen. Op die basis wensen zij dan te praten over een federatie met Frankrijk, als dit tenminste nu nog mogelijk is. Bij de „gaullisten" en conserva tieven komt dan nog de groep van 67 Algerijnen, die helemaal niets voelen voor een aparte status voor het gewest, dat zij bewonen, en die volhouden dat de moslims maar Fransen moeten worden. Met hun meelopers uit andere groepen heb ben de onwrikbare lieden, die geen bijzondere rechten willen geven aan de moslims, bijna 400 zetels, op een totaal van 546, dus een enorme meerderheid. (Van die 546 zijn er 465 uit het moederland, 67 uit Alge rije, 4 uit de Sahara en 10 uit over zeese departementen). Het ziet er naar uit, dat de Gaulle veel bewegingsvrijheid van de kamer krijgt, om met de Alge rijnse nationalistische moslims te onderhandelen. Hij kan natuurlijk de kamer negéren, en zeggen dat de kiezers hun vertrouwen hebben uitgesproken in hem persoonlijk. Maar het leger ziet in de uitspraak weer een versterking van zijn eigen positie, en zal zich door de Gaulle niet uit het veld laten slaan. Berlijnse vrijstaat? Het tweede grote onderwerp van de afgelopen dagen was het Sow- jet-Russische voorstel, van west- Berlijn een neutrale en ontwapen de vrije stad te maken. Men ver wachtte eerst, dat de Russen on middellijk zouden aankondigen, dat oost-Berlijn onder het gezag zou worden geplaatst van de Oostduit- se republiek. Maar de Russen zijn begonnen te vragen, dat west-Ber- lijn vrij zou worden gemaakt van westelijke bezetting en bescher ming. Als het westen daarmee niet instemt, zou over zes maanden oost-Berlijn worden overgedragen aan oost-Duisland. Dit zal natuurlijk toch gebeuren, om de Oostduitse communisten te gemoet te komen. Immers de ooste lijke sector van de oude hoofdstad, hoewel formeel onder Russische bezetting, is al lang de hoofdstad van oost-Duitsland. Indien west- Berlijn een aparte „staat" zou wor den, midden in oost-Duitsland, zou het toch geleidelijk worden opge slokt door de communistische om geving. Niet met militaire, maar met economische en ideologische middelen. De communistische par tij (in heel Berlijn nog toegelaten) zou er voor zorgen, dat west-Ber- lijn van bewind veranderde zoals Tsjechoslowakije in 1948, en dan zou men spreken van de „volkswil". De Westberlijners willen dus niet .geneutraliseerd" worden. Westelijke aarzeling In het westen bestaat geen ver schil van mening. Er kan geen sprake zijn van het loslaten van Berlijn. Maar het is wel mogelijk, dat west-Berlijn inderdaad een aparte „staat" zou worden, doch dan door een verbond met het wes ten geallieerd. Eigenlijk is het nu al zo'n „vrije stad". Voorts rees de vraag, of de wes telijke geallieerden, bij het trekken naar Berlijn door oost-Duitsland, daarvoor toestemming zouden moe ten hebben van de Oostduitse rege ring, als de Russen geen bezetters meer zullen zijn. (Tussen twee haakjes: hun troepen blijven als bondgenoten!) Sommigen zeggen nu: geen contacten met oost-Duits land. Maar Amerikanen en Britten schijnen wel geneigd (Dulles liet het al weten) de formaliteiten van verkeer en vervoer te regelen met Oostduitsers, die dan beschouwd zullen worden als „agenten van de Sowjet-Unie". Op technisch niveau zou men met hen praten. Dit doet de Westduitse republiek ook al: voor handel, verkeer, politie en justiti'e, pensioenen enz. Er zal nu tussen de westelijke mogendheden worden overlegd, wat er zal gebeuren. In één opzicht be staat geen aarzeling: west-Berlijn zal niet in de steek worden gelaten. Of op de duur de Oostduitse repu bliek niet toch min of meer en in feite zal worden erkend, is een tweede kwestie. Waarschijnlijk zal men haar bestaan niet kunnen ne geren, evenmin als dat van Peking. Aan de realiteit kan het westen nu eenmaal weinig veranderen, het machtsevenwicht dwingt wel tot berusting in de verdeling van Duitsland. HET GEMEENTEFONDS Totaal f 780 miljoen komt voor uitkering aan gemeenten beschikbaar De regering blijft er bezwaar te gen maken de Kamers de adviezen kenbaar te maken, die zy beeft ont vangen van de Raad van advies Gemeentefinanciën. Dit zeggen de ministers Hofstra en Struycken in de Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Ka mer over de rijksbegroting 1959 voor het Gemeentefonds. Voorts delen de ministers mee, dat, rekening houdende met het in de fondsbegroting voor 1958 verdis conteerde bedrag van 15 miljoen voor subjectieve verhogingen van de algemene uitkering in dat jaar, op basis van het voorlopige uitke ringspercentage van 150 in 1959 een bedrag van rond f 780 miljoen in totaal voor de gemeenten beschik baar komt aan algemene uitkerin gen, in welk bedrag geen rekening is gehouden met eventuele subjec tieve verhogingen voor 1959. In verband met het voorlopige karakter der voor 1959 getroffen maatregelen, menen de ministers de in de Memorie van Toelichting in uitzicht gestelde nota van wij zigingen voorshands achterwege te moeten laten. Voor wat de belastinguitkeringen betreft, wordt medegedeeld, dat op basis van het voorlopige uitkerings percentage van 143 ongeveer het in de begroting uitgetrokken bedrag van rond 319 miljoen tot uitkering komt. De in de aanvragen voor 1957 en 1958 opgegeven tekorten beliepen respectievelijk rond 110 miljoen en 160 miljoen. Voor subjectieve verhogingen met ingang van 1957 wordt een be drag nodig geacht van f 24.380.000. Scheepvaartberichten Kenia (t.), 1 van Aruba naar Landsend. Een nieuwe sekte, die gelooft dat koningin Elizabeth van Groot- Brittannië de „heilige keizerin van het heelal" is, heeft een tempel in Lausanne ingericht en de leer ver kondigd van twee vrouwen voor elke man, een tijdelijke en een geestelijke. De sekte telt dertig leden, voor het merendeel vrouwen. Circa 38 schepen lopen gevaar om te moeten overwinteren tussen Montreal en de Grote Meren. De sluizen van het Lachinkanaal kun nen door ijsvorming niet worden gebruikt, daardoor kunnen 18 sche pen op het St. Louismeer en 20 schepen bij Montreal niet verder. Als de winter doorzet zullen zij tot het voorjaar moeten blijven waar ze nu zijn. HET SPOOKSLOT AAN DE TIBER 67. Nauwelijks is de angstige uitroep van Gratz verklonken, of een enorme knal davert door de donkere mijnschacht. Aram voelt de wand, waartegen hij leunt, trillen, een regen van stof daalt neer op zijn hoofd en schouders. Botsend tegen de wanden van de stikdonkere, kronkelende gang, rent hij dc vluchtende Gratz achterna. Bij een bocht in de schacht werpt een flambouw een onzeker flakkerend licht op de stenen muren. Aram ziet, dat hij Gratz reeds gepasseerd is, de man waggelt en tast kreunend naar zijn schouder, waar een vallend rotsblok hem getroffen heeft. Dan dreunt een tweede ontploffing door de schacht. De stut balken storten krakend voorover onder de druk van de bevende steenmassa's. In een regen van neerstortend puin wankelt Aram verder, telkens haastig wegspringend als een rotsblok langs hem suist en met een doffe klap op de grond in stukken slaat Door een nevel van stof, bereikt hij, snakkend naar adem, de reeds half ingestorte uitgang. Achter hem strompelt Gratz uitgeput dc laatste meters van de gang door.Dan klinkt vanaf de oever hoefgetrappel en een ruiter komt vanachter de rotsen tevoorschijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6