SSKS Minister president dn Drees over de positie van het kabinet Kat redde mensen Een zittend leven? Noodwachtplicht B.B. ,HET WAS VAN ONS Thijs de Tuinman zegt - héérlijk volop appèls eten! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 4 december 1958 No. 18475 VOORSTEL „IN ERNST' Amerika wil betrekkingen verbeteren niet de Sowjet-Unie Verzoek tot toelating van kranten NEW YORK, 2-12. Amerika heeft vandaag in de speciale politieke commissie van de V.N. bij de Sow jet-Unie aangedrongen op verbete ring van de betrekkingen tussen beide landen. De commissie bespreekt een reso lutie van negen landen, waarin maatregelen worden gevraagd ter bevordering van de goede interna tionale betrekkingen. De Amerikaanse afgevaardigde verzocht de Sowjet-Unle „in volle ernst" de volgende maatregelen te nemen: Arsenicum in Amerikaanse sigaretten Oorzaak van longkanker? NEW YORK, 3-12. De grote hoe veelheid arsenicum in Amerikaan se sigaretten kan de oorzaak zijn van de toeneming van het aantal gevallen van longkanker, aldus heeft de Amerikaanse vereniging voor kankerbestrijding woensdag in haar blad „Cancer" meegedeeld. Een onderzoek heeft aangetoond, dat in de laatste 25 jaar de hoeveel heid arsenicum in de Amerikaanse sigaretten twee- tot zes maai zo groot is geworden. In een sigaret bevindt zich ongeveer 45 micro gram arsenicum, waarvan er naar schatting 4,95 microgram in de lon gen van de roker komt, ipdien de sigaret geen filter heeft. De filters bieden, aldus „Cancer", maar een zwakke bescherming tegen arseni cum. Ongeveer dertig proceht, 1,5 microgram, blijft er in achter. Ingezonden mededeling 1. Het storen van radio-uitzendin gen te staken. 2. Buitenlandse kranten en tijd schriften van alle richtingen toe te laten. 3. Buitenlandse correspondenten ongehinderd hun werk te laten doen, zonder censuur. 4. Alle publikaties van de V.N. in vrije verkoop toe te laten en de. ze documenten ter beschikking van universiteiten en bibliothe ken te stellen. Ingezonden mededeling DEBÈSTEennietduur.Tuiie9a.7!M5ct Als partij vertcoawen opzegt treden P.v.d. A.-ministers af Trieste Poolse oorlogsbalans WARSCHAU,. 2-12. In het proces tegen de voormalige Duitse gouw leider Erich Koch te Warschau, heeft de president van het hof ver klaard, dat de Duitsers tijdens de oorlog in de gebieden van Cien- chanow en Bialystok, ten noorden en ten oosten van Warschau, 61 999 Polen hebben terechtgesteld, onder wie 13.168 vrouwen en 10.822 kin deren. 42.768 mensen werden naar concentratiekampen gezonden en 58.885 gedwongen in Duitsland te werk gesteld. Van de 200.000 Joden die vóór de oorlog in genoemde ge, bieden woonden, hebben slechts en kele tientallen de oorlog overleefd. DORDRECHT, 1-12. Deze week heeft een felle brand een bovenwoning te Dor drecht totaal verwoest. Een kat waarschuwde door zijn angstig gemiauw de bewo ners, de heer en mevrouw W. H. J. Kroonen, die rustig la gen te slapen, dat er gevaar dreigde. Het vuur had, toen zij wakker werden, al zo ver om zich heen gegrepen, dat er voor het echtpaar weinig anders op zat dan hals over kop zijn woning te verlaten. De gehele inboedel ging ver loren. De kat en. zes kippen, die de heer Kroonen op zol der hield, verloren het leven. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EELDE. De aspirant-vlieger W H. Geurtsen uit Heelsum, die bij de rijksluchtvaartschool in oplei ding is, moest tijdens een solovlucht boveru het IJsselmeer een noodlan ding maken. Het vliegtuig is daar bij verongelukt, doch de jonge pi loot is gered door een in de nabij heid varende botter, die hem bij Den Oever aan land heeft gezet. BUREN. Bij een jachtpartij op hazen is de 60-jarige van Everdin- gen uit Zoelen, die als drijver fun geerde, door een schot hagel in de hartstreek getroffen. Hij was on middellijk dood. tiet ongeluk ge beurde toen de zeven jagers over een damhek klommen. Bij het springen van het hek kwam een van hen enigszins ongelukkig te recht, waardoor het geweer afging. Het schot hagel trof de op één me ter afstand staande heer van E. in de borst. AMSTERDAM. Het m.s. „Oranje" van de N.V. Stoomvaart Maat schappij Nederland wordt volgend jaar van de op 22 april aan te van gen reis naar Australië op 30 juni in Amsterdam terug verwacht. Het vertrek voor de daarop volgende reis is voorlopig bepaald op 4 sep tember 1959 van Amsterdam. Even als het afgelopen seizoen zal het m.s. „Oranje" gedurende de maan den juli en augustus een viertal zomerreizen naar de Middellandse zee maken. 's-GRAVENHAGE. Op de Graaf, seweg in 's-Hertogenbosch is ter hoogte van de Meidoornstraat de 85-jarige heer J. Verhulst, toen hij enigszins aarzelend deze weg over- stak, door een uit de richting Ros malen komende auto gegrepen. Hij werd zo ernstig aan het hoofd ge wond, dat hij reeds bij aankomst in bet Groot ziekenhuis bleek te zijn overleden. UTRECHT. Op het ogenblik voor. zien 625 poeliers de Nederlandse bevolking van wild en, gevogelte. Het is echter mogelijk, dat dit aan. tal nog voor de Kerstdagen zal zijn uitgebreid tot bijna 800. In Utrecht hebben namelijk 170 kandidaten deelgenomen aan het examen vak bekwaamheid poeliers en de mees ten zijn van plan, zich ogenblikke lijk te gaan vestigen, zodra zij hun vestigingsdiploma ontvangen en dat zal voor de geslaagden al aan het einde van deze week zijn. ROTTERDAM. De 18-jarige Ne derlandse zeeman Albert van der Meer uit Zwaagwesteinde in Fries- land is verdronken toen hij in de haven van Kenitra in Marokko bij het verven van de romp van het vrachtschip „Audacia" van de Rot- terdamse scheepvaartfirma Rip- meester achterover viel in het wa ter. EPE. Op de Heerderweg te Epe is een personenauto, afkomstig uit Amsterdam, en bestuurd door me vrouw H. L.-de G., vermoedelijk door de gladheid van de weg ge slipt en tegen een boom gereden. De echtgenoot van mevrouw H. L.- de G., die naast haar zat, werd op slag gedood. De bestuurster zelf liep verwondingen op en werd overgebracht naar het Sophiazie- kenhuis in Zwolle. De auto was aan één zijde volledig in elkaar ge drukt. DE BRAND TE CHICAGO 87 kinderen en drie nonnen kwamen om CHICAGO, 2-12. - Van officiële zijde is dinsdag meegedeeld, dat cr tot nu toe 87 kinderen en drie non nen om het leven zijn gekomen bij de brand in de lagere school te Chicago. In de ziekenhuizen van de stad liggen meer dan 85 kinderen .met brandwonden erJoi gebroken been deren. Sommige kleintjes hebben een „shock" gekregen toen zij hun klasgenootjes zagen sterven. Vele staaltjes van heldhaftig ge drag doen de ronde. Zo ging een non, die onbekend wenste te blij ven, tot driemaal toe de brandende school binnen. Iedere keer kwam zij er met een groepje kleintjes uit. Zij verklaarde later dat zij „een ongekende kracht" in zich had ge voeld. Een melkboer zei dat hij op een „onverklaarbare ingeving" van zijn dagelijkse route was afgeweken en naar de school was gegaan. Ook hij ging verschillende keren het bran dende gebouw in en slaagde erin vele kinderen In veiligheid te bren gen. EERSTE KAMER Op de vergadering van de Eerste Kamer heeft minister-president dr. VV. Drees gistermiddag medegedeeld dat er overleg is gepleegd tussen de Tweede Kamerfraktie van de P.v.d.A. en de socialistische minis ters over de zeven eisen, die op de Fakkeldragersdag in Utrecht zjjn bekendgemaakt. De fractie is daar bij schriftelijk meegedeeld, dat de positie van de minister een andere is dan die van de Kamerleden. Mi nisters kunnen zich niet naar bui ten uitspreken over voorstellen, üe nog niet in het kabinet zijn be sproken en nog geen punt van het regeringsprogramma uitmaken. Dit werd door de fractie aanvaard. Mr. Burger heeft uitdrukkelijk in Utrecht gesteld namens de frac tie te spreken. Dit wil niet zeggen, dat de socialistische ministers niet instemmen met de zakelijke punten uit de zeven eisen. Dr. Drees verklaarde voorts dat, indien de P.v.d.A.-fractie zou moe ten besluiten het vertrouwen in het kabinet op te zeggen, dat dan niet Advocaat weg archief bleef KAMPEN, 2-12. In een huis te Kampen was vele jaren een advo caat gevestigd. Deze vertrok ette lijke jaren geleden met zijn gezin naar Canada, zijn opvolger vertrok ook naar elders. Het huis werd daarna door een particulier gezin bewoond, waarna onlangs het pand werd gekocht door de meubelhan delaar de V. uit Ootmarsum, die er een meubelzaak wilde vestigen. De heer de V. deed echter een wonderlijke ontdekking. In de kel der van het bewuste pand werd een compleet .advocaten-archief aange troffen, dat op rekken was ge plaatst en waarbij een kartotheek werd aangetroffen die naar de 1500 in de rekken opgeslagen dossiers verwees. De dossiers bevatten ge gevens over P.O.D.-zaken, echt scheidingen, faillissementen, straf zaken, kinderzaken, nalatenschap pen enz. Een van de advocaten moet het huis hebben verlaten zon der zich verder om dit archief te bekommeren en zonder iemand kennis te geven dat het in de kel der aanwezig was. De meubelhandelaar heeft de po litie met de vondst in kennis gesteld en alles is per bestelwagen naar het politiebureau overgebracht. In de kelder werd tevens nog een brandkast aangetroffen waarin zich allerlei stukken bevonden. De kelderdeur was niet gesloten, maar aangenomen mag wel worden dat onbevoegden niet van de vaak ver trouwelijke stukken hebben kennis genomen. Ingezonden mededeling Velen leiden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgenslappe werking der or ganen, onzuiver bloed, verstopping. Daar door ontstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee bevat 14 verschillende Kruiden met elk een eigen heilzame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f. 1.80 per groot pak, voldoende voor, maanden. kan worden verwacht, dat de P.v. I d.A.-ministers zullen aanblijven. Over de financieel-economische situatie in ons land zegt de minis ter-president, dat de monetaire toe- J stand weer gezond is geworden. Dit is bereikt door vaak onpopulaire maatregelen van de regering, zelfs met slechts in het begin enkele bui tenlandse leningen. Recessie wijkende De recessie is aan het wijken. De kapitaalschaarste wordt minder en de werkgelegenheid is gunstiger. Dit wil niet zeggen, dat de finan ciële positie van het Rijk er nu zo goed voor zou staan. Van sluipende inflatie in ons land is echter geen sprake geweest. Maar de regering blijft voor een ontzaggelijk zware taak staan. Over sociale onderwerpen spre kend, zegt dr. Drees dat nog niet vaststaat of de algemene kinder bijslagverzekering en de weduwen- en wezenvoorziening tegelijk kun nen worden uitgevoerd of dat met prioriteiten moet worden gewerkt. Nieuw-Guinea Over de kwestie Nieuw-Guinea zeide dr. Drees, dat er met Ame rika of Australië ter zake geen mi litaire bondgenootschappen zijn ge sloten. Anderzijds hebben de V.S. een verantwoordelijkheid op zich genomen door de wapenleveranties aan Indonesië; het is duidelijk uit gekomen dat een agressor aanzien- I lijk risico's zou lopen. Over de uit zending van dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea zegt dr. Drees, dat dit een logisch uitvloeisel is van de grondwetsherziening. De regering stelt er dan ook prijs op, dat het betreffende wetsontwerp zal wor den behandeld. Er is echter een overigens ongegronde onrust ont staan. Overwogen is of kon worden volstaan met de uitzending van vrijwilligers. Inderdaad is gebleken dat zich vrij veel vrijwilligers aan melden. De minister-president zal gaarne overleg plegen met deskundigen over het samenstellen van een ge schiedschrijving over de periode 1945-1950. Algèmene vergadering S.G.P. 's-GRAVENHAGE, 1-12. De Staat- kundig Gereformeerde Partij zal haar algemene vergadering in 1959 houden op 14 mei in het gebouw Tivoli in Utrecht. Deze bijeen komst werd gewoonlijk in februari gehouden, doch de zaal zal pas in mei beschikbaar zijn. ROTTERDAM, 2-12. In het voor jaar van 1959 zal worden overge gaan tot de invoering van de nood wachtplicht voor operatieve dien sten (brandweer, reddingsdienst, geneeskundige dienst, verbindings dienst, ABC-dienst, uitkijkdienst, havenbescherming en ten dele voor de dienst sociale verzorging) van de Bescherming Bevolking in de A- lcring Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen. Het aantal aangewezenen, dienst plichtigen zonder mobilisatiebe stemming, bedraagt voor de drie steden gezamenlijk bijna zevendui zend, te weten voor Rotterdam 5754, Schiedam 589 en Vlaardingen 631. Dit wordt voldoende geacht om de bezetting van de betrokken diensten voorshands op het ge wenste peil te brengen. Het aantal echtscheidingen in west-Duitsland, dat zich sedert 1948 in dalende lijn bevond, is in 1957 weer gestegen in vergelijking met 1956. In 1957 werden 41.568 huwe lijken ontbonden, tegen 41.046 in 1956. De mosselkweek en -handel De meeste percelen gaven slechte uitkomsten te zien In de maand november ging de mosselexport ongehinderd zijn gang en de verzending naar Frankrijk neemt een steeds groter vlucht. Be denkelijk is echter dat de kwekers daarvan niet ten volle profiteren, door de slechte uitkomsten die de meeste percelen te zien geven. Dacht men na de uitzaai in de zo mermaanden, dat men gemakkelijk 100 pet. van zijn standaardcapaci- teitscijfer zou kunnen leveren, voor vele kwekers zal dit niet mogelijk blijken. Men bouwde zijn verwach tingen op de groei van de mosselen bij vorige jaren; deze berekening kwam niet uit. Men heeft nu op de Waddenzee een ervaring van plm. 6 jaren en deze ervaring leert, dat de groei minder wordt, naarmate de in ge bruik zijnde'percelen ouder worden en intensiever worden bezaaid. De mosselen blijven dan juist onder de maat, die bij het vaststellen der kwaliteitscijfers is aangehouden. Om de export op gang te houden worden, veel mosselen aangevoerd van het Duitse Wad. Deze mosselen zijn ook meestal kleiner dan vol gens de kwaliteitseisen voorge schreven wordt, maar deze mosse len zijn niet onderhevig aan de door het Produktschap ingestelde con trole. Deze controleert alleen de aanvoer uit eigen land. November goede weermaand op Schouwen-Duvelaiid De maand november 1958 was in vele opzichten een goede maand, want de landbouwwerkzaamheden konden zoncjer stoornis van slecht weer worden verricht. De hoeveelheid neerslag die op het proefbedrijf „Scheldemonden" werd geregistreerd bdroeg 49,1 mm. terwijl de normale hoeveelheid voor november 70 mm. bedraagt. Maar het merkwaardige is wel dat van deze 49.1 mm. niet minder dan 23,7 mm. op de eerste dag van deze maand viel en de rest bijna geheel in de daarop volgende week (20,50 mm). Van 12 november tot 30 no vember viel er slechts Vz mm. re gen. Op een nacht kwam de tempera tuur beneden nul graden. Het ge middelde voor november is hier voor 5 dagen. feuilleton 99 Streekroman door HANOL SPOOR Met de echte geestdrift van de jeugd beloofde Frank haar een ge heel nieuw huis, met een mooie in ventaris en een prachtig tuinameu- blement. „Dan zul je vlug alle na righeid vergeten zijn", verzekerde hij haar. Thuisgekomen zaten vader en moeder Verhagen met bedrukte ge zichten op hen te wachten. Ze wa ren in gezelschap van twee recher cheurs uit de stad. Bij Hen bevond zich een poiitie-agent van het dorp. Deze zat op zijn stoel te draaien, of hij de verdachte was. Men mocht Frank graag en de mensen hadden diep geschokt naar de verkoolde resten van zijn huis gekeken. Nu zaten hier de heren uit de stad, no ta-bene met een beschuldiging van brandstichting bij zich, plus een be vel tot arrestatie. Joke moest zich aan een stoel vastklemmen en staarde met onge loof naar de vreemdelingen. Voor Frank kwam het niet helemaal on verwacht. Hij wist zachtjesaan wel, dat Sternhout hem niet in het minst sparen zou. Want dat deze dagvaarding van zijn pachtheer uit ging, stond al voor hem vast. Frank moest dezelfde reis, die hij juist achter de rug had, weer ma ken in omgekeerde richting. Jóke had het uitgesnikt. Zij wist hoe Frank onder de opsluiting tussen de sombere muren zou lijden. Verha gen beloofde Frank dat hij een oogje op zijn bedrijf zou houden, zodat hij daarover geen zorgen be hoefde te hebben. Ook zouden ze de vriend van Paul waarschuwen, welk een wending de zaak genomen had. Vreemd genoeg was Frank niet zo 'heel angstig. Hij meende dat de waarheid spoedig genoeg aan het licht zou komen. Bij het voorlopig verhoor gaf hij kalme antwoorden. Nu pas bleek hoe geraffineerd Sternhout alles had bekend gemaakt dat voor Frank bezwarend \vas. Het meest nadelige was wel dat Frank zijn bedrijf zo sterk moder niseerde. Een nieuw huis was daar allicht bij gewenst. „Was verzekerd?" werd hem gevraagd. Frank beaamde dit. Hij was ta melijk hoog verzekerd. Later kwam de vraag of hij trouwplannen had. Frank aarzelde. Hij begreep wel, dat door een. bevestigend antwoord zijn zaak er niet beter voor zou ko men te staan, maar daarvoor kon hij Joke toch niet verloochenen? Naar waarheid zei hij: „toen nog niet". „Wanneer dan wel?" „Enige uren later". De ondervrager keek vreemd op. Frank voelde dat het een raar ant woord was, maar wat kon hij daar aan doen? Hoe kon hij zo'n man nu aan het verstand brengen wat er op zo'n dramatisch moment door je hoofd kan gaan. Het leek hem on begonnen vverk om je teerste ge dachten aan zo'n ambtelijk persoon mede te delen. Frank had over de verdere be handeling geen klagen, maar ieder uur woog hem verschrikkelijk zwaar. Joke, die gemeend had dat ze Frank ieder moment weer voor zich zou zien, werd na enige weken radeloos. Hoe lang kon dit vooron derzoek niet duren, en wat zou dan nog de uitslag zijn? Zelfs Pauls vriend, de advocaat zag het geval niet zo licht in. Er waren veel ver zwarende omstandigheden; onder andere dat het huisje oud was en het nieuwe broodhuis gespaard was gebleven. „Het huis was goed genoeg voor ons", weerstreefde Joke, „en mis schien was de dader niet misdadig genoeg om het. broedhuisje er aan te wagen". „Niemand in de omtrek heeft een vreemdeling gezien .Kunt U zich niet indenken wie Frank zo vijan dig gezind is, dat men tot deze daad is overgegaan?" Deze en meerdere vragen had Pauls vriend gesteld, maar hoe Jo ke ook nadacht, alleen Sternhout bleef als enige vijand over. Toen Joke zo angstig en ruste loos was, dat ze gek meende te wor den als er niet iets gebeurde, ging ze ten einde raad naar Duinsfort om met Sternhout te kunnen spre ken. Wat ze precies van dit bezoek verwachtte kon ze niet uitleggen. Hij liet haar binnenkomen, ter wijl er een fijn lachje om zijn mond speelde. Joke zag het, en nam zich voor op haar hoede te zijn. Hij vroeg haar plaats te nemen. Ter wijl Joke anders op Duinsfort geen schijn van verlegenheid had ge toond, bleef ze nu op het puntje van haar stoel zitten. (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling Een Britse Viscount, die dins dagavond uit Londen had moeten vertrekken met bestemming Nai robi, is dinsdagmiddag op een proefvlucht neergestort bij Cam- berley in het graafschap Surrey. De zes inzittehden kwamen om het le ven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5