Financiële puzzle voor Rode Kruis- ziekenhuis door een ministerieel besluit DE ZIERIKZEESCHE COURANT Grieks vrachtschip „Prodomos" verloor achtersteven bij zware aanvaring TWEEDE KAMER OVER ONDERWIJSZAKEN DE CONFERENTIE OVER HET VOORKOMEN VAN VERRASSINGSAANVALLEN Kunstplaneetje om de zon? Rangoon krijgt schoonmaakbeurt Bij filmkolonie in de buurt van Los Angeles woedt enorme bosbrand DONDERDAG 4 DECEMBER 1958 No. 18475 115e jaargang ZIGRIKZGËSCHGWNIEÏÏWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 MIST OP HET KANAAL Nederlands schip nam 12 schipbreukelingen op •s-GRAVENHAGE, 3-12. Tijdens een dichte mist is het 7.194 ton me tende Griekse vrachtschip „Prodo mos" woensdagmiddag in het En gelse Kanaal, ter hoogte van Dun- geness, in aanvaring gekomen met de „King Minos", een schip van 10.930 ton van dezelfde nationali teit De „Prodomos" verloor zijn gehele achtersteven. Op last van de gezagvoerder ver liet de bemanning op de eerste stuurman en nog een opvarende na het schip. Twaalf schipbreuke lingen werden aan boord genomen van de „Montferland", een 6.875 ton metend vrachtschip van de Kon. Hollandse Lloyd, terwijl de rest werd gered door de Groningse kust vaarder „Daeapo". De Nederlandse sleepboot „Tyne" en de Franse sleepboot „Jean Bart" waren spoedig op de plaats van de aanvaring. Het Franse schip slaagde er in de „Prodomos", waarvan de machinekamer en twee ruimen wa- volgelopen, op sleeptouw te nemen. Men zou trachten het vaartuig bij Dungeness op het strand te zetten. De „King Minos" liep minder schade op. Dit schip, dat pas dit jaar voor rekening van de Griekse „Grote Dorus" draaide proef BERGUM, 4-12. In Bergum heeft gisteren het straatorgel .Grote Do- rus", première gedraaid. Het in strument, dat het grootste ter we reld zou zijn, heeft een frontlengte van 8,50 meter bij een hoogte van 4,50 meter. Het gevaarte, dat twee ton weegt, telt 564 pijpen en fluiten, het heeft 17 registers. .Grote Dorus" is eigendom van de heer P W. J. Karpay uit Leeu warden, die het orgel bouwde met medewerking van het orgelbou wers-echtpaar Stelleman uit Eind hoven. De heer Karpay is brand- stoffenhandelaar. Enige jaren ge leden kocht hij, om zijn 2 knechts ook 's zomers aan het werk te kun nen houden, een orgel, dat hij „Zwarte Dorus" noemde - naar de voormalige eigenaar. .Zwarte Do rus" heeft er nu dus een heel grote broer bij gekregen. reder Onassis te Duinkerken was afgebouwd, kon op eigen kracht Dungeness bereiken. De twee Nederlandse schepen die hulp hadden geboden, vervolgden hun reis, nadat zij de schipbreuke lingen op andere schepen hadden overgezet. De twaalf opvarenden van de „Prodomos", die de „Mont ferland" had gered, stapten over op de reddingboot van Dungeness, terwijl de geredden aan boord van de „Dacapo" werden overgebracht naar de „Jean Bart". De „Dacapo" is op weg naar Lis sabon. De „Montferland" was dins dagavond uit Amsterdam naar Z. Amerika vertrokken. Twee moties met algemene stemmen aangenomen Tijdens het jaarlijkse grote on derwijs debat heeft de Tweede Ka mer donderdag met algemene stem men een motie van de heer Kleij- wegt (P.v.d.A.) aangenomen, mede ondertekend door leden van de K. V.P., A.R. en V.V.D., waarin de re gering wordt uitgenodigd de sala riëring van de kleuterleidsters in de bizondere commissie voor geor ganiseerd overleg op korte termijn aan de orde te willen stellen, om dat verbetering dezer salarissen dringend gewenst is. Verworpen werd de motie van de heer Toxopeus (V.V.D.), waarin de Kamer als haar oordeel uit spreekt, dat het gewenst is, dat de besprekingen betreffende de sala rissen van de leraren bij het voor bereidend hoger, het middelbaar, het kweekschool- en het middel baar nijverheidsonderwijs, in het georganiseerd overleg zullen wor den hervat, zonder dat de regering zich bij voorbaat aan een bepaalde gedragslijn heeft gebonden en dat het voorts aanbeveling verdient dat de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen persoonlijk aan deze besprekingen zal deel nemen. De motie nodigt de minis ter uit in deze geest te handelen. Vóór deze motie stemden slechts de a De radio-activiteit in de atmo sfeer boven Noorwegen is nog nooit zo sterk geweest als in november, tenminste volgens de waarnemin gen van het Noorse laboratorium voor defensie-onderzoek te Kjeller, zo heeft de directeur van dit labo ratorium, Thorleif Hvinden, woens dag meegedeeld. Nieuw plan van het Westen GENEVE, 3-12. Het westen heeft woensdag op de conferentie over het voorkomen van verrassingsaan vallen in Genève een plan voor „waarneming en inspectie van bal listische projectielen" ingediend. Het document, ter tafel gebracht door de Amerikaanse deskundige William Foster, zou echter volgens de Russische delegatie niets nieuws bevatten. De Russen zouden even wel hebben beloofd dat zij het do cument zullen bestuderen en don derdag eventueel commentaar erop zullen leveren, zo verluidt in con ferentiekringen. Volgens de Russen kunnen ver rassingsaanvallen door middel van raketten niet geheel verhinderd worden, zolang kernwapens niet verboden zijn. De westelijke des kundigen menen, dat waarschu- winssystemen mogelijk zijn die de doeltreffendheid van de afweer- maatregelen van een land zodanig kunn envergroten, dat dit een aspi rant-agressor kan weerhouden. De vergadering van deskundigen heeft woensdag anderhalf uur ge duurd. Studenten in communistisch China zijn nu ook bij het arbeidsproces ingeschakeld. - Foto: meisjes-studenten uit Peking, die bij openbare werken zijn tewerkgesteld. V.V.D., de S.G.P. en de commu nistische groep. Met algemene stemmen werd hierna aangenomen de motie van mevrouw Heroma-Meilink (P.v.d. A.) - mede-ondertekend door leden van V.V.D., K.V.P. en A.R. - waar in de regering wordt uitgenodigd met spoed een herziening van het salarisbesluit lager nijverheids onderwijs tot stand te brengen. In de Eerste Kamer heeft dr. Drees donderdag medegedeeld dat de regering hoopt de weduwen- en wezenwet op 1 januari 1960 van kracht te doen worden. CAPE CANAVERAL, 4-12. Het Amerikaanse leger zal, naar men woensdag te Cape Canaveral in Florida verwachtte, in het komen de weekeind een raket lanceren, waarmee men een voorwerp voor bij de maan wil schieten en in een baan om de zon wil brengen. Hoe ver dê dertien tot veertien kilogram wegende kunstplaneet in de ruimte zal doordringen, voordat zij om de zon gaat wentelen, is ni'et meegedeeld. Het zou mogelijk zijn, dat deze afstand groter is dan 800 duizend kilometer, het bereik van de radio-installatie waarmee de kunstplaneet zal worden gevolgd. Het planeetje, Juno 2 genaamd, zal met een viertrapsraket worden gelanceerd. Premier generaal Newin van Bir ma heeft order gegeven tot een op- ruimactie in Rangoon, die de „vuil ste stad van Azië" wordt genoemd. Een tweeduizend militairen zullen met behulp van evenveel burger- functionarissen en nog een vijfhon derd burgers de verschillende wij ken van Rangoon systematisch on der handen gaan nemen. ONTPLOFFING OP TANKSCHIP Eén dode GRONINGEN, 3-12. Bij een ont ploffing op een tankschip in het Van Starkenborghkanaal te Gro ningen Is vanmiddag een persoon om het leven gekomen en zouden, volgens de eerste berichten, ver scheidene personen gewond zijn De explosie deed zich omstreeks kwart over twee voor, toen het schip ge meerd lag aan de kade voor het B.P.-terrein en men bezig was ben zine over te Iaden. De Groninger brandweer, die zeer snel na het alarm ter plaatse was, bestreed het vuur met twee nevelstralerv In het drukste deel van de New Yorkse wijk Manhattan heeft een bejaarde dame een bank van drie duizend dollar beroofd. Zij ver voegde zich bij de kassier en gaf hem een briefje, waarop stond dat zij 3000 dollar nodig had en dat zij hem een glas met zuur dat zij in de hand had, in het gezicht zou gooien als hij het geld niet gaf of alarm zou maken. Een ogenblik later ver liet zij de bank met het geld en verdween ln de drukte. De 21-jarige Adriana Segala uit Latlna in zuid-Italië had er be zwaar t'egen dat haar echtgenoot nadat zij een maand geleden in het huwelijk waren getreden, met vrienden wilde uitgaan Om dit te voorkomen slikte zij de huissleutel in. De man moest de deur open breken om zijn vrouw naar het zie kenhuis te brengen. Storm wakkert het vuur aan MALIBU BEACH, 3-12. Ten noor den van Los Angeles, In het gebied van de filmkolonie Malibu Beach, woedt een zware bosbrand, die al meer dan dertig hulzen in de as heeft gelegd. De brand die dinsdag ontstond, wordt aangewakkerd door een storm met een snelheid van tachtig km. per uur. Van de bergen bij Santa Monica is een strook van twaalf km. breed naar de zee plat gebrand. De brandweer is er met veel moeite in geslaagd de richting van de brand zo te wijzigen, dat het centrum van Malibu Beach werd Onder de huizen die werden ver woest, was dat van de filmacteur Lew Ayres, een landhuis van vijf tigduizend dollar ongeveer 190.000 gulden). De bezittingen van Bob Hope, Ronald Reagon en Jackie Coogan werden beschadigd. In de strijd tegen de vlammen, die soms een hoogte van dertig me ter bereikten, werd ook gebruik gemaakt van vliegtuigen waarmee chemische blusmiddelen in 't vuur werden gegooid. Men acht het niet uitgesloten dat de brand moedwillig is aangesto ken. In het betrokken gebied was nl. een beruchte pyromaan gesig naleerd. Aan de bouwactiviteit in Berlijn is niet te merken, dat deze stad voor de zoveelste maal weer eens het middelpunt is van een internationale politieke krisis. - De foto toont de werkzaamheden voor de aanleg van een nieuwe ondergrondse spoorlijn tussen Steglitz en Wedding in de buurt van de bekende Keizer Wilhelm Herdenkingskerk (achtergrond). Links een gedeelte van een pas voltooide wolkenkrabber bij de dieren- tuin. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Onze moeders bloosden wan neer zij zich schaamden, onze i dochters schamen zich nu als i zij blozen. SOORT SLAAPGAS In Amerika experimenteert men met een soort gas, dat de vijand in slaap moet brengen zonder de ge zondheid te schaden. Generaal Schomburg, die dit meedeelde, zei dat er grote mogelijkheden in zit ten, maar dat het nog lang zal du ren voordat het gas bij de moderne oorlogvoering kan worden gebruikt. n De begrotingscommissie van de Verenigde Naties heeft woensdag het voorste] goedgekeurd, dat in 1959 ten hoogste 73.000.000 gulden wordt uitgegeven voor de nood- strijdmacht van de Verenigde Na ties in het midden-oosten. n Amerika heeft aan Libanon on voorwaardelijke financiële hulp ten bedrage van tien miljoen dollar verleend, zo heeft de Libanese pre mier, Karami, woensdag bekend gemaakt. Gemeenteraad Zierikzee Moeilijkheden over betaling rente en aflossing van lening Op de dinsdagavond jl. gehouden vergadering vsn de Zierikzeese ge meenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester rar. F. Th. Dijck- mecster, is een voor het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis alhier netelige kwestie ter sprake gekomen, die verband houdt met het beëindigen door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van een sinds 1949 vigerende regeling inzake subsidiëring van rente en aflossing der onrendabele bouwkosten van ziekenhuizen. In verband met het beëin digen van deze regeling z(jn moeilijkheden voor het ziekenhuis ont staan inzake betaling van rente en aflossing van een door de Algemeenc Friesche Levensverzekerings Maatschappij aan het Rode Kruis-zieken- huls verstrekte som. Tot dusverre betaalde de minister (rente en af lossing) hiervoor een bedrag van f 53.324,38. Voor hetzelfde doel zou de last voor de Schouwcn-Duivelandse gemeenschap - nu de regeling beëindigd is - neerkomen op f 65.000. (Het beëindigen van de regeling impliceert dus voor het ziekenhuis Zierikzee, dat de minister tekort doet aan de destijds met Zweden gemaakte afspraak inzake finan ciering dor bouwkosten van het zie kenhuis. De Zweden hebben toen genoegen genomen met een garan tie van de door het ziekenhuis aan gegane lening door de Nederlandse regering, al zou - dit blijkt thans - een bedrag fond perdu beter zijn geweest. Ondanks de duidelijke af spraak staat het ziekenhuis nu in één rij met andere ziekenhuizen in het land, die voor dergelijke bouw kosten staan. - Red.) Blijkens een schrijven van de Raad van Advies van het zieken huis aan de gemeentebesturen van Schouwen-Duiveland, worden de vertegenwoordigers der gemeenten verzocht hun standpunt ter zake uit te brengen op een vergadering die zal worden gehouden op don derdag 18 december a.s. in het zie kenhuis. Herinnerd wordt aan de destijds met Zweden gemaakte af spraak, dat de kosten van het zie kenhuis niet zouden mogen druk ken op de gemeenten (of bevolking - Red.) van Schouwen-Duiveland. De Nederlandse regering werkte dus mede aan deze regeling, maar nu er terzake van opgenoemde bouw kosten geen rijksregeling meer be staat, zouden twee dingen nodig zijn om uit de impasse te geraken, t.w. óf een verhoging van de tarie ven óf een verhoging van de bij dragen per hoofd der bevolking, die thans f 3,75 bedraagt, om aldus uit de meeropbrengst te voldoen aan de verplichtingen die uit de lening voortvloeien. Dit meerdere bedrag per hoofd der bevolking zou neer komen op f 2,80. Lastenverzwaring onmogelijk Uitvoerig werd over de onder havige kwestie van gedachten ge wisseld. Uitdrukkelijk stelde de voorzitter dat de twee oplossingen geen oplossingen zijn. De tarieven zijn reeds aan de hoge kant, in ver gelijking met andere ziekenhuizen, terwijl men met de bijdrage per hoofd der bevolking beslist aan het uiterste maximum zit. De heer Doeleman meende dat de bewindsman buiten zijn boekje is gegaan. Hij heeft nu eenmaal ver antwoordelijkheid voor de destijds gedane belofte aan het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis en hij wilde pogingen in het werk gesteld zien de minister van gedachten te doen veranderen. De last mag in ieder geval niet komen te drukken op de bevolking. Wat de rijksbijdrage betreft on derstreepte de voorzitter nog, dat het stellig niet de bedoeling ge weest is een dergelijke bijdrage slechts voor enkele jaren te geven en nadien niet meer. Mr. ICeuning zou het onjuist vin den als de gemeente door de knieën ging en wilde bij den voortduur herinneren aan de afspraak van 1954. Wij dienen ons te stellen ach ter de Raad van Advies en de Raad van Beheer van het ziekenhuis, al dus spreker. (Vervolg op pagina 2)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1