Acht en tachtig kinderen en onderwijzers kwamen in vlammen om Boycot-actie I.T.F. in Nederland stopgezet DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mr. Schftrmann over Cyprus STAD EN PROVINCIE Adviseur Rampenfonds droeg (gerestaureerd) kerkgebouw en vergaderzalen over DINSDAG 2 DECEMBER 1958 No. 18474 115e jaargang Z1ERIKMSCHGWNIEIIWSB0DE A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, fel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6i Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 BIJ BRAND IN SCHOOL TE CHICAGO Tientallen gewonden naar ziekenhuizen gebracht CHICAGO, 2-12. Er z|jn maan dag b(j een brand in een rooms- katholieke lagere school te Chicago acht-en-tachtig kinderen en onder wijzers omgekomen. Vele doden moeten nog worden geïdentificeerd. Er zyn tientallen gewonden naar ziekenhuizen gebracht. De brand breidde zich bijzonder snel uit en verwoestte de oude vleugel van het gebouw van drie verdiepingen. Uit het gebouw hoorde men tij dens de brand om hulp roepen. Kinderen sprongen van de hoogste etage op het plaveisel, waar ze ge wond bleven liggen. Voor de school speelden zich hart verscheurende tonelen af. Honder den ouders riepen om hun kinde ren, toen in dekens gewikkelde lij ken uit het gebouw werden ge dragen en op een grasveld werden neergelegd. De politie liet verster kingen aanrukken om te voorko men dat de ouders doordrongen tot de plaats waar de lijkjes lagen. Een hooggeplaatst brandweer ambtenaar zei, dat misschien een brandstichter verantwoordelijk is voor de brand. De brand brak uit nog geen twin tig minuten voordat de school om drie uur zou uitgaan. Korte tijd later stond het gehele gebouw in lichterlaaie. De slachtoffers onder het onder wijzend personeel waren klooster zusters. Drie nonnen zijn omgeko men die trachtten leerlingen naar buiten te leiden. Verwacht wordt dat het aantal doden nog groter zal worden, daar er weinig kans is dat een aantal van de 85 gewonden zal herstellen. Mannen van de politie en de fe derale recherche zoeken in de smeulende ruïne naar aanwijzingen omtrent de oorzaak van de brand. De politie deelde mee, dat gezocht wordt naar twee mannen, die kort voor het uitbreken van de brand bij de school werden gezien. Slechts bij twee schoolbranden zijn in de laatste honderd jaar in de Verenigde Staten meer levens" verloren gegaan. In 1937 kwamen bij een brand in een school te New London in Texas 294 personen om; in 1908 te Cleveland in Ohio 176. Nederland erkent nieuwe regering Soedan 's-GRAVENHAGE, 1-12. Op 30 november heeft Nederland de nieuwe regering van de Soedanese republiek erkend. De minister van Buitenlandse Zaken van de Soeda nese republiek is op die datum te Kartoem op de hoogte gesteld van de Nederlandse beslissing. Uit een Engels statistisch jaar overzicht blijkt dat het vorig jaar in Engeland twee maal zoveel on wettige kinderen geboren werden als voor de oorlog (nu 33.534 kinde ren). Ook het aantal scheidingen is sedert de oorlog ongeveer verdub beld De kindersterfte bedraagt 23,7 per 1000. In Europa hebben slechts Zweden (17) en Nederland (19) een nog lagere kindersterfte. Het En gelse gezin telt gemiddeld twee kinderen. Verwarrende invloed door afvallen c.a.o.-partners NEW YORK, 2-12. De Nederland se permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties mr. C. W. A. Schürmann heeft maandag bij de behandeling van de kwestie-Cyprus in de politieke commissie van de algemene vergadering van de V.N. gezegd, dat de bespreking van de kwestie in de N.A.V O. aanleiding heeft gegeven tot de verwachting dat voortzetting er van tenslotte zou kunnen leiden tot overeen stemming. Onder deze omstandigheden dient aldus de heer Schürmann, de we reldorganisatie zich te onthouden van het uitspreken van een voor keur voor de een of andere oplos sing. De Verenigde Naties dienen te vermijden, dat zij afbreuk doen aan de kansen voor een bespreking van allen, met wier belangen en rechten rekening dient te worden gehouden. ROTTERDAM, 1-12. ,Nu te Rot terdam de omstandigheden aanlei ding geven vast te stellen, dat de oproep van de I.T.F. tot boycot niet die weerklank heeft gevonden, die in eerder gemeenschappelijk optre den kon worden verwacht, meent het bestuur van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel ook voor de andere havens van het land deze actie te moeten beëin digen, aldus een vanavond door het bestuur uitgegeven verklaring. Na overleg en met instemming van de secretaris-generaal van het I.T.F., de Belg Omer Becu, heeft de Nederlandse Bond van Ver-, -voerspersöriêèl besloten de boycot actie van de I.T.F. in Nederland, die tot en met donderdag aan staande zou duren, stop te zetten. Dit blijkt uit een verklaring die vanavond in het hoofdkwartier van de I.T.F. ten kantore van de Cen trale van zeevarenden ter koop vaardij en visserij aan de Heem raadsingel te Rotterdam werd uit gegeven. Verklaring Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel De volledige tekst van de verkla ring van het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Vervoers personeel luidt als volgt: „Het is wel duidelijk geworden, dat de doorvoering van de boycotactie in de Nederlandse havens belangrijk is beïnvloed door de ontwikkeling rondom deze actie binnenslands van de laatste weken. Verscheidene factoren hebben een verwarrende invloed gehad op de te voeren actie. De allergrootste invloed moet wor den geweten aan het afvallen van de c.a.o.-partners uit de confessio nele kring, te weten de christelij ke en katholieke organisatie. Reeds vroeg in de ochtend van maandag 1 december bleek ons - aldus vervolgt de verklaring - dat bij het tewerkstellen der arbeiders kennelijk met de verdeelde opvat ting tussen de N.B.V., confessionele en anders gerichte organisaties was rekening gehouden. De hierdoor gemaakte verwarring werd nog vergroot door de verschillende vonnissen van de president van de Rotterdamse en Amsterdamse rechtbank, terwijl diegenen, die in de loop van de dag metterdaad te Rotterdam weigerden om te wer ken, op de duur in een onmogelijke positie zouden komen en aan re presaillemaatregelen zouden^ bloqt~_ staan. In deze omstandigheden kan het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel niet langer de verantwoordelijkheid ne men haar leden enerzijds bloot te stellen aan zware pressie van werk geverszijde, anderzijds aan aanval len in het bedrijf, zowel van con fessionele als anders georganiseer- den. Zij meent daarom in het be lang van haar leden te moeten overgaan tot intrekken van het ver zoek tot boycot der Panhonlibco- schepen. In de haven van Delfzijl, waar de meerderheid van de havenar beiders in de N.B.V. is georgani seerd, werd de boycot van het schip „Union Metropole" doeltreffend doorgevoerd. Ook te Terneuzerï, waar schepen werden verwacht en te Vlissingen, stonden de N.B.V.- leden gereed de internationale op roep op te volgen. Nu echter te Rot terdam de omstandigheden aanlei ding geven vast te stellen, dat de oproep tot boycot niet die weer klank heeft gevonden, die in eer der gemeenschappelijk optreden kon worden verwacht, meent het bestuur ook voor de andere havens van het land deze actie te moeten beëindigen. Belangrijk is tenslotte - aldus de verklaring - dat kan worden vast gesteld, dat de I.T.F.-actie in de gehele wereld een weerklank ge vonden heeft als nooit tevoren bij een dergelijke actie het geval is ge weest. De medewerking van de ha venarbeiders in de andere landen van de wereld is voor ons een aan moediging om, zo zegt de verkla ring, bezield door dezelfde geest van internationale solidariteit, ver der te gaan". ZIERIKZEE Sint Nicolaas bezocht bejaarden Een groot aantal Zierikzeese be jaarden bezocht gisteravond de in „Concordia" door de U.V.V. beleg de Sint Nicolaasbijeenkomst, die zeer gezellig is verlopen. Sint Ni colaas kwam in eigen persoon met twee zwarte Pieten naar het feest en had voor tal van bejaarden, die op het toneel werden geroepen, een pluimpje dan wel een vermanend woord. Twee oude dames zongen keurig oen toepasselijk liedje, waar op de mannen niet achter bleven en eveneens een nummertje ten beste gaven. Een plaatselijk filiaal van een groot winkelbedrijf en een alhier gevestigde bekende industrie zorgden voor royale tractaties bij de thee. De heer J. M. Berrevoets vertoonde een fraaie film over ge beurtenissen uit het Koninklijk Huis, getiteld .Vorstenhuis en Volk'. De heer Joh van Beveren zorgde voor de muzikale omlijsting. Een grote polonaise, waaraan allen deel namen, besloot deze zeer geslaagde avond, die onder leiding stond van de presidente, mevr. Lugt-van He ioma. ELLEMEET Bezoek van Sint Nicolaas Donderdag 4 december a.s. zal Sint Nicolaas een bezoek brengen aan ons dorp. De goed heiligman wordt om half acht 's avonds ver wacht in de ex-noodschool, waar hij de schoolkinderen bezoeken zal De oudercommissie doet haar best de Sint een feestelijk onthaal te be_ reiden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Genie doet de uitvinding, ta lent volmaakt haar, maar kapitaal doet er zijn voordeel mee! Landbouw-opleidings- school te Schoondijke OOSTBURG, 1-12. Ir. J. Roest, directeur van de Rijks middelbare landbouwschool te Schoondijke, heeft vanmiddag in de Kringver gadering van de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij meegedeeld, dat te Schoondijke bij de middelbare landbouwschool per 1 januari een opleidingsschool voor de landbouw zal komen. Op deze school zullen de jonge boeren worden vertrouwd ge_ maakt met de werktuigen, waar zij in het boerenbedrijf dagelijks mee te maken hebben. Niet alleen zal geleerd worden, hoe de machines in elkaar zitten, doch ook hoe de mankementen opgespoord en gere pareerd kunnen worden. Daarnaast zal veel aandacht worden besteed aan het zg. praktijkonderwijs. ALGIERS, 1-12. Men meent te Algiers, dat generaal De Gaulle voorbereidingen treft om het bur gerlijke bestuur in Algerië te her stellen. Te Parijs is van officiële zijde medegedeeld, dat president René Coty zich niet beschikbaar st'elt voor een nieuwe ambtstermijn. Drie winnaresjes Tijdens een plechtigheid ten stadhuize van Zierikzee, werd aan de u.l.o.-leerlinge Elien Ochtman door burgemeester mr. Dijckmeester de wissel beker uitgereikt, als prijs voor het beste opstel geschreven over de reis naar Hatfield (G. B.). De tweede en derde prijs vielen te deel aan de meisjes Truus van Waveren (l.), chr. u.l.o.-school en Neltje Flik- weert (r.), eveneens leerlinge van de chr. u.l.o.-school. (Eigen foto). Blijde dag voor gereformeerd Zierikzee Degelijk afgewerkt interieur krijgt nog nieuw orgel .Deze week kreeg ik van ,de bur gemeester van Zierikzee een huise lijk briefje, waarin stond vermeld dat men te Zierikzee - vooral 's avonds - niet precies weet hoe laat het is, maar als ik hier sta Sint Nicolaas te spelen, dan is Zie rikzee toch weer wel bijzonder by de tijd". Met deze geestige toespeling op het feit dat de overdracht van ge bouwen en vernieuwd kerkgebouw juist viel in de tijd rond 5 decem ber, heeft de adviseur van het Ram penfonds, de heer W. J. A. H. van Berkel, maandagavond - tijdens een bijeenkomst gevolgd door een korte godsdienstoefening - kerk gebouw en vergaderzalen van de gereformeerde kerk alhier - offi cieel overgedragen aan de kerke- raad. Talrijke genodigden waren by deze plechtigheid tegenwoordig. De heer van Berkel - hoe vaak hebben we hem in de afgelopen jaren al preekstoelen zien beklim men - heeft nog eens uiteengezet, dat eerst op 1 januari 1956 het Rampenfonds het belangrijke be sluit nam, ook de materiële schade aan kerken te vergoeden, maar in dit Zierikzeese geval heeft hij tot 25 januari 1957 volgehouden „het kan niet". Op die datum echter ging hij te Roosendaal „door de knieën", zoals hij onder hilariteit vei meldde. De commissie van be heer der Gereformeerde kerk werd echter eerst geholpen, toen hij zelf werkelijk niet verder kon en dat is ook belangrijk - het initiatief ging. uit van eigen mensen, waarbij h"et ging om goed werk, een goed aanzicht en goed te gebruiken ge bouwen. Wat het nieuwe orgel be treft schreef de C.v.B.: „Liever mu ziek dan hout", waarmede werd duidelijk gemaakt, dat men liever genoegen nam met een wat eenvou diger kast, dan tekort zou gedaan willen zien aan de compositie van het orgel. Zelfs met die goedkope kast is het in orde gekomen en als symbolisch bewijs daarvan bood de heer van Berkel aan de voorzitter van de commissie van beheer een blok Slavonisch eikenhout aan, van welke houtsoort t.z.t. de kast van het orgel zal worden gemaakt Aan de toespraak van de heer van Berkel, ging een uitvoerig be groetingswoord vooraf van de heer v. d. Doel, die met dankbaarheid herinnerde aan de steun van het Nationaal Rampenfonds en van de Deputaten Besteding Watersnood collecte der Gereformeerde Ker ken, welke laatst genoemd fonds eveneens een belangrijk bedrag be schikbaar stelde voor restauratie en nieuwbouw. Dankbaar voor gastvrijheid De voorzitter toonde zich uiterst dankbaar voor de ondervonden gastvrijheid van de zijde der Chr. Ger. Kerk en hij dankte predikant organist en koster van deze kerk- formatie. Een speciaal welkomst woord richtte hij tot het college van b. en w., dat alle medewerking verleende om de nieuwbouw te rea liseren. Het bestuur van het „Ds. v. d. Berg-" jeugdgebouw ontving dankwoorden, omdat de jeugd hier een „ware toevlucht" vond, tijdens de restauratieperiode, Spr. had alle lof voor het ontwerp van architect de Geer en voor het werk van de hoofd- en onderaannemers, van welke laatste wij hier nog noemen de heer C. Linders. Doel was: „iets zo goed mogelijk te bouwen, waar in het met vreugde wonen zou zijn", aldus spr. Verwelkomd wer den verder de leden van het Verja. ringsfonds, van de vrouwen- en mannenverenigingen, de jongens- en meisjesclubs, de leden van de Werkcommissie en de Cefa alsmede de (onbegrijpelijkerwijs niet over matig talrijke) gemeenteleden.. Wat de bouw betreft herinnerde spr. nog de noodzaak van het (lucht druk) heien en wijzigingen, die moesten worden aangebracht op aanwijzing van de Centrale Direc tie. Wat betreft het nieuwe kerkorgel deelde spr. nog mede, dat aanvan kelijk was gedacht aan een kast van Zweeds vurenhout, maar dit bleek technisch niet mogelijk. Dank zij het Rampenfonds zal het nu echter een kast worden van Slavo nisch eikenhout. Deputaten-pot op Namens Deputaten Besteding Watersnoodcollecte sprak de heer J. van Die, feliciteerde kerkeraad en gemeente met de overdracht en hoopte dat de gebouwen aan hun bestemming zouden mogen voldoen en dienstbaar worden aan het ker kelijk leven. Spr. noemde cijfers, waaruit de enorme offervaardigheid van de kerkelijkheid in de wereld bleek. De pot van fl% miljoen is echter thans op. De heer van Die stond stil bij het leed dat de ge meente trof, tijdens oorlogs- en ramp-evakuatie en meende, dat zij thans staat „op de drempel van een nieuwe periode". (Vervolg op pagina 2)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1