De Brigade der Melkwegvaarders is op mars - naar meer gezonde energie met een glas e-x-t-r-a* nóg meer mans „Hebben uw kinderen hun Logboek al?" „Het Logboek is de eerste stap naar méér gezonde energie!" zeggen honkballer Hanny Urbanus en Scapino-ballerina Toos Waldman. ,,En de eerste stap om lid te worden van de Brigade der Melkwegvaarders. Want dat is de club voor iedereen die elke dag een extra M-daad doet! Dat wil zeggen een glas melk extra drinkt (een beker chocola, yoghurt of karnemelk, een extra bord pap of vla is natuurlijk ook goed)! Het doel van de Brigade Toos en Hanny zijn lid van de Raad van Ere-Brigadiers - zoals zoveel inspirerende figuren, die groot zijn op hun gebied. Zij drinken zelf graag en veel melk, weten hoe onmisbaar die 67 waardevolle bestanddelen (eiwitten, mineralen, vitaminen, kalk) voor oud en jong zijn. En sinds zij zich bewust zijn dat Nederland te weinig melk drinkt, werken zij mee om dat gebrek aan gezonde energie op te heffen. De Brigade inspireert immers uw kinderen om méér melk te drin ken! En u? U geeft natuurlijk het goede voorbeeld: want een glas extra per dag be tekent meer gezonde energie - ook voor u! Het Logboek maakt melk drinken makkelijk Haal het ..Logboek voor Melkwegvaarders" bij uw melkhandelaar. Er staan 30 vakjes op. die uw kind elke dag ..aftekent" na zijn extra M-daad (of na zijn gewone rantsoen als het al 3/4 kan per dag drinkt). Is het Logboek vol. stuur 't op en uw kind wordt M>BrigadierZo wordt veel melk drinjcen een plezier Dit is het embleem voor M-Brigadiers Het is prachtig oranje, wit, blauw en goud. Naai het op de mouw van uw kind - een beloning en inspiratie om méér melk te blijven drinken (en of dat goed isUw kind krijgt dan ook de M-wimpel en het Geheimboek. heeft tevens kans op een van de vele schitterende cadeaus. Nieuws ddfir- over vindt u in het Logboek! Melk ideaal totaal: 3/4 kan per dag - eventueel verdeeld over melk, yoghurt, chocolademelk, pap of pudding. Let op de volgende mededeling op 5 december in dit blad! LAND- EN TUINBOUW Nieuw type slootreinigingsmachine, WINTERSWIJK, 1-12. Het wa terschap van de Oude IJsel heeft een slootreinigingsmachine gekocht van een type dat tot nu toe in Ne derland nog niet in gebruik is ge weest („York"). De machine be weegt zich namelijk door de sloot (of beek) op een ponton. Op 6 de cember wordt de machine in ge bruik gesteld door de heer H. D. Louwes, voorzitter van het „Cen traal Bureau" G.A., dat de machine hier in Nederland heeft geïntrodu ceerd. Arthur Rodzinski, de beroemde Amerikaansé dirigent van Poolse afkomst, is donderdag te Boston op 64-jarige leeftijd aan een hart kwaal overleden. GANZERIK, KOEKOEK EN UIL (Ingezofiden). In de „Telegraaf" wijdt de heer Gans en in „De Vrije Boer" de heer Koekoek bij herhaling veel aan dacht aan het Landbouwschap en aan mijn persoon; helaas roepen de uitingen van de heer Gans geen herinneringen op aan de sprookjes van Moeder de Gans, maar lijken zij meer op het boos gesnater van een ganzerik, die met alle soortge noten gemeen heeft, dat hij op het land, dat hij afgraast, veel vuil achterlaat. In de uitingen van de heer Koe koek openbaart zich een houding, die veel overeenstemming vertoont met die van een vogel met dezelfde naam; in beider gedrag toch is een zeker gebrek aan verantwoordelijk heidsbesef te onderkennen, bij de koekoek ten opzichte van zijn vle selijk nakomelingschap, bij de heer Koekoek ten opzichte van zijn gees teskinderen. Hij gaat zich nl. te bui ten aan kritiek zonder ooit enig probleem op te lossen of zelfs een poging daartoe te doen en zonder enige verantwoordelijkheid te be trachten ten opzichte van hetgeen hij neerschrijft. Debatteren met deze heren heeft weinig zin, want zij zoeken toch niet het inderdaad constructieve gesprek. Als zij dit wel deden zouden zij zeker in op bouwende gedachtenwisseling tre den met degenen, die een andere kijk hebben op de rechtmatigheid en het nut van het Landbouwschap dan zij. Beide heren hebben een machtige bondgenoot en die leeft verscholen in de uitdrukking: „Men noemt geen koe bont of er is wel een vlekje aan". De goegemeente is nu eenmaal graag geneigd door te ver tellen wat zij ergens heeft gehoord zonder het kritisch te beoordelen: zo ontstaat het leed van die slui pende ongrijpbare vijand „Ze zeg gen Ongeveer 100 jaar geleden schreef de plat-Duitse schrijver Fritz Reu ter zijn zo beroemd geworden boek: „Mijn leerjaren op het land"; daar in laat hij één van zijn hoofdfigu ren de nobele Entspekter v. Brasig ongeveer het volgende zeggen: „Ieder mens heeft twee gewetens; het ene zit van binnen en daar kan zelfs de duivel niet aankomen en het andere zit van buiten, dat is zijn goede naam en die kan iedere schoft hem afnemen als hij macht heeft en geslepen is. Deze waarheid en wijsheid van Fritz Reuter gel den ook nu nog steeds. Aan de andere kant zijn er ook krachten aan het werk, die de he ren Gans en Koekoek toch wel in hun schamele bedoelingen doen on derkennen. In de eerste plaats is er dan die aanwijzing voor een fatsoenlijk ge drag, neergelegd in de oude volks wijsheid, die zegt: „In het huis van de gehangene spreekt men niet over de galg". Dat mag een mede werker van de Telegraaf zeker be denken en ook de heer Koekoek ten opzichte van sommige van zijn me dewerkers in Vrije Boer, wanneer zij zo vlot beschuldigingen van na- tionaal-socialisme hanteren. Een andere van die krachten, welke het bereik van laster en ver dachtmaking inperken is nader aangeduid door De Geneslet in de volgende versregels: Gij die in alle dingen Slechts zonde vindt en schuld Van lelijke gedachten Is vast Uw ziel vervuld. Nog weer een andere kracht ligt in de oude volkswijsheid: „Zoals de waard is vertrouwt hij zijn gas ten". Juist door de uitbundigheid van hun kritiek en van hun verdacht makingen openbaren de heren Gans en Koekoek, de laatste met meer van zijn medewerkers in „De Vrije Boer", hun eigen geaardheid en be doelingen zo duidelijk, dat zij hun doel voorbij schieten en bij ieder fatsoenlijk mens een diepe weerzin wekken. Ten slotte wil ik U graag mede delen, dat deze kritiek en verdacht makingen die de grenzen van laster dikwijls naderen of overschrijden, mij niet hinderen. Ik slaap er geen minuut minder om en zij verminde ren voor mij geen ogenblik dc vreugde van de arbeid voor het Landbouwschap. Ik heb daarbij grote steun van een schrijfvoor beeld. dat ik vanuit mijn lagere school heb onthouden: „Het zijn de slechtste vruchten niet waaraan de wespen knagen". En hiermede- neem ik afscheid van de ganzerik, de koekoek en hun uil. H. D. LOUWES.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 6