P.v.d.A.-raadslid steit vragen over (financiële) gang van zaken bij Stichting Rusthuizen Poortersboek geeft inzicht in maatschappelijk leven van middeleeuws Zierikzee z.v.u. U.L.O.-leerlinge Elien Ochtman won wisselbeker van Hatfield (G.B.) KLEURIGE MIDDAG TE KENESSE Gesprek over bloemen en planten in rijkelijk versierde zaal By kweken van planten worden nog veel fouten gemaakt Tijdens de in „Het Dorpshuis" gehouden voorlichtingsavond over de verzorging van bloemen en planten, aangeboden door het bloe menmagazijn P. Verton, in samen werking met het opleidingscentrum „Bloemensierkunst" uit Tilburg had de zaal een, in het kader van de middag, passende versiering ge kregen. In een welkomstwoord riep de heer P. Verton inzonderheid een welkom toe aan de heer J. van Gerwen uit Tilburg, leraar aan het opleidingscentrum. De publieke be langstelling was zeer groot. Do heer Gerwen gaf uiting aan zijn verbazing over de grote be langstelling. Bij lezingen in tal van grote steden is hij gewend aan een opkomst van 40 ii 50 personen. De heer Gerwen complimenteerde mej. C. Verton voor de versiering van de zaal. Met behulp van kleuren dia's sprak de heer van Gerwen hierna over de verzorging van bloemen en planten, waarbij nog heel veel fouten worden gemaakt. De meeste van onze kamerplanten zijn tropische. De bodem heeft dus water nodig. De plaatsing op een niet-geïsoleerde tegelvensterbank in de wintermaanden is dus fout. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Voor de zangavond, aangeboden door de Bijbel Kioskvereniging uit Amsterdam, vrijdagavond in de Grote Kerk alhier gehouden, be stond flinke belangstelling. De bij eenkomst werd geopend met het zingen door alle aanwezigen van 3 verzen uit Psalm 89, waarna ds. Y. J. Tiemersma, Ger. predikant, met gebed opende en las Psalm 98. Het verdere van de avond werd gevuld met zang door het Rechtz. Herv. Kerkkoor onder leiding van de heer L. Th. Fennema, solozang door de heer Henk van Monsjou uit Bussum (die uitstekend de plotse ling ziek geworden Kees Deenik verving) samenzang, en een orgel solo door ds. C. Bezemer, die ook de zang begeleidde. Het kerkkoor, dat, sinds we het de laatste maal mochten beluiste ren, vocaal flink bleek te zijn voor uitgegaan, zong drie geestelijke lie deren, waarvan het laatste „Blijf bij mij, Heer" aparte vermelding verdient. Hét aantal mannenstem men kon echter wel groter zijn. De heer van Monsjou zong ook drie geestelijke liederen en nog twee negro-spirituals die alle met stille aandacht werden beluisterd. Hij toonde zich hierbij een waardige plaatsvervanger van de heer Dee nik. Bij het orgelspel èn de bege leiding mochten we opnieuw de schoonheid van het kerkorgel con stateren, wat ook een compliment voor de organist inhoudt. Tussen door sprak de heer Bekker uit Rot terdam over het werk van de Bij bel Kiosk Vereniging, die zich als taak heeft gesteld de Bijbel te ver spreiden in die gezinnen in ons va derland (en dat zijn er nog meer dan een miljoen!) die nog geen bij bel bezitten. Daar deze gratis bij belverspreiding veel geld kost wek te hij de aanwezigen krachtig op het werk van de vereniging finan cieel te steunen, waartoe men een uitgereikte kaart kon invullen. De mooie zangavond werd geslo ten door ds. M. van der Klis, Chr. Ger. predikant, met een meditatie over de a.s. adventstijd en dank zegging, waarna besloten werd met drié" coupletten van ,,'k Heb ge loofd en daarom zing ik". Spreker nam een veertiental ka merplanten onder de loupe en wees op de verschillende bijzonderhe den. De invloed van de zon is van groot belang, evenals van het wa ter. De gemiddelde kamertempa- tuur moet zijn bereikt voordat men in de winter de planten water mag geven. Nadien moet het overtollige water worden verwijderd. Nog be langrijker echter is het spuiten van de planten dan het gieten. De on derkant der bladeren mag zeker niet worden vergeten. Een spons kan hierbij worden gebruikt, maar niet bij planten waarvan de blade ren haardeeltjes hebben. Een zeep- sopbad is goed tegen luis, maar na dien moet de plant worden afge spoeld. Na de pauze beantwoordde spreker een aantal vragen. Mej. Verton gaf een demonstratie in het bloemen schikken, binden en vaas vullen. Bij de loterij kwamen ver scheidene winnaars van fraaie bloemstukjes en fruitmandjes uit de bus. Een prachtige kleurenfilm over de bloemen- en plantenteelt besloot de middag. De bijeenkomst werd gesloten door de heer van Gerwen. Algemene vergadering waterschap „Schouwen" Dinsdag 16 december a.s. zal in 's Landskamer te Zierikzee een al gemene vergadering van het be stuur van het Waterschap Schou wen worden gehouden, waarin be ëdiging en installatie van de be noemde hoofd-ingeland mr. F. Th. Dijckmeester zal plaats vinden. De rijkssubsidie ad f 362.423,65 voor de zeedijk Borrendamme is ontvangen. Het bestek voor de in- laagdijk Kloosternol is in concept gereed. Het staketwerk Langendijk zal in de eerste helft van december 1958 worden opgeleverd. De laatste oplevering van de bermverhoging Borrendamme vond plaats op 10 no vember. Pogingen worden gedaan om tot verkoop te geraken van de gemalen Schouwen en Den Osse. „Rotterdams Toneel" bracht Deval's „Goede Reis" Jacpes Deval heeft met zijn blij spel (La prétentaine" („Goede reis") - dat vrijdagavond op de planken werd gebracht door het Rotterdams Toneel - geen versleten pasmunt gebruikt, maar enkele flonkerende gouden tientjes, die - om de monetaire spraak even vast te houden - charmant en zonder dikdoenerij op tafel werden ge gooid door mensen, die het toneel spelen in de vingertoppen hebben. Men mag niet louter afgaan op de (accoustische) bekoring van de scheepsfluit, maar een tikje sfeer bracht die toch al wel en als het doek opgaat zit men dan aan boord van de „Ile de France", een luxe schuit, met luxe mensen, maar ook met twee geluksjagers, een jonge vrouw en een dito man, allebei op zoe knaar een miljonair(se), die ze gemakkelijk vinden, ondanks de lastige bijkomstigheid dat de jon geman - in alle eer en deugd - als onderduiker in de cabine van de vlotte Francaise moet vertoeven. Zij vindt haar miljonair en hij zijn miljonairse, maar het geld blijkt geen brug te kunnen slaan tussen mensen uit twee (werkelijk wel) verschillende werelden. Het is waar de Amerikaan bleek getikt, maar de Amerikaanse niet, oF toch, vraagt men zich af, maar dat kwam alleen maar omdat de karakters een beet je caricaturaal waren vertekend. Hoe het zij, het gelukzoekende meisje en de verstekeling blijken voor elkaar bestemd en wie zegt: Over jaren 1957 en 1958 moet ook gerekend worden op ongedekt tekort HAAMSTEDE, 29-11. In de za terdagmorgen gehouden vergade ring van de gemeenteraad heeft burgemeester jhr. R. Röell voor lezing gedaan van een, naar aan leiding van de begroting .voor het jaar 1959 van de Stichting Rust huizen Westeiyk Schouwen alhier, ingediend adres van het raadslid de heer C. Verton (P.v.cLA.), ge richt aan de gemeenteraad, t.a.v. de gemeentelijke vertegenwoordigers in het algemeen bestuur van ge noemde stichting. In het adres stelde de heer Ver ton o.m. de vraag wat de oorzaak is van het feit, dat nog steeds geen verificatierapport is verschenen over het boekjaar 1957, niettemin reeds meer dan tien maanden zün verstreken. Het P.v.d.A.-raadslid meent dat het niet tijdig verschijnen van de jaarstukken niet bevorderlijk voor het verkrijgen van een juist inzicht in de gang van zaken. In antwoord hierop deelde de voorzitter mee, dat de rekening over het boekjaar 1957 enkele maanden geleden geheel is gecon troleerd door de heer Kooy van het rayonkantoor Bergen op Zoom van het Centraal Bureau voor Verifi catie en Financiële adviezen dor Vereniging van Ned. Gemeenten, terwijl ook de heer Koster - leider van genoemd kantoor - zich enkele malen bij de administrateur op de hoogte heeft gesteld van de gang van zaken. De gegevens zijn door gezonden naar den Haag, om nader gecontroleerd en in een rapport te worden verwerkt, waarmee vrij veel tijd is gemoeid. Uit dezer da gen ingewonnen informaties - al dus de voorzitter - blijkt, dat het rapport einde van deze maand te gemoet gezien kon worden. Tekorten 1957 en 1958 Voor het jaar 1959 wordt rente geraamd voor een post van f 27.080, zijnde het ongedekte tekort over de jaren 1955 en 1956. Op grond hier van vroeg de heer Verton, of het bestuur der stichting van mening is dat over de jaren 1957 en 1958 geen ongedekte tekorten zullen op treden. Burgemeester Röell ze hierop dat aangenomen moet wor den, dat ook over de jaren 1957 en 1958 gerekend zal moeten worden ,;dat heb ik zien' aankomen" is knfep in het voorspellen van „aflopen". De hoofdrollen waren in handen van Lies Franken en Pim Dikkers, die een geroutineerd duo vormden, met de vakkennis geënt op de kwa liteiten, die aangeboren moeten zijn. Voor de „nautische inbreng" zorgde de charmante purser Fer- boise, bijzonder evenwichtig ge bracht door Leo de Hartogh. Mar lies van Alcmaer was volledig be rekend voor de rol van Barbara Shadwell (miljonairsdochter) en Peter Holland zette een zot soort Amerikan. op de planken. Zo werd het - ook de anderen, als Wiebe Brandsma en Mienke Remmelts ga ven kleur aan hun (bij)rollen - een amusante trip naar de States, tij dens welke het blijspel werd getild op het niveau van serieuze toneel kunst. Omdat het zo vlak tegen St. Nicolaas was, kregen de dames speelsters een chocoladeletter van dr. Westendorp Boerma, voorzitter van de Z.V.U.-afdeling, e engebaar dat het publiek met applaus onder streepte, dankbaar als het was voor dit spel, uitmuntend door spitse dialogen en gespeeld tegen een knap décor van H P. Mutters en Chiel de Meij. EEN GESLAAGD OPSTEL Officieel uurtje voor „Engelandvaarders" op stadhuis ZIERIKZEE, 28-11. De door de Engelse adoptiegemeente Hatfield beschikbaar gestelde wisselbeker voor het meisje of de jongen (deel neemster of deelnemer aan de reis naar deze stad in de afgelopen zo mer), dat het beste opstel schreef over het (fantastische) uitstapje, is gewonnen door de leerlinge van de openbare ulo-school te Zierikzee Elien Ochtman. Dit betekent dat haar naam is gegrift in de grote beker, die ten stadhuize blijft be rusten, terwijl zy een klein model bekertje in ontvangst mocht nemen van burgemeester mr. F. Th. Dyck- mecster. Een tweede en derde prys, be staande uit een ingelijste plaat uit Hatfield, vielen ten deel aan Truus van Wavcrcn te Haamstede en Neltje Flikweert te Nieuwerkerk. De uitreiking van de beker vond plaats op een hedenmiddag in de trouwzaal van het stadhuis gehou den bijeenkomst, waar de twaalf „Hatfieldse jongelui" netjes op een rijtje op het „moment suprème" za ten te wachten. Verschillende da mes- en heren-leden, van het voor bereidend comité waren aanwezig, alsmede de juryleden de heren A. Brand, P. Minderhoud en M. J. Bij de Vaate. De drie juryleden heb ben de opstellen onafhankelijk van elkaar bekeken en voorzien van een waarderingscijfer. Nadien bleek wie het meeste aantal punten had gehaald. „Het ging er om wie op de origi neelste en treffendste wijze zijn er varingen op papier heeft weten te zetten", aldus burgemeester mr. Dijckmeester in zijn toespraak, er op wijzend dat kort of lang uiter aard geen rol speelde. De bedoe ling was meer wederzijds begrip te kweken tussen mensen uit ver schillende landen en de jongelui die Hatfield bezochten hebben daar volop gelegenheid toe gekregen, want zij vertoefden in Engelse ge zinnen en konden dus een indruk krijgen van het typische Engelse leven. „Het is een grootse indruk geweest en ongetwijfeld hebben jullie daar heel wat van meegeno men", zo vervolgde spr., die er op wees - in vrijwel alle opstellen kwam dat naar voren - dat vooral de „parties", de „teas" en het „grie zelige begin" ervaringen waren, die allen troffen. Gemist werd echter in de opstellen een beschrijving van de gezinnen, maar er waren ook wel heel veel indrukken. Na de uitreiking van de prijzen sprak de burgemeester de hoop uit, dat de „jongelui hun ervaringen la ter nog wel eens op papier zullen zetten, als ze Weer op reis gaan". De heer Brand (reisleider) felici teerde de prijswinnaressen met het behaalde succes en hoopte dat vooral de jongens hun verlies spor tief zullen dragen. Hij hoopte ver der dat de jongelui de gelegde con tacten zullen blijven onderhouden en zo nu en dan eens een briefje naar Engeland zullen schrijven. Tot slot dankte de burgemeester de juryleden voor hun tijdrovend werk. Daarna werden handen ge schud en ging de koffie rond. De „Engelandvaarders" - ook al kre gen zij dan niet allemaal een prijs - waren in hun nopjes. op ongedekt te kort, dat weinig zal afwijken van de vorige jaren. De heer Verton stelde voorts, dat voor overbouwkosten een geldle ning wordt geraamd ten bedrage van f 156.400. Naast deze lening wordt rente geraamd voor lening van gelden in rekening-courant ad f 300.000. „Kan medegedeeld wor den of deze raming bij benadering juist moet worden geacht?", aldus de vragensteller, die hierbij nog op merkte dat een globale becijfering dan als resultaat zou hebben, dat de kapitaalslasten voor 1959 een bedrag zullen belopen van f 2,21 per verpleegdag, terwijl het veri ficatierapport de kapitaalslasten bex-ekend heeft op f 1,63 per ver pleegdag. Burgemeester Röell deelde in antwoord hierop mee, dat hier in derdaad van een vergissing sprake is. Indien een vaste geldlening ad f 156.400 kan worden gesloten, dan behoeft slechts rente geraamd te worden van een rekening-courant overeenkomst groot f 300.000 f 156.400. Meer gedetailleerde begroting In zijn adres stelde de heer Ver ton verder de vraag of de verte genwoordigers van de gemeente in het algemeen bestuur het met hem eens zijn, dat van een instelling, werkende met een kapitaal van plm. f 750.000 een met meer zorg samengestelde begroting vereist moet worden, dan thans het geval is. Het raadslid vroeg zich af wel ke voorstellen zijn te verwachten, die een betere gang van zaken in de toekomst zullen waarborgen. De voorzitter deelde hierop mee, dat het inderdaad in het voorne men van het dagelijks bestuur ligt, binnenkort een meer gedetailleerde begroting over het jaar 1959 samen te stellen en aan de belanghebben de gemeenten aan te bieden. Tenslotte vroeg de heer Verton of medegedeeld kon worden, of voor het gehele personeel werk zaam bij de Stichting, lonen en andere arbeidsvoorwaarden zijn geregeld in arbeidsovereenkomsten en of er voor de vaste kern van het personeel een pensioenvoor ziening aanwezig is. Mochten er wat dit betreft onvolkomenheden aanwezig zijn, dan zou vragenstel ler willen weten, op welke wijze de gemeente dacht deze te kunnen oplossen. Het antwoord van de voorzitter luidde, dat verwacht mag worden, dat binnenkort alle personeelsle den in het bezit zullen zyn van een arbeidsovereenkomst en arbeids voorwaarden. Voor de vaste kern van het personeel is tot heden geen pensioenvoorziening aanwezig. Hoewel inderdaad wenselijk, al dus burgemeester Röell, is hiertoe nog niet overgegaan i.v.m. de gro te kosten aan een dergelijke pensi oenverzekering verbonden; uitga ven die gezien de financiële posi tie de Stichting momenteel moei lijk kan dragen. KERKNIEUWS Wijlen de heer C. v. d. Hoek ter aarde besteld Onder zeer grote belangstelling werd zaterdagmiddag alhier het stoffelijk overschot van wijlen de heer C. van den Hoek ter aarde be steld. Achtereenvolgens werden kransen op het graf gelegd door de zoon van de overledene, de familie van der Wekken, de famlie van den Hoek, de kerkvoogdij der Ned. Her_ vormde gemeente, het gemeentebe stuur en de heer C. W. Romeijn uit Ouwerkerk. Namens de kerkvoogdij sprak de heer J. Buysse, waarbij hij de over ledene herdacht, die hoewel hij nog maar kort in het college zitting had blijk had gegeven van veel inzicht en vooruitstrevendheid, van wie nog veel verwacht kon worden. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester van Eeten, die de overledene herdacht, die nog maar korte tijd lid van de gemeen teraad en nog slechts enkele jaren inwoner der gemeente was, als iemand, die snel een plaats in het gemeenteleven had verworven door zijn hulpvaardigheid en medeleven. Ook de C.H.U. verliest in hem een man met een brede kijk in de toe komst en een grote mate van door zettingsvermogen. Allen betreuren Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige periotlen Zonnige perioden en slechts hier en daar aan de kust een bui; zwakke tot matige noordelijke wind; vannacht in het binnenland lichte vorst, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. 2 dec. Zon op 8.26, onder 16.32. Maan op 22.57, onder 12.15. Laatste kwartier: 4 dec. te 2.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE; 2 dec. 6.24 v.m. 18.52 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 dec. 6.15 v.m. 18.30 n.m. Doodtij: 6 en 20 dec. Springtij: 13 en 28 dec. zijn zo plotseling heengaan De bur gemeester sprak daarna woorden van troost tot de weduwe en de kinderen. Ds. Westerhof, Ned. Herv. predikant, besloot de plechtigheid met het bidden van het Onze Vader De schoonzoon dankte namens de familie voor de laatste eer aan de overledene bewezen en voor de be langstelling, die de familie in deze droeve dagen mocht ondervinden. Ger. Gem. in Nederland NIEUWERKERK. Donderdag 4 december om half acht: ds. Mallan. MARKTBERICHTEN Eierprijzen V.E.C.E. In de periode van 24-1129-11 werd door de Coöp. In_ en Ver koopcentrale voor eieren V.E.C.E uitbetaald f 2,38 per kg. Voor vuil- schalige en gewassen eieren werd 1 cent per stuk minder uitbetaald. „VERGROOTGLAS OP KLEINE STREEK" Uitkomsten hebben nog veel wijdere betekenis (Slot) „Uit de „incomste" van bepaalde poorters op een gegeven ogenblik, is duidelijk de welstandsgraad van de stad aan te wijzen. Zo wordt melding gemaakt van de komst van borduurders (een mannelijk vak in de middeleeuwen) en pasteibak kers. Het is duidelijk dat de be oefenaren van dergelijke luxe-be roepen wijzen op welstand der stad. Merkwaardig is ook dat personen werden toegelaten „op ordonnantie van den haringhe". Dit „op ordonnantie van den ha ringhe" moet verband houden, naar inzicht van spr., met het verval van Westenschouwen als handels- en visserijplaats. De haringvisserij in die tijd was van grote betekenis en grote kapitalen waren er in geïn vesteerd. De haringhandelaren wa ren handelslieden van formaat. Toen Westenschouwen uitviel kvva. men dus vissers uit die plaats naar Zierikzee, op voorwaarde echter dat zij minstens twee jaar lang de gevangen haring ter stad zouden markten. Lakenwevers in 1474 In 1474 komen lakenwevers uit Schouwen naar Zierikzee. Het is duidelijk dat zulks verband houdt met het aan Zierikzee verleende lakenprivilege, waarin dus werd bepaald dat de lakennijverheid al leen ter plaatse mocht worden be dreven. Wat de methodiek van het histo risch onderzoek betreft, wees de heer Kegge er op dat het „werken is met paralellen". Men zet een ver grootglas op een kleine streek, al dus spr., bekijkt die nauwkeurig en de uitkomsten hebben dan vaak een veel wijdere strekking; ze zijn maatstafgevend voor het inzicht van het leven in een middeleeuwse stad in het algemeen. Steevast tsuit men op een strijd tussen groepen, die „een eeuwige is". Zierikzee uitzondering Wat de migratie naar Zierikzee betreft, blijkt de stad een typische uitzondering op andere steden. In de meeste west-Europese steden in opkomst komt eerst een groot per centage migranten, van het platte land naar de stad en daarna uit verder afgelegen streken, maar in Zierikzee was dat juist andersom. Spr. zag hier verband met de wa terstaatkundige moeilijkheden op de eilanden Schouwen en Duive- land. Merkwaardig overigens is dat Voor de middeleeuwen geldt: „wij kennen ten dele", aldus de heer J. Kegge in zijnbij- zondere causerie, die hij vo rige week, hield voor de ver eniging „Stad en Lande" te Zierikzee. Dit „ten dele" geldt ook voor Zierikzee, maar wat de heer Kegge be treft is er in dit opzicht geen sprake van berusting. Zijn studie van het Zierikzeese Poortersboek vormt een we zenlijke bijdrage tot de uit breiding der kennis over de middeleeuwen in het alge meen en Zierikzee in de middeleeuwen in het bijzon der. Men zie ook het eerste deel van ons verslag in het nummer van jl. vrijdag. er juist uit de ondergelopen dorpen geen mensen naar Zierikzee kwa men om zich te vestigen. Spr. had hiervoor de verklaring, dat vooral de dienstdoende ambachtslieden in de plattelandscentra brodeloos wer den door de inundaties en juist deze mensen kwamen wel naar-Zierik zee. Het borg staan Het idee van borg staan is oer oud. Het borg zijn betekende: „ik sta er borg voor, dat hij een fat soenlijk mens is", en - wat nog belangrijker is - „ik sta er borg voor dat hij in het „buitenland" schuldeloos is". Vooral dit laatste was uiterst belangrijk, omdat men elders elke willekeurige Zierikzeeë- naar in rechte kon aanspreken voor door anderen (in Zierikzee zich ge vestigd hebbende) gemaakte schul den. Later is het borg staan komen te vervallen. In de 16e en 17e eeuw werd een certifikaat van goed ge drag uitgereikt, alsmede een iden titeitsverklaring dat betrokkene zonder schulden was. De borgers waren doorgaans vermogende men sen en velen ziet men telkens als borg optreden. Vaak stond de mees ter borg voor een (aangetrokken) knecht en zakenlieden voor men sen, die zij nodig hadden. Soms ziet men borgen in opkomst, hetgeen illustratief is voor de carrière van betrokkene. Emigranten werden vaak geslaagde emigranten en dan ziet men ze later als borg optreden. Heel hoge „pieten" behoefden vaak geen borg en dat geldmacht ook in die tijd aanleiding was tot het aanknopen van „politieke knoeirelaties" is wel duidelijk. Een enkeling Over de levensloop van een en keling Boedien Janszone - had de heer Kegge gevonden, dat hij in 1338 burgemeester was van Zierik zee (men was burgemeester voor één jaar). In 1343 was hij weer bur gemeester en in 1344 krijgt hij vijf gemeten land in leen van de graaf. Nadien kwam de „volkspartij" aan het bewind, werden zijn eigendom men geconfiskeerd en werd hij verbannen. Eerst in 1355 wordt de poorteresse Cateline Janszone (de weduwe) in de stad toegelaten. Er blijven intussen vragen. Hoe ging het met minderjarigen en met kin deren? Vrouwen werden meestal als mannen behandeld t.o v. hun toelating in de stad. Een heel pro bleem vormden de „buitenpoor ters"; dat waren mensen die poor ter waren, maar niet te Zierikzee woonden. Op een thema: „hij moet binnenkomen" ontstonden er heel wat ruzies, vooral met de graaf. De buitenpoorterij is een hoofdstuk apart in de boeiende geschiedenis van onze stad in de middeleeuwen en deze opmerking aan het slot van zijn betoog, bewees wel dat de heer Kegge de uitermate interessante stof nog lang niet uitputtend heeft kunnen behandelen. Maar dit wacht - en wie zal het hem euvel dui den - uiteraard op de verschijning van zijn proefschrift, dat wij met meer dan gewone belangstelling te gemoet zien. Verschillende vragen Na de causerie ging spr. nog in op enkele vragen. Losweg vermel den wij hier de antwoorden. Er zijn ook wel eens adellijke ge slachten geweest, die Kabeljouws waren, hoewel het normaal anders, om was. Over een kerkelijke re gistratie van namen in de middel eeuwen is niets bekend. Deze vindt men eerst in later eeuwen Een plotseling „invasie" van molenaars uit Schouwen in Zierikzee is niet te verklaren. In de middeleeuwen kwam voor vaklieden (metselaars) betaling van het poortersgeld voor in „roeden muurs". Zij moesten dus stukken muur bouwen om hun poortersschuld te betalen. Er zijn ook gegevens bekend over verlies van poorterschap. Na afloop dankte de voorzitter, dr. Westendorp Boerma, de spr. voor zijn eminent betoog, waarnaar allen met bijzondere belangstelling hebben geluisterd. Onder het over handigen van het boek „Gekwelde Grond", sprak hij de wens uit, dat het speurderswerk van de heer Kegge t.z.t. volledig met succes zal worden bekroond met het te ver wachten proefschrift.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2