Soustelle's nieuwe Gaullistische partij kwam als grootste fractie uit de bus DE ZIERIKZEESCHE COURANT Grote verliezen voor de communisten Otto van Habsbnr» geeft trooneisen op Echo's van de maan De ongelukken met straalvliegtuigen Churchill 84 jaar VRIJE STAD" BERLIJN ZOU TIJDELIJK CONCENTRATIEKAMP ZIJN NIEUW LEVEN IN VLASSERIJ? INDONESIË EN NIEUW-GUINEA Bruinisse nam hartelijk afscheid van burgemeester H.K. Michaëlis MAANDAG 1 DECEMBER 1958 No. 18473 115e jaargang MMimSCHEHNlEWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Einduitslag der verkiezingen in Frankrijk: PARIJS, 1-12. De „Unie voor de nieuwe republiek", Soustelle's nieuwe Gaullistische party, heeft bü de parlementsverkiezingen in Europees Frankryk 188 van 465 zetels verworven en is daarmee als grootste fractie uit de bus gekomen. De communisten zyn de grootste verliezers, zy verwierven tien ze tels. De conservatieven kregen 133 zetels, de volksrepublikeinen 57, de socialisten 40 en de radicalen en radicaalgezinden 37. Soustelle zei in een commentaar op de uitslag: „Het land heeft voor de derde maal duidelijk „ja" tegen De Gaulle gezegd. Frankrijk heeft getoond dat het het communisme verwerpt". Voor zover het om het commu nisme gaat, zijn er - aldus Soustelle - slechts twee partijen in Frank rijk, namelijk de communisten en de nationalisten. „De nationalisten hebben een reusachtige meerder heid gekregen en dat is waar het op aan komt". De verdeling van de stemmen en de percentages waren als volgt: de U.N.R. 3.973.420 stemmen (26,46 de conservatieven 3.533.596 stem men (23,54 de communisten 3.105.193 stemmen (20,68 °/o); de so cialisten 2.036.252 stemmen (13,56 de volksrepublikeinen 1.194.148 stemmen (7,95 radicalen e.d. 242.413 stemmen (1,61 anderen 927.139 stemmen (6,09 Behalve de grote winst van de U.N.R. en de grote achteruitgang van het aantal communistische par lementsleden, is het zware verlies van de radicalen, de mannen van het centrum, één van de grote ver-r anderingen, die door de verkiezin gen in Europees Frankrijk zijn te weeggebracht. Van de gekozenen hadden er 14G zitting in de vorige Nationale Ver gadering. WENEN, 28-11. Aartshertog Otto van Habsburg, troonpretendent van Oostenrijk, is voornemens zijn eisen op te geven en naar Oostenrijk te rug te keren. De aartshertog maak te zijn verrassende beslissing be kend in een brief aan de Oosten rijkse kanselier Julius Raab. Krachtens de Oostenrijkse grond wet mag geen enkel lid van de vroegere keizerlijke familie, die geen afstand van al zijn aanspra ken op de Oostenrijkse troon heeft gedaan, in het land wonen. Aartshertog Otto is 46 jaar, de oudste neef van keizer Frans-Jozef en woonde totnogtoe aan het Stah- rembergermeer in west-Duitsland. LONDEN, 1-12. De Britse radio-omroep B.B.C. heeft zondagavond de stem van prof. Lovell, directeur van het Britse radio-observato rium van Jodrell Bank, uit gezonden, zoals die werd te ruggekaatst door de maan. voor deze proef werd gébruik gemaakt van de grote radio telescoop van Jodrell Bank. Prof. Loveil zei vijfmaal „hallo", twee en een halve seconde later kwam. de echo, zwak, maar duidelijk ver staanbaar. LOS ANGELES, 30-11. - In een rapport van een deskundige, gepu bliceerd in „Los Angeles Times", wordt gesteld, dat het bevriezen van het water in de brandstof een der voornaamste oorzaken is van de rampen het straalvliegtuigen. In 37 gevallen, door deze des kundige onderzocht, zou het ijs, door bevriezing op grote hoogte ontstaan, de normale toevoer van brandstof hebben afgesloten, waar na de toestellen neerstortten. LONDEN, 30-11. - Sir Winston Churchill heeft zondag zijn 84ste verjaardag gevierd. Hij bracht de dag temidden van zijn gezin door in zijn buitenverblijf te Chartwell in het graafschap Kent. De postbode van deze plaats moest enige keren rijden om de talloze telegrafische en schriftelijke gelukwensen uit alle delen der we reld te bezorgen. Een Londense banketbakker le verde een geweldige verjaarstaart, waarin ingrediënten uit alle delen van het Britse Gemenebest waren verwerkt. Burgemeester Brandt: Russisch plan „een krankzinnigheid" BERLIJN, 30-11. Een „vrye stad" zou een „tydeiyk concentratie kamp" zijn, d&t later door oost- Duitsland zou worden overgeno men", zo heeft burgemeester Brandt van west-Berlyn zondag in een radiorede verklaard. Hij noemde het Russische plan economisch, juridisch en politiek een krankzinnigheid. Aanvaarding er van zou betekenen dat west- Berlijn, losgemaakt van „het vrije deel van Duitsland", zal worden „uitgeknepen als een citroen". AUGUSTA, 1-12. President Ei senhower heeft zondag te Augusta, in de Amerikaanse staat Georgia, gezegd, dat de Verenigde Staten hun verantwoordelykheid voor de vrijheid en de veiligheid van de bevolking van west-Berlyn, niet van zich af zullen schuiven. De desbetreffende verklaring van de president werd bekendgemaakt, nadat Eisenhower te Augusta een onderhoud had gehad met zijn mi nister van Buitenlandse Zaken, Dulles. De verklaring werd door Dulles voorgelezen. NEW YORK, 30-11. Oost-Duits- land zal een geallieerde luchtbrug naar west-Berlijn als een „mili taire bedreiging" opvatten, zo heeft de Oostduitse communistische lei der, Walter Ulbricht, verklaard ir eer», vraaggespvek met de „Ne^i. York Times" dat zondag is gepu bliceerd. Maar hij geloofde niet dat het zover zou komen. Hij dacht dat de westelijke geallieerden met oost-Duitsland zouden onderhande len over hun recht op toegang tot west-Berlijn. Als ik het me juist herinner - zo zei hij - heeft minis ter Dulles gezegd dat zulke onder handelingen mogelijk zouden zijn. Novivlasprocedé kau als geslaagd worden beschouwd 's-GRAVENIIAGE, 29-11. De po- sitie van het linnen - en daardoor mede van de grondstof, het vlas - wordt in belangryke mate bepaald door de verwerkingskosten, welke tot nu toe veel hoger bleken te zyn dan by katoen. Thans is in Neder land een methode ontwikkeld, waardoor deze verkerkingskosten zeer aanzieniyk kunnen worden verlaagd en bovendien een beter garen wordt verkergen: de novi- vlas-methode. Reeds enkele jaren geleden heb ben de telers voor de ontwikkeling van dit procédé een bedrag van f 400.000,beschikbaar gesteld, vermeerderd met f 100.000,van enkele coöperaties, terwijl de vlas sers gezamenlijk f 550.000,bijeen brachten voor de ontwikkeling van dit zgn. novivlas-procedé. Ook de handel en de spinners stelden ieder f 50.000,beschikbaar. Nadat deze methode enkele jaren is toegepast in een daarvoor opge richte proeffabriek in Delft, kan het novivlas-procedé, zowel tech- DJAKARTA, 29-11. Indonesië zal blijven streven naar een vreedza me oplossing van de kwestie Nieuw Guinea. Dit heeft de woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken zaterdag mee gedeeld naar aanleiding van pers berichten uit Nederland, dat de Ne derlandse regering 400 vrijwilligers zal oproepen voor de versterking van de defensie van Nieuw Gui nea. Indien echter de Nederlandse regering van plan is deze vrijwilli gers uit te zenden om Nieuw-Gui- nze tot een centrum van militaire activiteiten te maken, zal dit wor den beschouwd als een uitdaging jegens Indonesië, aldus de woord voerder. Verttek naar Goes Eerste magistraat ziet men node vertrekken (Van onze redakteur) BRUINISSE, 29-11. - „Hoe snel zyn de zeven jaren, vooral ook door de bewogen inhoud ervan, vervlo gen", zo sprak burgemeester Mi chaëlis vanmiddag tijdens de by- zondere raadsvergadering, belegd in de chr. landbouwhuishoudschool, in verband met het vertrek van de burgemeester naar Goes. In deze vergadering gaf de scheidende ma gistraat een overzicht van de afge lopen jaren, hing - als teken van overdracht - de loco-burgemeester D. van den Berg Azn. de ambts keten om en kregen de fralitielei- ders gelegenheid de burgemeester te danken voor het vele dat hy voor Bruinisse heeft gedaan. Na de raadsvergadering kregen nog talryke sprekers het woord, hun „zegje" te doen in verband met dit afscheid, dat voor burgemeester Michaëlis een promotie van for maat impliceert. De ramp - hoe kan het anders - kwam ook op deze afscheidsverga- dering nog eens in het teken van de belangstelling te staan, want het was juist in deze calamiteuze tijd dat burgemeester Michaëlis zijn sporen voor Bruinisse heeft verdiend. Hij zelf herinnerde er aan In zijn toespraak, dankbaar dat het aantal slachtoffers beperkt bleef en wees op de ruimschoots vergoede ma teriële schade. Spr. zag een ont wikkeling in drie fasen tijdens zijn aanwezigheid te Bruinisse: de af wikkeling van de oorlogsvernie ling, het herstel van de watersnpod- Zoveel is wel duidelijk ge worden bij het afscheid van burgemeester H. K. Micha ëlis, in verband met zijn be noeming tot burgemeester van Goes, dat de scheidende magistraaat vooral ook werd gezien - en ook inderdaad was - een eilandelijke figuur, die in de verschillende ge meenschappelijke regelingen belangrijk werd heeft ge daan. Bruinisse ziet hem node vertrekken, maar zijn vertrek is ook een verlies voor Schouwen-Duiveland. schade en de omschakeling naar het Deltaplan. In dit kader gaf de scheidende burgemeester een op somming van het vele dat voor Bruinisse tot stand kwam, als be strating en riolering, de verbouw van het gemeentehuis, de zuive ringsinstallatie, de activiteiten uit de ramp voortvloeiend, de adoptie door Gorssel, het Groene Kruis- wijkgebouw annex badhuis, de wo ningbouw en zoveel waardoor ook Bru stelselmatig „in het nieuws" kwam ln de afgelopen jaren. Veel hooi op zyn vork Spr. gaf deze (volledige) opsom ming om aan te tonen, dat de Bruse gemeenteraad veel hooi op de vork durfde nemen en men met grote souplesse dito veranderingen wist op te vangen. „Onrust" noemde spr. het kenmerk van zijn Bruse ambts periode. In dit verband herinnerde hij aan het overlijden - kort na elkaar - van de beide wethouders. Zich richtend tot de loco-burge meester merkte hij op dat botsin gen met hem in het verleden slechts hebben geleid tot beter wederzijds begrip. Zeer veel roem had de bur gemeester voor de innige en vrucht dragende samenwerking met de se cretaris, de heer v. d. Linde. Hij verheugde zich over het omhals brengen van het verouderde B.A. en het omzetten ervan in een mo derne sociale dienst. Met de ver schillende commissies en diensten, alsmede de verschillende gemeen schappelijke regelingen was de sa menwerking voortreffelijk en ten gemeentehuize bestond en bestaan een efficiënt werkende arbeidsge meenschap, gekenmerkt door een prettige sfeer. Dankwoorden en goede wensen Spr. noemde verder nog de gun stige positie van de scholen, de (goede) samenwerking met het wa terschapsbestuur, inzonderheid met de w.a. de heer Pikkaart en de ker ken. De visserij, de landbouw en de middenstand werden door spr. met genoegen gesteund. Zijn beste wensen gingen uit naar „Nu met Hope" en hij was vei-heugd dat het met de „instuif" zo goed loopt. Spr. noemde verder nog het Rode en Groene Kruis, de sportverenigingen het werkkamp en het personeel van „de boot". Zijn dank ging uit naar de hogere autoriteiten, inzon derheid van de verschillende dien sten in Zeeland. „Wij zijn", zo sprak hij, „wel eens heel erg stout geweest op Bru en wij hebben er nog nooit spijt van gehad ook". Spr. herinnerde tenslotte aan de hoog tepunten in zijn Bruse carrière, zo als het bezoek van H.M. de Konin gin en de eerste raadsvergadering na do ramp, „met Gorssel en kreeft", het bezoek van dr. Drees en de nachtelijke inrichting van het Hongarenkamp. Hij besloot: „Ik heb de over- tuiging dat God mij een aantal wel zeer bijzondere jaren te Bruinisse heeft willen schenken en ik hoop iets te hebben mo- nisch als economisch, als geslaagd worden beschouwd, aldus bericht het Landbouwschap. Teneinde de positie van het vlas te versterken, is het noodzakelijk de gevonden methode in de praktijk toe te passen, waarvoor echter zeer grote bedragen moeten worden ge ïnvesteerd. De raad van beheer van de N.V. Novivlas heeft daarom thans aan de aandeelhouders, en daarmee ook aan de landbouw, voorgesteld een overeenkomst aan te gaan met de A.K.U., die dan het x-echt verkrijgt het novivlas-procedé in de praktijk toe te passen. Daartoe zal allereerst de proeffabx-iek nog verder worden uitgebreid om bepaalde „kinder ziekten" te kunnen overwinnen en op praktijkschaal nog verdere ex-- varingen te kunnen opdoen, aldus het Landbouwschap. Socialistische kandidaten in het Algerijnse kiesdistrict Tlemcen hebben zondag in een open brief aan premier De Gaulle geklaagd over „flagrante onregelmatighe den", manoeuvres en druk van al lerlei soort, tijdens de verkiezingen op het platteland. Volgens de brief staat het onomstotelijk vast dat er geen vrijheid van kiesrecht is ge geven. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie zijn doel voorbij streeft mist het even goed als hij, die i het nooit bereikt. Schoolbevolking lager onderwijs ongeveer stationair 's-GRAVENHAGE, 29-11. - Blij- kens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek telde het gewooxx en voortgezet gewoon lager onderwijs op 16 september jongst leden 1.522.600 leex'lingen, tegen 1.520.000 op 16 januari 1958 (toene ming 0.2 Tegenover een stijging bij het rooms-katholieke onderwijs met 1.2 staat een daling bij het openbaar onderwijs eveneens met 1.2 Het aantal leerlingen bij het protestants-christelijk en ander bij zonder onderwijs bleef vx-ijwel ge lijk. VOORTHUIZEN. Zaterdagmid. dag omstreeks vier uur is op de Apeldoornse straat te Voorthuizen een ongeluk gebeurd, waarbij de 79-jarige heer G. van Eede om het leven kwam. De heer van E., af komstig uit Voorthuizen, die on verhoeds de rijbaan wilde overste ken, werd door een naderende per sonenauto, bestuurd door de heer K. uit Lochem gegrepen. gen bijdragen tot het welzijn van deze gemeente en deze ge meenschap, die zulk een bij zondere plaats in mijn hart zal behouden". Vriendschappciyke sfeer - Nadat hemrde ambtsketen door de scheidende burgemeester was omgehangen, greep - in zijn toe spraak - loco-burgemeester van den Berg terug naar de rampdagen, toen er een samengaan was in vriendschappelijke sfeer. Intussen mag men thans wel vragen: „was was U voor ons", maar ook is no dig te vragen: „wat waren wij voor U", aldus spr., die de burgemeester dankte voor het vele verricht in dienst van de gemeente Bruinisse, en hem met zijn gezin - in zijn nieuwe standplaats het beste toe wenste. Zijnerzijds rekende hij in de interimperiode op de steun van de wethouder en de secretaris. Wethouder W. van Gilst dankte voor de steun ondervonden bij de oprichting van de Sociale Dienst. Hij wenste de burgemeester Gods zegen toe op zijn verdere weg en zegde steun toe aan de loco-bur gemeester. De heer L. Hoogerheijde (A.R.) zeide: „In de ramp was U de man die we nodig hadden. Vooral de vissers zien U node vertrekken, want juist de vissers zullen uw ad viezen missen", aldus spr.. De heer de Koning (V.V.D.) had de burge meester leren kennen als een man, die met volle energie wist aan te pakken. In de raad kon ieder altijd zijn visie geven en door hem is voor het Delta-werk in de gemeente „de eerste steen gelegd". Geschenk personeel De secretaris, de heer v. d. Linde, merkte op dat de burgemeester en hijzelf elkaar in en na de ramp „in volle proporties hebben lex*en ken nen". Dit kennen werd tot weder zijds waarderen en hij achtte dit in een gemeente ook nodig om tot een echte „teamgeest" te kunnen ko men. Namens het personeel der ge meente bood hij de scheidende ma gistraat een fraaie ingelijste, oude kaart van Schouwen-Duiveland aan waarvoor de burgemeester verrast dank zegde. Met de opmerking: „Ik zal trach ten te voorkomen dat de mooie woorden mij over het paard tillen", dankte burgemeester Michaëlis de sprekers, waarop de bijzondere raadszitting werd besloten. De gemeenschappclyke regelingen Namens de collega's van de ver schillende gemeenten op Schouwen- Duiveland, sprak nadien burge meester mr. F. Th.-Dijckmeester van Zierikzee, die burgemeester Michaëlis vooral typeerde als de man van de „gemeenschappelijke regelingen", waarin de scheidende een belangrijke rol speelde. In dit verband noemde spr. de Centrale Dienst, maar vooral de Waterlei ding Maatschappij en het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. „Door uw toedoen is er in do waterleiding maatschappij thans lijn gekomen", zo merkte mr. Dijckmeester op, terwijl in het op gang komen van het ziekenhuis de heer Michaëlis een grote rol speelde. Ook de Rei nigingsdienst Duiveland was aan zijn initiatief te danken. Spr. ver trouwde er op dat er met Goes uit muntende relaties zullen ontstaan, ■nu burgemeester Michaëlis te Goes als „vooruitgeschoven post" komt. - Andere sprekers Oud burgemeester van den Berg dankte de burgemeester speciaal voor zijn werk in dienst van het Groene Kruis. Op zeer speciale ma nier is het wijkgebouw aan hem te danken. Spr. besloot met een per soonlijk woord van gelukwens. Ds. H. W. van den Brink had waarde ring voor de goede relatie tussen burgerlijke gemeente en kerk en dankte de scheidende magistx-aat voor zijn werk in dienst van de jeugd en de bejaarden. De gemeente-arts de heer P. Quaak merkte op dat de tot stand koming van de kleuterschool aan de voortvarendheid van de bux-ge- meester was te danken. Ook hex*- innerde hij aan het werk in dienst van het Rode Kruis, voor welke in stelling hij de voortdurende belang stelling vroeg. Spr. overhandigde het boekwerk „De burgemeester", geschreven door de burgemeester van Breda. Man van de vissery Zeer waardex-end sprak de voox-- zitter van de vissex-sverenigiing „Algemeen Vissersbelang", de heer de Koning, die de heer Michaëlis voor zijn optreden in dienst van de visserij, vooral ten tijde van de mosselparasiet. Ziende op de toe komst, zeide spr.: „met een goede haven alleen is de vissex-ij nog niet gebaat". Het gaat om een stromen de zoute Gx*evelingen. Namens het bestuur van het Wa terschap sprak de heer P. L. Krepel die ook de dank overbracht namens de landbouwvereniging „Land bouwbelang". Dankwoorden sprak ook de heer M. Krijger namens het bestuur van de christelijke school, de heer M. C. van Weele, hoofd van de o.l.-school en de heer H. Krijger, voorzitter van „Nu met Hope", die er aan herinnerde dat de unifor men aan de burgemeester zijn te danken. Namens de Chr. Besturen bond sprak de heer A. Kik en na mens de Tafelronde te Zierikzee de heer L. de Jong, die nog eens her innerde aan het initiatief tot de bouw van een kleuterschool te Ouwerkerk en de „goodwill" ge kweekt voor de Tafelronde door het optreden van de burgemeester. Spx\ overhandigde een tafelvaartjes. Tot slot sprak de heer H. de Koning, die dankte voor hetgeen verricht werd ten dienste van de midden stand. Persoonlyk afscheid Uitvoex-ig ging burgemeester Mi chaëlis nog in op enkele facetten van zijn wex-k te Bruinisse en in dienst van het eiland. Met enkele woorden komen wij daar nog in het nummer van dinsdag a.s. op te rug. Na afloop van de bijeenkomst drukten alle aanwezigen de heer en mevr. Michaëlis de hand ten af scheid. In de hall van de school werden verversingen aangeboden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1