Sint Nicolaas Berlijn als kerstgeschenk? Overdenking Thijs de Tuinman zegt héérlijk volop 7 appéls éten! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 28 november 1958 No. i8«a WEKELIJKSE WERELDSCHOUW De aandacht ts, gelijk In het jaar l948-*49, gevestigd op Berlijn, de ongelukkige hoofdstad van het in tweeën gebroken Duitsland, die zo doende haar functie als hoofdstad nog altijd aan het kleine Bonn moet overlaten. Wordt oost-Berlijn Kerstgeschenk van de Russen? Is de bezetting van Berlijn eenzijdig ten einde gedoemd? We mogen dit laatste niet zon der meermals stellig aannemen, ge zien de repliek, die van de zijde van de geallieerden op Chroesjtsjefs no ta's en uitlatingen is gegeven. Veel eer kan men spreken van een bij uitstek verwarde toestand. Het staat vast dat de Russen met de ontruiming een spectaculair begin hebben gemaakt; de huizen, bezet door de huisgezinnen van de Rus sische bezettingstroepen blijken naar reizigers hebben waargeno men, ontruimd te zijn. Maar bij de Russen moet men tussen schijn en waarheid nog altijd het goede mid den houden, en de gehele taktiek: die Chroesjtsjef in de laatste jaren heeft gevolgd duidt er wel op, dat hij geneigd is dreigementen zelfs een schijn van werkelijkheid te ge ven Het kan best zijn, dat hij de Russische gezinnen laat vertrek ken. Russische, soldaten zullen de allerlaatsten zijn om bezwaren te (mogen) maken, laat staan in sta king te gaan, wijl zij hun gezin moeten missen. Als de „Prawda" zonder meer aankondigt: einde van het bezet tingsregiem van Berlijn, dan wil dat nog niet zeggen, dat de Russen, en zeker niet de westelijke geallieer den, Berlijn voor goed zullen verla ten. De toestand voor beiden is ge heel anders; de Russen blijven In de onmiddellijke nabijheid, tot aan de standsrand van oost-Berlijn; de geallieerden daarentegen moeten zich vrij ver van Berlijn verwijde ren. Onder de Berlijnse bsvolking is begrijpelijke onrust merkbaar over wat er zal geschieden, indien de Russen zich werkelijk terugtrek ken en de geallieerden blijven. Conflicten op komst Want wat gebeurt er dan? Dan nemen de Oostduitse troepen, die vrijwel direct onder Russisch com mando staan, de Russischs dienst over. Dan kunnen conflicten tussen deze Oostduitse bezetters en de ge allieerden niet uitblijven. En naar mate deze incidenten talrijker en heviger worden, is er elk ogenblik kans op, zo niet sprake van, Rus sische inmenging. Daarop wijst reeds wat de Russen zeggen, dat een eventuele nieuwe luchtbrug dan een zaak is van de Oostduitsers. Herstellen de geallieerden de lucht brug, die tevoren zo voortreffelijk werkte, dan moeten de Oostduit sers doen wat de Russen tevoren niet wilden of durfden doen: aan deze luchtbrug moeilijkheden in de lucht zelf in de weg leggen Amerika treft reeds voorberei dingen voor zulk een nieuwe lucht brug, en de antwoorden, zowel van Engeland als Fi ankrijk, zijn zoda nig duidelijk, dat aan hun houding nauwelijks kan worden getwijfeld. Maar wat de naaste toekomst voor het toch doornige vraagstuk van Berlijn in de schoot werpt, kan nie mand voorspellen. Dat hangt ook af van de NAVO welker defensie volgens Spaak niet voldoende is; dit hangt af van wat de gemiddelde Rus van de Amerikanen denkt, waarover de mislukte president Stephenson nogal voorbarige in- irukken heeft gegeven op zijn reis; 'iet hangt het meeste af van wat /oor houding da Berlijnse bevol king aanneemt en of deze even krachtig is als in I948-'49 het geval vas. Het kan blijven bij een stukje enuwenoorlog; het kan ook ernst vorden. Walter Lippman, de bekende Amerikaanse commentator, schreef >en paar dagen nadat hij een on- lerhoud met Chroesjtsjef had ge- rad, dat een nieuw pact tussen Duitsers en Sowjets hem even mo gelijk voorkwam als in 1939, maar /oegde daaraan na een paar dagen •eeds toe, dat men vooral niet in >nnodige angst moest vervallen m dat voor de Russen en voor de "tussische dictator Europa belang ijker is dan Azië of Afrika. Shroesjtsjef tracht nu eigen positie e verste-ken door datgene wat 3oelganin gracht wordt misdaan te rebben, nog eens duidelijk aan te likken. De Gaulle gesteund Goede berichten bracht reeds de rchtend na de eerste Franse ver- kiezigsdag. Gezien de wirwar van candidaten en partijen, kwam de „Figaro" een paar dagen tevoren .ot de conclusie, dat, krachtens het .nzicht der p:efecten, niet meer dan J0 verkiezingen gevolg zouden zijn van de eerste zondag. Dit blijkt nog te hoog gegrepen, want al met al zijn slèchis 40 van de 465 zetels definitief bezet. Wel zijn de stem men, die op de verschillende par tijen zijn uitgebracht, een aanwij zing hoe het de volgende zondag zal gaan. De Union van Soustelle heeft on verwachte resultaten geboekt; de socialisten blijven op het peil van 100 zetels, al moet Mollet in het noorden een herstemming aanvaar den; de communisten lopen tot 50 40 zetels achteruit; de conserva tieven onder Pinay hebben ook ver_ liezen te incasseren. Men krijgt van deze eerste dag de indruk, maar meer dan een indruk is het niet, dat de Gaulle inderdaad zijn prestige zó krachtig heëft gevestigd, dat Frankrijk een Kamer zal krijgen, die een behoorlijk werkende rege ring kan investeren. Moeilijke kolenpositie in west-Eurcpa LUXEMBURG, 26-11. In het eer. ste kwartaal van 1959 zal de onge lijkheid tussen de steenkoolproduk- tie en de vraag in de E.G.K.S.-lan- den blijven bestaan en zelfs nog in omvang toenemen. Tot deze gevolg trekking is een commissie van des kundigen uit de zes landen der ge meenschap, welke dinsdag te Lux emburg bijeenkwam, gekomen. De voorraden der mijnen, die op het ogenblik ongeveer 25 miljoen ton groot zijn, zullen waarschijnlijk te. gen maart a.s. met 4 miljoen ton zijn toegenomen. De pogingen van de zes regeringen, om de invoer van steenkolen uit de Verenigde Staten te remmen zullen o m. tot uiting komen in een vermindering van deze Invoer in 1959 met 800 000 ton. In het eerste kwartaal van 1959 zal de E G K.S. 5.2 miljoen ton steen kolen invoeren, tegen 6 miljoen ton in de laatste d'ie maanden van 1958. De deskundigen zijn van me ning dat de cokesvoorraden in het eerste kwartaal van 1959 eveneens zullen toenemen. Pauzetliensten voor militairen 'S-GRAVENH4GE 27-11. De pro- testants geestelijke verzorging der Koninklijke Landmacht heeft het initiatief g'nomen middagpauze diensten in Den Haag ook buiten het eigenlijke stadscentrum te gaan houden, en met name daar, waar veel militairen en burgerpersoneel bij militaire onderdelen werkzaam zijn. De eerste hier bedoelde middag- pauzedienst zal in de Duinzicht- kerk gehouden worden op woens dag 3 december van 1 uur tot 1.20 uur. Spreker is de Haagse legerpre- dikant majoor ds. H. Jut met als onderwerp: „Verwachting". Het mannenkoor der Koninklijke Ma rechaussee verleent medewerking. Hoewel deze diensten in eerste aanleg bedoeld zijn. voor militairen en burgerpersoneel van militaire onderdelen, is het beslist niet in de bedoeling anderen te weren. Ingezonden mededeling dè superieure petroleum kwaliteit voor uw oliehaard of-kachel M. W. MOL Schuddebeurs - telef >on 2191 Nieuwer.>.erk - telefoon 367 Ontsnapte neushoorn vogel maar kort in vrijheid AMSTERDAM, 27-11. De gister- och'.end uit het vogelhuis in Artls uitgebroken grote neushoornvogel is gevangen Dit gelukte pas nadat de vogel enige uren boven Amster dams straten en grachten had rond- gewiekt, af en toe uitrustend op een der takken van de vele thans kale bomen die de binnenstad rijk is en. op taliijke plaatsen verkeersop stoppingen veroorzakend. Honder den telefoontjes kwamen bij Artis binnen van mensen die de vogel hadden gesignaleerd. Daarbij was ook een van de verkeerspolitie, die dringend verzocht het dier te ko men ophalen. Na een vlucht van het Spui over verschillende grach ten belandde de neushoornvogel te gen de schemering moe en hongerig in een boom op de Lauriersgracht. Een bewoner van deze gracht, die vanuit zijn raam op de tweede eta ge de vluchteling ontdekte, gelukte het de vogel, die een planteneter is, met stukjes appel naar binnen te lokken en te grijpen. Vergezeld door zijn bovenbuurman bracht hij de vogel in een auto naar Artis, waar het dier met dankbaarheid in ontvangst werd genomen. Ingezonden mededeling Wacht nier tor Uw hoofd of keel gaat dichczictcn Neem onmiddelli|k ASPRÓ' er» U voelt zich opknappen Miljoenen mensen over de hele wereld ondervinden het dagelijks. Ook zenuwpijn, reumatische aandoeningen en gevoel van nllerigheid verdwijnen snel door "ASPRO". Mis niets van Uw levensvreugde Voel U prettiger opgewektedoor 'ASPRO'. 'ASPRO' irriteert Uw moag met Houd het altijd bij de hand .htMiKina UI vuuoex mRxlto Uinmburg fa» ro.J 2 'aspro'' .-en Utfoïtufeek fit: „Beschimmeld" - „Poterkot" - Ontmoeting Koud „Vier" - Jachitrofee en Tegenwicht Ook in ons (goede) Schouwen is Sint Nlcolaas gesignaleerd: ,JBe schimmeid" en wel, welk bijvoege- lijk naamwoord uiteraard slaat op het rijdier van de bejaqrde weldoe ner. Sint heeft enorm moeten zoe ken, want door de herverkaveling is zijn van voor de ramp daterende routeschema wel een beetje ver ouderd. Schouwen is ook zó ver- anderd. Al dwalende zag hij echter een boerderij-lichtje branden en het paard stapte er gelaten naar toe. Inderdaad gelaten,-- want het paard maakt uiteraard in deze da- gen ook heel wat mee. Sint trof het niet zo bijzonder goed, want de boer was juist aan het poters ko ken, maar Eilandman vindt dat nu juist een Ideale omstandigheid voor een ontmoeting tussen mens en Sint. Sinterklaas stond opgesteld nabij het „poterkot", maar op dit mament naderde uit het dorp een collega-Sint Nicolaas, hetgeen een uiterst pijnlijke coïncidentie moet worden genoemd. Om de logica In het verhaal te brengen, moeten we dus even met Sint I en Sint II werken. De belde gemijterden naderden elkaar en ontmoetten elkaar zelfs. Ellandman ving dit gespreksfragment op: Sint I, „Oe is 't Ier nee Nico?" Sint II: „Best Kloas, alleên een bitje druk". Het wellicht toch al wat geschok te gelóóf van de poterskokende boer zou de opstopper van de dag hebbén gekregen, maar Sint I was een verstandig man en hij liet de hoer rustig zijn gang gaan. Toen Sint II was doorgelopen, wendde hij zich tot de potêraar met deze potige opmerking: ,,'t ziet er keu rig en modern uit op Uw bedrijf". „We joat", zei de boer, „in mu koke poters op koud vier". Daar keek de Sint van op. „Elek- tro micro golven komme dur an te pas", vervolgde de bezige land bouwer, maar daar denkt El land man anders over, want hij heeft pas zelf eens naar zo'n erg bij de tijds micro elektrisch fornuisje ge ïnformeerd en zo'n lief ding kost f 10.000. Maar de boer heeft van Sint toch een „apparaat" gekregen, verpakt natuurlijk, zodat het niet mogelijk is mede te delen waaruit het bestaat. In een Schouwse stad heeft een heel heroïsche man gelopen, met een (zachte) jachttrofee, als men het zo noemen toil, bestaande uit een konijnevel. Dit vel behoorde toe aan een konijn, dat rond de bitter- tafel onverkoopbaar scheen, zodat de eigenaar over de magerte (en die onverkopelijkheld) heel wat moest aanhoren. Maar geen nood, het (arme) dier kreeg toch zijn panbe- stemming en de oorspronkelijke verkoper was daar zo trots op, dat hij velzwaaiend de straat opging, omdat ieder mens behoefte heeft een triomf je op een of andere ma nier te vieren. Trouwens Eiland man staat er persoonlijk voor in - het dier was moddervet en het ko- nijne-interieur zal dus kunnen die nen als tegenwicht voor al te veel zoet op 5 december. Ingezonden mededeling 'li Bloedzuiverende kuur met Kruscheu Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Hiicuoatische Pijnen eruit. Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheumatische Pijnen. Kruschen's minerale zouten voeren de bloed zuiverende organen nieuwe klach ten toe, maken ze weer jeugdig En zo naarmate het bloed weer krachtiger gaat stromen - verdwij nen de pijnverwekkende onreinhe den langs natuurlijke weg. Vraag Krusehen bij Uw apotheker of drogist. Kaart met „onnauwkeurigheden" NEW DELHI. 27-11. Laksji Me- non, Indisch onderminister van bui- enlandse zaken, heeft donderdag in New Delhi verklaard, dat India de aandacht van de Sowjet-rege- ring heeft gevestigd op „bepaalde klaarblijkelijke onnauwkeurighe den" ln een kaart die in het Sow- jet-weekblad „Niéuwe Tijden" is gepubliceerd Op de kaart worden bepaalde de- ',en van India als Chinees gebied aangegeven. Functionarissen zeiden dat dit de ierde maal sedert 1955 is, dat de betwiste kaart in een communis tisch blad is gepubliceerd. STAD EN PROVINCIE zierikzee Sint Nicoloas bijeenkomst bejaarden In hotel „Concordia" zal maan dagavond 1 december a.s. onder auspiciën van de U.V.V. een Sint- Nicolaasavond worden aangeboden aan alle Zierikzeese bejaarden. De_ ze avond, die als altijd heel gezel lig belooft te worden, is gratis toe gankelijk en vangt aan om 7.30 uur (half acht). nieuwe itkerk De netto-opbrengst van de bazar Het comité dat zich ten doel heeft gestéld om gelden bijeen te bren gen om Ce komen tot de bouw van een muziektent alhier, verzocht ons mede te delen dat de netto op brengst van de gehouden bazar f 3950 bedraagt. Ingezonden mededeling latick, kgraisigheid bij ftvattfkou. Pri in JTT^t" 0" pótüerS^iltüit^óbr ui een handige jptasMc HUISAPOTHEEK (mt¥MM,,,cTO»;KsKffci9crs>- zotWfr ^BjSvlfhcliBgt VfeRpnMragist- MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Mccnk's Poedcr^lfci hoofdpijn, kies pijn. hoest, griep, .Marrhee, influenza, rheumatiek. koortsjyieid bij gevatte kou. periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jrocciers maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. Mgfri&'W&OË&E; Ml MEENK'S-EQE m£uD ■2'J rheumatiek, koortsigTfeitTbij gcvattTkou, ctïis VKW6lpDEel£iiwu«ook in IIC» DGTUCC INWONING Juich en verblijd U, pti doch ter Sions; want zie, Ik kom, en Ik zal in het midden van U wonen, spreekt de Here". Zach. 2 10. Een van de grootste problemen en van de grootste zorgen der re gering is de woningnood, maar ook van vele jongeren en ouderen. In woning, een ieder, die daar van hoort deinst even terug. We weten allen, dat dit heel veel moeilijk heden en spanningen kan opleve ren. Het vraagt vaak heel wat zelf beheersing om de ruimte onder één dak met anderen te moeten delen in goede harmonie. Het kan heel mooi zijn wanneer men elkaar ver staat en een ieder zijn plaats weet, men elkaar weet te waarderen Maar als het niet gaat, berg je dan maar. Nu wordt hier gezegd: U krijgt inwoning. Bent U er op gesteld? We gaan de adventstijd tegemoet en dan zingen we nogal eens graag: „Hoe zal ik U ontvangen, hoe wilt Gij zijn ontmoet?" Dat betekent dus, dat we verlangend uitzien naar de inwoning. Zou het werkelijk waar zijn? Hij die om inwoning vraagt is Jezus Christus. En als U nu vraagt hoe Hij ontvangen wil zijn, dan is het antwoord: met jubel en gejuich. Dat is nog al watl Er klopt iemand aan Uw deur en vraagt: mag ik bij U inwonen! Nu de deuren van je le venshuis wijd open zetten en jube len: kom Gij in mij wonen, zij mijn hart en leven U ten heiligdom ge geven. Denk er eens heel ernstig over na of U deze vrager in Uw levens huis wilt opnemen. Als U Hem wil binnenlaten, dan moet ik U op één zaak voorberei den. U kunt niet beginnen met te zeggen: Goed, komt U maar binnen, maar we zullen volkomen geschei den leven. Een leder blijft op zijn eigen terrein. - Dat gaat niet. Hij wil komen en zich met onze hele levensinventaris inlaten Wilt U dat? Ja, denkt U er maar eens goed over na, want als God in Jezus Christus binnenkomt, dan komt de waarheid aan het licht, dan laat Hij U zien, dat het in Uw levenshuis zo'n rommeltje is, dat er zo heel veel overhoop ligt, dat de atmosfeer zo muf is. Er moeten vensters wor den opengezet, opdat er nieuw licht en verse lucht kan binnenstromen. Hebt U Jezus al binnengelaten? Hebt U al ervaren, dat Hij op ge nadige wijze over Uw levenshuis bewogen is, dat Hij U niet met de rommel van Uw zonden en zorgen liat zitten. Is het voor U al een zaak van vreugde geworden, dat de Here onder Uw dak is binnengekomen? H. D. B. nieuwerkerk De kinderpostzegelactie De alhier gehouden postzegelac tie ten bate van het Nederlands co mité voor kinderpostzegels, door de leerlingen van de 5e en 6e klas der openbare lagere school, heeft het mooie resultaat opgebracht van f 314. Dit komt per gemiddelde op een bedrag van ruim f 12 per leer ling. WIJ OUDERS g EN DE APELIEFDE Van de houding der ouders hangt het af of het Sinterklaasfeest de kinderen goed doet of dat het ze hartgrondig bederft. In veel fami lies spreekt ook de houding van de grootouders in dit opzicht nog een duchtig wooidje mee. Zijn de opvoeders slap, zodat hun jongens en meisjes altijd hun zinnetje door kunnen drijven, ja, dan verhoogt h'et overladen met ge schenken op vijf december de uit werking van de fout nog. Gelukig- zijn er heel veel vaders en moeders, die zich voortdurend richten op het werkelijke belang van hun kind. Hun houding wordt gedragen niet door apeliefde, maar door innigheid, die met verstandig inzicht samengaat. In hun gezinnen is het gezellig, ook al worden er maar bescheiden geschenken gegeven en alleen wat grappige surprises gemaakt. Maar er zal daar heus geen schade aan gericht worden door een enkele uitschieter in de vorm van een prachtig cadeau. Immers het gaat bij de opvoe ding niet uitsluitend om die Sinter klaasdag, maar vooral om al die driehonderdvierenzestig andere da gen van het jaar, een periode waar in geweldig veel kan worden be dorven, Veel grote cadeaus Uw -kleine dochter droomt van een poppenwagentje, dat net zo mooi is ais de wagen van een echte baby. Gaat u die dioom met Sint Nlcolaas tot werkelijkheid maken? Uw schoolgaande jongen dweept van zijn kleuterjaren af met elek trische treinen. Wat dunkt u, ko men hem dit jaar op vijf december de rails, een locomotief en vast een paar wagens toe? Later kan zijn spoorwegspel don gemakk lijk worden gecompleteerd met wissels, seinpalen, stations, overwegen, bruggen en tunnels. Goed, dat is dan wel voor zijn vol gende verjaardag, maar wie A zegt moet ook B zeggen. En dit alles ls nog lang niet vol doende. De kinderen verlangen ook snoepgoed, een fototoestel, een eigen kopje, een trapauto, een knutseldoos, een hoela-hoepel, een Indianenboek, een step. Met recht vraagt men zich dan af of dat nu allemaal niet te gek wordt en of een kind dat dusdanig door Sinterklaas verwend wordt zich niet tot een onuitstaanbaar en on handelbaar schepsel ontwikkelt. Tjjdeltfke dankbaarheid Dit zijn van die problemen, die zich op het ogenblik in veel gezin nen voordoen. Waar houdt nu eigenlijk het gewoon doen" op en waar begint het verwennen? Wil venvennen zeggen: koesteren met echte belangstelling, gelukkig maken, vreugde brengen in een waarden kan men nooit teveel ge ven Of betekent verwennen: ge- kinderleven? Welnu, van zulke brek aan ruggegraat tonen, uit ge makzucht alles maar goedvinden en (tijdelijke) dankbaarheid kopen door aan alle hebzucht van een kind ie voldoen? In het laatste ge val hebben we, hoe paradoxaal dat soms ook mag klinken, met een bij zondere vorm van verwaarlozing te doen. En op deze manier worden er heel veel kinderen werkelijk ver waarloosd! Voor een Jeugdig mens is het no dig af en toe tegenstand te ontmoe. ten. En ook heeft ledereen er recht op verlangens te bezitten, die voorshands niet of misschien wel nooit bevredigd zullen worden. Uit die spanning tussen wens en -ealiteit ontspringt alle initiatief, komt- alle lust tot aktlef optreden voort. Dlrekte bevrediging van elk verlangen maakt futloos enon tevreden! Ingezonden mededeling De raket waarmee de derde Russische kunstmaan in een baan om de aarde ls gebracht, zal in de eerste dagen van december in de dichtere luchtlagen van de damp kring komen en verbranden. Dit is woensdag door Tass bekend ge maakt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 9