RIVELLA Liefde Veel gezonder in de winter STAD EN PROVINCIE huid? op het eerste gezicht POLDERMANS Historicus te Goes hanteert Zierikzees' Poortersboek voor ontsluiting Middeleeuwen mr Causerie over het Jeugd Rode Kruis In het verenigingsgebouw te Zie- rikzee sprak donderdagmiddag mej. M. E. van Dijk, rayon functlonares- s© te 's-Gravenhage, over het Jeugd Rode Kruis. De bijeenkomst werd geopend door de heer U1J1, secretaris van de afdeling Zierikzee van het Ned. Ro de Kruis. Spreekster vertelde o.m. dat in 1917, te Quebec in Canada, een begin is gemaakt met het in schakelen van de jeugd bij de hulpverlening aan behoeftigen in andere landen Thans is het Jeugd Rode Kruis verbreid over de gehele wereld. Ook in ons land speelt de jeugd in de hulpverlening een be langrijke rol. Aan de hand van vele werkstuk jes toonde mej. van Dijk op welke wijze het onderwijs op de scholen, zonder enige schade aan het les rooster te veroorzaken, medewer king kan verlenen. Uit haar rijke ervaring gaf zij een overzicht van het vele werk dat diverse onder wijsinrichtingen ten bate van het Jeugd Rode Kruis verrichten, van heel eenvoudige werkjes als het in zamelen van zilverpapier, postze gels, capsules e.d. tot het meer ge specialiseerd werk als figuurzagen, het maken van damborden voor blinden enz. werden als voorbeel den genoemd. Zij wee6 op het zegenrijk werk in het Henri Dunanthuis in Zeist dat wordt verricht ten behoeve van chronische zieken en tijdens de boottochten van de „Kasteel Sta- verden". „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", dit spreekwoord geldt wel in bijzondere mate voor het Rode Kruis werk, aldus spr. Na afloop dankte de voorzitter der afdeling, mr. Dijckmeester, mej. van Dijk hartelijk voor het vele dat zij op gevoelvolle wijze heeft voor gedragen. Wij zijn er van over tuigd dat allen die de lezing heb ben bijgewoond, tot de overtuiging zijn gekomen, dat ook in Zierikzee nog heel wat voor het Jeugd Rode Kruis kan worden gedaan. OOSTERLAND Cursus „Spreken in het openbaar" De cursus „Spreken in het open baar", welke hier wordt gehouden door het instituut „Het Sticht" te Dtrecht wordt bezocht door 16 mannelijke en 1 vrouwelijke leer ling. Naar wij vernemen vallen de eerste lessen zeer in de smaak bij de cursisten. Onze vroegere dorpsgenoot de heer P. D. van der Werf Johz., thans wonende te Zierikzee .slaag de bij de dezer dagen gehouden examens voor hoofd-assistent bij 's Rijks belastingen. Ingezonden mededeling JLritiI UC*3Babyderm-zeep Aafje Top voor Culturele Vereniging Donderdagavond trad voor de Culturele Vereniging op mevrouw Aafje Top uit Amsterdam, die sprak over „De liefde van de zeven pop pen". Bij ontstentenis van de voor zitter, burgemeester Laurense sprak de heer Jac. van der Maas een ope nings- en welkomstwoord, inzon derheid tot mevr. Top. Verder sprak hij er zijn teleurstelling over uit, dat er zo weinig opgekomen waren. Hierna verkreeg mevr. Top het woord. Het boerinnetje Maus is uit Bretagne naar Parijs getogen, waar zij werkzaam is in edn thea ter. Na korte tijd blijkt ze niet op te kunnen schieten met haar werk- gever, de directeur, en als gevolg hiervan wordt zij spoedig ontsla gen. Dwalend door deze grote we reldstad weet ze niet wat ze nu moet aanpakken. Op zekere dag dwalend langs de Seine wordt haar oog geboeid door een poppenthea ter, met als opschrift: Kapitein Kok en zijn familie. De eigenaar van het spel is de bruut Michel Pierrot, en de opvoering der poppen is zo na tuurgetrouw, dat Maus alleen in de stemmen die der poppen herkent en niet die van Michel Lange tijd ge looft zij zelfs, dat de poppen spre ken, en het imponeert haar zoda nig, dat ze tenslotte zich aan h'et poppentheater verbindt, enna veel verwikkelingen de vrouw wordt van Michel Pierrot. Uiteindelijk is deze liefde ontstaan door de zeven poppen, zodat deze affaire eindigt in een „happy end". Het is een bui. tengewoon mooie voordracht, die door de declamatrice op meesterlij ke wijze werd ten tonele gevoerd. De heer van der Maas was dan ook de tolk der aanwezigen, toen hij mevr. Top hartelijk dankte voor hetgeen zij deze avond heeft ge bracht. Ingezondt i mededeling Als een kleurige paddestoel uit vochtige mosgrond, zo snel schoot de liefde uit voor dat beeldige wollen mutsje. Wat moesten die vrolijke, blije kleuren het „doen" on der de grijze, trieste winter hemel. Geen enkel bekoorlijk vrou wenhoofd mocht deze stre ling van warmte en kleuren ontberen! Uitgerekend déze nieuwe sortering mutsjes en hoedjes alléén, was goed genoeg voor Zierikzee. TIENTALLEN MODELLEN vanaf 2,95 ZIERIKZEE HAVENPLEIN tegen al de winterongemakken De koude lucht is weer in aan tocht. Het wordt tijd om de winter, garderobe uit de kast te halen. Want u draagt in het koude seizoen toch niet dezelfde kleding als mid den in de zomer! Inderdaad, door het aantrekken van overmatig veel kleren hopen wij ons in dit gure en vochtige kli maat te beschermen tegen allerlei kwalen en tegen ziekworden. Met al die dikke en beschuttende lagen wordt ons lichaam echter steeds gevoeliger voor de vele in vloeden die onze gezondheid be dreigen. Dat is niet zo moeilijk te begrij pen, want een plant die altijd in de beschuttende omgeving van de kas heeft gestaan, kan ook geen enkel stootje meer hebben. U heeft het begrepen: wij moeten er voor zorgen geen „kasplantjes" te worden. Al die veel te dikke kle ren komen onze weerstand hele maal niet ten goede. De huid wordt er steeds gevoeli ger door. De vochtige lichaams warmte, die het lichaam moet ver laten, kan niet naar behoren wor den uitgewasemd. In de poriën van de huid nestelen zich spoedig bacteriën en schim mels. Dit geeft dan weer aanleiding tot allerlei verdere onfrisse com plicaties. Modieuze dames Het gaat voortreffelijk met min der bekleedselen. En wie het niet gelooft, die kijkt maar naar de da- mee: ragdunne kousen, blote armen soms zelfs laag uitgesneden halzen. Het „zwakke geslacht" wordt met deze dracht beslist niet vaker ziek dan de goed ingepakte heren. Wij zouden bijna zeggen: Integen deel. Bij de dames vertonen de onbe dekt blijvende delen van de huid maar zelden ziekelijke veranderin gen. De zo hinderlijke steenpuisten in de nek behoren tot de typische mannenkwalen. Kortom: wij kleden ons in Neder land, vooral 's winters, over het algemeen veel te dik en wij bewij zen onszelf daar beslist geen dienst mee. Gebiedende els Het is helemaal niet erg als wij ons lichaam er aan wennen tem peratuurverschillen op te vangen. Het is daartoe in staat als het er maar „oefening" in heeft. Het is eigenlijk een gebiedende eis, dat wij deze mogelijkheid niet door nodeloze verwennerij verloren laten gaan, want dan zouden we heel erg vatbaar worden. Vooral voor kinderen is het wel erg nodig, dat zij er van hun jong ste jaren af aan wennen, de huid geregeld met de buitenlucht in aan raking te laten komen. Dat wil zeggen: niet alleen op gezicht en handen, maar ook op grotere delen van het lichaams oppervlak. 's Zomers - zo mogelijk ook 's winters - zwemmen biedt daartoe een unieke gelegenheid. Open ramen Maar behalve in water kan een mens ook in de lucht baden! Daar voor behoeft helemaal geen ski-reis te worden gemaakt. Thuis kan dat ook heel goed gebeuren. Verstandige mensen combineren dat met het maken van enige li chaamsbeweging 's morgens na het opstaan. Het hele gezin doet daar misschien aan mee. Vanzelfspre kend wordt er dan een badpak ge dragen; het weer laat dikwijls toe, dat de ramen van 't vertrek wage- wijd open staan. Ferme jongens Helemaal buiten verdient eigen lijk de voorkeur, maar de woonom standigheden en ons grillige kli maat laten zulks helaas niet altijd toe. Echte gymnastiek of andere sportbeoefening is natuurlijk ook dienstig. Gemakkelijk zittende kle ding, die hals, armen en zo moge lijk ook de benen vrijlaat is daarbij gewenst Pas na de training of de wedstrijd worden de wollen truien en de lan ge broeken weer aangetrokken waarin men ook zijn entree in de gymnastiekzaal of op het sportveld heeft gemaakt. Dr. H. W. SCALONGNE. Ingezonden mededelinr Moeders, 1 minuut alstublieft Eén minuut voor RIVELLAde frisse, gezonde gezinsdrank. Rijk aan natuurlijke opbouwstoffen, zonder conserveermiddelen, kleurden synthetische smaakstoffen. Een zuiver natuurproduct uit melk, sprankelend goudgeel. Drink het koell t y&ndeM dan cmdekó EEN FRIESCHE VLAG-DOMO PRODUCT Stadshistorie wél te schrijven Archiefdokument volstrekt uniek in Europa „Wat belangrijkheid betreft van Zierikzee in de middeleeuwen, mag de stad op één lijn worden gesteld met Dordrecht en Middelburg. De Oude Haven-kom wijst al op die belangrijkheid, want voor die tijd was hij enorm. Zierikzee had een belangrijke eigen schipperij (Oost zeel. er werd met name haringvis serij bedreven; er was contact met Engeland; de zoutexport was be langrijk, alsmede de Rljnhandel. Zierikzee deed inderdaad niet on der voor Middelburg en het heeft zelfs vroeger gebloeid dan de hui dige Zeeuwse hoofdstad", aldus de heer Kegge in zyn zeer interessante causerie over het stedelijk Poor tersboek, waaraan hij reeds menig - tot nu toe onbekend geheim heeft weten te ontfutselen. Tolvrijdom aan de stad Reeds ln 1290 gaf graaf Floris V tolvrijdom aan de stad en Middel burg kreeg dit eerst in 1340. In 1380 doen Lombarden (rijke Itali aanse kooplieden) hun intrede in de stad en dat wijst eveneens op bloei. Spreker wilde het sprookje de wereld uit helpen, als zou de ge schiedenis van de stad Zierikzee niet zijn te schrijven, als geyolg van het feit dat dc stadsrekenin gen zijn verdwenen. Verschillende andere steden missen die rekening gen ook, maar speciaal wat Zierik zee betreft zijn er nog voldoende archiefstukken over, waaruit de historie - zjj het moeizaam - valt te distilleren. Zierikzee bezit nog enkele hon derden middeleeuwse archiefstuk ken en vooral de gecopieerde ar chiefstukken van de hier zeer voor aanstaand geweest zijnde familie de Jonge, zijn van grote waarde. Ook het middeleeuwse keurboek is nog aanwezig en dan het Poorters- boek, dat uiterst waardevolle ge gevens bevat. Dit Poortersboek is uniek in de wereld. Het „loopt" van 1302 tot aan de Franse tijd en dat komt in Europa nergens anders voor. Alleen 1303 (Vlaamse belegering) ont breekt. Gekochte poorters Het Poortersboek bevat een lijst namen van hen, die het poorter schap verwierven door koop, de zg. gekochte poorters. Het waren men sen die zich in de stad wilden ves tigen, om van de privilegiën te kunnen profiteren. De poorters der stad krachtens geboorte, komen niet in het boek voor. Achter de na men van de poorters - en dat is het belangrijkste - komen allerlei ge gevens voor, die men als stukjes in een legpuzzle, kan gebruiken om het b'eeld op te bouwen van Zie rikzee als middeleeuwse stad. Ach ter de poortersnamen staat het be roep aangegeven en de borg, dege ne dus die borg stond voor de in komende poorter. De borg waar borgde met zijn naam, dat de in komende vrij van schulden was. 1302 belangrijk jaar De lijst begint op 12 juni 1302. Voorheen was er geen lijst, althans voor zover bekend. Juist het jaar 1302 vond spr. belangrijk, omdat hij hierin de weerspiegeling zag van de Gulden Sporenslag, die een ein de maakte aan de alleenheerschap pij van de edelen (patriciërs). De macht van het Vlaamse patriciaat werd gebroken en spr. vond het lo gisch dat het ontstaan van het boek hiermede samenhangt. Het was ook te Zierikzee het begin van een „de mocratische periode". Het is als hoogst waarschijnlijk aan te ne men, dat ook hier de Gildeman de macht greep en een privilege van de graaf Willem van Henegouwen wijst daar ook op. Zierikzee trok de lakennijverheid aan zich. In dit merkwaardig stuk richt de graaf zich „tot den ambathtsvolke", met voorbijgaan dus van het stadsbe stuur. De corporatieve periode van de gilden blijkt ingeluid en daar om was een Poortersboek nodig. De gilden immers wilden ieder uit de stad weren, die hun (monopolisti sche - Redpositie zou kunnen aantasten. Na 1302 blijkt weer wat meer patriciërsmacht te ontstaan en in 1351 moet zelfs de lakenver- ordening worden vernieuwd. Gege_ vens na 1420 wijzen er op, dat het slecht ging in de stad. De schulden waren groot en er werd zelfs ge vochten op straat (tegen het patri ciaat). Grote bedragen uit de stads kas gingen naar Jacoba van Beieren. Gilden in stadsbestuur In 1425 worden vertegenwoordi gers van de gilden opgenomen in het stadsbestuur. Hiervan bestaat het bekende gezegelde stuk in het museum. Niet minder dan 12 hoofd dekens der gilden werden lid van het stadsbestuur. Voortdurend weerspiegelt het Poortersboek de strijd tussen gil den en patriciërs. Na 1425 verande ren steik de bedragen ingevuld achter de namen. Wie minder bezit dan 30 ponden Vlaams is niet wel kom in de stad. De teneur van het boek in die tijd wijst op een zeer ontwikkeldl bedrijfsleven en weer- ontwikkeld bedrijfsleven en weer- het noemde. Na 1425 worden de bedragen, die de poorters moesten betalen, ge fixeerd op 1/40ste deel van het ver_ mogen van betrokkene. Geen pau pers mochten dus de stad betreden, maar gezeten typen. Personen die nodig waren mochten vaak gratis binnen, als wapenmakers, doktoren e.dmaar de laatsten moesten dan twee jaar om niet de armen ver plegen. Statistische bewerkingen Door juiste statistische bewer kingen is met de gegevens in het Poortersboek ook heel wat aan te vangen. Een curve geeft de op komst na 1350 te zien, maar na 1400 gaat het mis. Vast staat ook vol gens spr. dat het door Zierikzee opgebrachte geld Schouwen-Duive- land van de ondergang heeft gered. Uit dte tijd dateert de invloed der stad op het waterschapsbeheer van het eiland. In 1322 telt de St. Lie- vensmonsterkerk acht priesters, maar in 1378 zelfs 24 kanunniken. In 1320 moet de stad zijn uitgelegd. „Stad en Lande van Schou' wen-Dulveland" belegde een vergadering, waarop het X laoord is gevoerd door de heer J. Kegge te Goes. Met de heer Kegge is de man ont- ij. dekt, die op zeer bijzondere y wijze zich interesseert voor X de geschiedenis van Zierik- zee. Met interesseren is niet X alles gezegd, want de histo- rie der stad, met name van het unieke Poortersboek, is A ondenoerp uan gedegen stu- die. Tjz.t. hoopt de heer X Kegge - leraar aan het ly- y ceum te Goes - op dit onder- X werp te promoveren. Op de „Stad en Lande"-vergade- X ring sprak de heer Kegge over „Het Poortersboek van J' Zieriksee en wat daaruit is X af te leideii" (1302-1550). De periode 1350 tot 1370 toont hef tige schommelingen, hetgeen mo gelijk verband houdt met onveilig heid in het Schouwse land. In 1398 heeft hertog Albracht oorlog met de Friezen en hij vordert van Zie rikzee 24 grote schepen, volledig bewapend en bemand Vooral door de „grondbraekselen" in Schouwen is het na 1430 mis.^ Juist als de curve op zijn laagst is - en dus een slechte economische toestand doet ver moeden - wordt met de bouw van de grote toren begonnen, hetgeen bijzonder vreemd aan doet. Maar spr. achtte het niet onmogelijk „dat men er maar aan begonnen is", misschien ook wel met het oog op werk verschaffing. Veel meer facetten nog van het middeleeuwse leven heeft de heer Kegge uit het Poortersboek gele zen. Wij komen - om ons verslag af. te ronden - hierop nog nader terug. Een historisch plaatje van Zierikzee, zij hel uit veel later tijden dan de middeleeuwen, voorkomende in het bekende boek van Hoffer. Duidelijk is te zien de huizenrij voor de Kleine Kerk; de Beurs was er toen nog niet. HAAMSTEDE/BURGD Voorbereidingen 75-jarig jubileum „Witte van Haemstede" Naar aanleiding van het heuge lijke feit, dat op vrijdag 19 decem ber a.s. de harmonie „Witte van Haemstede" haar 75-jaiig bestaan hoopt te vieren, met een feestelijke herdenking, kwamen gisteravond (woensdag) een aantal personen bij een om een en ander te organise ren. Hierbij werd een comité van aanbeveling gevormd, bestaande uit de beide burgemeesters en de heren P. L Vis, erevoorzitter dei- harmonie, en de heer A. v. Zuljen. Bovendien ls een groot werkcomité opgericht. Deze comité's hebben nu het Initiatief genomen om gelden te verzamelen, teneinde de harmonie op die avond namens do burgerij en de jaarlijks terugkerende gasten een blijvend geschenk aan te bieden in de vorm van een of meer mu ziekinstrumenten. Aan deze instru menten, o.a. een uiteraard kostbare hobo, bestaat volgens het bestuur, dringend behoefte. Het werkcomité hoopt binnen kort met intekenlijsten rond te gaan, teneinde de gehele bevolking in staat fe stellen een bijdrage te verlenen. Elke gift, hoe klein ook, is welkom! Het ligt voorts in het voornemen een bescheiden bedrag af te zonderen, als bijdrage in de organisatiekosten van deze berden- kingsavond. Het comité merkt verder op dat „Witte van Haemstede" in de af gelopen jaren, mede dank zij de steun van velen, zich grote uitga ven heeft, getroost voor het aan schaffen van keurige uniformen en WAT Dl BI IT Verwachting tot zaterdagavond: Iets kouder Overwegend droog en zwaarbe wolkt met hier en daar tijdelijk mist, maar ook enkele verspreid voorkomende opklaringen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Iets la gere tempraturen. 29 nov. Zon op 8.22, onder 16.34. Maan op 19.37, onder 10.30. 30 nov. Zon op 8.23, onder 16.34. Maan op 20.40, onder 11.10. 1 dec. Zon op 8.24, onder 16.33. Maan op 21.47, onder 11.44. Laatste kwartier: 4 dec. te 2.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 nov. 4.51 v.m. 17.02 n.m. 30 nov. 5.19 v.m. 17.36 n.m. 1 dec. 5.48 v.m. 18.12 n.m. BROUWERSIIA VEN; 29 nov. 4.25 v.m. 16.36 n.m. 30 nov. 4.58 v.m. 17.10 n.m. 1 dec 5.35 v.m. 17.49 n.m. Doodtij: 6 en 20 dec. Springtij: 13 en 28 dec. Ingezonden mededeling café-restaurant M0NDRAG0N Voor al uw partijen HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-11. Van de Zwarte zee via Duitsland strekt zich een groot hogedrukgebied naar Schot land uit. De hoogste luchtdruk waarden worden bij de Zwarte zee aangetroffen, maar ook bij Schot land bevindt zich een hogedruk- centrum. Over Scandinavië en Fin land trokken enkele storingen, waardoor de koude daar weer af nam, in vrijwel geheel Rusland heerst echter strenge vorst In ons land veroorzaakt het hogedrukge bied een zwakke oostelijke wind. waarmee geleidelijk iets koudere en drogere lucht wordt aangevoerd. Vorst van betekenis komt in deze luchtstroming echter niet voor. De kans op opklaringen wordt wat groter. De Argentijnse regering heeft donderdagavond de stakende spoor- wegmensen onder militaire wetge ving gesteld, om te voorkomen dat do Argentijnse spoorwegen geheel stilgelegd zullen worden. Ingezonden mededeling voor dure uitrusting van de nieuwe drumband Aanbeveling van deze collecte voor dit sympathieke doel, behoeft volgens ons niet. Allen zijn wel oveituigd van het feit dat de har monie voor de beide gemeenten on misbaar ls.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2