Binnen drie tot zes maanden atoom uitrusting voor meeste NAVO-landen DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 28 NOVEMBER 1938 No. 18472 115e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEÏÏWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6< Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Norstad over NAVO-kernbewapening PARIJS, 27-11. - De NAVO-gc- meenschap Is in snel tempo op weg naar een geheel nieuw tijd perk wat betreft organisatie en uitrusting met raketten en kern wapens. Op het ogenblik is voor circa de helft van de NAVO-landen atoomuitrusting in een of andere vorm beschikbaar, doch binnen drie tot zes maanden zal deze uitrusting er voor de meeste NAVO-leden zijn. Dit heeft de NAVO-bevelhebber in Europa, generaal Lauris Nor- stad, donderdag verklaard in een interview met een correspondent van de Amerikaanse radio-omroep CBS in Parijs. Norstad zei, dat in het verleden raketten en kernla dingen alleen maar in handen van Amerikaanse troepen waren ge weest. Doch er zijn reeds troepen van verscheidene NAVO-landen opgeleid in het gebruik van de wa pens die kernladingen kunnen be vatten. Het is wel niet de bedoeling dat alle NAVO-troepen dit soort wa pens krijgen, doch het program zal worden voortgezet tot de NAVO- strijdkrachten de uitrusting be zitten die zij nodig hebben voor Een rechter in Buffalo in de Amerikaanse staat New York heeft woensdag een brief voorgelezen waarin een vrouw hem bedankte voor het feit dat hij haar man een boete van vijftien dollar had gege ven. „Hij rijdt thans voor het eerst sinds ik elf jaar geleden met hem trouwde langzaam. U hebt waar schijnlijk ons leven gered", aldus de dankbare vrouw. hun taak: de verdediging van de bevolking en het gebied van de NAVO-landen. Volgens de plannen zullen tegen 1963 circa 100 batal jons met raketten zijn uitgerust, tegen 30 op dit ogenblik. Generaal Norstad verklaarde voorts, dat de NAVO-strijdkrach- ten in midden-Europa op het ogen blik 21 en een derde divisie om vatten. Hier zullen nog vijf west- Duitse divisies bijkomen, terwijl Frankrijk heeft beloofd de twee divisies die het voor de strijd in Noord-Afrika aan de NAVO heeft onttrokken, weer onder NAVO- bevel te plaatsen. Hierdoor zou men in de buurt van de voorgeno men strijdmacht van 30 divisies in de midden-Europese sector komen. De verwachtingen over Berlijn WESTELIJKE MOGENDHEDEN ZULLEN NIETS VAN HUN RECHTEN PRIJSGEVEN Vrees voor algehele isolatie bestaat niet Reuter meldt uit Washington, dat de eerste reactie der Verenigde Sta ten waarschijnlijk zal zijn, dat de westerse mogendheden niet bereid zijn welk ook maar van hun rech ten in Berlijn prijs te geven. Dit is woensdag jl. reeds door de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, op diens pers conferentie verklaard. Donderdag, „thankgivings day", was in de Verenigde Staten een na tionale feestdag en het ministerie van buitenlandse zaken was, even als andere ministeries, gesloten. De betrokken -hoge ambtenaren van het „State Department" waren echter, in verband met de nieuwe ontwikkeling, wel aan het werk. De bewoordingen, waarin de jongste Sow jet-nota is gesteld, heb ben in Amerika de vrees voor een In het basis-bivak Waigo, 25 km. ten oosten van Teminaboean in Ne derlands Nieuw Guinea, zijn 600 inheemse arbeiders in augustus van dit jaar begonnen met het aanleggen van een 70 km. lange autoweg naar Amajaroe. De weg, welke moet dienen voor de afvoer van inheem se produkten naar de kust, wordt - op een pneumatische hamer na - geheel met handkracht gemaakt. Over ongeveer twee jaar zal het werk voltooid zijn. Het voedsel voor de arbeiders, die door het gouvernement worden verzorgd a raison van 75 cent per man per dag, wordt momen teel per boot van Teminaboean naar Waigo vervoerd. - De bovenste foto toont het aanbrengen van de verhardingslaag op het gereedgekomen wegprofiel. - Foto onder: een boomstam van enkele tonnen voortslepen is kinderspel voor een grote groep trekkers. Soms moeten de stammen op deze wijze enkele kilometers ver worden getransporteerd. communistische poging in de na bije toekomst, om de weg-, spoor weg- en waterverbindingen van west-Berlijn af te snijden, wegge nomen. De burgemeester van west-Ber lijn, Willi Brandt, heeft in een door zijn bureau voor perszaken uitge geven verklaring gezegd, dat de Sowjet-nota over Berlijn „onver- dragelijk" is. Hij verklaart hierin ook, dat er geen op zichzelf staande oplossing voor het Berlijnse vraagstuk kan worden gevonden en dat er moet worden onderhandeld over ophef fing van de verdeling van Duits land en niet over een wijziging van de status van Berlijn. Eiland verkocht LONDEN. „Zou het mogelijk zijn, dat het Russische leger een Schots eiland koopt, zon der dat wij dat zouden kun nen beletten?" aldus luidde de vraag, die een socialistisch Lagerhuislid dinsdag stelde naar aanleiding van de ver koop, in deze maand, van twee derde gedeelte van Barra, een eenzaam eiland der Hebriden-groep, ten noorden van Schotland. En de minister voor Schotland, John MacLay, antwoordde: „Dit is inderdaad het geval, tenzij een dergelijke aan koop in strijd zou zijn met de wet ter bescherming van staatsgeheimen of een ande re wet". BROMFIETSERS WORDEN OPGEVOED Eindhovense verkeerspolitie onderneemt breed opgezette actie EINDHOVEN, 27-11. De Elndho- vense verkeerspolitie onderneemt gedurende januari een breed op gezette actie om de bromfietsbe- rjjders tot meer begrip voor de verkeersveiligheid te brengen. Deze actie, waaraan ook de politie in de aangrenzende dorpen meedoet, zal in drie fasen worden gehouden; voor elke fase is een affiche, dat op grote schaal verspreid wordt, ontworpen. Gedurende de eerste fase zal de gemotoriseerde verkeerspolitie spe ciaal letten op de toegestane ma ximumsnelheid (40 km), op te snel rijden in drukke straten (art. 25: de veiligheid van verkeer in ge vaar brengen), en het nakomen der verkeersregels, in het bijzonder de voorrangsregel. Tegen bromfietsen, die zich in het verkeer misdragen, zal streng worden opgetreden. De Eindhovense politie heeft tot deze actie bseloten op grond van het angstwekkend groot aantal verkeersongevallen, waarbij brom fietsers betroken zijn. In de eerste tien maanden van dit jaar werden in Eindhoven twee bromfietsers gedood, 53 zwaar gewond en 82 licht gewond. De meeste ongevallen ontstonden doordat de bromfiets berijder voorrang nam waar hij voorrang had te verlenen. De politie heeft met een geval te maken gehad, waarbij een brom fietsberijder zijn vehikel niet kon starten noch kon stoppen. Hij werd De afgifte van kampeerkaarten Na 1 januari „Verklaring omtrent het gedrag" verplicht Ten aanzien van de afgifte van kampkaarten zal per I januari a.s. een ingrijpende verandering plaats vinden, zo deelt de ANWB mede. De Wet op de Justitiële Docu mentatie en op de Verklaringen omtrent het Gedrag, welke dan nl. in werking treedt, maakt het nood zakelijk, dat aanvragers van kamp- kaarten en kampeerpaspoorten zich tevoren voorzien van een „Verkla ring omtrent het Gedrag". Een dergelijke verklaring zal op de gemeentehuizen verkrijgbaar zjjn. Alleen tegen afgifte van zo'n verklaring mag dan door de Ne derlandse Kampeerkaarten Centra le een kampkaart worden afgege ven. De verlenging van kampkaarten en kampeerpaspoorten, die niet ouder zijn dan 4 jaar, zal op de oude voet worden voortgezet. De ANWB is over deze nieuwe regeling voorshands niet zeer en thousiast. Zij betekent voor de kampeerders een extra gang naar het gemeentehuls èn extra-kosten ter voldoening van de leges voor de vereiste verklaringen. Auto te water - Vier mensen omgekomen DEN HELDER, 28-11. Omstreeks kwart over een vannacht is van de kruisersteiger in Den Helder een personenauto te water geraakt. Daarbij zijn vier mensen om het le ven gekomen. Eén van de slacht offers is de bestuurder, de serge ant geschutmaker konstabel J. M. C. Steenaert Voorts zijn drie vrou wen omgekomen, die in de auto za- en. Het ongeluk, zo deelt de ma rinevoorlichtingsdienst mee, is waarschijnlijk te wijten aan de lichte mist. Langszij de kruiserstei ger liggen aan weerszijden resp. de „Zeven Provincië" en de „De Ruy- Veel belangstelling voor boek van prinses Wilhelmina 's-GRAVENHAGE, 27-11. De me- moires van H.K.H. Prinses Wilhel mina „Eenzaam maar niet alleen" zullen waarschijnlijk niet vóór ja nuari verschijnen. Het was de be doeling geweest, dat dit boek te gen Sinterklaas zou uitkomen, maar het aantal bestelde exempla ren, zo wordt vernomen, is thans reeds groter dan het aantal dat voor de eerste druk was voorzien. De oplaag van deze eerste druk was voor Nederlandse begrippen al zeer groot, maar het blijkt nu nodig een drievoud van het voorgenomen aantal te drukken. En aangezien Prinses Wilhelmina wenst, dat iedereen tegelijk over een exem plaar van het boek zal kunnen be schikken, is de verschijning ervan uitgesteld tot januari. ter". Door de mist heeft de be stuurder waarschijnlijk niet kun nen zien welke kant hij moest op rijd enom aan de landzijde van de steiger te komen. door zijn huisgenoten op de brom mer afgeduwd en de mensen, waar hij op bezoek ging, moesten hem maar opvangenToen hij on derweg echter moest stoppen, kon hij niet en werd hij aangereden. St. Nicolaasfruitveiling te Krabbendijke KRABBENDIJKE, 27-11. Op de vanmiddag onder grote belangstel ling door de veiling-vereniging „Krabbendijke en Omstreken" ge houden St. Nicolaasveiling werden 7200 kratten met verpakte appelen en peren, in totaal 89 ton en 8000 kisten met los fruit, in totaal 152 ton, aangevoerd. De prijzen waren: peren, Doyen ne du Cornice f 1 tot.f 1,20; Beurre Alexander Lucas 45 tot 55 ct.; Legi- pont 50 tot 60 ct.; alles per kg. Appelen: Jonathan (verpakt) 25-35 ct.; Golden Delicious 50-65 ct.; Cox's Orange Pippin 55-65 ct.; alles per kilogram. Al het aangevoerde fruit was voor het publiek ter bezichtiging opgesteld. DRIEBERGEN. Donderdagavond omstreeks half acht is de brom fietser W. Westhoek uit Bunnilc, die van een bezoek aan zijn ouders naar huis terug wilde keren, op de Hoofdstraat te Driebergen-Rij sen- burg aangereden toen hij geen voorrang verleende aan een auto. Hij was onmiddellijk dood. Een half jaar geleden was W. gehuwd. Schok door borstkas Een 76-jarige Amerikaan, wiens hart niet goed meer functioneerde, is uit een zie kenhuis te New York ontsla gen met een klein elektrisch apparaat, dat, naar men hoopt, zijn hart weer acti veert, indien het zou blijven stilstaan. Het apparaatje, dat automatisch werkt, zendt een schok door de wand van de borstkas. Amerikaanse kapel in St. Paul's LONDEN, 26-11. De Amerikaan se vice-president, Richard Nixon, die thans, voor een verblijf van vier dagen, in Engeland vertoeft, heeft woensdag, vergezeld door zijn echt genote, de inzegening bijgewoond van een Amerikaanse kapel in de kathedraal van St. Paul, welke is gewijd aan de nagedachtenis van 28.000 leden der Amerikaanse strijdkrachten, die in de tweede wereldoorlog in Groot-Brittannië waren gelegerd en in de strijd te gen de Duitsers zijn gesneuveld. VIANEN, Donderdag is de 73-ja- rige alleenwonende L. van Nieuw- poort te Vianen door gasverstikking om het teven gekomen. Het moet, ofschoon hij eerst 's avonds om streeks acht uur door zijn broer, J. van N., levenloos werd aange troffen, reeds 's morgens zijn ge beurd, omdat hij het ochtendblad nog in zijn handen had. De gas slang bleek van een gasstel te zijn losgesprongen, zodat het gas de ge hele dag door vrij het huis is in gestroomd. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Wie nooit misleid werd door een dwaallicht heeft stellig ook nooit naar het ware licht gestreefd. Arbeider verongelukt AMSTERDAM, 27-11. Vanmiddag is de 42-jarige kraansmeerder H. F. van Veen bij werkzaamheden op het terrein van de N.D.S M. te Am sterdam ernstig gewond. Kort na overbrenging naar het Wilhelminagasthuis is hij overle den. Het slachtoffer was een wand- kraan aan het smeren. Toen een portaalkraan kwam aanrijden, schoof deze met de onderkant over de bovenzijde van de wandkraan, waardoor V. bekneld raakte. Uienprijs weer gestegen KAPELLE, 27-11. Op de Neder landse uienmarkt heerst thans een vrij gunstige stemming. Engeland en west-Duitsland nemen geregeld grote partijen uien af en verder worden er de laatste weken ook veel uien uit ons land verladen naar Hongarije. Hoewel het aanbod vrij groot blijft, is de prijs van de export kwaliteit deze week gestegen met ongeveer 3 cent per kg tot 13 cent per kg. „Bonken" noteren eenzelfde prijs, terwijl drielingen worden verkocht voor 14 tot 16 cent per kg. Overwegend is de kwaliteit van de Nederlandse uien dit jaar goed. Er zijn nu echter wel gevallen ge constateerd van het beruchte kop- rot. Verontrustend is de situatie tot op heden echter niet. KERKNIEUWS Wereldraad van Kerken hielp 200.000 vluchtelingen UTRECHT, 27-11. De Wereldraad van Kerken heeft sinds zijn oprich ting in 1948 al -200.000 vluchtelingen geholpen. De Wereldraad, die een speciale afdeling heeft voor vluch telingenhulp, neemt een zeer be- langx-ijke plaats in onder de 35 or ganisaties die zich met vluchtelin genhulp bezighouden en die samen per jaar ongeveer tweehonderd mil joen dollar uitgeven voor het vluch telingenwerk. Dit verklaarde de secretaris van de Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen, van middag tijdens een te Utrecht ge houden persconferentie. PARTIJ VAN DE ARBEID - ZIERIKZEE Wethouder M. C. Verlieijen sprak over „krotopruiming en sanering" Binnenkort aanbieding van saneringsplan aan gemeenteraad ZIERIKZEE, 27-11. In de heden avond in het Huis van Nassau ge houden vergadering van de afde ling Zierikzee van de Party van de Arbeid heeft wethouder M. C. Ver lieijen een korte inleiding gehou den over het onderwerp „krotop ruiming en sanering". Naar aan leiding van een vraag uit de ver gadering deelde de wethouder mee dat het saneringsplan in voorbe reiding voor de stad Zierikzee zeer binnenkort aan de gemeenteraad zal worden aangeboden. In een duidelijk samengevat be toog gaf de heer Verheijen een be knopte uiteenzetting van het rap port van de commissie Bommer, aangaande deze nationale en actuele aangelegenheid. Het bleek dat er geen algemeen geldende omschrij ving bestaat van hetgeen onder een krot moet worden verstaan. Naar tijd en plaats uiteenlopende economische en sociale omstandig heden zijn hiervoor steeds mede bepalend geweest. Opruiming van krotten is noodzakelijk, omdat blijkens de ervaring een slechte behuizing funeste gevolgen heeft voor de volksgezondheid. Sterker nog dan op lichamelijke gezond heid doet de funeste invloed van krotbewoning zich gevoelen op de geestelijke gezondheid. De opvoe ding der jeugd wordt in het bij zonder geschaad en de krotbewo ners worden door de omstandig heden waaronder zij leven naar een lager geestelijk niveau getrok ken. Dit heeft tot gevolg dat het maatschappelijk leven van de ge meenschap verzwakt, terwijl de ar beidsprestatie nadelig wordt bc- invloed. Ook economische motieven pleiten voor krotopruiming. Mo menteel is er nog een grote ach terstand in de krotopruiming, om dat de rechtstreekse vernieuwing van de woningvoorraad in onvol doende mate geschiedde, hoewel de woningtoestanden in ons land se dert het in werking treden van de Woningwet aanzienlijk beter zijn geworden. Schattingen leveren als uitkomst op dat voor het gehele land het aantal woningen, dat terstond of binnen enkele jaren (uiterlijk in 1960) wegens ongeschiktheid tot be woning vervangen behoort te wor den, rond 145.000 bedraagt. Dit aan tal vertegenwoordigd ongeveer zes procent van de woningvoorraad. De commissie-Bommer is er van uitgegaan, dat in de periode 1957- 1970 jaarlijks gemiddeld 75.000 wo ningen zullen worden geproduceerd en dat het woningtekort aan het begin van 1956 198.000 bedroeg. Door natuurlijke bevolkingsaanwas zal de behoefte jaarlijks van 39.000 tot 49.000 toenemen. Verwacht wordt dat het woningtekort om streeks 1966 tot het verleden zal behoren. In het ontworpen pro gram wordt het aantal in 1956 op ruimde krotten gesteld op 7.000, welk aantal geleidelijk oploopt tot 15.000 in 1968. Aldus zouden in het tijdvak 1956-1970 ongeveer 164.000 krotten worden opgeruimd. Toch zullen er tengevolge van het voortgaande proces van verkrot ting ook bij verwezenlijking van het voorgestelde program, eind 1970 naar schatting nog ruim 48.000 krot ten zijn. Na deze inleiding beantwoordde weihouder Verheijen op duidelijke wijze enige vragen. De vergadering sprak haar ongerustheid uit over de kwaliteit cn duurzaamheid van nieuw gebouwde woningen. Tevens werd dc knoeierij bij het bouwen na de oorlog aan de orde gesteld. De voorzitter, de heer J. Pomper, dankte de inleider voor zijn hel dere uiteenzetting. De vergadering besloot een sub sidie ad tien cent per lid toe te kennen aan de Prot. Christelijke Werkgemeenschap in de partij. In bespreking kwam voorts de beschrijvingsbrief voor de gewes telijke vergadering te Goes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1