In Sint Domusstraat verrees fraai verenigingsgebouw van Geref. Kerk Aanwinst voor Zierikzee Kerkgebouw zelf onderging ingrijpende restauratie (Van onze redakteur) ZIERIKZEE, 27-11. De gereformeerde kerk hier ter stede heeft aan de Sint Domusstraat een modern en zeer stijlvol verenigingsgebouw gekregen, de bouw waarvan werd gevolgd door een Ingrijpende kerk restauratie, zodat de kerk - wat betreft de gebouwen - werkelijk hele maal in het nieuw zit. De bouw van het verenigingslokaal - mede mogelijk geworden door financiële steun van het Rampenfonds - begon op 4 november 1957, de dag waarop de plaatselijke predikant, ds. Y. J. Tlemersma, voor het nieuwe complex de eerste steen legde. Nu het gebouw - naar een ontwerp van het architectenbureau Chr. de Geer - voltooid is, aarzelen wij niet het te rekenen tot het fraaiste wat na de stormramp van 1953 Schouwen-Duiveland op architectonisch gebied te zien heeft gekregen. Er spreekt degelijkheid uit het gebouw, maar tevens getuigt de afwerking van een verfijning en smaak, die de ontwerper sieren, maar tevens een compliment inhouden voor de hoofd aannemer de heer C. van 't Veer èn zijn onderaannemers. Men zal zich herinneren dat zich voorheen tussen kerk en straat een looppad bevond. Dit looppad ge voegd bij de grond, vrijgekomen door afbraak van de voormalige kos.terswoning, werd de voor het gebouw beschikbare oppervlakte. Daar bij toepassing van de traditio nele bouwvorm de kerk geen (eigen) toegang meer hebben zou, zat men aanvankelijk met een puzzel, die werd opgelost door de driecteur van de Centrale Dienst de heer A. J .Argelo, die de suggestie aan de hand deed een „tunnel" te creëren, die gemeenschappelijke overbouw- de toegang zou zijn - en is gewor den - voor verenigingsgebouw en kerk. Deze idee is door de architect overgenomen en we mogen wel zeg gen met bijzonder succes. De „corridor" De vierkante gevel, afgewerkt met Zweeds marmer, heeft een mo numentale buitendeur, die toegang geeft tot een klein portaal afgeslo ten met tochtdeuren. Daarna volgt de overbouwde'„corridor", waarop de deuren der respektievelijke ver trekken uitkomen. De betegelde vloer heeft even voorbij het mid den een enkeltredige verhoging (met drempelverlichting) en verder doorgaande stuit men op twee fraai afgewerkte deuren van moulman- teakhout, die toegang verschaffen tot het kerkgebouw. De inrichting parterre Parterre treft men o.m. een zaal aan voor plm. 70 personen, die door middel van harmonikadeuren in twee kleinere zalen van respektie- velijk 50 en 20 personen kan wor den verdeeld. In de kleinste zaal zijn kasten ingericht, voor de ver schillende kerkelijke verenigingen. Aansluitend is de kerkeraadskamer geprojecteerd - in grijs gemeubi leerd - met een afsluitend kasten- paneel van mahoniehout. Een vier tal toiletten en een koffiekeuken zijn aan de rechterzijde van de gang te vinden, terwijl een insprin gende hoek wordt benut voor gar derobe. De grote zaal Een met smeedijzer afgezette open trap (polyflor op de treden en leuning van afzelia-hout) verschaft toegang tot de bovenverdieping, waar de grote vergaderzaal is in gericht, die ruim 150 personen kan bevatten. Het is juist in deze zaal, dat de makers zich hebben uitge leefd in een harmonische indeling en stijlvolle afwerking. De zaal heeft een uitgesproken ruimtelijke werking, vooral door de toegepaste kleurencombinaties en de fraaie verlichting met goedgekozen lam pentypen. Een apart dienbuffet staat door middel van een lift in verbinding met de keuken op de benedenverdieping. De zaal bezit een toneel van drie bij acht meter, voorzien van twee inzinkbare bat terijen toneellampen. Het meubilair in licht eiken is aangepast aan dit up to date inte rieur. De vloer is belegd met dub bel linoleum, terwijl de zaal in een oogwenk kan worden verduisterd door middel van handle-bediening. Een kleedkamer en opbergruimte voltooien het geheel. Een pergola boven het dienbuffet zet nog een extra accent op het geheel. De kerk Het eigenlijke kerkgebouw onder ging reeds een ingrijpende restau ratie in 1948, maar vernieuwing was noodzakelijk als gevolg van de inundatieschade. Dé grote aanwinst voor het kerkgebouw zijn de zware gemakkelijk zittende banken, uit gevoerd in Frans eikenhout. Het interieur kreeg muren, afgewerkt met macenit en voorzien van eiken houten latwerk, dat een zeer fraai effekt geeft. Het doopvont werd hernieuwd en een onbekende schonk een zilveren doopschaal. Toen men dacht de vernieuwingen binnen de perken te kunnen hou den, volgde een tegenvaller. Het plafond bleek vermieterd, terwijl ook de verwarmingsinstallatie aan verbetering toe was. Op grond van deze bevindingen viel het zware besluit de kerk centraal te verwar men. De c.v. bestaat uit deels han dig weggewerkte radiatoren en een buizenstelsel voor voetverwarming. In een naast de kerk gelegen tuin kon een apart gebouwtje worden neergezet voor de centrale verwar ming. Een nieuw plafond werd in gebracht, waarvan het knappe stuc werk in het oog valt. Nieuwbouw en verbouwing wer den uitgevoerd door. de reeds ge noemde hoofdaannemer en de on deraannemers J. L. v. d. Houten (metselwerk), L. v. d. Vate (schil derwerk), D. Kouwenberg (loodgie- terswerk en sanitair), firma Steutel (elektriciteit) en G. Geluk (smids- werk). Zoals gemeld zullen vereni- gingsgebouw en kerk'maandag 1 december a.s. officieel in gebruik I worden genomen. EXPOSITIE IN SCHUTTERSZAAL TE ZIERIKZEE Loco-burgemeester opent onderwijstentoonstelling „De Scheepsbouw" Lokale sfeer bijzonder geëigend voor het doel ZIERIKZEE, 27-11. De onderwij zers van Schouwen-Duiveland wor den zacht - maar toch doelbewust - met de neus op de scheepsbouw gedrukt, een van de industrietak ken waarmede Nederland zich in de loop der eeuwen roem heeft ver_ gaard. In de Schutterszaal van het stadhuis heeft loco-burgemeester M. C. Verheijen - bij ontstentenis van burgemeester mr. Dijckmees- ter, vanmiddag de tentoonstelling „De Scheepsbouw" officieel ge opend, georganiseerd door de „Stichting Onderwijstentoonstellin gen". De opening werd bijgewoond door tientallen onderwijzers van het eiland, die zich bij de opening vol zogen met scheepsbouwkennis en straks die kennis zullen loslaten op hun pupillen, waarvan er - naar wordt verwacht - zeker 600 zullen komen. De heer Verheijen vond het pas send, dat juist hier de tentoonstel ling over scheepsbouw werd inge richt, want de historie van Zierik- zee is ten nauwste verbonden met de scheepvaart en de scheepsbouw en de bovenbouw van de Schutters zaal - een omgekeerd schip - is al bijzonder geëigend voor een der ge- Vergadering Plattelandsvrouwenbond te Brouwershaven Mevr. Groot-Aris hield lezing over „Kunst en religie" Echtpaar Boesman komt in januari De Bond van Plattelandsvrouwen afd. Brouwershaven hield onder presidentschap van mevr. Jansen- Glas een bijeenkomst in het jeugd- gebouw. In haar openingswoord deelde de presidente mede, dat de Kerstavond gevierd zal worden op 18 dec. a.s. en door de leden zelf verzorgd zal worden. In januari zullen de heer. en mevrouw Boes man voor de afdeling optreden. Om geen al te grote aanslag op de kas te moeten plegen zal zowel ieder lid als belangstellende entree moeten betalen. In mei vindt er nog een boekbespreking plaats. De naaicur sus is geëindigd; bij genoegzame deelname kan er een tweede cursus in het voorjaar volgen. Ook wil men op- Schouwen-Duiveland een tuincursus volgen, waarvoor men zich bij het bestuur kan opgeven. Het ligt. in de bedoeling met Sint Nicolaas of Kerstmis naar gerepa trieerde weeskinderen uit Indone sië een pakje te sturen. Tenslotte werd meegedeeld dat een dankbetuiging was ontvangen van mevr. Everwijn-v. d. Velde uit Nagele voor het ontvangen ge schenk bij haar vertrek uit deze gemeente. Vervolgens was het woord aan de spreekster op deze avond, mevr. Groot-Aris, die een lezing hield over „Kunst en religie". Als leid raad voor deze lezing was gebruikt het boek van prof. dr. G. v. d. Leeuw „Degen en Grenzen", de ver houding van religie en kunst. Daar het niet mogelijk bleek alle uitin gen van kunst in zo kort tijdsbestek te behandelen, bepaalde spreekster zich tot twee daarvan, te weten de dans (de beweging) en het woord. Gesteund door voorbeelden uit de geschiedenis zagen wij allereerst bij de primitieven de volkomen eenheid tussen kunst en religie; het gehele leven is doortrokken van het religieuze. Wanneer de mens echter door beschaving en ontwikkeling der kunst die oorspronkelijke een heid gaat verliezen treden er con flicten op, al vinden wij soms ook nu nog die eenheid terug. Gecon cludeerd werd, dat er samenhang tussen beiden moest zijn, daar zij beiden God dienen. Mevrouw Jansen-Glas dankte de spreekster voor haar boeiend be toog en sprak er haar vreugde over uit dat Brouwershaven een zo be gaafd spreekster als lid in haar af deling heeft. lijke expositie. Het is eveens gelet op de historie begrijpelijk dat Zee land in het algemeen en Zierikzee in het bijzonder meer dan normale' interesse hebben voor de scheep vaart en de scheepsbouw. Spr. deel de mede dat de schooljeugd deze' tentoonstelling zal kunnen bezoe ken en dat het bezichtigen - met toestemming van de inspekteur - mag worden ingepast in het les rooster. Tenslotte wees de loco burgemeester op de fraaie - in het stadhuis aanwezige - scheepsmodel.; len en wenste de organisatoren van de expositie alle succes toe. Vakbekwame mens De toespraak werd beantwoord door de heer H. Poolman van de Stichting Onderwijstentoonstellin gen, die uitvoerig de noodzaak schetste, dat ons land in de toe komst de beschikking krijgt over vakbekwame mensen. Nog een veel te groot percentage nuttig rende ment van de vaderlandse techni sche uitrusting gaat verloren, door dat het aan geschoolde mensen mangelt. Juist met het oog op de toenemende bevolkingsgroei schuilt hier een gevaar èn doel van de door de stichting te organiseren tentoonstellingen - waarvan de on derhavige er één is is de jeugd in contact te brengen met de mogelijk heden, die er in bepaalde beroepen liggen en zodoende haar kijk op de wereld en interessesfeer te ver groten. De expositie De expositie is zeer overzichte lijk van samenstelling. Zij begint met oude scheepsmodellen, toont het omvangrijke voorbereidende werk voordat een schip op stapel kan, de feitelijke bouw, de tewater lating ed. De expositie bevat en kele juwelen van scheepsbouwhout- en staalconstructies, een kompas, een dwarsdoorsnede van 'n schoor, steen, een schroefmodel en verdere attributen, die ter zake interessant zijn. De jaarlijkse prijs „Atomen voor de vrede' is ditmaal toegekend aan de uit Hongarije afkomstige schei kundige prof. George de Hevesy, die sinds de tweede wereldoorlog in Denemarken en Zweden heeft gewoond. Met algemene stemmen werd hij uit 111 kandidaten uit ne gentien landen gekozen. De Oostduitse radio heeft be kend gemaakt dat de Sowjet-Russi- sche minister van buitenlandse za- wen, Andrei Gromyko, te oost-Ber- lijn besprekingen heeft gevoerd met Otto Grotewohl, de premier van oost-Duitsland. De Sowjet-Unie heeft het maan dag Ingediende westelijke voorstel tot inspectie door middel van lan- ge-afstandsvliegtuigen ter voorko ming van een verrassingsaanval verworpen, aldus is van Russische zijde te Genève vernomen. ZIERIKZEE Ledenvergadering C.B.T.B. Schouwen-Duiveland te Zierikzee Voor laudbouwprodukten wordt in Nederland te weinig reklame gemaakt Datum dankdagen in het geding Onder voorzitterschap van de heer J. A. van der Bijl werd in het „Huis van Nassau" een ledenver gadering gehouden van de afd. Schouwen-Duiveland van de C.B.- TB. Na opening der vergadering op de gebruikelijke wijze, wijdde de voorzitter gevoelvolle woorden in verband met het overlijden van de vroegere secretaris-penningmeester wijlen de heer A. Ph. van de Vate en werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen. De vervulling van deze bestuursfunctie is geschied door benoeming van de heer J. C. van Beveren. Vervolgens acht spre ker het van belang dat de boeren en tuinders zich verdiepen in de organisatie en wijst er o.a. op dat er z.i. voor de landbouwprodukten te weinig reclame wordt gemaakt. De tuinbouw is de landbouw daar in reeds vooruit. Vóór alles dienen wij echter in en bij de uitoefening van het bedrijf te zien de Hand van de Schepper van alle dingen. Bij de behandeling van het punt mededelingen sprak devoorzitter er zijn leedwezen over uit dat door de verschillende kerkeraden op Schouwen-Duiveland niet gelijklui dend is gereageerd op het verzoek van de C.B.T B. om de dankdag te verplaatsen van de eerste naar de laatste woensdag in de maand no vember. Spreker is van mening dat het noodzakelijk is dat de kerkera den hierover tot een oplossing ko men. Kadercursus te Zierikzee Aan de hand van de ingekomen stukken werd gesproken over de organisatie van een kadercursus te Ingezonden mededeling NEVEDA wo! n klasse apart! Voor 2 Nevöda wikkels leukè borduurkaartjes' Neveda, Rokin 118, Amsterdam Vliegtuig met A-wapen in brand LAKE CHARLES, Louisiana, 26-11. Op de luchtmachtbasis Chennault in Louisiana is een B-47 bommen werper met een kernwapen aan 'boord in brand geraakt. Volgens een ooggetuige was er een „grote vuurbal" zichtbaar. Op dit vlieg veld zijn de bommenwerpers van het strategische luchtcommando ge stationeerd. Zij staan daar steeds gereed om binnen het kwartier, voorzien van kernwapens, te kun nen opstijgen. Het vliegveld werd dadelijk af gezet. De normale toestand werd hersteld toen men het vuur mees ter was. De luchtmacht heeft meegedeeld dat er geen gevaar voor een kern explosie heeft bestaan. Arts P. W. J. Vogelaar blijft te Zierikzee (Ingezonden) Door een of andere onverklaar bare oorzaak gaat in de kring van mijn patiënten en daar buiten het gerucht, als zou het mijn voorne men zijn Zierikzee te verlaten. Met dank aan de redaktie voor de toe gestane ruimte, komt het mij nuttig voor op deze plaats te verklaren dat genoemde geruchten van elke grond ontbloot zijn. Zierikzee. P. W. J. VOGELAAR Zierikzee, uitgaande van de Zeeuw se C.B.T.B. en de C.J.B.T B. Op de ze cursus zullen verschillende on derwerpen worden behandeld over grondbeginselen van de economie; de financiering van land- en tuin bouwbedrijven door de boerenleen banken, vergadertechniek, enz. Als nog zal getracht worden de orga nisatie van de cursus in Zierikzee te doen slagen. Uitvoerige aan dacht aan de landbouwproblema tiek werd gewijd in een causerie, die werd uitgesproken door de se cretaris van de Zeeuwse C.B.T B., de heer S. Baar. Op enkele punten uit diens toespraak komen wij nog nader terug. Op deze vergadering werden de jaarstukken van de afdeling Schou wen-Duiveland van de C.B.T.B. en van de Coöp. Aankoopvereniging „Schouwen-Duiveland" van de C.- B T.B. over 1957 behandeld en vastgesteld. De afdeling C.B.T.B. „Schouwen-Duiveland" kan terug zien op een geslaagde vergadering. ZIERIKZEE Zangavond Bijbelkiosvereniging Morgen (vrijdag)avond organi seert cie BijDeuuosicvereniging een zangavond in ae uroie kenc aihier. jvieaewerking wordt veneend dooi de bekende zanger van het christe lijk lied Kees neenink, die vooral ooor zijn veelvuldig optreden voor de N.c.K.V. bekendheid heeft ge kregen. Bovendien zal het ned. her vormd kerkkoor o.l.v. de heer Fen- nema zich laten horen, terwijl het orgel zaï worden bespeeld door ds. C. Bezemer. Op deze bijeenkomst zal het woord worden gevoerd door de predikanten M. van der Klis en F. J. Tiemersma. RENESSE Toneelavond Cull. Vereniging Voor de Culturele Vereniging zal zaterdag in het Dorpshuis door de plaatselijke toneelvereniging een opvoering worden gegeven van het Diyspel in vier bedrijven „De privé verpleegster" van A. den Hertog. De amateur-tonelisten hebben on der supervisie van de heer J. Le- maire Jr. al hun krachten voor dit stuk ingezet, zodat een mooie to neelavond tegemoet kan worden gezien, waarvan velen zullen genie ten. ZONNEMAIRE Woensdag 26 nov. jl. behaalde onze dorpsgenote mej. Janny van JNieuwennuijze te Den Haag op het Kon. Conservatorium voor muziek haar einddiploma met onderschei ding als klarinettiste. Zij is sinds drie maanden verbonden aan het Rotterdams Kamerorkest o.l.v. P. Ketting. DREISCHOR Voor de betrekking van tij delijk waterbouwkundig ambtenaar voor de polder Dreischor, Zonne- maire en Bommenede, hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. OOSTERLAND De vorige week gehouden oogstcollecte in de Ned. Herv. kerk alhier heeft de som van f 887,14 opgebracht. jSÜDe kinderpostzegels Door activiteit van de leerlingen der hoogste klassen der openbare lagere school werd door de verkoop van kinderkaarten en kinderpost zegels de mooie som van f 248 bij eengebracht. &Wordt hoofdonderwijzers- woning verhuurd? Naar wij vernemen heeft men van de Dienst der Deltawerken po gingen in het werk gesteld om de hoofdonderwijzerswoning in deze gemeente te huren, teneinde daar een functionaris van genoemde dienst tijdelijk in te laten wonen. In verband met het feit, dat de nieuwe hoofdonderwijzer, de heer Knuijt ongehuwd is, en in pension alhier, staat de genoemde woning leeg. Men zal bij eventuele door gang van het huurplan echter een voorwaarde stellen, dat in geval van een gehuwde onderwijzer, de woning onmiddellijk ontruimd zal moeten worden. SIRJANSLAND De culturele vereniging De bekende voordrachlskunste- nares Aafje Top *te Amsterdam houdt ook voor de Culturele Ver eniging hier ter plaatse haar voor dracht: „De liefde van de 7 pop pen". De bijeenkomst vindt plaats in het verenigingsgebouw op zater dagavond a^. Het belooft weer een goede avond te worden, zodat be langstelling van de zijde der leden op prijs wordt gesteld. LAATSTE NIEUWS Sowjet-voorstel: West-Berlijn vrije stad MOSKOU, 27-11. De Sowjet- Unie heeft de Westelijke Mogend heden donderdag voorgesteld van west-Bcrlyn een vrye stad te ma ken met een eigen regering, aldus heeft het Russische persbureau, Tass gemeld. Volgens het westduitse persbu reau DPA wordt in de Russische nota voorgesteld in de komende zes maanden onderhandelingen met de westelijke mogendheden te voeren over de status van Berlijn. Indien er geen resultaten worden bereikt, zal de Sowjct-regering di recte onderhandelingen met de oostduitse regering beginnen. Verwachting tot vrijdagavond: KOUDER Zwaarbewolkt met plaatselijk mist en hier en daar wat motregen, maar ook enkele verspreide opkla ringen; zwakke tot matige ooste lijke wind; lagefe temperaturen. 28 nov. Zon op 8.20, onder 16.35. Maan op 18.40, onder 9.45. Laatste kwartier: 4 dec. te 2.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 28 nov. 4.19 v.m. 16.29 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 nov. 3.51 v.m. 16.02 n.m. Springtij: 28 nov, HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-11. Het hogedruk- gebied dat zich gisteren boven Scandinavië en Finland begon te ontwikkelen, nam in de afgelopen nacht belangrijk in betekenis toe. Maar het verplaatst zich bovendien vrij snel naar het zuiden. Het cen trum trok vanmorgen over de west- Russische randstaten. De koude golf over Rusla,nd breidde zich snel naar het zuiden uit. De laagste tem_ peraturen bleven echter in noord- Rusland voorkomen, waar het om streeks 30 graden vroor. In noord- Scandinavië vroor het plaatselijk 25 graden. In Moskou daalde de temperatuur tot -5 graden onder nul. De koude lucht bereikte van morgen de lijn Warschau-Stock- holm. Zij breidt zich echter voor namelijk in zuidelijke richting uit. Het koudegebied werd in noord- Scandinavië alweer aangetast door een van IJsland komende depressie die naar Finland trekt. Het hoge- drukgebied boven de Noordzee nam intussen ook weer in beteke nis toe, het vormt nu een uitloper van het west-Russische maximum. In ons land drong tijdelijk zachte en vochtige lucht binnen. Deze zal de komende 24 uur weer worden ver vangen door koudere lucht uit Duitsland, er zullen nog niet veel opklaringen voorkomen, zodat de temperatuur vrijwel nergens bene den het vriespunt zal dalen. De linkerfoto van deze combinatie toont op de achtergrond Collin Mu- die en Timothy Eiloart en op de voorgrond Ro semary Mudie, de vrouw van Collin, en Arnold Eiloart, de vader van Ti mothy, vrolijk wuivend by hun vertrek per bal lon uit Cardington in het Engelse graafschap Bed fordshire. De ballón- vaarders maakten deze vaart als voorbereiding voor de overtocht van de Atlantische oceaan, wel ke zij volgende maand vanaf de Canarische eilanden willen trachten te maken. Voor de tocht is een wonderlijk lucht vaartuig vervaardigd dat is opgehangen aan een enorme nylon ballon, „De kleine wereld" ge naamd. - De rechtcr- foto toont het vertrek van deze ballon voor de proefvaart.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2