ZIBMKZEESCHEÉINIEIIWSBODE Eventueel contact van het westen met Oost-Duitsers te Berlijn DE ZIERIKZEESCHE COURANT t f I y No. 18471 Ufte jaargang T DONDKttDAG 27 NOVEMBER 195» No. 18471 Ufte jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIESi Priji per 3 maanden bl) vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Loise nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- ppr stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janncwekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 LATE ERKENNING VAN REGERING Partikuliere woningbouw moet voorrang hebben boven overheidsbouw Oplossing van het huurvraagstuk eerst nodig UTRECHT, 27-11. Op het congres van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers dat vandaag in Utrecht is gehouden, heeft de voor zitter van deze bond, de heer D. J. Beuker, opnieuw de aandacht Van de overheid gevraagd voor de be tekenis van de partikuliere woning bouw in het kader van een gezonde volkshuisvesting. Spreker herinnerde er aan, dat kortelings bij de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid voor de eerste maal na de oorlog door de minister van Volks huisvesting duidelijk is gesteld, dat de partikuliere woningbouw voorrang dient te hebben boven de overheidswoningbouw en dat daar bij aan het partikulier initiatief geen belemmeringen In de weg moeten worden gelegd. De bouwondernemers zijn ver heugd over deze zienswijze van de minister, maar, zo zei de heer Beuker, zij wagen zich toch af waarom na dertien Jaar schade en schande op het gebied van de wo ningbouw, dit eerst thans zo ge steld wordt. Een ernstige fout De heer Beuker acht voor een gezond volkshuisvestingbeleid al lereerst het oplossen van het huur- vraagstuk noodzakelijk. Hij achtte een van de meest ernstige fouten die na de oorlog door de regering zijn gemaakt^-het niet op geleide lijke wijze optrekken van de huren van de bestaande woningen, tot deze in redelijke verhouding ko men te staan tot de huren van de nieuwbouw. Hiermede werd de wo rn ingboxrw - aldus de heel" Beuker - tot meer dan tijdelijke financiële zorg van de overheid. De tot nu toe plaats gehad hebbende huur- Japanse kroonprins verloofd TOKIO. 27-11. De Japanse keizer lijke raad heeft donderdag de ver loving van de 25-jarige kroonprins Akihito met een niet adellijk meis je, de 24-jarige Mitsjiko Sjoda, of ficieel goedgekeurd. Keizer Hiro- hito had reeds zijn goedkeuring aan de verloving gehecht. Mitsjiko is de dochter van een directeur van een meelconcern. Geen A-wapens voor Zweden STOCKHOLM, 26-11. De Zweed- se regering heeft geweigerd 2 800.000 kronen beschikbaar te "stellen voor een onderzoek inzake een eventuele uitrusting van de Zweedse strijd krachten met tactische atoomwa pens. Dit heeft de minister van de_ tensie, Sven Andersson, woensdag in antwoord op een vraag van so cialistische zijde in het parlement meegedeeld. Hij voegde hier echter aan toe, dat de regering niet In be ginsel tegen atoombewapening was gekant, maar dat zij er de voor keur aan gaf voorlopig de kwestie te laten rusten. verhogingen hebben, volgens hem, geen andere betekenis dan dat zij achter de feiten van kostenverho gingen aanlopen. De gehele huurpolltiek, zo zei de heer Beuker, heeft er voorts toe geleid dat ons volk in het algemeen aan een te lage huur is gewend geraakt. Daardoor zijn de beste dingen eerst secundair gericht op het betalen van een redelijke huur en primair op andere, niet direct noodzakelijke consumptiemogelijk heden. De heer Beuker acht het nood zakelijk, dat de regering op dit punt eindelijk eens een v^ste koers gaat volgen. •gering i v^ste De (politiek^! ronde van Frankrijk PARIJS, 26-11. Zondag\apstaan de, bij de tweede ronde yaa de ver_ kiezingen voor de Fra^geZNationale Vergadering, moet beslist worden ovér nog 426 zetels voor het moe derland. Voor de tweede ronde staan 1500 kandidateii, tegen 2800 bij de eerste ronde vorige zondag, loen er 435 niet aan het vereiste minimum van vijf procent toekwa men en daardoor hun waarborg som van ongeveer duizend gulden aan .de staat verspeelden. In de eerste rónde viel ïe beslissing voor 39 zetels voor het moederland. Zware straf voor Schneider BONN, 26-11: De openbare aap- klager bil de.rechtbank van "Bonn *heeft woensdag vier-en-een-half jaar gevangenisstraf geëist, voor het voormalige hoofd van de psy chologische dienst van het West- duitse leger, Robert Schneider. De aanklager zei deze zware straf te eisen, omdat Schneider, die hij een gewoontemisdadiger noemde, eindelijk eens gewaarschuwd moet worden. Gesprek Adenauer- De Gaulle BAD KREUZNACH, 26-11. Ge- neraal De Gaulle en bondskanse lier Adenauer, die woensdag te Bad Kreuznach een bespreking hebben gehad, hebben een plan bekendge maakt om de impasse over de Eu ropese vrijhandelszone te verbre ken. Zij zeggen in een communiqué, dat zij een multilaterale associatie 'aanbevelen tussen de zes van de Gemeenschappelijke markt en de elf van de O.E.E.S. Er Is ook over Berlijn gesproken. Beiden achten het van belang, dat de tegenwoordige vierledige status van die stad gehandhaafd blijft De wereldkoopvaardijvloot was einde juni jl. gegroeid tot de re- cordomvang van 118.034.000 ton, zo blijkt uit de statistieken van Lloyd's Register of Shipping. De wereld- vloot nam ln de periode van 1 juli 1957 tot 30 juli 1958 met 7.778.000 ton toe. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's AARDENBURG. De honderdjari ge A. Rodts uit Eede in Zeeuwsch Vlaanderen is dinsdagnacht over leden. Sinds het overlijden van opa Kip uit Dreischor, enkele dagen geleden, was hij de oudste inwoner van Zeeland. Ruim een maand ge leden bezocht hij nog in goede ge zondheid de wereldtentoonstelling te Brussel, kort voor de sluiting. Ongeveer een week geleden werd de honderdjarige verkouden en voelde hij zijn krachten verminde ren. VERKLARING VAN DULLES „Bonn*' spreekt zijn verbazing uit WASHINGTON, 20-11. De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, beeft verklaard dat b(J een eventuele overdracht van de controleposten op de toegangs wegen tot Berlin aan de Oostduit sers, het Westen zioh eventueel al leen met deze Oostduitsers zal In laten als „agenten" van de Russen. Dit zal echter nooit betekenen, dat het Westen aanvaardt, dat het Oost- du itso regime de Russische verant woordelijkheden en verplichtingen van het verdrag van Potsdam heeft overgenomen, zo verklaarde hfj woensdag op zijn persconferentie in Washington. Frankrijk, Engeland en Amerika zijn dit met west-Duitsland over eengekomen, Het contact met de Oostduitsers onder deze voorwaar den zou overigens nog van de om standigheden van het ogenblik af hangen. De kwestie waar het om gaat is volgens Dulles, of de Sowjet-Unie eigenmachtig haar verantwoorde lijkheden aan oost-Duitsland kan overdoen. Amerika is niet van plan zijn rechten op toegang door de lucht, over de weg, per spoor en vla de kanalen tot Berlijn op te geven, zo voegde Dulles hieraan toe, HU ver meed evenwel een direct antwoord te geven op de vraag of het Westen geweld zal gebruiken om zUn recht door te drijven als oost-Duitsland de toegangen tot west-Berlijn zou afsluiten. Het Westen heeft geen enkele van ziin rechten afgeschre ven, zei Dulles, doch de kwestie van het gebruik van geweld is een academische, want noch Chroesj- tsjef, noch iemand anders heeft ge suggereerd dat het Oosten de toe- gang tot BerlUn voor het Westen wil afsluiten. Bonn: „niets bekend" Een Wostdultse regeringswoord voerder verklaarde woensdagavond naar aanleiding van Dulles' ver klaringen, dat in Bonn „niets be kend is over een overeenkomst", dat de westelUke mogendheden wellicht met Oostduitsc functiona rissen contact zullen hebben, doch alleen als „agenten" van de Russen op de controleposten bU Berlijn. LANDELIJKE PLUIM VEETEN TO ON STELLING Nederland grootste eierexporteur ter wereld BARNEVELD, 26-11. Om zeven uur vanavond heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, dr. ir. A. Vondeling, in Barneveld de landelijke pluim veetentoonstelling geopend. Het verheugde de minister, op nieuw kennis te maken met Barne veld als pluimveecentrum. Hij ge loofde echter moeilijk een bijdrage te kunnen leveren in de doelstel ling van de expositie: Bainsveld als pluimvee, en eierencentrum landelijke bekendheid te geven, omdat die bekendheid sinds lang bestaat. In zijn toespraak wees de minis ter op de grote betekenis van de pluimveehouderij voor ons land. In 1906 behoorde Nederland tot de importeurs van eieren. Thans zijn wij de grootste exporteur van eieren ter wereld. Ongeveer zestig procent van onze nationale eler- produktie wordt geëxporteerd. In 1957 beliep dit een bedrag van 520 Sahara-gas voor west-Europa? LONDEN, 26-11. De Engelse re gering zal deelnemen aan bespre kingen binnen de organisatie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S.) over eventueel ver voer van aardgas uit de Sahara naar west Europa, zo deelde Orms- by Gore in antwoord op een vraag van een labourlid in het Lagerhuis mede. De labourafgevaardlgde had er op gewezen, dat dit gas in En geland tegen een lagere prijs gele verd zou kunnen worden dan de kostprijs van Engels gas. miljoen gulden, aldus de minister, die er op liet volgen, dat dit bedrag in 1958 nog wel met tien miljoen zal worden overschreden. Een van de moeilijkste op gaven in deze wereld is een vrouw er van te overtuigen dat ook een koopje geld kost. Uniek schillenboer-jubileum OUDERKERK a.d. AMSTEL. Op dinsdag 2 dec viert de thans 63- jarige Adrianus van Eijk in Ouder kerk a.d. Amstel, een jubileum: hij heeft dan 40 jaar lang in Amster dam-oost, met name in de Tugela- weg en Retiefstraat, bij de bewo ners de schillen vergaard. Als bij zonderheid kan worden vermeld, dat deze schilleman niet één dag heeft verzuimd. Hij overleefde vier paarden, waarmee hij volgens nauwgezette berekening ln totaal 275.000 km. (dat Is bijna 8 maal de omtrek van de evenaar) langs de Amstelboorden heeft afgelegd, zon der daarbij ooit een ongeluk te ver oorzaken. In de genoemde wijk is een co mité gevormd, dat de jubilerende schillenboer dinsdagavond 2 de cember in het speeltuingebouw In Amsterdam-oost ln de bloemetjes zal zetten. De Sowjet-Russische premieren partijleider Chroesjtsjef heeft ln een brief aan de Britse predikant R. Waters, leider van een Londen- se groep, die een campagne voert om tot afschaffing van kernwapens te komen, verklaard dat hij het Brits-Amerikaanse voorstel, om de proefnemingen met kernwapens voor een jaar te schorsen, verwerpt Koningin Juliana bezocht grotten van Han 's-GRAVENHAGE, 26-U. Konin- gin Juliana heeft tijdens de jacht partij van de Belgische koninklijke familie, die maandag jl. in de bos sen rondom Bastogne gehouden is. in gezelschap van koning Boude- wijn een bezoek gebracht aan de grotten van Han. De koninklijke gasten werden verwelkomd en rond geleid door de directeuren de heer J de Montpellier en baron de Pier pont. Het gezelschap verbleef.ge ruime tijd in de gangen en zalen met hun befaamde druipsteenfor maties. Geen salarisverhoging voor kleuterleidsters '8-GRAVENHAGE, 26-11. Minis- ter Ca ls acht het, mede om geen onvervulbare verwachtingen te wekken, weinig zinvol om'thans het overleg over de kwestie van de salarissen van kleuterleidsters te heropenen en een verbeterde sala risregeling voor kleuterleidsters voor te bereiden. Hij antwoordt dit op vragen van het Tweede Kamer lid mevrouw Tellegen-Veldstra over de sularisregeling van kleuterleid sters. Inderdaad, deèlt hij mede, is de ze kwestie op dq agenda geplaatst door de A.N.O.F.-organisaties in het georganiseerd overleg. Doch de kwestie is eerst na besprekin gen van de agenda afgevoerd, cn niet omdat men van de zijde van de regering niet bereid was over deze materie te spreken. Kerstzegels voor tuber culosebestrijding 's-GRAVENHAGE, 26-11. De Kon. Ned. Vereniging tot bestrijding der tuberculose, het overkoepelend li chaam van alle op dit terrein werkzame verenigingen, geeft ook dit jaar een Kerstzegel uit. De ver koop van de zegels is opgedragen aan de Vereniging tot behartiging van de belangen van de tubercu losepatiënten. De prijs van de ze gels is 5 cent per stuk en ze zijn verkrijgbaar in boekjes van 100 stuks. STAD EN PROVINCIE BRUINISSE Brandsireneging Vlam sloeg in flessen bij het lassen Toen woensdagavond omstreeks half negen drie werklieden werk zaam bij het aannemersbedrijf R. Boltje en Zonen aan het lassen wa ren aan een bulldozer, waarbij een gasfles en een zuurstoffles werden gebruikt, 6choot op een gegeven ogenblik de vlam terug door de slang in de flessen. In de geïmpro viseerde smederij, een voormalig oesterpakhuis, vroeger toebehorend aan de firma Jumelet-Vijverberg, stond in een ogenblik tijds een ver stikkende rook, maar de aanwezige mannen hadden de tegenwoordig heid van geest de gloeiende flessen onder het zand te gooien, dat bij de Deltawerken natuurlijk volop aan wezig is De hulp van de brand weer, die bijzonder vlug ter plaatse was, kon zich beperken tot het rookvrij maken van de loods cn bet verder onder het zand gooien van de flessen, alsmede het in veilig heid brengen van andere in de na bijheid liggende flessen. Op het geloei van de brandsirene was buitengewoon veel publiek naar buiten gekomen, dat door de politie op een afstand moest wor den gehouden vanwege het gevaar. Want waren do flessen uit elkaar gesprongen - er lagen er verschil lende ln voorraad - dan was een ramp waarschijnlijk het gevolg ge weest. Aardappelen voor Kinderzorg Voor de Stichting Kinderzorg te Middelburg werden, door bemidde ling van de diakenen der Ned. Her vormde gemeente bij de landbou wers 25 hl aardappelen opgehaald, die deze op aanvraag, gratis had den beschikbaar gesteld. De heer Joh. van der Velde, kappersbediende, werkzaam bij kapsalon W. Kik te Bruinisse, be haalde op het te Utrecht gehouden vakexamen herenkappersvak het „mcester-diploma".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1