Russische nota over Berlijn wordt nog deze week overhandigd Met voortvarendheid wordt gewerkt aan Europees waarschuwings-radarnet DINSDAG 25 NOVEMBER 1958 Ju No. 18170 If5e Jaargang MIKZEESCHEWNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: %A/aad.U REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: AARIN OrwtNOMEN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, Ofc 7 I F R I ïy 7F E SdH E COUhANI na 1800 uur ,e'* 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. 1797 1889 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Ulbricht: „Wij willen normale betrekkingen met het westen" De Oostduitse communistische partijleider, Ulbricht, verklaarde maandag tegenover een verslagge ver van de Londense Daily Mail, dat h(j dacht hem te kunnen ver zekeren dat de Russische nota over Berlijn nog deze weck overhan digd zal worden. Volgens Ulbricht is west-Duitsland „met zijn hoofd stad Berlijn" een soevereine staat waarin niet langer een bezettende macht of bezettingsrechten be staan". Ulbricht zei: „Als ik naar Lon den wil reizen moet ik daarvoor toestemming hebben van de Britse regering hebben en als de heren naar Berlijn willen moeten ze toe stemming van de Oostduitse rege ring hebben. Zo staan de zaken". Men vroeg Ulbricht of er rede nen bestaan voor de bange voor gevoelens van het westen, dat oost-Duitsland de Russische rege ring wel eens zou kunnen overha len om de tegenstellingen in Ber lijn te verscherpen teneinde het de westelijke mogendheden duidelijk te maken dat hun aanwezigheid in Berlijn niet langer gewenst is. Ul bricht antwoordde hierop: het is algemeen bekend dat het grootste deel van ons volk geïrriteerd is door de aanwezigheid van de wes telijke mogendheden in Berlijn. Hij noemde het een abnormale toe stand, dat er op het ogenblik meer dan 50 spionagecentra, gefinan cierd en geëxploiteerd door het buitenland, voor west-Berlijn wer ken en zich richten tegen de vre desbelangen van het Britse en Oostduitse volk. Op de vraag naar de gegrond heid van de vrees, voor een Rus sische en Oostduitse blokkade van westberlijn, antwoordde Ulbricht, dat het hier weer gaat om een van die griezelverhalen die een onder deel vormen van de koude oorlog. Ik heb al gezegd dat wij normale betrekkingen met het westen wil len aanknopen. Onze politiek om Brusselse staking geëindigd BRUSSEL, 24-11. De onderhan delingen ter beëindiging van de gas- en elektriciteitsstaking in België hebben tot een akkoord ge leid. Het werk zal dinsdag worden hervat. Bepaalde loonschalen zul len worden gewijzigd. De arbeiders die in deze verbetering niet delen, krijgen een premie. Over 1958 zal een produktiepremie van 2000 frank worden verstrekt. De regering heeft de partijen in het geschil verzocht overeenkom sten te sluiten, die aan de arbei ders een billijk aandeel in de winst hunner ondernemingen verzeke ren. Koningin cn prins in België CHIERGNON (België), 24-11. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben vanmorgen deel genomen aan een koninklijke jacht partij die op het Belgische konink lijke domein te Chiergnon was ge organiseerd. Na een lunch in het jachtpavil- joen hebben de Nederlandse ko ninklijke bezoekers deelgenomen aan de namiddag-klopjachten, die tegen de avond werden beëindigd. De Koningin en de Prins zullen vanavond van de militaire vlieg basis te Florenne naar Nederland vertrekken. Nog geen agenda te Genève GENEVE, 24-11. Westelijke afge- vaardigden op de confèrentie te Genève over het verhinderen van een verrassingsaanval hebben maandagochtend voorstellen inge diend voor een waarnemingsstelsel met behulp van lange-afstands- vliegtuigen. In conferentiekringen werd ver bomen, dat er nog steeds geen voortgang is gemaakt bij het op stellen van een agenda. Het' hoofd van de Russische af vaardiging, Koeznetsof, heeft maandag de eis herhaald, dat het vliegen van vliegtuigen met kern wapens aan* boord boven andere landen en open zee verboden wordt, zo werd in conferentiekringen ver nomen. Berlijn tot een vredesstad te ma ken zal voor geen enkele Berlijner nadelig zijn, aldus Ulbricht. De oostduitse communistenleider was voorts van oordeel dat de te rugtrekking van de buitenlandse troepen uit Duitsland een flinke stap betekent in de richting van een ontspanning, die ongetwijfeld gevolgd zal worden door andere stappen. Neutralisering van Ber lijn is mogelijk na deze terugtrek king en deze neutralisering zal op haar beurt weer een vredesver drag bevorderen, aldus Ulbricht. De Amerikaanse vice-president, Richard Nixon, heeft dinsdag op een hem aangeboden lunch in Londen gezegd, dat de Ameri kaanse regering onomwonden heeft bltfk gegeven van haar vaste wil om in Berlijn te blijven totdat er een oplossing voor de Duitse kwestie is gevonden, die voor het Duitse volk aanvaardbaar is. Ik ben er voorts van overtuigd dat de Britse en Amerikaanse re gering gezamenlijk deze politiek zullen voortzetten, aldus Nixon. Franse verkiezingen RIJZENDE STER DER GAULLISTEN Zondag a.s. tweede verkiezingsronde PARIJS, 24-11. De krachtige stroming voor generaal de Gaulle, die b(j de zondag j.I. gehouden eerste ronde der Franse verkie zingen aan de dag is getreden, zal zich, volgens politieke waarne mers, bij de tweede ronde, op zon dag a.s., nog sterker doen gevoe len. Bij deze eerste stemming ver keerden vele kiezers nog in het on zekere over de wijze, waarop zij het best uiting konden geven aan hun wens, om de Franse premier zoveel mogelijk te steunen. Doch nu hebben zij gezien, dat de kan didaten van de „Unie voor de nieuwe republiek", een Gaullistisch gezinde partij, onder leiding van de minister van voorlichting, Ja- ques-Soustelle, er goed voor staan In het gehele land verenigden zij vrijwel evenveel stemmen op zich als de communisten. De officiële en niet- officiële kandidaten der conservatieven kregen tezamen slechts weinig stemmen meer dan die der Unie voor de nieuwe repu bliek. Men verwacht nu, dat de Unie voor de nieuwe republiek zondag a.s. nog meer stemmen zal krijgen. In vele kiesdistricten leiden haar kandidaten en een bepaald aantal kiezers, dat zondag jl. nog op een kandidaat van een der oude par tijen stemde, zal ongetwijfeld ver wachten, dat deze kandidaat zich ten bate van een Uniekandidaat zal terugtrekken - of hij zal zonder meer op laatstgenoemde stemmen. APELDOORN. Op de Arnhemse- weg nabij „Klein Groenendaal" is de bejaarde voetganger H. J Met horst toen hij plotseling de weg overstak, door een auto gegrepen en gedood. De heer M. stak dage-' lijks op dit punt de weg over om herten te voeren. 's-GRAVENHAGE. Het beroeps personeelstekort bij de marine be droeg op 1 oktober 1958: 1.741. Be nodigd waren 16.900 man en aan wezig waren 15.159. Bij de vloot waren er 33 officieren en 1.081 manschappen minder dan benodigd en 134 onderofficieren en korpo raals meer dan benodigd. Aan boord van Hr. Ms. „Luymes" zijn de 37 verstekelingen, die het grootste gedeelte van de reis naar Indonesië hebben gemaakt met de „Johan van Oldenbarneveldt'aangekomen in Merauke op Nederlands Nieuw Guinea. - De bovenste foto laat zien hoe de 37 bij het verlaten van de Luymeswerden begroet door Ambonese leiders in Merauke. - De onderste foto toont de registratie door de heer van der Meulen, ambtenaar van de Dienst voor Sociale Zaken in Hollandia, die met zijn assistent een week in Merauke verbleef, ter verzorging van de 37. Minister Staf in memorie van antwoord Nederlandse divisies berekend voor hun (eventuele) taken Minister Staf deelt in zijn Memo rie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de oorlogsbegroting 1959 mede, dat aan het gereed komen van het in Europa in op bouw zijnde vroegtijdige waarschu- wingsradarnet, met grote voortva rendheid wordt gewerkt. Voor Ne derland zullen in de komende jaren enige radars worden geïnstalleerd, die volgens de modernste elektro nische opvattingen worden ge bouwd. Verwacht mag worden dat met de gezamenlijke vliegeropleidingen in de Belgische Congo eind 1960 kan worden aangevangen. In het algemeen is het aantal vliegongevallen procentsgewijs de laatste jaren steeds verminderd. Alleen de lichte ongevallen zijn dit jaar enigszins toegenomen, vooral door het in gebruik komen van de Hunter als nieuw type vliegtuig. Het legerplan 1960, zo deelt mi nister Staf mee in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Ka mer, houdt een compromis in tus sen hetgeen door de NAVO, in het bijzonder de geallieerde opperbe velhebber in Europa, wordt ver langd en hetgeen Nederland finan cieel kan realiseren. Saceur heeft er mee ingestemd, dat tegenover de vorming van een tweede parate divisie, een der mobilisabele divi sies niet meer volledig zal worden uitgebouwd. Eén van de overwe gingen is daarbij geweest, dat de atoomoorlogvoering onderdeelsver vanging noodzakelijk zal maken, hetgeen slechts uit de reserve-divi sies kan geschieden. De hervorming van de divisie organisatie heeft ertoe geleid, dat de Nederlandse divisfes qua orga nisatie en gevechtsleiding beter dan tevoren voor hun eventueel toe komstige taken zullen zijn bere kend; met de bestaande voertuigen is reeds een grote beweeglijkheid bereikt. In de thans in gang zijnde eerste fase van de reorganisatie, is uiteraard nog geen rekening ge houden met aanschaffing van nieuw materiaal. Tot dusverre zijn ook in de legers der bondgenoten nog geen moderne terreinvoertuigen inge voerd. In Westeuropees verband is in tussen wel overeenstemming be reikt over de eisen welke aan der gelijke voertuigen dienen te wor den gesteld. Nederland heeft bij het overleg terzake een actief aandeel genomen, en onlangs heeft een Ne derlands prototype-terreinvoertuig sterk de aandacht getrokken. Het jaarlijks beschikbare contin gent dienstplichtigen, gepaard aan de huidige duur van de eerste oefe ning, maakt het onmogelijk de beide parate divisies geheel volle dig aanwezig te doen zijn. Aange nomen kan worden dat de ontbre kende mobilisabele onderdelen niet een zodanige vermindering van de gevechtskracht dezer divisies bete kenen, dat zij gedurende de eerste oorlogsdagen hun taak niet zouden kunnen vervullen. Regering vreest verwikkelingen uit boycot „goedkope vlaggen" Ongewenste toestanden op andere terreinen mogelijk 's-GRAVENHAGE, 25-11. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Roolvink in verband met de afgekondigde boycot tegen de r'eders van schepen, varende onder een zg. goedkope vlag, heeft de heer van Aartsen, minister van Verkeer en Waterstaat geantwoord dat het waarschijnlijk te achten is, dat, indien de met ingang van 1 de cember a.s. aangekondigde boycot tegen de reders van schepen, va rende onder een zg. goedkope vlag, doorgang vindt, Nederlandse ha vens daarbij worden betrokken. De regering deelt de bezorgdheid, welke door het verschijnsel van de zg .goedkope vlaggen wordt gewekt en heeft in zoverre begrip voor de beweegredenen, welke tot het voor nemen van een boycot hebben ge leid, dat ook naar haar oordeel voor de in het verschijnsel gelegen bedreiging van een gezonde ont wikkeling der wereldscheepvaart een oplossing moet worden gevon den. Niettemin is de regering van oordeel, dat de voorgenomen boy cot tot zeer ongewenste verwikke lingen zal leiden op andere terrei nen dan die, welke men met de ac tie beoogt te bestrijken. Het vraagstuk der zg. goedkope vlaggen vormt nog steeds een punt van overleg tussen zeevarende lan den, zonder dat dit tot dusver tot een oplossing heeft geleid. De bre de schakering van inzichten en be langen, welke bestaan in de bij dit vraagstuk betrokken landen, ver hinderde tot dusver, dat zich een groep van onvoldoende omvang af tekende om te waarborgen, dat te nemen maatregelen effect sorteren De regering wil nogmaals nagaan op welke wijze in het internatio naal overleg uitzicht op een oplos sing kan worden geopend. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie nooit ongelijk erkent I bemint zichzelve meer dan de waarheid. i De Hongaarse vluchtelingen WASHINGTON, 24-11. Volgons een rapport door Tibor Kerekes, di recteur van de afdeling volkenkun de van de universiteit van George town, aan een subcommissie van de Amerikaanse Senaat uitgebracht zal het probleem van de Hongaarse vluchtelingen voor het einde van het jaar zijn opgelost. Kerekes zegt in dit rapport dat de meesten van de 200.000 Hon gaarse vluchtelingen zich thans in verschillende landen van de vrije wereld hebben gevestigd of zich voor het einde van het jaar daar alsnog zullen vestigen. Hij merkt voorts op dat de V.S. het grootste aantal Hongaarse vluchtelingen heeft opgenomen en dat circa 5 procent van deze vluch telingen naar Hongarije is terug gekeerd. Parate troepen naar Duitsland? 's-GRAVENHAGE, 24-11. Met de Duitse autoriteiten wordt thans overleg gepleegd inzake de moge lijkheid een deel der parate troe pen in Duitsland te legeren. Hier bij wordt gedacht aan de sterkte van een gevechtsgroep, zo deelt mi nister Staf mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Ka mer over de oorlogsbegroting. Dd* hiervoor vereiste verkenningen L zullen spoedig aanvangen. Omtrent het resultaat zijn geen voorspellin gen te doen. Reorganisatie Nationale Reserve s-GRAVENHAGE, 25-11. De re- organisatie van de Nationale Re serve, zo deelt minister Staf mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de oorlogs begroting 1959, is thans zover ge vorderd, dat de districtscomman do's der Nationale Reserve zijn overgegaan op de staven der ter ritoriale commandanten, dat met het oefenen een aanvang is ge maakt of waar zulks nog niet ge schied is op korte termijn zal wor den begonnen, en dat organisaties voor pelotons Nationale Reserve zijn samengesteld van minimale, normale en maximale sterkte Zo dra een peloton aan de minimale eisen voldoet, wordt het in de ge legenheid gesteld zijn oefeningen aan te vangen. De bereidheid om tot deze orga nisatie toe te treden is momenteel nog vrij gering; in het algemeen staat men hier nog afwachtend te genover. 150.000 Zwitsers hebben secre taris-generaal Hammarskjoeld een verzoekschrift doen toekomen, waarin wordt aangedrongen op de vrijlating van „verscheidene dui zenden" Hongaarse kinderen die sinds de opstand in 1956 in con centratiekampen gevangen zouden worden gehouden. Bomenstrijd BAARN, 24-11. Met ingang van gisteren (23 november) is een ongeveer 500 hectare groot bosterrein te Lage Vuursche voor wandelaars gesloten. Deze terreinen, die met hun bossen een aantrek kelijk recreatiegebied vorm den, zijn eigendom van Jhr. F. R. B. van Bosch van Dra- kenstein en freule B. van D. Deze maatregel wordt in verband gebracht met een door de Baarnse gemeente raad ingestelde verordening, waarbij het verboden is zon der toestemming van het ge meentebestuur bomen te vel len. Deze verordening werd in het leven geroepen om op korte termijn een einde te maken aan het kappen van bomen staande bij de ingang van het gehucht Lage Vuur sche, waarmee men op last van genoemde eigenaren reeds was begonnen. ZIERIKZEE Vergadering gemeenteraad dinsdag 2 december a.s. Op dinsdag 2 december a.s. zal een vergadering worden gehouden van de gemeenteraad. Aan de orde komt o.m. de vaststelling van het aantal wekelijkse lesuren vakon derwijs voor 1959. Door de chr. kleuterschoolvereniging .Rehoboth' is verzocht medewerking te verle nen voor herstel van de schoorste nen van de kleuterschool. Voorge steld wordt de gevraagde medewer king te verlenen. Voorgesteld wordt verder op zijn verzoek eervol ont slag te verlenen aan de heer M. v. d. Maas als onderwijzer aan de o.l.-school. In bespreking komen verder salarismaatregelen (met in gang van 1 april 1958) van keu ringsdierenartsen en keurmeesters. Atoom-onderzeeër voor Kon. Marine in studie Bouwkosten geraamd op f 100.000.000 's-GRAVENHAGE, 24-11. Op vragen van de vaste commissie voor defensie uit de tweede Kamer over de begroting 1959 van marine heeft de minister van marine me degedeeld, dat voorzover bekend, inderdaad een marine-officier in een een openbare lezing op eigen een openbare lezing op eigen gezag heeft verteld, dat overwogen wordt om een door kernenergie voortge stuwde onderzeeboot te bouwen. De feiten zijn, dat de ontwikke lingen van het gebruik van ato- mische energie op het terrein van de voortstuwing nauwlettend ge volgd worden. In dat kader wordt ook de mogelijkheid van het ont werpen van een onderzeeboot met kernvoortstuwing bestudeerd. De bouwkosten, op basis van Neder landse omstandigheden, voor een eerste onderzeeboot van dit type zijn nog niet bekend, doch worden voorshands geschat in een orde van grootte van f 100.000.000 te liggen. In het algemeen kan worden ge zegd, aldus de minister, dat voor alle schepen, waarvan het onbe perkt zechoudon, zonder de nood zaak tot brandstoflading, van be lang is, de voortstuwing door kern energie een aanzienlijke verbete ring van het militair rendement zal betekenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1