Voor P.v.d.A. geldende grondslag voor beleidsverantwoordelijkheid weggevallen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Beer contra vissers MAANDAG 24 NOVEMBER 1958 No. 18469 115c-jxsrg*ng ZIGRIKZËESdGMNIEUWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. t, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave; N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Verklaring van mr. J. W. A. Burger Uitgesproken wensen ten aanzien van zevental punten UTRECHT, 22-11. De Partij van de Arbeid, hoezeer ook bereid tot mede-verantwoordelijkheid inzake het regeringsbeleid, kan deze niet langer op de tevoren voor haar geldende grondslag aanvaarden, want deze grondslag: de redelijke verwachting dat ons verkiezings program, voor zover dat weerklank heeft gevonden in bet regerings program, zal worden verwezenlijkt, bestaat niet meer. Dit heeft mr. J. W. A, Burger, voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van de P.v.d.A., vanmiddag verklaard op de centrale fakkel dragersdag van zijn partij in Utrecht. Mr. Burgers, die meedeelde dat hij sprak namens zijn gehele frac tie, en nadat er overleg met de P.v. d.A.-ministers was gepleegd, zei verder o.mdat hij zich genood zaakt had gezien in de Tweede Ka mer te kennen te geven, dat de po sitie van de P.v.d.A.-fractie tegen over het kabinet is veranderd ten gevolge van de amendering van de wet vervreemding landbouwgron den, die strijdig is met het rege ringsprogram. Essentiële punten UTRECHT, 22-11. Mr. Burger zeide dat de fractie van de P.v.d.A. onder meer als essentieel be schouwt: ten eerste: weduwen- en wezen-voorziening zoals deze een en andermaal door minister Suur- hoff is aangekondigd; ten tweede: een belastingheffing op directe ver mogensvermeerdering, waarom trent minister Hofstra heeft ver klaard een wetsontwerp in voorbe reiding te hebben; ten derde: een belastingverlaging voor ongehuw- den, zoals door de Kamer in de ISRAEL EN SYRIË JERUZALEM, 21-11. Israël heeft verzocht om terugtrekking van de Syrische militaire grenspost, die gevestigd is op circa 700 meter van de plaats waar de echtgenote van de Britse militaire attaché in Israël mevr. Doran, maandag werd dood geschoten, zo is van de zijde van het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken meegedeeld. De post zou zich bevinden in de gede- militairiseerde zóne ten westen van de Syrische grens. Het verzoek is gericht tot de voorzitter van de Syrisch- Israëli sche bestandscommissie. Boelganin zou ernstig ziek zijn LONDEN, 21-11. Maarschalk Ni kolai Boelganin, de 63-jarige voor malige Sowjet-premier, bevindt zich thans in Moskou en is ernstig ziek als gevolg van een leverkwaal, zo wordt uit oost-Europese bron vernomen. Mensen die hem onlangs zagen zouden hebben gezegd, dat hij er als een ernstige zieke uitzag. Boelganin werd de vorige week door premier Chroesjtsjef een lid van de „partij-vijandige groep" van Molotof, Malenkof en Kagano- witsj genoemd. Adempauze op Cyprus NICOSIA, 22-11. De leider van de Griek-Cyprische verzetsorganisatie ziekenhuis-Curie is men er in ge- pamfletten uitgegeven waarin mee gedeeld wordt, dat de organisatie haar „actieve campagne" tijdelijk beëindigt om de V.N. de gelegen heid te geven de kwestie Cyprus in een rustige sfeer op te lossen. In dien de V.N. echter niet zouden sla gen als gevolg van de „intriges van onze tegenstanders" dan zou de strijd van de Eoka met groter kracht worden hervat. Do activiteit van de Eoka zou in afwachting van een oplossing van het vraagstuk beperkt blijven tot het beantwoorden van acties van „onze tegenstander". Sedert het begin van de campag ne der Eoka in oktober 1955 zijn 140 Britse militairen en burgers gedood. motie-Peschar is gevraagd; ten vierde: het alsnog veilig stellen van herverkavelde en nieuwgewonnen landbouwgronden tegen versnippe ring, zowel tengevolge van eigen domsoverdracht als tengevolge van vererving, zoals door minister Von deling is aangekondigd; ten vijfde: het voorkomen van maatregelen die een verhoging van het levenspeil van minder draagkrachtigen in de weg zouden staan, zoals bij de jong ste algemene beschouwingen door de fractie met name inzake het huur- en loonprijsbeleid is voorge staan; ten zesde: het verwerkelijken van een conjunctuurbeleid en het wettelijk vastleggen van de daar toe noodzakelijke bevoegdheden, zoals voorgesteld in het wetsont werp tot verlenging van de tijde lijke verhoging van enige directe belastingen, alsmede maatregelen met betrekking tot de vervroegde afschrijving en de investeringsaf trek; ten zevende: een defensiebe leid dat althans na de volgende ver kiezingen de mogelijkheid biedt van diensttijdverkorting en uitgaven- vermindering. MOSKOU WIL DAT BONN WESTEUJKE SECTOREN VAN BERUJN KRIJGT Russen vertrekken uit oost-Berlijn BONN. De Russische deur in Bonn, Smirnof, heeft vrij dag tijdens een receptie verklaard, dat de Russen Berlijn aan de Duit sers zullen teruggeven. Hij Is er van overtuigd dat deze maatregel tot ontspanning zal leiden. Hij sprak de hoop uit, dat het snel zou gebeuren. „Hoe sneller hoe beter. Ik geloof dat de Duitsers een rus tig Kerstfeest kunnen vieren", al dus Smirnof. In welingelichte kringen te Bonn leidt men uit deze woorden af, dat de Sowjet-Unie wenst dat de wes telijke sectoren van Berlijn aan de Bondsrepubliek worden overgedra gen en de oostelijke sector aan oost- Duitsland. Dezelfde gedachte is ook in diplomatieke kringen in oost- Berlijn. geuit. Ministers conferentie? In Bonn verluidt, dat de West- duitse regering ingeval west-Ber- lijn als gevolg van communisti sche maatregelen ernstig in gevaar zou komen, een conferentie van westelijke ministers van Buiten landse Zaken over de kwestie wil beleggen. Er zijn reeds besprekin gen tussen de westelijke mogend- Nieuw schot op maan WASHINGTON, 21-11. Het Ame rikaanse leger is van plan op 5 de cember een eenvoudige raket af te schieten die de maan zal passeren en in een baan om de zon zal ko men, zo meldt het Amerikaanse tijdschrift „Projectielen en Raket ten". Volgens dit bericht maakt men de raket zo eenvoudig mogelijk om de kans van slagen te vergroten. Er zal geen poging worden ge daan om de raket van hef leger in een baan om de maan te brengen, zoals de Amerikaanse luchtmacht heeft geprobeerd met de Pionier. Vijftienjarig meisje als massa-moordenares LINCOLN, Nebraska, 21-11. De vijftien-jarige Caril Ann Fugate is vandaag door een uit zeven man nen en vijf vrouwen bestaande ju ry schuldig bevonden aan moord. Voor hetzelfde feit is haar 19-jari- ge vriend al eerder tot de elektri sche stoel veroordeeld. De jury heeft voor het meisje levenslange fevangenisstraf aanbe_ volen. Het meisje heeft de vorige winter samen met haar vriend Charles Starkweather, elf mensen vërmoord. Verbetering van de Amerikaanse economie WASHINGTON, 21-11. De raad van economische adviseurs van president Eisenhower heeft giste ren bekend gemaakt, dat er in het kwartaal juli-september van dit jaar een verbetering in de natio nale economie is gekomen en dat de verbeteringèn van na de reces sie, die een maand geleden voor speld werden, vrijwel bereikt zijn. De' raad deelde mee, dat het bru to nationale produkt in de genoem de periode met 10 miljard dollar toenam tot 439 miljard dollar. heden en de Bondsregering gaande. In Westduitse regeringskringen legde men er zondag de nadruk op, dat er tussen Bonn en de weste lijke regeringen geen enkel me ningsverschil over mogelijke stap pen bestaat. Er bestaan verschei dene plannen om aan communis tische maatregelen het hoofd te kunnen bieden. Voorop staat dat een opheffing van de viermogendhedenstatus van Berlijn zonder meer door het Westen wordt afgewezen. Rijn ontstellend vuil BONN, 23-11. Ter hoogte van Bonn, waar negen miljoen kubieke meter Rijnwater per dag langs stroomt, heeft men dit wat'er opzijn bestanddelen onderzocht. Men heeft vastgesteld, dat daar onder meer dagelijks 5.000 m3. modder, 25.000 ton zouten en twee en een halve ton carbolzuur passeren. Volgens het officiële rapport is in de Rijn en in talrijke andere waterlopen de stroom niet sterk genoeg om al het huis, en fabrieksatval, waarvan het volume steeds toeneemt, mee te voeren. Gezwoeg om vrijhandelszone Standpunt zes Euromarktlanden nog niet vast Voorzitter E.E.G. in Nederland 's-GRAVENHAGE, 23-11. „Het is nog te vroeg om te kunnen zeggen, wat het difinitieve standpunt van de zes Euromarktlanden is jegens de vooruitzichten voor verdere be sprekingen over de vrijhandels zone". Dit verklaarde vanavond de voorzitter van de Europese com missie van de Europese Economi sche Gemeenschap, prof. W. Hall- stein, die per trein in Den Haag is aangekomen voor besprekingen met Nederlandse regeringsautoriteiten. Prof. .Hallstein zeide, dat het overleg, dat hij met minister-pre sident dr. Drees en de ministers Luns, Pjofstra en Vondeling in Den Haag vandaag (maandagochtend) zal hebben, zijn oriëntatie over de standpunten van de zest E.E.G.- landen zal voltooien. „De ontmoe ting van de zes ministers van bui tenlandse zaken op drie december in Brussel zal van greet belang Prof. ir. A. M. Sprenger overleden WAGENINGEN, 21-11, Prol. Ir. A. M. Sprenger, die, zoals gemeld is overleden, heeft belangrijke on derzoekingen verricht ten aanzien van de bemesting van vruchtbomen, de snoeitechniek, de selectie van onderstammen van hard fruit en de selectie van tuinbouwzaden. Een aantal nieuwe appelrassen heeft hij gevonden, waarvan de „Jan Steen" en de „Luculles" be loven opgang te maken. Ook de drank „Zoete Most" is een van zijn 'vindingen. Hij 'legde zich ook toe op het onderzoek van met hormo nen verwante groeistoffen. De ziekenfondspremie wordt 4.5 procent AMSTERDAM, 21-11. De voor- zitter van de Ziekenfondsraad heeft vanochtend op een persconferentie te Amsterdam meegedeeld, dat de minister voor Sociale Zaken en Volksgezondheid, overeenkomstig het advies van de Sociaal Econo mische Raad, besloten heeft de pre mie voor de verplichte ziekenfonds verzekering voor het jaar 1959 vast te stellen op 4,5 pet. Dit is 0,1 pet. meer dan de premie die gold voor dit jaar. BIJ FRANSE VERKIEZINGEN LEDEN COMMUNISTEN GROTE VERLIEZEN Teruggang radicalen - succes voor socialisten PARIJS, 23-11. Zondag zijn in Frankrgk verkiezingen gehouden voor de Assemblee. Officieel is be kendgemaakt dat bijna 21 miljoen van de ruim 27 miljoen stemge rechtigden hun stem hebben uit gebracht De balans ziet er in grote trek ken als volgt uit: 1. Zware verliezen voor de com munisten. 2. De niet-communistisehe, maar wel anti-Gaullistische kandidaten hebben nergens succes gehad. Het gaat hier om verscheidene linkse groeperingen (waaronder de partij van Mendès France) en de Popja- disten. 3. Een sterke teruggang van de radicalen, de belangrijkste cen trumpartij. Patiënten kregen nieuw merg PARIJS, 21-11. In het Parijse Eoka, Dighenis, heeft zaterdag slaagd merg van donors over te brengen in het lichaam van vijf Zuidslavische atoomtechnici die half oktober naar de Franse hoofd stad waren overgebracht, nadat zij in het centrum van het kernonder zoek te Vinca, nabij Belgrado, aan sterke kernstraling hadden bloot gestaan. De toestand van de patiën ten is aanzienlijk verbeterd. Van de zeven Zuidslaven die naar Pa rijs waren gekomen is er een over leden, terwijl van een der anderen de toestand niet zo ernstig was dat mergoverbrenging noodzakelijk ge acht werd. 4. Succes voor de socialisten. 5. In het algemeen gezien, een afwijzen van de aftredende afge vaardigden. Er zijn nu definitief 37 zetels aangewezen, die als volgt verdeeld zijn: conservatieven (15), Unie voor de nieuwe republiek (9), Volksre publikeinen (8), Radicalen (2), So cialisten (2) en communisten (1). Man dronk (gevaarlijk) wijntje AMSTERDAM, 23-11. Een 44-ja- rige Amsterdammer uit de Frans van Nlerisstraat heeft zaterdag avond een gevaarlijk wijntje ge dronken. Hij zat rustig bij de ka chel en had de fles wijn vlak bij zich staan. Door nog onbekende oorzaak sprong de fles plotseling uit elkaar. De man werd door een glasscherf in de pols getroffen en liep zo'n ernstige bloeding op, dat hij ln een ziekenhuis moest worden opgenomen. De Amerikaanse regering heeft zaterdag de nieuwe regering van Soedan officieel erkend. Bij de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam is zaterdagmiddag het 9.500 tons motorvrachtschip „Hoyonger", dat voor rekening van Van Westfal- Larsen en Co. A.S. te Bergen (Noor wegen) gebouwd wordt, te water gelaten. Do doopplechtigheid werd verricht door mevr. M. Vinke, Hie- bendaal, echtgenote van een der agenten van de rederij. zijn", zei hij. Prof. Hallstein voegde hieraan onmiddellijk toe, dat in niet mindere mate de komende be sprekingen tussen generaal de Gaulle en Bondskanselier Aden auer die deze week in Bonn zullen beginnen, van grote betekenis zijn. „De vooruitzichten daarbij voorzo ver zij de vrijhandelszone betref fen zijn gunstig", zeide de voorzit ter van de Europese commissie, die de vorige week een persoonlijk on derhoud met de Franse premiei heeft gehad. TOKIO, 21-11. Japanse vis sers zijn er na veel moeite in geslaagd een 120 kg. wegen de zwarte beer te doden die als zij in de Koemanonada- baai (noord-Japan) visten, steeds naar hen toe kwam zwemmen, aan boord klom en zich te goed deed aan vers gevangen vis. Om van hun ongewenste gast verlost te worden hadden de vissers drie jagers gehuurd, die met een bootje de baai in roeiden. De beer rook kennelijk lont, want hij zwom onder water naar de boot toe, kwam jjas bij de achtersteven boven en begon grommend aan boord te klimmen. De jagers spron gen verschrikt in het water en zwommen, met de beer achter zich aan, naar de kust. Daar stond een vijftigtal vis sers die de beer met speren gedood hebben toen hij het strand bereikte. Nederlandse straaljager verongelukt 's-GRAVENHAGE, 21-11. Een Nederlandse Hunter-straaljager van de Koninklijke Luchtmacht is van middag boven Duitsland veronge lukt. De bestuurder is om het le ven gekomen. Het was de reserve tweede-luitenant-vlieger L. J. L. Wisse uit Wissekerke (Zld.). Hij was 25 jaar en ongehuwd. Onze uren zijn gelukkig wanneer ze werkende worden i doorgebracht. i Oudste man van Nederland 107 jaar DELFT, 22-11. Onder grote be langstelling heeft de heer W. H. Kostering te Delft, zijn 107e ver jaardag gevierd. Hij is sinds giste ren, toen de heer J. Kip te Drei- schor overleed, de oudste manne lijke inwoner van ons land. Van verschillende zijde, ook van het ge meentebestuur, mocht hij geluk wensen in ontvangst nemen. Van ochtend kwam het gemeentebestuur vetegenwoordigd door de loco-bur gemeester J. M. H. Baars, wethou der L. van Wingerden en secretaris J. van Oei zijn visite maken. Vier maanden geleden is de heer Koste ring ernstig ziek geweest. Hij had longontsteking, maar nu voelt hij zich weer kiplekker en toen zijn huisarts hem vanochtend kwam fe liciteren, zei opa Kostering „U hebt me toch maar weer lekker opge knapt". Nederlandse kustvaarder op de rotsen GRONINGEN, 23-11. In de loop van vandaag is de Groningse kust vaarder „Soemba", 465 netto ton, van de rederij Erven H. Sloots te Groningen in de Oslofjord door on bekende oorzaak op de rotsen ge lopen. Het schip zit vast op de ste nen en maakt in de voorpiek 1 me ter water en in het middenschip 1.80 meter. Er is een loods aan boord. De „Soemba" maakte een zg. küstenreis, een reis waarop vele kleine plaatsen langs eenzelfde kust worden aangelopen. Het schip is geladen en zou in de Oslofjord ge lost worden. De bemanning bestaat uit negen - koppen. Kapitein is G. Schutter uit Zuidwolde. Veel luchtreizigers de oceaan over 's-GRAVENHAGE, 22-11. Meer dan 465.000 passagiers zijn in de maanden juli, augustus en septem ber jl. per vliegtuig de Noord-At lantische oceaan overgestoken. Het grootste deel daarvan - 68.5 pet. - reisde in de zg. „economy-klasse", de goedkopere klasse, die, zoals men weet, op 1 april jl. op dit tra ject werd ingevoerd. IN DE LEEFTIJD VAN 107 JAAR Met „opa" Kip verdwijnt uitzonderlijk sterke man uit gemeenschap van het eiland (Van onze verslaggever). Een zich plotseling doorzettend verval van krachten is de doods oorzaak geweest van „opa" Kip, die vrijdagmorgen 21 november in de leeftijd van 107 jaar en 8 maanden te Dreischor - als oudste manne lijke inwoner van Nederland - is overleden. Hij is ongeveer een week ziek geweest. Met zijn overlijden is een uit zonderlijk sterke man door de dood uit de Schouwen-Duivclandse ge meenschap weggevallen. Vrijwel tot op het laatst is Opa Kip helder van geest gebleven en dat was ook de bijzondere charme van deze zo hoog bejaarde. Hij wist te spreken over zaken, waar van geen ooggetuigen meer in le ven waren. Op zijn 100ste verjaar dag in 1951 en de jaardagen nadien, was Opa Kip het middelpunt van een groot feest te Dreischor. Op die dagen was hij doelwit van repar- ters, fotografen en t.v.-operateurs en liet hij - rustig een sigaartje rokend - het feestgedruis over zich heen gaan. Op de laatste viering van zijn verjaardag 18 maart - was evenwel reeds te zien, dat zijn lichamelijke gesteldheid achteruit ging. Opa Kip is in Dreischor geboren en getogen. In vroeger jaren was hij vlasser van beroep. Eerst werk te hij als knecht, later had hij een eigen bedrijfje. Hij woonde in bij zijn dochter. Op zijn 100ste verjaar dag was hij nog zo fit, dat hij zelf de beesten voederde. Twee evacu aties tijdens de oorlog en na de watersnoodramp wierpen een scha duw over zijn bedaagd leven. Tij dens de laatste evacuatieperiode woonde hij - als oudste evacué - in een inrichting te Dordrecht. Toen hij in Dordrecht vertoefde werd hij door de koningin ontvangen. Op zijn 105e jaardag werd een straat - de Jan Kipstraat - te Dreischor naar hem vernoemd. In 1957 bracht hij een bezoek aan Amsterdam en werd ten stadhuize ontvangen. Het oudtestamentische „oud en der dagen zat" komt ons in ge dachten als wij het overlijden van deze bijzondere figuur vermelden. Zijn stoffelijk overschot zal op dinsdagmiddag a.s. aan de schoot der aarde worden toevertrouwd, op de algemene begraafplaats te Drei_ schor. De oudste mannelijke inwoner van Nederland is thans Opa Kos tering te Delft, die 107 jaar is. De verhoging der A.O.W.-uitkering 's-GRAVENHAGE, 22-11. In ver- band met de terugwerkende kracht tot 1 november jl. van de verho ging der A.O.W.-uitkering wordt vernomen, dat de uitbetaling van deze verhoging over novem ber en december van dit jaar, zal geschieden in januari a.s., tegelijk met de (dan verhoogde) pensioenen krachtens de Algemene Ouder domswet. Zandstorm treft Midden-Oosten TEL AVIV, 23-11. In de atgelo- pen 24 uur heeft over het gehele midden-oosten een zware zand storm gewoed, die in Israël alleen al een schade van verscheidene miljoenen ponden heeft veroor zaakt. De vorige maal dat het mid den-oosten door een zandstorm van een dergelijke omvang werd ge troffen, was in 1941, het jaar van de campagne van Rommel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1