RANG is alleen RANG als er RANG op staat, ,HET WAS VAN ONS' ft» aj-UAJU a a a a a a a aJuuLiuiajLU a a a a a a a a a a a a a a a a aaa a a a a a a a a 0 a a a1 a aaa a a a a 01a1 a a0a a 0 a aaa0 a 0 0 0 not a0 0 0 0 a a 0 0a0a a 0 0 0 0 0 a 0 0 0 a 0 0 a a ag NAVO-STRIJDKRACHTEN MOETEN WORDEN OPGEVOERD TOT DERTIG DIVISIES Per 1 januari 1959 gaat nieuw systeem premie-inning in kleine-kindertijd De restauratie van de Gasthuiskerk en de Beurs ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 21 november 1958 No. ibi68 Ingezonden mededeling Rang Fruit 19 ct per rol Plannen voor Westduitse leger en vloot PARIJS, 19-11. Op de conferen tie van parlementsleden der vijf tien NAVO-landen te Parijs, is woensdag een resolutie van de mi litaire commissie ingediend, waar in er bjj de Noord-Atlantische Raad op wordt aangedrongen, aan de NAVO-bevelhebbers duideiyke richtiynen te geven betreffende de situatie waarin tot het gebruik van strategische kernwapens zou moe ten worden overgegaan. De voorzitter van de militaire commissie, het Britse conservatieve lagerhuislid Prior-Palmer, die de resolutie indiende, gaf ook te ken nen dat de tijd is aangebroken om west-Duitsland toestemming te verlenen voor de bouw van anti- duikbootschepen, opdat de Bonds republiek haar rol in de NAVO- verdediging naar behoren kan ver vullen. In een andere resolutie van de Gas uit mest TEL AVIV, 18-11. Op een landbouwkundig proefsta tion bij Tel Aviv is gede monstreerd met de aanwen ding van gas uit natuurlijke mest voor het doen branden van een gascomfoor en het aandrijven van een motor. De ontgaste mest zou toch nog als zodanig gebruikt kunnen worden. Het ver gassingstoestel is niet inge wikkeld. Een mest-reservoir van veertien kubieke meter leverde 3400 kubieke meter gas op met een geschatte brandstofwaarde gelijk aan die van 2700 liter benzine. Het mest-gas is niet vergif tig en niet-explosief Ingezonden mededeling commissie wordt er op aangedron gen, de grondstrijdkrachten zo spoedig mogelijk van de huidige twintig divisies tot het overeenge komen minimum van dertig divi sies uit te breiden. Verwacht wordt dat de parle mentsleden zich vrijdag over de resolutie zullen uitspreken. De Westduitse minister van De fensie, Strauss, deelde mee, dat de Bondsrepubliek haar vlootstrijd- krachten onder een verenigd op perbevel in de Oostzee wil plaat sen. Ook zei hij dat zijn land de verbinding tussen de Centraal- europese sector en de Noordeuro- pese sector zodanig wil zien gere organiseerd, dat er geen zwakke plek bestaat, in een gebied waar de Russen slechts vijftig km van Hamburg zljri. Strauss deelde voorts mede, dat de Westduitse strijdkrachten zullen worden opgebouwd om hun aan deel in de westelijke verdediging te dragen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE In toenemen de mate brengen Nederlanders in Duitsland hun vakantie door. Tus sen januari en augustus van dit jaar kwamen 1,97 miljoen Neder landse toeristen naar Duitsland bij een totaal van 7,3 miljoen buiten landse bezoekers. Het percentage Nederlanders overtreft dat van alle andere nationaliteiten. Vergeleken met de eerste negen maanden van 1957 steeg het aantal Nederlandse toeristen in Duitsland met 3,6 pet. 's-GRAVENHAGE. De N.V. Lips' scheepsschroevengieterij te Drunen heeft van de Tide Water Associated Oil Comp. te San Francisco een or der ontvangen voor een schroef van 36.9 ton, die zal worden vervaar digd van cunial, een legering van koper, nikkel en aluminium. Hel wordt een der grootste schroeven die tot nu toe voor de wereld scheepvaart gegoten zijn: een vijf- bladenschroef met een diameter van 7.5 meter en een gietgewicht van 50 ton Zij is bestemd voor een turbine-tanker van 71.600 ton, die te Duinkerken wordt gebouwd. DE ZIEKENFONDSPREMIE 's-GRAVENHAGE. 20-11. De So- ciaal-Economische Raad heeft, zo als reeds is gemeld, geadviseerd de premie voor de verplichte zieken fondspremie te verhogen tot 4.5 procent. In een toelichting op dit advies, dat door een commissie, onder voorzitterschap van prof. mr. N. E. H. van Esveld, aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is uitgebracht, zegt de S.E.R., dat dit advies wel afwijkt van het aan vankelijke voorstel van de zieken fondsraad dd. 6 augustus 1958, waarbij een verhoging van 4.4 tot 4.7 procent werd aanbevolen. Sindsdien zijn nl. enige gunstige factoren opgetreden, met name een verwachte hogere premie-ont vangst, waardoor de stand van het reservefonds op 31 december op f 65.8 miljoen wordt geschat. WIJ OUDERS De kans ligt in de „In Mia is de onrust gevaren", kan Mia's moeder zeggen En iedere keer slaakt ze daar een diepe zucht bij. Het valt ook niet mee, zo'n on gedurig meisje om je heen te heb ben. De spanningen zijn niet van de lucht. Iedere dag is er iets an ders, dat conflicten veroorzaakt. En dat terwijl zij en haar man zo jong niet meer zijn en wel eens rust wilden hebben! Ze zijn laat getrouwd en toen duurde het nog verscheidene jaren, voor zich een baby meldde. Bij dat éne kind is het gebleven. Mia was altijd nogal eenzelvig. Het bleek moeilijk te zijn, de brede kloof te overbruggen, die het grote leeftijdsverschil tussen de ouders en het meisje vormde. Maar be paalde moeilijkheden gaf het toch niet. Moeder verdiepte er zich maar niet teveel in, wat er in Mia omging. Zolang ze tevreden leek, zou het wel goed zijn. De school doorliep ze ook zonder struikelin gen. Geen uitblinkster was ze, maar blijven zitten deed ze gelukkig ook niet. Pas nu ze haar einddiploma MULO had, was de onrust in haar gevaren. Ineens wilde ze weg uit huis. „Maar waar naar toe? Wat wil je dan?" „Kan me niet schelen. Alleen maar wég!" Wat mist er? Nu pas gaat het de ouders, voor al de moeder beklemmen, dat er zo'n volslagen gebrek aan vertrou welijkheid is tussen hen en hun kind. Kénnen ze haar eigenlijk? Weten ze ook maar iets af van wat er in haar omgaat? Hebben andere ouders dat ook? Merken die op een kwade dag ook, dat hun kind zo goed als een vreemde voor hen is en er nergens een band bestaat? En dan zucht moeder weer. En ze beklaagt zich er in stilte over, dat ze gewoon het huis uit wil, als ze nog maar net van school af is. Maar deze moeder vergeet zich af te vragen, wat ze eigenlijk ge daan heeft, om de band tussen haar en haar kind te weven en stevig te houden. Vriendinnetjes kwamen er weinig in huis. Het was moeder te druk En als Mia rustig zat te lezen of te knutselen, was het immers ook goed. Maar van wat er al die tijd in het kind hunkerde en broei de, wist ze niet. Onbewuste angst Ze suste haar eigen geweten met de gedachte, dat Mia immers niets zei, nergens naar vroeg, dus dat het „wel goed" zou zijn. Alles in huis iverd daar altijd gesust. Het zou wel goed komen. Mia met haar toch al gesloten, moeilijk tot praten te bewegen natuur, werd nooit aan gemoedigd, zich eens te uiten. Misschien was het de onbewuste angst van de ouders, die zichzelf eigenlijk te oud voelden, om nog kinderen groot te brengen, dat er dingen aan het licht zouden komen, waartegen ze niet opgewassen wa ren, die hen er toe bracht, Mia maar „in haar sop te laten gaar koken", toen ze nog te klein was, om de be hoefte van haar eigen zieltje bloot te leggen. Zonder het zichzelf te durven bekennen, moeten deze ouders ge voeld hebben, dat zij ergens tekort schoten. Maar „het zou wel goed komen". Mia klaagde immers nooit. Ze leek er tevreden mee. Zo léék het ja. Maar natuurlijk moest al dit verstikte zich op een dag wreken. En toen wou ze eruit! Niemand begreep waarom. Het meisje zelf ook niet. Maar ergens moest ze het zoeken. Dèt, waaraan ze geen naam kon geven, maar waarvan ze voelde, dat ze het bij haar ouders niet vinden zou, om dat ze de kans er toe voorbij had den laten gaan, toen de tijd er voor was. De kleine-kindertijd MARCELLE. Van het nieuwe systeem van pre mie-inning, waartoe met ingang van 1 januari a.s. zal worden over gegaan, verwacht men een aan merkelijke snellere inning van de premies. Hierdoor komt de nood zaak van het aanhouden van eer reserve om de in het verleden op tredende systematische achterstand in de premie-inning uit eigen mid delen te financieren, te vervallen Een bedrag van ongeveer f 20 mil joen zou hiermede gemoeid zijn Dit zou dus betekenen, dat het mi nimum-reservebedrag van f 65 mil joen dan zou kunnen worden ver minderd met f 20 miljoen, zoda* voortaan slechts een liquiditeits conjunctuur- en calamiteitenre serve zou behoeven te worden aan gehouden van circa f 45 miljoen. In verband met een onvermijde lijke aanloopperiode bij het nieuw systeem van premie-inning word* het evenwel gewenst geacht de ver minderde behoefte aan reservever mogen voor 1959 op f 15 miljoen te stellen. Ingezonden mededeling 's-GRAVENHAGE. De jury heeft de beide eerste prijzen voor de At lantische boekenprijsvraag toege kend aan Hella Haasse en prof. dr. P. J. Bouman. De prijzen, die tot een totaal van f 11.000 waren uit geloofd door de Atlantische com missie, werden toegekend aan vier auteurs en hun vier uitgevers. In de literaire sector gaat de eerste prijs naar de schrijfster en de uit gever (Querido) van „De Ingewij den". Naast Hella Haasse is de tweede prijs voor Jan Rutgers van der Loeff-Basenau en uitgever Ploegsma voor „Je bent te goed Giacomo". Door de bouw van de Beurs kon den - zoals wij in het eerste artikel zagen - drie vliegen in één klap worden geslagen. Het js m.i. echter zeer te betreuren, dat de ontwer per er niet in geslaagd is de stede- bouwkundige, technisch-construc- tieve en esthetische vraagstukken met de bouw samenhangende op te lossen. Stedebouwkundig is de plaatsing van deze langgerekte ge vel (een karzerne-gevel op een rij kolommen), in schaal afwijkend van zijn naaste omgeving, allerongeluk kigst. Wanneer men uit de Zuidha venpoort het hart van onze stad binnengaat, wordt men getroffen Joor het levendige en boeiende, on gemeen fraaie ritme van de oude gevels aan de noordzijde van de Oude Haven, Havenpark en Haven- plein, welk ritme dan plotseling op een niet door het stadsplan gemo tiveerde plaats wreed verstoord wordt door het - ook in zijn kleur detonerende - gebouw. De fraaie pleinwand begint ineens te stotte ren en snakt naar adem. Hoeveel schoner was de toestand voor 1650, zoals men die op vele oude prenten kan bewonderen! Tot overmaat van ramp wordt in de direkte omgeving van de Beurs aan een van de schoonste pleinen ter wereld ter wille van het dubi euze voordeel van het uitzicht op ie stadhuistoren een waardige af sluiting aan de westzijde onthou den: een gebit, waar één of meer 'anden aan ontbreken Men verge- 'ijke in dit verband de pleinen van Delft, Brouwershaven, Deventer anz. Indien de Beurs geprojecteerd geweest zou zijn bijv. tegenover het jebouw van het Waterschap Schou wen, waardoor stedebouwkundig de overgang van Kraanplein op Ha- /enpark geaccentueerd werd, zou Tien er vrede mee kunnen hebben. In dit verband mag wel vurig de hoop uitgesproken worden, dat de mtwerper van de uitbreiding van ijet Cornelia-ziekenhuis er in zal slagen het bestaande ritme in de pleinwand te behouden. Een twee de verstoring van de harmonie zou wel eens dodelijk kunnen zijn! Technisch-constructlef Ook technisch-constructief kan de Beurs de toets der kritiek niet doorstaan. Men heeft eenvoudig een gebouw als een veelvuldige herhaling van een gegeven motief neergezet, zonder aannemelijk te maken, dat het gebouw acht en niet tien of elf of meer vakken moest hebben. Het gebouw maakt de indruk willekeurig uit een gro ter geheel - als een stuk uit een reep kantkoek gesneden te zijn. Het resultaat is, dat de hoekpenan- ten veel te licht zijn om de zij waartse druk van de buitenste bo gen op te kunnen nemen en men de toevlucht moest nemen tot een doorgaand anker ter hoogte van de kolomkapitelen. Dit anker heeft niettemin niet kunnen voorkomen, dat de hoekpenanten naar buiten gedrukt zijn, hetgeen met het blote oog duidelijk te zien is. Deze kunst greep zou niet of in mindere mate nodig geweest zijn, indien men ge zorgd had voor een duidelijke be ëindiging van het gebouw door bijv. een zwaardere hoekpenant of een gesloten travée (vak). Leidt dit ontbreken van een be ëindiging reeds tot een geforceerde constructie, in esthetisch opzicht wordt het funest. Het feit, dat de ontwerper gemeend heeft de me daillons boven de eindkolommen eenvoudig als een slappe panne- koek om de hoek te moeten en mo gen klappen bewijst, dat hij ge speend was van het vermogen een klein esthetisch probleem tot een bevredigende oplossing te brengen. De noodzaak aan de bestaande kerk te moeten bouwen bracht mee, dat men gebonden was aan de vier vakken daarvan. Met de daaruit re sulterende acht bogen werd één van de elementairste architectoni sche klassieke regels overtreden. Op een andere plaats in de stad ge bouwd, was het wellicht mogelijk geweest de gevel een indeling in 5, 7 of 9 vakken te geven. Ook de verhouding tussen onder- en boven bouw is niet fraai. Veel wordt echter vergoed als men het inwendige van de Beurs zelf betreedt en men geniet van de fraaie ruimtewerking, de goede verhoudingen en het knappe sa menspel van wanden, kolommen en gewelven. Concluderende mogen we stellen, dat de Beurs door zijn schaal de toneert in de pleinwand en in ste debouwkundig, constructief en es thetisch opzicht een misgreep is geweest. Het besef daarvan kan echter niet de blijdschap over de zo geslaagde restauratie van de Gasthuiskerk overstemmen, die bij zal dragen tot de aantrekkelijkheid van onze stad, één van de plekjes op de wereld, waar de hemel de aarde kuste. Wanneer het bovenstaande bij kan dragen tot een objectieve be oordeling van zowel antieke als moderne kuituuruitingen in het al gemeen en architectuur in het bij zonder acht ik mijn doe] bereikt. Heringa, Zierikzee Ingezonden mededeling de meest ideale brandstof voor uw ollehaard of -kachel. M. W. MOL Schuddcbeurs - telefoon 2191 Nieuwerkerk - telefoon 367 LEEUWARDEN. De justitie te Leeuwarden heeft ernstige redenen om aan te nemen, dat bij de dode lijke aanrijding in de nacht van zondag op maandag te Garijp in Friesland, waarbij de 21-jarige J. P. Kloosterman uit Garijp het leven verloor, opzet in het spel is ge weest. STADSKANAAL. Op de hoofd straat te Stadskanaal is de 53-jari- ge mej. A. A. Alons dodelijk aan gereden. Zij reed op een. fiets, zon der op het verkeer te letten, vanaf de brug naar de voorrangsweg en werd door een auto aangereden. Zij was vrijwel op slag dood. VENLO. Een zesjarige jongen (H. Lamers) is bij het plotseling oversteken van de Veldenseweg te Venlo door een auto gegrepen en zo zwaar gewond dat hij ter plaatse is overleden. Ingezonden mededeling Trakteer Uzelf! Van Nelle's nieuwe Assam Thee „Dit is Thee!" Een echte Engelse melange, voor U samengesteld uit alleen de allerfijnste en geurigste theesoorten. Assam Thee.dat is iets voor U, fijnproefster! VAN NELLE'S ASSAM THEE ct per 100 gr. ENGELSE MELANGE FEUILLETON Streekroman door HANOL SPOOR HOOFDSTUK XV. Lydia stelt zich teweer. Sternhout was als een briesende leeuw thuisgekomen. Hoewel de meeste heren het geval nogal spor tief opnamen, enkelen maakten er zich zelfs vrolijk over, voelde hij toch zij nprestige door de modder gesleurd. Behalve dat, deed het de grootste afbreuk aan de welwillen de stemming die hij bij de heren had willen opwekken. Hoe moest hij deze mensen voor zijn plannen winnen, nu duidelijk getoond was dat de bevolking hem niet goed ge zind was. Zijn gasten stelden hem toch al lastige vragen, en met een wrokkig schouderophalen verspeelde hij hun laatste beetje sympathie. Zelfs Lydia, hoe charmant overi gens, kon de stemming tijdehs het diner niet meer op peil krijgen. Ze beduidde een paar maal haar broer, zijn boze blikken wat te temperen, maar deze had zo weinig geleerd zich te beheersen, dat hij zijn luim onmogelijk kon verbergen. Lydia vermoedde al dat er een wraakneming in het spel was Ze vond de les voor haar broer wel op z'n plaats, maar het speet haar op recht dat hun gasten mede de dupe waren. Als Richard nu eens wat tactischer zou willen optreden dan kon deze mislukte dag nog wat goed gemaakt worden. Het was echter duidelijk op Sternhouts gezicht te lezen dat hij nu al wraakplannen uitbroedde, en het werd voor Lydia een hopeloze taak om een gezellige toon in stand te houden. Men nam dan ook veel vroeger afscheid dan de bedoeling was, en toen kon Sternhout pas goed uitrazen. Lydia liet hem eerst maar eens z'n gang gaan. Rustig regelde zij de laatste bezigheden. Daarna nam ze ongemerkt het roer in handen. „Het lijkt me gewenst dat we eens rustig het een en ander be spreken", begon ze. Sternhout, die nog allerlei be dreigingen uitte aan het adres van Frank, werd gedwongen zijn ruste loos heen en weer geloop te be ëindigen. „Ga eens zitten", nodigde ze uit, „het lijkt me toe dat je je steeds meer in de put werkt". Als een koppig kind gaf hij daar op geen antwoord. Lydia had echter geen zin om het zo vlug op te ge ven. „Wat is nu eigenlijk je bedoeling met het dwarsbomen van die jonge pachter?" „Ik zit hem niet dwars", barstte hij uit, „ik heb hem al de mooiste aanbiedingen gedaan als hij zijn bedrijf wil verlaten". „Waarom zou hij dat verlaten? De toestand is daar al vele jaren zo, ja misschien wel eeuwen. De mensen zijn gehecht aan hun stukje grond. Wij hebben al zoveel, wat geeft dat nu al is dat stuk er niet bij?" „Die hoek heb ik juist het meest nodig voor mijn plannen". „Mag ik misschien, als medefir mant, weten wat je plannen zijn?" Twijfelend keek hij haar aan. Tot nu toe had ze hem nog nooit ver antwoording gevraagd. Daarnet had het hem al een schok gegeven toen ze er de nadruk op legde dat ze ook rechten op het landgoed had. „Mijn bedoeling is, dat hier een renbaan komt". Lydia zocht naar woorden. Dit waandenkbeeld overstelpte haar. Dan slikte ze een paar keer. „Dus daarvoor moet dat aardige huisje weg, daarvoor moet een vruchtbaar bedrijf weggevaagd worden?" „Ja, en hoe", zei hij grimmig, „op die plaats komt de ingang; dat is het meest praktische. Van daaruit kom je regelrecht op de straat die naar het centrum van het dorp voert. Di ekoppige boer zal ver dwijnen of hij wil of niet". „Alleen die uitdrukking deugt al niet", berispte Lydia; „verder spot het gehele plan met onze familie traditie". Sternhout wachtte met starre en koppige blik op haar afkeuringen. Vrouwen waren nu eenmaal on praktisch en sentimenteel, daarop maakte zijn zuster geen uitzonde ring. Lydia zag aan zijn manier van kijken dat ze uiterst voorzichtig moest optreden. Harde woorden zouden hier beslist geen succes hebben. Kalm begon ze. „Je plannen zijn zeker al enige jaren oud?" „Waarom denk je dat?" „Omdat de Verhagens hun vallei al lange tijd geleden hebben moe ten afstaan". „Heeft Joke zich beklaagd?" „Als je mensenkennis bezat, zou je weten dat dit niet in haar lijn ligt". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5