mm J25 "Latilit Ook Spierpijn DAMPO 1 X per week naar de BlOSCOOPjf Gezellige mensen stoken NAVO-PARLEMENT VERWERPT SOWJET- PLAN VOOR BERLIJN PARIJS, 20-11. De NAVO-par- lementarlërs van 15 landen hebben vandaag met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waar in er bU de regeringen op wordt aangedrongen het Russische plan om oost-Berltfn aan de Oostduitse regering over te dragen, te ver werpen. In een aangenomen resolutie over de ontwapening wordt ge zegd, dat het NAVO-parlement vertrouwt dat door overleg en samenwerking in de NAVO-raad de NAVO-landen zullen blijven handelen met de vastbeslotenheid die nodig is voor het welslagen van de Geneefse besprekingen over een gecontroleerde staking van de kernproeven en over de voorko ming van onverhoedse aanvallen, Huzaar komt om bij auto-ongeluk 's-GRAVENHAGE, 20-U. Van- ochtend omstreeks half elf is te Leusden een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 20- jarige dpi. huzaar eerste klasse H. M. A. Schlimbach uit Eindhoven. Op het kruispunt van de Kolonel de Roogenweg en de Doornseweg te Leusden slipte huzaar Schlim bach met een jeep. De wagen sloeg over de kop en de bestuurder werd ernstig gewond. Tijdens het ver voer naar het gewestelijk militair hospitaal in Amersfoort is hij over leden. Huzaar Schlimbach behoorde tot het 41ste bataljon zware tanks te Amersfoort. Hij was ongehuwd. Ingezonden mededeling en rheumatische pijnen wrjjft U weg met RECHTZAKEN Zierikzeese hotelhouder veroordeeld BERGEN OP ZOOM, 20-11. De kantonrechter te Bergen op Zoom, mr. P. Goderie, heeft vanmorgen de Zierikzeese hotelhouder P. K., oud-doelverdediger van het Neder lands voetbalelftal, wegens ver keersdelicten veroordeeld tot twee maal f 100 boete subs. 2 maal 20 dagen hechtenis en tot intrekking van zijn rijbevoegdheid voor de tijd van 2 maal drie maanden. De offi cier van justitie had 2 maal f 100 subs. 2 maal 20 dagen en intrek king van de rijbevoegdheid voor twee maal 6 maanden geëist. Aan K. was ten laste gelegd, dat hij op 21 september in Steenber gen, op de provinciale weg tussen Kruisland en Steenbergen, bij het inhalen van een voor hem rijden de auto, op onverantwoordelijke wijze had „gesneden" en voorts dat hij daarna zijn auto op zodanige wijze had gestopt dat de bestuur der van een hem achterop komen de auto ernstig was gehinderd. K. ontkende en zei dat hij nor maal was gepasseerd en na door de andere auto met vol licht te zijn gehinderd, normaal had gestopt om de bestuurder van de andere wa gen er op attent te maken. Getui gen verklaarden echter anders en noemden het optreden van K. bru taal en onbeschoft K. noemde de verklaringen van de getuigen „ver zonnen verhalen" maar de officier van justitie zei uit de getuigenver klaringen de overtuiging te hebben gekregen dat K. „zich op een ma nier had gedragen die alle normen van fatsoen en van verkeersbegrip- pen op uitzonderlijke wijze tart". Het algemeen bestuur van het Duitse vakverbond heeft donder dag alle werknemers en burgers in de Bondsrepubliek opgeroepen de strijd van het Duitse vakverbond tegen machtsconcentratie in de eco nomie te steunen. evenals voor een succesvolle her nieuwing van de onderhandelingen door de ontwapeningscommissie van de V.N. De conferentie doet voorts een beroep op de NAVO-raad en de secretaris-generaal om hernieuwd te streven naar een oplossing van de kwestie Cyprus en IJsland. De aangesloten regeringen worden uit genodigd de procedure voor de regeling van geschillen tussen de leden te verbeteren. Ingezonden mededeling Brandend Maagzuur na Iedere maaltijd? Of angst bij voorbaat bij iedere hap eten? Rennies nemen - enaltijd zor gen dat ge ze bij de hand hebt. Een of twee Rennies - gewoon laten smelten op de tong - neutraliseren al het overtollig maazuur dat Uw pijnen veroorzaakt. En zo wordt Uw zuurbrand geblust in een paar tellen. Heerlijk middel die Rennies - en ze smaken nog lekker ook. KONINKLIJK PAAR BEZOCHT TECHNISCHE HOGESCHOOL TE DELFT Afwisselend en boeiend programma DELFT, 21-11. De Koningin en Prins Bernhard hebben vandaag met klein gevolg een officieel be zoek gebracht aan de technische hogeschool te Delft. Voor de ochtend stonden op het programma een bezoek aan het la boratorium voor vezeltechnologie en het laboratorium voor scheeps- constructies en de sleeptank, bene vens het bijwonen van een gedeelte van een college in de toegepaste mechanica. Voor de middag waren op het programma geplaatst een bezoek aan het studentensportcen trum, het laboratorium voor tech nische natuurkunde en een van de vier studentenflats, welke vorig jaar aan de Oudraadtweg zijn ver zen. Met elkaar een uitgebreid, doch zeer afwisselend programma, dat de vorstelijke gasten zeer boei de. Ingezonden mededeling A.N.A.B. kijkt met argusogen naar kentering in geleide loonpolitiek Oplossing nodig voor huurtoeslag en gemeenteciassificatie UTRECHT, 20-11. De voorzitter van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond (A.N.A.B.) de heer D. Tlggelaar, heeft op het vanmiddag te Utrecht geopende congres van deze bond kritiek uit geoefend op de looncommissie van de Stichting van de Arbeid en het college van Rijksbemiddelaars, in stanties die de A.N.A.B. op haar weg voor totstandkomen van de C.A.O.'s ontmoet. Hij sprak over een verregaand gfemillimeter en een grote traagheid die optreedt bij de goedkeuring van de verschillende arbeidsover eenkomsten, ook als partijen het al lang eens zijn. De kentering die er terzake van de geleide loonpolitiek valt waar te nemen, ontgaat ook de A.N.A.B niet, zo zei de heer Tiggelaar voorts. Zij wordt zelfs met argusogen ga de geslagen. In dit verband wees hij op de huurbijslag en de zaak van de gemeenteclassificatie. Deze twee vraagstukken, zullen, volgens de heer Tiggelaar, in de naaste toe komst tot een voor het gehele plat. teland bevredigende oplossing ge bracht moeten worden. De heer Tiggelaar constateerde Door stroom gedood DEN BURG, 20-U. De 23-jarige w. V. d. Slikke uit Oosterend is vanmiddag tijdens het verrichten van zijn werkzaamheden met een pneumatische boor in het pekello- kaal van de Texelse zuivelfabriek plotseling overleden. Hij is ver moedelijk in aanraking gekomen met de elektrische stroom. Op enkele tientallen kilometers ten oosten van Moskou zal een ..Spoetnik-stad" gebouwd worden zo heeft radio-Moskou meegedeeld De stad krijgt een oppervlakte van tweeduizend hectare en zal circa 65.000 mensen woongelegenheid kunnen bieden. Men hoopt in 1963 met de bouw klaar te zijn. WERELDGEBRUIK VAN LAND Cijfer van vijf hectare per hoofd wordt voortdurend ongunstiger Bevolkingsdruk probleem nummer één Prof. L. Dudley Stamp, hoogle raar aan de London School of Eco nomie en Political Science, heeft te Wageningen ter gelegenheid van de tropische landbouwdag gesproken over het wereldgebrulk van land (world land utilisation). Prof. Stamp noemde de snel toenemende bevol kingsdruk op de landbouwgronden wereldprobleem nummer één. De beschikbare hoeveelheid grond is beperkt en kan slechts zeer wei nig worden uitgebreid. Prof. Stamp rekende uit dat gezien het beeld van midden 1958, toen de wereld bevolking 2.850.000.000 zielen om vatte, slechts een oppervlakte van vijf hectare per hoofd beschikbaar is. Dit cijfer wordt voortdurend on gunstiger, want verminderd met het sterftecijfer, is de toeneming per jaar veertig miljoen mensen. Niet alle land kan worden ge bruikt als landbouwgrond. Eén vijfde is te koud, één vijfde te droog, één vijfde te bergachtig en één tiende te steenachtig, zodat er 30 procent overblijft of 1.5 ha per hoofd. Hiervahn ls het meeste, in het bijzonder ln de tropen, nog niet in cultuur gebracht, nl. 1.06 ha; 0.44 ha wordt slechts voor landbouw doeleinden gebruikt. In een land als bv. Uganda is een potentieel aan landbouwgrond van 3.6 ha per hoofd, doch ln gebruik is 0.40 ha. Als men een gemiddelde van 0 44 ha per hoofd kan handhaven, zou dit genoeg kunnen zijn, maar men moet bij de becijfering rekening houden met de veranderlijkheid der gegevens inzake het onder scheid in het dieet (bv. vlees of rijst), de produktiviteit, de kwali teit van de grond en het klimaat. voorts een achteruitgang ln het aantal leden van de A.N.A.B. Op 1 ianuari 1956 stonden er 42 521 leden ingeschreven en op 1 januari 1958 bedroeg dit aantal 39.861. Een ver lies van plm. 6 procent. UTRECHT, 20-11. De minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening, dr. ir. A. Vondeling, heeft in een korte toespraak op het congres van de A.N.A.B. gepleit voor een meer betrekken van landarbeiders in het bestuur van nstellingen op het gebied van landbouwonderwijs. De minister acht dit te meer wenselijk, nu het landbouwonderwijs meer gericht !s op de praktijk. Wat de algemene voorlichting betreft, zijn er, volgens minister Vondeling, aanwijzingen, dat er van de zijde van de overheid meer aandacht wordt besteed aan de voorlichting van de arbeiders zelf. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Lezing voor N.C.V.B „Moederschapszorg vroeger en nn" Woensdagavond hield de afde ling van de N.C.V.B. haar novem berbijeenkomst in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, waarvoor goe de belangstelling bestond. Nadat gezongen was Ps. 105 1 en 2 ging de wnd presidente, mevr. M. G. v. d. Veen-de Vries voor in gebed, waarna zij een hartelijk welkomst woord sprak tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de spreekster van ieze avond, mej. E. Voorbergen uit Oostkapelle, enquêtrice van de praenatale zorg in Zeeland. Vervol gens las de presidente Genesis 25 l9-28, naar aanleiding waarvan zij een korte meditatie hield. Hierna kreeg mej. Voorbergen het woord, die sprak over het onder werp „Moederschapszorg vroeger en nu". Zij deed dit bij een serie dia's, waardoor de aanwezigen een iuidelijk beeld kregen van de ont wikkeling van de moederschaps zorg sinds oude tijden en de voor uitgang op dit gebied in de laatste jaren. Na afloop van de, met aandacht gevolgde causerie, maakten enkele dames gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Nadat mej. Voorbergen deze had beant woord dankte de presidente haar voor haar duidelijke uiteenzetting. Met gemeenschappelijk zingen van Gez 281 1 en 4 en dankge bed door de presidente werd de bij eenkomst gesloten. Medegedeeld werd nog dat de Kerstviering is vastgesteld op woensdag 17 decem ber a.s. en dat ook de afdeling voornemens is een Kerstmiddag te organiseren voor de bejaarden van alle gezindten. Ter versteviging van de kasmiddelen was aan deze bij eenkomst een „pakjesavond" ver bonden, die een aardig bedrag op leverde. NOORPGOUWE Filmavond Culturele Ver. Het bestuur van de Culturele Vereniging heeft tegen a.s. donder dag een filmavond belegd. Ver toond zal worden de film „De schoonheid en armoede van de na tuur op Java". De film wordt ver toond in café van der Weide, en geeft een aangrijpend beeld van de schoonheid maar ook van de tegen stellingen die daartegenover staan. Ook de toestand tijdens de Japanse bezetting wordt in beeld gebracht, evenals het vele door het Neder landse bestuur verrichte werk. Een avond die zeker een bezoek waard zal zijn. Ingezonden mededeling 1 schuimrubber-matras -ïf/ iüIBMTM DE I.V.H. Tachtig vrijwilligers werden uitgezonden SOEST, 21-11. Op haar dezer da gen in Soest gehouden jaarverga dering heeft de internationale vrij willige hulpdienst, de Nederlandse afdeling van de ln Parijs gevestig de internationale werkkamporgani satie Seivice Civil International, een nieuw bestuur gekozen. Dit be staat voor het nieuwe verenigings jaar uit de heren N. Fekkes, voor zitter, J S. Wijne, Nieuwe Inslag 16 Breda, secretaris; N. Tjebbes, penningmeester en al6 leden mej. P. Reyenga en de heren M. Boel- sma, A. Delwei, C. Hollaender en P. Niekerk. Uit het jaarverslag bleek, dat bijna tachtig vrijwilligers en vrijwilligsters door de I.V.H. naar kampen van de S C.I. in het buiten land gezonden zijn. Hiervan heb ben er elf in India, Israël, Polen, Tunis en Griekenland gewerkt. In Nederland heeft de I.V.H. alleen maar kunnen werken in een van de wijkhuizen van „Ons Huis" in Am sterdam. N.S. hebben nieuwe president UTRECHT, 20-11. „De moderni sering van het spoorwegbedrijf zal niet meer in het straffe tempo van de afgelopen twaalf jaar geschie den. Er zal ln verband met de fi nanciële toestand wat kalmer aan gedaan moeten worden". Dit verklaarde de nieuwe presi dent van de Nederlandse spoorwe gen, ir. J. Lohmann in een onder houd met het A.N.P., kort nadat hij in de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Nederlandse Spoorwe gen tot opvolger van dr. ir. F. Q. den Hollander was benoemd. Dit betekent echter volgens ir. Loh mann niet, dat er een stilstand zal intreden, want stilstand is voor een spoorwegbedrijf hetzelfde als ach teruitgang. RENESSE Filmavond Rode Kruis Voor het donderdagavond in het dorpshuis door de afd. Schouwens Westhoek van het Ned. Rode Kruis georganiseerde filmprogram ma bestond uitstekende belang stelling. De avond werd geopend door de voorzitter van de afd. dr. H. J. Simons te Renesse. De voor zitter deed een beroep op de aan wezigen, zoveel mogelijk zilver- oapier enz. te sparen ten bate van het Rode Kruls-werk. Voor de pauze werden enige korte films vertoond w.o. een schitterende kleurenfilm over het kweken en de export van de bloembollen. In de pauze werd er een verloting gehouden van Welfare artikelen, welke het prachtige bedrag van f 130 opbracht. De hoofdfilm „Paula", welke na de pauze werd vertoond maakte op de aanwezigen diepe indruk, 's Middags werd er een speciale kindervoorstelling gegeven, waar voor eveneens goede belangstelling bestond. Rooien lepenbomen Donderdagmorgen werd aanbe steed het rooien van 27 iepenbomen op het dorpsplein. Deze bomen zijn eigendom van de gemeente en de Ned. Herv. Kerk alhier. Het rooien der bomen werd aan de hoogste in schrijver gegund. De Inschrijvingen waren als volgt: N.V Hard- en Zachthout import MIJ., Loenen-Veluwe f 12880 (gem.), f 11820 (kerk), totaal f 24700; N.V. Houthandel Mar. v. d. Berg, Nleu- werbrug f 7070 (gem.), f 8638 (kerk) totaal f 15708; Fa. J. v. Pul en Zn., Roosendaal f 6250 (gem.), f 8420 (kerk), totaal f 14670; Fa. Gebr. van Gaans, Nieuw Vossemeer totaal f 12280; Arie v. d. Berg, Nieuwer- brug f 4500 (gem.), f 6100 (kerk), totaal f 10600; Houtbedrijf J. van Hout N V., Mill f 4020 (gem.), f 6220 (kerk), totaal 10240; J. Mosselman, Nw .Tonge totaal f 9765; Fa. F. Overzet en Zn., Hoogezand totaal f 9388; Fa. D. v. d Steen, Nieuwer, brug f 3986 (gsm.), f 4278 (kerk), totaal f 8264; N.V. Houthandel v.h. Fa H. de Goederen, Linschoten f 4508 (gem.), f 3456 (kerk), totaal f 7964. ANNA-JACOBAPOLDER Afdeling N C.V.B. De plaatselijke afdeling der N.C. V.B. kwam in vergadering bijeen in „Ons Dorpshuis", onder leiding van mej J. W. C. van Strien. Als spreker trad op de heer van Nop pen uit Middelburg. Het onderwerp handelde over „Het bioscoopvraag stuk", waarop een drukke bespfe- king volgde. Na de pauze werden de huishoudelijke zaken behandeld. Tevens werd verslag uitgebracht van de presidentenconferentie en de gewestelijke vergadering. Op 16 de cember zal een Kerstavond gehou den worden. Resten voormalig slot „Haamstede" gevonden? Opgravingen op weiland „De Bolle" (Eigen bericht). HAAMSTEDE, 21-11. De Rijks- dienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek vermoedt gestoten te zijn op-de resten van het voormalig kasteel Haamstede, 13e eeuwse voorloper van het tegenwoordige s,lot van die naam. Opgravingen worden verricht achter de Schuit kant op een weiland „De Bolle", waar herverkavelingen moeten uit gevoerd worden. Eerst echter krijgt de Rijksdienst gelegenheid dit ter rein - waar iets werd vermoed - te onderzoeken. Op een diepte van 60 d 70 cm. is men gestoten op een grote maat kloostermoppen en puin, kennelijk afkomstig van afbraak. Volgende week zal de opgraving vakkundig worden voortgezet en men hoopt dan een definitief ant woord te geven op de vraag of men inderdaad met bovengemelde kasteelresten heeft te maken. WAT tl QT Dl BILT Verwachting tot zaterdagavond: Weinig verandering Overwegend droog weer met en kele verspreide opklaringen en hier en daar mist; meest zwakke wind uit oostelijke richtingen; ongeveer dezelfde temperaturen. 22 nov. Zon op 8.10, onder 16.41. Maan op 15.04, onder 3.52. 23 nov. Zon op 8.12, onder 16.40. Maan op 15.29, onder 4.55. 24 nov. Zon op 8.14, onder 16.39. Maan op 15.57, onder 5.57. Volle maan: 26 nov. te 11.16. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 22 nov. 0.14 v.m. 12.29 n.m. 23 nov. 1.06 v.m. 13.19 n.m. 24 nov. 1.53 v.m. 14.05 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 nóv. 12.23 n.m. n.m. 23 nov. 0.46 v.m. 13.09 n.m. 24 nov. 1.30 v.m. 13.50 n.m. Springtij: 28 nov. Ingezonden mededeling café-restaurant MQNQRAG0N zlarikzee aparte zaal voor vergaderingen HET WEEROVERZICHT DE BILT, 21-11. Het zwaarte punt van het continentale hoge- drukgebied is nu bij de Zwarte Zee aangekomen met een luchtdruk- waarde van 1050 mb; rondom het hogedrukgebied bevindt zich een groot aantal depressies. De meeste volgen een baan die op ongeveer duizend kilometer ten westen van Ierland ligt en vervolgens in noord oostelijke richting via IJsland naar de Noordelijke IJszee reikt. In de Middellandse Zee ontwikkelt zich een nieuwe depressie. Geen van deze kunnen het weer in onze om geving beïnvloeden. In het alge mene weerbeeld zijn dan ook maar weinig veranderingen te verwach ten. ZIERIKZEE Vergadering „Philatelica" Op vrijdag 12 december zal al hier een vergadering worden ge houden van de postzegelverzame laarsvereniging „Philatelica". Ingezonden mededeling Kindermond(je) - „Gin Air" - Jolig - Geit - Schok - Hooi en Variant Laten we (eerst) beginnen met de kindermond aan het woord te la ten. Natuurlijk een Schouwen-Dui- velands kindermondje, want anders is het niet echt. Zusje kreeg „figa- rotlsche neigingen", gesteld al dat men van Figaro een bijvoegelijk naamwoord kan fokken. Ze zocht overal slachtoffers om tot model te dienen, maar meestal ivas opa „Het bokje". Het enig nadeel was dat opa niet meer erg rijk beplulmd was, maar zusje realiseerde zich dat aanvankelijk niet. Met (Hef) engelengeduld plantte ze twee krul spelden in opa's schamele schedel- begroeiing. Maar toen waren ook alle krullerige .mogelijkheden uit geput. Stomverbaasd stapte ze naar mama in de keuken en vroeg: „Oe mot tat noe mama ble opa? Dur is gin air mi!" Geen sier Deling die een bevredigend antwoord kan ge ven. Was het anders, dan zaten alle kappers aan de Rivléra (perma nent). Toegegeven, het ls wreed als een jongeling uit de vrlendenrij ver dwijnen moet, omdat hij besluit voortaan Het leven te delen met een vrouw. De (vrijgezelle) jongens na men het zo maar niet, dat Plet zich onderwierp aan de smachtend pre velende ambtenaar van de burger lijke stand, die overigens zijn plicht alleen maar nauwgezet deed. Maar de vrienden waren echte vrienden en ze beloofden, dat ze het afscheid van Piet groots zouden opzetten. Dat ls dan deze week ge beurd. Dc (Jolige) vrienden- kwa men jolig de trouwzaal (te Zlerik- zee) binnen,niet alleen evenwel, maar een gul versierde geit [voor zich uitdrijücnde.'De pelt ls plech tig (want dat mdfit bö gelten) aan hét huwelijkse paar overgegeven- Piet keek stralend naar het genante geschenk en de bruid heeft zacht gebloosdL Vele jaren geleden verdween uit het leven van een jonge vrouw een kostbaar polshorloge. De droefheid was groot, want het was een ge schenk. Deze week kreeg een stoe- Icnreparateur de schok van de dag. Hij peuterde aan de bekleding van een stoel en even later hield hij een kostbaar polshorloge ln de hand- Het terugzoeken was een klaarbaar karwei en de vrouw draagt haar polshorloge weer, net of het nim mer weg was. Leuk zo'n verrassing als inleiding op de komst van Sint Nicolaasf Eilandman heeft dit tussen twee haakjes - nog hooi van verle den jaar voor de schoen. De wor telen haalt hij uiteraard uit zijn - hcrverkqvelde - tuin. Trouwens ook eens- zien of de Spaanse knol geen te_ vroeg uitgelopen witlof- spruit prefereert. Men weet maar nooit. Zo'n variant in het menu kan ivel eens van invloed zijn op dc kioaliteit van de geschenken, die door de schoorsteen komen. Toch eens proberen1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2