24 miljoen uitgetrokken 80.000 woningen Russische voorstellen op komst viermogendheden-status te beëindigen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het bouwvolume voor het onderwijs voor gew. en voortgez. lager onderwijs 1959 Bommen op nikkel- mijnen in Cuba V.S. WELWILLEND TEGENOVER ZELF- STANDÏGHEIDSSTREVEN DER CYPRIOTEN Gestreefd wordt naar realisering van Staking bij Belgische gas- én elektriciteitsbedrijven Over tegenmaatregelen nog niets bekend ring i VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 ZIERIKZEE SCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) t 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 ne 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 21 miljoen voor uitgebreid l.o. 's-GRAVENHAGE, 20-11. In het bouwprogramma 1959 voor het onderwijs is, volgens de derde nota inzake bouwvolume voor het onder wijs, f 8 miljoen voor het kleuteronderwijs uitgetrokken, 24 miljoen voor het gewoon lager en voortgezet gewoon Jager onderwijs, 6 mil joen voor het buitgewoon lager onderwijs, 21 miljoen voor het uit gebreid lager onderwijs, 6 miljoen voor kweekscholen en opleidings scholen voor kleuterleidsters, 32 miljoen voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, 35 miljoen voor het lager nijverheidsonder wijs voor jongens, 17 miljoen voor het nijverheidsonderwijs voor meisjes, 11 miljoen voor het uitgebreid lager nijverheidsonderwijs en middelbaar nijverheidsonderwijs voor jongens en 37 miljoen voor het hoger onderwijs. De nota inzake het bouwvolume voor het onderwijs heeft minister Cals vandaag aan de Tweede Ka mer toegezonden. Het bedrag dat voor het kleuteronderwijs is uit getrokken, is in hoofdzaak nodig om kleuterscholen te bouwen in nieuwe wijken, die te ver van reeds bestaande scholen liggen. De be langstelling voor het kleuteronder wijs stijgt niet in die mate als ver wacht werd, zodat het bedrag dat thans begroot wordt, lager ligt dan In de voorgaande nota's. Het is niet uitgesloten, dat in 1959 In de sector van het g.l.o. en het v.g.l.o. meer zal kunnen worden geproduceerd dan thans in het bouwprogramma is voorgenomen. Dit onderwijs profiteert nog steeds van ruimte in de bouwcapaciteit door het achterblijven van de bouw bij andere takken van onder wijs, waardoor, voorzover de situ atie op de arbeidsmarkt dat toe laat, aangenomen mag worden dat WASHINGTON. Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft me degedeeld dat niet nader geïdenti ficeerde vliegtuigen magazijnen van de Nicaro-nikkelmijnen in noord oost Cuba, die het eigendom van de Amerikaanse regering zijn, hebben gebombardeerd. De woordvoerder verklaarde, dat de Amerikaanse ambassade te Ha vana heeft gemeld, dat geen Ame rikanen aan het bombardement ten slachtoffer zijn gevallen, doch dat er vermoedelijk zware schade is aangericht. De Nicaro-nikkelmijnen liggen in de provincie Oriënte, waar zich de hoofdmacht bevindt van de door Fidel Castro geleide opstandelin gen. Een veertienjarige jongen te Dallas, in de Amerikaanse staat Texas, heeft donderdag de politie meegedeeld, dat hij zijn vader ge dood heeft om zijn moeder te be schermen. Volgens de jongen trachtte zijn vader zijn moeder te wurgen. De jongen schoot zijn va der met een jachtgeweer dood. ten deze een ruim goedkeurings- beleid gevoerd zal kunnen worden. Het peil voor het v.h.m.o. ligt 4 miljoen gulden hoger dan van '58. Volgens de nota is voor vaststaand aan te nemen dat in de komende jaren veel voor dit onderwijs zal moeten worden gebouwd en of schoon hiervoor op het ogenblik nog geen nauwkeurige prognose kan worden vastgesteld, is het toch gebleken dat het peil van 1958 te laag ligt. Een grotere stij ging dan nu is voorzien (f 32 mil joen) zou geen zin hebben, aldus de nota, aangezien een stijging van het bouwvolume, dat in een be paald jaar moet worden gereali seerd slechts geleidelijk kan wor den bewerkstelligd. Op grond van voorlopige bere keningen wordt rekening gehou den met de mogelijkheid, dat het aantal v.h.m.o.-leerlingen in 1965 niet onbelangrijk hoger zal liggen dan de raming van de commissie- v.h.m.o. MAKARIOS: Via de V.N. om onafhankelijkheid vragen NEW YORK, 20-11. „Ik ben in staat te verklaren, dat het Ameri kaanse ministerie van Buitenland se Zaken welwillend staat tegen over het streven naar zelfstandig heid der Cyprioten en mij heeft aangemoedigd, via de Verenigde Naties, om onafhankelijkheid voor Cyprus te vragen", aldus heeft aartsbisschop Makarios, na een be zoek aan Washington, tegenover een medewerker van de „New York Times" verklaard. Hij vervolgde: „Vanzelfsprekend kan het „State Department" dit, met het oog op de te verwachten Turkse reactie, niet in het open baar verklaren. Maar mij Is op het ministerie medegedeeld, dat men aldaar meer geneigd is in te stem men met het verlenen van onaf hankelijkheid, dan de Turken". Makarios zei ook: „Ik ben van gevoelen, dat de Turkse reactie minder krachtig zou zijn, indien TWEEDE KAMER P.v.d.A. zal niet meewerken aan huurverhoging „Gestreefd wordt naar de reali sering van de 80.000 woningen. Het aantal woningwetwoningen, dat ge financierd is en wordt zal de 43.000 niet overschrijden. Als gemeenten het regeringsprogram frustreren door geen particuliere woningbouw toe te laten gaat het niet aan die gemeenten extra woningwetwonin gen toe te wijzen. Het is wel dege lijk mogelijk voor de gemeenten de particuliere bouw aan te moedigen. De heer Andriessen heeft er voor gepleit bij de contingenten de be hoefte als norm t"e nemen", aldus minister Witte gisteravond in de Tweede Kamer. In Nederland is het principieel aldus, dat de woningbouw primair een zaak der particulieren is. Wan neer deze tekort schieten heeft de overheid subsidiair een taak. Door de oorlog zijn deze verhoudingen wat anders geworden. De woning- wetbouw moet daarom ook de bouw van sobere woningen nastreven. Deze woningwetbouw moet niet ko men op het typische terrein van de particuliere bouwer. De minister meent, dat de subsi-. f verhoging welke naar hij zegt te die-regelingen echt royaal zijn. De j hopen binnen afzienbare tijd tot particuliere bouw neemt dan ook stand zal kunnen komen. Het huurvraagstuk kan z.i. niet ter sprake komen, omdat ter zake advïes is gevraagd aan de S.E.R. Met het oog op de verklaring van de heer Bommer, dat de Partij van de Arbeid niet mee zal werken aan huurverhoging gedurende deze ka binetsperiode, zegt de minister tot zijn spijt te moeten constateren, dat zijn verantwoordelijkheid en die van de heer Bommer niet meer te combineren zouden zijn. Dit punt komt te zijner tijd dan wel aan de orde. De minister meent, dat veel ge meentebesturen bescheidener zou den kunnen zijn ten aanzien van de woningen. Bedacht moet worden, dat ze bestemd zijn voor mensen met een laag inkomen. Het moeten goede woningen zijn, maar geen dure al zou men ze graag zo mooi mogelijk maken Maar het moet allemaal worden betaald. toe. Spr. verklaart zich bereid gege vens te verzamelen omtrent leeg staande woningen, ofschoon dat een fluctuerend geval is. Hij zal daarbij tevens normen aangeven. De minister zegt het te zullen waarderen als ook institutionele be leggers zich zouden gaan interes seren voor particuliere woning bouw. De overspanning van de bouw markt is een probleem, dat hem da gelijks bezig houdt. Het is de moei lijkheid het juiste midden te vin den tussen overspanning en werk loosheid. Naar aanleiding van de vraag van de heer Bommer om dë gemeentebesturen meer zelf standigheid te geven met be trekking tot de typen woning wetwoningen en de uitrusting zegt de minister, dat deze wo ningen worden gebouwd als woningen voor arbeiders. Men moet de huur niet te hoog irte- ken voor het arbeidersinkomen. Voor het afvlakken der piekhuren zegt de minister niets te gevoelen. Oneffenheden kunnen worden ge corrigeerd met een algemene huur- Turkije niet door Engeland werd aangemoedigd. De Britten moedi gen de Turken aan in hun onlo gische eisen te volharden". Een functionaris van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde: „Geen commentaar" op de verklaring van de Cyprische aartsbisschop te heb ben. DERTIG JAAR IN SLAAPKAMER HALIFAX. De 42-jarige Matthew Sutcliffe, een in woner van Halifax, in Enge land, heeft donderdag, voor het eerst sinds dertig jaar, zijn slaapkamer en huis ver laten. Hij deed dit, om met zijn 82-jarige moeder naar een ziekenauto te lopen, waarmede beiden naar een ziekenhuis werden vervoerd. Mevrouw Sutcliffe werd op genomen wegens haar zwak ke gezondheid, terwijl haar zoon in observatie wordt gehouden. Een in de straat van de familie Sutcliffe wo nende weduwe verklaarde dat Matthew in geen dertig jaar de trap af was geweest. Een neef had hem het laatst in 1928 gezien, toen hij, in verband met een verkoud heid, zijn kamer had gehou den. En slechts weinigen der buren, wien was meegedeeld dal mevrouw Sutcliffe een zoon had, hebben dit geloofd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's In de tragedies van het le- ven spelen vaak komedianten de hoofdrol. Duizend onderwijzers meer nodig 's-GRAVENHAGE, 20-11. Het volgende jaar zullen bij het gehele Iager-onderwüs 54.700 onderwij zers nodig zijn. Dat is 1050 meer dan er op 1 januari van dit jaar vereist waren. In 1960 zal het aantal onderwij zers dat nodig is, vermoedelijk met 750 toenemen en in 1961 met 150. Bij de berekening van deze getallen zijn de in 1956 geldende klassedelers uitgangspunt geweest. Aldus luidt de conclusie van de „zesde nota betreffende de behoef te aan onderwijzers bij het gehele lager onderwijs", die minister Cals vandaag aan de tweede ka mer heeft toegezonden. „Draad-televisie" technisch mogelijk 's-GRAVENHAGE, 20-11. Proef- nemingen hebben aangetoond dat het technisch mogelijk is, een of meer televisieprogramma's door te geven op draadomroepnetten die aan bepaalde eisen voldoen. De voorzieningen, die bij exploitatie nodig zijn voor centrale ontvang en verdeelpunten en voor de aan passing van de daartoe geschikte draadomroepnetten, alsmede het onderhoud, zullen op zichzelf een tarief vergen, dat niet onbelangrijk hoger is dan het huidige draadom roeptarief. De gebruiker zal boven dien de beschikking moeten hebben over een televisietoestel, dat op het draadtelevisien'et zou worden aan gesloten. Hij zou dit toestel zelf moeten aanschaffen, want het ligt niet in de bedoeling, dat de P.T.T. deze toestellen beschikbaar gaat stellen. Dit heeft minister van Aartsen medegedeeld aan de Tweede Kamer bij de schriftelijke voorbereiding van de behandeling van de P.T.T.- begroting. BRUSSEL, 20-11. De socialisti sche en christelijke vakbonden heb ben donderdagochtend order gege ven tot een staking bij de gas- en elektriciteitsbedrijven, ter onder steuning van looneisen. De onder handelingen tussen vakbonden en werkgevers, die tot hedenochtend vroeg werden gevoerd, leidden niet tot resultaat. Van vakbondszijde wordt verno men dat de staking algeheel is in het merendeel van de Belgische centrales. De diensten van vitaal belang zijn echter verzekerd. De gouverneur van Brabant heeft op geroepen tot de grootst mogelijke beperking bij het gebruik van gas en stroom en het gebruik voor niet- vitale doeleinden, zoals in theaters en voor lichtreclames, verboden. Berlijnse toestond verscherpt zich Deze telefoto toont de ravage welke werd aangericht, toen bij El Toro in de Ver. Staten een straaljager een passagierstrein ramde. Wonder boven wonder werd geen van de 150 passagiers gewond; zelfs de piloot van de straaljager werd slechts licht gewond uit de flarden van zijn machine gehaald. BERLIJN, 20-11. De Sow jet-am bassadeur in oost-Duitsland zal binnenkort premier Grotewohl in kennis stellen van Russische voor stellen om aan de vier-mogendhe- denstatus van Berlijn een einde te maken. Dit heeft donderdag een functio naris van de Sowjet-ambassade te oost-Beriyn meegedeeld. HU was van oordeel dat Perwoechin naar Grotewohl zal gaan, zodra hij ge detailleerde voorstellen uit Moskou zal hebben ontvangen. Zoals bekend is de Sowjct-am- bassadeur pas in Moskou geweest voor overleg met zijn regering. In Bonn was men van oordeel dat de Sow jet-Unie haar deel van de controlebevoegdheden In Berlijn geleidelijk aan de Oostdultse rege ling zal overdragen. De bedoeling hiervan zou zijn het westen dat de Oostdultse regering niet erkent, te dwingen toch met de Oostduit sers te handelen op het gebied van de verbindingen tussen west-Ber- lijn en de Bondsrepubliek. In de Westduitse hoofdstad had Bondskanselier Adenauer donder dagochtend een onderhoud met de Sowjet-ambassadeur Smimof, die hem op de hoogte stelde van de plannen van de Sow jet-regering. Hoe het Kremlin precies te werk zal gaan, is evenwel niet bekend. In Bonn wordt aangenomen, dat de Russen op den duur wat Berlijn be treft alleen maar als scheidsrech ter zullen optreden ingeval van een conflict. Welke tegenmaatregelen er even tueel van Westduitse zijde zullen worden genomen, is nog niet te overzien. De Bondsrepubliek kan bijvoorbeeld de handel met oost- Duitsland staken, maar tot een af breken der diplomatieke betrek kingen tussen Bonn en Moskou zal het in elk geval niet komen, zo wordt van Westduitse zijde ver klaard. Men is er zich van bewust dat het westen grote moeilijkheden kan krijgen bij de verzorging van de Westberlijners en de militairen die in het westelijke stadsdeel zijn gelegerd. Vooral de verbinding door de lucht, waarvan de vluchtelingen uit oost-Duitsland gebruik maken om naar de Bondsrepubliek te ko men, loopt ernstig gevaar. De burgemeester van west-Ber- lijn, Willy Brandt, beschuldigde donderdag in h'et stedelijk parle ment, de Oostduitse communisti sche leider Walter Ulbricht er van, dat hij de toestand om Berlijn had verscherpt om de aandacht van de binnenlandse moeilijkheden in zijn land af te leiden. Met vliegtuigen en schepen wordt nog gezocht naar de 22 ver miste opvarenden van de vracht boot „Carl Bradley", die dinsdag tijdens een vliegende storm door onbekende oorzaak op het meer van Michigan is vergaan. Tot dus ver heeft men twee mensen gered, die zich op een eiland in veilig heid hadden weten te brengen. Het is zeker dat elf opvarenden om het leven zijn gekomen. De Japanse missie, die op ver zoek van het Indonesische staats- oliebedrijf „Permina" in noord- Sumatra, een onderzoek heeft in gesteld naar de exploitatiemogelijk heden van de olieterreinen bij Rad- nau, is na een verblijf van bijna twee maanden in Indonesië weer uit Djakarta vertrokken, op de te rugreis naar Tokio.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1