1 pep Jf pepem Burgemeester H. K. Michaëlis van Bruinisse benoemd tot burgemeester van Goes De knoflook doet het ,HET WAS VAN ONS' ZEERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 20 NOVEMBER 1958 No. 18467 peper. m unt Een klein stukje natuur Ingezonden mededeling hygiënisch bereid uit natuurzuivere ingrediënten houdt U iedere dag fris en monter een medicinale versnapering onder voortdurende contröle van het laboratorium Or. Van Hamel Roos Harmens Amsterdam Een spektakulaire promotie Schouwen-Duiveland verliest man van formaat Goes - als centrum van Zeeland - krüfft in de persoon van de heer H. K. Michaëlis een man van for maat, die in z^n eerste gemeente - Bruinisse - z^jn sporen heeft ver diend. Zware slagen heeft hy daar met een bewonderenswaardige sou plesse weten op te vangen. Zijn be noeming tot burgemeester van Bruinisse vond plaats op 16 oktober 1951 en op dat tydstip waren in deze zwaar getroffen gemeente de sporen van de oorlog nog lang niet uitgewist. Onder zijn magistratuur viel ook de stormramp en in die tyd bleek burgemeester Michaëlis even goed thuis op het vilt van de departementsafdelingen als in de zware rubberlaarzen, waarmede hij zijn modderige gemeente betrad. Een typische doe-man gaat voor Schouwen-Duiveland verloren, doch het zal voldoening schenken, dat een „man uit de buitengewesten" geroepen wordt naar het warm- kloppende hart van Zeeland: Goes. Burgemeester Michaëlis - 38 jaar oud - stamt uit een Arnhemse tandartsenfamilie en volgde zijn h.b.s.-opleiding in 's-Gravenhage. Van 1940 tot 1946werkte hij als volontair op de gemeente-secreta rie van Noordwijk. In die tijd be haalde hij het G.A. I-vakexamen. De laatste elf maanden van de oor log vertoefde hij in een kamp in Duitsland. Na zijn terugkeer werd hij te Noordwijk bevorderd tot ad junct commies eerste klas en in 1947 kwam hij naar Zeeland in de rang van adjunct commies ter pro vinciale griffie, waarna in 1951 zijn benoeming te Bruinisse volgde. Wederopbouw Bruinisse Tijdens zijn ambtsperiode wer den bestrating en riolering ver nieuwd, een zuiveringsinstallatie gebouwd, terwijl alle hiaten in de kom der gemeente werden volge bouwd. De gemeente bouwde en verkocht huizen in een tijd, toen het partikulier initiatief in gebreke bleef. Het gemeentehuis werd ver nieuwd, een Groene Kruis-gebouw kwam tot stand, alsmede een mo derne kleuterschool. Bovendien kreeg Bruinisse een chr. landbouw- huishoudschool en een sportveld. Nieuwe huizen werden gebouwd in verband met het DeltapIaR. Buiten de gemeente Velerlei waren de bemoeiingen van burgemeester Michaëlis buiten de direct bestuurlijke sfeer van eigen gemeente. Vooral als voor zitter van de Waterleidingmaat schappij ontplooide hij een activi teit die respekt mocht afdwingen. Met een trefzekere kennis van za ken en een scherp doorzicht heeft hij de Waterleidingmaatschappij door één der moeilijkste perioden van haar bestaan heengeloodst. Hij is voorts secretaris van de Reini gingsdienst Duiveland en secreta ris van het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis. In 1957 werd hij lid van het bestuur der waterkering van het calamiteuze waterschap Bruinisse. Met deze opsomming is de rij van functies echter geenszins uitgeput. Hij was tijdelijk secretaris van „Zevibel" en bestuurslid van de Bedrijfsvereniging „Habivi". Hij is bestuurslid van de visserijschool en van de Stichting voor de Ned. Visserij,-alsmede lid van de Schaal - en Schelpdierencommissie in Zee land. Als burgemeester is hij lid van de commissie van toezicht van de Centrale Dienst en lid van het dagelijks bestuur van Kring Z 6 van de B.B. Voorts is hij bestuurs lid van de afdeling Duiveland van het Rode Kruis en voorzitter van de onderafdeling Bruinisse. Agrarische belangstelling Zijn agrarische belangstelling is belichaamd in zijn voorzitterschap van de plaatselijke commissie Her verkaveling, het lidmaatschap van de agrarische subcommissie Sch.- Duiveland van de Herverkavelings commissie Zeeland. Hij is lid van Ingezonden mededeling de meest ideale brandstof voor uw oliehaard of -kachel. M. W. MOL Schuddebeurs Nieuwerkerk telefoon 2191 telefoon 367 Afschaffing ziekenfondscoupon en verlaging ziekenfondspremie UTRECHT, 17-11. Wanneer de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zijn goedkeuring hecht aan een inmiddels door de Ziekenfondsraad genomen besluit, zal met ingang van 1 januari a.s. de ziekenfondscoupon verdwijnen. De huidige ziekenfondscoupon, zo heeft een commissie uit de Zieken fondsraad geconcludeerd, heeft geen waarde. Het is een bewijsstuk, dat de ontvanger daarvan verzeke- ringsplichtig is ingevolge het Zie- kenfondsbesluit. Bij afschaffing van de ziekenfondscoupon wordt de premie voor de verplichte verzeke ring op gelijke wijze als bij de an dere sociale verzekeringswetten ge- ind. Bewys van verzekeringsplicht Aan de verzekerden zal in plaats van de huidige ziekenfondscoupon door de werkgever een bewijs van verzekeringsplicht worden afgege ven. Dit bewijsstuk kan bestaan uit een mededeling, die op naam is gesteld en waarop de periode staat vermeld, waarover de loonbetaling is geschied. Indien de werkgever dit wenselijk acht, kan hij gebruik maken van een geperforeerde strook aan het loonzakje of van een betalingsstrook. De werkgevers zul len, indien zij daarvan mededeling doen aan de Ziekenfondsraad, vrij stelling van het uitreiken van deze verzekeringsbewijsstukken kunnen verkrijgen. Deze vrijstelling kan worden verstrekt aan alle werkge vers, die tenminste vijftig perso neelsleden in dienst hebben. Zij verplichten zich dan om bij de indiensttreding van een werkne mer daarvan mededeling te doen aan het Ziekenfonds, waarbij de betrokkene is aangesloten. Onderzoek premieverlaging Indien een werknemer wordt ontslagen, moet door de werkgever afmelding plaats vinden bij het Ziekenfonds. De Ziekenfondsraad heeft zich ook bezig gehouden met een moge lijke verlaging in 1959 van de pre mie voor de verplichte ziekenfonds verzekering. Aanleiding hiertoe was o.m. dat door de wijziging van de couponregeling voor de zieken fondsverzekering de kosten voor inning e.d. zullen dalen. In de raad kon voor een advies tot verlaging van de premie niet de vereiste tweederde meerderheid worden be reikt. Binnenkort zal de Sociaal Economische Raad zich met deze zaak bezig houden. Wanneer de S.E.R. wel tot een advies tot ver laging komt zal de premie, naar men verwacht, voor het jaar 1959 op 4,5 procent worden vastgesteld. A.N.V.V. heeft nieuwe voorzitter UTRECHT. 17-11. De Algemene Nederlandse Verenig, voor Vreem delingenverkeer heeft tijdens een heden in Utrecht gehouden buiten gewone algemene vergadering prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen met een overweldigende meerderheid van stemmen tot haar nieuwe voorzitter gekozen. De benoeming van prof. Gelissen, die reeds heeft toegezegd dat hij bereid is het voorzitters ambt te aanvaarden, wordt op 1 januari 1959 van kracht. Prof. Gelissen is de opvolger van mr. dr. L. N. Deckers, die sinds 1940 voorzitter is geweest van de A N.V.V. en die in verband met het bereiken van de 75-jarige leeftijd voor zijn funktie heeft bedankt. de Commissie financiering elektri- citeits- en waterleidingaansluitin gen Herverkaveling en van de Com missie wegen en waterleidingen en van de Beplantingscommissie. Wij vermelden nog niet zijn be stuurslidmaatschap van de Prov. Zeeuwse vereniging tot bestrijding der T.B.C. en van de Zeeuwse Cul turele Adviesraad. De Tafelronde Plaatselijk is burgemeester Mi chaëlis voorzitter van diverse ver enigingen op cultureel gebied, ter wijl hij daarnaast hoofdbestuurslid is van de Kon. Ned. Jagersbond. Van de Nederlandse Tafelronde is hij een ijverig lid; van 1956-1958 was hij landelijk president van deze kring. Van zijn overige functies noemen wij nog: voorzitter Landbouw-ad- viescommissie, penningmeester van de kleuterschool te Bruinisse, be stuurslid van de Stichting School- tandverzorging Schouwen-Duive land en bestuurslid van de Stich ting „Het Zeeuwse Landschap". Burgemeester Michaëlis is 38 jaar, is gehuwd, heeft drie kinde ren van respektievelijk 2, 8 en 11 jaar, en is aangesloten bij de c.h.u. Voor burgemeester 11. K. Michaëlis van Bruinisse is Schouwen-Duiveland spring plank geworden naar eén der prominentste steden van Zeeland, Goes. De benoeming geschiedde bij Koninklijk Besluit en gaat in op 1 de cember a.s., met gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Brui nisse. In de late middag van dinsdag jl. kwam deze be noeming af en geen wonder dat de spektakulaire promo tie van burgemeester Micha ëlis vooral te Bruinisse druk onderwerp van gesprek ivas. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND PURMEREND. De 15-jarige Rie Groot uit Middelie kwam bij het passeren van een zware vracht auto uit Duitsland op het Edam mer dijkje te Middelie met haar fiets onder de aanhangwagen van de vrachtauto terecht. Zij werd met een schedelbasisfractuur naar het stadsziekenhuis te Purmerend ver voerd, waar zij in de loop van de avond is overleden. APELDOORN. Op de Katholieke begraafplaats aan de Arnhemseweg te Apeldoorn werd onder enorme belangstelling het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de kin deren Riphagen de 5-jarige An neke, de 3-jarige Zinus en de bijna 2-jarige Thea - die donderdagavond bij een felle brand in hun ouder lijke woning te Beekbergen om het leven kwamen. UTRECHT. In het stads- en aca demisch ziekenhuis te Utrecht is overleden de 20-jarige Amerikaan se militair G. T. B., gelegerd op de vliegbasis Soesterberg, die ernstig werd gewond bij een auto-ongeluk onder Soestdijk. AMSTERDAM. De Henriëtte Ro land Holstprijs, ditmaal beschik baar gesteld voor een belangrijk werk op het gebied van de sociale geschiedenis of sociale bewegingen, is toegekend aan dr. Pr. de Jong E.Dz. uit Amsterdam voor zijn boek „Om de plaats van de arbeid". AMSTERDAM. Per vliegtuig is in ons land aangekomen de presi dent van de Salt Lake City tempel van de Mormonen, de Amerikaan El Ray L. Christiansen, vergezeld van zijn echtgenote. Hij zal gedu rende een week in ons land ver blijven en de onderscheidene plaat, selijke gemeenschappen van de „Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen" bezoe ken. DORDRECHT. De 19-jarige leer ling-ijzerwerker M. van Ginniken, uit Moerdijk, is overleden tengevol ge van een val, die hij op de scheepswerf „De Biesbosch" te Dordrecht heeft gemaakt. De jon gen was van een werkstelling naast een in aanbouw zijnd schip geval len, doordat hij naast een plank stapte. Van 3,75 meter hoogte viel hij op een betonnen vloer. Meisje gedood bij militaire oefening EMMEN, 18-11. De oefening „Ca. rillon" heeft het leven gekost aan een 8-jarig meisje. Omstreeks zes uur vanmiddag zijn aan de rand van de Emmerdennen nabij de straat „De Hunenbaan" te Emraen door een plotseling schot uit een geweer of stengun de militair J. van Veggel uit Vught en het 8-ja- rig meisje Ida Haverdings getrof fen. Het meisje werd gedood, de soldaat is in ernstige toestand in het ziekenhuis te Emmen opgeno men. Omstreeks kwart voor zes had een aantal militairen, die deel uit maakten van de alarmoefening „Carillon", bivak geslagen bij de Emmer dennen. Volgens getuigen- verhalen hadden enkele kinderen uit de omgeving 2ich bij de rusten de soldaten gevoegd. Hoe het on geluk zich precies heeft toegedra gen is nog niet bekend, aangezien zelfs nog niet is duidelijk geworden uit welk wapen het schot is geval len. Volgens buurtbewoners zou de gewonde soldaat in de arm en in de buik zijn getroffen. Uienexporl in oktober De maand oktober 1958 was wat de prijs van de uien betreft voor de telers nog niet lonend, maar niettemin werden grote partijen uien geruimd, met een totaal van 30 miljoen kg., waarvan lVz miljoen kg. naar het binnenland, vermin derde de hoeveelheid bij de telers meer dan ooit in enige andere maand van een vorig jaar. De uienoogst is dit jaar zeker 25 a 30 pet. hoger dan in andere jaren en er zal heel wat moeten gebeuren om deze voorraad te ruimen, maar wanneer de export zich voortzet op de manier als de laatste maanden het geval is geweest, zal het zeker lukken. Veel hangt ook af van het per centage koprot, dat na nieuwjaar zal optreden. Jammer dat de prijs, ook al is die dan iets hoger dan de vorige maanden, nog steeds bene den 10 cent per kg. noteert. Duitsland was in de maand ok tober de voornaamste afnemer met ruim 13 miljoen kg., Engeland was een goede tweede met bijna 11 mil joen kgDerde op de exportlijst was Cuba met bijna 2Vz miljoen kilogram. De commissie ontwikkeling na tionale economie van de sociale economische daad heeft in een eenstemmig interim-advies aan de regering in overweging gegeven de tydelyke duurtetoeslag op de kinderbijslag voor 1959 le handha ven. De sociaal-economische raad machtigde de commissie hiertoe met het oog op de wenselijkheid van een snelle beslissing. Het Amerikaanse ministerie van handel heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten in het op 30 juni geëindigde begrotingsjaar 4,7 mil jard dollar aan schenkingen en le ningen aan buitenlandse regerin gen beschikbaar hebben gesteld, hetgeen 7 pet. meer is dan het voor afgaande jaar. In de geschiedenis van haar leven schrijft mevrouw Roosevelt dat zij - op aanraden van haar dokter - iedere ochtend drie knoflookpille- tjes inneemt omdat „hij zegt dat zc 't geheugen verbeteren". Daarmee toont mrs. Roosevelt vertrouwen te hebben in een ge neesmiddel, dat reeds 3000 jaar voor onze jaartelling werd aanbe volen. Ook nu is het algemeen be kend dat het gebruik van knoflook tijdens de middelbare leeftijd en de overgangsjaren een gunstige wer king op de spijsverteringsorganen heeft en bovendien een bloeddruk- verlagend middel is. Knoflook wordt gedeeltelijk door de longen uitgescheiden, hetgeen een. moge lijke verklaring is voor de gunstige resultaten bij ziekten van de adem halingsorganen. Sinds grijze oudheid werd het knoflook eeuwenlang als „huismid del" tegen allerlei kwalen gebruikt. Het is daarom des te opmerkelij ker dat wij juist in onze twintigste eeuw steeds meer publicaties over knoflook-toepassingen in de ge neeskunde tegenkomen, zoals bij slechte gelaatskleur, asthma en als voorbehoedmiddel tegen aderver kalking. Het is in dit verband frappant dat in de Balkanlanden - waar het gebruik van knoflook een veelvoud van dat in west-Europa bedraagt - de mensen een bijzonder hoge leef tijd bereiken. Ingezonden mededeling FEUILLETON Streekroman door HANOL SPOOR Noch zijn roepen, noch zijn wen ken schenen ze te begrijpen. Hij klom boven op een hoge duintop en haalde zijn verrekijker te voor schijn, Hij slaakte woedende ver wensingen. „Ze.saboteren, dat scho- rum. Met welk doel jagen ze nu nog steeds door?" Al gauw zag hij het. Alles stoof naar de richting van die verwenste Frank. Dat moest er nu nog bijko men. Dat zou hem duur te staan komen. Intussen gingen de drijvers ge animeerd hun gang. Ze nameni hun taak op alsof er een fortuin te ver dienen viel. In een geweldig grote kring joegen ze de wipstaartjes voor zich uit. Paul, die alleen thuis was, hoorde al van verre het lawaai zijn kant opkomen. Verwonderd vroeg hij zich af wat dit Indianengehuil te betekenen had. Hij had met een gerust hart toestemming gegeven om op Franks grondgebied te ja gen. Temeer daar hij zijn vriend had horen klagen dat hij geen tijd had om dat konijnengoedje in be dwang te houden. Paul was een die renvriend, en vond het hele geval nogal wreed, doch Frank had ge zegd dat het erger kon worden dan een sprinkhanenplaag. Het geschreeuw kwam steeds na der; er viel een schot. Als bij af spraak begonnen er vele geweren tegelijk te ratelen. Pauls eerste re actie, nog overgehouden van de oorlog, was zich plat op de grond te werpen, maar hij bedacht dat deze aanval onmogelijk op hem ge munt kon zijn. Toch vond hij het beter niet naar buiten te gaan en maar te wachten tot de bui ivat overgedreven was. Toen het rumoer verstomde, waagde hij een kijkje buiten de deur, en wat hij toen zag deed hem verstomd staan. Overal uit de bos jes kwamen lachende mannen te voorschijn. „Nou", bromde hij, „ze moeten nodig de konijnen verwijten dat ze zich zo snel vermenigvuldigen, mij dunkt, dit is toch ook niet mis". Achter de mannen met hun ge weren volgden de drijvers. Aan Pauls verbazing kwam geen einde. Eindelijk begon hij te begrijpen dat hier meer achter zat. Men joelde, en glom van de pret. Verschillende dode langoortjes werden als een soort zoenoffer aan Pauls voeten gelegd. Er werd gelachen en ge zwaaid naar zijn nog steeds ver bouwereerd gezicht. Een van hen, die de rij sloot, zei, zijn gehele gelaat een en al vrolijk heid, „nou mijnheertje, wat denkt U, dat is nu ons dorp". „Vertel me eerst maar eens vlug wat dit allemaal betekent, want mijn hoofd er af als dit helemaal normaal is". Opgetogen werd Paul verteld van de kool die men Sternhout gestoofd had. „Hier is wel geen volksgericht meer, met ketelmuziek en zo, maar wij tonen op een andere manier dat we niet van hem gediend zijn. We willen Sternhout geen diensten be wijzen, maar toch wel graag de ko nijnen opgeruimd zien, en daarom dit plannetje". De verteller gaf Paul zo'n veel betekenend knipoogje, dat deze on willekeurig in de lach schoot. „De afspraak was, om de konijnen alle maal hier naar toe te jagen. Daar wachtten onze jagers, die de hele zaak neerpangden". „Maar was er dan geen gevaar om op elkaar te schieten?" „Nee, bij het eerste schot lieten alle drijvers zich vallen, maar ble ven nog gillen". „En kan dit nu niet als diefstal aangerekend worden?" vroeg Paul nog niet helemaal gerustgesteld. „Welnee, de beestjes zijn op het grondgebied van de baas geschoten, daaraan kan hij toch niets doen dat ze allemaal deze kant opwilden". „Hierover komt het dorp in geen jaren uitgepraat; iedereen heeft bout vandaag, zieken en gezonden. Verder is er nog genoeg voor de handelaar over, zodat ons loon, dat we nu niet bij Sternhout kunnen halen er ook niet bij inschiet". De gene die het verhaal deed, sloeg zich van pret op de knieën. „Boerenkinkels noemt hij ons, maar nu hebben we de heren 't na kijken gegeven". Paul gunde de mannen do over winning, maar kon er toch niet van harte mee instemmen. Hij vreesde dat Frank niet van dergelijke ge schiedenissen zou houden. Boven dien zou het de strijdlust van Sternhout wel eens kunnen aan wakkeren, waardoor er weer nieu we moeilijkheden konden komen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5