Plannen voor aanlegplaats Beneluxstap inzake onderhandelingen over instelling vrijhandelszone DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Zandkreek" kost veel geld schip met koplading aan veerhaven ,De Val' DONDERDAG 20 NOVEMBER 1958 No. 18467 115e Jaargang ZIERÏKZEESCHEWNIEÏIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,1 S, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, iel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2)18, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenmon Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Bouw veerhaven aan de oostkust van Noord*Beveland VUSSINGEN, 19-11. Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben in de begeleidingsbrief bij de begroting 1959 der provincie Zeeland hun te leurstelling uitgesproken over de geringe toewijzing van 500 woning wetwoningen voor 1958 aan de pro vincie Zeeland. „Een zo klein kwantum woningen is met het in acht nemen van regelen van goed bestuur niet te verdelen". Immers het aantal is te klein om bij de verdeling rekening te houden met alle facetten, aldus G.S. G.S. spreken verder als hun overtuiging uit, dat de verdeling van het volume woninwetwoningen over de provincies dient te geschie den, meer dan tot dusver, los van het verleden, en dat die verdeling moet worden gebaseerd op de taak, die de regionale delen van het land kunnen en moeten vervullen voor de verdere ontwikkeling van het gebied. De voor 1958 bestemde woning wetwoningen zijn verdeeld en in aanbouw of gereed. Wat de zgn. premiebouw betreft delen G.S. me de dat er van januari t m. septem ber 1958 in totaal op premie-aan vragen voor 1.127 woningen door G.S. een gunstig advies werd uit gebracht. In dezelfde periode zijn voor 921 woningen premies ver leend. Gedeputeerde Staten hebben op dracht verleend tot het besteks- klaar maken van de werken voor de bouw van een veerhaven aan de oostkust van Noord-Beveland. In de loop van 1959 zal tot aanbeste ding worden overgegaan. Opdracht is gegeven voor het in studie nemen van de bouw van aanlegplaatsen voor sche pen met koplading zowel in de veerhaven „De Val" bij Zierik zee als in de toekomstige haven op Noord-Beveland onder Kats. Rode boetedoening HONGKONG, 19-11. De 51- jarige Chinese schreister en Stalin-pryswinnares Ting Ling is ontslagen als parle mentslid van de provincie Sjantoeng in het nationale volkscongres, aldus meldt het persbureau Nieuw China. Zij werd het vorig jaar al heftig gekritiseerd tijdens een zuivering van rechtse elementen in China. Zij was al eerder uit andere officiële functies ontslagen. In april werd gemeld, dat zij op het hoofdkwartier van de schrij versbond waartoe zij behoor de, de vloeren schrobde als „boetedoening voor indivi dualisme". Ting Ling, die lang bevriend was met pre sident Mao Tse To eng, was ook reeds uit de communisti sche partij gezet. De in verband hiermede en met de dammen van het Drie-eilanden plan noodzakelijke wegverbindin gen zijn in vergevorderd stadium van voorbereiding. Het in de vaart houden van het motorschip „Zandkreek" op de dienst Zierikzee-Katseveer is zeer kostbaar. Gedurende de eerste tien maanden van 1958 zijn daarmee 1615 auto's vervoerd De vraag rijst of dit schip moet blijven varen. Een ander schip, dat naast het dienstschip geregeld op de lijn kan varen, ontbreekt. Wat de landaanwinning betreft: in het kader van de ontwikkeling van het wester-Scheldebekken kunnen G.S. thans geen nadere mededelingen doen. Terzake van de vaste oeververbinding met Zeeuws- Vlaanderen is nog nader contact opgenomen met de toenmalige mi nister van Verkeer en Waterstaat. Door afwezigheid van de minister kon er geen bespreking plaats vin den. Een bespreking met de minis ter ad interim werd minder wen selijk geacht evenals voor een na dere bespreking van de tarieven voor de veren over de Wester- schelde. Naar zich laat aanzien zal binnenkort omtrent beide onder werpen een bespreking met de thans aan het bewind zijnde minis ter kunnen plaats vinden. Politieke staking van zes miljoen Duitse arbeiders op komst? Grieven openbaren zich in demonstratie HAMBURG, 19-11 De leiders van de Westduitse vakverenigingsfede ratie, waarbij zes miljoen arbeiders zijn aangesloten, maken zich op voor een grootscheepse actie die mogelijk tot een politieke staking zal" leiden. Volgens de leiders zijn de arbei ders verontwaardigd over onnodige concentratie van economische Kwestie-Cyprus in de Verenigde Naties NEW YORK, 19-11. Groot-Brit- tannië heeft woensdag een ont- werp-resolutie bij het secretariaat van de Verenigde Naties gedepo neerd, waarin de Algemene Verga dering de voortdurende inspanning tot oplossing van het probleem- Cyprus steunt en „de andere par tijen" - Griekenland en Turkije - tot samenwerking uitnodigt. Vrachtvaarder met man en muis vergaan De 10.028 ton metende Ameri kaanse vrachtboot „Carl D. Brad ley" is op het meer van Michigan in tweeën gebroken en gezonken, waarbj) de uit 35 leden bestaande bemanning om het leven kwam. Op het tijdstip van de ondergang van het Amerikaanse schip woedde een vliegende storm boven het meer van Michigan. Er is ook een lezing voor het vergaan van de vrachtvaarder, volgens welke dit het gevolg zou zijn geweest van het lopen op een rif, waarna de „Carl D. Bradley" in tweeën zou zijn ge broken. macht in de staalindustrie, de mas sale ontslagen in de steenkoolindu strie en pogingen van de werkge vers om de werknemers medezeg genschap in de ondernemingen te onthouden. Vandaag (donderdag) wordt te Dortmund, midden in het Ruhrge- bied, een demonstratie tot h.it_ uiten van bovengenoemde grieven" gehouden, waaraan naar men ver wacht meer dan twintigduizend ar beiders zullen deelnemen. De voorzitter van de vakvereni ging der metaalarbeiders, Otto Brenner, heeft verklaard vast be sloten te zijn „de democratie met alle mogelijke middelen te verde digen, zonodig door een politieke staking". Hij verweet de regering en de werkgevers een dubbelzin nige politiek te voeren die tegen het belang van de arbeiders ingaat. Bij de N.V. Fokker op Schiphol zijn woensdagochtend de eerste twee hier gebouwde vliegtuigen van het type „Friendship" officieel over gedragen aan de Ierse luchtvaartmaatschappij „Aer Lingus". Ter gele genheid van de overdracht reikte de voorzitter van de vereniging „Ned. Fabrikaat", de heer E. J. Muller, de gouden medaille van de V.N.F. uit aan de directie van Fokker, in de persoon van de heer H. During. Foto boven: een overzicht van de overdrachtsplechtigheid in een grote loods van Fokker; op het spreekgestoelte mr. F. J. L. Diepen, directeur van Fokker. - Foto onder: de heer E. J. Muller (rechts) reikt aan de heer H. During de gouden medaille uit van de V.N.F. TWEEDE KAMER Geringe hoop, dat zóne vóór 1 |anuari tot stand komt 's-GRAVENHAGE, 19-11. - Aan het slot der middagvergadering van de Tweede Kamer heeft minister Zylstra mededeling gedaan om trent een inmiddels door hem ont vangen nota over een Benelux-stap inzake de onderhandelingen over de vrijhandelszone. Deze stap is Britten doden Cyprische verzetsleider NICOSIA, 19-11. De leider van de Grieks-Cyprische verzetsorga nisatie EOKA in noord-Cyprus, is woensdag door Britse veiligheids troepen gedood, zo is officieel in Nicosia bekendgemaakt. De leider, Matsis. op wiens hoofd een prijs van vijfduizend gulden stond, werd door Britse militairen in zijn schuilplaats ontdekt. Twee mannen, die bij hem waren, gaven zich over, doch Matsis riep: „ik kom er niet levend uit; ik ga schie ten". Daarop hadden de Britten twee handgranaten naar binnen geworpen. Later is bekendgemaakt dat bij de operaties in noord-Cyprus een tweede EOKA-leider is gearres teerd. Op diens hoofd stond even eens een prijs van vijfduizend gul den. Nederlandse vice-admiraal in de V.S. „VERMINDERING NAVO-INSPANNING ZOU „RAMPZALIG" ZIJN Het gaat om behoud Atlantische Oceaan NORFOLK (Virginia), 19-11. De zich nu in de Verenigde Staten be vindende opperbevelhebber der Nederlandse zeestrydkrachten, vice- admiraal H. H. L. Pröpper, die thans, op uitnodiging van de chef van de Amerikaanse marinestaf, admiraal Arleigh Burke, een drie daags bezoek brengt aan de eta blissementen der Amerikaanse ma rine te Norfolk, in de staat Vir ginia, beeft woensdag jl. op een aldaar gehouden persconferentie verklaard, dat een vermindering van de NAVO-inspanning ter verdediging van de Atlantische Oceaan „rampzalig" zou z(jn. Hij voegde hieraan toe dat, in dien één der NAVO-staten zijn mi litaire verdediging zou verwaar lozen, de gehele Noordatlantische Verdragsorganisatie in groot ge vaar zou komen te verkeren. „Ik geloof, dat de gehele nadruk der NAVO-verdedlging van Europa naar het gebied van de Atlantische Oceaan moet worden verlegd, want tegenover een gemeenschappelijke vijand moeten de Verenigde Sta ten en Europa een ondeelbaar front vormen", aldus de vice-admiraal. De bevelhebber der Nederlandse marine bracht vervolgens hulde aan de Verenigde Staten voor de aan de Nederlandse vloot verleende hulp en met name voor de bijstand bij het, na de tweede wereldoorlog, weer opbouwen van Nederlands marine. „Zonder de Amerikaanse hulp zou onze vloot bijna van de zeeën zijn verdwenen", besloot h« concentratie en kartellering. Ze zijn ondernomen door de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, waarbü Nederland en Luxemburg zich hebben aangesloten. Naar minister Zijlstra mede deelde is de strekking ervan de volgende: "I Benelux heeft overleg ge pleegd over de opschorting der onderhandelingen inzake de vrijhandelszone. 9 Er is een geringe hoop, dat de vrijhandelszone voor 1 januari aanstaande tot stand komt. 9 De Benelux-voorstellen be ogen een zo gering mogelijk verschil in behandeling te berei ken. A Gepoogd wordt de atmosfeer te verbeteren om de onder handelingen te bevorderen. De voornaamste inhoud - zo zeide de minister - heeft betrek king op tarieven en contingenten, met de bedoeling een verschillende behandeling zoveel mogelijk te voorkomen. De ontwikkelingsgebieden De minister verklaart met be trekking tot de bespreking over de ontwikkelingsgebieden te zullen bevorderen, dat zoveel mogelijk ministers aanwezig zullen zijn. De financiering van de deviezen voorraad is een technisch probleem - aldus de minister - die daar nog in het kort op ingaat. Spreker meent, dat men fris en onbevangen moet staan tegenover nodig voor een gezonde ontwikke ling en kunnen van belang zijn voor een gezonde concurrentie. De discussie over de vrijhandels- zóne begint z.i. wat schimmig te worden. Men doet het voorkomen alsof Engeland een klassieke ne gentiende eeuwse vrijhandelszone^ nastreeft en wij een moderne. Zo is het naar sprekers oordeel echter niet. IA de onderhandelingen moet men komen met een gemeen schapsprocedure. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Als de boom valt, vallen ook de takken. Nieuw gesprek Adenauer-De Gaulle PARIJS, 19-11. In kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met generaal De Gaulle, is woens dagavond vernomen, dat de Franse minister-president als middel tot oplossing van de meningsverschil len over een vrijhandelszone, di recte onderhandelingen met bonds kanselier Adenauer heeft gekozen. Volgens De Gaulle is dit de doel matigste en snelste wijze om deze deze zaak te regelen. In genoemde kringen te Parijs wordt aangenomen, dat een door de Franse en de Westduitse rege ring opgestelde formule waar schijnlijk wel voor de andere lan den van de E.E.G. aanvaardbaar zal blijken te zijn. Aangenomen wordt, dat De Gaulle zal worden vergezeld door de ministers van Buitenlandse Za ken en Financiën, Couve de Mur- ville en Pinay. STEIGER VIEL OM TE ROERMOND Twee kleuters gedood ROERMOND, 19-11. Bij het her stel van een woning aan de Pas- toorswal te Roermond is vanmid dag een steiger omgevallen, waar bij twee kleuters op slag gedood zijn. De gebr. Cox uit Roermond en de heer v. Tuyl uit Weert waren bezig met het voegen van de voor gevel van een woning. Naar mate het werk vorderde braken zij de steiger af. Zij waren tot de eerste verdieping gekomen, toen zij plot seling bemerkten, dat de steiger van het huis losliet en instortte. Eén van de gebroeders C. kon zich redden door via een raam naar binnen te springen, de ander bleef aan de spanningen hangen. De heer v. T. uit Weert stortte naar bene den en werd aan het hoofd en ar men gewod. Op straat waren kinderen uit de buurt bezig met het hoepelspel. De steiger viel boven op de schare, die uiteenvloog. Twee kinderen echter werden door de steigerpalen en vallende planken getroffen en wer den vrijwel op slag gedood. Het waren het vierjarig meisje uit het gezin Geenen en het even oude meisje van de familie Luyten. De plaatselijke politie heeft de schuld vraag in onderzoek. Tweede veerboot voor Vlissingen-Breskens VUSSINGEN, 19-11. Het provin- ciaal bestuur van Zeeland heeft de minister van Verkeer en Waterstaat machtiging gevraagd over te gaan tot de bouw van een tweede nieu we veerboot voor de dienst Vlissin gen-Breskens en deze bouw op te dragen aan de N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen, de laagste inschrijver. ROTTERDAMSE LOODGIETER VERMOORDDE VIER PASGEBOREN KINDEREN Politie deed gruwelijke ontdekking op vliering ROTTERDAM, 19-11. De Rotter damse politie heeft de 36-jarige loodgieter G. C. S. uit de De Man straat te Rotterdam aangehouden, omdat hij op 13 november jl. zijn pasgeboren kind door verstikking om het leven zou hebben gebracht, De ontsteltenis bij de politie werd nog groter, toen gisteren, ver borgen op de vliering in de woning van de loodgieter, de in verregaan de staat van ontbindings-verdro- gingstoestand verkerende lijkjes werden ontdekt van nog drie pas geboren kinderen, die S. volgens zijn zeggen op dezelfde wijze van het leven zou hebben beroofd. Dit zou gebeurd zijn in de jaren 51/52, '54 en '56. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de vader tot deze afschuwelij ke daad is overgegaan, omdat het kind als een last werd beschouwd en derhalve ongewenst was. Het echtpaar had reeds zes kinderen, van wie de jongste acht jaar is. De 35-jarige echtgenote van de verdachte, die volgens de politie een belangrijke rol in het drama moet hebben gespeeld is eveneens aangehouden en in verzekering ge steld. Zij werd aan een voorlopig verhoor onderworpen in een zie kenhuis, waar zij ter verpleging was opgenomen. Naar uit andere bron vernomen wordt, zou deze zaak aan het rol len zijn gekomen, toen zich bij de geboorte van het laatste kind com plicaties zouden hebben voorge daan, waardoor opname van de vrouw in een ziekenhuis noodzake lijk was geworden. S. is inmiddels voor de officier van justitie geleid. Het onderzoek wordt voortgezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1