Pro Nasseriaanse staatsgreep in Soedan DE ZIERIKZEESCHE COURANT Restauratie van Zierikzeese stadspoorten vraagt ruim 1 miljoen gulden DINSDAG 18 NOVEMBER 1958 No. 18466 ir 115e jaargang ZIER!KZEG$CHGwNI£UWSBOD£ ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAK7IE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V, Drukkerij v./h. Lakenman Ochtmen, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Alle politieke partijen ontbonden CAIRO, 17-11. Een staatsgreep heeft maandagochtend in Soedan een eind gemaakt aan de regering van premier Abdallah Chalil. Dit bericht is afkomstig van het Egyp tische persbureau voor het Midden- Oosten, dat m'eldt een radio-uit zending uit Soedan te hebben opge vangen. Alle politieke partijen zou den zijn ontbonden- Generaal Abboed, Soedanees op perbevelhebber en lid van een pro- Nasseriaanse groepeiing, verklaar den voor radio-Omdoerman: „wij zijn niemand vijandig gezind. Ons optreden dient om corruptie tot integriteit en eerlijkheid om te vormen en gefrustreerdheid in een welzijnsgevoel te veranderen. Wij streven naar een vreedzaam sa menleven voor het Soedanese volk" Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken deelde mee van de ambassade in Chartoem een be vestiging over het bericht van de staatsgreep te hebben ontvangen. Volgens het Egyptische persbu reau hebben tanks en troepen Chartoem omsingeld. In Khaitoem was het maandag avond rustig. Er was de gehele dag normaal gewerkt Alle regeringsge bouwen en buitenlandse ambassa des werden door militairen en pantserwagens bewaakt. In een communiqué van generaal Abboed dat door radio-Ondoerman werd omgeroepen, werd gezegd dat de corruptie in het land en de poli tieke instabiliteit een gevolg waren van het feit dat de politieke par tijen elk op wettige of onwettige „Oostenrijkse Landru" kreeg kranten WENEN. 17-11. Het koppig zwij- gen nu al langer dan een week en de herroepingen van enkele beken tenissen door de Oostenrijkse „Lan dru van St. Poelten", Max Gufler, schijnt volgens de Weense pers zijn oorzaak te vinden in een fout van de gevangenisdirectie die voor Gufler verantwoordelijk is. Om de kans op zelfmoord van Gufler te verkleinen had men nl. een andere gevangene een vertrou weling van de directie, bij Gufler in de cel gezet. Deze bleef even wel zijn kranten ontvangen zodat Gufler steeds op de hoogte was van de vorderingen in zijn zaak. wijze winst nastreefden. Op deze wijze konden geen hervormingen worden ingevoerd om de toestand van het land en de bevolking te verbeteren. „Het is niet meer dan natuurlijk dat veiligheidstroepen van het leger een einde aan de chaos maken en de veiligheid en stabiliteit voor alle burgers herstel len. Wij zijn niet op winsten uit en wij hebben tegen niemand een wrok. Wij streven alleen naar sta biliteit", aldus het communiqué. Volgens een woordvoerder van de Soedanese ambassade te Cairo heeft generaal Abboed ook opdracht ge geven de grondwet af t'e schaffen en het parlement te ontbinden. Een militaire hoge raad zou de rege ring in handen nemen. Wat de verhouding tot Cairo be treft was zondag nog gemeld dat twee Soedanese ministers met de regering van de V.A.R. een basis hadden gevonden voor officieel overleg inzake het geschil over het Nijlwater en andere kwesties Er stonden besprekingen tussen presi dent Nasser en premier Abdoellah Chalil op het program. Voorraadpositie muntzilver bij 's Rijks Munt minder rooskleurig Benodigd aantal zilveren guldens groter dan aanvankelijk verwacht 's-GRAVENHAGE, 17-11. De af-, gelopen jaren is de voorraadpositie) van het muntzilver bij 's Rijks Munt minder rooskleurig geworden In de eerste plaats komt dit doordat het uiteindelijk benodigde aantal zilveren guldens groter is gebleken dan destijds mocht wor den verwacht op grond van het aantal circulerende muntbiljetten van een gulden. Dientengevolge moest er dus meer zilver voor de muntslag van guldens worden ge reserveerd. In de tweede plaats moest 187 ton muntzilver van een gehalte van 720/1000 aan de voor raden worden onttrokken omdat Indonesië weigerde zijn verplich ting jegens Nederland tot het le veren van zijn aandeel van circa 135 ton fijn zilver in de leen. en pachtzilvei schuld aan de V.S. na te komen. Dit zal ten gevolge hebben, dat in de toekomst zilveraankopen voor de muntslag van nieuwe rijks daalders niet te vermijden zullen zijn. Voor 1960 zal daarom met een uitgave van circa 3l/z miljoen gul den rekening moeten worden ge houden. Uiteindelijk zal de vervan ging van de zilverbons door zilve ren rijksdaalders baten voor de schatkist opleveren Aldus deelt minister Hofstra mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begro ting van financiën. De minister zegt voorts, dat de laatste partij leen- en pachtzilver momenteel varende is naar de V.S. Na aankomst daarginds zal Neder land de totale zilverschuld, groot 1.764.730 kg. fijn zilver, aan de V.S. Na zijn huwelijk in het stadhuis van Amsterdam heeft het Amsterdamse bruidspaar M. B. C. de Lang-Calbo, dat als gast van de V.V.V. in de Italiaanse stad Trento een week in die stad zal doorbrengen, een bezoek gebracht aan Artis, waar de koningsarend, welke Trento aan deze dierentuin heeft geschonken, uit zijn veertiendaagse quarantaine iverd verlost. - Het jonge paar maakte met verschillende dieren kennis. De foto laat zien hoe het wat huiverende bruidje een levende slang kreeg omgehangen. hebben voldaan. De vordering van Nederland op Indonesië inzake het Indonesische aandeel in de schuld komt niet voor overdracht aan de V.S. in aanmerking, aldus de mi nister. STRIJD VOOR WERELDVREDE Nederlandse oorlogs- v invaliden te Aken AKEN, 16-11. Meer dan 200 Ne- derlandse oorlogsinvaliden van de afdeling Limburg der Nederlandse Bond van Militaire Oorlogsinvali den hebben vandaag in Aken deel genomen aan de oorlogsdodenher- denking in de Westduitse stad. Tijdens een ontvangst op het his torische raadhuis va nAken heeft de voorzitter van de Nederlandse delegatie, de heer H. B. I. Nannink de burgemeester van Aken, de heer Hermann Heusch, het gouden kruis van verdienste van de bond uitge reikt. Hij zei: „Dit is een teken van vriendschap voor U en voor uw stad en een symbool voor onze be reidheid om samen met U de kruis tocht voor vrede, vrijheid en recht vaardigheid te ondernemen". Bij de plechtigheden op het Akense kerkhof voor oorlogsslacht offers zei een lid van de Neder landse vertegenwoordiging: „Door onze aanwezigheid in een land en onder een volk, dat in de laatste oorlog onze tegenstander was, wil len wij getuigen van ons verlangen naar de vrede, vrijheid en recht vaardigheid voor iedereen op deze wereld". „Wij allen hebben de plicht voor de wereldvrede te strijden". Nieuw behangetje Toen de 32-jarige gasfitter Alf Smith uit Londen een nieuw behangetje in zijn kamer wilde plakken en daartoe eerst het oude pa pier van de muur wilde ha len, trok hij niet alleen de oude laag er af maar boven dien de hele muur en schoor steen mee. Een deel van het dak stortte in en in de naast gelegen keuken ontstond een grote ravage. Smith is nu een fervent tegenstander van de leuze „Doe het zelf". „Atlas" gelanceerd KAAP CANAVERAL, 18-11. De Amerikaanse luchtmacht heeft maandagavond jl. een exemplaar van de intercontinentale raket „At las" gelanceerd. Vier minuten na de lancering was de honderdduizend kilogram wegende raket nog in de verte te zien; na iets minder dan vijf mi nuten was zij verdwenen. De „Atlas" heeft een topsnelheid van ongeveer 24.000 km per uur. Het is de bedoeling, dat de maan dagavond afgevuurde raket een doel, dat ongeveer 4.800 km van Kaap Canaveral is gelegen, zal treffen. De lancering verliep volgens programma. De gouverneurs van de commu- nistisch-Chinese provincies Liao- Ning en Sjan-Toeng zijn ontslagen, evenals andere hogere en lagere functionarissen, aldus te Hongkong ontvangen communistisch-Chinese bladen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's i Gissen is goedkoop, maar verkeerd gissen is duur. Een interieurfoto van de Kleine of Gasthuiskerk, die vrijdagavond jl. met een speciale dienst in gebmik iverd genomen Dominerend element in deze kerk is de fraaie eikenhouten preekstoel, die thans weer in volle luister het kerkinterieur siert. Jordanië laat klacht tegen V.A.R. vallen AMMAN, 17-11. Jordanië zal ztfn klacht bü de Ver. Naties tegen de V.A.R. naar aanleiding van het incident met het vliegtuig van koning Hoessein laten vallen. Pre mier Samir Rifai heeft medege deeld, dat hiertoe besloten is op verzoek van de koning. Zoals bekend is het vliegtuig van koning Hoessein, toen hij onder weg was naar Europa voor een vakantie, door Syrische jagers on derschept. Naar verluidt is bij on derzoek gebleken, dat aan Jor daanse kant een administratief verzuim is begaan. DEN HAAG, 18-11. Dinsdagoch tend te ongeveer twee uur is brand uitgebroken in de Coda-suiker- werkfabrieken van de firma Ligt- hart te Halsteren (N.-Br.). De fa briekshal van dertig bij tien meter is zo goed als geheel uitgebrand. Premier Rafai heeft verklaard, dat Hammarskjoeld van het Jor daanse besluit op de hoogte is ge steld, maar dat hem zal worden verzocht de kwestie „langs andere weg" te behandelen ter bereiking van het gewenste doel. Besten oorlogs- en watersnoodschade 's-GRAVENHAGE, 17-11. De nog resterende door het Rijk te vergoe den oorlogsschade bedraagt op het ogenblik ruim 350 miljoen gulden. Aan watersnoodschade moet het Rijk nog verplichtingen tot een be drag van 20 miljoen gulden na komen. Aldus minister Hofstra in zfón Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Financiën. Geen wettelijke regeling vakantiespreiding 's-GRAVENHAGE, 17-11. Minis- ter Cals acht het niet nodig, de va kantiespreiding wettelijk te rege len Hij verwacht, dat op basis van vrijwilligheid dezelfde of nagenoeg dezelfde mate van vakantiesprei ding bereikt zal worden als door ingrijpen van de wetgever zou kunnen geschieden. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Ka- m'er over zijn begroting zegt mr. Cals, de indruk te hebben dat ze kere mate van vrijwillige vakantie spreiding steeds meer verwezenlijkt wordt. Het inzicht in het nut van vakantiespreiding is groeiende, en daarom acht de minister het niet nodig de wetgever hier in te scha kelen, mede omdat deze slechts wei nig zou kunnen doen. Kleuteronderwijs nog groeiende 's-GRAVENHAGE, 17-11. De be- hoefte aan kleuteronderwijs is nog groeiende. Op het ogenblik krijgen 362 000 kleuters onderwijs, doch minister Cals verwacht dat het aan tal schoolgaande kleuters in de ko mende- vijf jaren zal oplopen tot rond 425.000. Na 1962 zal dit aantal zich, naar de minister veronder stelt, gedurende verscheidene jaren blijven bewegen tussen de 425.000 en de 420.000 Dit zegt minister Cals in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over zijn be groting. Hond gered Drie mensen verdronken Drie mensen zijn het afgelopen weekeinde bij Durban Zuid-Afri- ka - om het Teven gekomen bij een poging een hond uit zee te redden. Eerst trachtte een tienjarige jongen het dier te grijpen, maar hij werd evenals een vrouw die hem volgde, door de zee meegesleurd. Ook een man moest zijn poging met de ver drinkingsdood bekopen, de red dingsbrigade kon hen niet tijdig meer bereiken. De hond werd ge red. Toestand van Nederlandse monumenten zorgwekkend Geen middelen genoeg om onherstelbare verliezen te voorkomen 's-GRAVENHAGE, 18-11. De toe stand van de Nederlandse monu menten moet over het geheel ge nomen zorgwekkend worden ge noemd. De beschikbare middelen z(jn niet voldoende om onherstel bare verliezen te voorkomen. Naar schatting tien miljoen gulden per jaar zal nodig z(jn ter subsidiëring in de kosten van de meest urgente restauraties. Dit heeft minister Cals meege deeld in zijn Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer over de begroting van O., K. en W. De minister geeft in deze memo rie een uitvoerig overzicht van de toestand der Nederlandse monu menten. Dq grote kerkgebouwen, welke nog talrijke steden bezitten, zijn, voorzover zij niet zijn gerestau reerd, vrijwel alle aan restauratie toe. Door het treffen van nood maatregelen worden in vele geval len de restauraties naar de toe komst verschoven. Desondanks is er een groot aantal zeer belang rijke kerkgebouwen, waarvoor uit stel van restauratie niet langer mo gelijk is en waarbij nochtans geen afdoende regeling voor het subsi die kon worden getroffen.. Boven dien moet het tempo van de be langrijkste r-estauraties aanmerke lijk worden vertraagd, waardoor het werk in totaal veel duurder wordt. Ook van de dorpskerken ver keert een aantal in zeer slechte conditie, zonder dat direct ingrij pen mogelijk is. Ook bij de openbare gebouwen is een aantal kostbare restauraties dringend nodig, b.v. bij de stad huizen van Haarlem, Weesp, Geer- truidenberg, Buren, Zierikzee, het voormalig raadhuis te Elburg, het museum en het weeshuis te Gouda, het Pesthuis te Harderwijk, het Bonnefantenmuseum te Maastricht, het Markiezenhof te Bergen op Zoom en het huis Justinus van Nassau te Breda. Talrijke hofjes dienen binnen kort te worden verbeterd, zowel uit hoofde van de bouwkundige toestand, als van de bewoonbaar heid. Ook vele stadspoorten vra gen om herstel. In Zierikzee alleen zal de restauratie ruim f 1.000.000 kosten. De kastelen en buitenplaatsen maken over het algemeen een zeer moeilijke periode door, aangezien vele sedert lange jaren in onvol doende mate konden worden on derhouden en in verband daarmee voor een aantal hunner een nieu we bescherming moet worden ge zocht. Bijna alle Limburgse kaste len zijn in ernstige mate door ver val aangetast. Door de „slappe" constructie, welke men in deze provincie heeft toegepast, zijn de restauraties zeer kostbaar. Ook in andere gewesten wordt een aantal zeer belangrijke kastelen, zoals het kasteel Nederhorst den Berg, het huis Aerdt te Aerdt, met onder gang bedreigd of kan door gebrek aan middelen om het herstel aan te vatten geen bestemming krij gen. (Ammersooien, Wyenburg te Echteld). Aan de Canneburg te Vaassen en het kasteel te Ameron- gen dienen ingrijpende herstellin gen dringend te worden uitge voerd. Een speciale en zeer kostbare groep monumenten vormen de ves tingwerken, omvangrijk en zeer ur gent zijn de projecten: Naarden en de Bossche fronten te Maastricht. Door de grote kosten, welke het herstel van deze belangrijke mo numenten meebrengt, kan weinig aandacht worden besteed aan de consolidatie van het schilderachtige beeld van onze oude steden; slechts in Amsterdam, Veere en Maastricht gelukte het het herstel van woon huizen op enigszins ruime schaal ter hand te nemen. De toestand van de woonhuizen in veel schilderach tige en voor toeristen belangrijke steden, zoals Dordrecht, Zierikzee, Oudewater, Thorn, Monnickendam, Zutphen e.d., is zeer slecht. Ook de eenvoudige objecten van lande lijke architectuur verdwijnen snel, zonder dat een vo2doende aantal voorbeelden kan worden geconser veerd. Doordat in de afgelopen jaren noodgedwongen een aantal zeer omvangrijke herstellingen ter hand moest worden genomen en nog een aantal van deze zware gevallen te wachten staat, is het veelal niet mogelijk die monumenten, welke nog met betrekkelijk geringe mid delen kunnen worden veilig ge steld, tijdig te restaureren. Door uitstel worden deze restauraties steeds omvangrijker, zodat de ach terstand op restauratiegebied voort durend toeneemt, hetgeen op den duur tot grote kosten of tot zeer belangrijke verliezen onder de mo numenten zal leiden, aldus de mi nister.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1