DE ZIERIKZEESGHE COURANT HOV EMBER MAANDAG 17 OEPTCMDLR 1958 No. 18465 .115e jaareangr ZIGRIKZEGSCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6< Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Overstromingen in Italië PO-DELTA BIEDT TROOSTELOZE AANBLIK Tienduizenden mensen afgevoerd ROME, 15-11. De Po-deRa biedt een troosteloze aanblik. Tientallen dorpen zijn overstroomd en door de bewoners verlaten. Duizenden hec taren grond staan onder water en tienduizenden mensen zijn op mili taire vrachtauto's of te voet onder weg naar in allerijl ingerichte kam pen. Vele mensen wachten op door het water omringde dijken op ver voer naar veiliger oorden. Overal in de Po-delta zijn groe pen arbeiders en militairen in een hardnekkig gevecht met het water gewikkeld om te redden wat er te redden valt. Het zuidelijke deel van de delta is het zwaarst getroffen. De grootste plaatsen in dit gebied, t.w. Goro, Volano en Mesola staan volledig onder water, evenals trou wens de kleinere dorpen in de om geving. Meer dan tienduizend men sen moesten uit dit gebied geëva cueerd worden. De woedende stroom bereikte donderdagavond ook het lager ge legen gebied ten zuidwesten van Mesola. In het middelste deel van de delta staat het vissersdorp Scar- dovari blank. Nog gevaar Hoewel de toestand, zoals hij op het ogenblik is, nog niet vergele ken kan worden met die van 1951, toen ruim 100.000 ha. in de Po-delta Resolutie over Korea NEW YORK, 14-11. De algemene vergadering van de V.N. heeft van daag met 54 tegen 9 stemmen, bij 17 onthoudingen een resolutie aan genomen, waarin het besluit van de V N. tot uitdrukking wordt ge bracht om met vreedzame midde len een „verenigd, onafhankelijk en democratisch Korea onder een re presentatieve regering" tot stand te brengen. Fins-Russische verhouding verkoelt HELSINKI, 15-11. De koelheid in de Fins-Russische betrekkingen die sedert de vorming van het kabinet- Fagerholm eind augustus jl. is ont staan, blijft voortduren. Een symp toom ervan was het feit dat de Sowjet-Russische ambassadeur Le- bedef naar de Sowjet-Unie terug keerde. Fagerholm heeft meerma len verklaard dat Finlands koers terzake van de buitenlandse poli tiek niet gewijzigd is maar de Sow- jets blijven in hun afwachtende houding volharden. Sowjet-document over status van Berlijn MOSKOU. De Sowjet-premier en partijleider Chroesjtsjef heeft ver klaard, dat zijn regering een docu ment over de status van Berlijn aan het opstellen is, met voorstel len aan de landen die hebben deel genomen aan de oorlog tegen het Duitsland van Hitier en het Italië van Mussolini. In een redevoering in het Krem lin voor afgestudeerden van de Sowjet militaire academie leverde de Russische leider felle kritiek op Dulles' verklaring, dat het westen bereid is zonodig geweld te gebrui ken om west-Berlijn te behouden. Hij verduidelijkte echter tevens zijn verklaring van deze week over de status van Eerlijn, die de uit spraak van Dulles uitlokte. „Wan neer wij van Berlijn spreken", zo zei Chroesjtsjef nu, „verklaren wij niet dat wij tegen het westen wil len vechten. Dat is in onze verkla ringen niet gezegd. Wij hebben dit ook nooit gezegd. Maar we hebben verklaard en doen dit nu weer, dat de aanvallers op verpletterende wijze zullen worden afgewezen als zij de Sowjet-Unie en de socialis tische landen aanvallen". Vrijdagochtend om zes uur plaatselijke tijd zijn de 37 verste kelingen in de Arafurazee (ten zuid westen van Nederlands Nieuw-Gui- nëa) van het m s. „Johan van Ol- denbarnevelt" door Hr. Ms. opne mingsvaartuig „Luymes" overgeno men. Zij zullen door de Koninklijke Marine in Merauke aan land wor den .gebracht, alwaar zij aan- de zorgen van het gouvernement' van Nederlands Nieuw-Guinea w<?rden toevertrouwd. onder water kwamen te staan, is het gevaar dat de ramp door nieu we dijkbreuken gelijke afmetingen aanneemt nog niet geweken. Alle hoop Is gevestigd op een verbete ring van het weer. Ook uit andere delen van Italië worden overstromingen en instor tingen gemeld. In de alpen Is op sommige plaatsen meer dan een meter sneeuw gevallen De Sim- plonpas werd voor het verkeer ge sloten. Ex-premier Malenkof doodgeschoten? NEW YORK, 16-11. Het Ameri kaanse blad „Sunday News" meldt dat de gewezen Sowjetrussische premier Georgi Malenkof is dood geschoten. Hij zou door een „kort aangebonden" ondervrager met ko gels zijn doorzeefd toen hij bleef weigeren als getuige mede te wer ken aan een door premier Chroesj tsjef beoogd zuiveringsproces. Het blad haalt als bron „welin- lichte kringen te Londen" aan. Chroesjtsjef wil zich volgens het bericht door middel van een pro ces ontdoen van zijn gevaarlijkste rivalen Malenkof, Molotof, Zjoe- kof, Kaganawitsj, Sjepilof en Boel- ganin. „Sunday News" zegt verder te hebben vernomen, dat Chroesjtsjef woedend is over het neerschieten van Malenkof. Volgens door de Britse geheime dienst ontvangen berichten, aldus „Sunday News", is de dader een kolonel van de staats politie. (Malenkof, de eerste premier na Stalin, was de laatste tijd direc teur van een cementfabriek In Si berië). De „New York Times" meldt, dat de Verenigde Arabische Repu bliek de Amerikaanse militaire hulp aan Jordanië blokkeert door tien straaljagers geen toestemming te geven over Syrië naar Amman te vliegen. De toestellen hadden 1 november in de Jordaanse hoofd stad moeten zijn. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VENLO. In het Sportfondsenbad te Venlo Is het 14-jarige meisje H. van R. uit Horst levenloos in het diepe bassin gevonden. Het bleek niet meer mogelijk de levensgees ten op te wekken. Het meisje ver bleef bij familie te Blerik. MAASTRICHT. Ten behoeve van het wetenschappelijk onderzoek van de St. Pietersberg heeft ir. D. C van Schaik het gangenstelsel in de St Pietersberg in kaart gebracht Er bestond al een Franse tekening van het noordelijke gangenstelsel. Ir. van Schaik heeft ook de onder aardse gangen van de Zonneberg, Slavante en het zuidelijk gangen stelsel in kaart gebracht. Hij is voornemens het in kaart gebrachte gangenstelsel, waarin de Franse kaart volledig is verwerkt, te pu bliceren in een Frans wetenschap pelijk tijdschrift, zulks ter ere van de Franse officieren, die aan het einde van de achttiende eeuw voor het eerst een nauwkeurige kaart van het noordelijk gangenstelsel hebben gemaakt. HILVERSUM. Uit de woning van de wolwinkelier C. T. K., wonende aan de Jan van der Heijdenstraat te Hilversum, is een bedrag gesto len van f 7500. De .politie consta teerde, dat aan de achterzijde van het huis een ruitje van de keuken was vernield. Het geld werd ont vreemd uit een kamertje naast de slaapkamer van de bewoners De helft van het geld hoorde aan de heer K. en de andere aan de win keliersvereniging „Wico". 's-GRAVENHAGE. Uit voorlopi ge cijfers, welke het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft ge publiceerd, blijkt dat zich medio oktober bij de gezamenlijke uni versiteiten en hogescholen 5.750 eerstejaars-studenten hadden laten Inschrijven tegen 5.250 een jaar te voren; een stijging van 9 procent derhalve. Bij de meeste faculteiten nam het aantal eerstejaars toe, in het bijzonder bij tandheelkunde (35 procent), politieke en sociale we tenschappen (26 pet.), wis- en na tuurkunde, aardrijkskunde en let teren en wijsbegeerte (elk 17 pet.) en landbouwkunde (13 pet.). Een daling gaven te zien: godgeleerd heid (12 procent) en opvoedkunde (14 pet.) Het aantal studenten in de economische wetenschappen bleet gelijk. Verhoging van huren zou Nederland uit woningimpasse kunnen helpen Verder: opvoering bouwbedrijf produktlviteit 's-GRAVENHAGE, 13-11. Als enige oplossing om uit de moeilijke situatie te komen, waarin ons land zich met de woningvoorziening be vindt, ziet prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, buitengewoon hoogle raar aan de technische hogeschool te Delft, verhoging van de huren. Dit, en het opvoeren van de pro- duktiviteit van het bouwbedrijf ten einde de stichtingskosten van een huis te verlagen, zal moeten leiden tot herstel van de economische ba sis waarop in Nederland in de woonbehoeften zal moeten worden voorzien. Prof. van Beusekom, die deze uit spraken deed op het vandaag in het Kurhaus gehouden congres van het Centraal Sociaal "Werkgeversver bond, meende dat alleen die econo mische basis de sfeer van vertrou wen zal doen herstellen, waarbin nen een ruime woningvoorziening - voor de grote meerderheid' van Monstertankboot te water Koningin Frederica van Grieken land heeft zaterdag te Quincy in de Amerikaanse 'staat Massachusetts de grootste tankboot te water gela ten, die ooit op het westelijk half rond is gebouwd. Het schip is door de Bethlehem Steel Company ge bouwd en meet 70.700 ton. Het is bestemd voor een van de onderne mingen van de Griekse reder 'Niar- chos. De „Prinses Sophie", zo heet de tankboot is te groot om door het Suezkanaal en het Panamakanaal te varen. 4 De Amerikaanse filmster Tyro ne Power is zaterdag te Madrid na een hartaanval overleden. Hij was juist opgetreden in een duelscène voor een nieuwe film. ons volk zonder subsidie, voor en kele sociaal zwakke groepen met overheidssubsidie - kan worden verkregen. Gaan we die strijd, no dig om dit alles te bereiken, uit de weg, dan kunnen wij doen wat wij willen, maar dan komen we nooit uit de tegenwoordige moeilijkhe den, zeide hij. Reactor in vuilnis emmer MANCHESTER, 14-11. Een Britse atoomgeleerde, dr. Price, heeft een atoomreac tor gebouwd, waarvan de buitenkant bestaat uit een gegalvaniseerde vuilnisem mer. Hij zei een vuilnisem mer te gebruiken om geld te sparen. In de emmer bevindt zich een kern van plastiek, waarin zich uraniumnitraat en de radio-actieve neutro nenbron bevinden. Rondom de reactor wordt een beton nen muur gebouwd. De eer ste proef zal worden geno men in de universiteit van Manchester. Nog <*een agenda voor Geneefse conferentie GENEVE, 15-14. Men is het za- terdag op de besprekingen die te Genève tussen het oosten en het westen worden gehouden over het voorkomen van onverhoedse aan vallen weer niet eens geworden over de agenda. Van conferentiezijde is echter meegedeeld, dat de sfeer op de bij eenkomst van zaterdag hartelijker was dan op de voorgaande verga deringen. Men heeft een beter be grip voor eikaars standpunt ge kregen. Een kijkje in 't interieur van het nleiuu Ingerichte kerkje te Haamstede. (Foto Z.zeesche N.bode). MAKARIOS WILDE V.N. INSCHAKELEN VOOR KWESTIE-CYPRUS De Britten gingen hier niet op in SCHIPHOL, 15-11. Aartsbisschop Makarios, de verbannen leider van de Grieks Orthodoxe Kerk op Cy prus was zaterdagavond ander half uur op de Amsterdamse lucht haven, komende van Athene via Rome en op doorreis naar New York, waar hij als waarnemer de debatten over Cyprus zal bijwonen in de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Tot Rome had hij samengereisd met de minister van buitenlandse zaken Evangelos Averoff, die van de Italiaanse hoofdstad recht streeks per vliegtuig naar New York vertrok. In New York zal hij contact opnemen met alle delega ties, die de vergadering van de Ver enigde Naties bijwonen, „met uit zondering van de Britse delegaties", aldus voegde de aartsbisschop aan zijn woorden toe. De vele vragen, die de talrijke verslaggevers op Schiphol aan hem stelden, beant woordde hij op vriendelijke maar besliste wijze. Het contact met de delegaties zoekt hij om de landen er van te overtuigen, dat de strijd, waarvoor het Griekse volk zich in gezet heeft, rechtvaardig is. „Ik sta op het standpunt, dat de bevolking van het eiland het recht heeft op zelfbeschikking teneinde haar poli tieke status voor de toekomst zelf te bepalen De Britse regering heeft het probleem ingewikkeld gemaakt en op dit ogenblik is het al heel moeilijk geworden om een oplos sing te vinden. De Britten spelen nu de rol van arbiter en laten de Grieken en Turken met elkaar dis puteren. Om onze goede wil te to nen en om uit de impasse te gera ken hebben wij het voorstel gedaan om aan Cyprus onafhankelijkheid te geven onder de voorwaarde, dat de situatie niet kan worden gewij zigd zonder goedkeuring van de Verenigde Naties. Helaas was het antwoord van Britse zijde negatief. Ik weet, dat Cyprus het met mijn voorstel eens is, getuige ook de duizenden telegrammen, welke ik ontvangen heb". BOEK VAN WEDEMEYER Churchill roemrijk oorlogsleider maar geen strateeg Rommel was enorm veel mans NEW YORK, 15-11. De Ameri kaanse generaal Wedemeyer, be kend door zijn optreden in de we reldoorlog en ook als bevelhebber in Azië, heeft in zijn boek „Wede meyer Reports", dat zaterdag in Amerika is uitgekomèn, Churchill een „roemrijke oorlogsleider" ge noemd, die evenwel „betreurens waardige gebreken als veldheer" had. Sir Winston kon nimmer zijn eigen opvatting over strategie in overeenstemming brengen met ge zonde militaire beslissitigen. „En geland zou nauwelijks 1940 en 1941 doorgekomen zijn zonder het ver enigd symbool van Churchill en zijn groot redenaarstalent. Maar na 1941 was het vraagstuk hoe de pseudo-veldheer in Churchill in te tomen en hem tegelijk als inspi- Wijziging appelexport naar west-Duitsland 's-GRAVENHAGE, 17-11. Hat Produktschap voor Groenten en Fruit heeft besloten met ingang van 17 november de appelrassen „Glo rie van Holland" en „James Grie ve", af te voeren van de lijst van appelrassen die naar west-Duits land mogen worden geëxporteerd. De aanvoer- en eettijd van de Ja mes Grieve is voorbij en de GJorie van Holland voldoet niet aan de eis dat de marktwaarde van de naar Duitsland te exporteren appels minstens 24 cent per kg. moet zijn. De minimummaat van de rassen „Cox's Orange Pippin" en „Golden Delicious" voor west-Duitsland is verlaagd met 5 mm. tot resp. 55 mm. en 60 mm. rerend politiek leider alle ruimte te laten". Wedemeyer schrijft dat Rommel als generaal van een dergelijke grootte was, dat de Britse soldaten in Afrika foto's van de Duitse ge neraal in hun ransel droegen. Evenals Montgomery in diens me moires had Wedemeyer kritiek op de Italianen omdat zij, hoewel als enkeling dapper, in eenheden niet doeltreffend konden opereren. Voor Tsjiang Kai Sjek had We demeyer slechts goede woorden. De geest moet trachten zijn vreugde uit zichzelf te putten. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Lezingen over „De Kennemerduinen" Onder auspiciën van de Vogel wacht „Schouwen-Duiveland" wor den op 18 november a.s. te Zierik zee en op 19 november te Burgh lezingen gehouden door de direc teur van de stichting „De Kenne merduinen". Een inzicht zal wor den gegeven in dc landschappen, flora en fauna in de Kennemerdui nen, het 1200 hectaren grote na tuurreservaat en- recreatieoord, ge legen ten noorden van de Bloemen- daalse Zeeweg, in de provincie N.- Holland. Door de openstelling van „De Kennemerduinen" voor het publiek is het mogelijk geworden volop te kunnen genieten van de vele na- tuurschatten, die dit natuurreser vaat biedt. Door het hoge kalkge- halte in dit gebied bevat het een rijk gevarieerde en goed ontwik kelde duinflora. Bijna nergens el ders vindt men een duindoornvege tatie als hier. Het duinroosje be dekt er in het voorjaar hele hel lingen met zijn ivoorwitte welrie kende bloemen, de liguster vormt er ondoordringbare bosjes. Als ge volg van de wateronttrekking zijn de duinpiassen en moerassige val leien grotendeels verdwenen, maar toch zijn in het voorjaar en in de winter nog enkele plaatsen drassig. Daar vindt men dan ook nog res tanten flora van de vochtige duin pannen. De moeraswespenorchis en de zeldzame heminium bloeien er in grote getale. In de zomer zijn de valleien rose gekleurd door de fraaie bloemschermen van het dui- zendguldenkruid Ook vindt men er de sierlijke slanke gentianen en in de nazomer de parnassis met zijn grote witte sterren. Daar het grondwaterpeil steeds daalt is een oude, uitgedroogde duinvaUei, het Paardekoppenvlak, over een oppervlakte van ca. 10 ha. uitgegraven tot beneden de grond waterspiegel. Het duinmeer in dit Paardekoppenvlak is ook een grote aanwinst doordat op het eilandje er in zich reeds talrijke vogels ge vestigd hebben Men ziet er o.a. visdiefjes, eenden, zilvermeeuwen, stormmeeuwen, kokmeeuwen en mantelmeeuwen. Langs de oevers lopen allerlei steltlopertjes als tu reluurs, zwarte ruiters en grauwe franjepoten. Zo is er in en om dit duinmeer voor de vogelliefhebbers het gehele jaar door veel te genie ten. Ook in de valleien tussen de buitenste duinenrijen broeden de wulp, de scholekster en d ekievit. Ook de zilvermeeuwen broeden er in enkele kleine kolonies. Dicht bij de zee groeien niet veel bomen, maar meer landinwaarts vindt men typische duinbosjes, die voor het grootste gedeelte bestaan uit ber ken. Bijeenkomst N C V.B. De plaatselijke afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond hoopt op woensdag 19 november a.s. weer bijeen te komen in het Ned. Herv. verenig.gebouw. Mej. Voorbergen uit Oostkapelle zal spreken over „Moederschapszorg, vroeger en nu" en daarbij enige filmstrips verto nen. ALGEMENE VERKIEZINGEN IN HONGARIJE EN OOST-DUITSLAND Keus was er niet - regeringspartijen „wonnen" BOEDAPEST, 16-11. In Honga rije zjjn zondag voor het eerst se dert de opstand van 1956 verkie zingen voor een nieuw parlement van 338 leden en voor plaatselijke raden gehouden. Volgens radio- Boedapcst had volgens een voor lopige telling meer dan 98 procent van de zes-en-ecn-half miljoen stemgerechtigden zijn stem uitge bracht. Er was maar één lijst, die van het door de communisten beheerste Volksfront. De kiezers was ver zocht één enkele kandidatenlijst, waarop Janos Kadar bovenaan stond, goed te keuren of te ver werpen. Dit laatste kon men door een streep te zetten door een cirkel die onderaan de lijst stond. Oost-Duitsland BERLIJN, 16-11. Van de ongeveer twaalf miljoen Oostduitse kiesge rechtigden heeft zondag 97,6 pro cent zijn stem uitgebracht bij ver kiezingen voor oen nieuwe volks kamer, aldus voorlopige cijfers, die een uur na de sluiting der stembureaus werden bekendge maakt. Men moest zich uitspreken over één lijst van 400 kandidaten, die door het door de communisten be heerste „Nationale Front" was op gesteld. Er waren geen tegenkan didaten. De meeste kiezers gingen volgens westelijke verslaggevers de stemhokjes niet binnen maar de poneerden hun biljet onmiddellijk in de bus, hetgeen goedkeuring van de lijst inhield. De enige manier om uiting te geven aan oppositie was het doorschrappen van kandi daten of het ongeldig maken der biljetten, hetgeen in de hokjes kon geschieden. Op een tentoonstelling te Parijs Is het „kleinste schilderij ter we reld" te zien: een landschap van zeven, bij vier millimeter van de hand van de jonge schilder Mau rice Boulnolf.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1