u bi co BRITS-IJSLANDS INCIDENT BINNEN DRIEMIJLSZONE OOST EN WEST TWISTEN OVER DOEL VAN BESPREKINGEN Latilit 1963 Schouwen-Duivelandse Sportspiegel „HET WAS VAN ONS' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 No. 18464 REYKJAVIK, 13-11. Volgens IJs landse berichten heeft zich een Brits-IJslands incident voorgedaan binnen de IJslandse driemijlszöne. De gezagvoerder van het IJsland se oorlogsschip „Thor" heeft ge meld, dat een Brits fregat verhin derd heeft dat hij een Britse trei- ler aanhield die bij de westpunt van IJsland op slechts twee-en-een- halve mül uit de kust viste. De Britse treiler, de „Hackness", had geweigerd bij te draaien, zelfs toen de „Thor" een aantal losse granaten afvuurde. De „Hackness" stopte pas toen de „Thor" een scherpe granaat voor zijn boeg schoot. Inmiddels was echter het Britse fregat „Russel" ter plaatse aange komen en de gezagvoerder van de „Thor" verklaart dat iemand van de „Russel" riep: „Als u op de trei ler schiet, brengen we uw schip tot zinken". Het Britse fregat was gedurende twee uur bij de treiler gebleven. In die tijd zou de kapitein van het fregat, volgens IJslandse berichten, van de admiraliteit in Londen te legrafisch bevel hebben gekregen de treiler naar een Britse haven te begeleiden, waar een onderzoek naar het incident zou worden ge opend. De Geneefse conferentie GENEVE, 13-11. De besprekin gen tussen het oosten en het wes ten over het voorkomen van onver- hoedse aanvallen zijn donderdag te Genève voortgezet. De vergadering die circa een uur duurde, was we derom besloten. Zoals bekend bestaat er tussen het westen en het oosten een me- Nederland heeft wiskundig ingenieur DELFT, 13-11. Aan de technische hogeschool te Delft is in de afde ling der algemene wetenschappen cum laude geslaagd voor 't examen voor wiskundig ingenieur de heer J. J. Kalker uit Den Haag. Hij is de eerste wiskundige ingenieur, die door de technische hogeschool is afgeleverd, en daarme ook de eer ste wiskundige ingenieur in ons land. Het is ruim zes jaar geleden, dat de afdeling der algemene we tenschappen besloot studenten tot wiskundig ingenieur op te gaan leiden. Ingezonden mededeling 4 schuimrubber- matras ningsverschil over de doelstellingen en het karakter van de conferen tie. De Aemrikanen en Britten heb ben er de nadruk op gelegd dat de besprekingen uitsluitend van tech nische aard moeten zijn, terwijl de Russen politieke kwesties in het ge ding willen brengen. Donderdagmorgen werd het de bat over de samenstelling van de agenda hervat. Van westelijke zij de werd gesproken door de Cana dees Dana Wilgress, terwijl de lei ders van de Poolse en de Roemeen se delegatie het woord voerden na mens het oostelijke blok. De besprekingen worden vandaag (vrijdag) voortgezet. UTRECHT. De 16-jarige lasser W. Willings uit Nijmegen is tijdens het laswerk op een bouwwerk te Utrecht door elektrische stroom dood. De jongen, die samen met zijn broer laswerkzaamheden ver richtte op een bouwwerk in Utrecht Noord moet in aanraking zijn geko men met een losliggende elektri sche draad. De recherche stelt een onderzoek in. Ingezonden mededeling Radar doorboort mist op Nieuwe Waterweg ROTTERDAM, 12-11. Het nut van de radarposten, die langs de Nieuwe Waterweg van Hoek van Holland af tot de Nieuwe Maas in Rotterdam zijn geplaatst, doet zich hoe langer hoe meer gevoelen. Nu zowel degenen die aan de wal de radar bedienen en de geleiding van de vorige post overnemen, als de loodsen, die met hun „walkie-tal kie" op de brug van een schip plaats nemen, meer en meer op el kaar ingespeeld zijn, durven ook de gezagvoerders van de schepen, wier verantwoordelijkheid in het spel is, de nog niet lang geleden stout ge achte stap te wagen. Eigenlijk is van „wagen" na maanden praktijk geen sprake meer, al beperkt men zich voorlopig dan nog tot het bin nenloodsen van niet al te grote schepen. Ingezonden mededeling Houtwerk en muren, die u vandaag met Flexa verft, zijn dan nóg strèlend van kleur, mooi en gaaf.'t Verft snel en... 't houdt lang: de verf voor het schilderfeest. DE STAND BIJ HET U.L.O.-ONDERWIJS Landelijk leerlingencijfer bedraagt 230.000 Ingezonden mededeling Zware uitwedstrijd van Zierikzee I tegen Steenbergen I. Ook X. !j! Renesse I krjjgt het zwaar tegen De Schutters I. Spannende X, wedstrijden in de zondagsafdelingen. MEVO I mag Goes V «j« X niet onderschatten, Spannende juniorenkamp tussen Zie- rikzee I en Dreischor I VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee 's-GRAVENHAGE, 13-11. Vol gens een publikatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek telde het uitgebreid lager onder wijs op 16 september jl. 228.200 leerlingen tegen 202 200 op 16 janu ari van dit jaar. In het genoemde tijdvak is het aantal leerlingen dus toegenomen met 26.000 of 12,9 pet. Het verschil in omvang van de geboortegeneraties, waaruit de toe- gelatenen respectievelijk vertrok kenen in hoofdzaak afkomstig wa ren speelt hierbij uiteraard een be langrijke rol. Het aantal toegelaten leerlingen uit de generaties 1945 en 1946 bedroeg resp. 210.000 en 284.000 levendgeborenen, terwijl het aantal vertrokken leerlingen uit de gene raties 1941 en 1942 resp. 182.000 en 190.000 levendgeborenen beliep. De toeneming bedroeg bij het openbaar onderwijs 14.4 petbij het Protestants Christelijk 12,7 pet., bij het Rooms-Katholiek 11,7 pet. en bij het andere (vnl. neutrale) bij zonder onderwijs 12,1 pet. Het aan tal toegelatenen steeg van 67.600 in 1957 tot 75.000 in 1958. gaat zondag in de 3e klas D op be zoek bij Steenbergen. Het is Zie rikzee in het verleden nog maar zelden gelukt de puntjes te be machtigen en ook deze maal vrezen wij dat de volle winst niet mee naar huis zal worden gebracht. In de belangrijke strijd om de leiding tussen METO en RKFC kan het terreinvoordeel de doorslag geven. Grenswachters is practisch kans loos tegen het bezoekende VES '35 terwijl RCS een goede kans op de winst maakt tegen Axel. Zeeland Sport kan zijn positie wat gaan verbeteren door ODIO met lege handen naar Ossendrecht terug te sturen. Hontenisse maakt thuis te gen Zeelandia wel een kansje op een puntenverdeling. Renesse heeft in de 4e klas weer een thuiswed strijd en wel tegen De Schutters. Gezien de verrichtingen van de rood-witten jl. zondag geloven wij niet dat zij er ook deze maal in zullen slagen althans één puntje te bemachtigen. Nw. Borgvliet maakt een uitstekende kans op de inzet tegen Rimboe terwijl Kaaise Boys wel geen moeite zal hebben Om van Noordhoek te winnen. Yerseke kan zich ten koste van NSV weer enigs- Zins opwerken. In de strijd tussen de nummers 1 en 2 van de ranglijst Halsteren en Cluzona, geven wij het bezoekende Halsteren de beste kansen. K.N.V.B. AFD. ZEELAND. Voor Burgh voorzien wij weinig moei lijkheden in de thuiswedstrijd te gen Renesse II in de le klas B. Brouwershaven is zo goed als zeker van de winst nu SVOWK op be zoek komt. Zierikzee II kan zich op de tweede plaats handhaven door Burgh II te kloppen. In de 2e klas C komen Dreischor en Zonnemaire voor de derde maal in dit seizoen tegenover elkaar te staan. In de beide vorige ontmoetingen wist Dreischor aan het langste eind te trekken en als het hun ook deze maal gelukt de puntjes binnen te halen, waartoe wij hun een uitste kende kans geven, kan het kampi oenschap practisch nog nergens an ders terecht komen. Zonnemaire II zal het wel klaar kunnen spelen tegen SVOWK II. Zierikzee III krijgt de handen vol aan Brou wershaven II en het is nog lang niet zeker dat de phntjes in de stad zul len blijven. ZATERDAGMIDDAGCOMPETI TIE. MEVO zal in de 2e klas B ze ker zijn beste krachten moeten aan spreken om tot winst te komen in de uitwedstrijd tegen Goes V. Bij SVD-Kats kan het terreinvoordeel de doorslag geven. Driewegen gaat met weinig kans op succes op be zoek bij Zaamslag terwijl Wol- jaartsdijk wel korte metten zal ma ken met 's H.H.kinderen. Voor Kloetinge zullen er in de wedstrijd tegen Wissenkerke wel weinig moeilijkheden in de weg worden gelegd. In de 2e klas C gaat Bruse Boys met uitstekende kansen de strijd met Brouwershaven III aan binden. SINOTO heeft iets betere papieren dan het thuis spelende MEVO II. In de 3e klas C staat WIK voor een lastige opgaaf in de uitwedstrijd tegen Burgh IV. Ver van een gelijk spel zal de uitslag hier niet liggen. Voor SINOTO II zijn de vooruitzichten tegen Zee meeuwen niet erg hoopgevend. In de thuiswedstrijd tegen Bruse Boys II slaan wij de kansen van Duive- land iets hoger aan. JUNIORENCOMPETITIE. - In groep B VIII staat de belangrijke wedstrijd tussen de twee leiders, Zierikzee B I en Dreischor B I op het programma. Een overwinning voor de thuisclub ligt wel het meest in de lijn der verwachting. Duive lend B I kan baas in eigen huis blijven tegen SINOTO B I. In groep IX start MEVO B I als favoriet in de plaatselijke wedstrijd tegen Zie rikzee B II. Renesse B I zal wel in staat zijn om revanche te nemen voor de in Ouwerkerk tegen SVO WK B I geleden nederlaag terwijl Zonnemaire B I waarschijnlijk te gen WIK B I zijn eerste winst kan binnen halen. ALLERLEI. Een jeugdteam van de Zierïkzeese badmintonclub zag zich in Vlissingen geklopt door het jeugdteam van de badmintonclub Vlissingen. In de le klas van de Zeeuwse Schaakbond won Middel burg met 8-2 van de reserves. Op de morgen te houden alg. vergade ring van de S.D.K.Bzal o.m. aan dacht worden geschonken aan de wijze waarop binnenkort het 30- jarig bestaan zal worden herdacht. HET SPOOKSLOT AAN DE TIBER OUDERS l Merkwaardig hoe kinderen van dezelfde ouders, in hetzelfde milieu opgroeiend, van aard en aanleg kunnen verschillen! Kijk bv. naar Dicky van de Meijers, hoe hij he melsbreed van zijn broertjes en zusjes verschilt. Ze hebben daar vijf kinderen en met vier er van heeft moeder de handen vol. Gezon de, ondeugende wildebrassen met de gekste streken. Echte boefjes soms, die moeder wel eens tot ra deloosheid brengen, de twee meis jes net zo goed als de twee jon gens. Maar dan Dicky! Je zou hem een toonbeeld kunnen noemen. Zo be daard en gehoorzaam. Altijd er op uit om het vader en moeder naar de zin te maken. Beleefd en voorko mend, met twee woordjes spre kend; zich keurig gedragend als er visite is. Nooit uit de band sprin gend; dodelijk ontdaan over de kwajongensstreken van de ande ren. Kortom een voorbeeldig kind. Dom alleen, dat moeder hem te vaak tot voorbeeld stelde. Daar door kregen de anderen het land aan Dicky. Ze prikkelde hen met zijn braafheid tot juist het tegen overgestelde van wat ze bereiken wil. En Dicky zelf deed ze er ook geen goed mee. Het is toch geen wonder, dat het kind, dat steeds zo openlijk in de hoogte gestoken wordt, wonderwat van zichzelf gaat denken. Een schijnheilige jDick's ijdelheid werd voortdu rend gestreeld. Hij werd onuit staanbaar zelfvoldaan en ingebeeld. Hij liep het gevaar, een akelige kleine schijnheilige te worden en kreeg ze al gauw achter de elle boog. Hij trachtte Steeds meer een wit voetje bij de ouders te halen. En het gemakkelijkst ging dat ten koste van de anderen. Immers, zou zijn eigen volmaaktheid niet des te beter uitkomen tegen de achter- frond van de ondeugden van zijn broertjes en zusjes? Zo kreeg hij de smaak te pakken van het klikken. Om de haverklap kon iemand Dicky Meijer horen zeggen: „Dat zal ik tegen mamma zeggen „Moeder, Jopie heeft dat gedaan". „O mamma, kijk Bob eensEn dan zag je een engelachtig ver schrikt gezichtje van Dicky zelf er bij. Of hij maar niet begrijpen kon, hoe andere kinderen, zijn eigen broertjes en zusjes nog wel, zich zó konden misdragen. Wat moest moe der dat erg vinden! Gelukkig dat hij zo braaf was. Hij zou moeder nooit zo iets aandoen! Wakker geschud Het heeft lang geduurd vóór moe der Meijer in de gaten kreeg, wat er eigenlijk met haar voorbeeldige Dicky aan de hand was en hoe hij hard op weg was, om een miserabel stiekem mispuntje te worden, hoe braaf hij ook leek. Misschien werd ze pas goed wakker, toen ze de an dore kinderen hoe langer hoe va ker honend „klikspaan!" hoorde roepen. Toen kon ze het opeens niet meer waarderen, dat Dicky snikkend bij haar kwam klagen: „Ze schelden me aldoor uit. En ik dóé toch niets". „Nee, jij doet nooit wat. Jij bent alleen maar een klikspaan!" joel den den anderen. Vroeger zou moeder boos tegen hen uitgevallen zijn, dat ze Dicky plaagden. Nu ging dat opeens niet meer. Ze her innerde zich plotseling, hoe ze vroe ger in haar kinderjaren zelf over „klikspanen" dacht. En nu was haar eigen Dicky zo'n vreselijk kind geworden. Gehaat door de an deren, omdat hij schijnheilig en huichelachtig deed. Van die dag af heeft moeder Meijer een andere koers gevolgd. Dicky werd niet meer om zijn braafheid geprezen en niet meer tot voorbeeld gesteld. Integendeel kreeg hij de waarschuwing, dat er straf zo uvolgen als hij weer wat van de anderen aan kwam brengen. MARCELLE. 58. Behoedzaam drukt Aram tegen de oude vermolmde deur en, evenals bij zijn eerste bezoek aan het spookslot, blijkt de deur ook nu niet gesloten te zijn. De muffe lucht van rottend hout waait langs hem heen, achter zich hoort hij Orsino driftig fluisteren tegen de benauwde soldaten, die in bijgelovige angst naar de donkere deuropening loeren Dan trekt Aram zijn zwaard en treedt vastberaden de hal bin nen. Maar nauwelijks heeft hij enkele passen gedaan, of buiten klinkt een- angstige kreet, gevolgd door andere uitroepen van ont zetting. Met van afgrijzen uitpuilende ogen wijst een van Orsino's lansknechten omhoog naar de verweerde transen van de ruïne. Daar, hoog boven hen, traag klapwiekend met reusachtige vleer muisachtige vlerken, zweeft een afschuwelijk wezen, dat met gloeiende ogen neerblikt op de ontzette mannen FEUILLETON Streekroman door HANOL SPOOR Op het landgoed Duinsfort heer- st'e volslagen rust, alsof men van de ene wereld in de andere kwam, zo viel het verschil op, voor de weinigen die er toegang hadden. Paul, die weinig interesse had voor het badleven, maakte veel ge bruik van de duinpaadjes. Het liefst zocht hij de mooie plekjes, die hij niet onverdienstelijk met zijn penseel vastlegde. Urenlang kon hij daarmee bezig zijn. Een van die keren dat hij vol aandacht bezig was, passeerde een dame heel dichtbij. Een vleugje parfum, zacht en bescheiden, streelde even zijn reukorganen. Zijn adem stokte, en hij moest zich geweld aandoen zich niet met een ruk om te draaien. Wie herinnerde hem daar aan vroeger tijden? De wind voerde het vleugje liefe lijkheid weer mee. Paul haalde diep adem, als om de aangename her innering vast te houden. Zij adem had getrild. Hij keek de verdwijnende figuur na. Het was een elegante verschij ning, iets te gekleed voor deze om geving. Toch bewoog ze zich met een gemak of zij zich hier geheel thuis voelde. Er kwam een diepe frons in Pauls voorhoofd. Wat trof hem in haar? Bestond er werkelijk zo'n groot toeval? Die avond keek hij lang naar het getekende meis jeskopje dat boven zijn bed hing. Met een zekere ongedurigheid wandelde Paul de andere dag uren rond. Hij had geluk. Op een gege ven ogenblik zag hij haar uit een der zijpaadjes komen. Nu kon hij op zijn gemak haar gezicht bestu deren. Zij beklom een hoge duintop, vanwaar men een prachtig uitzicht had op de zilverblinkende zee. Haar kleding wapperde in de wind. Stil lurde zij de wijde vlakte over. Paul kon niet genoeg naar haar kijken. In haar herkende hij het origineel van zijn meisjeskopje. Ze was ouder, maar nog mooier geworden, vond hij, meer vastbe raden en ook nog trotser. Hoe zou ze reageren als hij zich bekend maakte? Juist wilde hij ook de duintop gaan beklimmen toen hij zag dat de uiterste duinrand waarop zij stond, langzaam losscheurde. Hij wilde haar een waarschuwing toe roepen, maar klemde zijn lippen op elkaar. Tenslotte- liep ze geen groot gevaar, en zou allicht zijn aanwe zigheid meer op prijs stellen als ze hulp kon gebruiken. Zij wankelde even, en met .een verschrikt kreetje verdkeen ze in de diepte. Paul was zo vlug hij kon het duin opgesneld, en keek over de rand van de steile helling. Het water had dit gedeelte van de dui nen ondermijnd, en bij het betre den daarvan zakte de top weg, de argeloze wandelaarster meevoe rend. Paul zag haar worstelen om uit het zand te komen, en vond het nu tijd om in te grijpen. Met een sprong plofte hij naast haar neer. Enigszins dwaas keken ze elkaar aan. Dan kleurde een dieprood het gelaat van Lydia, want zij was de onfortuinlijke zanddrenkeling, die zo de belangstelling van Paul had opgewekt. „Paul", stamelde ze, „waar kom jij vandaan?" „Van boven", zei hij droog, „ik ben ridder Loophart en snel mijn heldin te hulp". „Doe niet zo flauw, en help me liever om uit dit kriebelige zand te komen". Paul moest eerst zichzelf loswer ken, en hielp daarna Lydia uit haar netelige positie. Ze keken elkaar aan en schaterden het plotseling uit om de grappige situatie, waarin ze verkeerd hadden. „Dat juist mij dit moest overko men", lachte Lydia, „terwijl ik zo goed weet dat dit op een steile hel ling ieder ogenblik kan gebeuren. Vroeger als kind zochten we juist dit soort hellingen uit om er glij baantje te spelen". „Heb jij hier dan gewoond?" vroeg Paul verbaasd. Lydia beet zich op haar lip. Dat was waar ook. Paul kende niet eens haar ware naam. Beiden wa ren leerling geweest op een acade mie. Haar voogd had zich daarte gen eerst sterk verzet. Hij vond het in haar stand niet te pas komen om samen met allerlei excentrieke types les te nemen in een lichtzin nig vak als kunstschilderen. Lydia's betoog, dat er degelijke en hardwerkende jongelui op de academie waren, werd niet aan vaard en tenslotte kreeg ze toe stemming onder voorwaarde dat zij zou worden ingeschreven onder een aangenomen naam. Onder deze naam had ze dus Paul leren ken nen, en was er een hechte vriend schap ontstaan. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 9