RANG is alleen RANG als er RANG op staat, v a'imnnmnr De spreektaal der dieren Afgewezen vermaning ZIERIK7EESCHE NIEUWSBODE vrijdag 14 november 1958 No. mei ■mnnnn ïïrmïïT Ingezonden mededeling SiuuaiujuLmjULmjuuuAUJLLOJuuuuLnjuuimjuuuLUJiJLUUJuuuLui^^ Rang Menthol 19 ct per rol Rang Crème de Cacao 22 ct per rol Rang Ice Mints 19 ct per rol FINANCIEN EN ECONOMIE Het zou onverstandig zijn te zeggen dat nieuwe hausse komt Toestand in minder ontwikkelde landen netelig NEW YORK, 13-11. Philippe de Synes, onder-secretaris voor eco nomische en sociale zaken van de Verenigde Naties, heeft aan het be gin van een debat over de econo mische ontwikkeling van onder ontwikkelde landen in de econo mische en financiële commissie van de Algemene Vergadering der V.N. verklaard, dat de economische toe stand in de wereld nu wel gunsti ger is dan eerder in het jaar, maar dat het onverstandig zou zijn te beweren, dat wii aan de vooravond van een nieuwe hausse staan. De voornaamste reden voor op timisme is naar zijn mening het tempo van het herstel van het Amerikaanse economische leven uit de kritiekste recessie, die de Ver. Staten sedert de tweede wereldoor log hebben doorgemaakt. Volgens De Synes is er nog steeds een groot gedeelte van de indu- triële capaciteit onbenut. Zelfs in dien het herstel in het huidige tempo aanhoudt, zal het nog ge ruime tijd duren, alvorens de be- nuttingsgraad van het produktie- potentieel weer normaal is. Wat de economische achteruit gang in Europa betreft, zeide De Synes, dat deze meer door interne dan door externe factoren schijnt te zijn veroorzaakt. Deze achter uitgang is naar zijn mening niet Ingezonden mededeling Zwaar weer in Italië Po trad bulten haar oevers ROME, 13-11. Italië is getroffen door zeer slecht weer. De rivier de Po is buiten haar oevers getreden. Door de zware regenval van de laatste dagen had het water van de Po al een gevaarlijk niveau be reikt. De verbindingen in het getroffen gebied zijn voor een groot deel verbroken, daar de telegraafpalen door wind en water tegen de grond zijn geslagen. In Comzacchio (15.000 inwoners) staan vele straten blank. De toe stand in Porto Garibaldi wordt „zeer gevaarlijk" genoemd. Ook andere delen van Italië zijn getroffen door het noodweer. Bij Porto Gruara, dat ten noorden van Venetië ligt, zijn drieduizend hec taren bouwland onder water ko men te staan. In totaal staan er nu in Italië achtduizend hectaren blank. ROERMOND. Onder Herten is de 48-jarige Th. Lemmens door een mijnwerkersbus uit Horst (L) aan gereden. Het zwaar verminkte slachtoffer stierf kort na aankomst in het ziekenhuis te Roermond Zeer waarschijnlijk heeft de heer L. met zijn rijwiel aan de rechter kant van de weg gelopen. De chauf feur van de bus heeft hem door de mist te laat gezien. Het slachtoffer laat een gezin met vijf kinderen achter. bepaald en zelfs niet rechtstreeks beïnvloed door de ontwlkeling in de Verenigde Staten. Onder-ontwikkelde landen Sprekende over de onder-ont wikkelde landen verklaarde De Sy nes, dat blijkens de beschikbare statistische gegevens de uitvoer van de onder-ontwikkelde landen in de eerste helft van 1957 zeven k acht procent kleiner was dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Daar de prijzen van industrieprodukten zijn blijven stijgen, bedraagt de achteruitgang van de handelsbalanspositie dezer landen ongeveer negen procent. Hierdoor is een ernstige daling van het reële inkomen der onder-ont wikkelde landen veroorzaakt. Nog ernstiger zijn de deviezen- verliezen, welke tengevolge heb ben, dat de minder ontwikkelde landen thans veel minder kunnen importeren. Daarbij komt, dat de deviezeninkomsten voor de meeste der onder-ontwikkelde landen „de voornaamste dynamische factor" voor hun ontwikkeling zullen blij ven. Volgens De Synes kan een gemeenschappelijke markt of een vrijhandelszöne in een onder-ont wikkeld gebied een waardevolle bijdrage leveren tot het overwin nen van de nadelen, die de be perkte thuismarkten met zich brengen. ROOESENDAAL. De politie van Roosendaal heeft op last van de of ficier van justitie te Breda beslag gelegd op de muziekinstrumenten van het circus Jos Mullens, dat in Roosendaal optrad De beslagleg ging vloeit voort uit de eisen van het Buma (Bureau muziekauteurs- rechten) De politie had met de be slaglegging gewacht tot na de avondvoorstelling om geen al te groot opzien te baren. Congres Nederlands Huisartsen Genootschap AMSTERDAM, 13-11. Het derde congres van het Nederlands Huis artsen Genootschap zal op zaterdag 29 november in „Esplanade" te Utrecht worden gehouden. In het wetenschappelijk gedeelte van het congres zal de heer R. C. Veldhuy- zen te Zanten naar aanleiding van een studiereis langs enkele univer sitaire centra in Amerika een in leiding houden „Naar een integrale geneeskunde". Mede uit naam van de heer E. vander Weg te Vennep zal de heer J. D. Mulder uit Noordwijk het „Bevolkingsonderzoek op diabetes melitus" bespreken In de middag uren zal dr. J. T. Buma een „De monstratie van het onderzoek van een probleempatiënt uit de alge mene praktijk door een team, be staande uit huisarts, (sociaal-)psy- chiater en maatschappelijk werk ster" inleiden. TONEEL EN FILM „Een echte Parisienne" op weekeinde- Concertzaal-programina Een „Western" voor de spanning Ingezonden mededeling Neem iedere dag de kleine dosis HRUSCHEN - en drijf zo die Rhoumatiek uit üw ledematen. 't Is alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gunstige invloed van de aansporende wer king van Kruschen's zes minerale zouten op Uw bloedzuiverende or ganen ondervindt. Naarmate het bloed wordt vrijgemaakt van die pijnverwekkende onreinheden, leeft ge weer helemaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. Het (al te) veel besproken wezen Brigitte Bardot, is te zien in de film: „Een echte Parisienne". Zij heeft in deze film - die de Concert zaal met het weekeinde brengt - Charles Boyer als tegenspeler. Bij Brigitte gaat het ook ditmaal om de „amour", want ze wordt als dochter van de minister-president verliefd op de chef van het kabinet, maar deze hoogwaardigheidsbekle der heeft zijn carrière op het oog en zwemt niet meteen in de fui ken, die Brigitte uitzet. Zij brengt het echter zover, dat „haar" Michel (de kabinetschef) komt logeren op het landgoed van pa en dat is het begin van een reeks avonturen, die echter uitlopen op een huwelijk tussen Brigitte en Michel, maar al dadelijk komt dit huwelijk in moei lijkheden, omdat meer de omstan- AMSTERDAM. Ongeveer 500 zg. fakkeldragersclubs van de Partij van de Arbeid en 400 clubs van de Vrouwenbond van deze partij ko men regelmatig bijeen ter bespre king van politieke en andere onder_ werpen. De clubs tellen gemiddeld vijftien leden. Op 22 november ko men circa 1.000 afgevaardigden van deze clubs in Utrecht bijeen. Mimiek, gebaren en geuren middelen tot uitdrukking De dieren kunnen niet praten, al thans niet in de zin die wij aan praten toekennen. Wanneer een hond blaft, dan doet hij geen be paalde mededeling in een soort hondentaal, neen, het blaffen is een volkomen willekeurige uiting. Hoe hebben dieren dan contact met elkaar en hoe maken zij elkaar iets duidelijk? Men kan dit het best zelf zien in zijn naaste omgeving, op dezelfde manier waarop uw hond u tracht een en ander duide lijk te maken, zo converseert hij ook met zijn soortgenoten. Zie maar eens hoe hij zacht pie pend bij de deur staat en verwach tingsvol naar u opkijkt, als hij er uit wil. Wij zien met een enkele oogopslag of onze hond blij, boos, verdrietig, verwachtingsvol, bang en wat al niet meer is. Hij beschikt over mimiek en gebarentaal, waar bij hij ter onderstreping soms blaft, hetzij van blijdschap, angst of spanning. Afgepaald gebied Wanneer wij als mens op die ma nier onze hond kunnen begrijpen, dan is het begrijpelijk, dat zijn soortgenoten dit ook kunnen, zelfs nog veel beter. Misschien hebt u zich wel eens afgevraagd, waarom een reu op bij na elke hoek van de straat en tegen een groot aantal bomen of palen zijn poot oplicht. Hij zet hiermee zijn „vlaggen" uit Dat wil zeggen hij paalt hiermede zijn terrein af. Dit is een overblijfsel uit de na tuurstaat, waar het dier op die manier zijn jachtterrein aangaf. Nu betekent het: dit terrein is van mij en ik wil andere honden dit duide lijk maken. Door zijn scherpe reukzin kan een hond door het snuffelen dade lijk constateren of een terrein al bezet is en door wie, Nu kan het voorkomen dat ook een andere hond meent recht te hebben op dat terrein en hij plaatst er zijn „geur vlag" overheen. Andere honden, die hun concurrenten vrezen, doen dit niet. De bijen kwispelen U zult zich ongetwijfeld afvragen hoe andere dieren zich dan uiten, wanneer zij geen mimiek kunnen maken. De bij is hiervan een mooi voorbeeld. Onderzoekingen van Von Frisch hebben ons hierover veel geleerd. Hij heeft ontdekt, dat wanneer een bij een rijke voedselbron heeft ontdekt, zij naar de korf terugkeert en daar haar vondst precies om schreven mededeelt. Hoe zij dat doet? Wel door middel van een dans en door een geur. Al dansend beschrijft de bij bepaalde figuren en daarmee drukt zij uit, waar de bron zich bevindt. Ligt de bron binnen 50 meter van de korf, dan maakt zij een ronde dans. Is de afstand meer dan 100 meter, dan beschrijft ze een dans in de vorm van een acht, waarbij het achterlijf heen en weer kwis pelt. De lengterichting van de acht- vorm geeft de richting aan waarin de voedselbron moet worden zocht, het aantal kwispelingen met de staart de afstand tot op honderd meter nauwkeurig. Op een afstand van 100 meter kwispelt zij met een snelheid van 40 slagen per minuut, op 200 meter afstand met 32 sla gen en 3000 meter met slechts acht maal. Bovendien scheidt zij een geur af, waardoor de andere bijen weten of het honing of stuifmeel is en van welke bloem of meeldra den Is de mededeling gedaan, dan vliegen alle bijen zonder mankeren naar de juiste plaats. En andere dieren? Bij vissen treffen we ook een soort gebarentaal aan. Wanneer zij zich bedreigd voelen, nemen zij een afweerhouding aan. Een en ander kunnen wij soms zien in ons aqua rium. Het duidelijkst blijkt hoe vissen elkaar verstaan, wanneer we een gehele paringsceremonie kun nen volgen. Het is als het ware een spel van vraag en antwoord in ge barentaal, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Bij vogels zien we ook hoe geba rentaal hen in staat stelt elkaar te verstaan. Besluip eens een aantal vogels in uw tuin. U zult bemer ken, dat slechts één van hen u be hoeft te zien en weg is de hele troep Ze hoorden een waarschu wing en zonder zich er verder van te overtuigen, vluchtten ze blin delings ln dezelfde richting als nummer één. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. Namens de minister heeft mr. J. H. Klatte, se cretaris-generaal van het ministe rie van Sociale Zaken en Volksge zondheid, de Raad voor de Drink watervoorziening geïnstalleerd. De ze raad is ingesteld op grond van de vorig jaar tot stand gekomen waterleidingbedrijven en de orga- walerleidingwet, die het toezicht op nisatie van de openbare drinkwa tervoorziening regelt. 's-GRAVENHAGE. Het Oekraini- sche bandoeristenkoor en -orkest en het Oekrainische dansensemble „Orlyk", in totaal ongeveer 55 mu sici'en dansers, zullen binnenkort als'onderdeel van een uitgebreide Europese toernee onder leiding van de dirigenten Hryhory Kytasty en Wolodymyr Boshyk ook een vijftal voorstellingen geven in Nederland. Het gezelschap bestaat uit ont heemden uit de Oekraïne, die de Verenigde Staten als hun nieuwe vaderland beschouwen en van wie de meeste op het ogenblik ook de Amerikaanse nationaliteit bezitten. NIEUWENDIJK. Te Nieuwendijk (N.Br.) is de 53-jarige landbouwer A. Pruisen tijdens werkzaamheden op het land met een tractor in een sloot gereden en verdronken. De heer Pruisen was gehuwd; hij had geen kinderen. digheden het hebben bepaald, dan het wederzijds bindend cement tussen twee mensen. Er volgt een wel wat geforceerde vuurproef, waaruit dan blijken moet dat Mi chel toch wel echt van Brigitte houdt. „De jonge desperado's" is een Western met Russ Tamblyn en Glo ria Talbott in de hoofdrollen. Alle ingrediënten van de Wild West pudding zijn verwerkt; een bank overval, gevechten met een bende en de bevrijding van enkele kin deren, die de bandieten hebben meegenomen. Alles voor de span ning. „Koningin der arena" is de titel van de hier vorige week besproken film, die hotel Bom te Haamstede uitbrengt. KERKNIEUWS Chr. Geref. Kerk Ds. J. P. Metering veertig jaar predikant ZIERIKZEE. Gelijk gemeld zal het maandag 17 november a.s. 40 jaar geleden zijn dat ds. J. P. Mete ring uit Zierikzee, werd bevestigd als predikant in de Christelijk Ge reformeerde Kerken in Nederland. Ds. Meijering werd op 22 sept. 1880 te Hemmen geboren. Hij was eerst ambtenaar bij de posterijen en daarna nog werkzaam in .de journalistiek. Nadat ds. Meijering in 1918 beroepbaar was gesteld in de Chr. Geref. Kerken in Neder land, werd hij op 17 nov. van dat zelfde jaar (1918) te Barendrecht in het ambt bevestigd. In 1922 ver wisselde de jubilaris deze kerk met die van Nieuwpoort, vanwaar hij in 1927 naar die van Zwijndrecht vertrok. Tenslotte diende ds. Meije ring nog ongeveer vier jaar de Chr. Geref. Kerk van Maassluis, waar hem met ingang van 1 mei 1946 op ruim 65-jarige leeftijd emeri taat werd verleend. Door de kerkelijke gemeente van Zierikzee is ds. Meijering woens dag 12 nov. jl. een receptie aan geboden, waarbij afgevaardigden uit zijn gemeenten gelegenheid ge boden werd om ds. Meijering met zijn veertigjarig ambtsjubileum geluk te wensen. „Heeft men u tot raadsman van den koning aangesteld?" 2 Kron. 25 16. Dit is het scherpe, hooghartige en sarcastische woord van koning Amazia tot een profeet, die hem be strafte. Laten we het conflict even scherp zien. Het is dit: de afgewezen verma ning. Het boze hart botst tegen het Woord van God. Amazia heeft zich schuldig ge maakt aan afgodendienst. Hij had de Edomieten verslagen en nu neemt hij hun afgoden mee, en knielt voor hen, en brengt offers. Ingaande tegen Gods gebod: Gij zult geen andere goden voor mijn aangezicht hebben. Zo zijn wij. Het staat er wel, maar we richten ons leven er niet naar. Toen zond de Here een profeet tot Amazia. Nog teken van 's He ren trouw en bemoeiing! De profeet bestraft hem, ver maant hem. En nu moeten we niet zeggen: „de profeet heeft dat natuurlijk te hoekig gezegd, niet diplomatiek". Neen, Hij zond de profeet tot hem. En dan - dan komt dat boze te- genwoord. De verontwaardiging. „Waar bemoeit u zich mee. U heeft zich als geestelijke, als dominee, als profeet niet te bemoeien met de politiek, met mijn buitenlandse politiek tegenover Edom En zo is er meer geantwoord: „U heeft zich niet te bemoeien met mijnzaken, met mijn huwelijk, met ons gezin, met mijn particu liere leven". Het is echter niets an ders, niets minder dan de afgewe zen vermaning, die van Godswege tot ons komt, want Hij zond de pro feet En zo is er voortdurend de bot sing. Johannes de Doper krijgt een duw, omdat hij zich heeft bemoeid met het „huwelijksleven" van He rodes en Herodias. De Kerk achter het ijzeren gor dijn, aangevallen door goddeloze politiek, mag in de prediking het licht van Gods Woord niet laten vallen over de politiek! God make zijn dienaars maar ge trouw, maar geve ook door Zijn ge nade inplaats van een zich verzet ten tegen de vermaning een luiste ren naar de vermaning. Och had naar Mijn raad Zich Mijn volk gedragen Och had Isrels zaad Op Mijn effen paan IJv'rig willen gaan Naar Mijn welbehagen. Ingezonden mededeling De ene bespreking na de andereeen telefoon die niet stilstaatWees zeker! Neem bij begin van hoofdpijn of kou onmiddellijk 'ASPRO'1 Dan behoudt U onder alle omstandig heden Uw opgewektheid. Hoofdpijn opkomende kou U bestrijdt het snel en zeker met 'ASPRO'. 'ASPRO' betekent zich een onder mens voelen, opgewekter, prettiger'ASPRO' Is onschadelijk en 2 'aspro'1 ,-eh. Crtkututeeb fit: talstor nasr ons projrammi „HERHALING OP VERZOEK" ovei ftatflo tuxemOurf (203 m./ Iedere rondiimorgen WAS Teeltschema - Manillatros - Delingsdijk Kruinshoogte - „Sunen'' en Wasgelegenheid Natuurlijk heeft U al begrepen dat Eilandman een complete revo- lutionaire wijziging gaat aanbren gen in zijn teeltschema voor zijn herverkavelde tuin. Hij heeft het nu geprobeerd met pronkbonen en met witlof, maar dat is nog al wat. Vrienden zeiden: „je moet eens pronkbonen zetten". Nou, dat is dan gebeurd. Hoe het zo lopen kon, is niet meer precies na te gaan, maar op een herfstige middag be treedt Eilandman zijn (herverkavel de) tuin en ziet daar monsterachti ge bonen bungelen. Het waren me de boontjes wel. Het leken wel stukjes van een manillatros en zo doende niet direkt gemakkelijk eet baar. De witlof lag gemakkelijker, althans het scheen zo. Er waren in de loop van de zomer mangelachti- ge produkten in de tuin komen groeien, want de bladerentros van de witlof was beneden polsdik. Het zag er dus hoopvol uit. In een agra rische woede-uitbarsting heeft Eilandman - ook weer op een herf stige middag - de witlofpeeën ge rooid en na ze gekapt te hebben met grote snelheid begraven onder een soort delingsdijk, die nu dwars door de tuin loopt. Precies een week later kwamen door het op pervlak van die dijk allemaal groe ne punten groeien. Insiders hebben nu verklaard, dat er te weinig aar de is geworpen op de dijk, zodat met haast intussen de kruins hoogte van de dijk is opgevoerd. Middelerwijl heeft zich een nieuw tuinbouwkundig probleem aange diend de bemesting. Natuurlijk gaat het organische mest worden, want gewone mest - zonder kunst er voor - schijnt het beste te zijn. Er diende 'zich een beminnelijke man aan, die vroeg hoeveel mest er moest zijn. Direct is toen een kar vol besteld geworden en een bredere oriëntatie op het mestter- rein heeft inmiddels plaats gevon den. Een textielwinkelman heeft uiteengezet, dat de tijd van de „witte sunen" voorbij is. Dat was vroeger zo prachtig op de land- bouwdorpen. De mannen die zich opmaakten om het vuilste kariuei van het jaar te gaan verrichten, waren gekleed in hagelwitte su nen" met gele knoopjes. Nu schijnt de laars daarvoor in de plaats te zijn gekomen, hetgeen zeer te be treuren valt. Rest verder nog te melden, dat de andijvie kennelijk te weinig is uitgedund, zodat in de andijvievel- den omvangrijke rottingsprocessen voorkomen. De slakken in de prei hebben het af moeten leggen tegen grote kwanta D.D.T., maar het moet eerst wel een half jaar rege nen voordat alle vergif er afge spoeld is. Intussen is zo'n tuin in deze tijd een vuile boel. Te weinig bekend echter is dat elke tuin - 't Zij groot of klein - een eigen wasgele genheid heeft. Zijn immers de bla deren van de kolen niet kromge- schulpt? Blijft (immers) het hemel water niet in de krommingen staan? Welnu dan, na het werk op naar de kolen en men heeft handenwas- water voor handen. Beslist „han dig".' Overigens heeft Eilandman - ge lijk gezegd - zijn teeltschema ge wijzigd, heeft althans plannen dit te doem Het wordt volgende jaar één imponerende gladiolenzee, want dat schijnt lucratiever te zijn dan bonen, witlof en andijvie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 5