Normandische boer Hamard kreeg Zierikzeese beker voor tweede maal £sso) PETROLEUM DE HAARDOLIE Bij nieuwbouw te Burgh houden G*S. van Zeeland vinger „in de specie" A Bekendmaking Nieuwe o.l.-school te Dreischor wordt gebouwd bij het sportterrein HOOGTIJDAG TE ST. HILAIRE Stedelijke delegatie te gast in „tweetingstad" Evenals in 1956 - verleden jaar werd wegens ziekte onder het vee de tentoonstelling niet gehouden is de Normandische veehouder Ha mard te Parigné er maandag jl. weer in geslaagd beslag te leggen op de destijds door de gemeente Zierikzee beschikbaar gestelde wis selbeker, voor het beste rund van de Interdepartementale veeten toonstelling van het Normandische ras Bovine. Hamard zegevierde met het bekroonde rund in een veld van 250 300 volwassen dieren. Hoogtepunt van de in de Zierik zeese tweelingstad St. Hilaire-du- Ilarcouët gehouden tentoonstelling, vormde de uitreiking van de beker aan de houder van het bekroonde dier, door wethouder M. C. Ver heden, die met een kleine delegatie naar Frankrijk was gereisd, om het voor Normandië zo belangrijke evenement mee te maken. Het Zierikzeese gezelschap be stond verder uit de heren D. v. d. Welle en C. Hanse, die zitting na men in de (verder uit Fransen be staande) jury voor deze tentoon stelling. Als assistent voor de taal maakte de heer L. Dey de reis mee. Als gewoonlijk is ook ditmaal de Zierikzeese delegatie bijzonder gastvrij in St. Hilaire ontvangen. De reis werd met een partikuliere auto gemaakt via Parijs. Zaterdag morgen werd gestart, terwijl zon dagmiddag het gezelschap werd ontvangen in het bekende hotel „De la Poste" te St. Hilaire door de Ingezonden mededeling voor oliehaarden met het hoogste rendement zuinig geen roet meer warmte wethouders de heren Jaunais en Guillaume. Dr. Cuche - burgemees ter van St. Hilaire - moest zich in verband met een ernstig ongeluk verontschuldigen. Hij is - gelijk be kend - als chirurg verbonden aan het stedelijk ziekenhuis en de ge wonden bonden hem de avond en nacht aan de operatietafel. In de avonduren werd in hetzelfde hotel de maaltijd gebruikt. Na een uitgebreid ontbijt maan dagmorgen met de tentoonstellings autoriteiten namen de veekeurin gen om 9 uur een aanvang. Een hoogtepunt op maandag was ver- "rikzee. der een banket, dat het gemeente bestuur van St. Hilaire de Zierik zeese gasten aanbood. Aan de maal tijd werd het woord gevoerd door wethouder Verheijen, die zinspeel de op de goede banden die St. Hi laire en Zierikzee verbinden, ban den die door het gebeuren van de dag weer extra zijn versterkt. Aan de maaltijd namen o m. deel dr. Cuche, de leden van de jury en de chef van de agrarische dienst te St. Malo ir. Lasseling. Na een voor spoedige - zij het mistige - terug reis, arriveerde de stedelijke dele gatie woensdagavond weer te Zie- ZIERIKZEE Afdeling Schouwen-Duiveland N.V.S.H. opgericht In hotel „De Landbouw" te Zie rikzee werd gisteravond een bijeen komst gehouden van een aantal Schouwen-Duivelandse kernleden van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH); waarop werd besloten tot het in het leven roepen van een afdeling „Schouwen-Duiveland" i.o. Er werd een bestuur gevormd, bestaande uit de heren: J. Hameis (voorz.), G. Huurling (secretaris), J. P. Jong- schaap (penningmeester) en de he ren M. J. Enzlin, Th. J. Sluis, C. de Vos( allen te Zierikzee) alsmede mevrouw F. Hollestelle-Knulst te Haamstede (leden). De NVSH telt op het eiland mo menteel ongeveer 150 leden. Het be stuur is voornemens in de maand januari a.s. een openbare propa- ganda-filmavond te beleggen. Schilder sleed op ,,De Kure'' Gemeenteraad boog nog niet voor nieuwe bepaling Op het punt van de bouwplannen weigerden G.S. van Zeeland maart van dit jaar de goedkeuring op het uitbreidingsplan der ge meente Burgh. Op de donderdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van jhr. A. van Citters, werd het uitbreidings plan overgelegd, met een wijziging door het hoofd van de Planolo gische Dienst aangegeven, hetgeen impliceert dat in de toekomst de te bouwen woningen onder de goed keuring van G.S. vallen, ook op de reeds toegestane percelen bouw grond. Dit betekent dat G.S. alle bouwplannen in het uitbreidings plan moeten goedkeuren. B. en w. zijn dus beschermd door G.S., die weer advies vragen bij de P.D. De heer Duson meende dat de raad hiermede alles verliest en noemde het een „gemeen gedoe". De voorzitter repliceerde: „bij niet aannemen van dit besluit, loopt iemand de kans dat later zijn nieu we woning wordt afgebroken, om dat er een weg moet worden aan gelegd". Mjjlplaal in waterschaps geschiedenis (Vervolg van pagina 1) Daar blijkens het gehouden over leg geen overeenstemming kon be reikt worden inzake de vraag wie als no. 1 resp. no. 2, op de aanbe veling van district VIII diende te worden geplaatst, werd hierover schriftelijk gestemd, waarbij op de heer Kwaak 84 en de heer Krepel 17 stemmen werden uitgebracht. 1 stem was blanco. Hoofdingelanden (ongebouwd) District I: 1. W. J. Steur, Burgh; 2. J. A. Friderichs, Burgh; 1. K. Steur, Renesse; 2. W. Capelle, Haamstede; 1. B. Th. de Vrieze, Haamstede; 2. L. Hanse M.Oz., Haamstede; 1. J. J. Padmos, Re- nesse; 2. Lieven Vis, Noordwelle. District II: 1. C. Steur, Noord welle; 2. C. J. v. d. Bijl, Duiven- dij ke; 1. A. v. d. Stolpe, Seroosker- ke; 2. A. v. d. Weijde, Ellemeet; 1. W. J. de Vrieze, Eikerzee; 2. C. Dalebout, Duivendijke; 1. C. J. van Schelven, Brouwershaven; 2. M. Gaanderse, Eikerzee. District III: 1. K. A. van Lange- raad, Kerkwerve; 2. J. Boot Pz Kerkwerve; 1. J. M. Dalebout, Se- rooskerke; 2. P. L. b. d. Vaate, Kerkwerve; 1. O. B. Boot, Kerk werve; 2. M. B. v. d. Velde, Kerk werve; 1. C. D. v. d. Linde, Kerk werve; 2. G v. d .Hoek, Kerkwerve. Distirct IV: 1. A. M. den Boer, Zierikzee; 2. W. van Mourik, Zie rikzee; 1. mr. F. Th. Dijckmeester, Zierikzee; 2. M. J. Goudzwaard, Zierikzee; 1. St. v. d. Wekken, Zie rikzee; 2. D. Legemate, Zierikzee; 1. L. J. van Gastel, Noordgouwe Hoofdingelanden (Gebouwd): District I: 1. Jhr. A. van Citters, Burgh; 2. W. Capelle, Haamstede. District II: 1. I. W. Padmos, Dui vendijke; 2. K. J. K. v. d. Slikke, Ellemeet. District III: 1. M. M. Hanse, Kerkwerve; "2. J. M. Hanse, Kerk werve. District IV: J. J. Stols, Zierik zee; 2. P. Verbeek, Zierikzee. District V: 1. J. den Boer, Zonne- maire; 2. J. J. C. de Vlieger, Zon- nemaire. District VI: 1. Joost Deïst, Zie rikzee; 2. Joh. van Oeveren, Zie rikzee. District VII: 1. R. P. Gaanderse, Nieuwerkerk; 2. A. J. G. Doeleman, Nieuwerkerk. District VIII: 1. M. J. Zeijler, Oosterland; 2. J. Op 't Hof, Ooster- land; 3. H. K. Michaëlis, Bruinisse (reserve). Het plaatsen van de kandidaten op de aanbevelingen voor hoofd ingelanden ongebouwd en gebouwd, kon bij acclamatie geschieden, daar geen tegenkandidaten waren ge steld. Dankwoord Commissaris der Koningin Aan het einde van de aanwijzin gen dankte de Commissaris der Ko ningin allen die „op zulk een voor treffelijke wijze hebben meege werkt aan de voorbereidende werkzaamheden", inzonderheid de vertrouwensmannen en de griffier van het waterschap „Schouwen". Mr. de Casembroot deed het ver zoek aan de polderbesturen de be grotingen op te maken al was er geen concentratie op handen en dus („Stadwijk"); 2. G. v. d. Sluis, Zie- op basis van het huidige dijkge- rikzee. District V: 1. J. Deïst, Zonne- 'maire; 2. M. D. v. d. Bijl, Zonne- maire; 1. L. M. Moermond, Drei schor; 2. P. J. van Langeraad, Drei- schor; 1. P. C. Barendregt, Drei- schor; 2. J. R. P. Berman, Drei schor; 1. A. v. d. Linde, Dreischor; 2. C. J. van Bloois, Dreischor. District VI: 1. C. Struik, Zierik zee; 2. M. van Gastel, Zierikzee; 1. L. J. Dalebout, Noordgouwe; 2. J. J. den Boer, Noordgouwe; 1. Joh. L. Vis, Noordgouwe; 2. P. M. Vis A.Azn., Noordgouwe; 3. P. van Hat- tem, Noordgouwe (reserve); 1. C. Koopman Czn., Zierikzee; 2. H. J. Boot, Capelle. District VII: 1. Job v. d. Zande, Nieuwerkerk; 2. J. J. Bouman, Nieuwerkerk; 1. C. J. van Westen, Nieuwerkerk; 2. H. J. Boot, Nieu werkerk; 1. C. W. Romeyn, Ouwer kerk; 2. P. H. Kuyper, Ouwerkerk; 1. H. J. v. d. Zande, Nieuwerkerk; 2. A. N. Steendijk, Nieuwerkerk. District VIII: i. J. Kwaak, Oos terland; 2. P. L. Krepel, Bruinisse; 3 J. Op 't Hof, Oosterland (reserve); 1. H. J. v. d. Zande, Oosterland; 2. iA. F. Schoof, Oosterland; 1. P. J. Hanse, Bruinisse; 2. M. de Ronde, Oosterland; 1. L. A. Jonker-v. d. Zande, Bruinisse; 2. C. A. Hanse, Bruinisse. schot. De Commissaris wees er op dat zodra de goedkeuring op de reglementen van het nieuwe water schap afkomt, de Kroon kan gaan benoemen in de verschillende be stuursfuncties. Spreker zei te ho pen, dat de verschillende districten geen marionetten zullen worden, maar waarlijk levende polderge meenschappen zullen blijken te zijn en deed een dringend beroep op de belangstelling en het mede leven van allen die straks het nieuwe waterschap zullen leiden. De Commissaris dankte gedepu teerde C. Philipse voor het vele werk voor de samenvoeging verzet. „Het moet een grote dag voor u zijn", zo zei de Commissaris. De voorzitter van het waterschap „Schouwen", de heer J. Klompe, dankte mr. de Casembroot voor diens democratische en nauwlet tende voorbereidende werkzaam heden, waarbij sprier aan herin nerde dat deze dag voor velen een pijnlijke is. De Commissaris tenslotte wenste de voorgedragen kandidaten geluk met het vertrouwen van de streek. „Het is een vreugdevolle dag voor velen, anderen vielen af en voor hen is het moeilijk en pijnlijk", al dus besloot mr. de Casembroot deze historische vergadering. De heer de Feijter meende dat de wijziging een middel is „om brok ken te voorkomen", zoals hij het uitdrukte. De voorzitter zag in de wijziging geen verlies. De heer Du son verklaarde zich bereid eerst een bespreking af te wachten met het hoofd van de P.D. en b. en w. De raad besloot daarop de zaak even af te wachten, zodat behande ling op een volgende vergadering aan de orde komt. Bij de aanvang der vergadering werd het nieuwe raadslid de heer H. W. v. d. Klooster (C.H.), die de plaats inneemt van de heer J. Bol kenbaas geïnstalleerd, nadat de ge loofsbrieven van betrokkene in or de waren bevonden en het nieuwe raadslid de eed had afgelegd in handen van de voorzitter. Rioleringsplan Westenschouwen De voorzitter deelde mede, dat GS. achter de rioleringsplannen voor Westenschouwen staan. Rijks, subsidie voor dit plan ligt in de lijn der verwachting. De bewoners wier percelen aangesloten worden op de riolering, krijgen hiervan be richt. De riolering is inmiddels aan besteed en onder de raming geble ven .Aannemer werd de firma de Oude en de Jonge te Zierikzee voor f 178.990. De raad stelde zich achter het schrijven van de gemeente Ouwerkerk, inzake de stichting van een tehuis voor chronisch zieke be jaarden in het voormalige zieken huis te Noordgouwe. G.S. onthiel den goédkeuring aan het besluit toi het geven van grond in erfpacht voor de bouw van een vergaderlo kaal te Westenschouwen. Er mogen op die plaats slechts ééngezins- ST. PHILIPSLAND Causerie over emigratie voor Chr. Plattelandsvrouwenbond In „Ons Dorpshuis" vergaderde de Chr. Plattelandsvrouwenbond, waaronder ook de C.B.T.B. en nog enkele belangstellenden. De verga dering stond onder leiding van me vrouw Vogelaar-Hanse, die na de meditatie allen hartelijk welkom heette. De heer Marinusse uit Goes sprak deze avond over: „Emigratiemoge lijkheden". Spr. noemde de emi gratie een nationaal belang, zo goed als een persoonlijke beslissing. Emigratie berust niet op economi sche noodzaak. Een opeenhoping van mensen werkt vervlakking in de hand. Hoe meer mensen er zijn hoe meer wetten er moeten komen. Ordenende maatregelen door de overheid zijn dan noodzakelijk. De recreatiemogelijkheden worden steeds kleiner. Hoe dit bevolkings probleem op te lossen? Hiervoor zijn twee mogelijkheden, nl. ge boortebeperking en emigratie. Dit eerste valt al direct buiten be schouwing, omdat wij weten dat we de kinderen, als uit Gods hand ont vangen, aldus spr. Rest ons dus nog de emigratie. God heeft de mens de opdracht gegeven de aarde te be volken. Ook ten tijde van de dole antie emigreerde men naar Cana da. We zien de groei en de zegen op godsdienstig terrein in het ont staan van de Christ Reform Church. In de emigratielanden moet men veel missen van hetgeen waarmee men hier vertrouwd was. Canada telt zestien miljoen inwoners, te genover Nederland elf miljoen. Ca nada is geen land, maar een we relddeel. Vier dagen en vijf nachten moet men reizen van het ene naar het andere eind. Dit land kan al leen tot bloei komen als er meer mensen zijn. De industrie kan ech ter nog geen gelijke tred houden met de emigrantenaanwas. Neder landers zijn er praktisch niet werk loos, omdat ze houden wat ze heb ben, dit in tegenstelling met de Canadees. Nederlanders en Duitsers zijn er graag gezierte emigranten. De arbeidsverhoudingen zijn er harder dan hier. Met de sociale voorzieningen valt het best mee. Het gezinsleven kan er niet tippen aan dat van Nederland. Men is veel meer van huis. De kinderen leren er vroeg zelfstandig te zijn. Bij een goede voorbereiding voor emigratie is vooral nodig de taal te leren van het land waar men heengaat. Emi gratie is een geloofszaak. Ze kan leiden tot het opnieuwontdekken van het geloof en de kracht Gods. woningen worden gebouwd. De raad besloot de overtollige grond op het sportveld t© doen opruimen. Een gedeelte van de gemeenteschuur zal worden verhuurd aan de heer N. Steur. De heer W. Jonker zou lie ver het hele pand verkopen, maar de voorzitter zag hier niets in. Verschillende zaken De volgende punten gingen onder de hamer door: vaststelling de- structieverordenign, wijziging ver ordening rioolbelasting en wijziging salaris ontvanger. De gemeentebe groting 1959 is nog niet gereed. En kele perceeltjes grond worden in erfpacht uitgegeven aan de heer M. C. de Koster voor de tijd van 30 jaar. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Duson naar het aanwijzen van twee leden der Sportcommissie, we gens uittreden van de heren Bol kenbaas en van Zuijen. Een penibele situatie is ontstaan, daar de heer Duson de bewoners van „De Kure" heeft gesuggereerd dat zij bij zelfschilderen van het interieur der woningen, hiervoor f 80 vergoeding van de gemeente zouden krijgen. B. en w. conclu deerden evenwel dat een dergelijk besluit nooit genomen is. De zaak zal nader worden onderzocht. Ingezonden mededeling WAT 1EQT DE 011-7" Verwachting tot zaterdagavond: Vannacht kouder Overwegend droog weer met plaatselijk mist; morgen overdag hier en daar ook opklaringen meest zwakke wind uit westelijke richtingen; vannacht kouder, mor gen overdag dezelfde of iets lagere temperaturen. 15 nov. Zon op 7.58, onder 16.50. Maan op 11.58, onder 21.18. 16 nov. Zon op 8.00, onder 16.49. Maan op 12.35, onder 22.26. 17 nov. Zon op 8.02, onder 16.47. Maan op 13.07, onder 23.34. Eerste kwartier: 18 nov. te 5.59. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 15 nov. 16 nov. 17 nov. 5.44 v.m. 6.23 v.m. 7.08 v.m. 18.03 n.m. 18.48 n.m. 19.40 n.m. BROUWERSHAVEN: Officiële publicatie van het Ministerie van Buitenlandse Zaken Een ieder, die meent voor een rehabilitatie-uitkering als Indisch oorlogsslachtoffer in aanmerking te komen en zich daarvoor nog niet heeft aangemeld, dan wel de reeds ontvangen aanvraagformu lieren nog niet ingevuld en onder tekend heeft teruggezonden, wordt verzocht zulks zo spoedig mogelijk te doen bij/aan de Afdeling Rehabi litatie Indische Oorlogsslachtoffers, Hooftskade 1, 's-Cravenhage. Aanvragen, welke na 1 januari 1959 worden ontvangen, zullen niet meer in behandeling worden geno men. Ingezonden mededeling café-r«st»urant M0NDRAG0N zierikzee TUB0RG BEER goed bier .fesmamsapsgss? Te Haamstede werd een bollenschuur verbouwd tot kerk,t ten dienste van de Christelijk Gereformeerde Gemeente. Zij het bescheiden van uitvoering, kreeg het ïzerkje toch enig cachet. Het exterieur doet bijna een beetje Frans aan. (Foto Z.zeesche N.bode). ER KOMT EEN „NIEUWE SCHOOLSTRAAT" Gemeente verleent geen subsidie voor kerkrestauratie De raad der gemeente kwam woensdagavond jl. in openbare ver gadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester A. H. Ver meulen. Alle leden waren aanwe zig. Op een verzoek van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholis me om subsidie uit de gemeentekas werd afwijzend beschikt. De bouwverordening der gemeen te werd gewijzigd. Met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten werd een re kening-courant-overeenkomst aan gegaan voor het jaar 1959 tot een bedrag van f 100.000. In behandeling kwam hierna de vaststelling van een plaatselijke verordening ingevolge artikel 17 van de Destructiewet. Burgemeester en wethouders leg den aan de raad over een model verordening, zoals deze van de centrumgemeente Zierikzee van de Vleeskeuringsdienst Schouwen- Duiveland is ontvangen. Over de vaststelling van deze verordening ontspint zich een uitvoerige dis cussie waarbij in het bijzonder naar voren komen de bepalingen inzake het vervoer van cadavers naar de nog nader aan te wijzen verzamel plaatsen, waar vandaan deze door de Gekro zullen1 worden afgevoerd. Verschillende leden zouden eerst beter op de hoogte willen zijn van de uitvoeringsbepalingen van de Destructiewet c;q. van de eilande- lijke uitvoering van de vast te stel len plaatselijke verordeningen. Unaniem besloot de raad hierna deze verordening thans niet vast te stellen. Zonder hoofdelijke stemming be sloot de raad tot ide vaststelling, van de bouwplaats voor de nieuwe openbare lagere school alhier. De school zal worden ge bouwd nabij het sportterrein, terwijl een nieuwe straat zal worden aangelegd tussen het postkantoor en de woning van het hoofd der openbare lagere school, als verbinding naar de nieuwe school. De naam van deze straat wordt de Nieuwe Schoolstraat. Hierna kwam aan de orde het voorstel van burgemeester en wet houders tot de bouw van een riool waterzuiveringsinstallatie aan de Welleweg alhier. Ingevolge het door de directie van de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" opgemaakte plan worden de kosten begroot op ruim f 30.000. De rioolwaterzuivering zal volgens het systeem „Pasveer" ge bouwd worden. De exploitatie wordt voorhands geraamd op f 5000 per jaar. Dc kerkrestauratie In verband met de voorgenomen restauratie van het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente werd zonder hoofdelijke stemming besloten aan de kerkvoogdij voor het jeugdwerk te verhuren twee oude onbewoon de woningen, gelegen aan de Mr. Pieter Moggestraat. Voor de restauratiewerkzaamhe den, die binnenkort zullen aanvan gen, werd aan de kerkvoogdij toe stemming verleend tot het opslaan van bouwmaterialen e.d. op ge meentegrond rondom de kerk. Op voorstel van burgemeester en wethouders besloot de raad zonder hoofdelijkë stemming in verband met de financiële toestand der ge meente en de-door de gemeente zelf in de naaste toekomst uit te voe ren restauratiewerkzaamheden van de toren cn een gedeelte van de zuiderbcuk der kerk en mede gelet op de aanmerkelijke verhoging van de rijkssubsidie in de restauratie kosten van de Ned. Herv. kerk cn de bereidverklaring van het Ram penfonds de procenten van de ge meentesubsidie voor haar rekening te nemen, géén subsidie te verle nen in de restauratiekosten van het kerkgebouw. De raad besloot voorts zonder hoofdelijke stemming tot de invoe ring van een werkclassificatie en prestatiebeloning, alsmede tot de 3 pet. salarisverhoging voor de ge meentewerklieden. Burgemeester en wethouders bo den de raad ter voorlopige vaststel ling aan de gemeenterekening voor de dienst 1957, alsmede de rekening voor de dienst 1957 van de gemeen telijke instelling voor Sociale Zorg. Begroting 1959 De voorzitter stelde vervolgens aan de orde de vaststelling van de begroting voor de dienst 1959 met memorie van toelichting en bijla gen, zoals deze op 27 oktober jl. aan de raad is aangeboden. Namens de raadscommissie ad hoe. bracht de heer W. C. Vane, als rapporteur, hierover verslag uit. Dit verslag gaf geen aanleiding tot vragen of discussies, terwijl ook gëèn der le den artikelsgewijze behandeling der begroting wenste. De begroting, daarna in stemming gebracht, werd met algemene stemmen overeen komstig het aangeboden ontwerp vastgesteld met de navolgende cij fers: Gewone dienst, inkomsten f 305.352,31, uitgaven f 305,352,31. Saldo nihil. De gewone dienst sluit feitelijk met een tekort van f 3000 welke evenwel is gedekt uit de saldi-reservo. De kapitaaldienst vermelde: inkomsten f 1.250.096,14 en uitgaven f 1.299.294,97, alzo met een nadelig slot van f 49.198,83. Het bedrag per leerling voor de openbare lagere school werd voor het jaar 1959 vastgesteld op f 36.43. Na dc gebruikelijke rondvraag, volgde sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 2