Kiesmannen van (nog) bestaande polder besturen kozen A. M. Geluk tot dijkgraaf Achterstand van Nederland mag niet somber worden gezien DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 No. 18464 115e Jaargang ZlERffiZEESCBEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewakken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Regering antwoordt Tweede Kamer over kernenergie Overheid ziet geen noodzaak tot verder gaande bemoeiïngen 's-GRAVENHAGE, 13-11. De op 3 juli 1957 door de minister van economische zaken aan de tweede kamer aangeboden nota inzake de kernenergie was in het bijzonder gewjjd aan de toepassing van de kernenergie ten behoeve van de elektriciteitsvoorziening. De minis ter had zich in deze nota beperkt tot het aspect van de elektriciteits voorziening. omdat hy deze toepas sing van de kernenergie van pri maire betekenis acht en - afgezien van het gebruik van isotopen - slechts het gebruik van kernener gie ten behoeve van de elektrici- teitsproduktie reeds praktische perspectieven biedt. In het voor lopig verslag van de tweede kamer werden ook andere aspecten van de kernenergetische ontwikkeling ter sprake gebracht. De regering Is daarom thans ook op andere as pecten van de kernenergie inge gaan. Taak overheid Het standpunt van de regering is dat in het algemeen in ons land de taak van de overheid zich beperkt tot het stimuleren, ondersteunen en coördineren van de activiteiten der verschillende maatschappelijke groeperingen, en het waar nodig stellen van regelen. Ook op het ge bied van de kernenergie ziet de re gering geen noodzaak tot verder gaande bemoeiingen, gezien de ge bleken bereidheid der betrokken groeperingen om de nodige activi teiten te ontplooien. De achterstand van Nederland op nucleair gebied moet niet te som ber worden gezien. Uiteraard kan Nederland niet zo volledig aan de ze ontwikkeling deelnemen als bv. de Verenigde Staten en Engeland. Dit is mede de reden dat de rege ring streeft naar zo intensief mo gelijke internationale samenwer king. Instelling Atoomraad Ter bevordering van het ambte lijke interdepartementale overleg is Amerikaans episcopaat veroordeelt rassenscheiding WASHINGTON, 14-11. Het B.K. episcopaat in de Ver. Staten heeft de rassenscheiding veroordeeld. Het zegt dat de negers dezelfde rechten toekomen als de blanke burgers. „Wij hopen", zo verklaren de bis schoppen. „dat de verantwoordelij ke Amerikanen die zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn, wat ook hun geloofsovertuiging is in staat zullen zijn het initiatief te ontnemen aan de agitators en ne-. gerhaters. Het is nodig, dat onmid dellijk een beslissende actie in deze zin wordt ondernomen". De vluchtelingen in Oostenrijk Volgens officiële mededeling heeft Oostenrijk sedert het einde van de tweede wereldoorlog ongeveer an derhalf miljoen vluchtelingen op genomen Thans zijn er nog tachtig duizend vluchtelingen in het land, van wie vijftienduizend in kampen. Aan 274.000 is h'et Oostenrijkse staatsburgerschap verleend. Nederland schenkt Israël kinderverblijf JERUZALEM, 13-11. Gisteren heeft de ambassadeur van Neder land te Jeruzalem, Jhr. J. Q. Bas Backer het met Nederlandse gelden gebouwde dagverblijf voor achter gebleven kinderen uit naam van de besturen der federatie van wees huizen in Nederland aan het ge meentebestuur van de Israëlische woestijnstad Beerscheva overge dragen. Tijdens de plechtigheid voerden onder meer de heer Ba9 Backer, de burgemeester van Beer scheva, een der vertegenwoordigers van Israël in genoemde federatie, de oud-Nederlander Eli Dasberg uit Tel Aviv, en de bemiddelaar voor dit projekt, de oud-Nederlander dr. Spangenthal, directeur van het ziekenfonds te Beerscheva, het woord Het uit Nederland voor deze inrichting ontvangen kapitaal be draagt ruim veertigduizend Israëli sche ponden. in 1955 de commissie voor atoom energie ingesteld, waarin een aan tal departementen, alsmede de ge zondheidsraad en het R.CN. zijn vertegenwoordigd Het ligt in de bedoeling genoem de commissie, die de naam zal krij gen van Atoomraad, het centrale ambtelijke college te doen zijn welke de regering op kernenerge tisch gebied adviseert en waarbij de eenheid van het beleid wordt bevorderd. De organisatie zal zo danig worden dat ook de advies verlening op wetenschappelijk en technisch niveau binnen het kader van de atoomraad zal plaatsvinden. De werkzaamheden van de raad zullen onder meer betreffen de fi nanciële programmering van de to tale Nederlandse inspanning op het gebied van kernenergetisch onder zoek en de ontwikkeling, daarbij gebruik makend van de advisering door een uit deskundigen samen gestelde wetenschappelijke en tech- nische commissie. Reactorcentrum Nederland De regering verwacht, dat het R.C.N. een belangrijke centralej plaats zal innemen bij de ontwik keling van de praktische toepas sing van de kernenergie in ons land Het blijft het streven van de re gering het R.C.N. op zijn specifieke gebied - dat is het verkrijgen van kennis en ervaring m.b t. reactoren en hun toepassingen - tot een krachtig centraal orgaan te doen uitgroeien, dat over een zodanige kennis en ervaring beschikt dat al len die straks reactoren of onder delen daarvan zullen ontwerpen, bouwen of gebruiken vanzelfspre kend het R.C.N. zullen Inschakelen. Chroesjtsjef: „Boelganin behoorde tot partijvijandige groep" MOSKOU, 13-11. In een rapport van premier Chroesjtsjef over het nieuwe zeven-jarenplan wordt ge zegd dat maarschalk Nikolai Boel ganin, de gewezen premier, tot „de partyvgandige groep" behoort. Ex-premier Malenkof, ex-minis ter van buitenlandse zaken Molo- tof, de gewezen vice-premier Ka- ganowitsj en de voormalige minis ter van buitenlandse zaken Sjepi- lof waren al eerder als zodanig be stempeld. In maart van dit jaar volgde Chroesjtsjef Boelganin als premier op. Boelganin werd toen benoemd tot directeur van de staatsbank 8. In augustus werd hij directeur van Verstekelingen op de „Sibajak" ROTTERDAM, 13-11. Toen de „Sibajak" van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd vanmiddag aan de Lloydkade te Rotterdam afmeerde, meldden zich drie- jongemannen, die verklaarden de reis van het schip van Singapore naar Rotter dam als blinde passagiers te heb ben meegemaakt. Zij waren vroe gere opvarenden van K P.M.-sche pen, die destijds naar Singapore ge vlucht waren. In deze haven' was het drietal ontslagen. Toen de „Si bajak" Singapore aandeed zagen zij een kans om naar ons land te komen. Ze stapten aan boord en hebben gedurende de reis gewoon als passagiers geleefd zonder dat iemand er idee van had, dat ze ver stekelingen waren. De jongemannen hebben zich pas vanmiddag ge meld, toen het schip in Rotterdam was aangekomen. Rode Kruiszegels Nederlandse Antillen 's-GRAVENHAGE, 13-11. De Postadministratie van de Neder landse Antillen zal binnenkort een serie bijzondere frankeerzegels uit geven met een bijslag ten bate van het Rode Kruis daar te lande. De serie bestaat uit vier zegels, het ze gelbeeld is voor de vier waarden gelijk. Het vertoont een witte vlag met een rood kruis tegen een ach tergrond waarop zich de boven windse en benedenwindse eilanden lichter aftekenen. Het ontwerp Is esthetisch ver zorgd door de heer P. Wetselaar te Haarlem, die ook de tekst en waar decijfers heeft getekend. De waar den, bijslagen (Ant. munt), ver koopprijzen (Ned. munt) en kleuren zijn als volgt: 6 cent en 2 cent, 16 cent, bruin. 7% cent en 2% cent, 20 cent, groen 15 cent en 5 cent, 40 cent, oranje. 22% cent en 7% cent, 60 cent, blauw Vonnis in Bagdad BAGDAD, 13-11. De gewezen Iraakse minister van buitenlandse zaken Boerhanoeddin Basjajan is vandaag in Bagdad tot de strop veroordeeld op beschuldiging van samenzwering tegen Syrië. Premier Kassem moet het vonnis nog be vestigen. Dezelfde militaire rechtbank heeft drie officieren wegens mede plichtigheid tot gevangenisstraf veroordeeld. een economische streekraad in het zuiden van Rusland. De betreffende passages uit het rapport luidt: „de communistische partij van de Sowj et-Unie voert vastbesloten strijd tegen degenen, die vasthouden aan de oude en uit de tijd zijnde vormen en manieren van werken, bezield zijn van con servatisme en die zich verzetten tegen de toepassing van de Lenin istische partijpolitiek. Deze strijd leidde tot het ontmaskeren en on schadelijk maken van de partijvij andige groep van Malenkof, Kaga- nowitsj, Molotof, Boelganin en Sjepilof". Bejaarde wielrijder gedood APELDOORN, 13-11. Vanmiddag is in de Dorpsstraat te Beekbergen de 71-jarige wielrijder T. J. Schut uit Beekbergen in botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door D. H M. uit Apeldoorn. De zwaargewonde wielrijder is des middags in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn overleden. i „Eigen meester, j niemands knecht" J UTRECHT, 13-11. In Utrecht Is vanmiddag op last van het Bedrijfs pensioenfonds Kleinmetaal voor de zevende maal een openbare verko ping gehouden bij een smid, die weigerde vrijwillig zijn pensioen premie te betalen. De smid in kwes tie, de heer C. Douw van de Zee dijk, was het pensioenfonds een be drag van f 497 exclusief de kosten schuldig. De deurwaarder, de heer M. Stie- mer te Utrecht, nam als eerste voorwerp een doofpot onder de ha mer. Deze bracht reeds f 541,67 op, voldoende om de geëiste som te be talen. De doofpot werd gekocht door de heer A. Rozegarde uit Am sterdam, die indertijd uit protest tegen de manier waarop het pen sioenfonds is ingesteld, aftrad als voorzitter van de afdeling Amster dam van de Bond van Smeden, Constructie- en Machinereparatie bedrijven. Nadat de hamer was ge vallen, hieven de aanwezige cotle- ga's van de heer Douw uit volle borst het „Alle man van Neerlands stam" aan. De leden van de B.S.CM., die zich verzetten tegen de verplichte deelneming in het pensioenfonds, hebben ongeveer drie jaar geleden een comité „Eigen meester, nie mands knechtin het leven geroe pen. De voorzitter van dit comité, de heer G. C. Grunbauer uit Am sterdam, deelde desgevraagd mede, dat het pensioenfonds zijns inziens op grond van een verkeerde voor stelling van zaken door de B.S.C.M. aan de minister, is gesticht. De Cubaanse regering heeft donderdag bekend gemaakt, dat bij vijf gevechten in de provincie Oriente 235 opstandelingen zijn ge sneuveld en dat drie vliegtuigen van de rebellen, die wapens en mu nitie vervoerden, zijn neergescho ten. In Roelof-Arendsveen is donderdag een tentoonstelling geopend: „Uw huis en tuin in 1965" gewijd aan de woonafdeling van de moderne boer derij. Op de bijgaande foto zien we een keuken en bijkeuken anno 1965. Men heeft het plan ieder jaar een dergelijke tentoonstelling in de vei linghal van Roelof-Arendsveen te houden. BRAND IN VAKANTIEHUISJE TE BEEKBERGEN Drie kinderen omgekomen APELDOORN, 14-11. Het blijkt, dat drie kleine kinderen bü een brand in een vakantiehuisje te Beekbergen jammerlijk zijn omge komen. De slachtoffertjes zijn kin deren van het echtpaar J. Rlpha- gen, dat afkomstig is uit Apel doorn, doch thans woonachtig is te Arasterdam. De familie verbleef sinds enige tijd in een van de huis jes van het vakantieoord „De Ka kelhof" te Beekbergen, omdat men woonruimte in Apeldoorn wilde zoeken. Gisteravond omstreeks acht uur kregen de ouders het verzoek van hun in Apeldoorn wonende ouders om naar Apeldoorn te komen, om dat men het adres had van een wo ning, die eventueel betrokken zou kunnen worden. Het echtpaar Rip- hagen vertrok naar Apeldoorn en liet de kinderen, waarvan de oud ste bijna zeven en de jongste ruim anderhalf jaar was, alleen in het huisje achter. Om half elf kwam het oudste meisje Jenneke naar buiten hollen, schreeuwend dat er brand was uit gebroken. Zij ging naar een van de dichtstbijwonende buren in het bos. Men kwam daar onmiddellijk in ac tie en de Beekbergse en Apeldoorn- se brandweer werden gewaar schuwd. Aan redding van de kinde ren viel echter niet meer te den ken. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de drie kinderen, de anderhalf jarige Thea, het driejarig jongetje Gezinus en de vijfjarige Annie in de vlammen omkwamen. Het huisje brandde tot aan de grond af. Eerst bij het nablussen konden de lijkjes worden geborgen Over de oorzaak van de brand is nog weinig te zeggen. De moge lijkheid bestaat dat de kinderen met lucifers hebben gespeeld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's i De school des levens kent i geen vacantie. Stoffelijk overschot R. Zuidema ter aarde besteld GOES, 33-11 Onder grote be langstelling is vanmiddag op de al gemene begraafplaats te Goes het stoffelijk overschot ter aarde be steld van de heer R. Zuidema ,oud- hoofdredakteur van het „Zeeuwsch Dagblad" en oud-lid voor de A R.- partij in de gemeenteraad van Goes. Bij de aanwezigen werden o.a. opgemerkt de heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Staten en voor zitter van het provinciaal comité van A.R. kiesverenigingen; de heer J. J. van Melle, waarnemend bur gemeester van Goes; de heer J H. Roose, wethouder van Goes; de beide A.R raadsleden van Goes, de heren J. Laport en mr. J. G. van den Burgt; alsmede de directie en de hoofdredaktie van 't „Zeeuwsch Dagblad". Aan de geopende groeve sprak ds. E. Jansen, Gereformeerd predi kant te Goes, naar aanleiding van Pslam 23 enkele woorden en las de geloofsbelijdenis, waarna majoor B. Zuidema, de enige zoon van de overledene, dankte voor de belang, stelling. In 7 uur naar Amerika LONDEN, 14-11. De Britse lucht vaartmaatschappij B.O.A C. heeft haar eerste vlucht op een dagelijkse dienst met straalvliegtuigen over de Atlantische oceaan gemaakt. Het toestel, een De Havilland „Cornet", is vrijdagochtend op het vliegveld van Londen geland na te New York te zijn opgestegen. Het toestel maakte de vlucht in zeven uur en veertien minuten. Er bevonden zich veertig aan boord. ROTTERDAM. De rivierpolitie heeft dinsdagavond te Rotterdam het stoffelijk overschot van een on_ bekende man geborgen. Het werd in de Merwehaven aangetroffen. Mijlpaal in Waterschapsgeschiedenis Belangrijk besluil in kader van polderconcentratie Het was een historisch moment in de geschiedenis van de polders en waterschappen van Schouwen- Duiveland, toen vanmorgen in hotel „Concordia" de plechtige bijeenkomst van de kiesmannen der (nog) bestaande polder- en waterschapsbesturen van bet eiland - belegd om diegenen die door de aoht eilandelüke districten bl(jkens het gehouden overleg z(jn geadviseerd voor het bekleden van de functie van Dijkgraaf, Ge zworenen en Hoofdingelanden voor het op stapel staande grote Water schap „Schouwen-Duiveland" en op de aanbevelingen te plaatsen voor de Kroon en Gedeputeerde Staten - door de Commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, voor geopend werd verklaard. De Commissaris zei te hopen dat op deze, voor het eiland zo belang rijke, bijeenkomst de grondslag zou worden gelegd voor een goed mar cherend waterschap en dat de be langstelling van de ingelanden, door de samenvoeging van de pol ders en waterschappen - welke zo als bekend op 1 januari '59 naar in de bedoeling ligt een feit zal wor den - voor het waterschapswerk niet zal verflauwen. Door de verschillende districten van Schouwen-Duiveland waren op verzoek van G.S voordrachten op gemaakt, om geplaatst te worden op de aanbevelingen die - voor de functies van dijkgraaf en gezwore nen - voor goedkeuring naar Ge deputeerde Stalen en de Kroon zul len worden gezonden. De Commis saris der Koningin zei in zijn ope ningswoord dat, indien over alle zetels (voor dijkgraaf, 8 gezwore nen en 40 ingelanden) schriftelijk gestemd zou moeten worden, ruim 11.300 briefjes zouden moeten wor den uitgereikt en ingeleverd, waar om besloten was het reglement van het toekomstige waterschap van toepassing te verklaren, waardoor het mogelijk was die benoemingen, waarvoor geen tegenkandidaten ge steld waren, bij acclamatie te doen plaats vinden. Hierdoor had het sa menstellen van de voordracht een zeer vlot verloop. Aanwijzing kandidaat dijkgraaf De vertegenwoordigers der ver schillende districten konden geza menlijk totaal 102 stemmen uit brengen. Voor de functie van dijk graaf was door de acht districten een aanbeveling van drie personen opgemaakt waarop als nummer één unaniem werd aanbevolen de heer A. M. Geluk te Noordgouwe. De benoeming van de heer Geluk kon evenwel niet bij acclamatie ge schieden, omdat door de heer H. K. Michaëlis te Bruinisse in de ver gadering als tegenkandidaat werd gesteld de heer mr G. F. Lunsingh Tonckens fe Renesse Bij de schrif telijke stemming die hierdoor nood zakelijk was werden van de 102 stemmen er 95 uitgebracht op de heer Geluk, 2 op de heer Lunsingh Tonckens, 1 op de heer J. der We duwen te Kerkwerve. Vier stem men waren blanco. De heer A. M. Geluk werd dus met grote meer derheid van stemmen als nummer 1 van de aanbeveling voor de func tie van dijkgraaf aangewezen. De heer Geluk is voorzitter van de Kring Sch.-D. en heeft zitting in het hoofdbestuur van de Z.L.M, Voorts was hij tot heden dijkgraaf van het waterschap St Jeroen of Ban tam en Nieuw of Suzanne. Voor nummer 2 der voordracht behoefde niet schriftelijk te worden gestemd. Bij enkele kandidaatstel ling werd hiervoor aangewezen de heer J. der Weduwen te Kerkwerve. Voor de aanwijzing van nummer 3 der aanbeveling moest opnieuw schriftelijk worden gestemd tussen de heien J. Kwaak te Oosterland en J. v. d. Stolpe te Ouwerkerk, waarbij 54 stemmen werden uitge bracht op de heer Kwaak en 45 op de heer v. d. Stolpe. Drié stemmen blanco. De heer Kwaak werd dus gekozen als nummer 3 voor de aan beveling voor de functie van dijk graaf. Voorgedragen gezworenen De voordrachten voor de functies van gezworenen werden als volgt samengesteld: District I: 1. P. L. Vis, Haamste de; 2. L. Hanse M.Oz., Haamstede; 3. Jhr. A. v. Citters, Burgh. District II: 1. C. D. Gast, Elle- meei; 2. I. W. Padmos, Duivendij- ke; 3. C. J. v. Schelven, Brouwers haven. District III: 1. J. J. v. d. Wekken, Kerkwerve; 2. C. D. v. d. Linde, Kerkwerve; 3. J. M. Dalebout, Se- looskerke. District IV: 1. J. der Weduwen, Kerkwerve; 2. A. M. den Boer, Zie rikzee; 3. St. v. d. Wekken, Zierik zee. District V: 1. J. M. Goemans, Zonnemaire; 2. A. v. d. Linde, Dreischor; 3. J. Deïst, Zonnemaire. District VI: 1. A. M. Geluk, Noordgouwe; 2. Joh. L Vis, Noord- gouwe; 3. C. Struik, Zierikzee; 4. P. M. Vis, Noordgouwe. District VII: 1. J. v. d Stolpe, Ouwerkerk; 2. Jac. Romeijn Cz., Nteuwerkerk; 3. C. J. van Westen, Nieuwerkerk. District VIII: 1. J. Kwaak, Oos terland; 2. P. L Krepel, Bruinisse; 3. H. J. v. d. Zande, Oosterland. (Vervolg op pagina 2)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 1