RIVELLA GERO ZILVIUM Gerestaureerde Kleine- of Gasthuiskerk werd officieel in gebruik genomen Wat U ook eet BONN GAAT NIET IN OP RUSSISCHE UITDAGING INZAKE BERLUN Gissingen rond figuur van Chroesjtsjef BONN, 15-11. - Bondskanselier Adenauer heeft zaterdag op een bijeenkomst van rechts georiën teerde journalisten in Bonn ver klaard, dat men kan overgaan tot het nemen van tegenmaatregelen als Berlijn door de Russen of Oost duitsers zou worden afgesneden. Adenauer legde er de nadruk op dat de verklaringen van Chroesj tsjef over de status van Berlijn een buitengewoon gevaarlijke situatie hebben geschapen, niet alleen voor west-Duitsland, maar ook voor de hele wereld. Het is moeilijk de starre houding van Moskou te begrijpen, omdat wij niet weten wat er nu eigenlijk precies gebeurt in de Sowjet-Unie, aldus Adenauer. Hij wees in dit verband op de gissingen rond de positie van de Russische premier. Chroesjtsjef zou op het eerstkomende partijcongres liever over buitenlandse kwesties willen spreken, dan over binnen- Prinses Irene in Oostenrijk INNSBRUCK, 16-11. Prinses Ire ne is zaterdag in Innsbriick aange komen. Zij werd ontvangen door de voorzitter van de Oostenrijkse skivereniging, dr. Otto Lorenz, en naar Kufstein gebracht waar zij de oudste skifabriek van Oostenrijk bezichtigde. Zij vertrok daarop voor een vakantie van twee dagen naar het gebied van de Weissen- see. V.N.-waarnemers klaar in Libanon BEIROET, 16-11. In een vijfde rapport aan secretaris-generaal Hammarskjoeld verklaren de waar nemers der V.N. in Libanon dat niets hun aanwezigheid in dat land meer schijnt te rechtvaardigen. In Libanese kringen wordt be vestigd, dat 200 waarnemers voor eind november het land zullen heb ben verlaten en dat de overige 385 voor het einde van het jaar zullen weggaan. ONGELUKKEN OP DE WEG MAASTRICHT. In het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht is over leden de 53-jarige heer P. Reudi, badmeester bij het Sportfondsen- bad in Maastricht. De heer R. was donderdag met zijn scooter op de Mergelweg te Maastricht geslipt en kwam in de berm van de weg te recht, waar hij bewusteloos bleef liggen. In zorgwekkende toestand werd hij toen naar het ziekenhuis overgebracht. GRONINGEN. Te Oostwold in het Westerkwartier is een autobus van de maatschappij E.S.A. tegen een boom gebotst en ernstig be schadigd. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur J. Krans uit De Wilp een met pulp beladen wagen wilde passeren De autobus geraak te daarbij in de berm van de weg. De chauffeur werd gewond en zes van de dertig passagiers liepen ver wondingen op. Allen werden naar het Academisch ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. GRONINGEN. Te Aduard (G.) is een door een tractor getrokken wa gen losgeschoten en in het water „Het Lint" gestort. Op de wagen zaten vier kinderen. Een hunner wist tijdig van de wagen te sprin gen, twee anderen konden direct uit het water worden gehaald. Het vijfjarige jongetje Henk Kasemier uit Aduard raakte onder de wagen bekneld. Toen het kind op het dro ge was gebracht, waren de levens geesten reeds geweken. landse aangelegenheden, zoals het optreden tegen Boelganin. Ondanks de aanvallen van de Russische premier zal de volgende nota van de Westduitse regering aan de Sowjet-Unie niet in krach tiger bewoordingen gesteld worden, zo vervolgde Adenauer. „Wij zullen niet ingaan op de uitdaging met betrekking tot Ber lijn". De Westduitse nota waarop Adenauer doelde, zal maandag 17 november overhandigd worden. Het is een antwoord op de Russische nota van 19 september, waarin de Westduitse voorstellen voor instel ling van een vier-mogendheden- commissie, die de plannen voor de hereniging zou moeten voorbe reiden, worden verworpen. Ingezonden mededeling PERFECTION dit elegante model no 229 in Gero Zilvium met een verfijnd, eenvoudig ornament geeft glans en cachet aan Uw.dis. Traditie en moderne vormgeving gaan hier samen in een model dat dagelijks zal getuigen van goede smaak. Vraag Uw Gero-leve- rancier naar Perfection, Gero Zilvium model 229. vervaardigd van zilverwit ondermetaal, bedekt met een laag zuiver zilver op basis 90 gram. u* tttCHMnUcftijd gacohtfc GERO Het Gero Spaarkrediet: Een artikel voor Uw leven, op aantrekkelijke voorwaarden en töch de cassette gratis l Ook 1957 was geen gemakkelijk jaar voor Rotterdamse Tramweg Mij. Stijging van het exploitatiesaldo 's-GRAVENHAGE, 14-11. Ook het jaar 1957 is voor de Rotterdamse Tramweg Maatschappij een moei lijk jaar geweest, zo wordt in het jaarverslag der maatschappij mee gedeeld. Het batig saldo van de ex ploitatierekening voor afschrijvin gen bedroeg over 1957 f 492.187. Dit was bijna f 56.000 meer dan over 1956, maar het bleef nog steeds ver achter bij het jaar 1955, toen het exploitatiesaldo bijna f 678.000 be droeg. Aan bijzondere baten vermeldt de winst- en verliesrekening f 240.762, terwijl aan interest f 2.365 werd ontvangen. De afschrijvingen bedroegen tezamen f 431.322, ter wijl in het vernieuwingsfonds der tramwegen f 9.180 werd gestort. Na betaling van de obligatieren te en reservering van f .220 019 voor bijzondere doeleinden ver toont de winst- en verliesrekening een voordelig saldo van f 14.000, dat gebruikt zal worden voor de uitkering van een dividend van 1,4 procent over het aandelenkapitaal van 1 miljoen. De stijging van het exploitatie saldo is voor een deel het resul taat van de vooruitgang in de op brengsten uit het reizigersvervoer. Deze vooruitgang is grotendeels toe te schrijven aan de omschakeling van tram op autobus; voor laatst genoemd vervoersmiddel gelden nl. hogere omrekeningsfactoren voor abonnementen e.d. Bovendien waren de ontvangsten uit het rei zigersvervoer hoger door de tariefs verhoging per 1 juli 1957. De totale stijging is echter achtergebleven bij die welke bij gelijkblijvend ver voer zou zijn verkregen. Waaruit volgt, dat het aantal vervoerde per sonen speciaal op abonnementen is teruggelopen. De teruggang in het goederenvervoer is geheel toe te schrijven aan het verlies van beet- wortelenvervoer. De opbrengst uit het postvervoer verbeterde met ruim 15 procent. De investeringen waren in 1957 in verband met de omschakeling bijzonder hoog. Zij bedroegen f 1.445.216. Ingezonden mededeling 't smaakt altijd beter met een koel. fonkelend glas RIVELLA. De zuivere alcoholvrije natuurdrang'die de spijsvertering bevordert En die non-filling is, dus nooit dat „volle'gevoel geeftl Drink het koell >jéndelé da n cmdekó J EEN FR1SCHE VIA6 D0M0 PRODUCT EEN HISTORISCHE GEBEURTENIS Zilveren ere-penning der stad voor president-kerkvoogd „Lof, eer en prijs zij God, door aller scheps'len tongen" Zo jubelde de gemeente vrijdag avond in de heropeningsdienst van de Gasthuiskerk. Het (gereviseerde) orgel - het moet nog vier jaar mee voordat het nieuwe komt - onder steunde krachtig de gemeentezang, nadat het met een zacht preludium was ingezet. Het kerkinterieur, waarin zeer velen een plaats hadden ingenomen, fonkelde onder de schijn van de stijlvolle lampen, die kleine vonkjes toverden in de hoogoprankende spitse ramen. Zacht glansde het eikënhout van koorbanken en preekstoel en op de kansel lag voor het eerst weer de opengeslagen Bijbel, die tijdens de restauratie periode is opgeborgen geweest in het stadhuis. Tot tekst van zijn korte predi katie had de pastor loci, ds. C. Be- zemer, gekozen psalm 3 vers 9: „Het heil is van den Here, uw zegen zij over uw volk". In zijn predikatie wees de pre dikant er op, dat er te Zierikzee nu volop ruimte is om Gods Woord te horen. Een historisch moment is thans bereikt. Dat is belangrijk waarde van het gerestaureerde kerkgebouw is belangrijk, maar dit alles ligt in het vlak van het tijde lijk heil. Het voornaamste is en blijft het eeuwig heil. De Gasthuis kerk zal weer een ruimte dienen te zijn, waarin het heil des Heren ver kondigd wordt. Boven de kerkres tauratie gaat uit de restauratie Van het verdorven mensenhart. De ingebruikneming Aan de feitelijke dienst ging de officiële ingebruiks- - era ovèr- drachtsplechtigheid vooraf, in het raam geplaatst van heel veel woor den, die nu eenmaal de niet te ont- gane metgezellen zijn van gebeur tenissen als de onderhavige. In zijn welkomstwoord tot de tal rijke genodigden en aanwezigen, ty peerde ds. Bezemer de dag van de heropening als een vreugdevolle. Zijn welkom gold in het bijzonder de heer Goedhart, vertegenwoordi ger van het ministerie van Onder wijs,. Kunsten en Wetenschappen, de heer Lieftink, afgevaardigde van het Rijksbureau voor Monu mentenzorg, alsmede de heer W. J. A. H. van Berkel, adviseur van het Nationaal Rampenfonds, dat in be langrijke mate bijdroeg aan het tor sen van de financiële last der kerk restauratie. Ds. Bezemer noemde verder: mr. G. A. J. ter Linden, secretaris van de Bouw- en Res tauratiecommissie der Ned. Herv. Kerk, burgemeester en mevr. Dijck- meester, de vertegenwoordigers van de provinciale commissie van toe zicht en de provinciale kerkvoog dijcommissie, de afgevaardigden van de classis en de ring Zierikzee, de ringpredikanten, de afgevaar digden van de zusterkerken en het Heilsleger, de vroegere predikdnt ds. van Roon, de directeur van de Centrale Dienst de heer A. J. Ar- gelo, de aannemer de heer Joh van Almkerk en de onderaannemers, alsmede de plaatselijke kerkelijke colleges en de gemeente zelf. Nieuw orgel De heer Van Berkel merkte in zijn toespraak op, dat de restaura tie al enige ^aren aan de gang was, voordat met het Rampenfonds con tact werd gelegd. Het Rampenfonds past ter zake dus een zekere be scheidenheid. Ook Rijk, provincie en gemeente droegen bij in de res tauratiekosten en natuurlijk moet - aldus spreker - ook de gemeente mildadigheid betonen. Spreker deelde mede dat het Rampenfonds de kerk een nieuw orgel zal schenken. De bouw echter zal vier jaar duren. De kerkvoog dij gaf de voorkeur hierop te wach ten, omdat hét orgel (het wordt ge bouwd in Denemarken) werkelijk iets bijzonders zal worden. T.a.v. de uitgevoerde restauratie en de steun die het Rampenfonds gaf, is uiteraard de exploitatiere kening van de kerk stevig onder de loep genomen. Krachtens een De opening en heropening van kerkgebouwen behoort tot de historische gebeurte nissen, die later in boeken over de regionale en stede lijke geschiedenis staan op getekend. Vrijdag 14 novem ber vond te Zierikzee een dergelijke historische ge beurtenis plaats, want met een stemmige dienst werd officieel de Kleine- of Gast huiskerk weer in gebruik genomen, gereed gekomen na een restauratieperiode van bijna tien jaar. Er is een tijd geweest - en te weinigen hebben het beseft - dat het gevaar voor afbraak van de Gasthuiskerk niet denkbeel dig was. Geen wonder dat in de talrijke toespraken de danktoon overheerste. regeling van 1956 kon het Rampen fonds in situaties als deonderha vige steun verlenen en spreker dankte voor de goede samenwer king, waarna hij zijn felicitaties aanbood. :r Stads-erepennlng voor president- kerkvoogd De heropening van het kerkge bouw is tot een groot gebeuren ge worden voor de president-kerk voogd, de heer A. Groenendijk, die zich uitzonderlijk - zelfs ten koste van zijn gezondheid - heeft inge spannen om de restauratie tot een goed einde te brengen. Het was burgemeester mr. F. Th. Djjckmeester, die in zijn toespraak de verheugende mededeling deed, dat het gemeentebestuur heeft be sloten de heer Groenendijk te be giftigen met de zilveren ere-pen ning der stad Zierikzee, omdat het gerestaureerde kerkgebouw ook voor de burgerlijke gemeente een zeer belangrijke aanwinst betekent. Burgemeester Dijckmeester, die na het verlaten van het preekge- stoelte aan de heer Groenendijk de erepenning overhandigde, wees er in zijn toespraak op, dat het ge meentebestuur de restauratie altijd sterk heeft toegejuicht. In deze kring zijn er nimmer bedenkingen geweest en unaniem was men van mening, dat dit monument moest worden verzorgd en hersteld. Spr. onderlijnde de belangrijkheid van een kerkgebouw, als ontmoetings plaats tussen God en mens. De kerk herinnert thans niet slechts aan een glorierijk verleden maar ook van de plaats die zij inneemt in de tegen woordige maatschappij. Hij hoopte dat de kerk een bron van kracht zal mogen zijn, want slechts op deze wijze bereikt de restauratie zijn hoogste bestemming. De burge meester gaf verder uitdrukking aan zijn voldoening, dat het nieuwe or gel in Scandinavië zal worden ge bouwd, het deel van Europa dat zo veel heeft gedaan voor Schouwen- Duiveland na de februari-storm- ramp. Hij bracht hulde aan de kerkvoogdij en overhandigde de kanselbijbel aan de ouderling, de heer L. Uijl. De rol van Monumentenzorg Eerder tijdens de bijeenkomst had de heer Groenendijk uiting gegeven aan zijn dankbaarheid, dat zovelen tegenwoordig wilden zijn bij de plechtige ingebruikneming van het kerkgebouw. Boven alles wilde spr. God danken. Van hoog tot laag, van minister tot timmerman wilde de heer Groenendijk danken, inzon derheid het ministerie, dat via Monumentenzorg de subsidie ver leende, zonder welke de restaura tie niet mogelijk zou zijn geweest. Bedoelde rijksdienst was vertegen woordigd dooi* de heren E. A. Can- neman en Wisse Spr. noemde ver der de medewerking van provincie en gemeente, inzonderheid van de heer Argelo Hij feliciteerde de ar chitect de heer B. V. v. d. Bergh te Rotterdam en de aannemer, de op zichter de heer van Beusekom, de firma Jobse (leidekkerswerk), van 't Westende (elektriciteit), Gebr. Koster (schilderwerk), alsmede de restaurateur van banken en preek stoel en het verwarmingsbedrijf le Middelburg. In 1953 De heer Groenendijk herinnerde nog aan de moeilijke periode, die ontstond na de ramp, waarin het werk werd neergelegd. Het Ram penfonds bracht nadien uitkomst, het bood de verwarming a^n, een nieuw orgel en verlichtte de kapi- taalslasten. Ook van de Bouw- en Restauratiecommissie werd veel steun ondervonden. Op de plaats van de kerk stond eind 16e eeuw een kleine kapel. In de Gasthuis kerk werd in 1613 voor het eerst het Woord verkondigd. In 1652 vond de uitbreiding met de galerij plaats, maar wij - zo vervolgde spr. - zijn thans niet minder dankbaar dan onze voorouders. Spr. deed tenslot te mededeling van enkele geschen ken, t.w. een stel kandelaren voor de Avondmaalstafel (anoniem), vier lampen (anoniem) en herinnerde aan een rebusactie door de heer P. de Bree en een door de Rechtz. vrouwenvereniging georganiseerde bazar met zegelverkoop. De Ver. van Rechtz. Hervormden schonk het doopvont en een der firma's een klok. De firma van 't Westende schonk een lamp voor het kerkelijk bureau. Koster en kosteres maakten het gebouw voortreffelijk schoon. Voor het verslag van de overige sprekers e.d. mogen wij verwijzen naar het nummer van morgen (dinsdag). 's-GRAVENHAGE. De 51-jarige mevr. J. Verbeek-van Deventer is op de hoek Tasmanstraat-Prins Hendrikstraat te 's-Gravenhage met haar bromfiets in botsing ge komen met een auto, bestuurd door de heer C. C. Zij is naar het zie kenhuis aan het Westeinde overge bracht, waar zij zondagochtend is overleden. - Verwachting tol dinsdagavond: Oostelijke wind Droog weer met overdrijvde wol kenvelden; vannacht en morgen ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige oostelijke wind en over het algemeen weinig verandering in temperatuur. 18 nov. Zon op 8.04, onder 16.46. Maan op 13.33, onder Eerste kwartier: 18 nov. te 5.59. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 nov. 7.59 v.m. 20.40 n.m, BROUWERSHAVEN: 18 nov. 7.52 v.m. 20.22 n.m. Doodtij: 20 nov. Springtij: 28 nov. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 17-11. Gedurende het weekeinde trok een in omvang toe nemend hogedrukgebied van de Azoren naar zuid-Zweden. Het cen trum passeerde ons land met een luchtdruk van ongeveer 1030 mb. Intussen is de druk gestegen tot boven 1035 mb. In het hogedruk gebied kwam aanvankelijk weinig bewolking voor, waardoor in de nacht van zaterdag op zondag bijna overal lichte vorst optrad en op uitgebreide schaal mist voorkwam. In de nacht van zondag op maan dag was de vorst beperkt tot en kele plaatsen, omdat wolkenvelden een sterke afkoeling beletten. De mist was bovendien minder alge meen dan de voorgaande nacht. Om het hogedrukgebied, dat ook in de hogere luchtlagen goed ont wikkeld is, lopen depressies over IJsland naar Spitsbergen en van daar naar Nova Zembla. Deze de pressies tasten het hogedrukgebied niet aan, maar veroorzaken wel een verdere verplaatsing ervan naar het oosten. Ingezonden mededeling NAJAARSVERGADERING S.D.K.B. Met sportterreinen te Scharendijke en Noordgouwe gaat het traag Scheidsrechterscursus leverde goede resultaten op In de koffiekamer van het „Huis van Nassau" te Zierikzee hield de Schouwen-Duivelandse Korfbal- bond zaterdagmiddag haar na jaarsvergadering onder voorzitter schap van de heer Joh. Th. Brou wer. Van de negen bestuursleden waren drie afwezig en van de zes tien aangesloten verenigingen wa ren Brouwershaven, Burgh, D.S.S., Die Gouwe en Renesse niet verte genwoordigd. De voorzitter opende de verga dering met een uitvoerige rede, waarin hij allereerst de afgelopen competitie de revue liet passeren, welke over het algemeen een nor maal verloop had en wat de junio rencompetitie betreft een flinke stijging van het deelnemerstal te zien gaf. Ook de schoolkorfbalwed- strijden, waren, ondanks tegenwer king uit zekere hoek, een groot suc ces, zowel wat deelname als ver loop betreft. De voorzitter noemde verder dè wedstrijden die tegen twaalftallen van buiten het eiland werden gespeeld (speciaal het vicr- bondentoernooi te Roosendaal) en het ingebruik stellen van diverse nieuwe sportterreinen op het eiland, waarbij hij o.m. kritiek uitoefende op de trage gang van zaken wat be treft de sportterreinen te Scharen dijke en te Noordgouwe. Verder besprak hij nog de ver schillende curussen, waarvan spe ciaal de scheidsrechterscursus goede resultaten opleverde en drong er bij de verenigingen op aan de eens gezindheid te bewaren als leden van één lichaam, de S.D.K.B. Ingekomen was een schrijven van de penningmeester, de heer J. A. Rotte te Noordgouwe, waarin deze mededeelt wegens drukke werk zaamheden als bestuurslid te be danken. De cursussen Vervolgens kwam het punt „Cur sussen" aan de orde. Het bestuur stelt zich voor een drietal cursus sen te organiseren, nl. een trainers cursus, een jeugdleiderscursus en een scheidsrechterscursus A en B. Na uitvoerige toelichting door de voorzitter, gaven zich voorlopig vier deelnemers voor de trainers cursus en drie voor de jeugdlei derscursus op. Besloten werd de opgave open te stellen tot uiterlijk 1 december a.s. Wat de scheids rechtscursus betreft deelde de voorzitter mede dat na het beëin digen van de B-cursus een korf balfilm met deskundige toelichting zal worden vertoond. Spreker wekte alle afgevaardigden op in hun vereniging propaganda te ma ken voor de cursussen. Mochten er voor de scheidsrechterscursussen niet voldoende deelnemers zijn (tot heden werd er één opgegeven), dan zal het bestuur toch trachten de film in enkele gemeenten ie laten draaien. Alvorens over te gaan tot het uitreiken van de kampioensprijzen 1958, gaf de competitieleider, de heer J. de Wit, een uitvoerig over zicht over de afgelopen competitie. Hij dankte de verenigingenvoor hun loyale en vlotte medewerking en wees op de verschillende moei lijkheden die bij het afwerken van de competitie overwonnen moesten worden, daar de korfbalcompetitie steeds valt tussen 2 voetbalcom petities en tijdens de zomervakan ties praktisch niet gespeeld kan worden. Zo kon groep C van de juniorencompetitie niet uitgespeeld worden. (Slot volgt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1958 | | pagina 11